Oecumenische lening aan commune in China Leven en leer van Eduard Pijlman dl§ Een 'gemengd' huwelijk Trouw KERK IN DE WERELD VAN DA Ai Pensioen gedeeltelijk invalide predikanten Finse lutheranen tegen samenwonen Zendingsdag voor jongeren Centrum moderne devotie De EO over de grenzen VOORBUGANi Collecte voor Italië in kerstnachtdienst WOENSDAG 10 DECEMBER 1980 KERK TROUW/KWARTET door A. J. Klei Vandaag gaat het over een boekje, dat ik zonder het geringste voorbehoud krachtig kan aanbevelen. Dit laatste zal niemand verbazen, wanneer ik meedeel dat ikzelf bij de totstandkoming van dit boekje ten nauwste betrokken ben geweest. Het heet: „Leven en leer van Eduard Pijlman" en het verscheen ter gelegenheid van zijn afscheid (wegens emeritaat) als predikant van de Keizersgrachtkerkgemeente te Amsterdam. In "t begin van de herfst nam ik op verzoek zitting in de Commissie Afscheid Pijlman (CAP). Ik dacht argeloos, dat ik me daar geen buil aan kon vallen: we sparen voor een luie stoel of een reis naar 't heilig land, we wijzen een welbespraakte ouderling aan om het cadeau aan te bieden en klaar is Kees. Helaas bleek dominee Pijlman op het denkbeeld gekomen te zijn. dat hij geen Eduard Pijlman, getekend door Bart Thijs. Overgenomen uit „Leven en leer van Eduard Pijlman". afscheidsgeschenk begeerde. Dit is een oud domineestrucje, ze weten drommels goed dat de geliefde gemeente toch wat geven wil en op deze manier vergroot je de kans op een aardiger aandenken dan een saaie stoel of een vermoeiende reis. Intussen zaten wij er maar mee. Er moest diep nagedacht worden in de CAP en daar deed ik dapper aan mee. Dit leidde ertoe dat wij besloten een boekje te doen samenstellen, dat een beeld zou geven van Pijlmans doen en laten vóór en tijdens zijn ambtsbediening en zou openbaren hoe hij het klaar had gespeeld, binnen de rechtlijnige gereformeerde kerken een basisgroep-achtige gemeente (want zoiets is de Keizersgrachtkerkgemeente) overeind te zetten en te houden. Om dit te verwezenlijken werd een tweede commissie in het leven geroepen, de Commissie Boekje Pijlman (CBP). Ook van de CBP werd ik lid. Eenmaal op het commissoriale pad. wist ik van geen ophouden. Een van de eerse dingen die ik in CBP-verband deed. was het verzinnen van de titel „Leven en leer van Eduard Pijlman". Niemand vond hem mooi. maar ik heb netzo lang doorgedramd tot ze mij m'n zin gaven. Ik vond hem namelijk wel mooi en wel hierom. In mijn kast staat een boekje dat ..Leven en leer van dr. C. Steenblok" heet en zowel dr. Steenblok als drs. Pijlman begon zijn loopbaan als predikant van de gereformeerde kerk te Lopik, vandaar. Verder hebben beiden niets gemeen. Dr. Steenblok rukte steeds verder op naar rechts en verzeilde in de gereformeerde gemeenten, terwijl drs. Pijlman Ach, laat ik daar maar over ophouden, we kennen allen zijn praatjes in de rechter bovenhoek van deze pagina. Tot zover over de titel (met 't oog op andersdenkenden is er ook nog een hupse ondertitel bedacht). Gaan wij thans over tot de inhoud van „Leven en leer van Eduard Pijlman". Na het door mij vervaardigde Woord vooraf komt: Het leven van Eduard Pijlman, geschreven door studentendominee Bernard Rootmensen. Uit diens verhaal maak ik op dat Pijlman niet. zoals Steenblok, de achterkamer van de Lopikse pastorie gebruikte als garage. Eduard had toen trouwens geen auto. Wel onderduikers, en dat heeft hij geweten. Voor het tweede hoofdstuk. De leer van Eduard Pijlman, trok de CBP een gediplomeerde godgeleerde aan: Martien Brinkman, verbonden aan de Vrije Universiteit. Hij was gepromoveerd op de theologie van Pannenberg en deed nu zijn best, die van Pijlman te snappen. Het derde hoofdstuk is van Bart Thijs, godsdienstleraar en van 't begin af betrokken bij het werk van de Keizersgrachtkerkgemeente in haar huidige vorm. Bart Thijs gaat met een streng soort genegenheid op zoek naar de ware Pijlman en komt dan terecht bij een persoon die het woord „structuur" niet kan horen. Daar had ik al een vermoeden van. Zelf leverde ik een bijdrage over Eduard Pijlman als schrijver en ten slotte is in het boekje opgenomen het interview met dominee Pijlman dat ik maakte voor het blad Kerkinformatie en dat ik geheel belangeloos (voor de scheidende Pijlman was me werkelijk niets te veel!) afstond voor „Leven en leer van Eduard Pijlman". Daarin vertelt hij zelf hoe het allemaal begonnen is met die diensten in de Keizersgrachtkerk en daarmee komt het boekje op bijna honderd pagina's. Wie dit alles in huis verlangt (en ik hóóp met het voorgaande zulk een verlangen gewekt te hebben): het boeiende en gevoelige relaas van Bernard Rootmensen, het levendig en duidelijk betoog van Martien Brinkman, de openhartige en sierlijke uiteenzetting van Bart Thijs en mijn stukjes, waar ik erg mijn best op heb gedaan wie dit alles wenst te lezen, moet 12.50 storten op gironummer 467 55 75 t.n.v. gereformeerd wijkcentrum. Amsterdam, met vermelding: boekje Pijlman. Men krijgt dan „Leven en leer van Eduard Pijlman" franco thuisgestuurd en het eerste wat de ontvanger zal opvallen is, dat uitgeverij Ten Have te Baarn dit meesterwerkje een passend uiterlijk heeft geschonken. VERMANING Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT De oecumenische coöperatieve ontwikkelingsbank (EDCS) heeft besloten een lening van een miljoen gulden te verstrekken aan de Sjam Tsun-commune in de Chinese Volksrepubliek, niet ver van Hongkong. Het geld wordt gebruikt voor het verbeteren van de visvijvers van de commune. Dit is een van de besluiten die het bestuur van de EDCS heeft genomen tijdens zijn jaarlijkse vergadering de afgelopen twee dagen in Amersfoort. De EDCS is in die stad gevestigd. In de Sjam Tsun-commune wonen ongeveer vierduizend gezinnen. Het oecumenische geld komt vooral een brigade in de commune ten goede. Deze Tai Sun-brigade telt honderd tachtig gezinnen. Zij willen met het geld de vijvers uitdiepen, de sluizen verbeteren en de aankoop van jonge vis uit Hongkong financieren. De vij- DEN HAAG De raad voor de predi kantspensioenen van de hervormde kerk gaat in de komende tijd de mo gelijkheid bezien van een gedeeltelijk invaliditeitspensioen voor predikan ten. Tot nu toe kent de hervormde kerk alleen algehele invaliditeit van predikanten, omdat de gemeenten in het algemeen niet uit de voeten kun nen met een predikant die slechts gedeeltelijk arbeidsongeschikt is. Nu echter in de kerk de figuur van de predikant met een beperkte werktijd zijn intrede heeft gedaan, rijst de vraag of in een gemeente die geen predikant met volledige werktijd no dig heeft, een gedeeltelijke invalidi teit met een gedeeltelijk invaliditeits pensioen geen oplossing zou kunnen bieden. De betrokken predikant zou dan een gedeeltelijk traktement aan gevuld krijgen met pensioen. waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordt8 Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leldse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wiöautstraat 131 Amsterdam tei 020-5629444 teie* 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Credietbank Rekeningnr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdam X11000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel. 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) tel. 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen. Per maand 16,98 Per kwartaal 50.95 Per half jaar 101,90 Per jaar 201,60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop- dr&Chten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag t/m vrijdag Op zondag van 18-20 uur telef. 020- 5622797 Opgave mini-advertenties tel 020-5626262 of schriftelijk aan Mmi-Adv afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM. Adreswijzigingen uitsluitend schriftelijk aan onze Amsterdam se adressen vers worden gevoed met zeewater uit de Chinese zee. De lening is de grootste uit de ge schiedenis van de EDCS. die in 1975 is opgericht. Sinds de wijziging in de politiek van de Chinese volksrepu bliek hebben verschillende contacten plaatsgehad tussen de wereldraad en de protestantse kerk in China. De lening waartoe nu is besloten is ech ter een belangrijk tastbaar bewijs voor de groeiende belangstelling die de oecumenische organen hebben voor de christenen in China. De Ang licaanse bisschop K. I. Ting heeft een bezoek gebracht aan de commune van Sjam Tsun om zich op de hoogte te stellen. Hij heeft daar gesproken met vertegenwoordigers van de EDCS en de voorgenomen lening goedgekeurd. Oorspronkelijk wilde de Sjam Tsun- commune vijf miljoen dollar lenen. Zij had daartoe contact opgenomen met een Japans multinationaal be drijf. De voorwaarden waarop de Ja panners de lening wilden verstrekken waren echter weinig voordelig voor de commune. Via kerkelijke organen in Hongkong klopte de commune daarop aan bij de wereldraad van kerken, die de Chinezen doorstuurde naar de EDCS. In overleg met de wereldraad bracht de commune het leningbedrag terug tot 2,1 miljoen dollar. De wereldraad wil 1.6 miljoen uit andere bronnen, via een consorti um trachten bijeen te brengen. De resterende vijfhonderdduizend komt uit de EdcS. Het geld daarvoor komt uit kerkelij ke beleggingen en uit verenigingen die de EDCS steunen. In ons land opereert de NVOC (Ned. vereniging voor steun aan de oecumenische ont wikkelingsbank) die met zijn 2,5 mil joen gulden een kwart van het aande lenkapitaal van de EDCS levert. In de Bondsrepubliek zijn inmiddels zes van zulke steunorganisaties opge richt, die samen voor twee miljoen mark goed zijn. In de Verenigde Sta ten begint in januari een steunorgani satie voor de EDCS te werken. Het akkoord daartoe is gisteren in Amers foort getekend. Garnalen In de vijvers van de commune wor den garnalen en grote zeevissen ge kweekt. De commune is niet christe lijk en voorzover de EDCS weet wo nen er in de commune ook geen chris tenen. De directeur van de EDCS Adrian St. V. Wijemanne uit Sri Lan ka. begreep echter dat de Chinezen er geen bezwaar tegen hebben „christe lijk" geld aan te nemen. De EDCS geeft alleen leningen op zachte maar zakelijke voorwaarden. HELSINKI (PNHK) De synode van de evangelisch-lutherse kerk van Fin land heeft besloten er bij de Finse regering op aan te dringen stappen te ondernemen die er toe zullen leiden dat het voor paren niet langer finan cieel voordeliger zal zijn ongehuwd samen te wonen. Op dit moment is het ongehuwd samenwonen in Fin land in een aantal gevallen fiscaal voordeliger dan het gehuwd samen wonen. De evangelisch-lutherse kerk van Finland ziet hierin een gevaar voor huwelijk en gezin. De synode is van mening dat door de toeneming van het aantal ongehuwd samenwonenden de positie van vrou wen en van de kinderen die uit deze relaties geboren worden, verzwakt wordt. In Finland woonde verleden jaar ne gen procent van alle paren ongehuwd samen. Leven, een avontuur (cultuurfilo sofisch, religieus en vanuit eigen per soonlijke ervaring), 2-4 januari, Woodbrookers, Barchem (tel. 05734- 443). Alleen leven, voor alleenstaanden, 30 december-2 januari. De Essen- burgh, Hierden bij Harderwijk (tel. 03413-1841). door J. Ridderbos Nic.zn. Het pastoraal beraad in de drie zuidelijke provincies heeft een aantal aanbevelingen gedaan met betrekking tot het „kerkelijk ge mengde huwelijk". De samenvat ting in deze krant (5 december) geeft de indruk dat het om zeer zinnige aanbevelingen gaat. Ik hoop dat deze aanbevelingen ook boven de grote rivieren doordrin gen en doorwerken Persoonlijk vind ik het jammer dat niet een van de aanbevelingen is geweest dat de kerken met on middellijke ingang ophouden om te spreken over „gemengd" ge huwd Hoe neutraal die term ook gebruikt kan worden, toch kan er in die term gemakkelijk iets ge hoord worden van: gemengd, dat is niet ongemengd, dat is niet zui ver. In een bepaald spraakgebruik en in een bepaald politiek systeem is een gemengd huwelijk een niet- arisch huwelijk, zelfs een verbo den huwelijk. Gemengde gevoe lens zijn niet de meest plezierige gevoelens. Bovendien blijkt voort durend in de praktijk, dat ge mengd zwemmen wel kan, maar gemengd dopen niet. Terecht waarschuwt het beraad tegen ver menging van liturgische vormen. Maar werk je die vermenging zelf niet in de hand door zo'n huwelijk te betitelen als kerkelijk ge mengd? Mijn voornaamste bezwaar tegen de term is dat de term pastoraal onberaden is. Als kerken en als families kunnen we met gemeng de gevoelens aankijken tegen zo'n huwelijk en we kunnen op zo'n huwelijk een etiket plakken. In het pastoraat zullen we eerst moe ten vragen, niet wat wij, maar wat zij ervan vinden. Dan blijkt dat zo'n term helemaal niet aansluit op de belevingswereld van deze gehuwden. Natuurlijk weet ik dat de term een vertaling is van mixta. Met een mixer doen we sommige echtpa ren een plezier op hun trouwdag. Ik betwijfel het of er één echtpaar ls dat zo'n term op het verlanglijs tje heeft staan. Ik ben er dankbaar voor dat dit beraad zogenaamde „interkerke lijke" huwelijksdiensten en doop- dlensten afraadt. Mijn vraag: moet dan ook de term interkerke lijk gehuwd of oecumenisch ge huwd worden ontraden? In feite is oecumene een neutraal woord in de zin van de (gehele) bewoonde (wereld). Dus kan met de term oecumenisch ook een huwelijk met een bewoner van die wereld worden aangeduid, die een andere godsdienst of levensovertuiging heeft. Drs. J. Ridderbos Nic.zn. is gere formeerd predikant te Nijmegen. Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT Veel jonge men sen zijn geïnteresseerd in zendings- en evangelisatiewerk. Om die betrok kenheid te vergroten en mogelijkhe den aan te reiken om vanuit en in de plaatselijke gemeenten hiermee be zig te zijn, hebben een aantal organi saties in de rechtervleugel van de hervormde kerk een jongerenzen- dingsdag belegd. Deze dag wordt zaterdag 3 januari in Amersfoort gehouden. Duizend jon geren worden verwacht. Over het the ma van de dag „Leerling en getuige zijn" spreekt Chua Wee Hian, secreta ris van de internationale evangeli sche studentenbeweging IFES, uit Londen. Andere sprekers zijn jeugde- vangelist Gert van den Bos uit Ede en ds. C. Trouwborst uit Vlaardingen. Ook zullen enkele jongeren die in opleiding zijn voor zendingswerk of actief zijn in de evangelisatie, vertel len over hun motieven, werk en plannen. In kleinere groepen worden tien keu zeprogramma's afgewerkt. In deze keuzeprogramma's wordt uitvoerige informatie gegeven over een bepaal de vorm van zending of evangelisatie, zoals medische zending, werelddiako- naat, werk onder verslaafden, onder moslims, op campings, jeugdevange- lisatie. De dag is van half tien tot vier uur in „De Flint" te Amersfoort. De organi serende instanties zijn de gerefor meerde zendingsbond, de hervormd- gereformeerde jeugdbonden en de hervormde bond voor inwendige zen ding. DEVENTER (ANP) Inspelend op de toegenomen belangstelling is in De venter een centrum voor modeme devotie opgericht. De initiatiefne mers. pater dr E. Genneke, mr dr H. H. Schoemaker en drs A. Frequin, hebben bekendgemaakt, dat het cen trum voorlopig zal worden onderge bracht in het broederklooster in De venter. Moderne devotie, een beweging die bijna zeshonderd jaar geleden in gang werd gezet door Geert Groote, predikt een christelijke levenshou ding waarin levensverdieping, een kritische trouw en navolging van Christus centraal staan. De leer heeft tweehonderd jaar lang een grote in vloed gehad op denken en leven In grote delen van West-Europa. Na de dood van Groote in 1384 ontstonden op tal van plaatsen in ons land ge meenschappen van moderne devo- ten, van waaruit zeker honderd kloos ters werden gesticht. Volgens pater Genneke is de belang stelling voor de devotie zo sterk toe genomen, dat hij in een jaar tijd meer dan honderd spreekbeurten over het. onderwerp heeft moeten houden. „Ook verschijnen er steeds meer fol ders en artikelen. Daarom vonden wij het verstandig om al die activiteiten in een centrum te bundelen. Dat kon niet anders dan in Deventer zijn, de stad waar Geert Groote 44 jaar lang inspireerde tot een dergelijke belang rijke beweging", aldus pater Gen neke. T door Alderl Schipper Ruim tien jaar geleden ging de om roepwereld plotseling open voor een groep dilettanten op dit terrein. De Evangelische Omroep was geboren en deze begon met zijn boodschap in het achterhoofd flink om zich heen te bazuinen. Dat leverde een zeer be hoorlijk aantal begunstigers op (de EO is een stichting en heeft dus geen leden, zoals de NCRV). Dat aantal ls inmiddels tot 220.000 uitgegroeid en de EO mag zich de snelst groeiende omroep noemen. Zoals wel vaker bij nieuwelingen het geval is, greep ook de EO elke moge lijkheid die op zijn bureau kwam geestdriftig aan. Dat heeft geleid tot een reeks moeilijkheden en stommi teiten. Maar het dilettantisme ver klaart ook de frisheid, waarmee de EO vaak werkt. Zakelijk Onder de nieuwe activiteiten waren er verschillende die niet „mochten" van de omroepwet en daarom hebben de EO-bestuurders een aparte stich ting opgericht onder de naam 3xM. In de stichting worden het hulpwerk Metterdaad en allerlei werkzaamhe den op het gebied van gesproken en geschreven woord in binnen- en bui-, tenland ondergebracht. De letters „3xM" staan voor „More Message in the Media", dat betekent zoiets als: meer evangelie in de media. Je zou het niet zo gauw verwachten, maar de EO wordt op en top zakelijk geleid als betrof het een echte onder neming. Verantwoordelijk daarvoor is EO-directeur drs. L. P. Dorenbos (38), die zich met zijn medewerkers geestdriftig op alle activiteiten stort, die hij als omroepbaas op zijn bureau krijgt. Dorenbos heeft een eenvoudige ver klaring: „In de doelstelling van de EO staat de verkondiging van het Evan gelie centraal en die verkondiging gaat per definitie gepaard met de daad." Hij geeft een uitvoerige theo logische uiteenzetting uitgaande van het hebreeuwse woord 'dabar'. „Dat betekent woord en daad," doceert hij. „Het is een twee-eenheid, maar het traditionele christendom heeft die begrippen te veel uit elkaar gehaald." De eerste stap die de EO buiten de omroepwereld maakte was het opzet ten van de hulporganisatie Metter daad. Als er ergens nood is, willen de beurzen in Nederland vrij gemakke lijk opengaan. De EO is daar op inge sprongen, hetgeen geleid heeft tot honderden projecten in de derde we reld, waaronder' de bouw van een dienstencentrum in het Oegandese Mbara en een gedeeltelijk mislukte hulpactie in Thailand onder de Cam bodjaanse vluchtelingen in de kam pen in dat land. Naast het officiële programmablad van de EO, Visie, geeft de EO een familieblad, Alpha, uit, waarin weer advertenties verschijnen van de Re formatorische Politieke Federatie, die geleid wordt door EO's Meindert Leerling. Dienstbetoon Op 13 augustus verschenen EO-voor zitter ds. W. Glashouwer en een vriend van ds. J. C. Marls, de Hilver- sumse ondernemer G. Middelhoven, voor notaris P. Sneep in Schiedam om daar de stichtingsactie te passe ren van de Stichting Evangelisch Dienstbetoon. Het doel van de stich ting wordt in de akte omschreven als „bevordering, in de ruimste zin des woords, van de verkondiging van het Koninkrijk Gods door de prediking van het Evangelie van Jezus Christus door middel van het gedrukte en ge sproken woord en metterdaad door evangelische hulpverlening." Als voorbeeld noemt artikel twee: boe ken, brochures, bladen, folders, perio dieken, grammofoonplaten, geluids cassettes en adviserende, financiële en daadwerkelijke evangelische hulp verlening. Directeur Dorenbos ziet een welva rende onderneming voor zich en is van mening dat de nevenwerkzaam heden van de EO op den duur wel eens het eigenlijke EO-omroepwerk kunnen overvleugelen. Hij vertelt dat de EO nu al evangelisatieprogram ma's uitzendt naar China. Maar dat is nog pas een begin. De energieke EO- directeur denkt al aan het satelliet tijdperk. Boeken De uitzendingen die de EO-tv heeft gemaakt over de Bijbel zijn of wor den op cassettes overgebracht, die gebruikt kunnen worden bij bijbels onderricht in ons land. Daarnaast wil de EO dit materiaal bewerken voor gebruik in het buitenland. Verder geeft de EO boeken uit, die gebaseerd zijn op de uitzendingen. Er zijn in middels boeken verschenen over het ontstaan van de wereld en van de Bijbel. Om deze boeken heen wordt gewerkt aan een museum, een soort tweede Bijbels Museum in ons land. De begunstigers van de EO reageren geestdriftig op de omvangrijke plan nen van hun omroep. Een publikatie in het. blad Alpha en een collecte op de EO-iamiliedag brachten al 800.000 gulden in het laatje. ken die de mensen tegen hun zin over zich heen krijgen. Vorige maand hield de EO een media- congres in de Amsterdamse RAI. waar deelnemers uit verschillende landen bij betrokken waren. De EO wil binnenkort vijftien jonge media werkers naar ons land halen om hier een verdere training te krijgen. Op hen heeft Dorenbos hoop gevestigd voor het bewerken van EO-films voor de derde wereld. Zojuist heeft de EO al een jonge Nlgeriaan naar zijn land teruggezonden met de nieuwste vi- deo-apparatuur om daar in EO-stijl te gaan werken. Een deel van dat geld kan gebruikt Tehuis worden voor het plan om een wereld- wijde club van mensen met wereld- ontvangers op te zetten. Ook worden er straks programma's met een evan gelische strekking uitgezonden van uit Quito, de Voice of the Andes. De produkties worden ook in het bui tenland op prijs gesteld. Al enkele malen kregen EO-programma's inter nationale prijzen. Werklozen Maar de EO wil ook in Nederland meer aan de slag. Directeur Dorenbos wijst op het groeiende aantal werklo zen in ons land. Die wil hij inschake len als goedkope krachten bij het opzetten van zijn hulporganisatie Metterdaad. Dat hij zoveel weerklank vindt komt volgens Dorenbos door dat er een groeiende behoefte bij de mensen is aan een individuele bele ving van het gelof. Zij vinden veelal in de kerk geen houvast. Volgens Do renbos komt dat door politieke pre- Ik geloof dat het spelletje „vel heet. Je noemt een woord en moet er twee, drie of meer betekenissen van opnoemen, hierop bij het lezen van het ..vermaning". Bij vermaning aan de goede woorden van vader. Die gaf ons altijd veel vermaningen, en terecht, al dat in die tijd niet altijd in. tweede denk ik bij het woord vermaning aan het Griekse wo$ ervoor, dat merkwaardigei „troost" betekent. Ten derdei aan een doopsgezinde kerki want zo'n kerkdienst noemem doopsgezinde geloofsgenoteni vermaning", maar dat kunt u nakijken in het prachtige pas over hen verschenen is. Ini vierde geval is het eigenlijk gi abstract woord meer, maar Tjerk Vermaning heet de mani bedoel en die u ook kent van al] archeologische vondsten in Di Jarenlang is erover getwist of wel echt waren. De „deski die er zogezegd voor gestudt hadden en die dus een naam op te houden, vonden van ni( ging eronderdoor en werd beschuldigd van vervalsingei zou ze zelf, zij het heel knap, hebben om op die manier de van een rasechte vinder van oude overblijfselen van cultui oogsten. Nu is dat allemaal en Tjerk Vermaning is door het1 gerechtshof van Leeuwarden vrijgesproken van deze beschuldigingen. Dat is dan dat vrijspraak wordt natuurlijk nit even grote koppen in de krante opgenomen als de beschuldigt]] eertijds. Zo zijn onze manieren Beschuldigingen zijn intrigeren en meer nieuws voor onze nieui gierigheid. Wel zal het mij benk of er nu ook een officieel eerhen van Tjerk op volgt. Het is zo pi.: voor de officiële archeologen.» commissaris van de koningin in Drente. Nou breekt mijn klomp (fan was het dan niet veel pijnlijker _K Tjerk om indertijd op die mank een soort oplichter aan de kaak gesteld te worden? Over verir.a: gesproken. nV -U» het hawnxtt ■k 1. raad Van een onzer verslaggevers APELDOORN De opbrengst van de collecte in de kerstnachtdienst wordt in Apeldoorn dit jaar bestemd voor het Rode Kruis. De nadere be stemming ls de hulp die geboden wordt aan de slachtoffers van de aardbeving in Italië. Dit besluit werd genomen door de centrale gerefor meerde en hervormde evangelisatie commissies, die een aandeel hebben in de voorbereiding van deze kerst nachtdiensten. Zij tekenen hierbij aan, dat volgens een NIPO-onderzoek in 1978 in Nederland meer dan vier en een half miljoen mensen een kerst nachtdienst hebben bezocht, en zij hopen dan ook, dat meer kerken het Apeldoornse voorbeeld zullen volgen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK De! Beroepen: te GendtLent ito J. Seeleman te Brouwershaf Bedankt: voor Streefkerk I Mouthaan te Nunspeet; vootJUfM graven J. Smit te Hilversum pfffi one GEREF. KERKEN Beroepen: te Amsterdam-Zuiéll t A. Doolaard te Veendam-Wild; dd GEREF. KERKEN (VRIJG.) |l U Beroepen: te Vlissingen J. W. Jagt, kand. te Bunschoten; te lerveen M. A. de Niet te Zuid J"f CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Gorinchem J. te Almelo; te Emmen A Hill nkt Mussel. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen: te Zeist A. Amsterdam-Zuid. l*o stn Vera rtike Bk: Ds. D. Bremmer Op 82-jarige leeftijd is ovei gereformeerde emeritus-pret Bremmer te Bruinisse. Ds. I stond van 1924 tot zijn 1965 achtereenvolgens in Hoek van Holland. Middelbt sen, Bruinisse (2e maal), Nun en Dwingeloo, waarna hij o jaar hulpdiensten verrichtte markt. Ds. P. G. de Vey Mestdagh In Wassenaar is op de leeftijd fypeb jaar overleden ds. P. G. de Vey (wen dagh. de laatste dertig jaar era ng predikant. Daarvoor diende hervormde gemeenten in waard, Schipluiden, Rotterdam. ame laart egel aülee 0 Jgert Wassen» ikke ini Het is niet te miskennen dat de EO aansluit bij het levensgevoel van tienduizenden christenen in ons land, die zich in de zich vernieuwende ker ken niet zo erg meer thuisvoelen. De ze mensen zijn bezig van de officiële kerkelijke structuren te vervreemden en vinden in de EO een tehuis voor hun gevoelens. Het is niet toevallig dat bijvoorbeeld de zo succesvolle muzikale fruitmand in veel super markten te beluisteren is. De EO heeft een eigen sfeer, waarmee hij een alternatief vormt voor de traditionele kerken. Een elektronisch alternatief, met inbegrip van kerkelijke elemen ten zoals moreel vermaan, catechese, preek en collecte. Maar afgezien van de druk bezochte familiedagen ont breekt het element van gemeen schap. dat typisch is voor een christe lijke kerk. Wellicht past de EO juist daarom wel in onze tijd van nieuw individualisme naast behoefte aan geborgenheid en nestgeur. Burgerlijke ongehoora werkdag Kerk en Vrede m.ro'Ien b dr. W. Verdonk, Leonardo Esq uishc Jan Delhaas (over belastlnp x>n o ring), Hans Fun en Paul vanl m lei ren. zaterdag 13 december 11 (hou uur, college De Klop, Orinocod 9, Utrecht-Overvecht. Inl. tel oort! 10445 |trd I Gemeenteopbouw, voor g meerde predikanten m.m.v. ds Bavinck, drs. J. J. van Nijen drs. K. A. Schippers. 5-8 ja Stoutenburg bij Leusden. Opf 033-943244. L0 ;oi Verzoek aan onze abo nees. Uo van o; Betaling abonnementsgeld, edact Onze administratie verzoekt voor de betaling van het abc nementsgeld le kwartaal/Jai |Dd ari 1981 uitsluitend gebruik L. maken van de u toegezonden nog toe te zenden accept gü let f kaart. Hierdoor wordt een chrljl te verwerking van uw betalt QndeJr bevorderd. «eei. Directie Tr»

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2