Washington waarschuwt iowjet-Unie opnieuw Moellahs vrezen macht Bani Sadr Somalië woedend op Kenia en Ehtiopië Het licht staat op oranje voor Polen Betogers eisen politieke status voor hongerstakers Iran H'liltilWI', lussen klaar voor interventie in Polen Verzet tegen vredescursus Moskou ontkent ophitsen India üialkhali Afgetreden planning! Vragen rond Haig als minister VS lister België: 8cisme herleeft Weerstand van 'bende' brokkelt af IJaANDAG 8 DECEMBER 1980 TROUW/KWARTET ASHINGTON (Reuter, AP, AFP) De Verenigde Staten hebben de Sowjet-Unie gisteren mieuw gewaarschuwd geen militaire actie tegen Polen te ondernemen. De waarschuwing wam op een moment dat de Russische president Breznjew onderweg ls naar India en de vrees »r een onmiddellijke militaire actie enigszins was afgenomen. |e Verenigde Staten verklaarden gls- ]jen, dat de SowJet-Unle haar voor- Idlngen voor een militaire actie Polen heeft voltooid. Een rdvoerder van het Witte Huis zei: e regering van de Verenigde Sta ll herhaalt haar verklaring van 3 cember met betrekking tot de rst ernstige consequenties die een pltalre Sowjet-lnterventle ln Polen r de Amerikaans-Russische ver ding zal hebben." Hij wilde op die 'ng verder geen toelichting t Amerikaanse president Carter !de gisteren terug van zijn bulten- jrblljf Camp Davld om overleg te jen met de leden van zijn nationa- [velligheldsraad. De zitting van de id duurde bijna twee uur en na [loop van het beraad werden hoge itegenwoordlgers van Senaat en luis van Afgevaardigden naar het Itte Huis ontboden voor overleg. De Russische president Breznjew vertrok gisteren uit Moskou vla TasJ- kent naar India. Westelijke waarne mers ln de Russische hoofdstad ver wachten geen nieuwe ontwikkelingen met betrekking tot de Russische hou ding tegenover Polen voordat de pre sident later deze week ln de Russi sche hoofdstad terugkeert. In het Kremlin was gisteravond niemand meer te bereiken die commentaar kon geven op de nieuwe Amerikaanse waarschuwing. Ondanks de toene mende Amerikaanse bezorgdheid, werden de Amerikaanse strijdkrach ten gisteren nog niet in een verhoog de staat van paraatheid gebracht De verklaring die het Witte Huis gis teren uitgaf was de eerste na de top ontmoeting van afgelopen vrijdag in Moskou. Daar zegden de leden van: het Warschau Pact Polen „broederlij ke steun" toe. Een woordvoerder van de Amerikaanse regering zei dat er, gisteren geen contact was geweest' tussen Amerikaanse en Russische au toriteiten. Dit soort contacten waren er de afgelopen dagen en weken wel geweest, zo voegde hij daaraan toe. Hij merkte verder op dat de constate ring dat de Russen klaar zijn voor een militaire interventie afkomstig ls uit gegevens van de inlichtingendien sten. Van onze correspondent TEHERAN De oorlog in de Perzische Golf heeft in poli-' tiek Teheran een „kuntsma- tig evenwicht" geschapen. Ayatollah Khomeini belastte president Bani Sadr met de leiding van de oorlog. Dit heeft geleid tot een vergroting van de populariteit van de president. De brief waarin president Bani Sadr bij ayatollah Khomeini aandringt op het ontslag van de regering Rajai en die momenteel de ronde doet in de Teheraanse bazar, zou welbewust naar buiten gebracht zijn door het kantoor van ayatollah Khomeini. De medewerkers van de imam zouden hierdoor hebben willen duidelijk ma ken dat de president het vertrouwen van Khomeini geschonden heeft De kleinzoon van de imam, Sayed Hoessein Khomeini, haalde afgelo pen vrijdag uit naar medewerkers van president Bani Sadr in een inter view met een in Teheran verschij nend dagblad. Daarin hekelde hij „de verspreiding op scholen van een per soonlijke brief aan de imam." Bani Sadr diende hem dit weekeinde di rect al van repliek door op te merken: „Wiens hand publiceerde de brief aan de Imam? Was dat bedoeld om de imam te belasteren of om te insinue ren dat de president opstaat tegen de imam? Ik heb de imam steeds ge vraagd en vraag vandaag opnieuw voor een onderzoek naar deze zaak." Advies Ondanks de controverse over het uit lekken van de brief, ziet het er naar uit. dat Khomeini Bani Sadr advies heeft gevolgd. In een toespraak op zes november, enkele dagen na Bani Sadrs brief, zei de ayatollah in een toespraak: „Zij die geen kennis heb ben van militaire zaken, moeten zich niet met militaire zaken bemoeien. Dat is net zo iets als wanneer een kolonel naar ons toekomt en ons pro beert te vertellen wat de regels van de Islam zijn." Tijdens bezoeken van buitenlandse Journalisten aan de oorlogszone in het zuidwesten van Iran, hebben offi cieren van het geregelde leger de af gelopen weken laten blijken dat de invloed van de geestelijkheid aan het front aanzienlijk is afgenomen en dat de samenwerking tussen het geregel de leger en de revolutionaire organi satie flink is verbeterd. De Islamitische Republikeinse Volks partij maakt zich, vooral na een re cente rede van Bani Sadr tot een grote menigte ter gelegenheid van een islamitische heilige dag, waarin hij hard uithaalde naar de fundamen talisten, zorgen over de groeiende po pulariteit van president Bani Sadr Zij hopen Khomeini's irritatie over Bani Sadrs optreden uit te bulten. Bani Sadr oefende zijn kritiek name lijk uit op het moment dat ayatollah Khomeini een hartstochtelijk beroep op nationale eenheid deed. De geeste lijken proberen de ayatollah er nu van te overtuigen dat Bani Sadr „een vijand van de geestelijkheid en een westerse liberaal" ls en fundamenta listen laten er geen misverstand over bestaan dat dergelijke elementen moeten worden weggewerkt. Campagne Hoezeer de campagne tegen Bani Sadr begint te lopen blijkt wel uit de volgende feiten: De keiharde uitval van Saycd Hoessein Khomeini naar de aanhang van de president; De gedwongen sluiting van de ba zars in de vijf grote steden van Iran als bewijs van solidariteit met dc moellahs. Deze sluiting volgde nadat dc bazar afgelopen maand weer op het politieke toneel was verschenen. De bazar vertegenwoordigt de mid denklasse van Iran die traditioneel nauwe banden onderhoudt met de geestelijkheid. Een demonstratie afgelopen vrij dag in Isfahan waarbij werd aange drongen op de verwijdering van Ach- mad Salmatian, een medewerker van Bani Sadr, uit het parlement; Ondanks de in kracht toegenomen campagne, blijven de gematigde poli tieke figuren in Iran optimistisch ge stemd. „Een directe confrontatie met Khomeini is niet verstandig." aldus een woordvoerder uit het pragmati- sche kamp. Daaraan voegt hij toe: „We moeten het geschiktste moment afwachten, een moment waarop de situatie nog te veranderen is, een moment waarop de ayatollah ervan overtuigd is dat de situatie niet zo kan blijven voortbestaan. Nu presi dent Bani Sadr zich als alternatief (voor de fundamentalisten) aandient, moet de president het volhouden tot dat dat punt bereikt is. Anders is de revolutie mislukt." Washington kon gisteravond geen Idelijkheid worden verkregen over vraag of de constatering dat de Blsche voorbereidingen voor een Bventle in Polen voltooid zijn, een rendering Inhoudt ten opzichte van u eerder Ingenomen standpunt dat directe invasie niet op handen zou sdelijl k I vraa }l OKI r tórven trandering BONN (Reuter) In de Duitse bondsrepubliek ls rumoer ont staan over een besluit van de ministers van onderwijs van de deelstaten om op de middelbare scholen een verplichte cursus over „vrede en veiligheid In Eu- la te voeren. Op een conferentie In Freiburg kregen vier van de ministers de opdracht zo'n cursus samen te stellen. Minister van defensie Hans Apel, van wie het initia tie! is uitgegaan, heeft ver klaard dat de cursus uit moet fuo van het beginsel „nooit m«r oorlog op Duitse bodem". Vollens hem moet de leerlingen wei trouw aan de Bundeswehr verden bijgebracht. „Jonge mensen moeten leren dat dienen Id de Bundeswehr het dienen van de vrede betekent," aldus ,de minister. leiding tot het plan ls het Z feit dat het dit Jaar tweemaal ernstige ongeregeldheden is lomen bij plechtigheden ter igenheid van de opkomst van nieuwe recruten. Bij opinie- (]J pellingen ls gebleken dat de meeste Westduitse tieners ge kant zijn tegen, dan wel onver schillig staan tegenover de strijdkrachten. Het aantal jon- n dat zich als gewetensbe- raarde opgeeft, neemt snel )av - De voorgenomen cursus Is aan bevallen door pacifisten die er een poging in zien om propagan da te maken voor de strijd- ihten en de NAVO. Volgens imige tegenstanders lijkt de 'ireden cursus verdacht veel de gedwongen militaire scho- in de DDR. Deze opvatting it bestreden door minister koa «Daar worden ze opgeleid iihaat en moeten ze de mllitai- n dienst prijzen als een vader landslievende daad. Hier pre- unteren wij geen enkel beeld een vijand," aldus de West-, duitse minister. MOGADISJOE (AFP, Reuter) Somalië heeft Kenia en Ethiopië ervan beschuldigd dat ze de oorlog aan dit Oostafrikaanse land hebben verklaard. Aanleiding tot de uitval van Mogadisjoe ln de richting van Nairobi en Addis Abeba is de verklaring na het bezoek van de Ethiopische president Haille Marriam aan Kenia. Daarin roepen Ethiopië en Kenia Somalië op alle aanspraken op grondgebied van buurlanden te laten vallen. De opperste revolutionaire raad, die Somalië regeert, sprak gisteren van een „oorlogsverklaring" en beraadt zich op tegenmaatregelen. Volgens president Siad Barre hebben Ethio pië en Kenia plannen zijn land bin nen te vallen. Hij kritiseerde ook Soe- De betogers droegen foto's van de hongerstakers met xich mee. MOSKOU, NEW DELHI (AFP, AP, Reuter) De Sow Jet-Unle heeft beschuldigin gen van de vroegere Indiase, premier Morarjl Desai ont- Verdrag kend, als zou zi] India hebben aangezet het buurland Paki stan aan te vallen. dan, dat gemene zaak zou maken met Ethiopië en Kenia. Barre zei dat Ethiopië een miljoen bewoners van de Ogaden-woestijn heeft gedwongen naar Somalië te vluchten. De twee landen maken belden aanspraak op de Ogaden, die thans onder Ethio- pisch bestuur staat. De revolutionaire raad kwam na de gezamenlijk Ehtiopisch-Keniase ver klaring in spoedzitting bijeen, tewijl later alle parlementsleden werden op getrommeld. Het was voor het eerst dat het parlement vergaderde sinds Siad Barre in oktober de noodtoe stand uitriep wegens de aanzwellen de stroom vluchtelingen en verzet in eigen land. DUBLIN. LONDEN (ATP. AP. Reu ter) Betogers ln Dublin hebben dit weekeinde politiemensen bekogeld die een kordon hadden gelegd rond de Britse ambassade ln de Ierse hoofdstad. De demonstranten eisten een politieke status voor de zeven hongerstakers in de Maze-gevangenls in Noord-Ierland. De meesten van de 25.000 betogers waren zelf uit Noord- Ierland afkomstig. Bij hen was het voormalige Noordlerse lid van het Britse parlement, Bernadette Devlin. Zij probeerde de stenengooiers tegen te houden: „Onze mannen en vrou wen sterven in de gevangenis. We moeten proberen een verantwoorde en ernstige bijeenkomst te houden." -Sommige betogers droegen dezelfde lakens als waarin de hongerstakers zich hebben gehuld. Zij weigeren kle ding. zo lang zij niet de status van politieke gevangene krijgen. De Britse premier Margaret Thatcher gaat vandaag waarschijnlijk naar Dublin voor overleg met haar Ierse ambtgenoot Charles Haughey. Het bezoek ls niet officieel aangekondigd, maar werd gemeld door doorgaans betrouwbare zegslieden. Zij zeiden dat Thatcher wordt vergezeld door minister van buitenlandse zaken Lord Carrington en de minister voor Noordlerse zaken, Humphrey Atkins. 2 IHERAN (AFP. UPI) - Sjeik 8a sge- Jgh Khalkhali, de islamitische rech- r die naam heeft gemaakt met zijn renge straffen tegen bij voorbeeld en* nationalistische Koerden in ïst-Iran, heeft ontslag gen©- fn als leider van de bestrijdlngs- «ut van verdovende middelen. Het ianse persbureau Pars deelde mee, tde ayatollah ln het parlement zijn ~~tle ter beschikking stelde, nadat cheldene afgevaardigden ln de "is de drugsbestrijdingsdienst onregelmatigheden met geld ïn beticht, ticuliere kring gaf Khalkhali den voor zijn ontslag als chef pde narcotica-brigade, dat hij zich pdlg wil toeleggen op zijn parle- ffltaire werk. Hij is lid van de Iraan- Tolksvertegenwoordlging voor de Ige stad Qom. Vervolg van pagina 1 De regering Rajai voert, volgens Bani Sadr. een ultput- tingsoorlog tegen het president schap, „is incompetent en mist maat schappelijke aanvaarding". De presi dent voorspelt dat „als de huidige regering aan het bewind blijft, de situatie met de dag zal verslech teren." „Het netwerk van propaganda waarin verantwoordelijke mensen ge harnast tegenover elkaar staan ls een apparaat dat een explosieve situatie schept." Bani Sadr vraagt in zijn brief aan Khomeini een strakkere lei ding van het omroepbestel en be schuldigt de staatsradio en -televisie van censuur. De fundamentalisten, door Bani Sadr omschreven als „heren die geen geloof hebben, maar alleen uitzijn op macht", zijn verantwoordelijk voor de verzwakking van de Iraanse strijd krachten. De president verzoekt aya tollah Khomeini hem de volledig vrije hand te geven, zodat het leger een eenhoofdige leiding krijgt. Bani Sadr spreekt in zijn brief de vrees uit dat hij gedwongen zal wor den om een Iraans document te on dertekenen. waarin Iran zich over geeft aan Irak. „Geliefde vader", schrijft Bani Sadr, „de situatie is zo danig dat, als ik nu mijn post verlaat, een zware klap zal worden toege bracht aan de interne situatie. Daar om bid ik elke dag tot Allah van mij een martelaar te maken, zodat ik nooit de vernederende situatie zal behoeven te beleven van een neder laag." De president vraagt de ayatol lah om bescherming voor „mijn vrouw, mijn enig kind als zij mochten worden lastig gevallen voor hun ver houding met mij." - Volgens sommige politieke waarne mers zou Khomeini weliswaar voelen •voor het terugbrengen van de positie van Bani Sadr tot een machteloos staatshoofd, maar is dat niet moge lijk, omdat hij daarmee de grondslag van de islamitische staat zou aantas ten. Khomeini en Bani Sadr zitten beiden politiek klem, want Bani Sadr van zijn kant kan ook Khomeini niet aanpakken, omdat hij de verpersoon lijking van de islamitische revolutie is. BAGDAD (AP. UPI) Irak heeft Jordanië blijk gegeven van zijn dank baarheid voor de steun in de oorlog met Iran, door 110 miljoen gulden te schenken. Het bedrag was aan Jorda nië beloofd door Algerije en Libië, maar is nooit uitbetaald. Tijdens de topconferentie van de Arabische Liga in 1978, werd besloten om leden van de Liga zonder olie (Jordanië, Syrië en de PLO) financieel bij te springen. Aan de vooravond van het bezoek van de Russische president Leonid Breznjew aan India sprak het persbu reau Tass van „pure verzinsels". De Indiase regering heeft Afghaanse ballingen opdracht gegeven thuis te blijven tijdens het verblijf van Brez njew. Dit om betogingen tegen de Russische inval in Afghanistan te voorkomen. Indiase tegenstanders hebben echter al laten weten een stil le mars te zullen houden tegen de „illegale bezetting" van Afghanistan. Premier Indira Gandhi heeft gezegd dat Breznjew welkom is als een „geëerd gast". Iedereen moet zich onthouden van acties die de goede naam van India zouden kunnen schaden. De kwestie-Afghanlstan zal een be langrijke rol spelen ln het overleg tussen Gandhi en Breznjew. De oppo sitie verwijt de premier dat zij de inval niet duidelijk genoeg heeft afge keurd. De premier stelt daar tegen over dat zij zich niet wil bemoeien met de aangelegenheden van andere tanden. Voor de Sowjet-Unie ls het bezoek van grote betekenis. Moskou wordt in Azië door de gebeurtenissen in Af ghanistan en Kampuchea (Cambod ja) ln Azië weinig vredelievend beje gend. Door het bezoek van Breznjew het eerst sinds 1973 aan India probeert de Sowjet-Unie de banden aan te halen met een van de belang rijkste landen in de derde wereld. De Russische pers heeft mevrouw Gan dhi geloofd en geprezen voor de er kenning van de op de Russen geënte regering-Heng Samrin in Kampuchea en noemde haar houding inzake Af ghanistan „redelijk en realistisch". Kenia en Ethiopië hebben nog een defensieverdrag uit de dagen van wij len Haile Selassie. Zij deden na het bezoek van Halle Mariam een beroep op alle landen de wapenlevering aan ADVERTENTIE fijn brengt rust èn dynamiek I in uw organisatie I 0251025645*1 Somalië te stoppen. De boodschap was gericht aan de Verenigde Staten, die nadat de samenwerking tussen Mogadishoe en Moskou is verbroken. Somalië openlijk steunen, in ruil voor het gebruik van de Somalische haver. Berbera. Ethiopië heeft nauwe betrekkingen met de Sowjet-Unie. President Haile Mariam bracht er onlangs nog eer. bezoek. Dat echter ook het westen geënte Kenia zich op een dergelijke manier over Somalië heeft uitgelaten heeft waarnemers verbaasd. Veel bewoners van noord-Kenia zijn net als in de Ogadenwoestijn, var. Somalische afkomst. Mogadisjoe doet daarom aanspraken op het ge bied gelden, die in de jaren zestig tot een openlijke oorlog leidden. De afge lopen maanden zijn de spanningen in het gebied weer opgelopen. WASHINGTON (AFP, Reuter) D< kans bestaat dat de Amerikaanse se naat generaal Alexander Haig afwijs als minister van buitenlandse zaken Volgens de leider van de democraten 'Robert Byrd, zijn er teveel vragei over de rol van Haig in het Watergate schandaal. Haig is gedoodverfd al: minister van buitenlandse zaken on der president Reagan. Haig is opper bevelhebber van de NAVO gewees1 en later naaste medewerker van pre sident Nixon. Wang Hongwen WARSCHAU (Reuter, AP. AFP) Niet een inval van het Warschau Pact, niet het optreden van de onaf hankelijke vakbeweging, maar de in terne strijd in de communistische partij vormt op het ogenblik de groot ste bedreiging voor de situatie in Po len. Dit is de conclusie van westelijke waarnemers in Warschau. 'SSEL (AP. ANP) De moord op Marokkaan door een lid van het «t rechtse Jeugdfront, illu- !rt, „de herleving van het racisme ïlgië". Dat is de mening van de iche minister van Justitie, Phi- Moureaux. De moord, en het •nden van twee andere buiten- rs, is volgens de bewindsman bewijs dat de „bewegingen die racisme uitdragen niet mogen len onderschat, maar, integen- moeten worden bestreden met middelen waarover onze demo te beschikt". Een vertegenwoordiger van de communisti sche partij verklaarde afgelopen week dat de fitting van het centraal comité uiterst tumul tueus was verlopen en dat de plaatselijke par tijorganisaties momenteel zijn verlamd. Hij voegde daaraan toe dat de situatie in het land ernstiger is dan de afgelopen maanden. De topconferentie van de leden van het Warschau Pact afgelopen donderdag en vrijdag zou mede bedoeld geweest zijn om een uiteenvallen van de communistische partij in Polen te voor komen. De spanning binnen de partijtop kwam vorige week tot uitdrukking in het hartstochtelijke beroep van de partijleiding en van de militaire leiders om de gelederen te sluiten. Die oproep was oorzaak van verbazing onder de Poolse bevolking, omdat ze kwam op een moment dat de arbeidsrust weer was weergekeerd. De Indruk bestaat dat de partij in Polen ln een aantal fracties is verdeeld. Aan de ene kant staan de voorstanders van de harde lijn die het communistische systeem met alle macht wil len handhavfcn. Lijnrecht tegenover deze groe pering staan de hervormingsgezlnden die mee willen gaan in de door de onafhankelijke vak beweging ingeslagen richting. Een gedeelte van de partij neemt een tussenstandpunt in. De top van het Pact van Warschau in Moskou heeft de Poolse leiders nu tijd gegund deze problemen tot een oplossing te brengen, waar bij men nog eens zijn vertrouwen heeft uitge sproken in het leiderschap van Stanislav Ka- nia. Het zal afhangen van de manier waarop hij gaat opereren of de Sowjet-Unie tussen beide zal komen. In een zaterdagavond voor de Poolse televisie voorgelezen yerklaring maakte de Poolse lei ding duidelijk dat de bevolking concessies zal moeten doen. De verklaring stelde dat de par tij een standvastige houding zal aannemen tegenover „de opponenten van het socialis me", die het land met een contra-revolutie bedreigen. Dit wijst erop, dat de partij vanaf nu hard zal gaan optreden tegenover nieuwe stakingen. Partijleider Kania komt hiermee voor een wei nig dankbare opdracht te staan, die een aantal nauwelijks met elkaar te verenigen taken om vat. HIJ moet de met elkaar strijdende vleugels in de partij bij elkaar zien te houden. Verder moet hij de wensen voor een herstructurering van de maatschappij honoreren. Bovendien moet hij het Kremlin te vriend zien te houden. Een welhaast onmogelijke opdracht. Broederlijk De top van het Warschau Pact in Moskou heeft Kania duidelijk het oranje licht gegeven. De mogelijkheid van een gewapend ingrijpen, om Polen binnen het communistische kamp te houden, blijft vooralsnog levensgroot. De for mulering „broederlijke solidariteit en steun" voor het Poolse volk, zoals die in het communi qué van de top kwam te staan, houdt nog alle mogelijkheden open. Ook aan de Russische Ingreep in Tsjechoslo- wakije twaalf Jaar geleden gingen dergelijke formuleringen vooraf. Het heet in zulke geval len een socialistische plicht om een broeder volk te hulp te komen. Verder wijst men erop dat de top in Moskou onaangekondigd werd gehouden, wat herinnert aan een soortgelijke ontmoeting in Bratislawa korte tijd voor de Russische inval in Tsjechoslowakije. Verschil .is dat de Sowjet-Unie nu steun heeft toegezegd aan Polen om de economische problemen te overwinnen. Verschil is ook de aanwezigheid van de Roemeense leider Ceaucescu, die inder tijd tegen de inval in Tsjechoslowakije was. Overigens kwam de Roemeense leider pas naar Moskou na voorafgaand overleg tussen Roe meense en Russische functionarissen. De onafhankelijke Poolse vakbeweging heeft zich geheel achter de regering geschaard door openlijk afstand te nemen van berichten in de westelijke pers dat er een mogelijk militair ingrijpen op handen zou zijn. „Verzinsels", 'noemde een woordvoerder van de beweging Solidariteit deze berichten. Verkeerd De onafhankelijke vakbeweging gaf nog een extra steuntje aan de regering bij monde van een vertegenwoordiogcr van de Warschause afdeling van Solidariteit. Deze zei dat de plaat selijke afdelingen van de bond verkeerd had den gehandeld toen zij twee weken geleden stakingen in de Industriële sector uitriepen en ook daadwerkelijk organiseerden. De leiders van Solidariteit zeiden dit optreden te be treuren. Terloops lieten zij nog weten dat de Poolse autoriteiten gepoogd hadden agitators te ge bruiken om Solidariteit van binnenuit uit te hollen, maar ondanks die opmerking werd wel duidelijk dt Solidariteit al het mogelijk in het w rk stelt om te voorkomen dat dc broedersta- ten alsnog tot ingrijpen verleid zullen worden. Of het allemaal genoeg zal zijn voor partijlei der Kania dat wordt in het Kremlin beslist. PEKING (AFP, UPI) Het proces tegen de „bende var vier" in Peking is zijn derde week ingegaan. Het lijkt erop dat de weerstand var- de belangrijkste beklaagde, Mao Ze dongs weduwe Jiang Ging, aan het breken is. In het begin van het proces kenmerkte Jiangs houding zich door arrogantie, maar nu schijnt ze van haar ik-weet-niet of haar ik-kan-het- me-niet-meer-herinneren houding, te rug te komen. Zij erkende in het weekeinde dat een stem op een in de zaal afgespeelde bandopname, die opriep tot vervol ging van wijlen staatshoofd Liu Sha- qi, die van haar was. De strijdkreet tegen Liu luidde dat hij in „duizend stukken moet worden gehakt". De aanklagers lieten voorts een band opname horen van een ondervraging met-foltering. waartoe Jiang op dracht zou hebben gegeven. Men hoorde het lulde geweeklaag van een bejaarde hoogleraar. Het publiek was even geschokt als het het ongehoord vond dat Jiang Ging op zeker ogen blik, geconfronteerd met bewijsmate riaal, toch weer met een „ik weet het niet meer", kwam. Bij het ingaan van de derde week van het proces blijft het vierde lid van de „bende". Zhang Chunqiao, de hard nekkigste en meest onbewogen be klaagde. Hij zwijgt als het graf. laat alle vragen aan zijn adres langs zich afglijden en torpedeert alle pogingen die gedaan worden om hem te bren gen tot samenwerking of een spoor van spijt. De officiële pers heeft veel aandacht besteed aan zijn uitlating van weleer, dat hij bereid was tot executie als hij ooit zijn politieke machtsstrijd zou verliezen. Wang Hongwen en Yao Wenyuan. de andere leden van de „Bende van vier", hebben Jiang Ging aangewezen als de hoofdpersoon in de samenzwe ring tegen wijlen premier Tsjoe er- La. en de huidige „sterke man", Deng Xiaoping.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5