Caravans voor Italië Minister wijst weer op belang order uit Taiwan laanvak Roodeschool wordt beveiligd met lichtsignalen omité wil helpen bij wederopbouw bureaus voor levens- en gezinsvragen onder AWBZ AGENDA Personeel Hubert bezet bedrijf 'Studie Oosterse talen bedreigd door geldgebrek' Blaaspijpje over drie jaar verdwenen J poorwegongevallenraad bespreekt botsing bij Winsum BINNENLAND m een onzer verslaggevers rONINGEN De spoorlijn roningen-Roodeschool ■ijgt een andere beveiliging. e directie van de Nederland- Spoorwegen heeft hiertoe gloten na de treinramp bij t Groninger Winsum die op juli negen mensenlevens en rscheidene gewonden eiste. et besluit om het radiocon- ct te vervangen door een steem met lichtsignalen >rd gisteren meegedeeld ior de directeur exploitatie van de NS, ir. D. C. Has- selman. Dit gebeurde tijdens een zitting ln het Groninger provinciehuis van de spoorwegongevallenraad, onder voor zitterschap van mr. V. J. A. van Dijk. president van de Utrechtse recht bank. Het relaas van Hasselman kwam er op neer dat het radiosysteem niet voldoet. Wel zei hij dat het „als sys teem niet onveilig genoemd kan wor den". Het vergt echter wel zeer veel aandacht en bij falen van een van de betrokken mensen ls er achteraf ook geen correctie mogelijk. Het radiosysteem wordt in Nederland alleen op het traject Groningen-Roo deschool toegepast. Het werd in 1967 ingevoerd. Men achtte het voldoende, mede omdat er niet harder dan tach tig kilometer per uur mag worden gereden. Het traject wordt in stand gehouden hoewel er maar weinig rei zigers gebruik van maken en het ge bruik van radio drukte de kosten. Het nu in te voeren systeem met zichtslgnalen is in Nederland het meest gebruikelijke. Op drukke spoorlijnen is er nog een extra bevei liging, de zogenoemde automatische treinbeïnvloeding, waarbij na mense lijk falen een trein automatisch stopt als bij voorbeeld door een rood sein wordt gereden. Het systeem dat nu wordt ingevoerd werkt met lichtsignalen die vanuit een centrale post in Groningen wor den bediend. De radio blijft wel als extra contactmogelijkheid gehand haafd. „Het is wat ongebruikelijk om naar aanleiding van een onderzoek van de ongevallenraad dit soort me dedelingen te doen. Aan de andere kant rechtvaardigt de ernst van de treinramp deze afwijkende procedu re". aldus Hasselman. Wanneer O ro ningen-Roodeschool de betere bevei liging krijgt is nog niet duidelijk, maar de NS is van plan er spoed achter te zetten. Enkel spoor USSUM (ANP, AFP) In :um ls een comité opge- it dat wil gaan helpen met eropbouw van het door aardbeving getroffen ipgebied in Zuid-Italié. ;t comité „Nederland helpt allë", dat op lnitatlef van !0 ui r.h-. mevrouw F. Kloosterboer-De Boer uit Bussum tot stand is gekomen, wil eerst duizend caravans proberen te be machtigen. die zullen worden vooralen van gereedschap voor de wederopbouw van hulzen. Vervolgens hoopt het in een onzer verslaggevers EN HAAO De bureaus voor le- >ns- en gezinsvragen worden het ko- ende Jaar voorlopig uit de AWBZ •flnancierd. Staatssecretaris Veder- heeft dit althans de Zieken- ndsraad gevraagd op grond van het jgeheten „subsidie-artikel" van de Igemene wet bijzondere ziekte raten. a oktober heeft de Kamer in een t aangedrongen op opschorting m het besluit deze bureaus vanaf 1 li 1981 via de AWBZ te financie- leiding was de vrees voor een ntraliseerde aanpak van dit werk. De Kamer wil eerst de mening van een aantal adviesorganen. Mevrouw Veder en staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) zijn wel gene gen de motie „naar de geest" uit te voeren en hebben dan ook adviezen gevraagd aan de Harmonlsatieraad Welzijnsbeleid, de Vereniging van Ne derlandse Oemeenten, het interpro vinciaal overleg voor volksgezond heid en de Nederlandse vereniging voor ambulante geestelijke gezond heidszorg. comité voldoende geld bijeen te krijgen om klein vee aan te kunnen aanschaffen. Volgens mevrouw Kloosterboer loopt het comité het Rode Kruis niet voor de voeten: „Het Rode Kruis zorgt voor directe hulp. Wij willen hulp bieden bij de wederopbouw." Het co mité zal samenwerken met Nederlan ders in Italië, waartoe contact is ge zocht met organisaties als de Stich ting mensen in nood. Tear fund Ne derland, het oecumenisch comité Hulp vluchtelingen en Wilde ganzen. De slachtoffers van de aardbeving krijgen ook een prinselijke gift uit Nederland: prinses Juliana en prins Bemhard hebben besloten een be drag voor hulp aan de slachtoffers ter beschikking te stellen. Vijftien dagen na de aardbeving heb ben reddingsploegen gisteren in de buurt van Salemo nog drie bejaarde mensen levend uit de kelder van een huis gehaald. Het drietal (een 73-Jari- ge man, zijn evenoude vrouw en zijn tien Jaar Jongere zuster) was de kel der ingevlucht, waar het zich in leven hield met paprika's en twee flessen rode wijn. De drie overlevenden zijn in slechte gezondheidstoestand in een ziekenhuis opgenomen. De spoorwegongevallenraad in het provinciehuis van Groningen. Het traject bestaat uit een enkel spoor. Treinen die elkaar tegemoet komen moeten op elkaar wachten en mogen pas vertrekken als de machi nist via de radio toestemming krijgt., Op 25 Juli was de trein die normaal om acht over zeven uit Groningen vertrekt, vertraagd doordat een con ducteur op zich liet wachten. Ook van station Sauwerd vertrok de trein daardoor iets te laat. Intussen kwam uit de richting Roodeschool de tegen- ken zonder de rijopdracht 'Behoud RSV als scheepsbouwconcern essentieel' centrale post in Groningen te hebben afgewacht De gevolgen waren rampzalig. Beide machinisten en zeven passagiers kwamen om bij de frontale botsing. Door de plaatselijke autoriteiten werd de NS onder druk gezet om het veiligheidssysteem nader te bekij ken. Bovendien kwam er een handte keningenactie op gang onder de 84 machinisten die op de betreffende spoorlijn rijden. Niet minder dan 72 vonden het gebruikte systeem on veilig. Geen contact Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Aardenne (economische zaken) heeft in een brief aan de Tweede Kamer nog eens benadrukt hoe belangrijk de omstreden order van Taiwan is voor het bestaan van de werf Rijn Schelde Verolme. Hun woordvoerder, de Groninger ma chinist F. A. Fuchten, zei gisteren dat de machinisten te veel aan zichzelf overgelaten zijn. Ze krijgen op het station een radiobericht en geduren de het rijden is er dan geen contact meer. Hij pleitte voor lichtsignalen tijdens de rit. Ook andere machinis ten lieten zich in deze geest uit. Daar stonden verklaringen van ande ren tegenover, zoals bij voorbeeld groepsleider J. van der Bunt, die zei dat het systeem waterdicht is als le der zich maar aan de voorschriften houdt. De openbare zitting leverde verder nauwelijks nieuwe gezichts punten op. Behalve NS-perso-neel werden er ook passagiers gehoord. HIJ wijst erop dat het behoud van de RSV als scheepsbouwconcern van in ternationale betekenis essentieel is voor het industriële draagvlak van Nederland. „Het gaat bij deze trans actie dus niet alleen om het vullen van de order-portefeuille op korte ter mijn, doch evenzeer om het behoud van een zelfscheppende Nederlandse scheepsbouwlndustrie op lange ter mijn". aldus de brief. Opvallend ln de brief ls dat er niet wordt ingegaan op de bultenlandsee politieke aspecten rondom de leve ring van de twee onderzeeërs aan Taiwan. Zoals bekend heeft minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) zich langdurig verzet tegen het verle nen van een exportvergunning voor die onderzeeërs, In zijn brief wijst Van Aardenne erop dat die buiten landse politieke aspecten voorname lijk een negatieve indicatie gaven. Wat precies de inhoud van deze as pecten was (zoals het feit dat Neder land Taiwan niet officieel als staat erkent) wordt niet vermeld. De brief is ook niet ondertekend door minister Van der Klaauw. De brief concentreert zich op de soci aal-economische voordelen van de transactie, die behalve de twee onder zeeërs ook civiele leveranties omvat: onderdelen (stoomketels) voor gewo ne elektriciteitscentrales, transpor- tapparatuur voor vloeibaar aardgas en wellicht delen voor een kerncen trale. Als de hele zaak doorgaat, (dat is nog niet zeker) zou dat in Neder land duizend man vier jaar aan werk helpen bij de RSV en nog eens 1,5 mijoen manuren werk opleveren voor toeleveringsbedrijven, en allemaal te gen contante betaling, zo benadrukt minister Van Aardenne. Moeilijk DINSDAG 9 DECEMBER 1980 REDACTIE: HANS GOSLINGA BIJDRAGE FERRY MINGELEN [Schuimklopper I Bij het naderen van de verklezin- I gen leggen veel politici plotseling i onvermoede slagvaardigheid n de dag. Men begrijpt waarom. H willen de kiezers attent maken I op hun bestaan en niet minder op Hl nuttigheid daarvan voor land en »olk Nu verkeren niet alle politici ln |een positie die het mobiliseren n de media dus publiciteit i een oogwenk mogelijk maakt. Ier zijn ministers duidelijk ln het xleel. Zij behoeven maar dit te Jdoen of reeds bevindt zich een rofoon, in het gunstigste geval f ook nog een snorrende camera, i binnen handbereik. Minder bevoorrechte politici, I zoals het gros van de kamerleden, I moeten het zoeken in andere za- I ken: het houden van spreekbeur- I ten, het stellen van vragen aan de I regering, een stuntje of het aan- I vragen van een spoeddebat. Men I mag voetstoots aannemen dat de- I ze activiteiten de komende maan- den ln tal zullen toenemen. Voor zover een en ander gebeurt met het oogmerk het volk grondig te informeren dan wel de regering luwkeurig te controleren, past geen kwaad woord. Integendeel, in dat geval hebben we van doen met een volksvertegenwoordiger die doet wat hij geacht wordt te doen. Argwaan en beduchtheid zijn ech ter op hun plaats als louter de zucht naar publiciteit op de voor grond staat en het kamerlid de vanwege de democratie verstrekte instrumenten hanteert als schuimklopper of slagroomspuit. Te onderkennen waar het echte werk ophoudt en het tribunewerk begint is echter niet zo simpel. In de meest enge zin komt het nog wel eens voor dat een kamerlid, enkele van zijn mensen op de tri bune ontdekkend, plotsklaps wild naar een minister begint uit te balen om na afloop de dankbare blikken van de zijnen in ontvangst nemen. Maar zoveel naïviteit is uitzondering. fn ruime zin is het dikwijls moei lijk de grens te trekken. Politiek en publiciteit zijn nu eenmaal ^uw met elkaar verweven en in veel gevallen rijden politici en me dia op dezelfde fiets. Daar komt dan nog bij, dat de zucht van politici naar publiciteit en de be geerte van media naar een pri meurtje nauwelijks voor elkaar onder doen. Vanzelfsprekend zijn er notoire gevallen van verkiezingsstunts. Zo lanceerde PvdA vlak voor de Statenverkiezingen van 1978 het plan om een initatlefvoorstel voor een leegstandswet in te dienen en werd dat voorstel kort voor de gemeenteraadsverkiezingen in dat jaar daadwerkelijk ingediend. Twee keer publiciteit. Van het zelfde laken een pak was het optreden van premier Van Agt die met de Statenverkiezingen voor de deur allerlei leuke dingen voor Limburgse mensen in het vooruitzicht stelde. Dit gebeurde met veel fanfare en onder aanwe zigheid van de Limburgse gouver neur Kremers. De bedoeling was duidelijk: de rode vloed in het zuiden te keren. Stunts van deze aard laten zich nog wel gemakkelijk op hun waar de schatten en ook de politicus die frats op frats stapelt zal vroeg of laat tegen de lamp lopen. Minder eenvoudig wordt het als het beleid een tik van de verkiezingskoorts meekrijgt. Dit geldt vooral het be leid van ministers die in de cam pagne hun partij zullen aan voeren. Wat moest men bij voorbeeld den ken van de aanval die de vroegere minister van justitie Van Agt en kele maanden voor de verkiezin gen van '77 op de harde pornofilm inzette? Was dit ministerieel be leid of een wervend item van de CDA-UJsttrekker? Het is al ge zegd, ministers hebben de media achterop de bagagedrager, publi citeit is altijd verzekerd. Neem nu het beleid van minister Wiegel van binnenlandse zaken. In hoeverre wordt dat beïnvloed door zijn lijsttrekkerschap van de WD? Op één terrein lijkt dat heel duidelijk, dat van de bestuurlijke reorganisatie. De minister heeft hierop niet bij ster veel klaargespeeld. Hij kon digde kort na zijn aantreden aan dat hij knopen zou doorhakken. Dat lukte niet. Dank zij zijn verba le begaafdheid slaagde hij er wel in het achterwege blijven ervan te presenteren als het begin en het einde van alle wijsheid. Dezer dagen echter schudt de mi nister de ene na de andere nieuwe provincie uit zijn mouw. Wets voorstellen zullen nog voor de ver kiezingen de Kamer bereiken. Be zwaren van provinciebesturen, dat zij tekort tijd voor inspraak krijgen, worden terzijde geveegd. Het lijkt op een geforceerde toer met het oog op de stembus. Niet dat de kiezers zich zo zullen voelen aangesproken door nieuwe provincies, maar wel dat zij even weten dat Wiegel als minister een daadkrachtig en slagvaardig be leid voerde. Vandaar. Kras Wekenlang al voert PvdA-vooizit- ter Max van den Berg campagne voor een zo hard mogelijk „nee" tegen de NAVO-kemwapen-mo- demisering. In de PvdA zelf ligt dat duidelijk: onvoorwaardelijk nee, maar de vraag is of eventuele regeringspartners dat ook zo wil len uitspreken. Wat in het PvdA- verkiezingsprogramma staat is nog niet automatisch kabinetsbe leid, daarover wordt doorgaans onderhandeld. Van den Berg wil over die moder nisering echter niet onderhande len. Hij ziet het voorkomen van de nieuwe kernwapens in Nederland als een hoofdpunt in de komende verkiezingen en van het beleid van een eventueel progressief kabinet. „Tegenstellingen op dit punt zijn niet door een handig regeerak- koordje te overbruggen," zegt hij. De PvdA-voorzitter eist daarom van CDA en D'66, de mogelijke regeringspartners, dat zij zich in de kabinetsformatie eveneens on voorwaardelijk tegen modernise ring uitspreken. Hij brengt daarmee de kansen op een tweede kabinet-Den Uyl in het geding, want zo gemakkelijk zul len CDA en D'66 dit dictaat niet slikken. D'66 heeft net na veel interne heisa een afwijkend stand punt over de nieuwe raketten ingenomen, maar een onvoor waardelijke nee nu juist zorgvul dig vermeden. Het CDA is hele maal nog niet aan een afwijzing toe, laat staan onvoorwaardelijk. In CDA-kring wordt veel eerder gedacht aan verder uitstel van de beslissing over de modernisering tot na het met de NAVO afgespro ken tijdstip van december 1981. Wat de PvdA-partijvoorzltter wil, staat echter niet bij voorbaat ge lijk met wat de PvdA wil. Dat bleek gisteren op een PvdA-pers- bijeenkomst in Den Haag. Frac tieleider Den Uyl die het gevaar natuurlijk onderkent dat de PvdA zich met zulke harde eisen buiten spel zet, liet zich veel genuanceer der uit Hij vond dat in de kabi netsformatie „de criteria en de uit gangspunten" voor de beslissing over de modernisering in decem ber '81 aan de orde moeten komen, en dat klinkt heel wat ruimer dan zonder meer „nee". Den Uyl en Van den Berg zijn het dus gewoon niet met elkaar eens. Het PvdA- partijbestuur zal later het verlos sende woord moeten spreken. De Tweede Kamer zet vanmiddag het abortusdebat voort. Daarna wordt deze week de tijd besteed aan het dekkingsplan, de wijze waarop de regering de ontvang sten van het rijk wil regelen. De Eerste Kamer gaat vandaag verder met de behandeling van de grondwetsherziening. Verder op de agenda staat de 25 gulden voor alle mensen met een minimum inkomen. Hij wekt tenslotte de indruk dat Ne derland door deze transactie met Tai wan, toch niet zoveel aan orders uit China zou missen. De huidige handel met China is ongeveer even groot als die met TEiiwan. „Hoe de handelsbe trekkingen zich zullen ontwikkelen is heel moeilijk te voorspellen. De Chi nese Volksrepubliek verkeert in een periode van ingrijpende economische heroriëntatie," aldus minister Van Aardenne. De Tweede Kamer debatteert volgen de week over deze zaak. SNEEK (ANP) Het personeel van de machinefabriek Hubert in Sneek en de nevenvestigingen in Friesland (in totaal vierhonderd man) heeft maandagmiddag het werk enige uren neergelegd uit protest tegen de moge lijke sluiting van de vestiging in Sneek, waar twintig mensen werken. Maandag werd bekend dat de onder nemingsraad op verzoek van de direc tie van Hubert advies moest uitbren gen over de sluiting van het pand. Eerder dit jaar was al besloten dat de vestiging van Hubert in Surhuister- veen zou worden gesloten. Elders zou den vrijgekomen arbeidsplaatsen niet meer worden opgevuld. In totaal zou het gaan om het wegvallen van 90 arbeidsplaatsen. Toen bleek dat de OR weer advies moest geven over afstoting van pro- duktie, was voor OR en personeel de maat vol. De OR van Hubrt, dat deel uitmaakt van de Ogem, zal dinsdag een ge sprek hebben met de directie. Van onze onderwijsredactle LEIDEN De studie van Oosterse talen en culturen aan de Rijksuniver siteit te Leiden wordt bedreigd door geldgebrek. Dit zei prof. dr. H. Stein- metz, decaan van de faculteit der letteren, gisteren bij de viering van het vijftigjarig bestaan van het sino logisch instituut te Leiden. De Leidse universiteit herbergt een aantal studierichtingen, die samen een unieke combinatie vormen: be halve Chinese taal en cultuur zijn dat Japans, Koreaans, Arabisch, Turks, Perzisch. Indische talen, Egyptisch of Ethiopisch, oud- en modem He breeuws, Javaans en andere Indone sische talen, en daarnaast onder an- dere nog Afrikaanse talen en zelfs Tfnnn (TPTPmPD C\Y\ Indiaanse talen. i/UUUgCl CUCil UJJ Het probleem bij de financiering bij vlllpVlf*ct"T*nnlr deze studies is dat het aantal studen- v lULIlloH ten in principe bepalend is voor de bekostiging. Dat levert grote proble men op als men weet dat in de facul teit der letteren een derde deel van de docenten werkt op het gebied van de Oosterse studies, terwijl maar twaalf procent van de studenten een Ooster se taal kiest. DEN HAAG (ANP) De rijks politie zal in de komende drie jaar ruim duizend alcoholcon trolemeters (de „alcocontrol") aanschaffen. Het blaaspijpje wordt dan afgeschaft. Dit heeft het korps rijkspolitie gisteren bekendgemaakt. Met de nu afgesloten order voor ruim duizend „alcocon- trols" is een bedrag gemoeid van ruim twee miljoen gulden. Philips in Nederland maakt ze De eerste driehonderd alcohol controlemeters worden begin volend jaar afgeleverd. Bij alle zeventien districten van de rijkspolitie en bij de algemene verkeersdienst worden ze dan in gebruik genomen. Medio dit jaar gaf de minister van justitie toestemming om het apparaat te gebruiken en nu ook om het aan te schaffen. Het alcohol-controleapparaat is zodanig ontworpen dat met één blaasproef de overschrij ding van de ingestelde promil lages kan worden afgelezen, te weten 0.5, 0.8 en 1.8 promille. Het apparaat geeft ook aan of er genoeg in is geblazen, waar door „knoeien" niet meer mo gelijk is. Het apparaat kan zo wel op straat als op het bureau worden gebruikt. De alcohol controlemeter is nu bij een zeer klein aantal gemeentelijke po litiekorpsen in gebruik. BATHMEN (ANP) De 24-jarige R. G. J. M. van Doorn uit Nijmegen is gisteren bij een verkeersongeval op de rijksweg bij Bathmen om het le ven gekomen. De man liep rond de auto, waarvan de bestuurder op de vluchtstrook de door zoutaanslag vuil geworden voorruit schoonmaak te, toen hij door een passerende vrachtwagen werd aangereden. Gezien het belang van de Leidse oriëntalistiek, zowel nationaal als in ternationaal, pleitte prof. Steinmetz voor een financiering die minder af hankelijk is van het toevallige aantal studenten. Ook prof. dr. E. Zürcher, hoogleraar- Bromfietser verongelukt directeur van het sinologisch insti tuut. drong aan op handhaving van het huidige peil. Het sinologisch insti tuut bezit een bibliotheek die wereld beroemd is, de studie van het oude China staat in hoog aanzien en vooral de laatste tijd wordt er veel gebruik gemaakt van het documentatiecen trum voor het moderne China. VOGELWAARDE De 69-jarige A. Gelderland uit Vogelwaarde (Zeeuws- Vlaanderen) is gisteren bij een ver keersongeval in zijn woonplaats om het leven gekomen. De man werd op een kruispunt door een vrachtauto aangereden toen hij met zijn brom fiets wilde oversteken. DECEMBER 1980 TROUW/KWARTET PS 9 - RH 11 md

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11