Pools protest over Sowjet- jerichtgeving Een kat op een heet zinken dak Breznjew verdedigt inval in Afghanistan Koerden in Iran laten zich horen Oegandezen naar de stembus temidden van geweld Bolivia Libië valt hoofdstad Tsjaad aan Salvador ontkent itslag junta-lid 'Volgend jaar veranderingen in Chinese top' !7i WOENSDAG 10 DECEMBER 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET fARSCHAU, MOSKOU (Reuter, AP, AFP) Het Poolse jlnlsterie van buitenlandse zaken heelt gisteren formeel eprotesteerd bij het Russische persbureau Tass, omdat het leiding maakte van arbeidsonrust in de Poolse stad Kielce. le Sovjet-Unie zou Polen gevraagd hebben om toestemming ioor de doortocht van vier Russische divisies naar Oost- ui Island. e berichtgeving van het Russische «bureau Tass over vermeende ar- ddsonrust in Kielce is de Poolse itoriteiten in het verkeerde keelgat schoten. De Poolse massamedia eten eerder al, zij het indirect, weten it het Tass-bericht niet deugde, larin werd melding gemaakt van nstige incidenten in een fabriek in ielce, waarbij de bedrijfsleiding jor de arbeiders zou zijn afgezet, ndanks het feit dat het persbureau iggereerde dat het bericht uit War- hau kwam, sprak de Poolse vesti ng van Tass tegen dat zij het be- cht had afgegeven. In Poolse krin- m vreesde men toen, dat het bericht in Tass bedoeld was als een propa- indistische voorbereiding van een ussische ingreep, of tenminste als nderdeel van de nu al enige tijd redende zenuwenoorlog. «vijgen 18 Russische media zwegen gisteren irerwacht geheel over de vermeen- it onrust in Kielce, wat op zijn minst pmerkelijk was gezien de brede aan lacht die er de dag tevoren aan werd esteed. Westerse waarnemers in farschau wilden gisteren niet aan de erldaring dat het bericht als onjuist ju zijn ingetrokken. Het zou welbe- ust bedoeld geweest zijn om de •oolse leiders duidelijk te maken, dat e grenzen bijna bereikt zich. Infor- latle maakt in de Sowjet-blok, zoals lekend, deel uit van een zeer gericht iropagandabeleid. Berichten worden liet zo zeer wegens hun Informatieve is wel in verband met hun politieke betekenis de wereld In gestuurd. In Washington kwamen gisteren be- tchten aan uit Warschau, dat de Sov- tt-Unie Polen zou hebben verzocht om doortocht voor vier Russische dl- riiles naar Oost-Duitsland. Voorals nog zeiden de Amerikanen deze be richten als geruchten te beschouwen, te Dt Verenigde Staten houden er reke- reet ning mee dat, als er een Russische wai innl komt, die voornamelijk vanuit t d IttKusland zal worden gedaan, tur is het Russische leger in een Uge staat van paraatheid ge- it, dat eventuele militaire actie buatn enkele uren kan worden be- De Oostduitse autoriteiten n het grensgebied met Polen Iddels weer tot open gebied ver- rd. Wel kwam het Politburo van -•ostdultse communistische partij lieren bijeen om zich te beraden de ontwikkelingen in Polen. 80" over de stakingen van augustus in de havenstad Gdansk. De onafhan kelijke vakbeweging Solidariteit heeft deze film al herhaalde malen op vergaderingen van arbeiders in den lande vertoond. Volgens de krant mag de film niet aan een breed pu bliek vertoond worden, omdat hij „te politiek is". Verder zouden de beel den de waarheid geweld aandoen. Uit verschillende delen van het land kwa men gisteren berichten over kleine arbeidsgeschillen. Polen heeft in het Westen weer om voedselhulp gevraagd. Van de landen van de Europese Gemeenschap zou den de Polen honderdduizend ton rundvlees, 1.5 miljoen ton veevoer en andere landbouwprodukten willen af nemen. Voor de voedselaankopen. het liefst twintig procent onder de marktprijs vanwege de Europese overschotten, zouden de Europese landen kredieten ter beschikking moeten stellen. KOUSSERIE (Noord-Kame roen) (AFP, AP) Ongeveer tweeduizend Libische solda ten zouden met tanks en ge vechtsvliegtuigen de hoofd stad van Tsjaad, N'Djamena, hebben aangevallen. De stad in het door een burgeroorlog verscheurde midden-Afrikaanse land was in handen van de noordelijke strijdkrachten van Hissene Habre. Habre kreeg Jarenlang steun van Li bië, maar dit land heeft nu partij gekozen voor president Goukouni Weddeye van Tsjaad. De aanval is gemeld door radio-Tsjaad, die onder controle staat van Habre. In N'Djamena zijn op het ogenblik geen buitenlandse Journalisten meer. In het Kameroenese plaatsje Kousse ri, dat tegenover N'Djamena aan de rivier de Chari ligt, werd echter zwaar artillerievuur gehoord. In de stad woeden grote branden. Waarnemers verwachten een groot offensief van Weddeye tegen de leger macht van Habre, ondersteund door Libische troepen. Weddeye zou N'Djamena willen heroveren door de toevoer van materiaal voor Habre vanuit Soedan af te snijden. De Friedrich Ebertstichting in West- Duitsland heeft felle kritiek laten ho ren op het beleid van Frankrijk ten aanzien van zijn vroegere kolonie Tsjaad. Volgens de stichting heeft Frankrijk een „historische verant woordelijkheid" voor de veertien jaar oude oorlog, die Tsjaad bankroet heeft gemaakt en waardoor het land volledig uiteen is gevallen. „Frankrijk heeft de nieuwe staat op gezadeld met de rampzalige erfenis van de koloniale tijd. Tjaads geschie denis sinds de onafhankelijkheid wordt gekenmerkt door voortduren de bemoeienis door de vroegere kolo niale heerser", aldus het rapport. De Ebertstichting is een van de be langrijkste instellingen in West- Duitsland voor onderzoek op het ter rein van de buitenlandse politiek. Zij onderhoudt nauwe banden met de sociaal-democratische SPD. Het rap port is in West-Duitsland in weinig goede aarde gevallen, gezien de goede verstandhouding tussen Bonn en Pa rijs. Sinds de onafhankelijkheid Is Frank rijk tot twee maal openlijk zijn be schermelingen in Tsjaad, die geen steun hadden van de bevolking, mili tair te hulp geschoten. Parijs heeft Tsjaad nooit een kans gegeven zich vrij en onafhankelijk te ontwikkelen, vanwege de strategische en commer ciële belangen, aldus het rapport. Franse ondernemingen betrekken tachtig procent van de katoenuitvoer van Tsjaad en beheersen de veehan del. Aanwijzingen dat er olie en ura nium in de grond zitten zijn een ande re reden voor de voortdurende Franse betrokkenheid. Libië, zo meent de Ebertstichting, heeft Habre sinds het begin van de jaren zeventig gesteund in de hoop op een radicaal, islamitisch regime in N'Djamena. Toen dat niet bleek te lukken maakte Libië gemene zaak met de christenen in het zuiden om op die manier zijn invloed uit te brei den. Nigeria wordt geprezen, omdat het geprobeerd zou hebben de partij en in Tsjaad te verzoenen. In de prak tijk, aldus het rapport werd daardoor vaak echter Juist de ene fractie tegen de andere opgezet. In de Poolse havenstad Gdansk is een monument opgericht ter herdenking van de stakende arbeiders die om het leven kwamen bij de onlusten van 1970. Medio december zal het monument officieel onthuld worden. De oprichting van het monument was een van de eisen die de onafhankelijke vakbeweging Solidariteit deze zomer stelde in de onderhandelingen met de Poolse autoriteiten. door Ferry Mingelen BRUSSEL Als een kat op een heet zinken dak, zo voorzich tig stelt de NAVO zich momenteel op ten aanzien van de ontwikkelingen in Polen. Zorgvuldig vermijdt de westelijke defensieorganisatie iedere maatregel die de Sowjet-Unie aan stoot zou kunnen geven en de beschuldiging zou kunnen uitlokken dat de NAVO zich met de interne situatie in Polen bemoeit. ADVERTENTIE Solidariteitsfonds Giro 1918108 f.n.v.: CLAT, Nederland Nieuwe gracht 47 3512 LE Utrecht NEW DELHI (AFP, AP, Reuter) De Russische president Breznjew heeft tijdens overleg met de Indiase premier Gandhi de inval in Afghanistan verdedigd. Volgens Breznjew hebben de pro-Russische regeringen in Afghanistan de afgelopen twee jaar veertien keer om militaire hulp uit Moskou gevraagd in verband met Amerikaanse inmenging. lb," n de hand 1)8 Poolse partijleiding doet lnmld- !ls haar uiterste best aan te tonen lit ze de situatie volledig in de hand 'ft. Zo deed het partijblad Trybu- Ludu gisteren een scherpe aanval luk ii op de makers van de film „Arbeiders ft SALVADOR (AFP. Reuter) regerende Junta van El Salvador keft ontkend dat zij twee van haar m had ontslagen. In een verkla ag spreekt de Junta van ongefun- ferde geruchten. ZIJ voegde hieraan inwel toe dat de regering bereid is reorganisatie „zelfs op het hoog- nlveau" als dat nodig is om de le te herstellen. teder op de dag had een hoge mlli- tilre woordvoerder in San Salvador meegedeeld dat de militaire leiders besloten hadden kolonel Adolfo Ma- Jano van zijn functies in de Junta te ontheffen. Alhoewel Polen een internationale crisis van bijzonder ernstige aard kan worden, heeft de NAVO eigenlijk maar één voorzorgsmaatregel van werkelijke militaire waarde geno men: de verschillende inlichtingen en aflulsterdlensten gericht op Oost-Eu ropa werken dezer dagen op volle toeren. Maar verder niet, niemendal. Natuurlijk, er is met enig ophef ge meld dat het permanente NAVO- smaldeel in de Atlantische Oceaan met de kerstdagen paraat zal blijven. Normaal wordt deze, uit zes schepen bestaande marine-eenheid met de feestdagen ontbonden, en komen ze na nieuwjaar weer bij elkaar. Deze keer blijft de eenheid bestaan, admi nistratief tenminste. In feite gebeurt er niet zoveel meer. De meeste sche pen gaan evengoed naar hun thuisha vens (uitgezonderd het Amerikaanse en het Canadese schip). De beman ning mag naar de kerstboom thuis, maar moet wel bereikbaar blijven. En overigens, wat moeten zes sche pen op de Noordzee eigenlijk met een crisis in Polen, dat is militair toch niet erg Indrukwekkend? Dat is ook precies de bedoeling, zo legde giste ren de Canadese admiraal Robert Fails, de voorzitter van het militaire NAVO-comité uit. „Het doel van dit smaldeel is altijd al geweest de sa menhang van de NAVO te demon streren. Als je deze NAVO-eenheld bij uitstek onder de huidige omstandig heden zou ontbinden, zou dat de Sow- Jet-Unie de indruk geven dat het de NAVO helemaal niet kan schelen wat er ln Polen gebeurt. Er zijn natuurlijk veel andere dingen die we zouden kunnen doen maar we willen geen verkeerde signalen uitzenden. We moeten niet de Indruk wekken dat wij zouden willen interveniëren in Po len. De NAVO heeft een duidelijk eigen verdedlgingsgebled, Polen ligt daar niet in. aldus admiraal Falls. De situatie is volgens hem overigens ernstig genoeg. De Sowjetrtroepen aan de Poolse grens zijn zodanig voorbereid volgens hem dat ze nu in staat zijn Polen binnen enkele uren binnen te vallen. Veel waarschu wingstijd zal er niet zijn. „Misschien merken we het pas, als de inval al begonnen is", zei de admiraal. Hij benadrukte daarbij dat dit een oor deel is over de hoge paraatheid van de Russische troepen, niet over de vraag of ze inderdaad Polen zullen binnenvallen. De NAVO-ministers van defensie en later deze week van buitenlandse za ken zullen ln hun vergaderingen op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel het in deze dagen vooral hebben over de vraag wat te doen als de Russen werkelijk die inval plegen. En, voor de duidelijkheid, directe militaire re acties van de NAVO worden daarbij niet voorzien. Over de vraag wat dan wel. bestaan volgens diplomatieke kringen nog meningsverschillen en enkele Europese NAVO-partners. Voor ledereen is dus duidelijk dat de betrekkingen tussen oost en west door een inval ernstig verstoord zul- .len worden. De besprekingen in Ma drid, Wenen en Oenève over betere verhoudingen in Europa en beper king van conventionele en nucleaire wapenarsenalen zullen ongetwijfeld een harde klap krijgen. Maar de vraag is wel of deze klap dodelijk zal zijn of niet. Met andere woorden: hoe lang zullen besprekingen tussen Oost en West uitgesloten blijven na een. eventuele Poolse crisis. PEKING (AFP) Volgend Jaar zal de top van de Chinese communisti sche partij grondig worden gewijzigd. Tijdens het congres van de partij zal de formele „nummer één" ln China, partijvoorzitter Hua Ouofeng, moe ten plaatsmaken voor de secretaris generaal van de partij, Hu Yaobang. Dit ls vernomen in diplomatieke krin gen ln Peking, die zich baseren op Chinese bronnen. Hua, die partijvoor zitter werd na de dood van Mao Ze- dong in 1976, zou zich tevreden moe ten stellen met een van de posten als vice-president van de communisti sche partij. Met de veranderingen zou een opera tie worden beëindigd die in gang is gezet door de sterke man in het Chi na, na Mao, Deng Xiaoping. Eerder bewerkstelligde Deng dat Hua als eerste minister werd vervangen door zijn beschermeling Zhao Ziyang. Aan bezoekers van de Spaanse en Roe meense communistische partij zou Deng hebben laten weten dat Hu Yaobang „weldra" zal worden gepro moveerd. Hu (65) is al veertig Jaar met Deng (75) bevriend. HIJ kreeg de sleutelpost van secretaris-generaal van de partij begin dit jaar. Tegelijkertijd werd hij lid van het permanente comité van het politieke bureau van de partij, het hoogste orgaan. De carrières van Deng en Hu lopen opvallend parallel. Belden werden zij zowel in 1967 als in 1976 slachtoffer van de zuiveringen door Mao Zedong onder invloed van de zogenaamde „bende van vier". Al le twee traden ze echter ook weer op de voorgrond, na de dood van Mao, die gevolgd werd door een veel prag matischer beleid in China. „Wanneer de reden waarom de Af ghaanse regering om bijstand vroeg verdwijnt, is er geen reden meer voor de Sowjet-Unie langer in Afghanistan te blijven," zo gaf een woordvoerder de mening van Breznjew tijdens het gesprek met Gandhi weer. Hij voegde er aan toe niet te verwachten dat het westen zich niet met Afghanistan zou bemoeien, zodat de Russen wel ge dwongen zijn te blijven. Moskou steunt het voorstel van de regering-Karmal van Afghanistan om met Pakistan en Iran over een politie ke regeling te praten. De buurlanden weigeren echter het door Moskou in het zadel geholpen bewind in Kaboel te erkennen en met de huidige Af ghaanse regering rond de tafel te gaan zitten. „Niets is minder onze bedoeling dan een blijvende bezet- ting van Afghanistan," aldus de zegs man van Breznjew. „Dat wij dat wel zouden willen ls een fantasie van de raadgevers in het Witte Huis." len van de banden tussen de Sowjet- Unie en India. Volgens mevrouw Gandhi heeft Breznjew veel begrip getoond voor de problemen van India als ontwikke lingsland. India is een van de belang rijkste partners van de Sowjet-Unie in de derde wereld. Breznjew heeft gezegd dat hij een stabiel en sterk India wü ter wille van vrede en veilig heid in Azië. Hij verklaarde verder dat zijn bezoek niet moet worden gezien als „gericht tegen een ander derde wereldland". De Russische pre sident maakte daarmee een toespe ling op Pakistan, dat bezorgd is over de betrekkingen tussen Moskou en New Delhi. Breznjew onthulde verder nog, dat India en de Sowjet-Unie op het ogen blik een gezamenlijke ruimtevlucht van een Indiase en een Russische astronaut voorbereiden. Ongerustheid De Indiase premier Gandhi gaf in het twee uur durende gesprek uiting aan haar ongerustheid over de Russische militaire Inmenging in Afghanistan, zonder overigens dit land met name te noemen. „Ik hoop dat de proble men ln de regio vreedzaam kunnen worden opgelost, om te voorkomen dat misverstanden en wantrouwen blijven bestaan," aldus Gandhi. Zij en Breznjew waren het, aldus een Indiase woordvoerder, eens geworden dat zo snel mogelijk gezocht moet worden naar een vreedzame oplos sing om de onafhankelijkheid en niet- gebondenheid van Afghanistan te waarborgen. Breznjew zou Gandhi hebben verzekerd dat de Sowjet-Unie niet van plan is meer militairen naar Afghanistan te sturen. Er zou een zekere normalisering in Afghanistan zijn, ondanks, zo zei weer de Russi sche zegsman, pogingen vanuit het buitenland dit te doorkruisen. Breznjew zou willen proberen tijdens zijn bezoek aan India zo weinig moge lijk over Afghanistan te praten, en vooral de wederzijdse betrekkingen tussen Moskou en New Delhi aan de orde willen stellen. Van Indiase zijde is er echter sterke druk Juist wel over Afghanistan te praten. De inval daar vormt een hinderpaal voor het aanha- TEHERAN (AFP, Reuter) De regionale onrust in Iran neemt weer toe. Bij gevechten tussen naar autonomie streven de Koerden en revolutionaire gardisten zijn de afgelopen dagen zeker twaalf doden gevallen. Berichten over schermut selingen kwamen uit Koerdistan en ook uit het noorden van Iran. De regionale onrust in Iran was aan zienlijk afgenomen na het begin van de oorlog tussen Iran en Irak. De onvrede begint nu weer de kop op te steken. Bij gevechten in Koezenga- ran in de provincie West-Azerbeidjan tussen revolutionaire gardisten en le den van de verboden Koerdische De mocratische Partij kwamen twaalf mensen om het leven. Gisteren ston den, volgens radio Teheran, „strijders voor de islamitische revolutie" tegen over „contrarevolutionairen" in de streek Ghorveh (ten oosten van Sa- nandaj). Daar werd recentelijk ook een kazerne van de revolutionaire gardisten door Koerden overvallen. Wel wijst men erop dat de inwoners van Mahabad, de historische hoofd stad van Iraans Koerdistan, recente lijk trouw betuigden aan ayatollah Khomeini, terwijl ze tegelijkertijd vroegen om hun eigen zaken intern te mogen regelen. Een deel van de Iraanse Koerden zou de Iraanse auto riteiten zelfs hebben aangeboden aan de kant van het Iraanse leger mee te vechten tegen Irak, op voorwaarde dat Teheran de Koerden regionale autonomie zou toekennen. Iraakse en Iraanse troepen hebben gisteren weer schoten uitgewisseld in de directe omgeving van de Iraanse steden Soesangerd en de havenstad Abadan. Volgens Iraanse berichten zouden de gevechten zich momenteel weer concentreren rondom de olieraf finaderij van Abadan. Berichten uit Teheran en Bagdad suggereren dat de Iraanse en Iraakse strijdkrachten met elkaar in een loopgravenoorlog verwikkeld zijn. Volgens Iran zijn daarbij tweehonderd Iraakse solda ten („huurlingen" genoemd) om het leven gekomen. Volgens Bagdad heb ben Iraakse helikopers raketaanval- len gedaan op de olieraffinaderij van Abadan. Een Iraanse doorbraakpo ging bij de havenstad zou door het Iraakse leger afgeslagen zijn. Iraanse vliegtuigen zouden gisteren opnieuw aanvallen hebben uitgevoerd op Iraakse olie-installaties langs de Per zische Golf. Ayatollah Khomeini heeft een onder zoek gelast naar de praktijken in Iraanse strafinrichtingen na bewerin gen dat er daar gefolterd wordt. De imam zou geschokt zijn door de be richten. door Nico Kussendrager In Kampala schrikken alleen de nieuwkomers nog van nachtelijke schietpartijen. Bewoners van de hoofdstad van Oeganda zijn aan het |g. geluid gewend. Buitenlanders kunnen mooie verhalen doen over het gebrek aan veiligheid, over overvallen en diefstallen. Een werknemer van een grote intemationa- e onderneming laat een gepantserde kamer midden in zijn woning zien. De ruimte is ebouwd op kosten van de baas. nadat «lorige militairen het huis waren binnen drongen en in het wilde weg om zich heen hadden geschoten. De bewakers konden met pijl en boog weinig uitrichten en 11; luchtten de bosjes in. Met recht en orde ls het ln Oeganda ook na de val van moordenaar en machtswelluste ling Idi Amin slecht gesteld. Geen van de nieuwe machthebbers is er tot nu toe ln ttslaagd orde op zaken te stellen. pe economie ls een chaos. Aan alles bestaat tekort. Op de markt in Kampala zijn meer verkopers dan kopers. De produkten zijn te duur, en de Oegandese shilling ls niets meer "aard. 8mokkel van kippen, suiker, meel en jout vanuit het buurland Kenia is een aan trekkelijke broodwinning geworden. De toiokkelwaar is echter slechts voor een «Jein groepje Oegandezen te betalen. De 4' wktrlciteitsvoorzienlng ln Kampala ha- P«rt voortdurend, en het water wordt we- ftns een defecte installatie met de hand „^1 gechloreerd. Als de desbetreffende beambte tenminste zin heeft. De uitvoer van koffie en katoen is gehal veerd. De vreugde over de machtswisseling in Oeganda verkeert in teleurstelling Het verhaal wil dat aanhangers van Amin, die in het noorden de grens overkwamen, jui chend werden ingehaald. In dat deel van het land zijn langs de grens met Zaïre en Soedan nieuwe gevechten uit gebroken tussen soldaten van Amin en de strijdmacht van de huidige militaire rege ring in Oeganda. Missionarissen bevestigen berichten dat de guerrillastrijders konvooi en aanvallen met machine-geweren en zwaardere wapens. In het Karamoja-gebied in het noorden bestaat nog steeds tekort aan voedsel, en zijn veediefstallen aan de orde van de dag. Er is, aldus zegslieden van de Verenigde Naties, voldoende voedsel beschikbaar, maar het transport stuit op grote proble men. Veediefstallen vormen een eeuwenou de traditie. Vroeger bestonden er echter duidelijke regels, waaraan ledereen zich doorgaans hield. Nu wordt er aan vee ge roofd wat er te roven valt. De hele bestaans basis van de bevolking van de runderen werd, het bloed, de urine, de melk, de hoorns en tenslotte het vlees gebruikt ls daarmee weggevallen. In die atmosfeer van chaos en geweld wor den vandaag verkiezingen gehouden voor Milton Obote tijdens zijn toespraak in Iganga. een nieuw parlement in Oeganda. Er nemen vier partijen aan deel. De twee belangrijkste zijn het Oegandese Volkscongres van Milton Obote en de De mocratische Partij van Paulo Ssewogere. Obote staat niet zelf kandidaat voor het parlement. Hij hoopt opnieuw president te worden van Oeganda. Dat gebeurt automa tisch als zijn partij erin slaagt meer dan 40 procent van de 126 zetels te krijgen. Obote keert dan terug op de stoel waarvan hij ln 1971 door Idi Amin werd verdreven. Obote blijft tegenspreken dat hij destijds het veld moest ruimen omdat hij aan popu lariteit had ingeboet. Hij heeft jaren als balling in Tanzania gewoond en keerde pas onlangs weer naar Oeganda terug. Feit is dat Obote het nog steeds moet hebben van de Acholi- en Langistammen in het noorden. De Boeganda in het zuiden zijn nog steeds niet vergeten dat Obote hun koninkrijkjes ophief en „koning Freddie" als balling naar Engeland stuurde. Het afgelopen weekeinde heeft Obote ge- probeert tijdens verkiezingsbijeenkomsten nog zoveel mogelijk steun te verwerven. Dat was lang niet altijd een succes. Tijdens een rede iri Iganga, in het oosten van het land, die werd opgevrolijkt met Obote-T- shirts wer grote voorraden drank, begon het publiek al na vijf minuten weg te lopen. Obote gaat in zijn toespraken prat op wat er onder hem allemaal is bereikt in Oeganda, en hoe heilzaam het zal zijn voor het land als hij en zijn partij het voor het zeggen krijgen. De meningen over Obote zijn verdeeld. In oktober gingen twee invloedrijke Britse kranten met elkaar in de slag of hij nu wel of niet een goede keus ls. Volgens de Times kregen de opvolgers van Amin het voordeel van iedere twijfel, maar zijn zij er niet in geslaagd het vertrouwen van de bevolking te winnen. De krant meent dat we met alle middelen wordt geprobeerd Obote een ver kiezingsoverwinning te bezorgen, hoewel duidelijk is dat deze „door slechts een min derheid van de kiezers wordt gesteund". Obote, aldus de Times, doet zich voor als een democraat maar het is nog maar de vraag wat voor regime hij zal installeren als hij eenmaal aan de macht is. Er is veel voor tfi zeggen, zo meent de Londense krant, dat Oeganda een sterke man nodig heeft om een einde te maken aan de anarchie en de in aanleg rijke economie te herstellen. „Maar het is gevaarlijk als mensen in wanhoop zeggen dat alles beter ls dan de huidige situatie. Met Obote bestaan geen goede ervaringen. Hij heeft er geen recht op weer aan de macht te komen, tenzij door eerlijke en vrije verkiezingen", aldus de Times. Zijn tegenhanger The Ouardian blijkt een andere mening te zijn toegedaan. In zijn eerste incarnatie als president, zo schrijft de links-liberale krant, heeft Obote de grondwet met voeten getreden. Zijn „te rugkeer naar de macht zou geen democrati sche oplossing zijn. maar het ls de enige manier om het uiteenvallen van de Oegan dese samenleving een halt toe te roepen" Met andere woorden: kies van alle slechte oplossingen de minst slechte. Waarnemers Op een vrij en eerlijk verloop van de verkie zingen vandaag valt inderdaad wel het een en ander af te dingen. Zo zijn vijftien parle mentszetels bij voorbaat aan het Volkscon gres van Obote toebedeeld, in verband met de troebelen in die regio. Een commissie waarnemers van het Geme nebest zal toezicht houden op de verkiezin gen. Dat kan geen kwaad. In streken waar de Democratische Partij van Paulo Ssewo gere sterk staat zouden kiezers niet zijn geregistreerd, terwijl in Obotes bolwerken met dubbel potlood zou zijn geschreven. Kandidaten van Ssewogere zijn met geweld geïntimideerd, huizen werden beschoten en in Iganga brandde het partijkantoor af. De commissie heeft haar been stijf gehou den wat betreft het onmiddellijk en ter plekke tellen van alle stemmen. Obote wil de de stembussen overbrengen naar regio nale centra. In gebieden waar een nederlaag voor zijn partij werd verwacht had dan wel eens een stembus kunnen zoekraken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7