ergankelijke onumentjes astgelegd Problemen in Zwolle met drijvende kunst PvdA Hulpgoederen per vliegtuig naar Italië De PvdA wil aan het werk )e theekoepels bij de Vecht deeltijdarbeid ?eeft meer werkloosheid' Zonnebadende vrouw in gracht leidde automobilisten af Feestelijke wijn hoeft niet duur te zijn. Tenminste niet bij de slijter-wijnhandelaar!* Geen nieuwe luchtbruggen hartpatiënten RH s. IQNDERDAG 4 DECEMBER 1980 BINNENLAND/KUNST TROUW/KWARTET P 6 RHS r Peter Karstkarel architectuurgeschiedenis rhoort alle gebouwen tussen itsehokken en kathedralen beschrijven. Dat er nog ten wetenschappelijk essay ter iietsehokken is versche- m zal niemand verbazen, de ol zal weinig opwindend Jn. Wel wordt er gewerkt aan en overzicht van vogelhuis- en verschillende „monu- lentale" poppehuizen zijn ok al van grondige commen- iren voorzien, erkwaardig genoeg heeft het tot 180 moeten duren voor het eerst invettende overzicht over theekoe- els en tuinhuizen ln Nederland kon letaalwerkgever; onze sociaal-economische re- ictle :EDA Herverdeling van werk in vorm van deeltijdarbeid zal eerder i stijging dan een daling van de Icieel geregistreerde werkloos- ijfers te zien geven. Meer deel- Ibanen hebben tot gevolg dat meer iwde vrouwen gaan werken, it minder inkomen is in de meeste laarfcvallen alleen acceptabel als tweede ikomen. Mtzei voorzitter ir. W. J. ter Hart van Ie vereniging van werkgevers in de letaal- en elektrotechnische indus- le FME, gisteren op een bijeen- omst van de Nederlansche Maat- chappij voor Nijverheid en Handel in Breda. Praten en overleggen over wkgelegenheid is prachtig, vooral thet kader van het harmoniemodel, nar levert niet meer werk op. Werk kat er alleen door meer orders en diekomen door versterking van de «Hwurrentiekracht van het Neder- Iwdse bedrijfsleven, aldus Ter Hart. ■■Jllj had dan ook geen goed woord ïüdver voor het wetsontwerp van minis- tr Albeda van sociale zaken om rig lerkgevers en werknemers te ver- nanfcichten tot werkgelegenheidsover- g. Nog minder ingenomen is de ME-voorzitter met het voorstel van e PvdA'er Van der Doef, die ook de ndernemer wil verplichten om op «zoek van de vakbonden informa- Itei Ie te geven over de effecten van loonmatiging. er Hart noemde dit vruchten van et „Haagse schijndenkclrcuit", dat p korte termijn meer arbeidsplaat- in wil. Dit in tegenstelling tot het reële ondernemersdenkcircuit", dat p de lange termijn de Nederlandse conomie weer gezond wil maken. Hart zei verder dat elke onderne- ig zelf moet uitmaken wat zij wil n met de meevaller van de loon- ttregel: Uitbreiden en nieuwe ar- splaatsen scheppen, Innoveren of lalde projecten ontwikkelen. verschijnen, al kregen deze poppe huizen voor de grote burgers in de overzichtswerken van de tuingeschie- denis wel de nodige aandacht. Het overzicht moest geografisch beperkt blijven, maar het mag toch een stan daardwerk genoemd worden en kan zeker goed als voorbeeld dienen voor verdere documentatie: „Theekoepels en tuinhuzien in de Vechtstreek en 's-Oraveland". Architectuur is vergankelijk en de tijdsfactor is afhankelijk van de ge bruikte materialen en de aandacht voor het onderhoud. Theekoepels zijn gewoonlijk niet gebouwd van het meest duurzame materiaal en omdat ln het recreatieve gedrag van de ge goede klasse in onze eeuw wel het een en ander is veranderd, zijn er de laat ste tientallen jaren vele van deze klei ne bouwwerken opgeruimd omdat ze in al te slechte staat verkeerden. Vlak voor de oorlog werd de Commis sie voor de Vecht en het Oostelijk en Westelijk Plassengebled geformeerd om zich sterk te maken voor de kwali teiten van een brede strook tussen Muiden en Maarssen. Het was deze commissie die het initiatief tot een uitgave nam om het nog aanwezige bezit aan theekoepels en tuinhuisjes te documenteren en een niet gering aspect van het culturele gezicht van de Vechtstreek aan de orde te stellen. Weinig zekerheden De begrippen theekoepel en tuinhuis worden in de inleiding en verantwoor ding omzeild. Toch worden theekoe pel, tuinhuis, speelhuis, kabinet, pa viljoen, kiosk, salon, zomerhuis en lusthuis, en welke term er voor het kleine zonnige huisje ook gebruikt is, wel duidelijk, niet ln het minst door de overvloedige illustraties. Alleen de nog bestaande koepels worden be schreven en in beeld gebracht, over de koepels uit het verleden zijn te weinig zekerheden verkregen. Koe pels die met een wespetaille aan hui zen vastgebouwd zijn, werden ook opgenomen, terwijl ze toch soms ge heel behoren tot het bouwlichaam van het huis. Het lijkt op een kunst matige formule om de trots van het boek: Trompenburgh in 's-Graveland te kunnen opnemen. De biohistorica Carla Oldenburger schreef een beknopt overzicht van de ontwikkeling van het tuinhuis dat volgens haar twee oorsprongen kent: het uit een begroeid staketsel be staand prieel en de hoektoren in de tuinmuur van een versterkt huis. Wel licht zijn de ombouwde waterputten eveneens basismotieven of kunnen er zelfs klassieke inspiraties aangewe zen worden De ontwikkeling tot dicht paviljoen wordt gevolgd, maar er wordt geen duidelijke stylistische typering van de gebouwtjes gegeven, ruimtelijk nog decoratief. De koepel als vorm voor een vergelijking wordt niet aangeroerd. Trompenburgh en gelijksoortige luatkoepels hadden het spoor kunnen geven tot een voortzet ting van de tulnkoepel-traditle in de serre van de negentiende-eeuwse bur gerwoning. Basis Het opstel is overigens een stevige basis voor de eigenlijke documenta tie van 43 koepels, maar ook die be schrijvingen zijn zo voorzichtig dat een echte stijlontwikkeling in de ar chitectuur van de gebouwtjes nauwe lijks wordt gegeven. Het illustratie materiaal biedt de lezers ongetwijfeld De statige koepel van Vredenhoff bij Nieuwersluis uit het eind van de 18e eeuw. Omstreeks 1900 schreef een student in de rechten in het gastenboek: Wanneer lieve nichtjes/Met schalkse gezichtjes/In Vreedenhoff's Koepel u steeds amuseren/Is 't voor een student/Ook nog zoo vol talent/Onmogelijk met vrucht in 't B.W. te studeeren. voldoende informatie om zelf dat fa cet in te vullen. Degelijk is het werk geweest dat een team van specialisten geleverd heeft. Architect Bart O. van den Berg mat alle 43 objecten op en vervaardigde documentaire tekeningen. Van elke koepel zijn er twee gevelopstanden, een doorsnede en een grondplan, meestal op een schaal van 1:100 afge drukt. Van den Berg tekende de koe pels met grote aandacht, hij was het ook die de documentatie-arbeid was begonnen. De technische tekeningen steken wel enigszins stijf af bij de prachtige foto's. Elk van de technie ken is aangewend met heel eigen be doelingen. De foto's van Evert Boeve zijn voor treffelijk. Hij blijkt de opmerkelijke gave te bezitten om in een tafereel vol sfeer en met een uitgekiende compo sitie documentair zeer bruikbare pro- dukten te kunnen maken. De pagina grote kleurenfoto's zijn perfect; de lithograaf en de drukker zijn kenne lijk door Boeve's foto's geïnspireerd geweest. Assistentie Van den Berg heeft met het Inventari satie- en documentatiewerk assisten tie gekregen van de historicus Dedalo Carasso met wie hij de zorgvuldige beschijvingen van de kleine monu menten maakte. ZIJ grensden het on derwerp in plaats, hoedanigheid en tijd af, waardoor het boek een con stante aanpak heeft. Alleen aan het opmerkelijke Trompenburg werd vanwege de rijkdom en het tot nu toe ontbreken van een behoorlijke be schrijving extra aandacht besteed. Dit buiten met zijn grote koepel bezit zo'n opmerkelijk decoratieprogram ma dat de maritieme en familiegege- vens ln woord en beeld moesten wor den uitgewerkt. In de opdracht (het werd gebouwd voor Cornells Tromp, de zoon van onze zeeheld Maarten Harpertsz. Tromp), wordt er ook iets duidelijk van het gebruik van dit buiten. De samenhang van vorm en decoratie met de gebruikers is er bij de andere theekoepels nauwelijks. Deze documentaire aanpak had aan waarde gewonnen als er een idee ge schetst was van het gebruik; literaire bronnen zijn er genoeg. Het fraaie album kan bij de Stich ting Commissie voor de Vecht en het O. en W. Plassengebled te Hilversum besteld worden. Er moet dan 49,50 overgemaakt worden op postgiro 256092. door Jac. Lelsz ZWOLLE De bijdrage, die vier beeldende kunstenaars uit Over ijssel zouden leveren bij de viering van Zwolle 750 Jaar Stad, is deer lijk de mist in gegaan. Hoewel één van de kunstwerken, een slechts in monokini geklede zon nebadende vrouw op een luchtbed in één van de fraaiste Zwolse grachten, trok zozeer de aandacht van de automobilisten, dat de zeer realistische hoewel roerloze schoonheid op last van de politie schielijk uit het water is gevist. Dus niet om redenen van preuts heid maar uit veiligheidsoverwe gingen. Zwolle 750 Jaar Stad is slecht te spreken over de kunste naars, aan wie zij verwijt dat hun produkt haastwerk was en boven dien „als mosterd na de maaltijd kwam". Zwolle heeft een heel jaar lang feest gevierd, en deze maand komt er een einde aan. Op de beeldende kunstenaars werd een beroep ge daan om mee te doen. Zomer 1979 werd via de BKB (Beeldende Kun stenaars Belangengroep) contact met hen opgenomen. Drie dingen kwamen ter sprake; de beschilde ring van flatmuren, de organisatie van een tentoonstelling „Zwolle 750 jaar na nu" en de levering van enige drijvende objecten. Alleen de drijvende objecten bleven over. De kunstenaars kregen vooraf 75 procent van het beschikbare be drag, 15.000 gulden. Stilzwijgend werd aangenomen dat de werk stukken er in het voorjaar zouden zijn, uiterlijk in de zomer op het hoogtepunt van de feestelijk heden. Stil „Het bleef angstig stil," zo merkte een woordvoerder van de Stich ting Zwolle 750 Jaar Stad op. Pas toen de betaling van de 25 pro cent, die nog tegoed was, dreigde achterwege te zullen blijven, wer den met spoed enige kunstwerken in de gracht gedumpt. Van de vier kunstenaars leverde de Zwollenaar Ron Huiskamp eni ge doorsneden van kubussen (3Vr3Vi meter). Ze liggen schuin in het water. In de polyester kubus sen zit een fors bedrag aan materi aal en ze moesten dan ook gespon sord worden. Het is nog het enige object dat op het moment in de gracht te zien is; sneeuwwitte meeuwen gebruiken het als lan dingsbaan. Bert Meinen uit Hengelo wilde een enorme hengel met dobber uitwer pen. Maar dat ging niet door. Slechts de dobber zou blijven drij ven, de hengel moest via een be tonblok bevestigd worden in het talud, hetgeen niet mocht omdat het gazon daardoor zou worden beschadigd. Bladeren Frank Bolink uit Enschede was de leverancier van enkele zeer grote plompe-bladeren. Deze hebben slechts kort in de gracht gelegen. Gevreesd werd dat ze een staket sel voor schaatsers zouden vor men als het ging vriezen. De be doeling was eigenlijk samen met Sjef Sales uit Oldenzaal een tropi sche tuin te maken. Meer objecten stonden daarvoor op het program ma. In die tropische tuin zou ook de zonnebadende vrouw van Sjef Sales een plaatsje moeten krijgen. Er is volgens de kunstenaars niet uitgekomen wat men zich voor ogen had gesteld. Ambtelijk zou den ze onvoldoende medewerking hebben gekregen. Er was ook geen begrip voor het feit dat dit soort werkzaamheden kan uitlopen. „En het jaar was toch nog niet om?" Bovendien is er geen con tract getekend dat alles tijdig bij voorbeeld op 30 juni, klaar zou zijn. Enige kunstenaars raakten door tijdnood een beetje in pa niek. En toen kwam er ook nog een briefje of ze het reeds ontvan gen bedrag wilden terugstorten. Terwijl ze er, met de voorbereidin gen mee, relatief erg veel tijd in hadden gestoken, waar naar hun smaak een nogal matige honore ring tegenover stond. Zwolle 750 Jaar Stad liet gisteren even laconiek als goedmoedig we ten; „Er zal over het geld nog wel wat touwgetrokken moeten wor den, maar overigens is er niets aan de hand, en we treden niet in een artistieke beoordeling van het project". DEN HAAG (ANP) Als er een vliegtuig beschikbaar is wordt vandaag ongeveer 33 ton kleding, dekens en tenten naar het rampgebied in Italië overgevlogen. In vier dagen hebben particuliere organisaties in Nederland ongeveer vijftig ton goederen voor de slachtoffers van de aardbeving ingeza meld. quentie zich afzijdig te houden. Het Rode Kruis in Eindhoven bij voor beeld vond dat het het verzoek van de Italiaanse ambassade om mee te doen niet naast zich neer kon leggen. De acties zijn dinsdag afgesloten om dat er genoeg was opgehaald. De goe deren zijn door militaire vrachtauto's naar Schiphol gebracht. Ook spullen die nu nog binnendruppelen zullen daar door militairen naar toe worden gebracht. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis heeft kritiek op de actie geuit. Wat doe je met zoveel verschillende soorten kleding, vroeg het zich af. zoek de verschillende maten maar eens bij elkaar. Ook zag het hoofdbe stuur grote problemen bij het trans port naar de rampgebieden. Niet alle plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis trokken uit de bezwa ren van het hoofdbestuur de conse- Chauffeursdiploma niet meer via streekschool DEN HAAG (ANP) Nog maai een paar maanden bestaat aan tien streekscholen voor beroepsbegelei dend onderwijs de mogelijkheid een gratis cursus voor het diploma CCV- B te volgen. In 1983 moet elke na 30 Juni 1955 geboren chauffeur van een vrachtwagen van meer dan 7500 kilo maximumgewicht zo'n diploma be zitten. Na het wegvallen van de mogelijk heid om aan de streekscholen het diploma te halen, kan men het via de overige bekende instelling halen. De Italiaanse ambassade kan zich de kritiek van het hoofdbestuur van het Rode Kruis wel voorstellen. Eerste secretaris G. Damls zei dat de ambas sade en de consulaten in eerste in stantie niet hadden gemikt op het inzamelen van kleding en dergelijke. Meer moeite heeft Damis met de kri tiek op de organisatie in het rampge bied. „Randverschijnselen als jakhalzerij tref je aan bij iedere ramp van deze omvang," zegt hij. „Maar ik kan mij gewoon niet voorstellen dat de goede ren ergens anders belanden Je kan echter ook niet verwachten dat in een bergachtig rampgebied, zo groot als driekwart Nederland, de or ganisatie als een geoliede machine verloopt." Gisteren is vanaf Soesterberg een vliegtuig van de luchtmacht naar Ita lië vertrokken met aan boord zeven honderd kilo geneesmiddelen voor de slachtoffers van de aardbeving. De goederen komen uit de depots van de land- en luchtmacht. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers AMSTELVEEN Het ligt niet voor de hand dat er nu nog meer lucht bruggen voor hartpatiënten komen. Deze mening is de Ziekenfondsraad toegedaan, die zegt hierin te worden gesteund door staatssecretaris Ve der-Smit en de Begeleidingscommis sie hartchirurgie. Dit is gebleken uit overleg tussen een commissie uit de Ziekenfondsraad en de Begeleidingscommissie over aan vragen uit Groningen en uit het zui den van het land voor twee nieuwe hartluchtbruggen. In plaats daarvan wordt de hartchirurgie in Nederland gereorganiseerd. Opzet is om de meest urgente hartpa tiënten beter te spreiden over de cen tra en de drie luchtbruggen (Houston, Londen en Genève) beter te benut ten. De komende weken worden hier besprekingen over gevoerd. In de toekomst zal niet meer de hart chirurg samen met de cardioloog be palen of een patiënt naar het buiten land gaat. Bij die beoordeling krijgen ziektekostenverzekeraars en de Be- leidingscommissie hartchirurgie meer te zeggen. ADVERTENTIE De PvdA heeft duidelijk gemaakt dat ze wil regeren. Niet om de baantjes, maar aan de slag te kunnen, om de problemen op te lossen. Want Nederland moet log langer mee. De PvdA wil regeren om er voor te zorgen dat de koopkracht JJJ ran mensen met een minimumloon of een minimum uitkering niet wordt i. langetast 11 De PvdA wil regeren om de snel oplopende werkloosheid terug te kunnen r» iringen, onder andere door meer gerichte steun aan het bedrijfsleven, door meer j letaalbare huurwoningen te bouwen en door een grootscheeps energie- solatieplan uit te voeren. De PvdA wil regeren om zo kernenergie uit te kunnen bannen en de kerncentrales te kunnen sluiten. De PvdA wil regeren om er voor te zorgen dat er geen nieuwe kernraketten in ons land worden geplaatst Regeren kèn. Als u ons steunt Straks op 26 mei, bij de verkiezingen. En nu direct door iid te worden van een partij die de problemen met creativiteit en elan wil aanpakken. De contributie bepaal ik zelf aan de hand van mijn inkomen (vanaf f 5,50 per kwartaal) Invullen, uitknippen en in open envelop opsturen naar PvdA Antwoordnummer 8404 1000 PX Amsterdam fen postzegel plakken is niet nodig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11