Specialisten willen nu zelf tarieven wijzigen Drieluik rond historicus schrijver Dr. Algra Kritiek Kamerlid op plan Pais voor m.o.-opleidingen Nieuw plan voor een middenschool KXJJ Bezuinigingsprobleem bij onderwijs opgelost Menten naar ziekenhuis Voorstel: met ingang van 4 januari Vervolging om duizendjes op portemonnees 'klasse-verschil' I I I I I I I Ook onderwijsbonden ontevreden Abonnements prijzen Rector sluit aan bij bestaande én bij idealen Extraatje voor arrestatieteam in vijf steden Publikatie rapport over rellen 30 april Rita ^ZATERDAG 6 DECEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET ARNHEM (ANP) Het openbaar ministerie heeft een handelaar in relatiegeschenken uit Gelderraai- sen gedagvaard, omdat de* twee jaar geleden ongeveer 80.000 klapportemonneetjes met daarop een afbeelding van een bankbiljet van duizend gulden In de handel heeft gebracht De Nederlands- sche Bank deed. na de handelaar eerst te hebben gewaarschuwd, pas veel later aangifte bij de po litie. Volgens de bank en het openbaar ministerie, was hier sprake van een opzettelijke «vertreding van de auteurswet (het auteursrecht op bankbiljetten is In handen van de Nedérlandsche Bank). De maximumstraf op de* overtre ding Is een half jaar gevangenis of 35.000 gulden boete. De zaak dient donderdag 18 december bij de rechtbank In Arnhem. Volgens mr. G. Corstens. officier van justitie, heeft het geruime tijd geduurd voordat het bewijs in deze zaak was verkregen: Be halve de handelaar in Geldermal- sen is ook de producent van de portemonneetjes uit Waalwijk ge dagvaard. Béide heren zijn overi gens niet van plan voor de recht bank te verschijnen. Zij achten de taak „te min", te meer daar zij in het buitenland met afdruk van buitenlandse biljetten geen enkel probleem hadden. De mannen hebben de indruk dat zij als proefkonijn worden gebruikt. De Nederlandsche Bank wil In hun ogen proberen In welke mate een beroep kan worden gedaan op het auteursrecht op bankbiljetten. ADVERTENTIE De Landelijke Specialisten Verenl- n I ging heeft gisteren voorstellen voor dGSTITI 2f6fTl£lclKt de tariefswijzigingen naar de leden pp gestuurd Die- vergaderen er 15 de mgt afSChaffen Van cember over Voor verschillende soorten specialis ten wordt het tarief lager naarmate dr specialist meer verrichtingen de clareert (zogenaamde degressieve ta lieven). Deze maatregel zal in bijzon der gelden voor verrichtingen die zeer veel voorkomen, zoals stellen van dia gnoses Voorts wordt een begin ge maakt met afschaffing van hogere tarieven voor wie eerste of tweede klas Is verzekerd. Een tweede klas rereekerde particulier betaalt nu nog inderhalf. en een eerste klas verze kerde ruim tweemaal het tarief van de derde klas verzekerde Een ander plan betreft het geleidelijk afschaffen van de opslag van maxi maal twintig procent als een verrich ting meer tijd heeft gekost dan het gemiddelde Verder willen de specia listen zo spoedig mogelijk een behan- delkaart Invoeren voor patiënten met een langduriger ziekte of veel behan delingen Deze patiënt wordt dan voor een vast bedrag behandeld, on geacht het aantal verrichtingen korter werken om Jonge aankomende collega's de mogelijkheid te bieden ook een praktijk te beginnen Voor chirurgen is er ai zo'n Inschlkplan Het leidt voor de chirurgen tot een WeSllit £6V2in£renis inkomensdaling van dertig procent In y vijf Jaar. volgens een woordvoerder van de speclallstenverenlgtng Inschikken' Tenslotte wil de speel alls ten vereni- gng de 'uischikplannen' extra stimu- tan De specialisten gaan daarbij De aanvankelijk door het kabinet op gelegde globale tariefsverlaging had binnen twee jaar het gemiddelde In komen van de specialisten met tach tigduizend gulden moeten verlagen Na volledige doorwerking zou dit plan vierhonderd miljoen gulden heb ben bespaard op de kosten van de gezondheidszorg. Door het akkoord met het kabinet leveren de speclalls ten voorlopig tot april 1981 ge middeld niet meer dan rond achtdui zend gulden in De woordvoerder van de specialisten- vereniging ls er echter van overtuigd dat de voorstellen van zijn vereniging op den duur een nog grotere bespa A(X Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren de problematiek van de 265 miljoen gulden die moeten worden bezuinigd op Nadat* echteTin"Nederland bekend het ministerie van onderwijs opgelost. De wijze waarop wilde was geworden dat Menten waar premier Van Agt gisteren niet uit de doeken doen. Hij verwees ha(! daarvoor naar een binnenkort te verschijnen nota die aan de tus5en hem en de eBondmPubUek Kamer zal worden aangeboden. aangevochten De problematiek van de bezuiniging op onderwijs kon aanvankelijk niet worden opgelost omdat de Kamer een plan van minister Pais om onder wljsgevenden te korten In hun salaris afwees Sindsdien ts naarstig gezocht naar andere wegen Het tegenvallen van de Inkomsten van het rijk via de belastingen heeft bet kabinet gisteren er toe gebracht alle ministeries te confronteren met «n kasplafond. De ministeries wor den beperkt in hun uitgaven om te voorkomen dat de regering volgend laar weer omvang rijk moet snoeien door middel van de zogeheten Voor jaarsnota Het teruglopen van de belas tin gin komsten van het rijk met enkele mil jarden kan In de begrotingen van 1980 niet meer worden opgelost, zo zei de premier gisteren ln zijn wekelijkse persconferentie. ..We moeten er ech ter mee rekenen dat daardoor voor 1981 weer een omvangrijk probleem op ons afkomt, dat er in het volgend jaar weer wat boeiends staat te ge beuren ADVERTENTIE CHRISTELIJKE AKAOEMIE VOOR EXPRESSIE DOOR WOORD EN GEBAAR Aanmelding studenten cursusjaar 1981/1982 Studenten kunnen worden aangenomen nadat ze de selectie cursus hebben gevolgd, waar beoordeeld wordt of de opleiding voor hen geschikt is. Het aanmeldingsformulier voor deze seleciiecursus dient vóór 15 december 1980 binnen te zijn. De informatiebrochure en het aanmeldingsformulier (voor zover niet in het bezit van de schooldekaan) kunnen worden aangevraagd bij de administratie van de akademie, Vloeddijk 38. 8261 GC KAMPEN. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT -De medische specialisten gaan met ingang van 4 Januari wijzigingen aanbrengen in hun tarieven. De wijzigingen komen in de plaats van de meer algemene tariefsverlaging die de regering wilde opleggen, maar die na het akkoord van vorige week tussen specialistenver eniging en kabinet niet doorgaat. ring kunnen opleveren dan die vier honderd miljoen van het kabinets plan De huidige plannen van de ver eniging voor Januari zullen later wor den gevolgd door nog meer voorstel len. Door het conflict met het kabinet dreigde daar allemaal niets meer van te komen. ..Ook de patiënt is op de langere termijn met het akkoord met de regering beter af dan met de botte bijl van die opgelegde tariefsveria ging," aldus de woordvoerder Doctor Algra, de Friese senator Op 20 oktober 1980 werd H. Algra door de Senaat van de Vrije Universiteit een eredoctoraat verleend. Een benoeming die terecht als een erkenning gezien mag worden van het vele en vooral veelzijdige werk dat Algra heeft verricht. Als lid van de Eerste Kamer, hoofdredacteur van het Friesch Dagblad en io tal van andere functies heeft deze markante persoonlijkheid zijn sporen verdiend. Ter gelegenheid van zijn erepromotie hebben een aantal bekende persoonlijkheden die hem in diverse functies en hoedanigheden van nabij hebben meegemaakt, de verdien sten van Dr. Algra op politiek, historisch en journalistiek gebied in een „liber amicorum" vastgelegd. Het is een buitengewoon lezenswaardige bundel geworden oVer deze „Friese senator" die zowel als nestor van de journalistiek als door zijn historische boeken grote bekendheid geniet. Tot degenen die aan dit boek een bijdrage hebben geleverd, behoren: Prof. Dr. E. Diemer, Prof. Mr. W.F. de Gaay Fort man, Prof. Dr. j. Zijlstra (die ook het voorwoord schreef), drs. J. de Koning en Dr. G. Puchinger. De boeiende tekst van het boek wordt nog eens extra verlevendigd door een groot aantal foto's van hoogtepunten uit Algra's loopbaan, uitmondend in een reportage van de promotieplechtigheid. Het boek telt 240 pagina's, waarvan 48 pagina's foto's. In fraaie linnen band met vierkleuren stofomslag. Formaat 13,5 x 21,5 cm. Prijs gebonden: f. 29.50 DEN HAAG (ANP-DPA) - Pieter Menten ls gisterochtend van het zie kenhuis in de Scheveningse gevange nis overgebracht naar een algemeen ziekenhuis Volgens het ministerie van Justitie ls Mentens toestand zo achteruit gegaan, dat opname in een ziekenhuis waar meer voorzieningen zijn raadzaam is. Zijn toestand is echter niet kritiek In West-Berlljn loopt nog een proces over terugbetaling van 550.000 mark die de Bondsregering in 1965 uitkeer de aan de voor oorlogsmisdaden ver oordeelde 81-jarige Donderdag werd de zaak door een rechtbank terugver wezen naar het Landgericht ln Ber UJn Menten kreeg het geld nadat hij aan gevoerd had dat hij tijdens de oorlog in Polen Joden had geholpen en als gevolg daarvan de Inboedel van zijn huls ln Lemberg had moeten afstaan Anfwc HboekbonBB Wêê WÊÊ mI Zend mij de volgende boeken rechtstreeks via boekhandel* ex. DOCTOR ALGRA. DE FRIESE SENATOR Gebonden editie f. 29,50 ex. HET WONDER VAN DE 19e EEUW Gebonden editie f. 45, ex. KRONIEK VAN EEN FRIESE BOER Gebonden editie f. 35,- Naam: Straat: Postcode:- _Plaats:_ Bankrekening- of gironummer: •doorhalen wat u niet wenst. In open envelop zonder postzegel zenden aan:' Uitgeverij T. Wever b.v.. Antwoordnummer 5. 8800 VB Franeker. TR 6_12 boekbonBH Bi Bi WÊH WÊt WMI Het wonder van de 19e eeuw Vao vrije kerken en kleine luyden v'" Nog steeds mag deze zeer persoonlijke visie op een brok omstreden kerkhistorie zich in een grote belangstelling verheugen. Meer dan 20.000 exemplaren van dit indringend geschreven portret van het kerkelijk leven in de vorige eeuw zijn reeds verkocht. Onverdeelde lof ook van de vader landse pers, zoals van drs. T.M. Gilhuis in NEDERLANDSE GEDACHTEN: ..Een meeslepend getuigenisEen boek dat in het bijzonder dankbaar zal worden aanvaard door hen die zelf aan de kleine luyden verbonden waren. Mij althans maakte dit boek - en is dat niet de hoogste lof die men het mee kan geven - opnieuw dankbaar voor wat ik van huis uit aan gereformeerd erfgoed heb meegekregen." Totaal 364 pagina's tekst en 64 pagina's illustraties. In linnen prachtband met geplastificeerd stofomslag. Prijs gebonden: f. 45,- Kroniek van een Friese boer Basis van deze boeiende kroniek is het dagboek van Doeke Wijgers Hellema dat door. Dr. H. Algra werd bewerkt. Het behandelt de interessante periode net na de Franse overheersing, van 1821 tot 1856. Hellema, een veelzijdig man, was achtereenvolgens onderwijzer, rijksontvanger. boeT, lid van het Friesch Genootschap van Geschied-, Oudheid- en Taalkunde, kerkvoogd en bekleedde nog tal van andere functies. Hij had een open oog voor alles wat er om hem heen gebeurde. Zijn dagboek volgt het gebeuren in ons land op de voet en is tegelijk de kroniek van het huiselijk leven in die tijd. „Een tijdsdocument van grote waarde", aldus het dagblad Trouw. Totaal 445 pagina's, geïllustreerd en in fraaie linnen band met stofomslag. Prijs gebonden: f. 35,- Vul de boekbon in en stuur hem vandaag nog aan uw boekhandel of (in open envelop zonder postzegel) aan Uitgeverij T. Wever b.v.. Antwoordnummer 5.8800 VB Franeker. U kunt natuurlijk ook telefonisch bestellen Uitgeverij T. Wever b.v., Franeker. Telefoon 05170 -3147 Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid mevrouw Ginjaar-Maas (WDi maakt zich grote zorgen over de manier waarop haar partijgenoot minister Pais de m.o.-opleidingen wil hervormen. „Ik ben bang dat deze reorganisatie ten koste za] gaan van de kwaliteit," zegt zij. Ir» het georganiseerd overleg van mi nister Pais met de bonden is thans een voorstel in discussie om zeven tien miljoen gulden per jaar te bezui nigen op de m.o.-opleidingen. Dat be drag moet worden opgebracht door de docenten, die bruto dertig tot vijf tig procent in salaris achteruitgaan Het overleg spitst zich nu toe op de vraag hoe het uitgespaarde bedrag kan worden aangewend om de m.o.- opleidingen uit te breiden en te ver beteren. In eerste Ipstantle heeft mi nister Pais voorgesteld om twaalf miljoen gulden te stoppen ln nieuwe faciliteiten. Wat er met de resterende vijf miljoen gebeurt, is nog onzeker. Taakomschrijving De bonden nemen geen genoegen met de voorgestelde taakomschrij ving van de docenten. Doordat de m.o.-opleiding sinds 1 augustus onder de wet op het voortgezet onderwijs valt. zouden docenten betaald wor den op basis van een volledige week taak van 29 uur. Daarvan zouden er vijf als taakuur gegeven worden De bonden menen dat Pais met dit voorstel de m.o.-opleidingen in feite de nek omdraait. Zij eisen dat een docent aan de m.o.-A opleiding der tien taakuren en een docent aan de B- opleiding zeventien taakuren krijgt. Alleen dan zouden zij les kunnen ge ven op een niveau dat gelijkwaardig is aan dat van de Nieuwe Lerarenop leiding en de universiteiten Mevrouw Ginjaar wil geen oordeel uitspreken over de precieze verdeling tussen les- en taakuren. Maar het voorstel van minister Pais wijst ze zonder meer af: „dan maak je van de m o.-opleiding een soort havoschool," zegt ze Als gevolg van de gestegen kosten van papier en andere materialen sou de abonne mentsprijs van de dagbladen een aanzienlijke verhoging moeten ondergaan. Wij hebben die verboging (met goedkeuring van het ministe rie van economische zaken) tot het uiterste minimum weten te beperken. Onze abonnementsprijzen rijn per 1 januari 1981 als volgt vastgesteld: 18,06 per maand 54,20 per kwartaal 212,60 per jaar Wij nemen gaarne aan dat de abonnees die een machtiging tot automatische afschrijving hebben verstrekt, ermee ak koord gaan dat Dij de eerstvol gende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aan gehouden. De losse verkoopprijs wordt per 1 januari 70 cent. Directie Trouw Wijzer De regering poogt volgend Jaar het financieringstekort te beperken tot hjfeneenhalf procent. Enerzijds om de kapitaalmarkt niet te overbelas ten, anderzijds om de rentelast voor het rijk te beperken. Op de vraag of de vijfeneenhalf procent zal worden fchaald zei de premier: „We hebben ook wel eens gezegd dat aan het einde van onze termijn het aantal werklo on 150.000 zou bedragen. We zijn ^middels wat wijzer geworden op dat punt". door Piet Hagen DEURNE Met groot gevoel voor publiciteit heeft Th. Hoogbergen, rector van het Peelland-college te Deurne. een nieuw plan voor een middenschool gelanceerd. Een speciale aflevering van het tijdschrift „School", een pagina tekst in de Volkskrant, en als klap op de vuurpijl een Ty-uitzending van de NOS. die helemaal aan de middenschool was gewijd, jijal het Nederlandse voortgezet onderwijs vanuit Deume hervormd worden? DEN HAAG (ANP) Amsterdam. Rotterdam Den Haag. Utrecht en Arnhem krijgen nog dit jaar een ex tra aanvullende bijdrage voor de uit rusting van een arrestatieteam. Mi nister Wiegel heeft dat deze gemeen ten bericht. Per gemeente komt dat neer op een extra bedrag van 400 000 Kulden In 1979 heeft de bewindsman reeds steun toegezegd bij de oprichting van die teams Ter uitvoering van zijn belofte paste de minister de organic «e sterkte van de korpsen hetzelfde laar nog aan. Ook kregen de gemeen ten toen een eerste uitkering om de uitrusting van de teams te finare eieren Het plan van Hoogbergen blinkt uit door zijn eenvoud De belangrijkste kenmerken ervan zijn: er komt zo spoedig moge lijk een wet op de midden school landelijke invoering tussen 1985 en 1987 de middenschool duurt drie jaar. alle kinderen van twaalf tot vijftien gaan er naartoe de middenschool telt maximaal 700 leerlingen de lessen duren 45 minuten (nu 50) er worden 35 lessen per week gegeven (nu 30). alle leerlingen krijgen handvaardigheid en techniek voor de leervakken worden niveaugroepen gevormd In de commentaren die School-redacteur Jos Ahlers bij vakbondsmensen, politici en leraren heeft verzameld wordt Hoogbergen algemeen geroemd als een praktisch mens. Hij heeft aansluiting gezocht enerzijds bij het be staande schoolsysteem, an derzijds bij de idealen van de middenschool Daarbij ont moet hij van twee kanten kri tiek: de realisten van het mammoettijdperk gelóven niet dat dit. haalbaar is; de idealisten die streven naar een ..ander onderwijs met an dere doelen" vinden deze con structie maar een mager af treksel van wat hun voor ogen staat. Dood tij Hoogbergen constateert in de inleiding op zijn plan. dat de discussie over de midden school zich in een impasse be vindt. Het lijkt dood tij, zegt hij. en het wordt tijd om een eind te maken aan de alom heersende ontmoediging en berusting. Vandaar dat hij zelf de knuppel in het hoen derhok heeft gegooid Dat de middenschool in een impasse verkeert, zal nie mand ontkennen De sinds en kele jaren in gang zijnde expe rimenten kabbelen rustig voort. Vanuit de traditionele scholen bestaat geen overdre ven grote belangstelling voor wat hier wordt, uitgebroed De kans op verplichte invoering van dit nieuwe schooltype is in de politieke constellatie van dit moment ook erg klein En toch vinden velen dat er iets moet gebeuren, dat heeft Hoogbergen goed aangevoeld De uitsplitsing van twaalfjari gen over twee gescheiden schoolsoorten (later beroeps onderwijs en mavo-havo-vwo» technicus niet wat Frans of Duits leren? Schipbreuk (tekening uit het blad „School") wordt door weinigen verde digd. Deze voortijdige selectie doet onrecht aan kinderen van wie nog niet precies dui delijk is waar hun capacitei ten liggen. Het gevolg is dat een deel van de scholieren te hoog mikt en een ander deel beneden zijn niveau terecht komt. En zelfs al zou een per fecte selectie mogelijk zijn. dan nog is het de vraag of je deze groepen al zo vroeg apart mag zetten Het ideaal van de midden school om kinderen van twaalf tot vijftien Jaar zoveel mogelijk bij elkaar te houden en geleidelijk hun richting te laten kiezen, is al in 1974 door het parlement aanvaard. Ook de gedachte dat kinderen van deze leeftijd een bredere vor ming nodig hebben, is ge meengoed. Een havo-leerling die nooit techniek heeft gehad is niet compleet. Een gymna siast die geen hamer kan vast houden evenmin. Omgekeerd waarom mag een toekomstiw Er moet dus iets gebeuren met ons voortgezet onderwijs, maar wat? Het ontwikkelings plan van minister Pais en staatssecretaris De Jong (een tweejarige brugperiode bin nen de bestaande schooltypen inbouwen) heeft schipbreuk geleden Voor een verdergaan de ingreep (de middenschool) lijkt de tijd nog niet rijp. Wat dan? De middenschool van Hoogbergen, die vanwege de indeling in niveaugroepen door voorstanders van de echte" middenschool be schouwd wordt als een „opge poetste mammoetschool"9 Ik denk dat Hoogbergen de snelheid waarmee je het on derwijs kunt hervormen over schat Een operatie zoals hij voorstelt regel je in Nederland niet in een paar jaar. De ou ders. de politici, maar vooral ook de leraren moeten daar naartoe groeien En in dat groeiproces moet ook ruimte zijn voor afwijkende vormen Het moet ook mogelijk zijn verder te gaan dan Hoog ber gen voorstel Van onze parlementsredactie DEN HAAG De wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid zal vol gende week zijn rapport naar aanlei ding van de rellen op 30 april publice ren. De bedoeling is dat dit rapport een bijdrage levert aan het „breed beraad" dat de regering heeft aangfr kondlgd over de achtergronden van het geweld dat zich op die dag voor deed. De titel van het rapport, dat een probleemanalyse bevat, is „De mocratie en geweld' „Nou tie je zelf waarom Ellen de deur niet kan open doen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3