'Tijd voor terugkeer Dalai Lama nog niet rijp' 3laffende honden bijten elkaar jeen steun voor confectiebedrijven Dal in autoverkoop dit kwartaal verwacht Delegatie Tibetaanse regering in ballingschap op bezoek in Rotterdam ïDA-werkgroep gaat stoethaspelig ten onder Stichting van de Arbeid verdeeld over viering 5 mei Slachtoffers van gladheid MET HET VOORDELIGSTE RETOURTJE BUITENLAND HOEFT U NIET EENS DE DEUR UIT. RH! ONDEHDAG 4 DECEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET PU- RHS 13 Van een onzer verslaggevers. BOTTERDAM - De tijd voor de terugkeer van de Da- Lama als geestelijk leider van Tibet is nog niet rijp. Na de vlucht van deze god-ko ning met honderdduizend jan zijn onderdanen in 1959 laar India is de toekomst an de Tibetanen onder de Chinese overheersing er niet rooskleuriger op geworden." Dit is de conclusie van Tsering Dor- jee. leider van de delegatie van de Tibetaanse regering in balling- schap, die op uitnodiging van de Volksrepubliek China van augus tus tot half oktober een bezoek bracht aan zijn geboorteland. Tse ring Dorjee, de persoonlijke verte genwoordiger van zijne heiligheid de Dalai Lama in Europa, bracht gisteren in Rotterdam verslag uit van de ervaringen die hij op zijn reis door Tibet heeft opgedaan. Zijn be zoek was het derue van een reeks „fact finding missions" ter voorbe reiding van de eventuele terugkeer van de Dalai Lama naar Tibet. Tijdens de culturele revolutie ont namen de Chinezen in 1950 de Dalai Lama zijn wereldlijke macht. Tibet vormt een belangrijk strategisch grensgebied dat zonder Chinese be zetting open zou komen te liggen voor Indiase of Russische penetra tie. In 1959 trachtten de Tibetanen zich tevergeefs van het juk van hun overheersers te ontdoen. Doel van de reizen van het afgelopen jaar was om er achter te komen hoe de Tibe tanen het 21 jaar na de mislukte staatsgreep maken. Goede wegen Volgens de Chinese regering zijn er onder haar voogdijschap in Tibet duizenden kilomters goede wegen aangelegd, talloze scholen gebouwd en is de economie tot bloei geko men. China spreekt van een gunsti ge ontwikkeling. De bevindingen van Tsering Dorjee en zijn reisgenoten onder wie de zus van de Daila Lama. mevrouw Pema Oyalpo, zijn anders: „Het land wordt geplunderd en uitgebuit. De bevolking is uitgemergeld en ont luisterd. De mensen worden als sla ven gebruikt. Alles is er op gericht de banden met het verleden, waarin de godsdienst een grote rol speelt, te vernietigen en de Tibetaanse identiteit uit te roeien." Volgens Tsering Dorjee zijn er in derdaad wegen aangelegd, maar de ze worden uitsluitend gebruikt door militaire colonnes en konvooien trucks, die Tibetaanse produkten naar China vervoeren. Het onder wijs is er slechts op gericht de kin deren een afkeer bij te brengen van de eigen taal, cultuur en ras. De onderwijzers hebben in de regel niet meer dan één of twee jaar lagere school achter de rug. De betere scholen die met name in Lbasa be staan zijn in hoofdzaak bestemd voor de Chinese zaakgelastigden, militairen en technici. De onderwij zers, die in staat zijn kinderen in het Tibetaans les te geven, zitten in de gevangenis of in werkkampen De Tibetanen delen niet mee in de relatieve economische vooruitgang die is geboekt. De produkten die het land en de fabrieken voortbrengen, zijn voor de export bestemd. Voed sel, kleding en huisvesting zijn streng gerantsoeneerd. Mevrouw Pema Gyalpo: „De situatie waarin het Tibetaanse volk verkeert is een tragische getuigenis van armoede en lijden. Ik geloof niet dat ik in mijn hele leven zoveel en zo vaak gehuild heb als tijdens deze reis door mijn vaderland. Het was on mogelijk onze emoties te baas te blijven bij het zien van de uitgeteer de lichamen en het luisteren naar het verloop van hun ellendige le vens." Volgens Tsering Dorjee zijn alle leidinggevende functies in han den van de Chinezen. Als een Tibe- taan geen Chinees spreekt krijgt hij geen werk. Officieel bestaat er godsdienstvrij heid. maar van de vierduizend kloosters die er in 1959 waren staan er nog geen dertig meer overeind. Eén van de oudste kloosters, het Gadenklooster, dat tot ver over de Tibetaanse grenzen beroemd was, is leeggeroofd en platgebombardeerd. Volgens verklaringen van de Chine se regering stijgt het aantal Tibeta nen nog steeds. Men kent voor deze bevolkingsgroep, in tegenstelling iot de Chinezen, geen gedwongen geboortebeperking. Tsering Dorjee trekt de Chinese bewering sterk in twijfel. De laatst twintig jaar zijn vele duizenden Tibetanen door hon ger omgekomen. Onder de duim Tsering Dorjee ziet de toenadering van de Chinezen als een poging de Tibetanen definitief onder de druim te krijgen. „Het geloof onder de zes miljoen Tibetanen in de Dalai La ma is onstuimig. Ondanks ruim twintig jaar van hun geestelijk lei der geïsoleerd te zijn geweest voe len de Tibetanen een ongekend sterke band met hun landgenoten in ballingschap. Men verlangt hef tig naar een weerzien met de Dalai Lama. Toch heeft men hem ge vraagd weg te blijven. De bevolking is bang dat hij in de macht van de Chinezen komt." De Chinee regering heeft enkele maanden geleden erkend dat de si tuatie voor de autochtone bevol king van Tibet verre van ideaal is. Volgens China zijn de gemaakte fouten te wijten aan de bende van vier, radicale leiders uit de tijd van de culturele revolutie, die momen teel in Peking terecht staan. gor Hans Gosllnga ek: iEN HAAG Na een kort naar voorspoedig bestaan aat de werkgroep Niet bij rood alleen (NBBA) stoet- aspelig ten onder. Een breuk onafwendbaar geworden en lij deze deerniswekkende af- ang zijn de lachende derden machtspolitici in het CDA Dp wie de groep het in eerste anleg gemunt had. Hoe kon et zover komen dat de blat ende honden, waar het CDA io beducht voor was, elkaar laar de keel zijn gevlogen. verklaring moet in de eerste laats gezocht worden in het politie- e amateurisme van de aanvoerders, ader en zoon Weststrate. Zij stonden tan de wieg van de werkgroep en Mlichaamden het basisidee van de snel groeiende beweging, een van de die haar zo bedreigend makte voor degenen die het CDA vooral willen gebruiken als een bol- *eit tegen hervorming en vernieu wing. i De andere factor was de sympathie Jen de steun van de loyalisten in de ICDA-fractie, alsook de ideologische ilggesteun van mensen als Goud- waard, Von Meyenfeldt. Van Ruller, erkuyl, Fiolet en Aantjes In de ombinatie van deze factoren lag de racht en betekenis van de werk- roep andaar dat de groep zich van het Doment af dat zij uit de anonimiteit Professor Goudzwaard trad in een grote belangstelling van de media mocht verheugen. Het ging hier niet om een goedwillende, maar onbeduidende splinter, maar om een bijkans volwassen poliUeke bewe ging met een georganiseerde achter ban. een bruggehoofd in het parle ment en een ideologische grondslag. Rillingen Geen wonder dat het demonstratieve congres in maart van dit jaar in Dron- ten CDA-bonzen als Steenkamp. Van Zeil, Van Leijenhorst en Van Leeu wen de rillingen over de rug joeg. Met de smartelijk verbeide fusie van KVP, ARP en CHTJ in het vooruit zicht zagen zij hier zoiets als een schaduw-ARP verrijzen die het een- wordingsfeest nog lelijk kon be derven. Die vrees leek niet zonder grond, zo lang de werkgroep haar meest gehar naste bestrijders in datzelfde CDA vond. Men hield echter de blik op deze partij gericht en werkte in de binnenkamer aan een politiek mani fest dat het CDA mettertijd als spie gel zou worden voorgehouden tn de loyalisten als handvat kon dienen. Een peiling onder de leden aan het begin van de zomer wees uit, dat de meerderheid aan het CDA wilde vast houden, zij het kritisch. Een minder heid bleek weliswaar voor afhaken, maar op de voorwaarde dat de loya listen deze stap zouden volgen. De spanningsboog stond strak en dat is alleen maar nuttig in politieke pro cessen. Aan de ene kant stond Goudzwaard die had besloten niet mee te gaan in het CDA, aan de andere kant de loya listenaanvoerder Hans de Boer die. voor zover een boer met kiespijn dat kan, hartstochtelijk de aarzelaars op roep hem in het grote verband te volgen. Het paadje dat hen beide verbond was smal, maar dit te bewan delen beschouwt men in deze kringen als uitdaging en opdracht. Te smal Toch is het mis gegaan. Het paadje bleek te smal voor de bevlogenheid, het idealisme, wellicht de politieke ambities en zeker de amateuristische bokkesprongen van de NBBA-leiders. De politieke beperkingen van de sjouwers Westerstrate en de studeer- Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Van Aardenne (economische zaken) blijft bij zijn weigering steun te verlenen aan de drie confectie- drijven van de „Stijlgroep Groningen" en aan de papierfa- iek Hens in Eerbeek. Een Kamerdebatje gisteravond, aan- spannen door de PvdA, kon de minister niet tot andere gedachten brengen. De PvdA kwam met drie moties,maar het ziet er naar uit dat die door de Tweede Kamer verworpen zullen worden. eer Steunverlenging aan de betrokken bedrijven is alleen nog mogelijk in het kader van de meer algemene laan «teunregelingen voor de betrokken 72||| sectoren, confectie-industrie en pa pierindustrie. Hens Papier is in moei- ijkheden gekomen door twee jaar geleden een grote, nieuwe papierma chine aan te schaffen. Daarvoor kun nen nu onvoldoende klanten worden gevonden, terwijl ook de aanloopkos ten flink tegenvielen. Er is al uitstel van betaling verleend. De oplossing lijkt te liggen in overname door een andere, voldoende sterke papierfa briek. Een Nederlandse gegadigde daarvoor heefte echter al afgehaakt, en Van Aardenne had geruchten ge- aal boord dat nu een Duitse gegadigde ^belangstelling heeft getoond De PvdA wil dat de minister het zeer moderne papierbedrijf op de been houdt met een boedelkrediet van vijf Hljoen gulden, zodat in rust naar een Partner kan worden uitgekeken. Van Aardenne weigert dit. Volgens de gel dende normen voor individuele steun aan bedrijven valt Hens buiten de boot. en de minister wil zich hieraan bouden. Steun zal alleen mogelijk ÖJn als samen met een overname Partner een plan wordt ingediend dat valt onder de normen van de algeme ne steunverlening voor de papier- sector Leus >.8ector-aanpak is hier de enige weg", *ldus de minister. „Nu-in het gat springen onder de leus: misschien komt er nog een partner, is geen goede besteding van overheidsgel den. Bovendien zou het de druk van oe ketel halen bij het snel zoeken van een partner." Nog somberder staan de zaken er voor voor de drie confectiebedrijven ff»* ..stijlgroep Groningen", Levie, Muller en Union. De bedrijven wilden zien specialiseren in de sjiekere con- fectiekleding. Een fusieplan zou al leiden tot terugbrengen van het geza menlijke aantal arbeidsplaatsen van 450 naar tweehonderd. Maar bij na der onderzoek bleek, aldus de minis ter, dat ook dan het plan geen uit zicht biedt op voortbestaan. De toe gezegde steun zou alleen zijn doorge gaan als dat uitzicht er wel was ge weest. Kamervoorzitter Dolman liet tij dens het debatje over de „Stijlgroep Groningen" en papierfabriek Hens een toehoorder van de tribune van de Tweede Kamer verwijderen. Toen het PvdA-Kamerlld Rlenks een motie voor stenn aan de „Stijlgroep" indiende, kwam er applans van de tribune. Dolman hamerde dat af, en zei tot de bezoekers dat applaus of andere tekenen van goed- of afkeu ring niet gebruikelijk en niet toege staan zijn. Eén bezoeker begon daar op luidkeels een discussie. Toen Dol man ondanks luid hameren en een krachtig uitgeroepen „nee, afgelo pen" er niet in slaagde de bezoeker tot stilte te brengen, gaf hij opdracht de bezoeker te verwijderen. Nadat dit was gebeurd, werd het debat voortgezet. Samenwerking De samenwerking is nu van de baan. Union heeft al faillissement aange vraagd,en Levie wil de eigen produk- tle stoppen en alleen als handelson derneming blijven bestaan. Ontslag is al aangevraagd voor een deel van het personeel. Muller, dat vroeger al fors is gesteund door het ministerie, zal nu proberen alleen verder te gaan, aldus Van Aardenne. Muller krijgt geen verdere individuele steun meer erbij. Steun zal alleen mogelijk zijn in het kader van de algemene steunre geling voor de confectie-industrie, al dus de minister. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De centrale werkge versorganisaties vinden een jaarlijk se vrije dag voor de viering van 5 mei ongewenst. Gezien de magere econo mische situatie kan het gebeuren dat bedrijven door invoering van een vas te vrije dag langere tijd komen stil te liggen. De werkgevers hebben in de Stichting van de Arbeid die vrees uitgesproken. Koninginnedag is al een vaste vrije dag. Wanneer hemel vaartsdag ook binnen dat bestek valt, zullen veel werknemers de tus senliggende dagen vrij nemen. Daar door komt de produktie op grote schaal stil te liggen. De werknemersorganisaties zijn ver deeld. De FNV meent dat een zinvolle viering van de bevrijdingsdag alleen kan gebeuren als werknemers ook echt vrij zijn. Het CNV meent dat ook in de huidige situatie een zinvolle bevrijdingsdag kan worden gevierd zonder dat die dag vrij is. Qp het ogenblik is die vrije dag er slecbts een keer in de vijf jaar. De regering heeft al eerder onder meer aan de Stichting van de Arbeid advies gevraagd over het al dan niet vast invoeren van een vrije dag op 5 mei. Bij een debat in het voorjaar over oorlogsslachtoffers nam de Ka mer een motie aan van Wolff (CPN), waarin de regering werd verzocht een vrije vijfde mei weer „structureel" te maken LICHTENVOORDE (ANP) Twee inwoners van Neede zijn in Lichten voorde omgekomen toen hun auto door de gladheid in een slip raakte. De slachtoffers zijn de 73-Jarige H. B. Pleekenpol en de 63-jarige F. G. Vel- tink. EINDHOVEN - De 22-jarige D Blank uit Veldhoven verongelukte in Eindhoven door de gladheid. Zijn au to botste tegen een boom en het voer tuig brak in tweeën. De man kwam om het leven DEN HAAG De 47-jarige J. F. Lander kwam om toen een 22-jarige automobilist, die hem geen voorrang gaf, hem in Den Haag aanreed. KERKDRIEL - De 21-jarige A. Vis sers uit Kerkdriel kwam in haar woonplaats om toen zij met haar fiets tegen een auto botste. kamerpoliticus Goudzwaard hebben zich in elk geval danig gewroken. Zij hebben geleid tot een aantal blunders met als resultaat een proces van ver brokkeling dat pijnlijk afsteekt bij de demonstratie van eendracht in maart. Over de keuze van het moment en het punt van breken kunnen de menin gen verschillen. Bij het gegeven dat in de politiek slechts kleine stappen mogelijk zijn, kan men het onver standig noemen dat de NBBA-leiders van de loyalisten het onderste uit de kan verlangden. Ook kan men het cru vinden, dat men het vertrouwen op zegt in mensen die alles geven, maar op één punt een slag om de arm willen houden. Het ontegenzeglijk geblunder begon echter bij de wijze waarop de West- strate's de kwestie verder hebben be handeld Hun optreden vertoonde al le trekken van een overval. Men wilde de werkgroep meesleuren, zonder dat deze nauwkeurig op de hoogte was van de afwegingen van zowel de lei ders als de loyalisten. Informatie is de eerste vereiste voor democratische besluitvorming. Over machtspolitiek gesproken. Dankzij het feit dat een aantal leden het hoofd op dat chaotische congres begin november koel hield, kon een geforceerde beslissing worden voor komen. Besloten werd een schriftelij ke stemming onder de leden te hou den. De uitslag daarvan is nu bekend en laat geen uitgesproken keuze zien. De NBBA-leiding heeft er de conclu sie uit getrokken dat men kan voort gaan met het streven naar een eigen partij. De indieners van het pro-CDA- voorstel, dat niet de absolute meer derheid maar wel de meeste stemmen kreeg, zijn daarover weer boos gewor den. Zij vinden, dat de leiding een democratisch genomen besluit aan haar laars lapt. Twee groepen Zo gaat de werkgroep in gekrakeel naar het onvermijdelijke einde toe met als voorland twee NBBA-groe- pen in hersteld verband. De ene als kritische bezinningsgroep opererend binnen het CDA, de andere in de rij van goedwillende, maar onbeduiden de splinters. Merken en modellen zijn te kust en te keur te koop, maar de meeste autofabrikanten kampen met een teruglopende omzet Van onze redactie economie AMSTERDAM De Nederlandse garagebedrijven zullen aan het eind van dit jaar niet de voorspelde zesduizend arbeids plaatsen zijn kwijtgeraakt, maar ongeveer vierduizend. Deze gelukkige omstandigheid neemt niet weg dat het met de verkoop van nieuwe auto's bedroevend slecht gaat, en dat hierin voorshands geen verbetering wordt verwacht. In april van dit jaar voorspelde de Bovag dat er dit jaar 100.000 nieuwe auto's minder zouden worden ver kocht; een berekening die hier en daar met hoongelach werd begroet. Tegen het eind van dit jaar zal blij ken dat die voorspelling nog iets be zijden de waarheid ligt: in september al, bleek het aantal verkochte auto's met bijna 96.000 te zijn gedaald, en het getal honderdduizend is inmid dels gepasseerd. De Industriebond FNV verwacht dat er in de laatste drie maanden van dit jaar een abso luut dieptepunt zal zijn bereikt. Een woordvoerder van de Bovag kan zich niet herinneren, ooit zo'n slecht jaar te hebben meegemaakt. Op grond van de teruglopende ver koop voorspelde de Bovag dat er dit jaar 6000 arbeidsplaatsen zouden ko men te vervallen. Tot nog toe zijn dat er vierduizend. Daar zal nog wel iets bij komen, verwacht de Bovag maar niet veeL De verkopen van Peugeot daalden tussen september vorig jaar en sep tember dit jaar met veertig procent, die van Fiat met ruim dertig. Hier en daar valt te beluisteren dat ook de verkopen van Fiat inmiddels een da- ADVERTENTIE nmmmmwmmkmmm Hieronder enkele voorbeelden en wat het kost I Europa: Per minuut: I SÜ&QÜSijfl Denemarken 0,95 Duitsland (Bondsrepubliek) 0,95 Frankrijk 0,95 I Groot Brittannië: werkdagen van 8.00 tot 18.00 uur. 0,95 overige uren en op zaterdag en zondag: Italië OHHESSH Luxemburg 0,90 Noorwegen 1,45 Oostenrijk 1,45 Portugal 2,10 Spanje 2,10 Zweden 1,45 Zwitserland 0,95 Australië 9,30 Canada en Verenigde Staten: mmiRanM.iisennB FffiiTtP'l'fffl I overige uren en op zondag: 4,85 I De volledige landenlijst vindt u samen met de lees aanwijzingen voorin uw telefoongids. ling van veertig procent hebben door gemaakt. Ford daalde ruim 43 pro cent, Renault ruim 22. Opvallend is. dat zelfs de sterke Japanse merken zich dit jaar nauwelijks of niet heb ben kunnen handhaven: in voor noemde periode daalden de verkopen van Toyota met bijna tien procent, die van Datsun met meer dan tien procent, Honda met 26 procent en Mitsubishi zelfs met 33,11 procent. Stunten Het vervelende voor de verkopers van auto's, is dat hun handelswaar zo ruim van te voren moet worden be steld. Bestellingen gebeuren in deze branche niet per week of per maand. Het gevolg daarvan is een flinke over schotvorming. De Bovag merkt op dat er opvallend veel wordt gestunt. Kortingen van drie d vierduizend gulden zijn be paald geen uitzondering. Gewoonlijk vernet de Bovag zich tegen dit soort zware prijsonderbiedingen, maar in dit geval niet. De handelaars hebben namelijk weinig keus. Het garagebe drijf werkt gemiddeld met een rende ment van anderhalf procent. Wordt er aan dat rendement geknabbeld door flinke kortingen te geven, dan blijft er helemaal niets meer over. Niet stunten heeft echter een ander na deel: Al die nieuwe auto's heeft de handelaar met geleend geld gekocht. De rentestand ligt ver boven de tien procent, dus die auto's moeten zo snel mogelijk de deur uit. „In beide gevallen maakt de garagehouder zichzelf in," aldus een woordvoerder van de Bovag. Dit jaar zijn er al tussen de veertig en de vijftig garage bedrijven failliet gegaan; drie a vier keer zoveel als in andere jaren. Een exact cijfer van het aantal be drijfssluitingen kan de Bovag nog niet geven. „Dat kunnen we begin volgend jaar, als de contributie-aan slagen onbestelbaar terugkomen." DE TELEFOON BRENGT DE WERELD VOORDELIG.BINNEN OORAFSTAND. ptt telecommunicatie Overheid Toch geven de garagebedrijven vol gens de Bovag blijk van vertrouwen in de toekomst. Verwacht wordt dat de verkoop op een goed moment weer aantrekt. Wanneer dat gebeurt is niet te voorspellen. Vraag is. hoeveel gara gebedrijven het huidige dieptepunt kunnen overleven. Inderdaad zijn de jaren 1978/1979 topjaren voor het ga ragebedrijf geweest, maar dan nog: met een rendement van 1,5 procent leg je niet zoveel opzij voor de magere jaren. Het huidige dieptepunt kwam bovendien volkomen onverwacht. Normaal is, dat de verkoop na een goed jaar weer wat terugloopt. Schommelingen van 20 30.000 zijn gebruikelijk in zo'n geval. Maar van honderdduizend niet. Waar de Bovag in de huidige situatie nogal wat moeite mee heeft, is het gedrag van de overheid, die in tegen stelling tot een helpende hand, het garagebedrijf de pet voorhoudt. De Bovag is van mening dat het steeds zwaarder belasten van de auto en benzine een averechts effect heeft, en zowel overheid als garagebedrijf be nadeelt. Zo zal de overheid, ondanks nieuwe belastingen, dit jaar 800 mil joen gulden minder uit deze sector halen dan was geraamd. Het voorstel om de accijns op benzine in januari te verhogen, wordt door de Bovag dan ook met klem van de hand gewezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13