Damascus belooft terugtocht leger k Kabinet Italië wankelt door aardbevingsbeleid Miljoen vluchtelingen door oorlog Iran-Irak Joan Baez en de strijd voor de derde weg Acht Indonesiërs gedood bij anti-Chinese rellen Hof Israël: uitwijzing burgemeesters terecht VN-comité wil wapenembargo El Salvador Saoedische bemiddelaar in Jordaans-Syrisch conflict n, Polen Suriname IRIJDAG 5 DECEMBER 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET R H S 7 [ew YORK (AP. Reuter, APPl - Er loet een wapenembargo worden in- esteld tegen El Salvador op grond an de schending van de mensen- echten daar. Dat heeft het sociale Kimité van de Algemene Vergadering ran de Verenigde Naties in een reso- utie gesteld. De stemverhouding was (3-13. wat inhoudt dat er in de assem- ilee zelf een ruime tweederde meer- lerheid voor een embargo zal zijn. )e resolutie spreekt van „een kli- naat van onderdrukkingen onveilig- ieid dat de overhand ln het land leeft en dat terrorisme door paramili- aire groeperingen in de hand werkt." jaarbij wordt vooral gewezen op de noord vorige week op zes leiders van het revolutionaire democratische front en worden „de moorden, de ver dwijningen en andere gerapporteerde schendingen van de mensenrechten" betreurd. Ten slotte wordt regeringen gevraagd „in de huidige omstandig heden af te zien van de levering van wapens en andere militaire hulp De VN-commissie voor de mensenrech ten zal volgens het comité een onder zoek in El Salvador moeten Instellen. De resolutie was ingediend door een aantal als links bekend staande lan den als Cuba, Mozambique, Zuid-Je- men en Vietnam, maar ook landen als Mexico. Ecuador en Joegoslavië. Ca nada en de meeste kleinere Westeuro- pese landen stemden voor evenals het oostblok en veel derde-wereldlan den. De grote EO-landen onthielden zich en met veel Latijns-Amerikaanse landen waren de VS tegen. De verte genwoordigster van Washington was ook wel erg bezorgd over de toestand, maar volgens haar was die in de reso lutie niet Juist weergegeven. „De re gering van El Salvador," zei zij, „wordt geconfronteerd met extreem geweld van links en rechts." Ml AMMAN. DAMASCUS (Reuter. UPI, AP) Het conflict tussen Syrië en Jordanië, die nog iteeds grote troepenconcentraties langs hun wederzijdse grens handhaven, lijkt met een sisser ai te lopen. De Saoedische bemiddelaar, prins Abdoellah Bin Abdel Aziz, liet gisteren na vier dagen heen en weer gevlieg tussen Amman en Damascus weten dat Syrië beloofd heeft zijn dertigduizend man aan troepen geleidelijk van de Jordaanse grens te zullen terugtrekken. iident Hafez Assad van Syrië eeft mij persoonlijk toegezegd dat U zijn troepen zal terugtrekken", aldus de Saoedische prins. De Syri sche radio en het Syrische persbu reau Sana hebben de verklaring van de Saoedische prins integraal overge nomen. maar Syrische regeringsfunc- eve Uonarissen deden gisteravond nogal 5nii vaag. Van Jordaanse kant werd kort- Is l weg gezegd dat ze het pas zouden h« geloven als ze met eigen ogen de lediSyrische terugtrekking zouden zien. De Syrische minister van informatie, Ahmed Iskander, zei in Damascus rU||dat zijn regering had bereikt wat zij Bi rilde maar weigerde te bevestigen jnn dat overeengekomen was dat de Syri- hw sche troepen zich zouden terugtrek- e b Ken Maar volgens waarnemers deed an de man al het mogelijke het 8yrische i gezicht te redden en de verzamelde pers het idee te geven dat Syrië een grote overwinning had behaald op [Jordanië „Ongetwijfeld heeft het troffen om Jordanië versneld aan wa pentuig te helpen. Een woordvoerder van het ministerie van defensie in Washington zei gisteren dat vijf grote C 141 transporttoestellen met muni tie en onderdelen binnen tien dagen naar Jordanië zullen vliegen. Volgens de woordvoerder ging het om spullen die al lang besteld waren. De Ameri kaanse regering heeft eerder gezegd te overwegen Jordanië versneld de eveneens al eerder bestelde moderne M 62-tanks te leveren. Daarnaast zei Washington steeds volkomen achter de bemiddelingspoging van de Saoe dische prins te staan. Zowel ln Am man als Damascus breken wat heet diplomatieke kringen zich het hoofd over de vraag wat er nu precies gere geld is, omdat Jordanië geweigerd heeft in te gaan op de Syrische eisen. Eens is men het er over dat de Saoedi sche prins, afgezant van het rijkste olieland ln de buurt, waarvan Jorda nië en Damascus financieel behoor lijk afhankelijk zijn, zeer waarschijn lijk de geldbuidel als pressiemiddel heeft gehanteerd om een eind te ma ken aan het gezeur aan de grens. Een gijzeling in de Belgische ambassade in Rome is gisteren beëindigd met een schietpartij tussen de indringer en de politie. De indringer, een 46-jarige Italiaan, liep zulke ernstige verwondingen op dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. Tijdens de gijzeling raakte een diplomaat gewond door een pistoolschot. Op de foto bewaken politiemannen het ambassadegebouw nadat de actie was begonnen. ROME (Reuter, AP, AFP) De zeven weken oude Italiaanse regering van premier Amaldo Forlani staat te wankelen als gevolg van de kritiek op de hulpverlening door de overheid bij de aardbevingsramp in het zuiden van het land. De socialistische partij, wier steun Forlani nodig heeft om te regeren, zal vandaag bezien hoe haar houding tegenover de regering zal zijn. een verslechtering van de bestaande toestand onoverzienbare consequen ties zou hebben. Jordaanse bewind de nodige lessen geleerd uit bet gebeurde en wij zijn ervan overtuigd dat het Jordaanse bewind ernstig rekening zal houden met wat Syrië wil. Dat hebben we willen bereiken," aldus een nogal hoog van de toren blazende Iskander. In de Jordaanse hoofdstad Amman Uet de minister van informatie Adnan Atoe Odeh weten dat Jordanië gis teravond offlceel nog van niets wist. Ondanks dit alles worden er in de Verenigde Staen voorbereidingen ge- Vervolg van pagina 1 Eerder op de dag hadden zowel het centrale comité als de militaire raad van het ministerie van defensie de alarmbel klink geluid. In een drama tische oproep aan het slot van de tweedaagse plenaire zitting van het comité sprak de partijleiding zijn diepste bezorgdheid uit over de toe komst van Polen en vroeg men de bevolking mee te helpen om „morele en economische destructie" te voor komen. „De partij, als de toonaange vende politieke macht in onze samen leving, verklaart open te staan voor en samen te willen werken met lede reen die de vrede ln ons land wil zien terugkeren", aldus de oproep. De Poolse partijleiding suggereerde dat ÜüfjAKARTA, SINGAPORE (DPA. AFP) Indonesische troe- «i pen hebben vorige week bij anti-Chinese rellen in de haven- J stad Semarang acht jonge Indonesische betogers dood ge- lrtl schoten. Dit heelt gisteren de chef van de veiligheidsdienst, admiraal Sudomo, meegedeeld. op lilt De militairen hadden het vuur ge opend. nadat de menigte die de Chi nese gemeenschap in de stad aanviel, geen gevolg gaf aan het bevel zich fieïT terug te trekken. I Berichten over de acht doden ver- "hJ schenen het eerst in Singapore, maar de toedracht was niet duidelijk om dat de Indonesische regering publi cities over de anti-Chlnese rellen, die zich vorige week in Midden-Java voordeden, had verboden. Admiraal 8udomo zei woensdag dat de rust was teruggekeerd en gisteren bevestigde hij de berichten over de acht doden. Bij de rellen, die acht dagen hebben geduurd, zijn volgens berichten uit Singapore 684 Indonesiërs gearres teerd en 242 winkels. 234 woningen en 22 middelgrote bedrijven verwoest of zwaar beschadigd. De aangerichte materiële schade loopt in de miljoe nen. De anti-Chinese rellen begonnen in Semarang, maar breidden zich la ter uit naar minstens drie andere ste den op Midden-Java. In Jakarta nam het leger voorzorgsmaatregelen om overslaan van de rellen te voor komen. De oorzaak van deze anti-Chinese uit barsting (ze komen regelmatig voor) wordt door waarnemers omschreven' als de aloude wrevel van veel autoch tone Indonesiërs over de welstand van hun Chinese landgenoten, die sterk vertegenwoordigd zijn in de za kenwereld. Ook wordt gezegd dat vooral de Indonesische elite dit niet kan hebben en maar al te gauw be reid is jongeren tegen de Chinese gemeenschap op te stoken. Ten slotte wordt eveneens gezegd dat Islamiti sche studentenbewegingen deze keer de aanzet tot de anti-Chinese hetze hebben gegeven. Partijleider Kania is vol vertrouwen dat de regering op de goede weg is om Polens problemen te overwinnen. In een rede die hij dinsdag voor het plenum van het centrale comité hield en die gisteren werd vrijgegeven, zei hij dat de Russische president Brezn- jew hem een brief had gestuurd waar in de hoofdlijnen worden aangegeven voor hulpprogramma's voor Polen. Kania ziet de brief als „een teken van morele steun" aan de leiding in Polen. Verrassend was gisteren ook een ver klaring van de militaire raad van het ministerie van defensie waarin wordt gezegd dat de strijdkrachten specifie ke maatregelen heeft getroffen om een noodtoestand aan te kunnen. Niet nader werd toegelicht waarom het hier precies ging. De raad geeft zelden verklaringen uit en deed dit bij voorbeeld niet toen Polen werd lamgelegd door de stakingen. Amerikaanse functionarissen zijn van mening dat Moskou zich moge lijk van een inval in Polen zal laten weerhouden door twijfel over de loya liteit van de strijdkrachten, de reser visten en de burgermilities in dat land. Polen heeft een land-, lucht- en zeemacht van 320.000 militairen, die bijgestaan worden door 95.000 man paramilitaire grens- en binnenlandse veiligheidstroepen. 350.000 man bur germilitie en 60.000 reservisten. Het Is voor de Sowjets een belangrijke vraag hoeveel van deze militairen te rug zullen vechten als de Russen een inval doen in Polen. Volgens het Amerikaanse ministerie van defensie is er een sterke kans dat de Russische troepen zullen worden geconfron teerd met fel verzet van de nationale strijdkrachten en van gewone Polen, die misschien een soort guerrilla zul len beginnen. Dit zou een geheel an dere situatie zijn dan in 1956 ln Hon garije en ln 1968 in Tsjechoslowakije. Het Witte Huis heeft categorisch ont kend dat president Carters adviseur voor veiligheidsvraagstukken Brze- zinski Polen heeft opgeroepen zich gewapend te verzetten tegen de auto riteiten. Het persbureau Tass en het dagblad Prawda hadden dit gemeld. „Het is een compleet verzinsel," aldus de Amerikaanse reactie. „Mijn partij is er volledig van over tuigd dat men niet was voorbereid op zo'n immense ramp, Ook al maken we deel uit van de coalitie, dat betekent niet dat we onze ogen sluiten. De waarheid van die eerste twee dagen mag niet worden verborgen," zei de socialistische woordvoerder Casali- nuovo tijdens het parlementsdebat over het rampbeleid van de regering. Forlani zei in zijn verweer dat de regering alles doet wat ln haar macht ligt om de ramp het hoofd te bieden. Hij stelde dat tweederde van de Itali aanse strijdkrachten in het noorden was gelegerd, ver van het getroffen gebied. „Nergens ter wereld kan men onafhankelijk van de omstandighe den op iedere plaats over dezelfde hoeveelheid en kwaliteit hulp be schikken," aldus de premier. Volgens minister Lagorio van defen sie waren enkele uren na de beving al tweeduizend soldaten in de puinho pen aan het graven. Zijn collega Rog- noni van binnenlandse zaken stelde dat de hulpoperatie was bemoeilijkt door het wegvallen van de verbindin gen, de elektriciteit en de watervoor ziening. Rognoni zei dat zeker 57 mensen zijn aangehouden wegens plunderingen en het rekenen van woekerprijzen. Vijftien Napolitaanse winkeliers had den dat gedaan met eerste-levensbe- hoeften als suiker, koffie, melk en brood. In het getroffen gebied hebben bendes, vermomd als verplegers of als handelaren, een vuurgevecht gele verd om een buit. De politie, die tus senbeide kwam. trof enkele honder den dekens aan die bestemd waren voor de slachtoffers van de aardbe ving. Het jongste staaltje haalde een bende uit die de auto aanhield van Zamberletti, de speciale commissaris voor het gebied, en de wagen volledig leegroofde. De autoriteiten hebben ook lijkenschenders en hamsteraars van lijkkisten opgepakt Ordetroe pen proberen de ruines van banken te bewaken en kostbaarheden terug te vinden die er werden bewaard. TEHERAN, BAGDAD (Reuter, AFP, AP) De oorlog tussen Irak en Iran heeft in Iran een groot vluchtelingenprobleem veroorzaakt. Ongeveer een miljoen mensen zijn als gevolg van bombardementen en beschietingen dakloos geworden, zei gisteren de Iraanse minister zonder portefeuille Behazad Nabawi op een persconferentie in Teheran. Vervolg van pagina 1 De president van de krijgsraad had de advocaat al toestemming gegeven de ze zaak op zich te nemen, toen vice- premier André Haakmat bepaalde dat Spong van de verdediging moest worden uitgesloten. Omdat de groep advocaten die de verdachten verdedi gen op het standpunt staat dat ook in een land met een noodtoestand de rechterlijke macht onafhankelijk moet blijven en geen inmenging van de uitvoerende macht toelaat, zou Spong toch in de rechtszaal ver schijnen. In de loop van de nacht werd hij echter door de militaire politie van zijn bed gelicht in hotel Torarica en vastgezet. Nadat het proces gister ochtend was begonnen en de aan klacht was voorgelezen, dreigden de overige advocaten de verdediging te staken als hun collega niet werd vrij gelaten. De president van de krijgs raad schorste daarop de zitting en stelde een onderzoek in. Na tussenkomst van twee waarne mers van de Internationale Federatie van Juristen, die aanwezig waren om te zien of het politieke proces een eerlijk verloop had, ging minister Haakmat door de knieën en gaf hij opdracht Spong vrij te laten. Het proces kon daarna worden voort gezet. De arrestatie van Spong was niet hei enige incident dat aan de rechtszit ting voorafging. Ook de Nederlands* free-lance journalist Rob Heukel werd door de militaire politie in d- nacht daaraan voorafgaande opgt pakt en voor verhoor meegenomei Hij zat gisteravond nog steeds vas, Navraag leverde niets anders op da: dat men hem ervan verdacht in ee van zijn berichten het staatshoof (president Chin A Sen) te hebbe beledigd. De Nederlandse ambass. deur in Suriname, jonkheer Vegheli van Claerbergen, heeft gisterochter. contact opgenomen met d« Sui naamse president en aangedrongc op spoedige vrijlating. In de vroege ochtend arresteerde militaire politie verder twee leidt van de Surinaamse studentenfedei tie, die van plan zouden zijn gewet voor het gerechtsgebouw te demc streren ten gunste van de verdacht» Toen deze arrestaties bekend werdc verlieten alle vierhonderd leerling van de Natin, een middelbare tech: sche school, uit protest de klaslol len en gingen naar huis. Daarna w den nog een viertal studentenleid' voor verhoor meegenomen. Ook voormalige parlementsvoorzitl Emiel Wijntuin moest mee, om zich verantwoorden voor de kritiek op huidige situatie in Suriname, die had geventileerd tijdens een drie ken geleden uitgezonden report van KRO-Brandpunt. De zitting van de krijgsraad vc plaats ln het kantongerechtsgeboi dat werd bewaakt door een pant wagen en van uzi's voorziene mili ren. Reeds twee uur voor aanv; van de zitting bleek de publieke bune voor het overgrote deel gev met militairen in burgerkleding, dat er voor de familieleden van i verdachten en de honderden bete stellenden geen plaats was. Zij mc ten niet bij het gerechtsgebouw l ven staan en werden gesomme door te lopen. Alleen al in de noordelijke sector van het strijdtoneel, in het gebied van de westelijke staat Kermansjah zijn honderdduizend mensen op de vlucht geslagen en werden vijfhonderd men sen gedood, aldus de minister. Hij zei verder dat de Iraanse Rode Halve Maan (de islamitische variant op het Rode Kruis) bezig was met het opzet ten van vluchtelingenkampen om de mensen onderdak te verlenen voor dat ln het gebied de winter toeslaat. De gevechten tussen Iran en Irak gaan door en als vanouds maken mili taire communiqués bekend dat voor al aan de andere kant zware verliezen worden geleden en de eigen troepen overwinningen boeken. Het bericht dat Iraanse gevechts bommenwerpers op 25 november diep in Irak waren doorgedrongen om een reusachtige in aanbouw zijnde olieraffinaderij aan te vallen, kwam dan ook niet van officiële zijde in Bagdad, maar van de bekende diplo matieke kringen in de Iraakse hoofd stad. Gisteren meldden die kringen 'dat bij deze aanval drie Joegoslavi sche arbeiders om het leven waren gekomen. Het gaat om het project bij Baiji, halverwege Bagdad en de noor delijke stad Mosoel (dicht bij het ou de Nineveh) op ongeveer 220 kilome ter van de grens met Iran. Over de schade werd niets bekend gemaakt, het werk aan de raffinaderij zou ge woon doorgaan. De raffinaderij moet volgend jaar klaar zijn en moet dan 350.000 vaten ruwe olie verwerken, olie die afkomstig is uit het zuidelijke Bashra en het noordoostelijke Kir- koek. Bij het project zijn Joegoslavi sche en Tsjechoslowaakse onderne mingen betrokken. De Iraanse president Bani Sadr luid de gisteren de „tweede fase" van de oorlog in. Volgens Iran is het keer punt gekomen in de slag om Soesan- gerd, waar Iran het Iraakse leger niet alleen een halt toeriep, maar de Iraakse troepen zelfs de stad uitjoeg. Volgens Bani Sadr is de Iraakse op mars mislukt en is de „tweede fase" van de oorlog, die, waarin de vijand het land uitgejaagd zal worden, be gonnen. Bagdad reageerde daar smalend op. „De opmerkingen van Bani Sadr zijn voor plaatselijke consumptie en de aanwezigheid van Iraakse troepen in Iran is voldoende bewijs van de mili taire superioriteit van Bagdad", al dus Iraakse kranten. „De wereld en het Iraanse volk weten dat het Iraak se leger in Iran is en verscheidene belangrijke Iraanse steden omsin gelt." JERUZALEM (Reuter, AFP, UPI) Het Israëlische hoog rechtshof heeft de uitwijzing van de burgemeesters Fe Kawasmeh van Hebron en Mohammed Milhem van Halh op de bezette westelijke Jordaanoever rechtmatig verklap maar tevens de Israëlische regering gevraagd de deporta' order opnieuw in overweging te nemen. Regeringsfunctionarissen meenden gisteren dat er waarschijnlijk niet snel een beslissing door het kabinet zal worden genomen, maar dat de burgemeesters, als zij worden uitge wezen, waarschijnlijk via het vlieg veld Lod van Tel Aviv naar Libanon zullen gaan. Twee van de drie rech ters achtten het bevel tot uitwijzing niet in strijd met de geldende wetten. Na de uitspraak heeft het militaire bestuur in bezet gebied maatregelen genomen met het oog op mogelijke protestdemonstraties op de westelij ke Jordaanoever. De twee burgemeesters werden in mei naar Libanon uitgewezen, nadat bij een terroristische aanval in bron zes joodse inwoners waren dood. Zij mochten terug naar Is om tegen de uitwijzing in beroe gaan omdat er geen proces aan v af was gegaan. Deze fout heeft de rechters er w. schijnlijk toe gebracht de reger. Begin te vragen de uitwijzing te h verwegen en de politieke gevol van een uitwijzing nauwkeurig te derzoeken. In hun beroep tegen uitwijzingsbesluit beloofden de 1 gemeesters zich te houden aan bepalingen van het Israëlische r. taire bestuur en zeiden zij bloed gieten te verwerpen. door Hans Feddema De conferentie voor Europese Veiligheid en Samenwerking te Madrid, gericht op een herziening van het Helsinki-akkoord, gaat gepaard met vele neven- of schaduwactiviteiten. Eén daarvan is een internationale consultatie over Ontwapening en Mensenrechten, georganiseerd door I.F.O.R.. een internationale oecumenische beweging voor geweldloos heid, en Humanitas International, een mensenrechtengroep die in 1978 is gesticht door de zangeres Joan Baez. De consultatie, voorgezeten door Herald Edelstam, ex-ambassadeur van Zweden in Chili, trok de aandacht van de in grote getale aanwezige publiciteitsmedia ln Ma drid. Niet zozeer door de aanwezigheid van specialisten op het terrein van oorlog en vrede, zoals de Zuidamerikaan Adolfo Es- quivel en de Noordierse Mairead Corrigan. Ook Joan Baez trok de belangstelling. Een discussiepunt was onder andere de wisselwerking tussen ontspanning of ont wapening en de*mensenrechten. Hierover zijn verschillende theorieën in omloop, maar ze stranden nagenoeg alle op de con statering. dat de vermindering van de span ningen in de jaren zeventig Helsinki- proces en de Duitse „Ostpolitik" niet leidde tot een begin van ontwapening of tot democratisering, en tot verbetering van de mensenrechten. Deze constatering zou geen verrassing behoeven te zijn, als men zich minder concentreerde op de militarisering sec en meer op de politieke-ideologische wortels daarvan. Was de ontspanning van de jaren zeventig, behoudens het bereiken van een definitieve- afbakening van de Invloedssferen in Euro pa. wel veel meer dan het handelen voor de publieke tribune? Immers in de praktijk ging de strijd tussen twee ideologieën en systemen namelijk kapitalisme en commu nisme, gewoon op de oude voet door. Den ken we maar aan de confrontatie in Viet nam en aan het feit, dat Amerika in die tijd Rusland met succes wist terug te dringen uit het Midden-Oosten. Verspilde energie Zolang men niet onderkent, dat sinds 1917 de klassenstrijd binnen naties voor een groot deel is gewijzigd in een „gekantelde" klassenstrijd tussen naties na 1945 tus sen twee blokken met de Verenigde Staten en Rusland als concentratiepunt van res pectievelijk een kapitalistische en een mar- xistisch-leninistische orde en ideologie is alle theorievorming over de militarisering van de wereld als zodanig verspilde energie. In 1917 of 1918 is een nieuw tijdperk inge gaan. Oorlogen hebben sindsdien niet meer het karakter van oorlogen tussen vorsten en naties, maar zijn voornamelijk politiek-ide- ologisch van aard. Meer dan ooit geldt nu, dat de wapenwedloop een (kwaadaardig) symptoom is van een zieke samenleving. Tot op vandaag hebben we nagelaten onze kapitalistische elite-orde te vervangen door een vreedzame wereldorde, gebouwd op ge rechtigheid en/of werkelijke democratie. Hierdoor is de harde theorie van Marx en Engels opgeroepen, waarop we nog steeds geen adequaat antwoord hebben gegeven. Wegens een politiek falen is het communis me ons gepresenteerd als een onbetaalde rekening. Te denken, dat men dit kan be strijden met wapenen, is de grote misvat ting van deze tijd. Zolang men dit niet inziet, zal de wapenwedloop ongehinderd voortgaan. Een gevolg van onze onjuiste reactie op de marxistische uitdaging is ook, dat we zozeer in de ban van het blokdenken zijn geraakt, dat in de polarisatie met het andere blok de orde van de eigen samenle ving van de weeromstuit als goed wordt ervaren. Dat ls nu eenmaal de psychologi sche werking van polarisatie. Hypocriet Hierdoor is het accent op hervorming van de eigen samenleving sterk op de achter grond geraakt. In plaats van de democrati sering van de eigen orde centraal te stellen, ligt de nadruk meer op de schending van de mensenrechten in het andere blok, een hy pocrisie, die de Russen uiteraard wel door zien en die dan ook niet bevorderlijk is voor de ontwapening. Door dit alles is onze wes terse cultuur zonder doel geworden. En een cultuur zonder doel sterft af. Geen wonder dat talloze mensen in onze samenleving het leven als zinloos ervaren en vluchten in consumptie, drugs, alcohol, autoriteite sek ten en zelfmoord. Uitweg De Amerikaanse zangeres Joan Baez tijdens een optreden in het stadion van Real Madrid vorige maand. De opbrengst ging naar de mensenrech tenorganisatie Humanitas Interna tional. Dat de genoemde consultatie te Madrid zich nog te veel met de symptomen en te weinig met de diepere wortels van de milita risering bezighield, is begrijpelijk. Ze was bedoeld als een drukuitoefening op de gede legeerden, bijeen op de grote conferentie te Madrid. In haar conclusies beperkte zij zich dan ook voornamelijk tot de op zichzelf betekenisvolle oproep een kemwapenvrije zone in Europa in te stellen, unilaterale initiatieven te nemen op het terrein van de ontwapening en de mensenrechten, een Eu ropese ontwapeningsconferentie bijeen te roepen en de kruis- en Pershingraketten en de SS-20 niet in Europa te stationeren, respectievelijk terug te trekken. De kwestie van de diepere wortels is echter wel aan de orde geweest. Er ligt zelfs een voorstel om daar uitvoeriger op in te gaan op een gende conferentie. Dat de hoofdoorzaak van de wapenwedl niet in het militair-strategische, maar in politiek-ideologische vlak ligt, zou ook k nen worden geïllustreerd aan een uitspr: van Joan Baez. Toen ze aldus haar verh opkwam voor de Chileense vluchtelin na de val van Allende, en meer ree protesteerde tegen de onderdrukking d Hanoi in Vietnam, werd ze respectieve een agent van Moskou en een rat van Amerikaanse CIA genoemd. Een duidelijke onafhankelijke opstell van de democraten via een beweging var. derde weg, als een uitweg in het (geweld dige) conflict tussen kapitalisten en cc munisten zou wel eens het meest adequ antwoord kunnen zijn op de militarises van de wereld. Adolfo Esquivel hantee: de beeldspraak van een olifant en de n ren. De eerste zou staan voor de macht zowel in West als in Oost en de mie: voor het aantal en zo zou ik eraan i willen voegen ook voor coöperatie. 1 uitvechten van de klassenstrijd leidt vi daag tot collectieve zelfmoord. Als de mensen zich echter bewust word van de macht van hun aantal en van h potentieel tot samenwerking, is er nog p spectief voor de toekomst. dr J. P. Feddema is docent niet-W- terse Sociologie aan de Vrije Univc siteit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7