ixpansiedrift valkuil voor Volker Stevin olvo-Car ook volgend aar niet uit verliezen Langlaufen met gesprongen lippen? Gist-Brocades verkleint aantal arbeidsplaatsen Geen toekomst voor Groningse confectie SHEAFFER Korter werken voor 16.500 man bij Hoogovens 'ntegarantie bij itheken wordt leilijker te krijgen Blistex helpt. Tubetje Blistex, vergeeft niet. Heroriëntatie geneesmiddelen sector Geding om vakantie welzijnswerkers Ogem voorziet meer verlies juzenbaggeraar verloor Hollandse degelijkheid uit het oog ■gRDAG 13 DECEMBER 19B0 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 25 onze correspondent MOND Bi) Volvo-Car zullen volgend jaar 1200 van de 5917 arbeidsplaatsen moeten rijnen. 830 in het Limburgse Bom (nu 4266 werknemers), 140 ln Helmond en Oss (nu 865) 30 in het Belgische St. Truiden (nu 806). Voor 900 werknemers zal ontslag worden evraagd. T sierende 300 banen gaan verlo- oor het niet opvangen van het irlljke verloop. De raad van be- van Volvo-Car heeft dat giste- ekend gemaakt. ns de raad van bestuur is dfe ep absoluut noodzakelijk om oortbestaan van het bedrijf vei- stellen. Volvo-Car heeft de afge- jaren enkele honderden miljoe- guidens verlies geleden en de van bestuur hoopt met het sane- plan uit de rode cijfers te anisatte levert in elk geval van- 2 een besparing op van 85 mtl- ;u]den per jaar. Het efficiënter ten van de produktle is één van jlers van het overlevingsplan, r onderdeel is een forse veria- van de produktle omdat de ver- i in de hele automobielindustrie open. Volvo-Car had de pro- e het afgelopen jaar al verlaagd 3000 naar 81.500 auto's. In ver- daarmee werd in totaal voor 32 lagen arbeidstijdverkorting rraagd. Volvo gaat in 1981 uit en produktle van 80.000 wagens, er wordt rekening mee gehou- at het aantal misschien te ambi- la. Het bedrijf zal daarom ook nd Jaar werktijdverkorting aan- mistisch durven wij de Jaren in." Volgens Volvo zijn de verkoopresultaten het afgelopen Jaar niet slecht geweest. De totale handel in auto's daalde met bijna tien procent, maar de verkoop van de Volvo 340 nam toe met één procent. Ook het marktaandeel van Volvo-Car in Europa groeide van 2.7 naar 3.2 procent. De vakbonden noe men het overlevingsplan van Volvo- Car „een zware klap voor de werkge legenheid". 'Ze gaan niet akkoord met het plan. zolang Volvo niet meer informatie geeft over het voortbe staan van het bedrijf op de langere termijn. „Het personeel wordt volstrekt onvol doende perspectief geboden." vindt Henk van Rees van de Industriebond FNV. „We willen meer duidelijkheid over de financiële positie van Volvo en over de ontwikkeling van een nieu we middenklasse-wagen. Anders staat ons straks een verdere afbouw van werkgelegenheid te wachten." De Industriebond FNV vraagt zich verder af. of Volvo-Car volgend Jaar niet opnieuw op grote schaal werktijdverkorting zou kun nen aanvragen, zodat misschien meer arbeidsplaatsen behouden kunnen teur H. van Bussel van Volvo- egt voorzichtig optimistisch te »oor de toekomst. „Met deze len en een goed produkt ■CEN (ANP) De bemid- s organen, die de gemeenten i adviseren bij het verlenen meentegarantie voor het ver- n van een hypothecaire geldle- aan hun adviezen per 1 januari jen Zij gaan nu nader onder in of een aanvrager van een ge- irantie een Juiste opgave "strekt van zijn secundaire verplichtingen. len zich daartoe aangesloten itichting Bureau Krediet Re- e (BKR) te Tiel Dit heeft het ids Nederlandse Gemeenten remaakt De grootste klap bij Volvo zal valen bij het produktiebedrijf in Born (foto), waar 830 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. blijven. D. Coehoom van de Industriebond CNV vindt de reorganisatie onont koombaar, maar ook hij zet vraagte kens bij de verdere ontwikkeling van Volvo. Ger van Os van de Unie BLHP wijst erop, dat het Zweedse moeder bedrijf Volvo AB waarschijnlijk de Japanse Mitsubishi in Zweden gaat importeren. Van Os vreest, dat daar door nog meer arbeidsplaatsen bij Volvo in Nederland op de tocht ko men te staan. Van onze redactie economie AMSTERDAM Op grond van de onveranderd slechte ordersituatie zal Estel Hoogovens verlenging van de werktijdverkorting aanvragen voor een periode van zes weken, ingaande 21 december aanstaande. Ditmaal betreft de aanvraag 16.500 van de 21.000 personeelsleden met een gemiddeld percentage van 30. De huidige periode betreft 10.500 personeelsleden voor gemiddeld 25 procent. Van 21 december 1980 tot 2 januari 1981 zal bij de produktieafdellngen en de aan de produktle gebonden afdelingen een gedeelte van de werktijdverkor ting om produktie-technische redenen worden gegeven in de vorm van blokstilstanden. Daarom is voor alle overige afdelingen een overeenkomstig deel van de werktijdverkorting geconcentreerd in de periode van 21 december tot en met 31 december 1980 (1 januari is een vrije feestdag. 2 januari is een collectieve vakantiedag). De aanvraag wordt besproken met de interne overlegorganen, alsmede met de werknemers- en werkgeversorganisaties. DELFT (ANP) De geneesmiddelensector van Gist-Broca des wordt door het concern te klein geacht om met behoud van een redelijke rentabiliteit echte produktvemieuwing te kunnen opleveren. Een heroriëntatie is noodzakelijk. DEN HAAG (ANP) In een nieuw gesprek met vertegenwoor digers van de gemeente Groningen is helaas niet gebleken, dat er voor de overheid nog aanknopingspunten zijn voor de totstandkoming van een levenskrachtige confectie-industrie ln Groningen. Minister Van Aardenne van economi sche zaken heeft dit gisteren in een brief aan de Tweede Kamer meege deeld naar aanleiding van de aange nomen motie van het kamerlid Rienks. Naast financiële en organisatorische zal dit ook sociale gevolgen hebben. Ondanks een vergroting van de rese arch en ontwikkelingsactiviteiten voor de biotechnologie zullen toch arbeidsplaatsen uit de geneesmidde lensector van de onderzoek- en ontr wikkelingsorganisatie verdwijnen. Ook het personeelsbestand in de pro duktle en verkoop in binnen- en bui tenland zal enigszins worden ver kleind. Hierbij zullen gedwongen ont slagen zoveel mogelijk vermeden worden. Overleg met bonden en cen trale ondernemingsraad is öp gang gebracht. Intussen heeft Gist plannen in voor bereiding om in verband met de uit breiding van het onderzoek in de bio- technologische sector een nieuw rese- archlaboratorium voor microbiolo gisch onderzoek in Delft te bouwen. Kosten hiervan 15 miljoen gulden. Verkoop fabriek Voorts is Gist van plan haar bedrijf Gist-Brocades Technical Products in Zoeterwoude aan te bieden aan een andere onderneming. Ook deze plan nen zijn voorgelegd aan vakbonden en ondernemingsraad. Gist-Brocades Technical Products maakt voorna melijk machines (was-, vul- en sluitr apparatuur) voor de farmaceutische industrie. Het bedrijf telt 60 man per soneel. DEN HAAG (ANP) De onderhan delingspartijen bij de CAO voor het welzijnswerk (de christelijke federa tie overheidspersoneel CFO, de fede ratie van werkgeversverenigingen en de Abva-Kabo) hebben bij de presi dent van de rechtbank in Den Haag een kort geding aangespannen tegen minister Gardeniers van CRM. Volgens de raad van bestuur van Gist-Brocades kwamen de vernieu wingen in het produktenpakket in een langzamer tempo tot stand dan oorspronkelijk was voorzien. Boven dien heeft de neergaande conjunc tuur een negatieve invloed op de or derontvangst van deze gespeciali seerde branche. In eerste instantie zal nu naar een verbreding van de mogelijkheden worden gezocht. Dit door aansluiting te zoeken bij een bedrijf met een verwant produktenpakket. Van onze redactie economie ROTTERDAM Het Ogem-conqem (bouw, handel, elektrische installatie) zal dit jaar meer verlies lijden dan tot nog toe werd aangenomen. Half sep tember werd voor dit jaar een verlies van negentig miljoen gulden in het vooruitzicht gesteld. De raad van bestuur heeft gisteroch tend bevestigd, dat ht verlies zal op lopen tot 108 miljoen gulden. De toe neming van het verlies is het gevolg van de verslechterde economische si tuatie. Bij Ogem verwacht men. dat de omzet de komende jaren niet meer zal toenemen. In de industriële sector moeten niet rendabele bedrijven wor den gesaneerd De raad van bestuur heeft gisteren bevestid, dat ht woon dorp van de Ogem-medewerkers aan het Damman-project inmiddels voor 59 miljoen gulden aan de Arabieren is verkocht. Nog nauwelijks een week geleden, werden berichten omtrent hogere verliezen door Ogem nadrukkelijk te gengesproken. Het vermoeden dat het verlies bij Ogem hoger uit zou pakken dan was verwacht, rees toe de aandelen van het concern afgelopen week een forse daling doormaakten. De minister heeft voorts zorgvuldig nagegaan of er reële mogelijkheden zijn voor een „Stijlgroep Groningen bvHet hem voorgelegde plan bood. ook na uitvoerige discussie met be trokkenen, echter geen uitzicht op blijvende continuïteit. ELKE SHEAFFER SCHRIJFT ZO GOED ALS HIJ ERUIT ZIET. SHEAFFER EATON li**n'>::i informatie. 070-836304 Peter van Lakerveld en Pauline van de Ven 1RDAM Op 24 september kan de Koninklijke Volker er niet langer onderuit; de koers van het aandeel is Idels gezakt tot een dieptepunt. Het bedrijf maakt '!i Vend dat het drie gigantische stroppen heeft geleden, f'Wfen goed voor ruim honderd miljoen gulden Op 25 novem- Krij Pt de raad van commissarissen van Volker Stevin av0*eel onverwacht ln, en stuurt het voltallige zittende be- urscoUege de laan uit. den niet meer omgekeerd, -laat staan stuivers. Men wordt wat royaler. Van den Driest, die het een onplezie rig idee vindt dat er Nederlandse bag gerbedrijven bestaan die enkele ma len groter zijn dan Volker. zoals Bos Kalis en de Hollandsche Beton Groep, krijgt expansiedrift. Op dit moment komt het aanzoek van de Stevin-groep. Stevin dat al jaren op zoek was naar een goede partner, zat ln die tijd in een moeilijk pakket: niet alleen was de financiële positie van het bedrijf niet zo geweldig, ook was er kortgele den een „overval" gepleegd op de aandelen Stevin aan de Amsterdam se effectenbeurs. Oud-SS'er Ir. P. S. Heerema had zich in januari 1978 tot ieders onaangename verrassing bij Stevin aangediend als grootaandeel houder, met veertig procent van de aandelen op zak. Spren trieste verzwakking van de eens helvarende Koninklijke Volker, de bruid waar Stevin half juni 1978 voord| in het huwelijk trad. komt aan ücht. Een verzwakking die niet tte met de fusie, maar met de ent Ifst van drs. J. van den Driest, erhalf jaar eerder. 1975 besluit de laatste generatie de in Sliedrecht gevestigde fami- rboui Volker dat het zeer welvarende □VOf* [wbedrijf te zwaar wordt, om in den te laten rusten van een zo groepje familieleden. Het gaat bedrijf weliswaar voor de wind. r de risico's in de aannemerij zijn >t en de familie wil die dan ook ir spreiden. Er worden twee be dingen genomen: Het baggerbe- 11 I zal voortaan aan de beurs wor- I"' genoteerd, en heel belangrijk f moet een „ondernemer van for- komen. Iemand die bijvoor- twik'x d afkomstig is van een muitina- ïpen e superondernemer wordt ds. J. den Driest, topman bij de multi- onale Akzo. die hem net de wacht aangezegd. Voor Van den Driest heette het, dat Akzo hem te groot d. en dat een directiepost bij een per bedrijf hem beter aanstond. jdien atjoxaal genoeg, is het streven /er va j den Driest er van de eerste aai 1 laatste dag bij Volker, op ge- aai t geweest het bedrijf steeds gro te maken. den Driest luidde bij Volker een •r tijdperk in. De Koninklijke tin Volker is tot dan toe een lebedrijf waarvan oerhollandse gheid, degelijkheid en verant- melijkheidsgevoel de belangrijk- "T r®mnerken zijn. Een bedrijf waar stuiver twee maal wordt omge- a'd en waar de boekhouder óók de ostennota's van de directieleden 1 een grondig onderzoek onder- Jt Bij Volker werken dan 6000 J1 Het bedrijf heeft een concern van tien mensen. de komst van Van den Driest mL anders zo degelijke bedrijf fnour- Briefjes van duizend wor- Stevin moet Volker tot het grootste Nederlands baggerbedrijf maken. Op 1 januari 1979 wordt de fusie van kracht. Speculatief Stevin en Volker blijken twee zeer verschillende bedrijven. Was Volker gewoon zijn materiaal voor een groot deel pas aan te schaffen als het de opdrachten goed en wel op zak had. („Nooit verder springen dan je pols stok lang is" was de leus), Stevin was dat niet. Stevin werkte meer specula tief; bouwde en bestelde materiaal voordat zekerheid bestond over het verkrijgen van een bepaalde order. Het baggermonster Simon Stevin is hiervan wel het beste voorbeeld dat er te vinden is. Twee bedrijven in elkaar schuiven is geen eenvoudige opgaaf. Ex-Ogem directeur K. Fibbe zei ooit: Als alles goed gaat duurt een fusie zeven-jaar tien voordat alle wonden geheeld zijn. En de oud-Ogem topman is des kundig op dit gebied. Van den Driest schreef in de krant: „Twee jaar", maar dat zou tegenval len. Een van de merkwaardigste ge- Drs. J. van den Driest: Gebiolo geerd door groei beurtenissen uit de lusletijd was wel het idee, alle baggerwerkzaamheden onder te brengen in Rotterdam, en alle utiliteitsbouw (andere poot) in Beverwijk. Talloze mensen moesten verhuizen van Beverwijk naar Rot terdam en andersom. Op de medede lingenborden van het bedrijf ontspon zich een levendige huizenhandel. Vol ker Stevin verloor er een aantal zeer capabele medewerkers door. Nu waren er toch al te veel medewer kers: het accent van Volker Stevin verplaatst zich meer en meer naar de top van het bedrijf, die dan ook fors uitdijt. Op het aantal „dubbelfunc ties" had men zich behoorlijk verke ken. Er ontstaat een concernstaf van ruim honderd man. „Mee-eters op de warme stoelen", zoals ze door de bag geraars worden genoemd. Een groot aantal mensen dat moeilijk was in te passen in de directies van de werk- maatschappen werd ook maar naar de top gehaald. Die grote staf-afdeling schreeuwde om omzet. Een omzet van een bepaal de grootte moest eenvoudig per jaar worden gehaald, wilde het bedrijf die staf in stgand houden De grootste strop die Volker Stevin heeft geleden (ongeveer 70 miljoen gulden) op een pijpleidingproject in Oman, is mede door een ongebreidelde omzetdrang ontstaan. Wat er mis ging in Oman, is kenmer kend voor een aannemer die zich on voldoende realiseert in een heel ande re cultuur te werken met technische problemen die thuis onbekend zijn. Een aannemer ook die zich te weinig bewust is van het compleet andere rechtssysteem in zo'n land. BIJ het opstellen van het contract voor Oman is Volker Stevin juridisch veel te onvoorzichtig te werk gegaan. En dan kunner er dingen gebeuren, die in Oman plaatsvinden maar net zo goed in andere derde wereldlanden. Een paar voorbeelden: een aannemer stuit onverwacht op een rotsbodem waar hij slechts zand had verwacht. Dat geeft vertragingen in de bouw waarvoor je in het contract een clau sule moet opnemen. Doet de bouwer dat niet, dan ls de strop voor zijn rekening. Een andere clausule is het personeelsbeleid. Voor karweien in het Midden-Oosten wordt veel met mensen uit Zuid-Korea, Pakistan, de Philippijen etc. gewerkt. Komt een regering ineens op het idee het per centage gastarbeiders te beperken, dan moet je contractueel hebben vastgelegd, dat Jouw werk niet door de maatregel wordt getroffen. Wie dat niet doet, kan plotseling zonder bouwvakkers zitten Een derde voorbeeld: de bouwer moet ook afspraken maken over de winst verdeling. Mocht het werk veel winst opleveren, dan zijn er landen die hun belastingwetgeving wijzigen met te rugwerkende kracht, zodat ze nog een extra stuk van de winst kunnen mee nemen. Een vraag van heel andere aard is of Volker Stevin niet is bezweken voor de verleiding om te optimistisch te calculeren. Voor mensen die zich bij een aannemer dagelijks met calcula tie bezighouden, is het natuurlijk frustrerend als slechts één op de twin tig projecten die ln het vizier zijn. werkelijk tot een opdracht wordt. De andere negentien berekeningen zijn voor niets geweest. Niet zelden ge beurt het dat de calculateurs het plaatje te mooi voorstellen bij de directie: de kosten te laag inschatten 'n de hoop dat uit het vele rekenwerk een order voortkomt. Het is bij uit stek de taak van een directie daarop toe te zien en te streven naar zuivere calculaties. Voor Volker Stevin is dat heel belangrijk om uit het huidige dal omhoog te klauteren. Commissarissen Is het juist om de fouten alleen maar in de schoenen te schuiven van de raad van bestuur? Is de raad van commissarissen, in een vennootschap het toezichthoudende orgaan, niet Het bij RSV in aanbouw zijnde baggereiland Simon Stevin. mede verantwoordelijk? Zeker, het zijn commissarissen geweest die de heren Van den Driest. Van Exter. Meijer en Van Ouwerkerk op non- actief hebben gesteld. Maar toen was het kwaad al geschied. Commissarissen zijn voor hun infor matie grotendeels afhankelijk van de raad van bestuur. In het geval Volker Stevin zal het bestuur in eerste in stantie wel niet het achterste van zijn tong hebben laten zien in de verwach ting dat tegenover stroppen wel mee vallers zouden komen. Toen de mee vallers achterwege bleven, moest het bestuur wel over de brug komen. Maar is het niet de taak van commis sarissen zelf het tijdstip te bepalen waarop het bestuur nader aan de tand gevoeld wordt. Binnen het colle ge van tien commissarissen zijn er acht die lid zijn op grond van allerlei deskundigheden terwijl de twee an deren zowel de bouw als het bedrijf van binnenuit kennen. Dat zijn de heren De Neef en Schram Juist zij hadden eerder op de zaak moeten inspringen. Tien commissarissen. Wanneer Vol ker op weg moet naar omhoog, is het de vraag of het college zelf niet het voorbeeld moet geven. En als er ont slagen vallen, moet dan ook de raad van commissarissen niet terug van tien naar zeg zeven man? Het gaat op de miljoenenbegroting van het con cern natuurlijk niet om die paar com missarisvergoedingen Maar het kan werken als voorbeeld van de sober heid die Volker Stevin nodig heeft. Decentralisatie Een soberheid die vereist dat de al te grote concernstaf zal worden inge krompen. De verantwoordelijkheid moeten weer meer naar de werkmaat schappijen worden overgeheveld. De centralisatie dus, dat komt het func tioneren van hoog tot laag ten goede. Volker Stevin zal verder die activitei ten welke strategisch niet van essen tieel belang zijn aan andere onderne mingen moeten zien van essentieel belang zijn aan andere ondernemin gen moeten zien te verkopen. Soms zal opheffing van bedrijfsonderdelen zelfs onvermijdelijk zijn. Er zijn te veel buitenlandse kantoortjes, opge richt in de tijd dat er werk onder handen was. nu dienen als uitkijk post. Vaak leveren ze te weinig op. Belangrijk is de beperking tot bagge ren. pijpleidingen en wegenbouw, de hoofdactiviteiten. De huidige econo mische situatie laat niet toe. dat één aannemer een grote opdracht in het Midden-Oosten verwerft. Het risico is te groot dat er na voltooiing van dat project een groot gat valt. De proble men bij Ogem hebben geleerd hoe gevaarlijk het is te veel troeven ineens in te zetten. De Ogem-werk- maatschappij Schokbeton werd ge heel gebruikt voor het project in Sa- oedi-Arabië en had daarna haar markt in Nederland verspeeld. Beter is het daarom om in het vervolg weer samen met andere projecten uit te voeren. Eenvoudig zal het voor Volker Stevin niet zijn weer gezond te worden. De nieuwe topman, ir. mr. J. K. K. Kokje, heeft een zware taak maar hij kent tenminste de nestgeur. Hij komt van de Stevinkant en werkte daar al meer dan vijf en twintig jaar. Voordeel is dat hij alle rangen doorlopen heeft en dichtbij bij de mensen staat dan een Van den Driest. En beseft dat directe communicatie tot de man in de bouw put onmisbaar is. Kokje zal de men sen weer moeten motiveren. Van hem wordt nog meer verwacht. Hij heeft politiek benul nodig want hoe vaak zijn er geen opdrachten in politiek riskante landen. Het bestuur moet ook het vertrouwen herstellen met de opdrachtgevers, de toeleve ranciers en de bankiers. Simon Stevin De lopende opdrachten bij Volker Stevin geven niet direct reden tot zorg maar er is toch nog een probleem dat als een molensteen om de nek van het bouwconcern hangt. Dat is het baggereiland Simon Stevin, dat 200 miljoen gulden kost en bij Rijn- Schelde-Verolme gebouwd wordt. Er is vertraging in de oplevering onder meer door een staking vorig jaar op de Verolme-werf. Van den Driest heeft een keer gezegd dat die vertra ging orders heeft gekost maar liep dat werkelijk zo'n vaart? De Simon Stevin is een baggereiland met zeer bijzondere capaciteiten. Het kan een haven graven op een plaats waar niemand er aan denkt om een haven aan te leggen omdat de om standigheden zo ongunstig zijn. De markt van opdrachtgevers lijkt daar om minimaal. Als de Simon Stevin werkloos ligt, kost het ding echter een ton per dag of 35 miljoen gulden per jaar. Een mogelijk arbeidsterrein is het afdekken van pijpleidingen in de Noordzee, een activiteit die om mili euredenen nodig is. Elders is het af dekken minder belangrijk omdat de bevolkingsdichtheid geringer is en er milieutechnisch minder hoge eisen worden gesteld. Hoe dan ook. het vinden van een oplossing voor de Simon Stevin is een zaak zonder wel ke Koninklijke Volker Stevin moei lijk het oude peil kan bereiken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 25