anegraaf ijvert voor licentie Bubnik voor de leeuwen Schaatsdag Lake Placid 23-2-'80 mensen in de sport fielrenunie wil weg van amateur naar profs blokkeren irtugal koploper k zege op Israël Nieuwe ijshockey coach wacht moeilijke taak Hamburger SV ontslaat Zebec Remise Wiersma zonder gevolgen J blom- PHILIPS lAG 19 DECEMBER 1980 SPORT TROUW/KWARTET P 19 - RH 23 - S 21 Erik Oudshoorn STERDAM Het dagelijks bestuur van de Koninklijke erlandse Wielren Unie gaat zich vandaag opnieuw buigen de dispensatie-aanvraag van Jacques Hanegraaf. De itig-jarige coureur uit Rijsbergen vroeg in de maand >rober. toen hij overigens nog negentien lentes telde, bij [CNWU een proflicentie aan. Dit verzoek werd onlangs e' |uut van de hand gewezen. De reglementen bepalen elijk dat een broodfietser ten minste 21 jaar oud moet Hanegraaf liet het er niet bij zitten en trok opnieuw aan iel Het gevolg is, dat hij vandaag op de burelen van de renunie de noodzaak van een vroegtijdige overstap naar Ij^j yen der profs mondeling mag toelichten. Les Hanegraaf tekende reeds in ermaanden een overeenkomst r Post. De verbintenis had het t van een optie Zodra Hane- ir de wielrenunie zou worden haten tot een profmetier, kon hij Amstelveense ploegleider een Itief profcontract tekenen. Maar het er nu uitziet, kan dat vodje r tot december 1981 in de ijs- Hanegraaf voelt er niets voor LfS 5 lang nog te wachten. „Er is nog ■E als arbeidsrecht." stelt de pupil lerman Krott. „Ik ben al enige den werkloos. Het zou mij blj- iii*e fr goed uitkomen als ik vast bij k u -Post aan de slag kan. Ik heb in chrijven mijn maatschappelijke g tie uitgelegd. De KNWU is daar zwei W makkelijk over heen gestapt, luraa md het althans niet terug in de n da üng aarn ïldfl p-aaf. ex-juniorenkampioen van rland. heeft in zijn eerste seizoen mateur zich gepresenteerd als Wf type Henri Kuiper. Dus: immer Uustig. fel en taai. maar niet al- ^^evcn succesvol. De belangrijkste die Hanegraaf op zijn naam ;f, was de Ronde van Midden- land Hij maakte verder deel de Olympische achtervol- loeg op de weg Zijn krachtsin- ;en waren niet voldoende om ije-equipe voor een afgang ide plaats) te behoeden. In de f«ds trijd eindigde Hanegraaf als rde Nederlander eveneens op [tiende plaats. Eerder had hij in Rjff kolommen van deze krant te gegeven zich de komende nttJflJftien jaar helemaal te willen •n op de wielersport Toen al. fcérde de Brabander de status —professional De KNWU wil daar ®nlliüverse redenen voorlopig een W* voor steken Meuwese. bondsdirecteur van 530#elerunie. legt uit: „De sportcom- vond de overgang voor Jac- groot Een jaar geleden was junior en moest hij met een versnelling rijden. BIJ de MMzijn de afstanden langer en de zwaarder De vergelijking dr., iftnner en artiest gaat niet op. Ik dat artiesten op veel Jongere che lijd beroepsmatig aan de slag mo- hun lichaam wordt minder 122<y belast. De grens van 21 jaar is lijk marginaal Eddie Merckx Ie op die leeftijd al wereldpres- Maar Je moet toch ergens een trekken." Jacques Hanegraaf vindt dat hij een uitzondering op de regel vormt. De jonge coureur somt moeiteloos een handvol argumenten op. waarmee hij vandaag de bestuurders van de KNWU wil overtuigen. „Mijn lichaam wordt in geen geval te zwaar belast. In de overeenkomst met Post staat zwart op wit dat ik zelf mijn seizoen mag Indelen. Hetzelfde geldt voor de trainingen in het voorseizoen. Wan neer het te zwaar wordt, neem ik gewoon gas terug. Mijn arts heeft er geen enkel bezwaar tegen dat ik over ga naar de profs. Zo gek is dat niet. De begeleiding bij de amateurs is nu eenmaal schrijnend. Met alle respect voor Herman Krott en zijn mensen, want die doen gewoon hun best. Maar ze zijn nog geen professionals. Ik heb van de zomer grote moeite gehad om meer werk te vinden. Door de Olym pische Spelen moest ik als amateur net zo veel fietsen als de profs. Kijk. en dan staan de werkgevers niet in de rij om je aan een baan te helpen. Ik hoop nu dat de wielrenunie wat terug doet." Uit de woorden van Meuwese valt op te maken, dat de wielrenunie toch wel bereid is met Hanegraaf tot een ak koord te komen. De KNWU-direc- teur: ..Jacques heeft zich tegenover ons altijd correct opgesteld. Wieler sportwaardig. om het zo maar eens te zeggen. Sinds de afwijzing heb ik hem nog enkele keren aan de telefoon ge had. Er is me nu een aantal dingen duidelijk geworden. De afspraken met Post waren mij bij voorbeeld niet bekend. Ik denk dat we wel tot elkaar komen. Wellicht valt er te praten over een licentie per ingang van juni '81." Op de achtergrond volgt Herman Krott met gemengde gevoelens de gang van zaken rond Hanegraaf. De Amsterdamse ploegleider dreigt na Ad Wijnands opnieuw een aanko mende vedette kwijt te rakèn. Krott: ..Jacques wil van de kleuterschool naar net gymnasium. Ik vind het niet Jacques Hanegraaf (rechts) en zijn „wielervader" Herman Krott. verstandig, hij kan beter nog een jaar amateur blijven. Aan de andere kant is het een sterke gezonde Jongen. Geestelijk zou hij het ook best aan kunnen. Maar ik durf niet in te staan voor de risico's. Er zijn in het verle den al genoeg renners mislukt door een te vroege overstap. Ik denk bij voorbeeld aan Eef Dolman. Vergeet verder niet dat de wielersport steeds zwaarder wordt. Vroeger was Parijs- Nice een trainingsritje, tegenwoordig moet iedereen voluit." Lijnrecht tegenover de mening van de kenner Krott staan de opvattin gen van drie PvdA-Tweede-Kamerle den, die de zaak-Jacques Hanegraaf zowaar aanzwengelden in het parle ment Staatssecretaris Wallis de Vries werd bestookt met vragen over het hoe en waarom. Tot op heden heeft de rechterhand van minister Til Gardeniers nog geen antwoord gege ven. Jacques Hanegraaf moest het initiatief van de Kamerleden Castri- cum, Niessen en Hartmijer uit de krant vernemen. Hanegraaf: „Ik was stom verbaasd. Maar het kwam me wel goed uit natuurlijk." En Herman Krott. „Ik vind het eerlijk gezegd belachelijk, dat deze kwestie de Ka mer haalt. Wat een toestand. Hebben de heren politici niets anders te doen?" Het idee om Kamervragen te stellen over een op zichzelf weinig verheffen de zaak als het gebeuren rond Hane graaf. past natuurlijk leuk in het raam van de verkiezingen. Initiatief nemer Frits Castricum zegt, dat het meer om het principe gaat dan om de persoon in kwestie. „Ik vind het bui tengewoon merkwaardig dat de KNWU bij machte is om eenzijdig een arbeidsreglement op te stellen. Een beroepsvoetballer kan op zeventien jarige leeftijd al aan de bak. Dat is medisch gezien kennelijk wel verant woord. Je kunt de vergelijking nog doortrekken naar het turnen waar kinderen van veertien jaar topsport bedrijven. Ik zou het leuk vinden als Jacques alsnog zijn licentie krijgt. Maar ik verwacht van Wallis de Vries tóch antwoord op mijn vragen." JABON Het Portugese balelftal heeft een wedstrijd voor p zes van de Europese zone voor lificatle in de eindronde van het sldkampioenschap tegen Israel 3-0 gewonnen. Bij de rust leidde lugal in Lissabon voor 55.000 toe- luwers met 2-0. Na drie gelijke en was het de eerste nederlaag r Israël. Portugal heeft nu met vijf ten uit drie duels de leiding in de tp. Voor de doelpunten zorgden nberto Coelho (2) en Jordao. 3 2 1 0 5 4-0 2 1 I 0 3 1-0 3 1113 3-1 4 0 3 1 3 1-4 4 0 2 2 2 1-5 Van onze ijshockeymedewerker AMSTERDAM Uitgerekend tegen Finland, een van zijn voormalige werkgevers, maakt Qustav Bubnik vanavond z'n debuut als bondscoach van het Nederlandse ijshockeyteam. Een wonderlijke samenloop van omstandigheden, waaraan een hele geschiedenis vooraf is gegaan. De ijshockeybond heeft grote moeite gehad om een opvolger te vinden voor de Zweed Hans Westberg, die zich dit seizoen voor honderd procent wilde concentreren op zijn clubteam Amsterdam. Via de Verenigde Staten, Canada en Polen kwamen de bondsofficials in Tsjechoslowakije terecht. Dank zij een tip van ijshockeyprofessor Koska viel het oog op Oustav Bubnik. Op de burelen van de Nederlandse IJshockey Bond (NIJB) toonde men zich nogal verheugd over de komst van de Tsjech. Technisch directeur Dummie Smit sprak zelfs van een Michels. Uit de geloofsbrieven, die Bubnik vooruit zijn gereisd, bleek in elk geval dat hij in de loop der jaren een schat van ervaringen heeft opge daan De in Praag opgegroeide Bubnik kwam in de jaren veertig diverse ke ren voor het nationale team uit. Zijn spelerscarrière duurde tot 1963. Door een zware rugblessure moest hij in dat jaar de pijp aan Maarten geven. In 1666 werd Bubnik naar Finland gehaald. In een korte tijd bracht hij het diep gevallen Finse team terug aan de top. Zelfs zijn geboorteland ondervond dat aan den lijve, hetgeen de Tsjechische autoriteiten een beet je te gortig werd. Ondanks (of dank zij?) drie succesvolle Jaren kon Bub nik weer terugkeren naar Tsjechoslo wakije. Na op de loonlijst te hebben gestaan van Skoda Pilzen, Brno en Dukla Praag trad hij in dienst als bondscoach van de junioren. Daarna volgde nog een periode van twee jaar in het Oostenrijkse Graz. Op het mo ment, dat de NIJB bij hem op de stoep stond, wachtte Bubnik op een seintje uit Joegoslavië. Hij zou in Serajewo. waar in 1984 de Olympi sche Winterspelen plaatsvinden, de ljshockeysport van de grond brengen. Zover is het dus nooit gekomen. De twijfelachtige eer, om het Nederland se team te behouden voor de A-poule, leek hem een grotere uitdaging. Za terdag arriveerde hij op Schiphol Bubnik: „Laat niemand denken dat ik een goochelaar ben. Het kan best een paar jaar durén voordat er zicht bare resultaten komen. Ik ben dan ook niet van plan om na dit seizoen weer te vertrekken. De NIJB moet mij de kans geven om in twee. drie Jaar wat op te bouwen. „En technisch directeur Dummie Smit haakt daar onmiddelljk in: „Ik zou niets liever zien. We hebben Bubnik juist hard nodig in de B-poule." Waarmee Smit tegelijkertijd de kan sen op lijfsbehoud in het keurkorps van de ijshockeysport niet erg hoog aanslaat. Erg realistisch trouwens. Bubnik evenwel: „Ik zie mogelijkhe den voor Nederland. Tegen West- Duitsland én de Verenigde Staten. Ja. ook tegen de Amerikanen, want AMSTERDAM De strnfeomnitMie Tin de Ne derlandse IJshockey Bond heef» Asaen-voorslt- ter Peter Lanfendijk teatraft voor iIJd uitlatin gen in Troaw d.d. 10 oktober 1980. Langendljk leverde In een Interview kritiek op bet beleid van het beatnur van de NIJB. De itrafeonmlaale beeft hem een voorwaardelijke acboraing opge legd van veertien dagen met een proeftijd tol 1 december 1981. Langendljk werd ervan beechnl- dlgd uitlatingen te hebben gedaan, die bet belaag en aansien van de Ijshockeybond schaden en de ijahockeyaport in opapraak brengen. zij zijn na de Olympische Spelen weer met een heel nieuw team begonnen." Aan de komst van Bubnik zit ook nog een politiek tintje. In 1949 was de ijshockeycoach betrokken bij een misluke vluchtpoging. Bubnik zegt. dat hij tegen zijn wil in het complot werd betrokken. Toch kreeg hij. sa men met nog dertien andere Dukla spelers, een zware gevangenisstraf. Bubnik werd veroordeeld tot zes jaar. Dat lijkt veel, omdat een dergelijke strafmaat In Nederland wordt gehan teerd bij een moordaanslag. Maar toch kwam hij er nog goed vanaf. Sommige ijshockeyers, die ook niet van plan waren geweest om naar het Westen te vluchten, kregen namelijk dertien jaar. Dummie Smit: „Prago- sport (Tsjechisch sportorgaan, red.) ging probleemloos akkoord. Maar bij het ministerie van justitie in Den Haag heb ik moeten praten als brug man. Aanvankelijk wilden de autori teiten hem helemaal geen verblijfs vergunning verlenen. Later, toen be kend werd dat hij twee jaar in Graz heeft gewoond, kreeg hij een voorlo pig visum. Het is eigenlijk wel te gek. als je weet, dat er elke maand honder den Surinamers en andere buitenlan ders het land binnenstromen." Smit werd de afgelopen dagen ge kweld door nog een handvol andere problemen. Er waren nogal wat peri kelen rond het vierlandentoernooi. dat de ijshockeybond dit weekeinde organiseert. Aan dit evenement ne men behalve Nederland bijzonder aantrekkelijke ijshockeynaties deel: West-Duitsland. Finland en Polen. Afgezien van blessures van promi nente Nederlandse spelers daar over straks meer bleek er in het hele land nauwelijks ijstijd beschik baar om te trainen. Dummie Smit: „Ik heb twee weken lang moeten be delen voor ijs. Er is altijd geroepen: waar blijft die bondscoach? Maar wat heb je aan zo n man als je niet kan trainen? Hetzelfde geldt voor onze gasten. We kunnen toch niet tegen de Finnen zeggen: leuk dat jullie er zijn, maar voor trainingsfaciliteiten kun nen we niet zorgen. Met veel pijn en moeite is uitgerekend Assen ons te hulp geschoten. We beschikken nu over twee uur ijs, die we nog met de Finnen moeten delen. De ijshockeybond hoopt dit soort ne telige problemen in de toekomst te ondervangen met een ijshockeycen- trum. Dit gebouw moet in Amstel veen of in Zoe term eer uit de grond rijzen. De kosten worden geraamd op vier en een half miljoen gulden. De sporttotalisator heeft reeds een toe zegging gedaan van een miljoen. Het ministerie van CRM schenkt voor dit doel vier ton. En verder zal Teleblngo met een miljoen gulden nog een flin ke duit in het zakje stoppen. Er gaapt dus nog een gat van twee miljoen gulden. NIJB-vooreitter Schweers: „Het probleem is, dat er in Nederland te weinig ijstijd beschikbaar is om de jeugd goed op te leiden. Waar ik de resterende twee miljoen vandaan moet halen weet ik op dit moment echt niet." Voorbereiding of geen voorbereiding het Nederlands team zal vanavond nagenoeg op volle sterkte in de Gro ninger ijsarena kunnen verschijnen. Alleen de naam van Dick Decloe kan in hetprogrammaboekje geschrapt worden. De Nederlandse Canadees in Westduitse dienst kreeg geen vrijaf van zijn werkgever Diisseldorf. Dum mie Smit. eh pardon, Gustav Bubnik kan over de volledige „Heerenveen- lijn" beschikken. Dus met Larry van Wieren en Leo Koopmans, die het afgelopen weekeinde nog met blessu res kampten, en Jack de Heer uit Arosa. De tweede lijn bestaat uit Am sterdamspelers. De derde lijn wordt bevolkt door onder anderen Van Heu- men (Nijmegen). Saris (Red Eagles) en Collard (Heerenveen). Er is zelfs nog een vierde lijn met Johan Toren, Andy Streiker (beiden Groningen) en Tjakko de Vos van Amsterdam. De derde en vierde lijn zijn wissellijnen. Oranje speelt morgenavond in Til burg tegen WestrDuitsland en zon dagmiddag om 16.00 uur tegen Polen in Nijmegen. Geen geringe tegenstan ders dus. Bubnik wordt met zijn ge brekkige kennis van het Nederlandse ijshockey in feite voor de leeuwen geworpen. Dummie Smit: „Een goede coach moet zich kunnen redden. Ik blijf natuurlijk wel een oogje In 'tzeil houden." HAMBURG Twee dagen na het behalen van het herfstkampioen- schap in de Bundesliga en één dag nadat de persoon in kwestie met va kantie naar Joegoslavië vertrok, heeft Hamburger SV trainer Branko Zebec aan de kant gezet. De club zoekt op het ogenblik naar een opvol ger. In de officlëlele verklaring bij het onmiddelljk ingaande ontslag heette het: „De Hamburger SV ontheft Ze bec van zijn verplichtingen, zodat hij dringend noodzakelijke doktersbe handeling kan ondergaan". Zebec is de 103e trainer in de Bundesliga, die die voor het einde van zijn contract een club verlaat. Met het ontslaan van de Joegoslavi sche trainer zette HSV een dikke streep onder een reeks schandalen, die het imago van de topclub ernstig schaadden. De moeilijkheden stapel den zich op sinds de vakman tweë- neenhalf jaar geleden van Eintracht Braunschweig naar Hamburg kwam. Dat Zebec aan alcohol verslaafd was, wist men bij zijn komst. Het alcoho lisme kwam in april van dit jaar uit gebreid in het nieuws. Zebec zat dron ken op de bank tijdens de wedstrijd Borussia Dortmund-HSV. Tijdens de rust moest hij naar de kleedkamer gedragen worden. BAMAKO Tijdens de zestiende ronde van het wereldkampioenschap dammen in Mali is Harm Wiersma niet verder gekomen dan remise te gen de Rus Sjtsjogolev. Overigens eindigden slechts twee partijen in een overwinning. Wiersma verloor geen terrein op koploper Gantwarg, aange zien ook hij, met Diaw uit Senegal, de punten deelde. Er zijn in Bamako nog vijf ronden te gaan. Zestiende ronde: Van der Wal (NedVIssa (Ivoi 1-1. Dlaw (SenVOantwarg (Sow) 1-1, Sumaoro <Mall>- Issalene (Fra) 1-1. Marcos (Braj-Mlsjtsjanski (Sow) 0-2, Clerc (NedV-Krista (Tsj) 1-1. Verpoest <Bel>- Lcsjtsjlnski (Sow) 1-1. BasUaannet (NedLKoren- jevski (Sow) 1-1, Ba (8en)-Oba (Ivo) 2-0. Wiersma iNed)-SJts)ogoljev <Sow> 1-1. N'Diaye (MalVVelt- man (Can) 1-1. Jansen (NedVMogiljanski (Sow) 1-1 Het is weer zo ver. De Jaarprijzen PSV weer geen sportploeg van het jaar, René van de Kerkhof weer geen sportman van het jaar. Maar dat wisten we al. Wie, oh wie. dan wel? Ik maak eens een uitzonde ring en roep hierbij 23 februari 1980 uit tot sportman, sportvrouw, en sportstad van het jaar. Dick van Rijn kan met trotse borst naar voren lopen om de prijs te overhandigen. Die ochtend werd ik al om zes uur gewekt. Greta stond al voor de deur van het ondergesneeuwde countryhome. „Big day, today" zei de vijftig jarige Amerikaanse, die als chauf feur voor ons werkte. Wij knikten en hielden ons bezig met koffie, eieren, scheerzeep en de ochtend televisie. Lake Placid lag er koud en een beetje nevelig bij. In de richting van het ijsstadion werd het wat drukker. De in parka's. rood ge kleurde vesten en andere winter- waren gestoken schaatsliefheb bers drongen al op naar de boor den van het heilige ijs. Noren had den hun vlaggen al uitgerold. Amerikanen droegen spandoeken en Hollanders liepen gewoon op klompen. „Morning sir," zei de Pinkerton-wacht," big day. to day." sir. Ja, ja. de grote dag van daag. Het was nog voor achten maar ik voelde me toch al lekker. Tinte lend gespannen heet zo iets geloof ik. Ik zoog de Amerikaanse lucht in, prima, de longen werkten opti maal mee. „Morgen grote." zei Leen Pfrommer en sloeg mij hard op de schouder: „vandaag is het de dag, hè?". Ja. ja de grote dag. Pfrommer zag er stralend uit en vertelde dat hij nog even een bos- loopje had gepakt. Ik keek de cijfers nog even door. Tien kilometer met als Olympisch record de tijd van Piet Kleine in Innsbruck 14.50.59 en het wereld record was van Citor Levskin. maar die had in Medeo gereden. De tijd: 14.34.33. En waarmee be gonnen we dan wel vandaag? Mi ke Woods tegen Tom Erik Ox- holm. Wat zag Woods er nu al gespannen uit. Hij reed als een waanzinnige zo hard warm, pas seerde ons en was al weer terug. Woods was in zijn laatste race bezig, de tien kilometer van Lake Placid de race waar hij drie jaar voor getraind en voor geleefd had. En vandaag moest het voor hem gebeuren. Ik weet nog goed hoe de passages gingen van 8400 meter: Oxholm gleed als een eeuwig jonge Viking over dat ijs en zag en voelde hele maal niets meer en Woods haalde alle krachten boven die in dat hele iele lijfje samengeperst zaten. En Woods naderde in een ronde zo verschrikkelijk sterk dat ik het koud kreeg. Het was de tweede en laatste aanval van de Amerikaan. Het was een totale, alles of niets aanval. Woods wilde, moest voor Oxholm kruisen en maakte een gat van 55 meter in één ronde goed. Maar op een metertje of acht bleef hij steken en zakte toen terug. Uitgewoond eindigde hij in 14.39.53. Oxholm zette een fabel achtige 14.36.60 neer. Goed, het was tien voor half tien en er was al een stuk sport neerge zet waar Je volstrekt koud van werd, zo enerverend, zo fantas tisch en toen kwam reeds nummer twee. Victor Levskin tegen Eric Heiden. En daar kwamen de Ame rikaanse vlaggen, daar kwamen de spandoeken, daar kwam het gezegde „today is the big day". De opening van Heiden ging in 37.04, Levskin vlak daarachter. Achthonderd meter: 1.10.05. Hé, wacht eens even, dat gaat niet meneer Heiden. Twaalfhonderd meter: 1.43.81. Het kleine ijssta dion van Lake Placid stond op zijn kop. Wat ging hier in vredesnaam gebeuren? Daar reed die bonk spieren tijden die niet voor moge lijk gehouden werden. De Amerikaanse beul bleef dus doorgaan en koerste ruim onder de tijd van zowel Oxholm en Woods. Maar wat zou dat dan aan 1 het eind worden? Zou hij dan niet één keer die spreekwoordelijke man met hamer tegenkomen? Niet één keer maar moe worden? Maar vanaf de achtste kilometer begon hij pas. Heiden raasde door en zwaaide met die ene arm de tijd weg. Die andere arm lag er als een soort van gouden stabilisator bij Op 14.28.13 was-ie klaar Wat een opwinding, wat een ge doe, wat een fijn gevoel bij heel velen. Kon zo'n dag ooit nog kapot gaan? Nee. voor diegenen die het gezien hadden, nooit meer. En we waren er nog niet, want toen kwam Piet Kleine. En iedereen en alles had alle vocale middelen al zeker drie keer moeten smeren, maar het hele gezelschap ging nog eens een keer toen de lange Drent in zin rit met de staalharde Zweed Tommie Gustafsson vertrok. Lake Placid gloeide, rond het ijsstadion zag het zwart van de mensen en zelfs de Amerikanen, die anders de tien kilomter schaatsen afdoen met het gezegde dat het hetzelfde is als het kijken naar gras to zien groeien, stonden op de banken, alles en iedereen was geladen, ge juich golfde door het stadion, ter wijl die lange leptosoom uit Dren te zijn rondjes draaide. Op 2800 meter lag hij vrijwel gelijk met de tijd van Heiden, bij de zes kilome ter had hij anderhalve seconde slechts verloren. Dat duel was daar dus in feite afgesloten. Toen kwam Kleine in een werkelijk fan tastisch gereden duel tegen zich zelf tussen de tijden van Heiden en Oxholm te zwemmen. *En de ronden gingen spreken en hoop leefde bij werkelijk iedereen. Na tionaliteit deed er op dat moment niet meer toe, men schreeuwde naar de alleen voortploegende sporter die bezig was met iets dat gewoon een topprestatie genoemd mag en mocht worden. Want dat kon je er aan af zien. En Kleine gaf tienden van seconde per ronde toe - en naderde steeds meer de eind tijd van Oxholm. door Mart Smeets Maar hij gleed door, met die heet lijke lange klappen en met een' niet te blussen energie En toen kwamen die verschrikkelijke laat ste rondjes. Negenduizendtwee honderd meter: Oxholm 13.25.67. Kleine 13.24.04. En een rondje la ter. Oxholm 14.01.45 en Kleine 14.00.15. Zo even meer dan één seconde bijna, maar Kleine stond op instorten. De laatste ronde kwam toen. Met slijm druipend uit z'n mond, geheel leeg, maar doorglijdend en toen die eindtijd, die voor iedere aanwezige verlos sende eindtijd: 14.36.03 Zilveren medaille dus. Heel laat, het was al diep in de volgende nacht, zaten we voor het eerst stil. Leeg en toch warm. De mooiste sportdag ooit, dacht ik toen. Het sneeuwde langzaam, we hadden Fleetwood Mac op de pickup gezet en de glazen tintel den vol. Die Woods en Oxholm. en die rondjes van Heiden en dan het sluitstuk van Kleine. Ik besloot alle gegevens van die dag te bewa ren en wat gedachten op papier te zetten. Je wist nooit waar het goed voor was. De muziek heette Tusk en de drank Yukon Jack. En de dag: 23 februari 1980. Sportman, sportvrouw en sportstad van het jaar ADVERTENTIE De flame lamp heeft zyn draai precies gevonden onder charmante lampekapjes. En zo heeft Philips de juiste gloeilamp voor elke lamp. Sporttoto prijzenbedrag: 245.986. Eerst* prijs: 3 rs, die elk bruto ƒ24.598.50 ontvangen. Toto 50: i winnaars, g Tweede prijs: 129 winnaars, die elk ƒ381,30 ont vangen. Derde prijs. 1.840 winnaars, die elk 66.80 ontvangen. Toto gelijk 50: prijzenbedrag: ƒ32.195. Eerste bedrag van 2.889, de resterende 5.956 gaat naar de overige prijswinnaars van deze toto gelijk, Tweede prijs. 2 winnaars, die elk bruto 2.181.50 ontvangen. Derde prijs. 80 winnaars, die elk 128.20 ontvangen. Vierde prijs: 2.175 winnaars, die elk 6.70 ontvangen. De gegevens van toto en lotto zijn: Lotto 50 Prijzenbedrag: 1.683.249,-. Eerste prijs: geen wiri naar. van het bedrag van ƒ544.050, gaat 134.574,- als Jackpot naar lotto 51. De resterende 409.476.- gaat naar de overige prijswinnaars van deze lotto. Tweede prijs: 4 winnaars, die elk bruto 72 504.20 ontvangen, derde prijs: 160 winnaars, die elk bruto ƒ2.298,30 ontvangen; vierde prijs 8982 winnaars, die elk ƒ49,50 ontvangen: vijfde prijs: 18.374 winnaars, die elk 24.20 ontvangen VOETBAL Ipswich Town heeft in de Engelse league een nederlaag geleden De club van Ar Inold Mühren en Frans Thijssen verloor ln Lon den met 5-3 van Tottenham Hotspur BOKSEN Rudic Koopmans zal op 5 februari 1981 zijn Europese titel hallzwaargewicht verde digen tegen de Franse uitdager Tafer Het ge vecht vindt plaats in Parijs SCHAATSEN Eric Heiden is uitgeroepen tot de sportman van het jaar in de Verenigde Staten de Supercup bemachtigd door op eigen terrein met 1-0 te winnen van Nottingham Forest. Mo- rena maakte voor 67.0q toeschouwers de win nende treffer De eerste wedstrijd was geëindigd met 2-1 in het voordeel van Nottingham PAARDESPORT Henk Nooren heelt Jiet eerste mderdeel van het CHIO van Olympia in Londen gewonnen. De Nederlander zegevierde in de barrage met Opstalan's Orpheus Amsterdam: Singel 487, tel. 020- 22.14.36 Rotterdam: Weena 148-150, tel. 010-11.36.91 Arnhem: Jansbinnensingel 15. V tël. 085 - 42.45.18

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 23