ngeluk met vier reinen bij Leiden Conflict om abortus in ziekenhuis Personalia Wet overlegplicht sociale partners dreigt te stranden Sinterklaas. feker één dode bij gecompliceerd ongeval Vaterkracht Tekort van overheid Twee weigerende verpleegsters in verzet tegen overplaatsing Overtuiging als achtergrond Voorlopig nog geen CAO voor de bouw ONDERDAG 4 DECEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 fan een onzer verslaggevers «enLEIDEN De oorzaak van de treinbotsing bij Leiden, waarbij gistermorgen één persoon werd i Hette**000 en drie mensen werden gewond, is nog niet bekend. Het slachtoffer is de 45-jarige rde j&chinist van een werktrein, de heer J. Folies uit Den Haag. De tweede machinist, die bij het ing igeluk betrokken was, wordt nog vermist. Mogelijk ligt hij nog onder het treinstel dat in een aot terecht gekomen is. Van de drie gewonden ligt alleen de conducteur van de Intercity- dpeau ein uit Rotterdam nog in het ziekenhuis. De twee anderen, passagiers, konden na behandeld t zijn naar huis. jj het ongeluk het vierde dit jaar Tegen drie uur 's middags slaagden litalj waren vier treinen betrokken. De bergploegen er in een spoor vrij te jnzaak van de botsing zou eventueel maken, zodat uit Rotterdam richting 'leid unnen liggen in hét feit, dat er op Amsterdam weer twee treinen per d tt in aanbouw zijnde deel van de uur konden rijden (normaal zijn dat chiphollijn, waar het ongeluk ge- er vier) en in omgekeerde richting eurde. nog geen normaal beveili- drie in plaats van vier. De Nederland ugssysteem in werking is, dat ma- se Spoorwegen hopen in de loop van 'din| iinisten waarschuwt door seinen en vandaag beide sporen te kunnen vrij- ..op< jrgelijke, dat er een andere trein op geven, sten un spoor rijdt. Op deze nieuwe lijn Vai ordt alleen maar via onderlinge af- VJpr cnnron praken tussen de machinisten van Cl SFU,CI1 treinen gewerkt. Overigens staat Het ongeluk gebeurde 's morgens om volgens de NS nog niet vast, dat ongeveer kwart voor zeven op het ov( oorzaak van het ongeluk in deze punt waar de in aanleg zijnde Schip- ood feling gezocht moet worden. hollijn aansluit op de oude lijn van ke ie botsing, die een enorme ravage Leiden via Haarlem naar Amster- juist [(ft aangericht, leidde ertoe, dat het dam. Op het baanvak liggen vier spo- then poorverkeer in de randstad voor een ren. waarvan de twee middelste wor- zak« O0t deel van de dag totaal onregeld den gebruikt voor werkzaamheden -)e igeweest. Aanvankelijk moest tus- aan de Schiphollijn. °ot n Leiden en Haarlem met bussen door jrden gependeld. Een deel van het Op een van die middelste sporen bot- oracl rkeer werd omgeleid via Woerden ste een met grind geladen goederen- «Ben p de lijn Rotterdam-Amsterdam. trein op een stilstaande werktrein, jalsll doordat een van de treinen op het verkeerde spoor reed. Welke trein op fout spoor zat. onderzoekt NS nog. Door de klap schoof de werktrein gedeeltelijk over een van de twee hoofdsporen, juist op het moment dat uit de richting Rotterdam de In tercity Rotterdam-Den Helder na derde. Hoewel de machinist de noodrem nog in werking stelde, kon niet worden voorkomen, dat de trein een twee- wagenstel zich diep in de werktrein boorde, waardoor een van de wagens losschoot, de dijk afgleed en voor een deel in de sloot terecht kwam. Daardoor kwam de werktrein ook over het tweede hoofdspoor te liggen. Daar naderde net een trein (een Sprinter) uit Haarlem, die de werk trein ook raakte. De gevolgen voor deze reizigerstrein bleven echter be- perkt tot een kapot geslagen koppe ling. Kikvorsmannen van de brandweer zijn urenlang bezig geweest met het zoeken naar eventuele slachtoffers in de sloot, vonden. maar hebben niets ge- Afgelast In verband met het ongeluk zijn de feestelijkheden ter gelegenheid van aat'lVervo1' v,n P«tin« 1 ER "j cha tve< t bouwtijd, voornamelijk bepaald «n N|ior het tempo waarin schachten en reis kunnen worden aangelegd. 6 tot 77. Jaar bedragen. Dat is lelljkbaar met de bouwtijd van grote elektriciteitscentrale, wat itekent dat het project goed in te assen is in de planning van de elek- Iciteitsvooiziening. De totale inves- ig ligt in de orde van 1,0 tot 1,3 ard gulden. tn OP AC bespaart niet in directe d energie, integendeel. Van de hoe- eelheid elektrische energie die er nachts in gaat, kan overdag maar igeveer tachtig procent worden te- ;ewonnen. De rest gaat onvermij- k op aan mechanische en elektri- verllezen. Het zijn vooral indi- besparingen en verbeteringen [deze techniek in de elektricitelts- ld populair maken. Rendement tn opzichte van de bestaande toe- ind betekent een OPAC dat de itrales 's nachts, als er weinig lag is, harder draaien en overdag, de piekuren, minder hard. Dat be- >gw kent dat ze over het geheel gelijk matiger worden belast, en dat komt et rendement ten goede. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het wetje van minister Albeda (sociale zaken) voor verplicht overleg tussen werkgevers en vakbeweging over werkgelegenheid, maakt in zijn huidige vorm kans dat het niet de eindstreep in de Tweede Kamer haalt. De VVD-fractie vindt de overlegplicht voorlopig onnodig. CDA en D'66 vinden dat de ondernemingsraden te veel buiten spel worden gelaten. De PvdA had nog voordat Albeda met zijn wetsontwerp kwam, zelf al een initiatiefwetje voor overlegplicht ingediend. Dit PvdA-wetje gaat nog wat verder dan dat van Albeda. en stuit dan ook op nog grotere bezwa-, ren en bedenkingen bij de andere grote Dartijen. CDA. WD en D'66. Het CDA de partij van Albeda vreest dat de positie van onderne mingsraden wordt ondermijnd in gro tere bedrijven waar een eigen CAO bestaat. Het wetje van Albeda ver plicht de partijen die CAO's afslui ten, om ook over werkgelegenheid te overleggen als een van de partijen vakbonden of werkgevers dat wenst. In het algemeen zijn onderne mingsraden niet bevoegd op het ge bied van de arbeidsvoorwaarden die traditioneel in CAO's worden gere geld. Wanneer CAO-partijen zich nu ook met zaken van werkgelegenheid gaan bezighouden, kunnen zij in be drijven met een eigen CAO in het vaarwater van de ondernemingsraad Zo zag het baanvak tussen Leiden en Lisse bij Warmond er gisterochtend uit, nadat hier vier treinen op elkaar gebotst waren. Links de grindtrein, rechts de intercity Rotterdam-Den Helder. het begin van de werkzaamheden voor de aanleg van de Flevolijn in Almere uitgesteld. Deze zouden gis termiddag hebben plaats gehad in aanwezigheid van minister Tuijnman van verkeer en waterstaat. ADVERTENTIE terecht komen. De CDA-fractie be pleit daarom een veelvormiger over leg over werkgelegenheid dan wordt aangegeven door de toevallige CAO- grenzen. D'66 stelt voor de ondernemer te ver plichten een werkgelegenheidsplan op te stellen dat moet worden goed gekeurd door de ondernemingsraad. De WD vindt het overlegplichtwetje van Albeda nogal bedillerig. Laat werkgevers en vakbeweging op cen traal niveau eerst proberen vrijwillig af te spreken dat per CAO-gebied tussen bonden en ondernemers over zaken van werkgelegenheid zal wor den overlegd, vraagt de WD Dr. M. Ruppert Minister van Staat Dr. M. Ruppert, die op 1 oktober van dit jaar is afge treden als vice-president van de Raad van State is benoemd tot minister van staat. Dr. Ruppert (69) voert deze titel met vijf anderen: oud-minister mr. E. N van Kleffens, oud-minister-president dr. W. Drees, oud-minister dr. M. A M. Klompé, oud-president van de Ho ge Raad en oud-minister mr. dr. J Donner en oud-PvdA-politicus en oud-VARA-voorzitter mr JAW Burger Dr. Ruppert is sinds 1959 lid en sinds 1973 vice-president van de Raad van State geweest. Zijn loopbaan begon hij in het bloemisterij-bedrijf; via functies in de christelijke landarbei- dersbond werd hij in 1947 voorzitter van het CNV, wat hij tien jaar bleef Hem zijn diverse onderscheidingen verleend: hij is commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw, offi cier in de orde van Oranjë Nassau en drager van het erekruis in de huisor de van Oranje. In 1970 werd hij eredoctor van de Vrije Universiteit. Ook de benoeming tot minister van staat draagt het ka rakter van een eervolle onderschei ding. Dat is zo sinds 1848, vóór dat jaar kon een minister van staat (de eerste was er al in 1815) nog voor bepaalde onderwerpen tot de minis terraad toegelaten worden Burgemeester De 36-jarige W. J. de Graaf, nu nog gemeentesecretaris in Oostdongeradeel, is met ingang van 1 januari benoemd tot burgemeester van Grijpskerk. Hij is lid van het CDA. De huidige burgemeester van Grijpskerk, A. H. M. Mulder, wordt op- 1 januari de nieuwe burgemeester van Loenen. Justitie Mr. J. H. A. M. Peijnen burg (55) is per 9 december benoemd tot hoofdofficier van justitie bij de rechtbank in Arnhem. Hij volgt als hoofd van het parket de in juli overle den mr. J. M. Schampers op. Mr Peijnenburg werd in 1968 officier van justitie in Den Bosch. BLOEMEN HOUDEN VAN MENSEN. ovendien wordt dure brandstof oor goedkope vervangen. Pleklasten verdag worden nu opgevangen door andere gasturbines, die kost- aardgas verstoken. De reserves s nachts in een OPAC worden zullen zeker niet uit gasges- centales afkomstig zijn. hoewel de Opac zelf netto geen maakt, mag hij in de ng wel grotendeels bij het ge- eerd opwekkingsvermogen n geteld. Hij levert immers troom in de tijden dat de afna- t grootst is, zodat op de bouw ndere centrales bezuinigd kan zin er nog technische voorde- doordat met de waterturbines wisselingen in de belasting van elektriciteitsnet beter kunnen gevolgd en opgevangen dan thermische eenheden. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers MIDDELBURO Van de drie verpleegsters van het Middelburgse Gasthuis, die weigeren mee te werken aan abortusbehandeling, heeft er één haar gedwongen overplaatsing aanvaard. De belde anderen zijn geschorst. De Utrechtse advocaat mr. J W. Smits overweegt tegen het bestuur van het ziekenhuis een kort geding aan te spannen om de schorsing ongedaan te maken. De door de verpleegsters om juridische bijstand gevraagde raadsman zegt: „Als iemand om principiële redenen tegen abortus is, dan mag dit niet tot gevolg hebben dat hij of zij zomaar uit het ziekenhuis wordt gezet, ook al gezien de eventuele gevolgen daarvan voor zijn verdere loopbaan." Het waarnemend hoofd van de afdeling verloskunde/gy naecologie, Ria de Visser, is maandag op een andere afde ling gaan werken. Zij deed dit nadat ze officieel tegen haar overplaatsing had geprotes teerd. Zuster Yolanda Linden- burg en hoofdverpleegster Janny Hoek lieten het bestuur weten dat zij niet met een gedwongen overplaatsing ak koord gaan. Zij werden daar op terstond op non-actief ge steld. Volgens zuster Hoek is de be- doeling duidelijk. „We hebben overigens van te voren gewe ten dat op weigering van an der werk schorsing ter inlei ding van een ontslagprocedu re zou volgen. Mr. Smits vindt het echter nog maar de vraag of ontslag in ons geval recht matig is." Zuster Hoek betreurt de hele gang van zaken. „Ik niet al leen, maar alle drie vinden we het verdrietig. Het is beslist niet onze bedoeling geweest heibel te schoppen en daar door in de publiciteit te ko men. Maar nu het ten slotte toch zover gekomen is vind ik het eigenlijk wel goed er ook buiten het ziekenhuis ronduit vooruit te komen dat mijn beide collega's en ik om rede nen van geloofsovertuiging niet aan de ontwikkelingen op het gebied van zwangerschap sonderbreking kunnen mee werken. Medisch Zijn de betrokken verpleeg sters dan onder alle omstan digheden tegen abortus? Zus ter Hoek: „Neen, niet als het levpn van de moeder in gevaar is, dan is het medische nood zaak. Medische gronden wor den tegenwoordig echter wel erg rekbaar toegepast Zij doelt hiermee op het voor tijdig beëindigen van een zwangerschap op grond van bevindingen na onderzoek met de zogenaamde echo- graaf. Dit is een toestel dat ultra-sonore geluidsgolven uitstraalt en weer opvangt. De gynaecoloog kan daarmee niet alleen bepalen hoe lang een zwangerschap duurt, maar ook eventuele gebreken aan de vrucht vaststellen. Sinds maart past men deze onderzoekmethode in het Middelburgse ziekenhuis toe. Er hebben zich tot dusver drie gevallen voorgedaan waarin ontdekt werd dat de ongebo ren kinderen zodanige gebre ken hadden dat zij niet als levensvatbaar moesten wor den beschouwd. Bij twee van hen waren geen hersenen ont wikkeld. De gynaecoloog F. A. de Schipper heeft over deze gevallen gezegd dat niet dan nadat in het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis nadere on derzoekingen waren gedaan, en uiteraard na langdurig overleg met de ouders, de zwangerschap op medische gronden voortijdig werd be ëindigd. Zuster Hoek en haar collega's hebben hieraan niet meegewerkt. Ook anderen op de afdeling verloskunde/gy naecologie werkzame ver pleegsters vonden dit te ver gaan. De ingrepen werden daarom ook op een andere af deling verricht. Vier aan het Gasthuis verbon den gynaecologen stelden de kwestie hierna wel principieel aan de orde bij het bestuur. Dit kwam tot de conclusie dat dergelijke ingrepen binnen de doelstellingen van het zieken huis passen die de patiënten recht op een optimale behan deling en verzorging garan deren Zuster Hoek en haar twee, eveneens direct bij het gynae cologisch werk betrokken, collega's zien dit anders. „Als ontdekt wordt dat een onge boren kind gehandicapt is. dan mag desondanks door menselijk ingrijpen zwanger schap niet beëindigd worden. Dit is in strijd met Gods Woord," is kortweg hun stand punt. Als lid van een hervormde ge meente op gereformeerde grondslag weet zuster Hoek zich gesteund door haar ker- keraad. Dat geldt ook voor zuster Lindenburg, die lid is van een Volle Evangelie Ge- .meente en voor zuster De Vis ser die tot de gereformeerde gemeente behoort. Over de al dan niet aanwezige morele steun van het verple gend personeel van het Gast huis zegt ze „weinig reacties" te hebben gehad. Voordien is er wel veel over de kwestie gesproken. „Er zijn er een he leboel die zeggen dat wij het verkeerd zien. Er zijn er ook die het met ons eens zijn. Maar het is een beetje moei lijk, niet iedereen is er zo open over." Mr Smits, die juridisch advi seur. is van het tegen abortus gekeerde Nederlands Artsen verbond en voorzitter van de „Vereniging ter bescherming van het ongeboren kind", vindt de weigering van de ge dwongen overplaatsing volko men terecht. „Alsof deze ge routineerde verpleegsters op hun eigen afdeling plotseling niet meer zouden kunnen functioneren. Als je dit goed keurt is het hek van de dam." De raadsman beschouwt dit gebeuren als een heel princi piële zaak Hij legt er overigens de na druk op dat hij als advocaat het geval los van zijn functies ziet. „Ik heb het bestuur een brief geschreven. Mijn stand punt komt erop neer dat je mensen die uit hun geloofso vertuiging een bepaald stand punt innemen, niet zomaar weg kunt werpen." In de rijksbegroting 1981 had het kabinet een financieringstekort ver-, ondersteld van ongeveer vijf procent.- Maar door de belastingverlaging ter- vervanging van de prijscompensatie van 1 januari, alsmede door andere geld kostende maatregelen die sa menhangen met de nieuwe loonmaat regel zou dat tekort al uitdijen tot ongeveer zes procent. Het kabinet had tevoren al gezegd dat dit verant woord was vanwege de extra loonma tiging die nu via de looningreep wordt afgedwongen. De nieuwste te genvaller met het tekort over 1980 kan echter roet in het eten van het kabinet voor 1981 gooien. De afgelo pen twee jaar heeft het kabinet steeds krachtig gesteld dat een tekort van zes procent echt het maximaal toelaatbare is. Inflatie Een belangrijk argument tegen een groter tekort is, dat dit niet goed meer via staatsleningen en geld- schepping te vullen is. Een nog groter tekort dan zes procent zou de inflatie opdrijven en de bedrjven bij de finan ciering van hun investerngen voor de voeten lopen. Thans blijkt, door de nieuwste tegenvaller, echter de mi nister van financiën er de afgelopen maanden zonder het zelf te weten in is geslaagd een tekort van wel licht zeven procent toch te financie ren. De inflatie is daarbij de laatste paar maanden juist wat gedaald in plaats van opgedreven. Wel klaagde minister Van der Stee van financien in september, dat hij veel moeite had en kunstgrepen nodig had, om de vele forse staatsleningen op de kapitaal markt en het (geldschepende) schat kistpapier bij de banken geplaatst te krijgen. „Als die onhandige stoel had uitge vonden, zou niemand verbaasd op kijken Vervolg van pagina 1 Tegenvallende opbrengsten van de belastingen hebben de laatste jaren al keer op keer voor tegenvallers met de rijksbegroting gezorgd. Die op brengst wordt geraamd mede op grond van de feitelijke opbrengst in vroegere jaren. De gegevens over die feitelijke opbrengst staan echter pas enkele jaren na het betreffende be grotingsjaar definitief vast. Blijken die definitieve cijfers van twee jaar geleden tegen te vallen, dan moeten ook alle latere schattingen van de belastingopbrengst worden heizien. Zo moest het ministerie in september dit jaar de geraamde opbrengst van de inkomsten voor het rijk over 1980 al met vier miljard gulden verlagen tegenover de raming uit september 1979, toen de rijksbegroting 1980 werd ingediend. Deze vier miljard was toen een blijvende tegenvaller, die dus doorwerkt naar de komende jaren. De voorstudie die nu is uitgevoerd, en onder andere aan minister Van Aar- denne van economische zaken is aan geboden, heeft zich vooral gericht op de aspecten die voor Nederland nog nieuw of weer vreemd waren: de wa terkrachtinstallatie en de mijnbouw. In vervolgonderzoek moet bekeken worden wat de meest economische omvang van een Installatie is (waar schijnlijk wat groter dan de nu beke ken 800 MW). Ook moet samen met de elektriciteitsproducenten bekeken worden hoe OPAC-vermogen precies in de Nederlandse stroomvoorziening kan worden ingepast. Maar de initia tiefnemers zijn er van overtuigd dat hun concept mogelijkheden biedt, ook internationaal. UTRECHT (ANP) Er komt voorlo pig geen bouw-CAO. Dat hebben werkgevers en werknemers in de bouw gisteren in Den Haag besloten. Reden is dat er eerst een gedegen functie- en loonstructuur op poten gezet moet worden, voordat de bouw bonden FNV bereid zijn om een CAO af te sluiten. De werkgevers en de christelijke bouwbonden hebben zich daarbij neergelegd. De belangrijkste punten zullen zolang in een protocol worden geregeld. Zo willen de bonden wel al een optrekking van vergoeding voor auto, kleding en gereedschap en een optrekking van de vorstverletuit- kering. In dat protocol moet ook wor den geregeld dat 63-jarigen ondanks het ontbreken van een CAO in 1981 vervroegd kunnen uittreden. Ondertussen zal een interne commis sie van -werkgevers en werknemers verder sleutelen aan een functie- en loonstructuur voor de bouw

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3