Een doorbraak in het CDA ouw Commentaar ï<r leidooi voor andere orm beoordeling beidsongeschiktheid DE STAAT DERNEDERLANDERlB Bestuur Stichting Gezinscontact zeevarenden stapt op na kritiek imSTfniiF 8 het blijft oppassen in december n trieste erkenning s en overheid Kabinet geeft nieuwe fabriek geluidwering 'Waterverbruik zal afnemen' Hotel afgebrand stuur 'n brief iflDAG 20 DECEMBER 1980 TROUW/KWARTET ÏS will lei KiX r de weinig reden tot opgewektheid vredenheid nu de Tweede Ka- 'estuj donderdagavond het regerings- "van 5'c' over abortus heeft aan- dag j men. De ministers De Ruiter int mjaar (en CDA-fractievoorzit- jibbers) verdienen weliswaar iiond omplimcnt voor de van veel de op jeke en strategische intuïtie ge- 1 nde manier waarop zij kans !fen'01 en gezien deze eerste ronde af devo uiten, maar die waardering >e op alleen betrekking op het ge togen |c vakmanschap. idelijk vormt het wetsontwerp iriestc erkenning van het feit. daad ,jj er met z'n allen kennelijk ven in slagen deze wereld en onze ichappij zó in te richten dat er lereen (en in dit geval speci- 28-iv.oor elke vrouw en voor elk door |cen plaats is. Deze wet is een oonE ding van de dehumanisering sam nleving. Hij legt ge- i dwi ie idealen vast; idealen van - een dijkhcid en zorg voor de naas- :de mensheid (niet alleen in de lelijke, maar evenzeer in de inistische traditie) als een kost- bezit onderling steeds heeft gegeven. Het beste wat je er van kan zeggen, is (en zo l'an de moties die de Twecdt vlak voor het kerstreces nog aangenomen, betreft de pers. tiatief van de CDA'er Van iden heeft de volksvertegen- jing de regering gevraagd te maken met een steunrege- verliesgevende dagbla- kamer wil dat zo'n regeling :t ingang van 1 januari van iwe jaar gaat werken, een hoopvol teken dat de Kamer met zo'n grote irheid (alleen de SGP en het waren tegen) deze uitspraak :daan. Zij heeft daarmee lzinnig te kennen gegeven [waarde te hechten aan een ige pers. Die veelvormig- r een democratische sa- ing een absolute noodzaak) lomenteel bedreigd doordat msten uit advertenties bij :g alle kranten dit jaar aan zijn teruggelopen. Vooral kkere kranten, die zich in leid nooit uitsluitend door tciéle overwegingen laten komen daardoor in de geva- >nc. Er dreigt hier op korte ijn schade te ontstaan die later isi doe RECHT De Koninklijke erlandse maatschappij bevordering der genees- ist vindt dat er andere itstaven moeten komen r het beoordelen of le ad arbeidsongeschikt is. rdat de sociale wetten uitsluitend te en gebrek als nonnen kennen, den behandelend artsen en veree- ngsartsen nogal eens gedwongen mensen, die niet op typisch medl- gronden arbeidsongeschikt zijn, een patiëntenrol op te dringen hun recht op uitkering veilig te en. Dit doet aan de kwaliteit van medisch werk te kort. Daarom zal maatschappij er met kracht naar eten streven, dat de medische be deling niet verder gaat dan de (stelling, dat de patient niet ar- Isgeschikt is. staat in een nota van het bestuur de maatschappij over de kwali- verstaan we de stemverklaring van mevrouw Van Heel. donderdag avond in dc Tweede Kamer): „Het had zoveel erger kunnen zijn," al is dat inderdaad een schrale troost. Politiek verontrustend is ook dat al in de eerste uren na het Kamerbe- sluit hier en daar van de kant van de oppositie (en pressiegroepen en belanghebbenden als Stimezo en NVSH) suggesties zijn gedaan, die je alleen van slechte en onsportieve verliezers kunt verwachten. Wat dat betreft verdient in dit in mineur gestemde betoog ook oppo sitieleider Den Uyl een compliment met zijn poging olie op de golven te gooien en in elk geval het aanzien van het parlement te redden met zijn uitspraak: „Het parlement heeft in deze situatie gesproken. Het is niet logisch om dan direct al bij de komende kabinetsformatie meer wijzigingen voor te stellen zolang niet duidelijk is hoe de prak tijk zich ontwikkelt." Dat is (politiek gezien) verstandige taal. Want anders dan de sportwe reld hoort het parlement geen re vanche-wedstrijden te kennen. bijna niet meer is te herstellen. De kamer heeft dit gevaar onderkend en alert gereageerd. Nu maar ho pen dat de regering daar niet bij achter wil blijven. Hoopvol is ook dat de meerderheid van de Tweede Kamer bij de dis cussie over de motie van Van der Sanden blijk heeft gegeven van het inzicht dat het gevaar voor de veel vormige pers niet alleen op korte termijn dreigt. Zolang de exploita tie van kranten zo sterk afhankelijk is van wat de adverteerders willen (en kunnen) besteden, dreigt dat gevaar eigenlijk voortdurend. Het zou veel gezonder zijn als voor de pers, net als voor de omroep bij voorbeeld, een structuur wordt ge vonden waarbij die afhankelijkheid van de economische factoren veel geringer is. Dat is een probleem dat veel dieper gaat dan een tijdelijke inzinking van de advertentiemarkt en dat inderdaad niet even in de laatste vergadering voor het kerst reces kan worden opgelost. Maar het lijkt er op dat de politieke bereidheid groeiende is om blijven de waarborgen voor een veelzijdige pers te scheppen. door Willem Breedveld DEN HAAG Het deze week met de kleinst moge lijke meerderheid aanvaar de abortusvoorstei is over een langere periode bezien vooral een overwinning van de minister van Justitie, mi nister Job de Ruiter. Deze vriendelijke, vasthoudende (in sommige kringen wordt hij wel als de toekomstige CDA-leider gezien) minis ter, bezegelde met deze stemming een van de aan vang af uiterst hachelijke onderneming, namelijk het forceren van een doorbraak in het denken van het CDA over ethische vraagstuk ken. Eigenlijk heeft De Ruiter met een gestage on dertoon van optimisme en vriendelijke overreding het onmogelijke volbracht. Hoe onmogelijk bleek gistermor gen al toen de Evangelische Om roep met de nodige omhaal het einde van ons land aankondigde als christelijke natie. Luttele we ken voordien had de paus nog eens onderstreept, dat uit eerbied voor het leven zelfs het gebruik van voorbehoedmiddelen niet ge oorloofd ls. Drie ft vier Jaar geleden zou daar om waarschijnlijk geen christen democraat het ln zijn hoofd heb ben gehaald zich voor een liberali sering van het abortusvraagstuk uit te spreken. Desondanks stem de deze week een nagenoeg una nieme CDA-fractie voor een abor tuswetsontwerp dat de verant woordelijkheid voor een Ingreep nadrukkelijk overlaat aan zowel de vrouw als de behandelende arts. Vanwaar deze doorbraak? Opvattingen Het ogenschijnlijk onmogelijke van zo'n ommezwaai staat natuur lijk niet los van de wetmatigheid, dat opvatUngen in de loop van de tijd Veranderen, ook die over abor tus. Een kleine tachtig Jaar gele den bijvoorbeeld zagen de toen malige katholieken ln de leer plicht een Inbreuk op het ouder lijk gezag. ZIJ waren tegen een wetsontwerp terzake. Twee katho lieken, Schaepman en Kolkman, forceerden toen een doorbraak, door op het beslissende moment uit de boot te vallen. En doordat voorts het kamerlid Schimmel- penninck vlak voor de stemming van zijn paard was gevallen, waar bij hij een been brak, haalde het wetsontwerp het op het nippertje. Minister De Ruiter heeft de door braak in het CDA echter vooral kunnen bewerkstelligen, doordat de afgelopen Jaren Iedere andere poging tot regeling van de abor tuskwestie schipbreuk had gele den. Na een tweetal dramatische hoogtepunten (Bloemenhove en het mislukken van de kabinetsfor matie) stond het CDA onverbidde lijk voor de keus: erin berusten dat anderen voortaan zulke kwes ties zouden regelen, dan wel een uiterste poging ondernemen tot een gezamenlijke oplossing te komen. Zou de poging daarentegen geluk ken, dan zou het CDA ook in de toekomst een rol ln ethische kwes ties blijven spelen. Gelukkige rol Achteraf bezien kan niet anders worden vastgesteld dan dat minis ter De Ruiter ln het toegroeien van het CDA naar deze koersve randering een gelukkige rol heeft gespeeld. Hij zag kans het CDA ervan te overtuigen, dat een wet onmogelijk kan functioneren, wanneer die niet gedragen wordt door de rechtsovertuiging van een meerderheid van het volk. Boven dien droeg De Ruiters gevoel voor relativisme in belangrijke mate bij tot een zekere klimaatverande ring. Minister De Ruiter Ooit eens uitgedaagd met de vraag hoe ter wereld een christen democraat voor een vrijer abor tuswetgeving kon zijn, beriep hij zich op een oud-testamentlsche verhaal. Het volk Israël wilde een koning en ofschoon de theocratie de geheiligde regel was, willigde Jehova deze wens toch in „vanwe ge de hardigheid huns harten." Waarmee De Ruiter zoveel wilde zeggen dat een Ideale maatschap pij zonder abortussen hem vele malen liever ls, maar dat de wer kelijkheid nu eenmaal anders ls. Aldus won hij het CDA voor een wetgeving, die zowel de vrouw als de arts zwaar drukt op hun verant woordelijkheid, maar die vervol gens wel aan hen de verantwoor delijkheid laat. De overheid ziet er alleen op toe dat er een behoorlij ke afweging van belangen plaats vindt. Stuurmanskunst Met de aanvaarding van dit prin cipe was eigenlijk de gTootste hob bel genomen. De gevechten van de laatste weken hadden vooral poli tiek -psychologische betekenis. In nagenoeg alle kampen was er ruim behoefte het eigen standpunt breed uit te meten met als gevolg dat het wetsontwerp De Ruiter- Glnjaar zwaar onder druk kwam te staan. Het heeft belde bewinds lieden echter niet aan goede stuur manskunst ontbroken om de zaak voorlopig tot een goed einde te brengen. Voorlopig, want hoewel vrij alge meen wordt aangenomen dat de wet aardig op de bestaande prak tijk aansluit, ls niemand in staat (ook de belde ministers niet) om precies aan te geven hoe de wet in de praktijk zal uitpakken. Wat be tekent de wet bijvoorbeeld voor Bloemenhove? Feit ls ln leder geval dat ln het CDA een doorbraak is bezegeld. Van onze parlementsredactle DEN HAAO Minister Olnjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) ls bereid geld op tafel te leggen voor geluldwerende voorzieningen, als een uitbreiding van General Electric Plastics ln Bergen op Zoom onaan vaardbare geluidhinder met zich mee brengt. Die toezegging heeft de mi nister gisteren gedaan ln een gesprek met het provinciaal bestuur van Noord-Brabant. Een delegatie van het kabinet heeft zich vrijdag uitvoerig beziggehouden met de uitbreidingsplannen van Oe neral Electric, omdat gebleken ls dat de provincie het bedrijf mogelijk de noodzakelijke vergunningen zal ont- geen bevoegdheden," zei premier Van Agt gisteren. Kabinet en provincie hebben elkaar gevonden in de af spraak, dat geluldwerende voorzie ningen worden aangebracht tussen het bedrijf en de betrokken wonin gen, of aan die woningen zelf, als er een geluidsniveau van 50 tot 53 deci bel of meer wordt bereikt. Een hoger geluidsniveau ls onaanvaardbaar. u Het provinciaal bestuur beslist vol houden. Met de plannen van General mnj. m..u Kat ai Han 1...,i Kwtrte rnkri» hnnH». Kende week over het al dan niet verle- Electric Plastics zijn enkele honder den nieuwe arbeldsplatsen gemoeid, reden waarom het kabinet zich niet afzijdig heeft willen houden. „Hier ligt een taak voor ons, ook al hebben wij in deze kwestie formeel nen van de vereiste vergunningen. telt van de medische beroepsuitoefe ning. In de nota wordt verder geconsta teerd, dat het overnemen van een praktijk voor menig arts zo kostbaar ls. dat het niet zeker is, dat hij deze op een financieel aanvaardbare manier kan voortzetten. De lasten zijn vaak zo zwaar, dat zelfs gevreesd moet worden voor de kwaliteit van de door de overnemende partij te verlenen zorg. Het bestuur vindt daarom, dat bij de bestudering van de mogelijk heid het betalen van goodwlllsom- men af te schaffen, ook de kwaliteit van de beroepsuitoefening moet wor den betrokken. Ten aanzien van het medisch tucht recht vindt het bestuur, dat dit on danks de vele kritiek moet worden gehandhaafd. Wel zou het zo moeten worden herzien, dat de preventieve werking ervan en de corrigerende werking achteraf worden versterkt zodat de consument het als meer pas send en eerlijk gaat ervaren. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het bestuur van de Stichting Gezinscontact Zeevarenden ln Rotter dam stapt op naar aanleiding van de heftige kritiek die de leden van deze vereniging hebben geuit op het beleid van het bestuur. Per 1 Januari treedt het bestuur af met uitzondering van één man die de lopende zaken blijft behartigen. Het is de bedoeling dat er zo snel mogelijk een nieuw bestuur wordt gekozen waarin in tegenstelling tot nu toe ook zeemansvrouwen zitting zullen krijgen. Het aftredende be stuur weigerde dat op grond van het feit dat .zeemansvrouwen te emo tioneel zijn en niet ln staat de zaken evenwichtig te beoordelen". Het conflict tussen het bestuur en de directrice van het Gezinscontact OnderZOek enerzijds en de zeemansvrouwen aangesloten bij de 28 regionale con tactgroepen van de Stichting an derzijds, kwam enkele weken gele den tot een uitbarsting. Kern van de problemen ls dat naar de mening van de zeemansvrouwen het be stuur betuttelend optreedt en uit' maakt wat goed zou zijn voor de leden. Aan de werkelijke behoeften die er leven onder de vrouwen wordt echt niet tegemoet gekomen, zo werd gezegd tijdens een landelijke protestmanifestatie in Utrecht. Wat de zeemansvrouwen in de eerste plaats zoeken in het Gezinscontact is namelijk onderling contact in een gezellige sfeer. „We hebben geen behoefte aan welzijnswerkers die ons problemen komen aanpraten. Het bestuur en de directie van het Gezinscontact gaan er kennelijk van uit dat we sociaal moeilijke gevallen zijn", zegt een woordvoer ster van de zeemansvrouwen. Ook op het financiële beleid van het bestuur hebben de vrouwen kritiek geuit. Van de subsidie van een half miljoen gulden die het Gezinscon tact krijgt van het ministerie van CRM gaat 94 procent op aan salaris en organisatiekosten. Maar zes pro cent komt volgens de vrouwen te recht bij de 28 regionale contact groepen. Naar aanleiding van deze kritiek heeft CRM inmiddels op dracht gegeven tot een accoun tantsonderzoek bij het Gezinscon tact. De vrouwen hebben besloten voor alsnog hun dreigement uit het Ge zinscontact te stappen, niet uit te voeren, omdat ze het nieuwe be stuur de kans willen geven een be leid te voeren dat aansluit bij de behoeften van de zeemansvrouwen. Ook willen de vrouwen zo snel mo gelijk gaan praten met de welzijns werkers van het Gezinscontact om hen, aldus een woordvoerster, af te brengen van het idee dat we pro bleemgevallen zijn. De toekomstige positie van de di rectrice van het Gezinscontact is nog onduidelijk. Zij was gisteren evenals het bestuur niet bereikbaar voor commentaar. Het kantoor van de Stichting Gezinscontact Zeeva renden in Rotterdam was de hele dag „in verband met bijzondere om standigheden" gesloten. Van onze parlementsredactle DEN HAAG De regering verwacht dat het toekomstige waterverbruik sterk zal achterblijven bij eerdere ra mingen. In een nieuw structuursche ma voor de drink- en Industriewater- voorelening, dat de ministerraad gis teren heeft besproken, gaat men er van uit dat ln het jaar 2000 ongeveer 2,5 miljard kubieke meter water ver bruikt zal worden. Eerdere ramingen gingen uit van vier miljard kubieke meter. Het huidige waterverbruik bdraagt ongeveer 1.4 miljard kubieke meter. De terugbui ging van deze voorspelling heeft ge leid tot inkrimping van de omvang van toekomstige projecten voor de watervoorziening. Het structuursche ma voor de watervoorziening zal een zware Inspraakprocedure doorgaan voordat het in de Tweede Kamer aan de orde zal komen. Het kabinet heeft verder Ingestemd met een ontwerp wettelijke regeling voor de zogenoemde milieu effect rapportage. Deze wettelijke regeling verplicht overheidsorganisaties die bepaalde projecten gaan uitvoeren (zoals de aanleg van autosnelwegen, belangrijke stadsuitbreidingen, grootschalige industrievestigingen) in een rapport duidelijk de effecten op het milieu aan te geven. Over deze overheidsprojecten mogen zonder een dergelijk milieu effect rapport geen besluiten worden genomen. ZEDDAM (ANP) In het Gelderse Zeddam is in de nacht van donderdag op vrijdag het hotel-restaurant „De Rosmolen" afgebrand. Toen de brand uitbrak waren er geen mensen aanwe zig. De politie sprak gisteren van een „aanzienlijk schadebedrag" en wist nog niet wat de oorzaak van de brand was. Als we nu èllemaal altijd de postcode bij ons eigen adres schrijven, dan maken we het mensen die terugschrijven heel makkelijk! M» mm JM ML lÊttt JB «Nr MT 8 pttpost lillllllllllllli de i Het zou nog lang geen punt moe ten zijn: vuurwerk kun je officieel nog nergens kopen. Volgens de gegevens van de Stichting Ge luidhinder is het in de meeste steden vóór Kerst niet te krijgen en wie het dus nu al ver- of ge kocht heeft, ls strafbaar. Dat neemt niet weg dat de knallen Je al wekenlang om de oren vliegen. Dat mag natuurlijk helem&él niet. Na de kerstdagen ligt het er een beetje aan waar Je woont, want elke gemeente mag zelf be slissen hoe lang en op welke da gen er vuurwerk afgestoken wordt. Daar bestaat geen alge meen bindende regel voor, wel een advies om het knalfeest tot de laatste twee, drie dagen van het jaar te beperken. Zo heeft elke gemeente haar ei gen regels. Daar komt zelfs geen regering tussen. Die laat ook aan de gemeente over hoe oud de koper van vuurwerk moet zijn. In sommige plaatsen mag een veer tienjarige zijn eigen gillende keu kenmeiden en rotjes inslaan, in andere plaatsen mag dat pas als je zestien of zelfs achttien bent. Helaas is er nergens een leeftijds grens vastgelegd voor het afste ken van vuurwerk. Jaar op jaar hamert het Veiligheidsinstituut er op, dat ouders hun jonge kin deren niet alleen met het gevaar lijke spul de straat op laten gaan. Niet voor niets lopen elk jaar weer zoveel kinderen soms onher stelbare beschadigingen aan hun ogen en brandwonden op, ge woon doordat ze het gevaar niet zien. Kinderen snappen niet waarom je vuurwerk nooit in je zak moet stoppen, of met een lucifer of aansteker laten ont branden. Ook niet dat mensen en dieren zich (vaak letterlijk) een ongeluk schrikken als zo'n stuk vuurwerk onverwachts vlakbij hen ontploft. Dat moeten de ou ders hun kinderen bijbrengen. Mogelijk haalt vader of moeder ln de auto een voorraadje vuur werk voor de feestdagen. In dat geval dienen zij te weten dat ze zich aan voorschriften te houden hebben. Het vakblad Beroepsver voer somt een hele rij op, voorna melijk voor vrachtwagens die soms wel meer dan tweeduizend kilo vuurwerk tegelijk vervoeren. Maar er zijn ook regels die voor iedereen gelden: met vuurwerk mag je nooit door een tunnel. Als mist, hagel, sneeuw of regen het uitzicht tot minder dan tweehon derd meter beperken, of als de wegen glad zijn ls het vervoeren van vuurwerk verboden. Moge lijk geldt dat laatste uitsluitend voor vrachtauto's, maar bestuur ders van personenauto's met zo'n brandbare lading zullen toch ook wel wijzer wezen, mag Je hopen. Voorzichtigheid ia trouwens ln deze tijd ook binnenshuis gebo den. Wat te denken van de vlam ln de pan onder het bakken van oliebollen? In elk geval nooit met water blussen; dat is levensge vaarlijk. Echte kaarsen, ln kerst stukjes of boom, zijn misschien wel het mooist, maar tegelijk ook het gevaarlijkst. (Een versleten elektrische bedrading van kerst boomlampjes kan trouwens net zo goed een flinke brand veroor zaken). Uit de boze zijn verder gordij nen, plastic, papieren verslerin gen, kleine kinderen en dieren in de buurt van brandende kaarsen, of kaarsen op de schoorsteen bo ven de warme kachel, waar ze kunnen buigen en brandend om vallen. Wie verstandig is, leest eerst even de folder „December" en „Vuurwerk" van het Veilig heidsinstituut door. Ze kosten maar een paar kwartjes en kun nen een hoop ellende besparen. Als de post meewerkt kunnen de folders na een telefoontje naar het Veiligheidsinstituut (020- 736414) nog net op tijd ln huis zijn. Zo moet het niet: met z'n drieën boven een rotje hangen dat met een misschien wel in je gezicht ontploft omdat het veel te snel kan ontbranden. We kunnen niet allemaal springmeester zijn een paar dagen geleden kreeg de driehonderdste in Nederland zijn diploma die precies weet hoe veilig met springstoffen om te gaan, maar deze eenvoudige richtlijnen kunnen alle afstekers van vuurwerk wel onthouden: ai- tijd aansteken met een speciale lont, een veter of een sigaret of sigaar, zodat de lont langzaam opbrandt en op minstens zes me ter afstand blijven. In tegenstelling tot regeringver klaringen dat in Zaïre geen over tuigingsgevangenen worden vastgehouden en in Zaïrese ge vangenkampen geen martelin gen worden toegepast, blijven bij Amnesty International berichten binnenkomen, waarin het tegen deel gemeld wordt. In de afgelo pen negen maanden zouden ln de hoofdstad Kinsjasa politieke ge vangenen onderworpen worden aan foltering en andere vormen van wrede, onmenselijke en ver nederende behandeling. Slaag en uithongering zijn de meeste ge melde vormen van mishandeling in de gevangenissen en detentie centra in de hoofdstad. Men zou het daar vanzelfsprekend vinden dat politieke gevangenen gesla gen worden. Andere toegepaste methoden zijn: geselen met elek- trokabels, slaan met stompe voorwerpen, aan de voeten op hangen en ondertussen klappen toedienen, het hoofd van het slachtoffer zo lang mogelijk on der water houden en het toebren gen van brandwonden. De vrou wen zouden verkracht worden. Het hoofdbureau van de nationa le veiligheidspolitie (CNRI) ln het district Gombe en nog een CNRI- gevangenis in hetzelfde district staan bekend als folterplaatsen. Ook zijn martelingen gemeld uit een militaire gevangenis en uit speciale gevangenkampen in de Cité de l'OUA, een terrein in Kinsjasa bij de residentie van de president Gefolterd worden on der meer studenten en onderwij zers, arbeiders die staken voor hogere lonen en mensen, ver dacht van het organiseren van politieke oppositie tegen het be wind. Van mei 1979 tot mei 1980 hebben door Amnesty aangewe zen artsen tachtig ex-gevange nen ondereocht die Zaïre hadden verlaten. Bij zestig van hen had den de mishandelingen littekens achtergelaten. In de voorbije maanden heeft Amnesty actie ge voerd voor een aantal gevange nen die gemarteld zouden zijn. Beleefde bij voorkeur in het Frans, desnoods in het Engels gestelde brieven, waarin u aan dringt op het snel treffen van maatregelen ter beëindiging van de martelpraktijken, en op het instellen van een onderzoek naar het toepassen van folteringen in de gevangenkampen in Kinsjasa. kunnen geschreven worden aan: Citoyen Mobutu Sese Seko, Pré- sident-Fondateur du MPR, Prési dent de la République et Com- missalre d'Etat la Defense na tionale et la Sécurité du Terri- toire La Présidence Kinsha sa 2, République de Zaïre. Een brief of afschrift naar de ambas sade van Zaïre in Den Haag (Vio- lenweg 2. 2597 KL, Den Haag) kan ook heel nuttig zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5