Voorlichting over kanker kan hardnekkig taboe doorbreken Tekening van een lezer uitleg redelijk, verschil niet Commentaar {\e mag ons gasgeld besteden? VB en Uruguay lt8" filmhond in duikerpak klant gestolen lange slang Sla d'r op SDAG 16 DECEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Vrijwel iedereen krijgt in zijn of haar leven wel op de een of andere manier met kanker te maken. Het is na hart- en vaat ziekten de belangrijkste dood soorzaak in Nederland, het ns, fi hoi stepi at de m politieke conflict tussen minis- r Van Aardenne en de meerder- ide b id van het parlement lijkt een b£md, (ouwtrek om de winstmarge, die ei?[ei* tn de oliemaatschappijen wil edi innen uit de opbrengst van ons rdgas. In werkelijkheid gaat het :esubi hierom een heel wat principiëlere ra^te' ik, namelijk wie in laatste instan- ertij bepaalt hoe de miljardenop- een engst uit het aardgas wordt be- an| J iamei eënl d-premier Zijlstra heeft er ooit hage is een duidelijke uitspraak over huni |aan. Toen de aardgasbel voor *r.8* i eerst werd aangeboord met onmiddellijk gevolg dat velen gee arop rechten meenden te kunnen hng en gelden zoals de provincie oningen, de oliemaatschappijen 1, velde de huidige president van Nederlandsche Bank een salo- -ntegi jnsoordeel met de woorden: het 1yernl rdgas is van ons allemaal. Of pnou icrs gczcSd: dc overheid beslist satie l cr met het gasgeld gaat gebeu- bam t precies zoals de overheid ook wave< list over de opbrengst van de umni 7. su astingen. ïen p usic i heel overeenkomstig dit principe de met de oliemaatschappijen afge- i. Ra roken, dat zij slechts een deel van heen aardgasopbrengst mochten tou- vani !ren en wel een klein percentage ïn' Ij arvan als redelijke vergoeding Vee?! or ^un inspanningen. Overeen- t in di mstig ditzelfde principe is de ver- elsleutcl de afgelopen jaren enke- keren bijgesteld, omdat het gas erwo: tetlijk en figuurlijk rijker ging >r he: omen en de oliemaatschappijen stigi deen erg royale vergoeding kre- banc' n voor ^un wc,*zaaniheden. e Alt o'n bijstelling zou ook recentelijk odzakelijk zijn geweest, maar inister Van Aardenne meende er ectie 6kuws °P bedacht te hebben. üg, ncmaatschappijen mochten de soil opbrengsten behouden, echter rp r het nadrukkelijke voorbe- sy* die miljarden guldens in Ne-- itid te investeren. Maar daar- gaf de minister principieel een ste Dijl en hUI eö tdcrlandse beroepsvoetballers 'e ki ogen dus toch naar het Zuidame- inse Uruguay om, in de tijd in andere mensen vrije dagen iten, wat extra centen te ver- i. De KNVB heeft met grote derheid besloten dat het Ne- indse elftal mee zal doen aan landentoernooi dat als Mini- wordt aangeduid. meel is er op het besluit van de IVB niets aan te merken. Het ighu thoort tot de competentie van de fn Tl ünd over deelname aan zulke toer- ®n, ooien te beslissen. 3e ril lyrne idini erbazingwekkend is wel het ge- god ak waarmee de voetbalbestuur- >lexe crs(jc uitspraak van de volksverte- ot u nwoordiging, die in grote meer- erheid tegen Nederlandse deelna- ie was, naast zich neer hebben is m'f 5 Tweede Kamer heeft terecht itegrn astgesteld dat er een zware politie- *uw! 1 'UC*lt Z'1 aan ^et loerno°' 'n ïköc mguay Het is bedoeld als propa- ivlooi geen neerkomt op ruim dertig duizend sterfgevallen per jaar. Toch wordt er zelden openlijk over gesproken en het woord alleen al lijkt even gevreesd als de ziekte zelf. De mensen zijn er bang voor zonder te weten dat er verschillende vormen van kanker bestaan, waarmee nog heel goed te le ven valt. Het is niet uitslui tend een ziekte met dodelijke afloop, aldus Monda Heshusi- us, hoofd voorlichting van het Koningin Wilhelmina Fonds, de Nederlandse organisatie voor de kankerbestrijding. stuk zeggenschap over ons aardgas uit handen. Want hoe en wat er geïnvesteerd zou worden, zouden de oliemaatschappijen zelf uit maken. Op welke misleidende wijze hiervan gebruik kan worden gemaakt is uit paginagrote advertenties wel duide lijk geworden. De oliemaatschappij Esso doet het daarin voorkomen, alsof zij van alle landen ter wereld, uitgerekend Nederland heeft uitge kozen om hier te investeren. Omdat we zulke aardige, hardwerkende se rieuze mensen zijn. Maar ondertus sen. Mogen we misschien iets terug zien van onze eigen centen? Deze gang van zaken illustreert al enigszins de bedenkelijke aspecten van de oplossing van Van Aarden ne. De briefwisseling tussen de mi nister en de oliemaatschappijen, zoals die gisteren in Trouw werd gepubliceerd, maakt het beeld er nog somberder op. Uit die brieven blijkt namelijk dat de minister wei nig inzicht heeft gekregen in de aard en de omvang van de investe ringen. Er zijn alleen ruim gefor muleerde en dus vage toezeggingen van de zijde van de oliemaatschap pijen. De minister heeft dus, voor zover uit de thans ter beschikking staande gegevens blijkt, op te losse gronden een stuk zeggenschap over de op brengst van ons aardgas uit handen gegeven. Dit feit weegt nog zwaarder, waar diezelfde overheid slechts mondjes maat geld ter beschikking wil stel len voor het doen van gerichte investeringen. Kennelijk huldigt de minister de opvatting dat wat de oliemaat schappijen doen altijd nog beter is dan wat de overheid verzint. Te recht heeft het parlement de minis ter daarom uitgedaagd om deze stelling eerst maar eens hard te maken. Per slot van rekening gaat het om ons geld. door Kees de Leeuw AMSTERDAM Veel mensen die van hun arts te horen krijgen, dat ze een bepaalde vorm van kanker hebben raken in paniek, wat heel begrijpelijk is. Hun wereld stort in elkaar en de toekomst is een groot, donker gat. Ze zitten met tal van vragen, maar durven of kunnen hiervoor niet bij hun dokter terecht. Termen als kobalt-bestraling, chemotherapie en me- tastase (uitzaaiing) zeggen hun in feite niets en misverstan den, vooroordelen en onbestemde angstgevoelens maken zich van hen meester. Kanker la nu eenmaal geen onder werp, waarover Je gewoon met Ie mand kunt praten en bovendien dien Je er wel Iets vanaf te weten, wil Je zinnige vragen kunnen stellen aan bij voorbeeld een specialist. De mondig heid van patifinten tegenover medici is op zichzelf al niet zo groot, maar lijkt helemaal te verschrompelen als deze ziekte in het geding is. „Wat wij hier proberen te doen is informatie geven over de ziekte kan ker en de bestrijding daarvan," aldus Monda Heshusius, hoofd voorlichting van het Koningin Wilhelmlnafonds, beter bekend KWF. „Dat betekent in duidelijke taal erover schrijven en spreken. De ziekte bij haar naam noemen en het taboe rondom kanker trachten te doorbreken. Aantonen dat het niet uitsluitend een ziekte is met dodelijke afloop, maar tevens een ziekte, waarmee een patient heel goed een aantal Jaren kan leven. Een ziekte waarvan Je zelfs kunt ge nezen." Aparte lijn In overleg met staatssecretaris Ve der-Smit van volksgezondheid is het KWF aangewezen om de landelijke voorlichting over kanker te coördine ren. Sinds enkele maanden beschikt de stichting in haar nieuwe huisves ting aan de Amsterdamse Sophialaan over een eigen informatiecentrum, waar iedereen terecht kan. E ris ook een aparte telefoonlijn en wie dat nummer (020-644044) belt, komt rechtstreeks bij een voorlichter uit. Op deze manier hoeven mensen slechts één keer hun verhaal te vertel len, waarna de voorlichter zelf inlich tingen kan geven of doorverwijst naar een andere instantie, waarvan vaststaat dat de hulpvrager Inder daad verder wordt geholpen. Het Ko ningin Wilhelmlnafonds heeft voor het komende Jaar een half miljoen gulden uitgetrokken voor voorlich tingsactiviteiten, zoals het informa tiecentrum, brochures, exposities en het uitgeven van het tijdschrift Kanker. Monda Heshusius, die nu ruim een Jaar in dienst is van de stichting, acht die voorlichting van enorm belang, omdat zo de onwetendheid bij erg veel mensen kan worden weggeno men. „Hier is geen sprake van een bepaalde lokettengeest, Je kunt di rect de Juiste mevrouw of meneer te spreken krijgen. Het centrum is opge zet als vraagbaak voor iedereen die iets meer over kanker wil weten. Daarbij wordt in eerste instantie niet aan patiënten gedacht, omdat geen strikt medische informatie wordt ge geven, al staat men hier uiteraard voor open." De ervaring van enkele maanden wijst uit, dat er weliswaar vragen op medisch gebied worden gesteld, maar dat die veelal gepaard gaan met gees- Het informatiecentrum van het KWF met links Monda Heshusius en rechts Ineke Lantinga. telijke moeilijkheden. Het „door de vragen heen luisteren" is daarom erg belangrijk. In principe wordt voor medische zaken iemand terugverwe zen naar de behandelend arts, maar hij krijgt zonodig wel een steun tje in de rug mee, waardoor hij met zijn dokter verder kan praten. Luisteren Monda Heshusius: „Een psychisch probleem wordt vaak minder groot, naarmate er tijd aan kan worden be steed. Er bestaat erg veel behoefte Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. ganda voor een regime dat systema tisch mensenrechten schendt. Wie de recente campagne voor een refe rendum in Uruguay ook maar op pervlakkig heeft gevolgd, kan niet twijfelen aan het politieke karakter van het toernooi. Dat politieke ka rakter is door de Tweede Kamer nog eens onderstreept. Toch besluit de KNVB zonder veel omhaal naar Uruguay te gaan. De voetbalbond doet daarmee onmiskenbaar aan politiek. In dat licht gezien is de argumentatie van voorzitter Vilé ('de sportwereld hoeft geen speer puntfunctie te vervullen inzake mensenrechten') broodmager. Door niet serieus in te gaan op de uitspraak van de volksvertegen woordiging laadt het KNVB-be- stuur de verdenking op zich in het geheel niet geïnteresseerd te zijn in de politieke kant van een sportge beurtenis als nu in Uruguay wordt georganiseerd. Dat is een onver schilligheid die iedereen die zich in i wil zetten voor mensenrechten doet- huiveren. aan mensen, die willen luisteren, zo is ons gebleken. Het probleem „uitpra ten" houdt meestal in, dat het voor een deel al is opgelost. Daarmee ver tel ik niets nieuws, maar feit is wel dat in ziekenhuizen en bij hulpverle ners Juist die tijd vaak ontbreekt door wat voor oorzaak dan ook. Van daar dit centrum met zijn functies als vraagbaak en luisterpost." Bij een bezoek aan het centrum, waar je gewoon kunt binnenlopen, valt op dat er van nogal wat voorllchtingsmethoden gebruik wordt gemaakt. Er is een bibliotheek met documentatiemateriaal, er lig gen boeken, tijdschriften, kranten en brochures en er staan leestafels om het een en ander in te zien. Daarnaast kunnen video-opnamen van bepaalde televisieprogramma's worden beke ken, zijn er gefilmde gesprekken met kankerpatiënten, terwijl in samen werking met de Filmacademie in Am sterdam speciale produkties worden gemaakt, die bepaalde facetten van deze ziekte belichten. Monda Heshusius beschouwt het cen trum zelf als een soort wachtkamer voor mensen die het echt doen. Daar mee bedoelt ze te zeggen, dat het voorlichtingsteam, bestaande uit Ine ke Lantinga en haar zelf, wel informa tie kan geven, maar dat voor daad werkelijke hulp naar elders wordt verwezen. „Dan houdt dat wel in, dat we eerst kijken of die hulp dan ook echt wordt gegeven, want anders blij ven de mensen nog in de kou staan." Heel belangrijk daarbij is de samen werking tussen het centrum van het KWF met allerlei patiëntenverenigin gen. De bekendste zijn de Hodgkin Contactgroep, de Harry Bacon Club (voor stoma-patiënten) en de After Care-groepen voor borstkankerpa- tiënten. In het centrum hebben deze verenigingen een eigen ruimte, waar aan voorlichting wordt gedaan. Prothesen Er is een informatiehoek over en met borstprothesen en aangepaste bad kleding. Vrouwen, die nog niet zover zijn dat ze een speciaalzaak binnen stappen om een prothese te kopen, kunnen zich hier eerst oriënteren. Desgewenst kan er contact worden gelegd met een van de twee informa tiecentra voor borstprothesen in ons land of met een van de ruim zestig begeleidingsgroepen voor borst- kankerpatiënten. Hetzelfde geldt voor stommapatiënten en kunstmati ge uitgangen en voor Hodgkin-pa- tiënten, die meer over hun ziekte wil len weten. Monda Heshusius: „Belt iemand op en stelt hij een bepaalde vraag, d?.n blijkt dat veelal niet het eigenlijke probleem te zijn. Dat komt pas na een half uur praten en dan merk je waar iemand werkelijk mee zit. We proberen de angst en onzekerheid bij mensen weg te nemen, zodat ze er mogelijk anders tegenover gaan staan. Ons uitgangspunt is, dat naar mate er meer bekend wordt over kan ker, het taboe om erover te praten, dat nog steeds hardnekkig aanwezig is, ook verdwijnt." Ze hoedt zich voor eenzijdige kritiek op de houding van bepaalde artsen en andere hulpverleners, maar zegt wel: „Wat wij te horen krijgen, duidt niet op zulke beste ervaringen. An derzijds komen hier geen tevreden mensen. Je moet niet vergeten, dat ook artsen het er moeilijk mee heb ben hier frank en vrij over te praten, want hoe verwerkt iemand dat en wat willen de mensen weten." Via allerlei folders, waarin in begrij pelijke taal tal van medische vakter men worden uitgelegd, wordt gepro beerd de patiënt weerbaarder te ma ken, zodat deze niet met een mond vol tanden staat. Monda Heshusius: „Voorlichting geven over kanker be tekent niet alleen informatie te ver strekken, maar het voor patiënten en hun omgeving ook mogelijk maken over hun problemen te praten. De folders zijn daar duidelijk op gericht en bevatten suggesties om vragen aan de dokter te stellen in piaats van ze op te kroppen. Deze manier van voorlichten zal van arts en specialist ongetwijfeld meer tijd vragen, maar dat is onontkoombaar." recht Ze vindt dat een patiënt er recht op heeft te weten, dat ais hij met bepaal de medicijnen wordt behandeld zijn haar uitvalt of dat er andere bijwer kingen zijn. „Hij heeft er recht op over al deze zaken mee te spreken, vooral als zijn eigen lijf en gezond heid in het geding zijn. Wij van onze kant proberen hem daarin zoveel mo gelijk te steunen, want het gaat om betrouwbare voorlichting met ver melding van de juiste feiten. Alleen dan kan iemand beslissen of hij zcih laat behandelen en wat zijn kansen op overleven zijn." Mept UoUl Dure voorstellingen in het thea ter, concerten of prijzige abonne menten worden vaak dank zij sterk gereduceerde prijzen beter toegankelijk voor ouderen en Jongeren. Dat vult de lege plaat sen op en zo krijgen mensen met en laag Inkomen ook eens de kans naar iets leuks te gaan. Kost zoiets bijvoorbeeld vijftien gulden dan hebben houders van Pas 65 of het cultureel jongeren paspoort vaak al een kaartje voor 7,50. Iets anders ligt het met de nieu we museumkaart, een Jaarkaart waarop Je gratis toegang tot ruim 170 musea hebt. Zo'n kaart kost vijftien gulden, voor mensen met Pas 65 7,50, maar voor Jongeren onder de 26 maar drie gulden. Beschikken ouderen dan over zo veel meer geld dan Jongeren? Je zou zeggen van niet. Een 18-Jari- ge schoolverlater zonder baan krijgt 443,75 per maand zolang hij thuis woont, en 746,40 als ie zelfstandig woont. Een oudere zonder eigen kapitaal in een be jaardenhuis die van het „zak geld" moet rondkomen, krijgt 30 procent van de aow in handen. „Jongeren die op zichzelf wonen hebben het financieel meestal erg moeilijk, maar de thuiswo nenden zijn in de praktijk „rij ker" dan ouderen", bevestigt hoofdredacteur R. Teunis van Echoklanken, blad van de Pro testants Christelijke Ouderen bond. „Je verwacht toch dat zo'n kaart voor ouderen niet duurder zal zijn dan voor jongeren". Een voorzitter H. Zwaag van diezelfde PCOB, die net een vergadering van de COSBO overkoepelend orgaan van de drie bejaarden- bonden achter de rug heeft, is het daar roerend mee eens: „We zullen daar zeker tegen proteste ren, namens de COSBO of per bond. Vooral ouderen in de Zgn. aanleunwoningen hebben het toch al erg moeilijk. Op de kale huur van hun huis krijgen ze wel subsidie, maar net niet op de bijkomende kosten, verwarming, service en zo. Die gaan Juist met sprongen omhoog". Er is nog zo'n geval, waar de ouderenbonden en -bladen zich boos over maken. In de Uitkrant voor Pas 65 staat een aanbieding voor pashouders die voor ƒ215 twee dagen naar een hotel in As sen mogen. „Speciaal tarief" heet dat. Maar wie profiteert daar van? „Ik durf best te stellen, dat het uitstapje voor 95 procent van de bejaarden onbetaalbaar is", zegt de heer Teunis. „Zo'n aan bod staat haaks op de werkelijk heid. Je vraagt Je af: hebben de mensen die zoiets bedenken, daar nou echt helemaal geen kijk op? Steeds weer zie je kortslui ting: Jongere mensen organiseren van alles voor ouderen, waar maar een heel klein groepje iets aan heeft. Iets leuks voor de ou deren, zeggen ze dan. Daar gaat het hele verzet van de ouderen bonden precies tegen: niet de jongeren, maar de ouderen zelf moeten het beleid voor ouderen uitstippelen. Die weten waar ze over praten". Inspraak is het stokpaardje van de heer Zwaag: „Er moet gema tigd worden. Wij ouderen voelen heus wel onze medeverantwoor delijkheid, maar diezelfde oude ren vormen zo'n gemakkelijk doelwit voor de matigingsdrift. Ik zeg wel eens: misschien moe ten wij toch eens met sit-down- acties en blokkades beginnen; we kunnen moeilijk staken of de aow terugsturen. Zelfs het pas sief kiesrecht is ons ontnomen. Een politicus mag niet langer dan tot z'n 65ste op zijn post blijven. Dan wordt hij dom en kan hij niets meer. Daar komt het toch op neer? Maar de prak tijk is, dat juist zo iemand levens ervaring, inzicht en evenwicht bezit. Het is te gek om los te lopen. De 65-jarigen van nu wa ren 25 Jaar bij het uitbreken van de oorlog. Die hebben de zaak nota bene zelf opgebouwd. En ze hoeven nu heus niet het onderste uit de kan". De heer Zwaag heeft zich ook geërgerd aan de „specia le aanbieding", het dure uitstap je. „Zulke aanbiedingen zijn nooit echt goedkoop. Maar ze ko men van particulieren. Die vra gen hun prijs. Daar kun Je niet veel tegen doen. Ze zullen vanzelf wel ontdekken, dat die prijzen voor ouderen veel te hoog liggen". Voor het prijsverschil in de mu seumkaart voor jongeren en ou deren heeft de Museumvereni ging overigens wel een verkla ring: er bestond al een museum kaart voor jongeren die maar 1,50 kostte. Nu de verschillende soorten abonnementen voor mu sea voor één jaarkaart verwisseld zijn, heeft men de prijs voor jeug digen niet met 500 procent willen verhogen. Een redelijke verkla ring, maar daarmee blijft het on redelijke verschil natuurlijk wel overeind. Benji het filmhondje dat al twee keer voor een „Emmy" (onder scheiding voor de beste t.v.-ac- teurs <n -actrices) is voorgedra gen, gaat voor het eerst onder water spelen. In een nieuwe Amerikaanse televisieserie („Benji at Marineland") moet het diertje tenminste verschillende malen kopje-onder, en daar krijgt het een speciaal, op maat gemaakt duikerpak voor. Voor dat het menens wordt, moet het hondje eerst flink wat ademha lingsoefeningen doen op het droge natuurlijk. Eindelijk iets anders, niet de klant steelt, maar de klant is ge stolen. Dat is dezer dagen ge beurd in St. Michielsgestel, waar bij een inbraak bij een vliegbe drijf het complete klantenbe stand plus een stapel briefpapier is weggehaald. Iemand heeft nu de namen en adressen van zo'n zeshonderd klanten thuis, die hij op briefpapier van de bestolen firma bijvoorbeeld de medede ling kan doen, dat het bedrijf is overgenomen en dat alle gelden op een andere bankrekening die van de dief moeten worden overgemaakt. Weg centjes dus, en niet zo weinig: deze klanten volgen bij het bestolen bedrijf een vliegopleiding gedeeltelijk in ons land, gedeeltelijk in de Verenigde Staten die hun vijf tienduizend gulden kost. Voor zo'n vorm van oplichterij zegt de directeur van het vliegbedrijf bang te zijn, maar er kan ook iets heel anders achter zitten: dat een concurrent die ook vlieglessen geeft, op deze manier probeert zijn klantenkring uit te breiden. In Thailand is een netpython ge vangen die langer is dan wat ooit tevoren aan pythons in mensen handen is gevallen: 12.20 meter. De netpython dus geen nep- python woont sinds zijn gevan genneming in het Japanse Haboe-slangenpark. Aldus het tijdschrift Artis, dat ook twee niet eerder opgemerkte eigenaardigheden van wratten zwijnen sigpaleert: in het Kruger Park in Zuid-Afrika zat een man netjeszwijn met smaak een zelf gevangen haas te verorberen, en in hetzelfde park bleek een wrat tenzwijn een rioolpijp als wind- dicht zwijnenhol in gebruik te hebben genomen. Het is lang niet zeker of de 22- jarige Karima H. nog eens mag afrijden. Waarschijnlijk wil geen examinator meer als haar bijrij der fungeren sinds de laatste keer dat Karima in de buurt van het Franse Dijon examen deed. De laatste die zich beschikbaar stelde, zit tenminste nog steeds onder de blauwe plekken van Ka- rima's vuisten en wie weet wat nog meer. Het meisje reed al voor de vijfde keer af. Alle vorige ke- reh was het niet best gegaan, maar deze keer was ze er van overtuigd dat ze foutloos gereden had. Groot was dan ook haar teleurstelling en woede, toen de examinator haar vertelde dat ze wéér gezakt was. Ze verviel in een hysterische woede-uitbarsting,- snauwde de examinator toe dat het allemaal zijn schuld was en begon op hem in te slaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5