Land van de teleurgestelde verwachting SALISBURY „Hoort u van mensen die in Rhodesië zouden willen wonen, vraag hun dan ons te schrijven." Dat kennelijk ver geten bordje hangt nog steeds op het vliegveld van Victoria Falls, op de grens van Zimbabwe (vroe ger Rhodesië) en Zambia. Met dergelijke oproepen probeerde de minderheidsregering van Ian Smith destijds buitenlanders naar een land te lokken, waar de blanken door de oorlog en de on zekere toekomst bij bosjes weg liepen. Aan Salisbury Is dat nauwelijks te mer ken. In het stadscentrum lopen naar ver houding weinig zwarten. ZIJ zijn veilig opgeborgen In de afgelegen „townships" (zwarte wijken). De kerstversleringen doen meer denken aan een Engelse pro vincieplaats dan aan zwart-Afrlka. Toch heeft Zimbabwe zijn laatste „witte kerst" gehad Op 18 april Is het onafhankelijk geworden. In Milton House, aan Jameson Avenue ln Salisbury, in dezelfde sobere kamer waar Ian Smith en de mislukte „tussen paus" Abel Muzorewa werkten, zit nu premier, „kameraad" Robert Mugabe. Met herp. met zijn minister voor economi sche ontwikkeling en planning. Bernard Chidzero, met VN-functlonarissen. politi ci, ambtenaren, studenten en tientallen „gewone Zimbabweanen" ln verschillende delen van het land heb ik gedurende tien dagen gesprekken gehad. Mugabe maakt een zeer bedachtzame, rustige Indruk. Hij kiest zijn woorden zeer omzichtig. In niets doet hij denken aan de radicale guerrillaleider, de „marxist", de „moordenaar" waarvoor hij tijdens de oorlog werd versleten. Tijdens de strijd moest Mugabe zich wel radicaal uitlaten om zijn aanhang binnen en bulten Rhode sië een hart onder de riem te steken. Verzoening» Nil is zijn grote taak tegenstellingen te overbruggen, het land bijeen te houden en vooral de hooggespannen verwachtingen van een groot deel van de bevolking wat te temperen. „Verzoening" is een van de sleutelwoorden in het beleid van Mugabe. De blanken mogen blijven. Mugabe heeft immers zelf tijdens zijn verblijf in Mozam bique gezien hoe rampzalig de massale uittocht van Europeanen kan zijn. Wester se bedrijven zijn van harte welkom. „We hebben het vrije ondernemerschap geërfd. Daar is niet tussen te komen," aldus Mu gabe. Een éénpartijstaat zou hij wel wil len. maar alleen „langs democratische weg". „Een man die weinig steun geniet, en daarom wel het midden moet houden," zeggen de tegenstanders van Mugabe over dit gematigde beleid. „Geen politicus meer, maar een staatsman", verklaren zijn bewonderaars. Mochten zij gelijk hebben, dan kan de kracht van Mugabe het scheppen van eenheid zijn zwakte blijken te zijn. Binnen de eigen gelederen bestaat groei end vprzet tegen de verzoeningspolitiek. Radicale ministers zijn hard bezig de posi tie van Mugabe te ondergraven. Minister van financiën Enos Nkala heeft opgeroe pen tot een éénpartijstaat. om de Zapu van Mugabe's tegenspeler Joshua Nkomo uit te schakelen. Verder wil Nkala meer greep op de pers, die nog steeds op de hand van de blanken zou zijn. Nkala heeft zoveel jaar gevangen gezeten, hij is nauwelijks meer serieus te nemen, wordt wel gezegd in Salisbury. Of hij meent niet echt wat hij zegt. Hoe dan ook, met zijn optreden kan Nkala Mugabe veel schade berokkenen. Dat geldt ook voor de minister van werk gelegenheid. Edgar Tekere. Hij heeft zich bij herhaling in meer of minder'bedekte termen anti-blank uitgelaten. Tekere staat op het ogenblik terecht wegens moord op een blanke boer. Een veroorde ling door een blanke rechter kan de tegen stellingen in Zimbabwe en de racistische onderstroom verder versterken. Minister rcnnAft 6 DECEMBER 1980 TROUW/KWARTET 25 il^MBM»»»MM»^MM»B»M»—^—WnTEffl,AND door Nico Kussendrager van informatie Nathan Shamuyarlra heeft verklaard dat Tekere zal worden gepar donneerd. Hij hoeft niet te zitten. Sha muyarlra heeft die uitspraak later te ruggenomen, maar het kwaad was ge schied. Verzet Naast de tegenwerking van radicalen bin nen zijn eigen Zanu, die menen dat Muga be de socialistische principes heeft „verra den". heeft de premier te kampen met het verzet van de Zapu van Joshua Nkomo. De Zapu werd verslagen bij de verkiezin gen in Zimbabwe. Nkomo moest genoegen nemen met de betrekkelijk lichte post van minister van binnenlandse zaken. Zijn aanhangers kunnen dat nog steeds moei lijk verkroppen. Een maand geleden deden zich ln de zui delijke stad Bulawayo ernstige ongere geldheden voor. Ze kostten aan zeker 58 mensen het leven, en kregen internatio naal veel publiciteit als „het begin van het einde in Zimbabwe". „Wat is 'Bulawayo' vergeleken met 'Soweto'," bijt een zwarte student van zich af. Voor hem is de aandacht een nieuw voor beeld van hoezeer de internationale ge meenschap ervan overtuigd ls dat het met Zimbabwe de verkeerde kant op zal gaan. De pers werkt daar aan mee. Journalisten moeten zich sinds kort eerst voor een werkvergunning melden op het ministerie van informatie. Daar wordt ook een Zuid- afrikaanse krant bewaard met als kop: Aanhangers Mugabe en Nkomo slaags in de straten van Salisbury Baloriga»aB»M»»BBB»»m Aanvankelijk werden de rellen in Bula wayo afgedaan als het werk van balorige ex-guerrillastrijders. ZIJ hebben geen werk, zijn niet opgenomen ln het nieuwe nationale leger en vervelen zich. Dat leidt tot spanningen. In ons gesprek maakt Mugabe zich echter zorgen over de groeiende vijandschap tus sen zijn eigen Sjona-stam en de Ndbele van Nkomo. Mugabe beschuldigt .zekere elementen" ervan het tribalisme weer te willen aanwakkeren, maar zegt ook dat het „probleem Bulawayo" was opgelost. Op dat moment moet de premier geweten hebben dat net negen aanhangers van Nkomo in Bulawayo waren opgepakt. Nkomo nodigde nog dezelfde middag de internationale pers bij zich ln de tuin. Hij vroeg zich bij die gelegenheid af of „Muga be en ik nog wel dezelfde taal spreken," wond zich op over het feit dat hijzelf als minister van binnenlandse zaken niet op de hoogte was gesteld van de aanhoudin gen, maar riep tevens zijn achterban op De Zimbabweanen willen praktische den dje hun ambassade in Salisbury wil len vestigen profiteren. De meeste Europeanen gunnen Mugabe echter het voordeel van de twijfel. „Het land is nu tenminste weer veilig. Je kunt gaan en staan waar je wilt. M'n zoon zat tijdens de oorlog in het leger. Ik heb doodsangsten uitgestaan," vertelt een blanke vrouw die zelf deel uitmaakte van een burgerwacht. Er zijn nog steeds veel wapens onder de blanke bevolking. De geweren staan welis waar niet meer tegen de wand in de hal van het sjieke Melkleshotel, maar op het vliegveld is nog steeds een loket waar wapentuig kan worden ingeleverd. Na de rellen in Bulawayo heeft Mugabe, aange kondigd dat de guerrillastrijders zullen worden ontwapend. Die voelen daar ech ter niets voor, zolang de Europeanen on gemoeid worden gelaten. Wat betreft de teleurstelling onder een groot deel van de Afrikaanse bevolking, verklaart een hoge vertegenwoordiger van de Verenigde Naties in Salisbury: „Wat wil je nu, zes maanden na de onafhankelijk heid? Je moet Mugabe de tijd gunnen. Economisch gezien gaat het goed." ResultatenMBMMM^^^n „De gewone bevolking heeft geen bood schap aan een gezonde betalingsbalans. De mensen willen resultaten zien," stelt de rooms-katholieka ontwikkelingswerker daar tegenover. De regering heeft echter gekozen voor vergroting van de welvaart, voor economische groei, eerder dan verde ling van die welvaart. „We streven een voortgaande groei na in alle sectoren," verduidelijkt minister Chidzero. „Voor dit jaar verwachten we economische groei van 4 tot 5 procent." Voorrang wordt gegeven aan de ontwikke ling van de landbouw, vanwege de werk gelegenheid en de voedsel vooiziening. Zimbabwe moet de graanschuur van zui delijk Afrika worden. Verder wil Chidzero vooral de mijnbouw ontwikkelen. „Dat levert deviezen op". Ondanks de sancties verdrievoudigde de mijnbouwproduktie tussen 1965 en 1979. Zimbabwe produceert zilver, goud, koper, kobalt, kolen en nikkel. Niet voor niets is het in aanleg een van de rijkste landen in Afrika. Voor het aanboren van die welvaart moe ten wel een aantal hinderpalen worden overwonnen. Er is een gebrek aan ge schoold personeel in sommige sectoren, en de vervoersmogelijkheden voor de bin- nenstaat Zimbabwe zijn beperkt. Juist een week geleden werd in Maputo (Mo zambique) een conferentie gehouden om het transportsysteem in zuidelijk Afrika te verbeterea Belangstelling— Doorslaggevend voor de economische ont wikkeling is echter de belangstelling van buitenlandse investeerders. Die laten nog steeds op zich wachten. Ze voelen zich minstens zo onzeker als de blanken in Zimbabwe. En staan wantrouwend tegen over een leider die een jaar geleden nog de mond vol had van „wetenschappelijk soci alisme" en nationalisaties. De krediet waardigheid van Mugabe hangt af van zijn geloofwaardigheid. Met de ontwikkelingshulp gaat het al net zo moeizaam als met de buitenlandse in vesteringen. Van alle beloften die zijn gedaan tijdens de conferentie over de on afhankelijkheid van Rhodesië in het Lon- dense Lancaster House is weinig terecht Mark Térstroet gekomen. Het is een andere, teleurgestel de verwachting. „We zijn bedonderd," verklaart premier Mugabe ronduit. Als ik £ijn kamer uitkom zit de Britse hoge commissaris te wach ten. Hij wordt op het matje geroepen omdat Britse schenkingen aan Zimbabwe achteraf leningen blijken te zijn. Van de anderhalf miljard gulden die nodig is voor de ontwikkeling van Zimbabwe is tot nu toe nog geen vijfde toegezegd. En dan nog vaak uitgesmeerd over een aantal jaren. Zimbabwe is een land dat volgens minis ter Jan de Koning binnen drie vier jaar zonder ontwikkelingshulp kan. „Het heeft geweldige hulpbronnen en een uitgebrei de infra-structuur, waar veel andere ont wikkelingslanden jaloers op zouden kun nen zijn." Minister Chidzero is het daarmee niet oneens. „Wat we nodig hebben is een soort „Marshallhulp", zoals West-Europa die na de tweede wereldoorlog van de Verenigde Staten kreeg. We hebben inderdaad veel mogelijkheden, en we hebben kunnen le ren van de fouten van andere ontwikke lingslanden." „Sommige hebben alle aandacht gegeven aan herverdeling, inkomensgelijkheid met voorbijgaan aan economische groei en investeringen. Andere landen in de derde wereld daarentegen legden daar juist alle nadruk op. De elite werd rijker, de massa armer. Veel ontwikkelingslan den hebben de landbouw verwaarloosd. Ze moeten nu voedsel invoeren, terwijl ze ooit uitvoerders waren. Dat soort fouten willen we vermijden. Wij hebben geen doctrinair ontwikkelingsbeleid, maar een praktische aanpak. Wat zijn de doelstel lingen en wat moeten we doen om die te bereiken? Dat kost tijd. Daarover bestaat mogelijk wel wat teleurstelling. Maar de meerderheid van de bevolking is tevreden over het ontwikkelingstempo." Op een opmerking over sluimerende on vrede en stakingen in de mijnbouw, valt Chidzero uit: „Wat wilt u nu? Wij hebben een open economie, een democratie. Sta kingen gebeuren overal. Bij u ook. Als we een dictatuur zouden vestigen worden we daarop bekritiseerd. Hoe meer vrijheid van meningsuiting er bestaat, hoe meer je op je kop kan krijgen wegens fouten. Dat is een goede zaak. Maar als het westen hier een totalitair regime wil, kan het dat krijgen." Chidzero blijft ervan overtuigd dat Zim babwe grote economische mogelijkheden kent. „Wij hebben de hulpbronnen, de infrastructuur, er is kader." „De eerste jaren is echter veel steun nodig voor de wederopbouw. We komen net uit een oorlog die veel verwoestingen met zich mee heeft gebracht. Het zal een paar jaar duren voor de economie weer op eigen kracht kan draaien." Chidzero heeft zijn hoop gevestigd op de conferentie van donorlanden die begin volgend jaar wordt gehouden. Als het experiment in Zimbabwe lukt zal dat volgens Chidzero gevolgen hebben voor de rest van de derde wereld, en voor de ontwikkelingen in zuidelijk Afrika. „Als het hier fout gaat heeft niemand daar voordeel bij. Niemand is gebaat bij chaos." Zimbabwe kan een model worden voor Zuid-Afrika en Namibië, maar ook een afschrikwekkend voorbeeld. Veel hangt af van de internationale gemeenschap. Zij bepaalt mede in hoeverre „kameraad" Mugabe de radicale elementen in zijn land onder de duim kan houden, en in hoeverre hij erin slaagt de behoeften van de zwarte bevolking te bevredigen. resultaten zien van de onafhankelijkheid. Foto: Lesley Ncintyre Mugabe voelt zich „genomen"Ruim een half jaar na de onafhankelijkheid kan hij nog steeds niet zijn beloften aan Zimbabwe nakomen. Van overal werd steun beloofd aan het door oorlog geteisterde land. Mugabe wacht nog steeds met ongeduld. De bevolking is het wachten moe, radicalen roeren zich, met de blanken lijkt hij nog de minste problemen te hebben. Mugabe verdient snel hulp en zeker geen tweede burgeroorlog. „vooral kalm te blijven". Van het opgeven van de regeringsverantwoordelijkheid en ln de oppositie gaan wil Nkomo niets weten. „Dan hebben we helemaal niets meer in te brengen." Nkomo's medewerker Thomas Mbengo laat zich veel radicaler uit dan zijn voor man. Hij was tijdens de onafhankelijk heidsstrijd onder meer vertegenwoordiger van de bevrijdingsbewegingen in de Euro pese Gemeenschap. Mbengo hekelt dat er zoveel ruimte wordt gegeven aan het vrije ondernemerschap in Zimbabwe. „Onze ministers vliegen naar landen die destijds sancties tegen Rhodesië op flagrante wij ze hebben geschonden." Volgens Mbengo wordt de politiek van de blanke minder heidsregering voortgezet. „De klassen maatschappij bestaat nog steeds in Zim babwe." Onbehagen Deze woorden weerspiegelen een algeheel gevoel van onbehagen onder de bevol king. Zimbabwe is het land van de teleur gestelde verwachting. „Er is inderdaad een crisis van verwach tingen," geeft Mugabe toe. Een crisis van verwachtingen? Een crisis van behoeften zal hij bedoelen," bitst later een linkse econome. Zoals in zoveel koloniën bestond ook in Rhodesië het idee dat op de dag van de onafhankelijkheid alles anders en beter zou worden. „Ons was beloofd dat deze huisjes ons eigendom zouden worden," klaagt een zwarte ln de woonwijk Musako bij Salisbury. „Dertig jaar lang heb ik een veel te hoge huur betaald." „Ze hadden ons beloofd dat hier een echte school zou staan. Nu zitten we nog steeds in tenten," moppert een jongen van een Jaar of zes tien die net is teruggekomen uit Mozambi que. „Minimumloon, het zou wat. Op pa pier bestaat het misschien, maar lang niet ledereen krijgt het." klaagt een arbeider. Veel zwarten hadden een radicale land hervorming verwacht. Ooit werd de grond in Rhodesië gelijkelijk verdeeld tussen 300.000 blanken én zes miljoen zwarten. De Europeanen kregen vooral land op de vruchtbare hoogvlakte, terwijl de Afrika nen terecht kwamen in overbevolkte, af gelegen delen van Rhodesië. Dat zet kwaad bloed. Volgens de regering is ontei gening van de blanke grond echter niet nodig. Minister Chidzero zegt dat er ge noeg braak ligt om ln cultuur gebracht te worden. Grond hoeft niet van Europeanen te worden afgepakt. Onder de zwarte bevolking bestaat een sterke druk voor landhervormingen, als tastbaar bewijs van de onafhankelijkheid. „Ze hebben de grond van ons gepikt. Nu pikken we het terug," zegt een rooms- katholieke ontwikkelingswerker. Aan ille gale landbezettingen is echter tot nu toe een einde gemaakt. Gratis onderwijs en gezondheidszorg be horen tot de plannen, maar bestaan nog steeds niet in Zimbabwe tot teleurstelling van de Afrikaanse bevolking. Zwarte guerrillastrijders hadden gehoopt te worden opgenomen in het nieuwe natio nale leger. Maar daar is slechts voor een beperkt aantal plaats. Voor werk op het land, zoals de regering wil, voelen de sol daten weinig. Ze hebben lang genoeg ln de bush gezeten. Opgekropte spanningen in de guerrillakampen komen regelmatig tot een uitbarsting. Gestudeerde zwarten, die jarenlang als balling in het buitenland hebben ge woond, komen in Zimbabwe niet aan de bak. Europeanen hebben elkaar in het licht van de onafhankelijkheid niet zelden naar goedbetaalde posities gepromo veerd. De inkomensongelijkheid is groot. Voor iedere dollar die een Afrikaan ver dient, verdient een Europeaan er elf. In de landbouw is het verschil nog veel groter. In een toespraak tot bewakers prijst Mu gabe het gevangeniswezen. Daar is de Afrikanisering snel verlopen. De premier geeft echter toe dat het uitzondering is. OnzekerheidH^^^H»»M Mugabe kan de Europeanen als hij hen in het land wil houden niet te hard vallen. Een gevoel van onzekerheid overheerst. De „moordenaar" Mugabe blijkt in de praktijk mee te vallen. Welke kant het uiteindelijk opgaat ln Zimbabwe moet echter worden afgewacht. Nog steeds ver trekken blanken. In de krant worden luxe huizen te koop aangeboden, waarvan lan

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 25