Waardige navertelling ^an evangelieverhaal liegtuigfabriek ook actief in ruimtevaart loe mensen tot teuten verworden Filmweek in Utrecht ?zus van Nazareth jeratie Bloedbad Filmers en jazz-musici improviseren gezamenlijk Alan Arkin als zotte profeet Prolongaties en reprises 'rofessor Willem Bloemendal na 38 jaar bij Fokker met pensioen )AG 5 DECEMBER 1980 BINNENLAND FILM TROUW/KWARTET P 6 RHS9 ■hull enbo bed Slj pikt» r D Ouwendijk uico Zeffirelli is op en top een theaterman. Een theaterman met een uitgesproken voorkeur ■pvi ir kleurrijke, barokke taferelen. Hij heeft zich daarin met name in zijn Shakespearefilms tsi8 getemde feeks" en „Romeo en Julia" ooit volop kunnen uitleven. Je kunt Je afvragen of !"B. i regisseur met zoveel voorliefde voor het overdadige, zowel in beweging als in scène- nm tnw®. wel de geschikte man is om een film te maken over „Jezus van Nazareth". tchiedenis in de vorm van een nde, bonte theatershow? f]how met een strikt op het uit- gebeuren geconcentreerde iitiek? Je wordt zelfs wantrouwi- fals je te horen krijgt dat er voor fin produktie nemen van de film drietal voorwaarden werd ge il, Ten eerste moesten ten aanzien de „geschiedkundige en religieu- jetrouwbaarheid" de adviezen jen gevolgd van „christelijke en deskundigen". In de tweede lts moest de regisseur een man i met ..gevoel voor historie", maar ens begaafd met een sterke, „artis- ie bewogenheid". Ten derde en lijkt de kwalijkste voorwaarde est het project bij voorbaat aange- jit worden door de Amerikaanse [Visie. d de drie voorwaarden is voldaan. v ter onmiddellijke geruststel- voor Zeffirelli zijn de voor niet even zovele valkuilen n. Hij heeft zich, binnen de fcchetste beperkingen van zijn op- op een acceptabele manier ixijn taak gekweten. Het lijkt zelfs tchijiüijk dat mensen die bereid l zijn om met gelovige ogen te n stellig indrukwekkende mo uten zullen herkennen. Per slot i rekening heeft Zeffirelli zich, met behoud van zijn voorkeur voor barok ke schilderingen en uitbundige dra matiek. over het geheel genomen goed weten te beheersen. Eenvoudig Het evangelieverhaal is een uiterma te eenvoudig verhaal, zonder effect bejag, tot in de meest sensationele voorvallen, als bijvoorbeeld de op wekking van het dochtertje van Jal- rus of de verrijzenis van Lazarus uit diens graf, toe. De figuur van Jezus is ook een typisch on-dramatische fi guur. Hij is in zijn psychologie vrijwel uitsluitend te beoordelen via zijn pa rabels en enkele gedragingen tegen over mensen, zowel aan de zelfkant als op bevoorrechte posten in de maatschappij. De dramatiseringen van zijn leven beperken zich daarom gemakkelijk tot ofwel het Passiespel ofwel tot sociale interpretaties. Van dat laatste hebben we een voortreffe lijk voorbeeld gehad in Pasolini's Je- zus-interpretatie aan de hand van „het evangelie van Matthëus". Paso lini's Jezus was «en verbeten Jezus, die toornig de kant koos van de on derdrukten. Een messias van de zelf kant en de verschoppelingen. Wat voor messias Jezus van Nazareth in de film van Zeffirelli is geworden is moeilijk te zeggen. Het redelijkst lijkt nog, hem te omschrijven als een gezichtsloze Jezus. Wat in de dramatiek, zoals Zeffirelli die heeft toegepast, met name opvalt is, het respect voor de traditie in de Jezus-verbeelding. Dat respect is al aanwijsbaar in de manier, waarop het verhaal van Maria's uitverkiezing wordt verbeeld. Geen sprake van mystische, quasi buitenzinnelijke grapjasserijen, terwijl aan de andere kant geen poging wordt gedaan tot een min of meer „natuurlijke" verkla ring. De sfeer in de bejegening van Jozef en Maria, als verloofden, wordt bepaald door een ondefinieerbare blijmoedige verwondering. Stralende barok Er zijn niet zo bar veel momenten geweest, waarin Zefflrelli's gevoel voor stralende barok zich heeft kun nen uitleven. Hij heeft zich voor het grootste deel moeten houden aan een in bruine en grijze tinten gedompelde barok van de armoe, met name bij Jezus' volgelingen. Wat hen betreft kon dat weer in evenwicht worden gebracht door de barokke personi- fiëringen van bepaalde figuren, zoals Petrus of de oude tolgaarder Zachari- as. veranderd in Mattheus. Zachari- Scène uit Jezus van Nazareth waarin Maria naar haar verloofde wordt geleid. as-Mattheus is typisch een gannef, terwijl Petrus tevoorschijn komt als de bekende drammer, een onbekook te driftkop. Weinig geslaagd is de barokke armoedramatiek in de figuur van Johannes de Doper, geclicheerd naar overbekende oude modellen. Voor echt scharlaken barok heeft, zoals al gezegd, Zeffirelli weinig gele genheid gehad. De enige momenten zijn de verschijning van de koningen uit het Oosten, bij wie het werkelijk alles goud en edelstenen is, dat er blinkt, en de schildering van het hof van Herodes de Grote, die door Peter Ustinov op een bijna verlekkerde ma nier wordt uitgebeeld. Dit zijn details. Maar het geheel? Daar moet van erkend worden, dat het een weinig persoonlijke maar in zijn terughoudendheid toch waardige navertelling is van wat er traditioneel over het evangelie-verhaal te verbeel den is geweest. Bij onderdelen is Zef firelli duidelijk te rade gegaan bij oude schilderijen. Dat is typerend voor zijn manier van werken. Het blijft altijd veiliger om op het kom pas van oude picturale tradities te varen dan, zoals Pasolini deed, vol gens eigen moderne interpretatie te werk te gaan. Jezus van Nazareth City 2, Amsterdam- eftlm „Operatie Bloedbad" van Jorge Cedron is een ontstel- Wd waarachtige reconstructie van gebeurtenissen, die in K6 in Argentinië hebben plaats gevonden. De reconstructie zo benauwend levensecht, dat het lijkt alsof er een film- g bij de voorvallen zelf betrokken is geweest. Een geënga- tie filmploeg, die, zonder actief de kant van de achtervolg den om wie het gaat te kunnen kiezen, het enige doet wat zij kan doen: vastleggen hoe politieke willekeur in kille bloeddor stigheid kan veranderen inhoud van de film is ongeveer als t. In 1956 komt een aantal man- B op de avond, dat er een staats- zou plaats vinden tegen het ICgime dat voor de val van Peron trantwoordelijk was. bij elkaar in «i n huis in een Argentijnse provlncie- id. Ze luisteren naar het verslag N in een bokswedstrijd. Ze weten van staatsgreep, maar zijn er niet ac- I bij betrokken. Met spanning chten zij op het doorkomen van t nieuws over de staatsgreep door radio. Plotseling vallen polivie- innen het huis. waar de mannen leenzitten, binnen. Zij worden, sa- len met voorbijgangers die met de Iken niets te maken hebben, op rdhandige manier meegenomen ur het politiebureau. Daar begint —"Hm tijd van eindeloos wachten. Lang- imerhand dringt het tot de mannen Dor, dat er met de staatsgreep iets is ««gegaan Zij horen, dat de staat na beleg is afgekondigd; daarbij is 9. ft het standrecht ingevoerd. Vol- i ptu algemeen erkend recht zouden eerder opgepakte mannen daar irt onder mogen vallen. Maar een legercommandant uit het verre la Plató geeft kort en goed opdracht de mannen te fusilleren. Dat gebeurt op «n vuilnisbelt zonder enige waar- «huwing vooraf. Een paar mannen «lagen erin te ontsnappen, onder wie Proxler, die in de film als ooggetuige —/optreedt. Deze Troxler wordt later n is gemaakt naar een boek van ilfo Walsh na publicatie van bet boek vermoord. Jorge Cedron, die de regie had van de film, pleegde in Frankrijk op een verdachte manier „zelfmoord" (het lijkt raadselachtig hoe iemand zichzelf met vier messte ken in het hart kan doden). De film volgt dus een spoor van bloed. Zij doet dit niet uit speurlust, maar om te getuigen. Haar kracht bestaat vooral hierin, dat zij niet indeelt in beulen en slachtoffers. De beulen zijn precies dezelfde mensen als de slacht offers; zij worden alleen maar beulen door de dictatoriale macht van het regime. Veelbetekenend hiervoor is de wijze, waarop de commissaris in de plaats waar de mannen zijn opgepakt een stad. San Martin geheten van de legercommandant in la Plata, waar de staatsgreep was verijdeld, bevel krijgt de opgepakten (werkelozen, vakbondsleden, niet-politici, geen sa menzweerders) te laten doodschieten. De man is in dë hoogste mate ont steld. Maar omdat de staat van beleg is afgekondigd heeft het leger zeggen schap op de politie. Het Leger. De mystische macht van elke dictatuur. Geen onderdaan keert zich tegen Het Leger. Dus ook de commissaris niet. Zijn enige spijt is: „dat mij dat nu moet overkomen Graag was hij ziek geweest. Maar „met pijn in het hart" (en een rustig Leger-geweten) laat hij de mannen naar een vuilnisbelt brengen om daar neergemaaid te worden. Hij gaat in zijn door het Leger bepaalde dienst vaardigheid zelfs zo ver, dat hij ook zelf het pistool hanteert. Kakafonische Notities Met het 27ste nummer van zijn journaal, getiteld „Kakafoni sche Notities" heeft het filmcoUectief van het Amsterdamse Stadsjournaai opnieuw zijn streven bevestigd om films te maken op basis van gemeenschappelijke sociale bewogen heid. Twee slachtoffers in „Operatie Bloedbad". Het Leger figureert ook in een paar soldaten, die kil en afstandelijk „hun plicht" doen. De weerzin tegen het doden verandert geleidelijk en bijna onzichtbaar in genot om te verwon den, om aan flarden te schieten. In de film wordt niet op felle manier met de vinger gewezen. Dat was niet nodig. Zij is in haar koele, medemenselijke beschrijving een voldoend overtui gend monument. Medemenselijk, omdat er aan alle kanten openheid wordt betracht. Koel. omdat de ge beurtenissen zelf „het woord" moeten doen. Wie na het zien van deze film nog enig goed woord voor enige dictatuur, waar gemoord en gemarteld wordt, over heeft ondergraaft zijn eigen menselijke waardigheid. DO. Operatie Bloedbad 5 t.e.m. 10 dec., Amsterdam-Cinecenter. 16 j. Simon Marshall Brickman schreef samen met Woody Allen het script voor diens films „Sleeper", „Annie Hall" en „Manhattan". Na dat succes in de schaduw wilde hij het zelf ook eens proberen en hij maakte „Simon", een komedie waarin Woody Aliens schim (maar ook niet meer dan dat) wel degelijk aanwezig is. Simon is een lichtelijk getikte, maar sympathieke professor, die met zijn uitvindingen geen voet aan de grond krijgt. Een stelletje geleerden, dat over veel tijd, veel geld en dientengevolge veel verveling beschikt wil eens iets nieuws uitproberen: hoe zou het Amerikaanse volk reageren als ze op de proppen kwamen met een wasechte profeet uit de ruimte? Simon wordt gehersenspoeld totdat hij zelf denkt zo'n wezen te zijn, maar vervolgens loopt alles uit de hand. En toch weer goed af, vanzelf. Alan Arkin speelt Simon. Erg goed. het is aan zijn solo-nummers te danken dat er aan de film nog wel enig plezier te beleven valt. Maar veel is het niet: de satire op wetenschap en media is heel bleekjes uitgevallen en doet bijna ouderwets aan. W.W.-B. Amsterdam-Tuschinski 2, In zijn verantwoording schrijft het collectief over deze film, dat het haar maakte „omdat de muziek die impro viserende musici en hun forma ties maken, ons bevalt. Het is boeiend om naar hun muziek te luisteren, het is dat ook om hen aan het werk te zienEr is nog iets dat ons aan spreekt. Improviserende musici dra gen allen afzonderlijk in belangrijke mate bij aan de totstandkoming van hun produkt: de muziek die opklinkt. De rollen van maker en vertolker van muziek zijn in de geïmproviseerde muziek niet principieel van elkaar gescheiden. Het is muziek die op het moment van uitvoeren grotendeels ontwikkeld wordt De registratie per film van een zo spontane actie is verre van eenvou dig. Er ligt van te voeren namelijk weinig of niets vast. Daarom zijn er geen zwaartepunten bekend, zodat ook de filmcompositie iets van impro viseren heeft. Trouwens, improvise ren is iets, dat het collectief van het stadsjournaai in de loop van de jaren goed onder de knie heeft gekregen. Daarom die frisheid, zowel van de filmenden als van de gefilmden. Om ons tot „Kakafonische Notities" te beperken, wat je waarneemt is, zoeken vanuit disharmonieën naar harmonie. De film opent met visuali sering van geluiden; de „spontani teit" in die visualisering bestaat uit uitdijingen en inkrimpingen: een wet matig gebeuren. Iets van die wetma tigheid slaat onwillekeurig over op enkelingen en groepen die, in het zoeken naar nieuwe harmonische contacten, als het ware van een „mu zikaal nulpunt" uitgaan, om tot een volstrekt eigen, volstrekt zelfstandig musiceren te komen. De kakafonie is voorwaarde voor het bereiken van een nieuwe eenheid. Typerend daar voor is de spontane uitlating van een meisje met saxofoon uit „Gilius' Haagse Hofje", dat, na het ontstaan van iets nadrukkelijks harmonisch uit allerlei disharmonische geluiden, verzucht: „het lijkt wel kunst". Imponerend is wat iemand als een Herman de Wit met een massale groep musicerenden weet te berei ken. onder een stimulerende directie. Een clowneske directie, vol zelfspot maar ook vol muzikale bezetenheid. Het is niet imponerend door de kwali teit van de muziek, maar als een veroverend massale uiting van genot om muziek. Het klankbeeld van de muziek die door de vele uitvoerenden, al impro viserend, in de film wordt voortge bracht, lijkt onrust. Zowel uit de ge luid- als uit de beeldregistratie in de film blijkt, dat er een onbewust ver langen doorwerkt om die onrust te bezweren. Alleen, wat achter de on rust komt als er al iets komt blijft onzeker. Daarom steeds de te rugval uit het harmonische in de „ka kafonie". D. O. The Shining Zeer bijzondere griezelfilm van meester Stan ley Kubrick. De gehele week in Tuschinski 1, Amsterdam; Pas sage, Den Haag; Thalia, Rot terdam en 22 andere theaters, overal in het land. Annie Hall Prachtige film van en met Woody Allen, vol grap pen en droefenis. De gehele week in Desmet, Amsterdam. Die Blechtrommel Film van Volker Schlöndorff naar de ro man van Oünter Grass met een unieke inbreng van David Ben- nent als Oskar, de kleine trom melaar. De gehele week in Ci- nemactueel. Bergen op Zoom. Die Ehe der Maria Braun Ra» ner Werner Fassbinder dringt met de middelen van het melo drama door tot de kern van het Westduitse Wirtschaftswun- der. De gehele week in Cinecen- ter, Amsterdam. Préparez vos mouchoirs Zeer amusante satirische comedie van Bertrand Blier, met prach tige hoofdrollen van Gerard Dépardieu en Patrick Dewaere. De gehele week in Scala, Nij megen en Club 5, LeeuwarjJgn. Die dritte Generation Rainer Werner Fassbinder keert zich in een bizarre film zowel tegen de laatste generatie terroristen als tegen de maatschappij die hen voortbracht. De gehele week in Alpha, Zeist. La Teraxza Interessant opge bouwde film van Ettore Scola over lust en onlust van bedaag de linkse intellectuelen. De ge hele week in De Uitkijk, Am sterdam. Being There Film van Hal Ash- by naar de novelle van Jerzy Kosninski met een prachtige hoofdrol van de onlangs overle den filmacteur Peter Sellers. De gehele week in Alfa 1, Am sterdam; Calypso en Uitkijk, Den Haag; Calypso 2, Rotterdam en ver der in acht theaters, overal in het land. Der Handier der vier Jahres- zeiten Een van de beste Fass- binder-films uit zijn vroege tijd. 10 dec. Amsterdams Film huis. Palermo oder Wolfsburg Intri gerend melodrama van Werner Schroeter, dat van realisme al lengs in surrealisme overgaat. 5 t.e.m. 8 december Filmhuis Arnhem; 5 t.e.m. 10 dec. t Hoogt, Utrecht. Filmvoorstelling voor 'Amnesty International' De film „The Secret Policeman's Ball", een complete weergave van de derde en meest succesvolle jaarlijkse „Amnesty International Comedy", waaraan alle medewerkers, onder wie drie leden van de Monty Python- ploeg, belangeloos hebben meege werkt „ten bate van Amnesty, ter ondersteuning van haar strijd voor mensenrechten waar ook ter wereid" krijgt vrijdagnacht 12 december a.s. te 24.15 uur een voorvertoning in twee zalen van The Movies en in Cinecen- ter te Amsterdam. Uiteraard gaan de baten van die voorstelling ook naar Amnesty International, die met voor lichtingsmateriaal aanwezig zal zijn. De toegangsprijs bedraagt 10,— per persoon, plaatskaarten kunnen vanaf maandag 8 december dagelijks aan de kassa van The Movies en Cinecen- ter worden afgehaald. Telefonische bestellingen moeten dezelfde dag worden afgehaald. De Cinemanifestatie Utrecht is «dit jaar niet doorgegaan, het staat wel vast dat volgend jaar ook de filmweek Arnhem niet doorgaat, blijft dus voor Nederland aan filmfestivals alleen Film International in Rotterdam over. Omdat het in januari a.s. 25 jaar geleden is, dat het „art-house" Studio in Utrecht werd geopend en omdat het Camera-theater daar ter stede dan ook dertig jaar bestaat, zorgt de bioscooponderneming A. F. Wolff voor een filmweek in Utrecht en wel van 14 tot en met 21 januari. In die week zullen films worden voorvertoond, die in de eerste helft van 1981 in roulatie gaan. Glanspunt van de week is „Kagemusha" van de Japanse veteraan Akita Kurosawa, die in Cannes dit jaar de Gouden Palm kreeg. Dlck Ringlever met grote voorsprong, weet men Fok ker te vinden als het gaat om interna tionale projecten. IOL Een vliegtuigfabriek niet oók actief is in de ruimte- mist de kans in de pas te blij- met de ontwikkeling van nieuwe inologieën en dreigt daardoor liter te raken op buitenlandse con- iten. Dit is nog steeds de vaste liging van professor Willem lend al, sinds zes jaar directeur «tevaart van Fokker en morgen K-directeur want dan gaat hij na 38 Fokker-jaren met pensioen. jWcundlge van oorsprong heeft efe1 Bloemendal zich in de laatste twaalf pen van zijn carrière in de vliegtuig bouw vooral toegelegd op het geven v*n een lift aan Fokker in de rulmte- Het resultaat daarvan blijkt rommerciee! gezien bescheiden. De Majtevaartafdeling van de vliegtuig- MOrtek tekent voor nog maar drie j-S Procent van de bedrijfsomzet (dertig miljoen gulden), maar technisch en Wetenschappelijk heeft Fokker veel wger gescoord alleen heeft het bedrijf binnen Europa aanzien (in de kleine landen 18 net veruit het belangrijkste ruimte- **«rtbedrijf), ook in Amerika, op het BMed van de ruimtevaart koploper Ervaring Daar zag het in 1964, toen Europa zich losmaakte van Amerika en zijn eigen ruimtevaartbureaus ESRO, ELDO en ESTEC op poten zette, nog helemaal niet naar uit. Fokker was dan wel een vliegtuigfabriek van eni ge naam. maar aan ruimtevaart had het nooit wat gedaan. Alleen doordat de Nederlandse rege ring voor vier procent deelnam in die Europese organisaties, en dus aan spraak kon maken op het „fair re- turn"-recht (ook vier procent-aandeel in de projecten), kreeg het bedrijf een deur op een kier naar een toen voor Europa nog geheel nieuwe tak van industrie. Die deur is toen maar me teen geheel opengegooid met ANS, de astronomische Nederlandse satelliet, waarvoor Fokker niet alleen belan grijke onderdelen bouwde, maar ook de samenbouw voor zijn rekening nam. Sindsdien zijn vele andere op drachten gevolgd. Projecten die voor het belangrijkste deel puur weten schappelijke experimenten als doel hadden. ANS werd (in Amerika) de lucht in Werk aan de Iras-satelliet in de Fokkerfabrieken geschoten voor het bestuderen van ultra-violette en röntgen-stralings- bronnen in het heelal. Andere satel lieten, waaraan Fokker meewerkte, hadden tot doel het onderzoek van de aardse magnetische atmosfeer. Op het ogenblik hangen er vijf satellie ten in het heelal, waaraan Fokker heeft meegebouwd. (De ANS is in middels opgebrand.) Vorig jaar ging in Frans Guyana de eerste met suc ces gelanceerde Europese raket Aria- ne omhoog, waarvoor Fokker onder delen bouwde. Het aandeel van Fokker in die projec ten is verscheiden van aard, maar een belangrijk deel van de bijdragen le vert de fabriek met ontwerpen en bouwen van installaties die de tempe ratuur in de satelliet regelen. Bloemendal: „Geen geringe opgave als Je weet, dat de satelliet aan de zonkant een temperatuur van zesdui zend graden te verdragen krijgt en aan de donkere kant het absolute nulpunt van min 273 graden bijna wordt bereikt. Binnen in de satelliet moet dat gecorrigeerd worden tot temperaturen, die schommelen tus sen de nul en dertig graden." Daarnaast experimenteert het be drijf met het bouwen van zonnepane len. Het deed dat al voor de ANS, maar een nog belangrijker aandeel daarin krijgt Fokker bij de IRAS- satelliet, die in 1982 wordt gelanceerd en tot doel heeft het opsporen en in kaart brengen van infrarood-bronnen in het heelal. Wat het verdere programma voor de toekomst betreft: over opdrachten hoeft het bedrijf zich nauwelijks zor gen te maken. Op het ogenblik wordt onder meer gewerkt aan een op dracht van het Amerikaanse ruimte vaartbureau NASA voor het bouwen van luchtsluizen van het ruimte vaartlaboratorium Spacelab, dat in 1982 de ruimte in moet. Andere pro jecten zijn verschillende satellieten die de zon moeten gaan bestuderen, en deelname aan het grote L-Sat- programma: een ruimteplatform waarop telecommunicatieappara- tuur is geptaatst voor rechtstreekse radio- en televisieuitzendingen over de hele wereld. Nederland levert hier voor de installaties voor de warmte- huishouding en telecommunicatie- apparatuur. Volgens de plannen moet de satelliet een puur commer cieel project begin 1984 de ruimte in. Steun Al die activiteiten verricht Fokker met forse financiële steun in de rug van het Nederlands instituut voor vliegtuigontwikkeling en ruimte vaart dat op zijn beurt weer wordt gesubsidieerd door het ministerie van economische zaken. Een injectie, die niet alleen uit ideologische overwe gingen wordt gegeven. Den Haag hecht er waarde aan, dat de Neder landse industrie internationaal een woordje blijft meespreken en in de pas blijft met technologische ontwik kelingen om daardoor een gooi te kunnen doen naar buitenlandse or ders. Fokker profiteert daarvan het meest, maar ook bedrijven als Hol- Professor Bloemendal landse Signaal (Philips) hebben er tot nu toe een aardige orderportefeuille aan overgehouden. Bloemendal: „Zuiver commercieel gezien is het resultaat niet negatief. Grote winsten worden er ook niet meer gemaakt, maar veel belangrij ker is de ervaring die de Nederlandse industrie met deze projecten opdoet. Wat betreft Fokker, waar nu zo'n tweehonderd man op de ruimtevaart- afdeling werken, geldt dat ook ten aanzien van een efficiëntere project voering. Een organisatorische zaak, waarvan ook onze vliegtuigafdeling al het nodige profijt heeft gehad."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9