trop Volker Stevin an 275 miljoen gulden Verwijten afgewimpeld de Kapitaalrente-rekening: 10 0,5 er perspectief voor iserfabriek Fasto NIEUW ïtslagen en overplaatsingen Fransen laten overleg EG-visserij mislukken Bank Mees Hope nv I 3 Lichte stijging van orderontvangsten aan werktuigen Twentse gemeentes willen adempauze textielindustrie Studie over fraude nog niet klaar Middenstandsbank gaat lenen !rk accent beloning ladevrij rijden Thans geperfectioneerd met extra premie voor trouwe spaarders Bovenop de toch al hoge rente beloont Mees Hope trouwe spaarders met ingang van 1981 jaarlijks met 0.5% extra rente. Deze rente wordt berekend over het laagste saldo in een betreffend kalendeijaar. Daardoor bereikt het rendement van Uw Kapitaalrente-rekening een ongekend hoog niveau. Extrapremie voor trouwe spaarders. Hoge rente. Direct opvraagbaar. Inlichtingen. De Kapitaalrente-rekening ERDAG 18 DECEMBER 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 15 - R 17 - H 21 - S 19 Alt, tl« iSlnze redactie economie kl« "ERDAM Voor zover thans te overzien zal het aannemingsconcem Volker Stevin dit oais voorzitter drs P. L. Justman Jacob het uitdrukte, een „verbijsterend" verlies lijden hi 15 miljoen gulden. Deze onvoorstelbare strop heeft tot gevolg dat enkele honderden ior) mensen worden ontslagen en dat een aantal werknemers binnen het concern zal n overgeplaatst. dei ent' i ()c gisteren ln de zeer druk en e buitengewone vergadering is j udeelhouders in Rotterdam, tv dat moment als verlies een in 28 miljoen gulden in het tfrafcdden. zij het met de kantte- Oo dat dit verwachte negatieve tlev t aanzienlijk was verslech- gke ledellng dat het verlies 275 bestuur, die overigens Intern ook op gespannen voet verkeerde. De aan de dijk gezette vice-voorzitter van de raad van bestuur, ir K. van Exter, liet weten dat er een groeiend verschil Schuld van mening was tussen hem en de eveneens op non-actief gestelde voorzitter drs J. van den Driest, en stelde zijn functie ter beschikking. Bovendien zat het concern met ern stige verliezen en dreigde een crisis toestand te ontstaan. de zal bedragen, terwijl vorig j een winst werd verantwoord miljoen gulden, sloeg in als lg ging de heer Justman Ja de oorzaken in. Met name erop dat: »nt in de dlrecte beginperiode I isie tè onervaren medewerkers waren zonder voldoende begeleiding werken in het id aan te nemen, terwijl aan Jemen door de raad van be- weinlg aandacht werd be te weinig controle werd uit- nd( va erste ernstige feiten pas half de commissarissen bekend Voor die tijd functioneerde van bestuur uiterlijk! als Ionisch samenwerkende" Indruk werd gewekt, dat de lot en met succes verliep. M arme Ie in openbaarde zich nieuwe pro- h l die tot een lawine zouden .0(J tien. Uit gesprekken met de aren van de divisies en de staf dat grote ontevredenheid be- Dver het beleid van de raad van De situatie bleek zo ernstig, dat het organisatiebureau Van de Bunt werd ingeschakeld in de persoon van dr J. de Koek van Leeuwen, die al binnen veertien dagen doorhad, dat het goed mis was. Hij kwam met het advies voor een kleinere raad van bestuur onder een andere voorzitter. Enkele dagen later (Van Exter had intussen zijn ontslagbrief ingetrokken) deed de voltallige raad van commissaris sen nog een laatste poging, om het bestuursconflict te lijmen. Crisis Op het moment (dat is op 24 septem ber) dat voor het eerst van een verlies van 28 miljoen werd gesproken, was er een dubbele crisis ontstaan; een crisis door het bestuursconflict en een crisis door de moeilijkheden bij een aantal projecten. Hierbij tekende de heer Justman Jacob uitdrukkelijk aan, dat de verliesgevende projecten in Oman, Engeland en Amerika wer den aangenomen in de loop van het eerste Jaar van de fusie. Intussen was duidelijk geworden dat „diep ingrijpen" noodzakelijk was ge worden. De onderlinge verschillen in de raad van bestuur waren niet te overbruggen. Er bestond geen ver trouwen en harmonie. De raad van commissarissen die, vol gens Justman Jacob, „gedurende de gehele crisisperiode als eenheid heeft geopereerd en besluiten heeft geno men", stelt de raad van bestuur als college ln de eerste plaats voor alle ellende aansprakelijk. Vandaar dat in de top radicaal werd ingegrepen. Vier van de zes leden van de raad van bestuur werden op non-actief gesteld; de twee andere ir F. Roelofz en drs. A. de Smit, waarin het vertrouwen „niet ernstig" is aangetast worden benoemd in de nieuwe raad van be stuur, waarvan mr lr J. Kokje voorzit ter wordt. Hierbij tekent Justman Jacob aan, dat Kokje wordt gezien als een wijs en ervaren man, die zijn sporen in de aannemerij ruimschoots heeft ver diend. Sterk Voorzitter Kokje van de raad van bestuur laat de aandeelhouders (en daarmee in feite ook de werknemers) weten, ervan overtuigd te zijn, dat Volker Stevin in wezen een sterk aan nemingsbedrijf is gebleven. Uit zijn woorden valt ook op te maken, dat bepaalde (strategische niet belangrij ke) sectoren zullen worden afgesto ten, dat werkmaatschappijen die langdurig in de rode cijfers zitten zullen worden gereorganiseerd en dat alleen „passende" werken zullen wor den uitgevoerd. „Dus onnodige of nlet-draagbare risico's zullen worden vermeden," zo voegt hij hieraan toe. De werkzaamheden zullen voortaan vanuit twee invalshoeken worden ge daan, te weten: Normale werken dat zijn de meeste worden utgevoerd door de werkmaatschappijen of door vaste vestigingen. „Dit zijn volwaardige be drijven, die kunnen concurreren," al dus Kokje. Incidentele werken, die worden gedaan door enige divisies. Het zijn werken dikwijls grote die één malig in een bepaald land worden uitgevoerd, waarbij de winsten maar óók de risico's aanzienlijk kunnen zijn. Twee Jaar na de fusie is het echter wel zo, dat (door het kapitale verlies) het eigen kapitaal is verminderd en de schulden zijn vermeerderd, dat nog een aantal probleemwerken in de por tefeuille zit en dat de fusie nog niet perfect is. BRUSSEL (ANP, AP) Het overleg in Brussel over de verdeling van de visvangst in 1981 over de EG-landen is mislukt. Er is voor 31 december geen nieuwe bijeenkomst vastgesteld. De conferentie is in feite gestruikeld over de hoeveelheid vis die niet-Britse vissers mogen vangen in Britse wateren. Frankrijk aan de ene kant en Denemarken, West- Duitsland, Nederland en Beigifi aan de andere kant, konden het niet eens worden. Justman Jacob: „verbijstering" Van de orderportefeuille van 3,2 mil jard kan nu, volgens de heer De Smit, in redelijkheid worden gezegd dat deze ln 1981 tot positieve resultaten zal bijdragen. Reorganisatiekosten (hiervoor zijn in 1980 geen voorzienin gen getroffen) en hogere rentelasten (door de toegenomen schulden) en hogere rentelasten (door de toegeno men schulden) zijn er de oorzaken van, dat in 1981 nog geen winst zal worden gemaakt. De reorganisatie en de kostenbesparingen maken pas in 1982 een situatie mogelijk dat quitte wordt gespeeld. En dit dan nog op voorwaarde, dat volgend jaar geen gedwongen verkopen van bezittingen zullen (moeten) plaatsvinden. Intussen krijgen de banken een be langrijke vinger in de pap. Want on der leiding van de ABN en de AMRO is een groep van binnen- en buiten landse banken gevormd, die de finan ciering veilig wil stellen. Het blijkt dat op een aantal werken verliezen zijn (worden) geleden, met als uitschieters het pijpleidingproject in Oman (88 miljoen en de bruggen in Amerika en Engeland (112 miljoen). ,r ren onzer verslaggevers IEN Dank zij de ver lig van gasbedrijven (VE- de Noordelijke Ontwik- gsmaatschapplj (NOM), edrijf Nevit en een forse «idssteun heeft Fasto, ■ai lige gasgeiserfabriek in iland weer een toe- kJI t Het had weinig ge ld of het bedrijf had niet 1 bestaan. tr( luktte is nu geconcentreerd in D entse Bulnen waar minister '8 irdenne gisteren de nieuwe fa ro1 opende. Er werken 160 mensen er uitgroeiwerkz aamheden 1250 werknemers. De vestiging Degen met 250 werknemers is leen voorbeeld van een onder die in feite al in de financiële was gestort en praktisch fail- is. Dank zij de overheid en de artners die als aandeelhouders 8 miljoen op tafel legden. heeft Fasto weer uitzicht. Het belang van het bedrijf schuilt volgens minis ter Van Aardenne ln de toepassing van relatief hoogwaardige technolo gie en het feit dat de fabriek als enige in zijn soort in Nederland betekenis heeft in het raamwerk van onze natio nale economie. BIJ de opening werd gisteren verteld dat wordt gewerkt aan de ontwikke ling van een elektronische ontsteking van geisers. Die moet in de plaats komen van de traditionele waak vlam. Op die manier kan Jaarlijks per geiser 90 kubieke meter gas worden bespaard. Ook hoopt Fasto te zijner tijd op de markt te komen met een gecombineerde cv-ketel en geiser waarbij de rookgassen condenseren. Nu verlaten deze rookgassen de schoorsteen met een temperatuur van 200 graden Celsius. Bij condense rende toestellen wordt dat 60 graden Celslus. door Pauline van de Ven ROTTERDAM Kritiek op indi viduele leden van de raad van commissarissen wordt door ons niet geduld. Gebeurt dat wel, dan stappen we allemaal op. Want we zijn met z'n allen verantwoorde lijk voor ons beleid, dat in onze ogen een goed beleid ls geweest." Deze gedenkwaardige woorden werden gisteren tijdens de alge mene ledenvergadering van Vol ker Stevin uitgesproken door voorzitter Justman Jacob van de raad van commissarissen. De commissarissen van Volker Stevin schoven gisteren de strop van 270 miljoen gulden, en het daaruit voortvloeiende ontslag voor 400 pesoneelsleden, duidelijk op het dak van vier op non-actief gestelde bestuursleden. De commissarissen verklaarden dat die vier mensen die het alle maal zo belabberd hebben gedaan niet aanwezig waren, omdat het zo pijnlijk voor hen zou zijn hun be leid tegenover 188 aandeel- en 175 ceriflcaathouders te moeten ver antwoorden. Heel edel van de commissarissen, om de directieleden zo te willen sparen. Op het eerste gezicht ten minste. Want tijdens de vergade ring begon het er steeds meer op te lijken, dat de commissarissen van Volker Stevin vooral zichzelf zaten te sparen. BIJ afwezigheid van de boosdoeners was het voor hen wel heel gemakkelijk, om te zeggen: „Wij wisten van niets." „Wij vermoedden al langer dat er iets fout zat in het bestuurscolle ge", versprak Justman Jacob zich. „Nee," corrigeerde commissaris Noordhof onmlddelljk heel kien, „Wij vermoedden óók niets." Of de raad van commissarissen van het door (een deel van) het bestuur gevoerde wanbeleid al of niet op de hoogte was, doet er helemaal niets toe. Op het mo ment dat blijkt dat een raad van bestuur zo ontzettend kan blunde ren als kennelijk bij Volker Stevin is gebeurd, ls de raad daar mede verantwoordelijk voor. Voor het beleid, en dus ook voor een strop van 275 miljoen gulden en ook voor vierhonderd mensen die straks op straat komen te staan. Onbegrijpelijk is het, dat van een raad van commissarissen van tien man sterk niemand, ook blijkbaar de financiële expert niet, erachter is kunnen komen dat een winst van 80 miljoen in een tijdsbestek van twaalf maanden is omge draaid ln een verlies van 275 mil joen gulden. Het simpele feit dat een zo sterk baggerbedrijf voor de ogen van tien commissarissen on opgemerkt de modder ln kan zak ken, zou de aandeelhouders vol doende moeten zijn, de raad naar huis te sturen. De consequentie, behalve met een nieuw bestuur, ook nog eens met een nieuwe raad van commissarissen te komen zit ten, vonden de aandeelhouders blijkbaar te riskant. In dit licht past het de raad van commissarissen absoluut niet om de opmerking van een aandeel houder, dat zijn vertrouwen in de commissarissen was geschokt, te repliceren met: „Dat moet we ten." In dit licht hadden de com missarissen er beter aan gedaan het verzoek om een onderzoek in te laten stellen naar het (niet) functioneren van de raad te hono reren. De Nederlandse minister van land bouw en visserij, Braks maar ook zijn Britse collega Walker verwijten Frankrijk de oorzaak te zijn van het mislukken van het visserij gesprek. Volgens Braks houden de FrEinsen vast aan historische visserijrechten, 'zelfs voor wateren waar ze al Jaren lang niet meer visten. De noodzaak voor het overleg ont stond toen de EG-landen enige jaren geleden hun visserijzone uitbreidden tot 200 mijl uit de kust of zover moge lijk als de afstand naar de „overkant" niet al te groot was. De Britten en Ieren besloten bovendien een zone van twaalf mijl uit de kust geheel te reserveren voor de eigen visserij, zij het dat er wel uitzonderingen werden toegestaan voor landen die daar al sinds Jaar en dag visten. Daaronder waren ook Nederland en Frankrijk. De Fransen zijn van mening dat het lidmaatschap van de EG voor Enge land en Ierland de verplichting in houdt uiterlijk in 1982 hun 12 mijlszo ne op te geven en daarom jvaren ze tot geen enkele consessie bereid. De Britten hebben bijzonder lang dwars gelegen in de visserijgesprek ken. Maar sinds de Britse bijdrage aan de EG-begroting in juni werd geregeld, stelden zij zich veel positie ver op. Het mislukken van de conferentie heeft als consequentie dat er op 1 januari geen visserijregeling in wer king treedt. Volgens het voorstel van de Europese Commissie zou Neder land 7,4 procent van de EG-vangsten AMSTERDAM (ANP) In de eerste negen maanden van 1980 zijn de orderontvangsten aan gereedschaps werktuigen door Vimetaal-leden (Ver eniging van Importeurs van Gereed schapswerktuigen) met 4,5 procent gestegen ten opzichte van dezelfde periode van 1979. Een lichte verbete ring ln vergelijking met het eerste halfjaar 1980, in welke periode de orderontvangsten nog met 4 procent toenamen vergeleken met de eerste helft van 1979. De totale ontvangsten aan gereed schapswerktuigen namen toe van 134 miljoen in de eerste drie kwarta len van 1979 tot 140 miljoen ln de zelfde periode 1980. Bij de leden be staat een lichte bezorgdheid over de afnemende groei van de orderont vangsten aan numeriek bestuurde ge reedschapswerktuigen, waarvan het belang schuilt in de broodnodig ge acht vernieuwing van het machine park in de metaalindustrie. uit de Noordzee voor zijn rekening mogen nemen. Groot-Brittannië zou het grootste aandeel krijgen met 36,1 procent, gevolgd door Denemarken met 24,1 procent. Nog tijdens het overleg ln Brussel was minister Braks optimistisch over een hervatting van de haringvangst, volgend jaar. Maar dit alles staat door het mislukken van de conferentie op losse schroeven. Van onze redactie economie ALMELO De gemeentebesturen van Almelo, Enschede, Hengelo, Ol- denzaal, Hellendoorn, Losser en het dagelijks bestuur van het gewest Twente hebben in een telegram aan de ministers Van Aardenne en Albe- da, de Tweede Kamer en de Kamer commissie voor economische zaken aangedrongen op het snel instellen van een adempauze voor de textiel. Die adempauze zou moeten inhouden dat er geen werkgelegenheid in de textiel en kledingindustrie verloren mag gaan zolang er geen overlevings plan voor deze sector is. Directe aanleiding voor de oproep uit Twente is de slechte situatie bij Spin nerij Nederland. Deze uit verschillen de bedrijfsonderdelen in 1978 nieuw samengstelde onderneming had bij de start 1600 werknemers. Volgens districtsbestuurder Doeve van de In dustriebond CNV zullen dat er bin nen enige maanden niet meer dan 1100 zijn. Spinnerij Nederland heeft al ontslagprocedures lopen, verder zou de daling worden bewerkstelligd door natuurlijk verloop. Juist deze sanering moet worden voorkomen, zeggen de Twentse be stuurders, omdat Spinnerij Neder land een belangrijke pijler is in de Twentse textielindustrie. Van Aar denne heeft vorige week al laten we ten geen geld te hebben voor meer financiële hulp. De overheid heeft al 130 miljoen gulden in de spinnerijsec tor gestopt. DEN HAAG (ANP) De studie naar de mogelijkheden om belastingfrau de via spaarbiljetten aan toonder te gen te gaan is nog niet klaar. Minister Van der Stee en staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën hebben de Kamer dit gisteren medegedeeld. AMSTERDAM De Nederlandsche Middenstandsbank is van plan 125 miljoen gulden 11,25 procents 15-Jari- ge kapitaalobligaties uit te geven. De lening, waarop op 23 december kan worden ingeschreven en waarvan de uitgiftekoers op 19 december wordt vastgesteld, zal worden afgelost in 15 jaarlijkse termijnen. Vervroegde af lossing is niet toegestaan. De storting is op 2 februari 1981. Achtergrond van de uitgifte is de voortgaande groei van de bank die een beroep op aanvullende kapitaal marktmiddelen gewenst maakt. Te vens beogt de bank met de emissie een versterking van het aansprakelij ke vermogen. De bank begint op 19 december voorts met de afgifte van 10,75 pro cents pandbrieven 1980-84 en 10,75 procents spaarbrieven 1980-87. De eerste koers van afgifte van de 10,75 procents spaarbrieven 1980-84 is vast gesteld op 99,50 procent en die van de 10,75 procents spaarbrieven 1980-87 op 100 procent. HAAO Vooruitlopend op een uele wijziging van de tarief- niur van de autoverzekeringen contactcommissie motorrijtui- raekering waarin de in Neder- werkende automobielverzeke- Stten een sterker accent leg- 'P de beloning van schadevrij. eraekeraars willen in het alge twee maatregelen nemen die tot een rechtvaardiger verde- an de premie over de verzekerde lobllisten. De maximale no- •lcorting (over het algemeen 8 procent) zal worden verhoogd Wig procent. In delen van het die voor de verzekeraars een jdsico vormen dan het landelij- Wddelde. (het noordoosten van »nd en Zeeland en omstreken) *n korting van vijftien procent premie worden toegepast. contactcommissie motorrijtul- toekering verwacht, dat een 'uele wijziging van de tarief- tuur niet vóór 1 Januari 1982 kan ■n gerealiseerd. Onder auspiciën commissie wordt een studie 'tnt naar de mogelijkheden van tedere tariefstructuur. tetactcommissie heeft aan het 'terie van economische zaken tegu de premies voor autoverze- J?en uiterlijk met ingang van 1 te mogen verhogen. De com- verwacht, dat voor veel verze de combinatie van de premie- j®flng en de twee kortlngsmaat- n 'eiden tot een lagere premie. ADVERTENTIE. Als speciaal introductievoordeel geldt, dat hel laagste saldo over 1981 wordt vastgesteld over de periode 1 maart tot en met 31 december. Het rentepercentage wordt maandelijks vastgesteld op basis van het effectieve rendement van een pakket langlopende staatsleningen.Voor januari 1981 bedraagt de rente 10!/4%. Op elk gewenst moment kunt U elk gewenst bedrag van Uw saldo opnemen. Daarover wordt terstond 3% rente- korting ingehouden. Voor het aanvragen van onze uitgebreide brochure kunt U telefonisch kontakt met ons opnemen. Wilt U langskomen, dan bent U vanzelfsprekend van harte welkom. Een ongekend profijtelijke spaarvorm. Alblasscrdam 01859-2605; 2344 Amsterdam. Herengracht 020-5272332:5273362: Adum-lluitenvelderl 429860 Arnhem 085-455541 Dellt 015-140981 Dordrecht 078-141077/ Eindhoven 040-444155 's Gravcnhage 070-924031 Groningen. IX' Dwinger (Westerhaven). 050-189711; De Wijert 250700 Haarlem 023-315950 Haren 050-345645 Heerlen 045-711710 's-Hcrtogenbosch 073-135055 Rotterdam. Coolsingel 010-632290; Ucijcrlandsclaan 192711; s-Gravcndijkwul 363600 Schiedam 010-340222 Usqucrt 05950-2909 Utrecht 030-317824 Vlaardingcn 010-340222 /.althommel 04180-3752 Zeist 03404-16204

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 21