p Ajax stelt KNVB niet voor feiten Miel Govaert terug Regel uw bankzaken tijdig vóór de kerst Kies een Kleine KLM-vakantie. KLM Hippische sportbond voor absoluut verbod Schutte ronde verder Winkelen: in Parijs een vaas van Limoges porselein kopen en gemakkelijk betalen met de American Express Kaart. Oranje niet tegen Amerikanen' Paardesport in computer IJsbal-affaire rond Wim Jansen Van der Duim wint bij allrounders Fortuna Düsseldorp ontslaat trainer Thuis in de lucht. i .-J Tijdens congres in Bern Gantwarg nu De laatste dagen van het jaar zijn razend drukke dagen voor uw bank. Daarom een vriendelijk verzoek: regel uw bankzaken die u vóór de jaar wisseling afgewerkt wilt hebben nog deze week. De gezamenlijke banken en spaarbanken. Toernooi in Adelaide ISDAG 9 DECEMBER 1980 SPORT TROUW/KWARTET PRH 15 S 17 loor Matty Verkamman ®IST Het bestuur betaald oetbal ziet af van een oefenwed- trljd voor het Nederlands elftal egen een team dat gevormd zou orden door spelers die tijdens e zomermaanden in het Ameri- nanse profvoetbal uitkomen, la een reclamebureau bereikte t voetbalbond vorige maand en voorstel van een bedrijf om en dergelijke wedstrijd op 4 of l februari in het Olympisch Itadion af te werken let bewuste bedrijf garandeerde e KNVB een aantrekkelijk be- Irag en schermde voorts met de iamen van Johan Cruijff, Wim ansen, Rob Rensenbrink en Firn Rijsbergen als kandidaten oor de „Amerikanen". bondscoach Jan Zwartkruis en aantal leden van het sectle- lestuur betaald voetbal waren anvankelljk enthousiast over it voorstel, maar kregen on- Idellijk tegengas van sectie- 301 ïöorzitter mr. Eric Vilé, toen de- er hicht van •"'eeg dat het Commerciële bureau Inter Foot- all bij de organisatie zou zijn 19 fitrokken. Vilé heeft zich altijd gekant tegen de invloed van er Football in het betaalde tbal. olgens Jan Huijbregts, de se- xetaris van het sectiebestuur, aat de partij echter om een an- ere reden niet door. Huijbregts: Het is ons gebleken dat de FI- A-regels zo'n wedstrijd onmo- elijk maken. Het komt er in het eglement op neer dat spelers die In het buitenland voetballen, met elkaar geen nieuw team mo- m vormen." Een en ander gooit ivens roet in het eten voor Ajax. dat op het vinkentouw zat om de wedstrijd van Oranje over te nemen. Hamens de KNVB heeft wed- •trljdmakelaar Oer Lagendijk onlangs nog pogingen in het werk gesteld om ter voorberei ding op de WK-kwalificatiewed- atrijd tegen Cyprus (op 21 febru ari in Groningen) een oefenwed strijd tegen Wales te arrangeren. Volgens Huijbregts gaat ook dat echter niet door. Wales was wel bereid om tegen Nederland te Kienen, maar weigerde net lis Portugal in een eerder stadi um - in te gaan op de pittige financiële eisen van de KNVB voor één wedstrijd. De Britten welden meer voor een uit- en m thuiswedstrijd op basis van gesloten beurzen. Huijbregts: „?e proberen nog een wedstrijd in te passen, maar ik vrees dat dit nu toch een erg moeilijke wordt." kmdscoach Zwartkruis, die aan it eind van deze week zijn se lectie voor het mini-wereldkam pioenschap in Uruguay bekend hoopt te maken, heeft overigens uitvoerig gesproken met de trainers uit het betaalde voetbal. Het bijna drie uur durende ge- iprek was een voortzetting van iet overleg met de trainers, dat ilak voor het begin van de lopen- k competitie in Zeist plaats raid. Dit keer werd daadwerke lijk besloten dat de oefenmees- ters nauwer bij de voor-selectie, training en begeleiding van Jong Oranje en andere jeugdelftallen worden betrokken. Op beschei den wijze betekent dit onder meer een terugkeer van Hans Kraay in het profvoetbal. Kraay voor deze KNVB-asslstentie angesteld als coördinator in het -district West I. Zijn collega's zijn it dat betreft Frits Korbach (voor de districten Noord en Oost), Jan van Daal (West II) en Bert Jacobs (Zuid I en II). De technische staf in Zeist behoudt de eindverantwoordelijkheid, doch wordt voortaan nadrukke lijk geholpen door de clubtrai ners. DEN HAAG De minister van landbouw en visserij, ir G. J. M. Braks, heeft in het kantoor van de Nederlandse Hippische Sportbond in Den Haag het au tomatiseringsproject van het NHS officieel in gebruik gesteld. Hieraan is een voorbereidings- en inloopperiode van ruim twee Jaar vooraf gegaan. Zes hippi sche organisaties, t.w. de Konin klijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rijvereniglngen, de Nederlandse Katholieke Bond van Landelijke Rijvereni glngen en Ponyclubs, de Neder landse Bond van Rij- en Jacht- verenigingen. de stichting Ne derlandse Hippische Sportbond, de Stichting Recreatieruiter en de Vereniging Warmbloed Paar denstamboek, hebben hun admi nistratie hierin ondergebracht. Een van de doelstellingen was nierbij het realiseren van de af stemming van fokkerijresulta ten met sportprestaties, hetgeen floor middel van de computer nu tot de mogelijkheden gaat beho ren. In de toekomst zal het onder meer mogelijk worden om de re sultaten van alle in de sport ac tieve afstammelingen van een bepaalde hengst te volgen, zodat een goed totaalbeeld kan wor den verkregen door Johan Woldendorp Wim Jansen verlaat het oogziekenhuis in Rotterdam. Een recept in de linkerhand moet zijn oog doen genezen. AMSTERDAM Ajax heeft zondag even overwogen om In staking te gaan. Niet als verlengstuk van de aktle, die enkele amateureleftallen ln het kader van deelname van het Nederlands elftal aan de mlni-WK in Uruguay voeren, wel omdat Wim Jansendoor toedoen van een Feyenoord-aanhanger het spelen onmogelik werd gemaakt. Tijdens de wanning-up werd de kersverse Ajacled getroffen door een IJsbal. He projektiel trof zijn linkeroog, waardoor hij na ruim een kwartier al het veld moest verlaten en zich in het ziekenhuis onder medische controle diende te stellen. Het stoffige cliché „waar zijn we mee bezig" is daardoor weer brandend ac tueel geworden. Na het mis geworpen mes tijdens de voetbalwedstrijd Gro- ningen-Telstar en het incident rond grensrechter Hennle Mana (hij kreeg tijdens de confrontatie NAC-Feye- noord) een voorwerp op zijn hoofd ligt het kwalijke voorval rond Wim Jansen voor Feyenoord-AJax op het zelfde vlak. Telstar stapte vrolijk van het veld af, arbiter Severn liet vorig jaar in Breda belde ploegen inruk- ken.Diens collega Weerink deed alsof er niets aan de hand was en liet de broedertwist vervolgens uit de hand lopen. Reglementair kan Weerink weinig worden verweten. „Het Incident rond Jansen speelde zich vóór de wedstrijd af. In dat geval geven de Internatio nale regels geen richtlijnen over al dan niet staken", legt Jan Huybregts. secretaris betaald voetbal uit. Eigen lijk is het Jammer, dat Ajax de ver antwoordelijke mensen in de KNVB niet voor een voldongen feit stelde. Voorzitter Haimsen voelde er weinig voor, omdat, veronderstelde hij. 58.000 toeschouwers een oorlog tegen de Amsterdamse erfvijand zouden ontketenen. Met een bezetting van tienduizend mensen het Ajax-ge- middelde dus was het het overwe gen waard geweest, stelde de preases. Een proefproces is in dit soort geval len altijd een aardig „verzetje". Ter herinnering: Telstar ging destijds ln de na-competitie van de eerste divisie vrijuit, het restant van NAC-Feyen- oord vond achter gesloten deuren plaats. Het is zeer de vraag of Feyenoord, als thuisspelende club verantwoordelijk voor het gedrag van de supporters, het „slachtoffer" van sancties wordt. In belangrijke mate hangt dat af van de bevindingen van de waarnemer. Sectie-voorzitter Eric Vilé. In die kwa liteit aanwezig bij de versleten top per, constateerde na afloop niets van het kwalijke incident te hebben ge merkt. De tuchtcommissie van de KNVB is vervolgens autonoom om op grond van het rapport van de waarne mer een oordeel te vellen. „De rappor ten zijn nog niet binnen", meldt Aad van Zon, secretaris van de tuchtcom missie, desgevraagd. „Buiten dat spreek ik geen mening uit. Dat is mijn pakkle an niet. Ik heb er niets mee te maken. Het is een zaak van het bestuur betaald voetbal." Maar ook Huijbregts hult zich op grond van het ontbreken van officië le. concrete gegevens in vaagheden. „Uit de losse pols geredeneerd lijkt het me moeilijk om te zeggen of de wedstrijd gestaakt had moeten wor den. Stel, dat een speler op weg naar het stadion een auto-ongeluk krijgt. Om die reden kun je moeilijk een wedstrijd annuleren." Met betrekking tot Wim Jansen gaat die vergelijking niet op. De oud-Feye- noorder werd duidelijk aantoonbaar het slachtoffer van een wraakactie van een toeschouwer. Huijbregts: „Het gegeven blijft overeind staan, dat er praktische bezwaren zijn om niet te spelen. Om een aantal overwe gingen ben ik er ook geen voorstan der van. Stel, dat een aantal idioten op de tribune plaatsneemt met het oogmerk een speler opzettelijk te blesseren. Dan zijn de gevolgen niet te overzien. Buiten dat moet Je de vraag stellen: wie mag bepalen, dat de aard van de blessure zodanig is, dat iemand niet kan spelen? Heeft de eigen clubarts die bevoegdheid, of ls dat ter beoordeling van de medicus van de tegenstander?" Hoe dan ook. het bestuur van Ajax vergadert vanavond over eventueel te nemen stappen. De Meerclub staat in wezen zwak, omdat ze wel met Jansen uit de startblokken is gescho ten. Bovendien zijn de regels op dit punt uitermate bizar. Een voetballer, die in de warming-up gekwetst raakt, kan worden vervangen, zonder dat dat consequenties voor het aantal wisselingen tijdens het duel heeft. Misschien is het niet eens Jules Ver- ne-achtlg om te veronderstellen, dat voetbalwedstrijden zich over niet al te lange tijd in kogelvrije glazen stol pen afspelen. DÜSSELDORP Trainer Otto Reh- hagel is na een dienstverband van iets meer dan een jaar ontslagen door de Westduitse bekerhouder Fortuna Düsseldorp. Hij wordt opgevolgd door Heinz Höher. Het ontslag van Rehhagel komt vijf dagen na de verkiezing van een nieu we voorzitter. Hans Noack nam de post van Kurt Schneider over. Reh hagel kwam in oktober 1979 bij For tuna, dat toen. ook voor voltooiing van de arbeidsovereenkomst Hans- Dieter Tippenhayer de laan had uit gestuurd. In de laatste twaalf wed strijden voor de Bundesliga heeft Fortuna vijf punten gehaald en zakte naar de zestiende plaats op de rang lijst. Wel slaagde de ploeg erin FC Köln voor het bekertoernooi uit te schakelen. Rehhagel ls de derde trai ner die dit seizoen bij een Bundesliga- club werd ontslagen. Karl-Heinz Hed- dergott (FC Köln) en Hans-Dieter Tippenhauer (Arminia Bielefeld) gin gen hem voor. ADVERTENTIE door Erik Oudstroom UTRECHT Miel Govaert heeft gisteravond tijdens schaatswedstrijden op de kunstijsbaan van Utrecht, aangetoond dat hij momen teel ten onrechte geen deel uitmaakt van de voorlopige sprint-kernploeg. De Amers- foorter liet zowel op de 500 als de 1000 meter de concurrentie verre achter zich en kwam zo doende in het bezit van de Dom-trofee. Van uitstekend gehalte was vooral zijn pres tatie op de 1000 meter: 1.18,53. Govaert krijgt volgende week in In zeil de gelegenheid om zich in de kernploeg te rijden. Volgens sprin- terscoach Jorrit Jorritsma hoeft hij zich daar niet al te bezorgd over te maken. „Miel ls weer terug op het oude niveau," constateerde Jorrits ma. „Het gat tussen hem en de con currentie is op dit moment zo groot, dat een plaats in de kernploeg hem eigenlijk niet meer kan ontgaan." Govaert blijkt van de hel weer terug te keren ln de schaatshemel. Vorig seizoen maakte de sprinter een zeer teleurstellende periode door, nadat hij een jaar geleden een veelbelovend debuut had gemaakt. Medio mei on- dering Govaert een knie-operatie. Er werd op dat moment al gefluisterd, dat hij een punt had gezet achter zijn schaatscarrière. Govaert: „Dat zul je uit mijn mond nooit hebben gehoord. De motivatie was wel weg, dat geef ik toe. Ik zag geen perspectieven meer en dan is het moeilijk om voluit te trainen." „Ik heb het om die reden in de zomer rustig-aan gedaan. Hopelijk ben ik nu van alle selectie-ellendes af. Ik moest wel tijdens deze wedstrijden aanval-' len. Dat is goed afgelopen, hoewel ik U heeft maar twee dingen nodig: een KLM- ticket en een American Express Kaart. Dan kunt u gaan winkelen in Parijs. Of etalages kijken in Wenen. Of rond neuzen in Rome. Of naar de markt in Madrid, Of iets kopen op een antiekbeurs in Berlijn. Een leuk idee! Vlieg er eens uit om winkels te bekijken en koopjes te halen. De KLM vliegt u overal naar toe. En met zo'n American Express Kaart kunt u onafhankelijk van de valuta bijna aan elke kassa gemakkelijk betalen. De KLM heeft een speciale 'winkelen' folder samengesteld. Boordevol goede tips en nuttige informatie. Deze folder kunt u met onderstaande coupon aanvragen. Reizen naar de in de folder genoemde winkelsteden worden door verschillende tour operators georganiseerd. U vindt ze in de bro chures van ojl Neckermann, Metro en Astrea. Heeft u nog geen American Express Kaart? Bestel dan via onderstaande coupon een aanvraagformulier, of bel American Express Kaart Services 020-442939, toestel 100. Ja, stuur mij meer informatie over: Kleine KLM-vakanties American Express Kaart Opsturen aan: KLM. antwoordnummer 469, 1110 VG SCHIPHOL. U hoeft geen postzegel op de open enveloppe een. -f te plakken. Naam Adres Postcode Plaats TR MM i i geloof dat de andere Jongens het alle maal rustig-aan hebben gedaan." Bij de sprinters was de derde plaats in het eindklassement van de zeven tienjarige Jan Ykema vermeldens waardig. De B-junlor scoorde vooral een goede 500 meter-tijd: 39.52. BIJ de allrounders liet Hilbert van der Duim er geen twijfel over bestaan, dat hij nog steeds de sterkste Neder landse schaatsenrijder is van dit mo ment. DEN HAAG Op het congres van de Internationale paardes- portfederatie (FEI), dat deze week in Bern wordt gehouen, wordt onder meer een voorstel besproken met betrekking tot het gebruik van phenylbutazolidine (PBZ), andere ontste- kingsremmende middelen en het toepassen van de zenuwsne- de. Mede op basis van adviezen van de veterinaire adviescom missie van de Nederlandse Hippische Sportbond: NHS is het bestuur van de NHS ten aanzien van deze voorstellen tot een standpuntbepaling gekomen. Het vijfde punt uit het voorstel van de FEI, namelijk om de zenuwsnede met onmiddellijke ingang te verbie den, wordt door het bestuur van de NHS niet onderschreven. Met name omdat op dit moment nog te weinig bekend is over de toelaatbaarheid van deze ingreep. Steun zal worden gegeven aan een Westduits voorstel. Dit houdt in het direct verbieden van de z.g. hoge ze nuwsnede, het registreren in het pas poort wanneer een paard een lage zenuwsnede heeft ondergaan, alsme de het doen van nader onderzoek. De NHS vindt voor wat betreft dit standpunt steun in het onlangs uitge komen rapport van de wetenschappe lijke adviescommissie doping paar den. die is ingesteld door de minister van landbouw. 1.000 meter: 1. Miel Govaert 1.18.53, 2. Ron Ket 1.19.98, 3. Jan van der Roemer 1.20.95. Eindklassement: 1. Miel Govaert 78.485, 2. Ron Ket 79.540. 3. Jan Ykema 80.065. Allrounders 500 meter: 1. Hilbert van der Duim 39.90, 2. Hans van Helden 40.28, 3. Frits Schalij 40.34. 3.000 meter: 1. Hilbert van der Duim 4.15,44. 2. Piet Kleine 4.15,87, 3. Hans van Helden 4.16,57. Eindklassement: 1. Hilbert van der Duim 82.474, 2. Hans van Helden 83.042. 3. Frits Schalij 83.280. Het bestuur ondersteunt het FEI- voorstel om: 1. Het gebruik van PBZ zodanig te beperken dat wanneer een monster meer bevat dan vier microgram PBZ per millimeter plasma, dat monster positief wordt bevonden. 2. Alle andere ontstekingsremmende middelen op de lijst van verboden middelen te plaatsen. 3. Eind 1981 te bezien of de opgedane ervaringen aanleiding geven het ge noemde niveau van vier microgram PBZ per milliliter plasma te wijzigen. 4. Verder te werken aan een uniforme ring van onderzoekstechniek en het eventueel aangeven van niveaus voor andere stoffen. De NSH gaat met dit voorstel ak koord. omdat hoewel eigenlijk een absoluut verbod van PBZ wordt na gestreefd, de feitelijke betekenis van Bernd Schuster DU88ELDORP Jupp Derwall wil de problemen met Bernd Schuster uit de wereld helpen. De in Spaanse dienst voetballende Schuster kwam deze week voor het WK-kwalificatieduel van West-Duitsland tegen Bulgarije niet opdagen. De Westduitse bondscoach verklaarde woens dagmiddag voor de wedstrijd een telegram van Schuster te hebben ontvangen, waarin de speler zijn redenen om In Barcelona te blij ven uiteenzette. Qisteren zouden de problemen telefonisch worden uitgepraat. Voor de eerstvolgende wedstrij den van het Westduitse elftal is Schuster overigens niet beschik baar. Zijn werkgever heeft hem geen toestemming gegeven met de ploeg van Derwall deel te nemen aan het mini-WK in Uruguay. gesxxeeia, ae reiteujKe oeteKems van het voorstel van de FEI zal zijn dat tWG6 plUlLGn VOOT het gebruik tijdens de westrijd niet meer mogelijk is. Bovendien wordt er veel betekenis gehecht aan het voor stel om alle andere ontstekingsrem mende middelen geheel te verbieden. ADVERTENTIE BAMAKO In de achtste ronde van het toernooi om het wereldkampioen schap dammen in Bamoko heeft Ana toli Gantwarg zijn voorsprong op zijn naaste concurrent, N'Diaye, vergroot tot twee punten. Gantwarg (Sow) speelde tegen Gba Benoit uit Ivoor kust een sterke partij die hij perfect afwikkelde. N'Diaye (Mal.) verspeelde een punt aan de laaggeplaatste Tsje- choslowaak Krista. De partij tussen de niet geheel fitte Jansen en Wiers- ma eindigde in remise. Bastiaannet werd na vijf uur spelen bevangen door damblindheid. In de tot op dat moment voor hem gunstig verlopen partij tegen de Senegalees Diaw, maakte de Nederlander een blunder, die onmiddellijk verlies betekende. Clerc slaagde er ln een aanvallende partij tegen Marcos uit Brazilië niet ln beslissend voordeel te verwerven. Via een handig eindspel haalde de Braziliaan een remise uit de strijd. Jannes van der Wal was de enige Nederlander die tot winst kwam. Hij speelde tegen Bassirou Ba. De Sene galees werd het slachtoffer van een goed voorbereide combinatie. BILJARTEN Aan het toernooi om het Euro pese biljartkampioenschap anker kader 47rë. dat donderdag In Lyon begint, zullen twee Ne derlandse spelers deelnemen. Plet Vet is op grond van zijn naUonale titel automatisch tot de titelstrijd toegelaten. Jan Amouts comple teert het gezelschap, dat uit acht spelers be staat. Het deelnemersveld bestaat uit: titelhou der Connesson <rra». Couespel (Fra). Hose (WD1), Wesenbeek (Bel), Oalvez (Spa). Mastny (Oos) en Vet en Amouts. SCHAKEN Kick Langeweg complementeert de grootmeester-groep van het 43e schaaktoer nooi. dat van 18 januari tot en met 1 februari in Wijk aan Zee wordt gehouden. Het organisatie comité heeft hem boven John van der Wiel verkozen naar aanleiding van de resultaten tij dens de Schaakolympiade op Malta. Van der Wiel kreeg een Invitatie voor de meestergreep. De grootmeeatergroep bestaat uit de volgende veertien spelers. Timman. Sosonko, Ree en Lan geweg (allen Nederland). Adorjan en Sax (bei den Hongarije». Taimanov en Romanisjin (bei den Sow jet-Unie), Andetason (Zweden). Miles (Engeland). Gheorghlu (Roemenië). Toree (Phi- lippijnen). Browne (Verenigde Staten) en Unzic- ker (West-Duitsland). Voor de meestergreep hebben de volgende tien spelers een Invitatie ontvangen: Law. Lee en Po- vah (allen Engeland). Bernat (Argentinië). Sisnie- ga (Mexico). Bóhm. Faasse. Llgtertnk. Van der Sterren en Van der Wiel (allen Nederland). CHjrm ioen Vladimir Sal- nikov heeft tijdens de wedstrijden om de Russi sche beker in Moskou de 1500 meter vrije slag gewonnen in 15.40,31 HIJ had ruim elf seconden voorsprong op Edvar Petrov De voornaamste resultaten zijn: 100 meter schoolslag dames. 1 Elvira Vasilkova 1,12,79. 100 meter rugslag heren: 1 Viktor Koeznetsov 58,22 seconden. 100 meter schoolslag heren: 1 Sergej Joerinski 1.05.10 1500 meter vrije slag heren: 1. Vladimir Salnlkov 15.40.31. 200 meter schoolslag dames: 1. Svetlana Alimbajeva 2.38.12. TAFELTENNIS Bettine Vriesekoop zal niet uitkomen ln het Nederlands tafeltennis team. dat donderdag in Judenburg aantreedt tegen Oostenrijk ln een wedstrijd voor de Europese eerste divisie De speelster van Avanti wordt vervangen door haar clubgenote Jolanda Noord am. Btj de heren maken Han Oootzen en Jaap van Spanje hun opwachting. Als coach treedt Bert Schools op. ADELAID Nanette Schutte heeft de eerste ronde in het vrouwentennis- toernooi in Adelaid overleefd. De Europese jeugdkampioene versloeg de Australische Yates in drie sets: 6-2, 2-6, 6-4. Karin Moos en Marcella Mesker sneuvelden in de eerste ronde. Karin Moos sloeg tegen de Australische Linda Cassell welgeteld drie games bij elkaar: 3-6, 0-6. Marcella Mesker had meer verweer tegen Jane Preyer uit de Verenigde Staten: 7-6, 3-6, 4-6

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15