'Groene golf' levert besparing brandstof op Universiteit van Bethlehem dicht Boete geëist tegen politieman 'Waarom niet meer accijns op bier?' ■wANhl XSMmfc.FNI Minicentrale maakt wellicht produktie f elektriciteit rendabele! Winst kan volgens ANWB oplopen tot vijftig procent Na Palestijnse onlusten De Kuyper Export Jonge Jenever. Gegarandeerd 100% gestookt. Suggestie Kamermeerderheid: Syrië reageert achterdochtig op Jordanië Minister komt met ontwerp uitkeringswet Huisarts beboet na verschrijvingei Schuldig geacht aan dood van vluchtende Marokkaan Wachtmeester: mijn beslissing te schieten was goed WOENSDAG 10 DECEMBER 1980 BINNENLAND/BUITENLAND Van een onzer verslaggeef sters AMSTERDAM Op wegen zonder „groene golf" op el kaar afgestemde verkeers lichten verbruikt een ge middelde auto dertig tot vijf tig procent meer brandstof dan op vergelijkbare wegen mét groene golf. Dit is geble ken uit een onderzoek van de ANWB. Voor het onderzoek werd een aantal proefritten gemaakt op trajecten met en zonder groene golf, waarbij een onderscheid werd gemaakt tussen binnenstadtrajecten en rondwegen. In binnenstadstrajecten zonder groe ne golf zou een kleine personenauto gemiddeld 51 procent meer benzine verbruiken dan op vergelijkbare tra jecten waar de verkeerslichten wel op elkaar zijn afgestemd. Een grote per sonenauto gebruikte gemiddeld 31 procent meer brandstof. „Deze cijfers illustreren dat de ma nier waarop verkeerslichten op el kaar worden afgestemd van grote in vloed is op het brandstofverbruik van het gemotoriseerde verkeer." aldus de ANWB. Hoewel de te behalen be sparingen niet alUjd overal van deze orde van grootte zullen zijn, vindt de bond dat de overheid met dit aspect meer rekening dient te houden. Ook deed de ANWB onderzoek naar ski-imperialen en brandstofverbruik. Een volbeladen ski-imperiaal leidt, in het ongunsUgste geval, tot een meer- verbrulk van 38 procent. Verder bleek dat ook onbeladen ski-imperialen een hoger brandstofverbruik in de hand werken. Een soortgelijk onderzoek werd ge daan naar de vormgeving van cara vans die volgens de ANWB van grote invloed blijkt te zijn op brandstofver bruik. Bij een middenklasse personenauto leidde een niet-ge- stroomde lijnde caravan tot een extra brandstofverbruik van 86 procent. Een gestroomlijnde caravan vergde 56 procent extra brandstof, aldus be cijferde de ANWB. Brief Begin dit Jaar stuurde de ANWB een brief over energiebeperkende maatre gelen aan 79 gemeenten met meer dan dertigduizend inwoners. Daarop hebben 24 gemeenten min of meer positief gereageerd. In zijn brief gaf de ANWB een aantal voorbeelden van energieverspilling en deed wat suggesties. Dertien gemeenten gaven te kennen al met genoemde punten rekening te houden. Twee gemeenten reageerden afwijzend en vijf gemeen ten namen de brief voor kennisgeving aan. De gemeente Amsterdam vond dat het „schaars met openbare ruimte bedeelde stedelijk milieu" van de stad niet mag worden opgeofferd aan de behoeften van het autoverkeer. De gemeenten Delft, Den Helder, Utrecht, Vlaardlngen en Zoe term eer lieten in hun reactie weten beleids matig een keuze te hebben gemaakt dan wel regelingen te treffen in het voordeel van het fietsverkeer en het openbaar vervoer. In een brief aan het ministerie van economische zaken heeft de ANWB om een betere brandstofdistributie gevraagd in geval van energiecrisis. Het systeem dat tijdens de energie crisis van 1973-74 werd toegepast heeft naar de mening van de ANWB niet voldaan. „Maatregelen moeten de beschikbaarstelling van brandstof beïnvloeden en niet de wijze van ge bruik," aldus de bond. Vervolgens meent de ANWB dat ledereen zelf moet kunnen bepalen hoe en wan neer er op energie wordt bespaard. Minister Van Aardenne van economi sche zaken heeft laten weten dat er momenteel door een „crisismanage- mentgroep" op een nieuw systeem wordt gestudeerd. JERUZALEM (Reuter, AFP) De Israëlische militaire auto riteiten hebben de universiteit van Bethlehem gesloten. Deze maatregel is het gevolg van voortdurende Palestijnse onlus ten, die het gevolg zijn van de recente uitwijzing van twee burgemeesters van de Westelijke Jordaanoever. Israèlische militairen verspreidden in Ram all ah demonstrerende leerlingen van middelbare scholen die stenen gooiden naar passerende auto's. Ver der beletten de militairen buitenland se televisieploegen opnames te ma ken van de ongeregeldheden. De on lusten op de Westelijke Jordaanoever duren al drie weken, maar zijn de afgelopen vier dagen in hevigheid toegenomen door de hernieuwde uit wijzing van burgemeester Fahd Ka- wasme van Hebron en burgemeester Mohammed Milhem van Halhoel. Na de ongeregeldheden van afgelo pen maandagavond bij de universi teit van Bethlehem hebben de mili taire autoriteiten deze instelling nu gesloten. Gisterochtend hesen Pales- tijnen opnieuw de Palestijnse vlag, die ze na een bevel daartoe van het Israëlische leger weigerden te verwij deren. Verder is ook een Palestijns folkloristisch feest in Bir Zeit, ten noorden van Jeruzalem, verboden uit vrees dat de festiviteiten zouden lel den tot nieuwe onlusten. In plaats daarvan togen vele Palestijnse stu denten gisteren naar een bruiloft om daar traditionele Palestijnse liederen en dansen ten gehore en ten tonele te brengen. Goed teken Een woordvoerder van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) heeft in New York opmerkingen van de Ame rikaanse senator Percy (hij wordt na 20 januari voorzitter van de Senaats commissie voor buitenlandse betrek kingen) dat er een zelfstandige Pales tijnse staat moet komen onder lei ding van Jasser Arafat, „een goed voorteken" genoemd voor het optre den van de regering van president Reagan. Eerder liet de toekomstige president zelf weten dat hij in het verlengde van de akkoorden van Camp David (door de Palestijnen ver foeid) naar een oplossing van het con flict in het Midden-Oosten zal zoeken. ADVERTENTIE Je proeft 't niet alleenje ziet 't ook. De Kuvper Export Jonge Jenever is anders... voor de volle 100% gestookt in eigen au- —j WT|YD,nh thentieke ketels. Die garantie staat yjjjti 4 *T fc/f op 't etiket. Trouwens, wilt u echt kunnen mee praten over Jenever, lees dan het boekje .Wetens waardigheden over Jenever". U krijgt 't gratis bij uw slijter. ANNO V '695 Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Een grote Kamermeerderheid PvdA, CDA en D'66 vraagt de regering waarom die niet heelt overwogen de accijns op bier en eventueel ook wijn te verhogen. De Kamer behandelt deze en volgende week de voorsteUen van de regering voor verhoging van accijnzen op sterke drank, sigaretten, shag en benzine. De bedrijfsbezetting van de Wolspin nerij in Lelden die gisterochtend be gon uit protest tegen de voorgeno men sluiting, zal vrijwel zeker van ochtend worden beëindigd. Gister avond Iaat heeft de industriebond CNV met de directie overeenstem ming bereikt over uitstel van de slui ting van het bedrijf, waar vijftig mensen werken. Ook gedwongen ontslagen zuilen voorlopig niet aan de orde zijn. Directie en bonden zul len op korte termijn nader overleg plegen. DAMASCUS (AFP) De gedeeltelij ke terugtrekking van troepen aan belde zijden van de Jordaans-Syri- sche grens is tot stilstand gekomen. Dat wijst erop dat de recent weggeëb de spanning tussen beide landen weer bezig is te herleven. In Damascus is uiterst geïrriteerd ge reageerd op uitlatingen van de Jor daanse koning Hoessein afgelopen maandagavond, dat een verminde ring van de Jordaanse troepencon centraties langs de noordgrens van het land niet overwogen wordt, tot dat de laatste Syrische soldaat zich uit het grensgebied heeft terugge trokken. De tot dusver tot stand ge brachte terugtrekking aan Syrische zijde werd door de koning van geen enkele betekenis genoemd. De leiding van de Syrische Ba&th partij kwam gisteren in Damascus bijeen om zich te beraden op de laat ste ontwikkelingen. Veel partijen in de Kamer denken dat tabakswinkelieren en slijterijen het moeilijk krijgen door de accijnsver hogingen. Het roken is dit jaar toch ai afgenomen. Het CDA vindt vooral de verhoging van de tabaksaccijns fors. De accijns op bier is daarentegen sinds 1973 niet meer verhoogd, en blijft ten opzichte van België en Luxemburg, en ook ten opzichte van de inflatie, sterk achter. De cent verhoging van de benzine accijns blijkt nog op de minste be zwaren te stuiten bij de Kamer. De PvdA stelt voor wel de accijns te verhogen, maar niet de pompprijs. De benzineprijs in Nederland is, na af trek van accijns en BTW, bij voortdu ring hoger dan het Europese gemid delde. De PvdA vindt dat de regering daar nu maar eens een eind aan moet maken. Het CDA vraagt of het waar is dat de Westduitse regering over weegt de benzineprijs met liefst 22 pfennig te verhogen. De WD toeeft nog de meeste bezwa ren tegen de hogere accijnzen. Het WD-Kamerlid De Korte diende gis teren een plan in om de hele accijns verhoging achterwege te laten en de beoogde opbrengst van 225 miljoen gulden langs andere weg te verkrij gen. Dc verhoging van kinderbijslag zou beperkt moeten worden tot gezin nen met een minimum inkomen. Het kabinet wil de bijslag voor alle gezin nen met twee of meer kinderen verho gen met 72 gulden netto per kwartaal en dat kost 150 miljoen gulden. De WD stelt een bedrag van tweehon derd gulden per kwartaal voor maar dan alleen voor gezinnen met de laag ste inkomens, en dat kost slechts 25 miljoen. Besparing: 125 miljoen gulden. Verder kan volgens de WD vijftig miljoen meer worden bespaard door Inkrimping van het aantal bedden ln ziekenhuizen, en vijftig miljoen door de burgers meer te laten betalen voor overheidsdiensten. Zo wil de WD het bibliotheektarief voor volwassenen verhogen met één gulden (opbrengst dertig miljoen gulden). Misnoegen Minister Van der Stee van financiën en zijn staatssecretaris Van Amels- voort kregen gisteravond bij het be gin van het Kamerdebat een standje. Namens de gehele commissie finan ciën van de Kamer sprak commissie voorzitter Joekes (WD) „misnoegen" uit over het feit dat de regering de belastingvoorstellen voor het nieuwe Jaar veel te laat en verbrokkeld heeft Ingediend. De Kamer wordt nu tot overhaaste behandeling gedwongen. „Ik kan me niet herinneren dat ooit de wetsontwerpen zo laat waren. Zelfs nu zijn ze er nog niet allemaal", aldus Joekes. één van de Kamerleden met de meeste dienstjaren. Alleen door zich „extreem coöperatief" op te stellen, helpen de Kamerleden nu „de steken op te halen die de medewetge ver (dat is de regering) heeft laten vallen." Indische krijgsgevangenen DEN HAAG (ANP) Militairen en burgers, die ln de tweede wereldoor log gevangen hebben gezeten in Ne- derlands-Indiê moeten tenminste vijftien Jaar onafgebroken ln Neder land hebben gewoond, willen ze ln aanmerking komen voor de eenmali ge uitkering van 7.500 gulden, die het kabinet hun wil geven. Dat staat ln het concept van het ontwerp uitkeringswet Indische ge ïnterneerden van minister Wiegel van binnenlandse zaken, dat gisteren openbaar is gemaakt. Met het ont werp geeft Wiegel uitvoering aan de door de Tweede Kamer aanvaarde motie-Weijers (CDA), die op de uitke ring aandrong. Ex-gevangenen, hun weduwen of erf genamen moeten uiterlijk binnen een jaar na het van kracht worden van de wet de uitkering schriftelijk aanvra gen bij het ministerie van binnen landse zaken. Voor weduwen geldt, dat de echtgenoot voor 1 januari aan staande moet zijn overleden. Als een weduwe ook gevangen heeft gezeten, kan slechts aanspraak op een uitke ring worden gemaakt. In bijzondere gevallen kan. aldus het concept van deze bepalingen worden afgeweken. Een nog in te stellen com missie brengt daar advies over uit Mensen die vinden, dat hun ten on rechte een uitkering wordt geweigerd kunnen daartegen ln beroep gaan vla de Wet administratieve rechtspraak overheidsbeschikkingen (AROB). APELDOORN (ANP) Politieman nen, brandweerlieden en automobi listen hebben gistermorgen bij het verkeersplein Klaren beek bij Apel doorn jacht gemaakt op een groot aantal varkens. De dieren waren ont snapt uit een gekantelde vrachtwa gen en liepen op en bij de rijbaan. Het paskanaal met elektroden wordt in de mapneet pcscho Tweede van rechts projectleider dr. ir. J. H. Blom. ee Van onze redacteur wetenschappen j, EINDHOVEN In een hal van de technische hogesc} Jj Eindhoven stelde gisteren dr J. W. H. Geerlings, direct p energieontwikkeling van het ministerie van economische if ken, een proefopstelling officieel in werking waarin zijn dep db1 tement ruim zes miljoen gulden subsidie heeft gestoken.^ is een mini-elektriciteitscentrale die tijdens hoogtepunt* het twee jaar durende onderzoekprogramma een paar ke) de week tien seconden voluit moet werken. Doel is de ontwikkeling van een mag- netohydrodynamische (MHD) tech niek die het rendement van even tueel met kolen gestookte elektri citeitscentrales kan verhogen tot vijf tig procent of hoger. Met de huidige techniek is niet veel meer dan veertig procent haalbaar. De MHD-techniek maakt nuttig ge bruik van de zeer hoge temperaturen die bij het verbrandingsproces optre den. Vla een warmtewisselaar wordt het edelgas argon tot bijna dezelfde temperatuur verhit Als het gas daar na, door toegevoegde metaaldamp elektrisch geleidend gemaakt, door een sterk magneetveld stroomt, wordt de warmte direct omgezet in elektrische stroom. Die stroom wordt door elektroden ln de zijkanten van het kanaal afgetapt Het argon is darna nog heet genoeg om stoom op te wekken voor een gewone turbine-generator zoals die nu ook in elektriciteitscentrales wordt gebruikt De MHD-installatie wordt dus vóór het gebruikelijke stroomopwekkingsproces tussenge- schoven en verhoogt zo het totale rendement Of dat allemaal haalbaar en betaal baar zal zijn, staat nog lang niet vast. In opdracht van economische zaken loopt momenteel een andere studie die de relatieve verdiensten van drie voorschakelsystemen moet nagaan. Naast de MHD-techniek zijn dat de kaliumcyclus (een gasturbine die door kaliumdamp wordt aangedre ven bij temperaturen die veel hoger zijn dan met stoom technisch bereik baar is), en de STEG-techniek, waar in een „gewone" gasturbine voorgeschakeld. Als die studie klaar is. naar velt# J ting half volgend jaar. kan 1 worden of het nu draaiende I project kan worden verbreed t nationaal MHD-programma. zeil Geerlings. Voor zo'n voortzettl hij nóg een zwaarwegende voorï de: actieve deelname van de Nd landse industrie, die tot nog toe L voldoende was gebleken. Voor economische zaken ligt I zwaartepunt van het MHD-oni zoek duidelijk in de sector lndui politiek. Want dat MHD vóór hetfl van de eeuw al een concrete bijdi aan onze energievoorziening zou I nen leveren, is niet aannemelijk, het symposium over MHD-ondea dat in Eindhoven de feest* omlijstte, kon voorzitter prof dr H. Th. Rietjens constateren dat tegenwoordigers van de betrok industrieën ln leder geval aan u waren. u» ALMELO (ANP) De rechtl heeft een 42-jarige apotheekhot de hulsarts uit Kloosterhaar meente Hardenberg) wegens het dienen van onjuiste declaraties medicijnen bij het ziekenfonds ln melo, overeenkomstig de eis veraé^l deeld tot een boete van 20 000 guM Het ziekenfonds zegt door deze bi delwijze voor 50.000 gulden te B benadeeld, de huisarts beweert d het om 24.000 gulden gaat. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De officier van Justitie bij de rechtbank in Rotterdam heeft dinsdag een boete Van duizend gulden geëist tegen de 24-jarige wachtmeester van de rijkspolitie P. J. den H. uit Rhoon. De officier acht de wachtmeester schuldig aan de dood van de 25-jarige Marokkaan Chril Badaoui. De wachtmeester schoot op 1 augus tus van dit jaar Chrif Badaoui dood in een poging de man aan te houden. Badaoui had het op een lopen gezet, nadat de politieman hem had willen meenemen naar het politiebureau omdat hij geen Identiteitspapieren kon tonen. Daarvoor had hij de rijks politieman een klap in de nek toege diend. Toen de agent zag dat hij de man niet kon inhalen, loste hij al hollend een waarschuwingsschot. Toen dat geen effect had, besloot Den H. nogmaals in de lucht te schieten. Volgens zijn eigen verklaring stond hij stil toen hij de tweede keer schoot, maar gleed hij op het moment dat het schot af ging van een stoeprand af. De Marokkaan holde door, volgens de wachtmeester. Ruim zes uur later echter werd het levenloze lichaam van de man gevonden. De rechter- long bleek te zijn doorboord met een kogel. Volgens de officier van Justitie, mr. P. J. Würzer, heeft Den H. roekeloos van zijn dienstpistool gebruik gemaakt door al rennend te schieten. De offi cier vond de verklaring van de wacht meester dat hij bij het tweede schot stil stond, ..niet aannemelijk. Als je Ernst j ar stil staat, lijkt het me moeilijk om b over een stoeprand te struikelen". De officier wees er verder op dat bij de opleiding van polltle-agenten ook niet wordt geleerd om al rennend waarschuwingsschoten te lossen. een persoon van wie mocht worden aangenomen dat hij een vuurwapen bij zich had. Badaoui vluchtte alleen maar, omdat hij niet mee wilde naar het politiebureau", aldus mr. Würzer. Afgezien van een roekeloos gebruik van zijn dienstpistool had de wacht meester zijn pistool niet eens mogen trekken, zei de officier. Volgens de instructies voor het korps rijkspolitie (artikel 9) was er namelijk geen spra ke van een „schietwaardige situatie". „Er was immers geen sprake van een grote aantasting van de rechtsorde. Bovendien was Badaoui geen ver dachte van een ernstig misdrijf noch De wachtmeester was daarentegen van oordeel dat Badaoui een ver dachte van een ernstig misdrijf was geworden, omdat hij hem onverhoede een forse nekslag had toegediend. „Ik was bang dat hij in de toekomst mo gelijk nog iets gevaarlijker zou uitha len. Daarom blijf ik mijn beslissing om een waarschuwingsschot te los sen. gegeven de situatie juist en ver antwoord vinden." De wachtmeester zei dat het nooit zijn bedoeling was geweest de Marok kaan dodelijk te treffen. „Ik deed mijn plicht als politie-ambtenaar en het .is niet mijn schuld, dat dit zo afgelopen Is." De wachtmeester merkte op dat hij op dezelfde man! gehandeld zou hebben als het om« Nederlander én niet om een kaan was gegaan. De raadsman van Den H.. mr. 11 Ivens, bestreed dat er geen spnjfl was geweest van een grove aan'-a ting van de rechtsorde. „Het is v mij onduidelijk hoe het openbaar nisterie tot die conclusie kan I men." Volgens mr. Ivens ls het gelijk „honderd procent perfecte p< tieagenten" te maken. „Eén hik. hoestbui of één misstap kan Ima* al effect hebben", aldus mr Ivens.I raadsman vroeg ontslag van reek vervolging. De rechtbank doet 23 d cember uitspraak. Naar aanleiding van deze rechuai hebben de landelijk themagroep j« titie en politie en de afdeling Bot" dam de PSP kritiek geuit op J onvermeld blijven van de structuB oorzaken van het veelvuldig W meestal met ernstige gevolgen I bruiken van vuurwapens door de t litie! De schuldvraag met betrekW k •tot de dood van deze buitenland werknemer dient naar huh menu dan ook gesteld te worden ten ai zien van schietinstructie en mint!' hedenbeleid in politie opleiding1 praktijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8