Bewoners Wetering pelen verstoppertje controleleider m/v m m Visumplicht Surinamers heeft nauwelijks effect Juiste verdeling van voorraad huizen nodig udiek verzet vanuit kraakpand SE: CDA wil geheime contracten voor opwerking inzien Stroom christen-Turken afgenomen Lokale omroep weigert ontruiming uit te zenden Stuurgroep tegen opjagen bouw: tevens plaatsvervangend chef interne accountancy Lees veel, goed, goedkoop..... lees Ditmaal het neusje van de zalm voor Tolkienliefhebbers: ENSDAG 3 DECEMBER 1900 BINNENLAND TROUW/KWARTET onze verslaggevers STERDAM Het besluit om de leerlingen van twee scholen in de buurt vrij te geven, was onverstandig De mobiele eenheid haalde na een actie die uren had geduurd de zwarte en ee cersvlag van de toren: de Grote Wetering was ontruimd. !ve i ctie van mobiele eenheid, mare- psee en brandweer, die ruim vijf jou duren, werd om elf uur inge- loor de komst van een rijkspoli- otje in de gracht achter de ge- ;te panden. Daar werd een in de liggend vaartuig verwijderd om cht oète te maken voor de twee platbo- 3 a 5, die tijdens de feitelijke ontrui- d Te werden gebruikt. T,™ het pand tó verlaten. De krakers rea geerden met het voorlezen van een verklaring, waarin zij aankondigden hun strijd tegen woningnood elders voort te zullen zetten. De politie nam aan dat de bewoners van de te ontrui men panden op dat moment niet meer aanwezig waren en zich hadden •verschanst in dat deel van de Grote iWetering dat niet zou worden ont ruimd. hetzelfde moment verscheen het Rijksmuseum, dat tegen- de Grote Wetering ligt, een lange busjes van mobiele eenheid en tchaussee, politie te paard, wa ppers en een Rode Kruiswagen le landmacht. De menigte, die op loment was aangegroeid tot en- londerden mensen, werd binnen •artier uit de directe omgeving kraakpanden gedirigeerd. Kraaiepoten iet afzetten van de Spiegelgracht onden ongeregeldheden. Rel- 3pers gooiden met stenen waar- e mobiele eenheid met waterwer- ibeiop en traangas antwoordde. Boven gehe< rote Wetering circelde inmiddels I gebruikelijk, een politiehelikop- die de verspreiding van het pu in de gaten hield. iiek 3™,., genstelling tot de grimmige sfeer Spiegelgracht werd vanuit het :pand ludiek verzet gepleegd. O^Iïf de zolderverdieping werd roze inaar beneden gespoten. Daarna en een pop, een golf rode verf en een spandoek uitgerold met de „Amsterdam bloedt". Tegelij- |d klonk uit de toren de plaat is the end". intruiming begon op het moment de deurwaarder, aan de arm van ME'er, na bij vier deuren te heb- aangebeld, geen gehoor kreeg, tegafoon riep hij de krakers op Op de brug voor de kraakpanden had de stadsreinigingsdienst zand ge strooid om slipgevaar te voorkomen. Jongeren hadden daar olie en kraaie poten gegooid. In de gracht was nog de achterklep van een auto zichtbaar, die maandagavond tijdens het oprui men van barricades met brugleuning en al in het water was geschoven. Aan de andere brugleuning zaagde de po litie spijlen door om watertoevoer voor de brandslangen mogelijk te maken. Het verloop van de actie leek sterk op de ontruiming van de luze apparte menten aan de Prins Hendrikkade in augustus: ook hier werden hoogwer kers gebruikt. Twee open containers met ME-ers en brandslangen werden op zolderhoogte gehangen om even tueel verzet vanuit de Grote Wetering in water te doen smoren. Aan de zijkant werd een gesloten container met ongeveer veertig ME-ers naar het dak gehesen. Vanaf de begane grond kondén de andere etages nog niet worden bereikt omdat de trappen versperd waren. Om te testen of het gebouwde contai nervracht wel kon dragen was eerder een lading staal op het dak gelegd. Zelfs tot verbazing van de corpslei ding bleek in de gesloten container een verkleedpartij te hebben plaats gevonden. Toen de container op het dak openging, bleken twee ME-ers Dienstbevel kers en politie in actie achter het pand onze parlementsredactie HAAG De Tweede Kamer it geen genoegen met de blljven- leimzinnigheid rond de contrac- in de Nederlandse kerncen- en zogeheten opweridngsfa- n in het buitenland. Een bitse onjster Van Aardenne (economische waarschuwde gisteren voor sre financiële gevolgen," als de ir de contracten teniet doet. In uiterste geval moeten de kerncen- ps in ons land dicht. CDA-Kamerlid Van Houwelin- wilde zich er gisteren niet bij neerleggen, dat de contracten geheim blijven. De Kamer hoeft weliswaar niet over de eigenlijke inhoud van die documenten te oordelen, maar wel over een belangrijke consequentie: de terugzending van radio-actief af val naar Nederland. Minister Van Aardenne had, aange spoord door een motie-Van Houwe- lingen, bij de regeringen van Enge land en Frankrijk aangedrongen op openbaarmaking van de contracten. De weigering van beide landen bete kent, dat de motie niet uitgevoerd wordt. Het CDA-Kamerlid stelde daarom gisteren de eis, dat de rege ring zich inspant om dan toch in elk geval het contract vertrouwelijk aan de Kamer voor te leggen. Van Houwe- lingen noemde het resultaat daarvan „essentieel voor het eindoordeel van het CDA". De oppositie-partijen PvdA en D'66 verwerpen de con tracten. zich te hebben uitgedost als Sinter klaas en Zwarte Piet. Na uitbundig naar collega's en omstanders te heb ben gezwaaid, daalden zij af. Bene den was de Mobiele Eenheid met sloopwerkzaamheden begonnen om te voorkomen dat het pand opnieuw zou worden gekraakt: Op dat mo ment belden krakers op met de mede deling dat zij zich nog wel degelijk in het pand bevonden. Met het oog op instortingsgevaar stopte de politie tijdelijk met slopen. Om kwart over drie, toen de groep was gelokaliseerd, ging een arresta tieteam het gebouw in. Daar werd aanvankelijk gezegd dat de aanwezi gen niet zouden worden gearresteerd. Na overleg besloot men de groep toch af te voeren. Drie kwartier later wer den 24 krakers en zes journalisten, die zich met de krakers in de Grote Wetering hadden laten opsluiten, de meesten geboeid in een bus meege nomen. Direct nadat het pand is ontruimd worden slopers met een laadbak naar binnen getild De bus met de arrestanten reed eerst in de richting van de Bijlmerbajes. Toen men daar bijna was aangeko men kwam alsnog het dienstbevel om de krakers en de journalisten vrij te laten bij hét Amstelstation. De kra- kersvlag op de toren van de Grote Wetering wapperde toen al niet meer. De Mobiele Eenheid had deze vrijwel meteen weggehaald. Op het moment dat de ontruiming vrijwel was vol tooid, heerste er een redelijk ontspan nen sfeer. Brandweerlieden fotogra feerden ME-ers en andersom. De slo pers van eigenaar Bakker konden toen in de laadbak van een bulldozer het gebouw binnen. Eén poort, in de zijgevel, van de Gro te Wetering bleef na de ontruiming intact. Daarop stond de schildering van de krakers die twee frivool met eikaars dansende ME-ers voorstelde. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Minister Garde niers van CRM heeft STAD Radio Amsterdam gisteren geen gele genheid gegeven de ontruiming van de Grote Wetering volledig te verslaan. De minister vond het onderwerp niet zwaarwegend ge noeg om er extra zendtijd aan te spenderen. Uit protest zond STAD tussen twaalf en één uur alleen een verklaring van de program mastaf uit. STAD wildé voor de extra zend tijd gebruik maken van de „zwe vende" zenduren. Dat is zendtijd die de omroepen overhouden aan de nieuwsbulletins van het ANP, die in hun tijd worden uitgezon den. De minister wees dat verzoek echter af. Wel mocht STAD ieder uur een uitzending van drie minu ten verzorgen. Een aanbod dat de lokale omroep volstrekt onvol doende vond. hooguit goed ge noeg voor de „verkeersinfor matie". In het verleden heeft 8TAD zon der voorafgaande toestemming van de minister extra uitzendin gen verzorgd. De toestemming kwam dan pas achteraf en zonder moeilijkheden, aldus Jan Carmig- gelt van Radio STAD. Sinds de rellen in de Vondelstraat is de verhouding tussen CRM en STAD bekoeld. „Er wordt op onze ver zoeken laat of niet gereageerd." zegt Carmiggelt. CRM heeft Radio STAD voor het aanvechten van het genomen be sluit verwezen naar de Raad van State. De omroep zal daar in be roep gaan. De minister wijst de kritiek van STAD verder van de hand. Zij beroept zich op de om roepwet die haar de mogelijkheid zou laten dit soort besluiten te nemen. Het bestuur van STAD is veront waardigd over het besluit van mi nister Gardeniers. In een verkla ring wordt gesteld dat de minister „de grenzen van de persvrijheid heeft overschreden door zich uit drukkelijk met het programmabe leid te bemoeien". De Nederlandse Vereniging van Journalisten noemt in een reactie de bemoeienis van de minister met de inhoud van een radiopro gramma ongewenst. Ons commentaar staat op pagi na 5. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De visum plicht die 1 september van dit jaar is ingevoerd voor Surina mers, bezorgt de vreemdelin genpolitie in ons land veel werk, maar het effect is prak tisch nihil. Tot deze conclusie is de Rotterdamse vreemdelingenpolitie gekomen op grond van de ervaringen die ze de afgelopen drie maanden heeft opge daan. Vijfenzeventig tot tachtig pro cent van de Surinamers die met een visum naar Nederland komt, meldt zich niet op het referentie-adres, dat opgegeven moet worden bij het aan vragen van een visum Volgens hoofdinspecteur A. de Bruijn van de Rotterdamse vreemdelingen politie heeft invoering van de visum plicht veel extra werk met zich ge bracht voor de toch al zwaar belaste vreemdelingenpolitie. Het ministerie van justitie verlangt namelijk van de vreemdelingenpolitie dat ze contro leert of een Surinamer die ons land binnenkomt met een visum. zich ook daadwerkelijk meldt op het door hem opgegeven adres. In het merendeel van de gevallen blijkt dat echter niet te gebeuren en zou je dus, aldus De Bruijn, kunnen spreken van een illegaal. „De man of vrouw in kwestie die zich óp een Rotterdams adres moést melden, kan zich natuurlijk best in een andere gemeente bij de politie hebben ge meld, maar voor ons is hij spoorloos. Wij melden in zo'n geval justitie dat de betrokkene zich niet aangemeld heeft." Inzicht Volgens de Rotterdamse vreemdelin genpolitie geeft de visumplicht de Nederlandse overheid weliswaar een goed inzicht in wie met welke bedoe lingen en hoe lang naar Nederland komt, maar is het voor de vreemde lingenpolitie in ons land ondoenlijk elke Surinamer op te sporen, die zich niet heeft gemeld op een bepaald adres en spoorloos is. Het enige voordeel van de visum plicht is, meent de Rotterdamse vreemdelingenpolitie, dit de bpntrole op illegalen in ons land vergemakke lijkt wordt. „Als je nu'iemand aan houdt en zijn visum is verlopen en hij kan verder ook niet aantonen dat hij in ons land mag verblijven, dan is het duidelijk dat je met een illegaal te maken hebt," aldus De Bruijn. Turken Met de visumplicht die sinds 1 no vember ook voor Turken geldt, heeft de vreemdelingenpolitie nog onvol doende ervaringen opgedaan óm een beeld te kunnen géven vatt hët'effect van deze maatregel. Maar volgens een woordvoerder van, het ministerie van justitie is de stroom van vooral christen-Turken naar Hengelo (OJ aanzienlijk afgenomen. Tot 1 novem ber kwamen er elke maand elke tien tallen Syrisch-orthodoxe Turken DEN HAAG (ANP) Een meerder heid van de Tweede Kamer vindt dat er op regeringsniveau overleg moet komen tussen Nederland en de Antil len over een mogelijke toekomstige „overmatige migratie van Antillia- nen" naar ons land. De oppositiepar tijen waren niet bij machte aanvaar ding van een motie van deze strek king te voorkomen. De motie, ondertekend door VVD en CDA, spreekt uit dat de ontwikke ling van de Antillen geschaad zou ^kunnen worden door een „onver hoopt sterke migratie van de Antil len" naar ons land. De motie is door indienster mevrouw Verkerk-Terp stra (VVD) iets aangepast, door bij migratie in plaats van „naar Neder land". in te voegen „naar onder meer Nederland". Mevrouw Jabaaij (PvdA) en haar collega Waltmans (PPR) vonden dat hierdoor de harde kern van de Ka meruitspraak zeker niet was aange tast. De oppositie vindt het onver standig onderscheid te maken tussen dragers van hetzelfde paspoort. Met het naar buiten brengen van dit soort plannen om in de toekomst eventueel een beperkend toelatings beleid voor Antillianen te gaan voe ren, ontstaat onrust bij de Antilli aanse bevolking, hetgeen juist een migratie bevordert. „De motie roept datgene op dat zij juist wil voorko men," aldus mevrouw Jabaaij. naar die stad, in november was dat er maar een. Het ministerie van justitie sluit overigens niet uit dat de stroom begin volgend jaar weer op gang komt, omdat veel Turken nu nog wachten op het resultaat van hun visumaanvraag. Overigens zou ook de veranderde situatie in Turkije zeil een rol kunnen spelen bij de terug loop van het aantal christen-Turken dat naar ons land komt. Opvang De Rotterdamse vreemdelingenpoli- tiè heeft gisteren meegedeeld met in gang van vijftien december de op vang en behandeling van vreemdelin gen die zich melden bij het bureau vreemdelingenzaken, te zullen verbe teren. De lange wachttijden veel buitenlanders staan 's morgens om vier uur al te wachten voor het poli tiebureau gaan met ingang van die datum tot het verleden behoren, om dat dan elke vreemdeling op afspraak zal worden geholpen. Voor elke vreemdeling wordt in principe een half uur uitgetrokken. Rotterdam is de eerste gemeente in ons land met een dergelijk afsprakensysteem. Da gelijks melden zich zo'n tweehonderd buitenlanders bij de vreemdelingen politie in Rotterdam. Ook in Amsterdam, waar de proble men nog veel groter zijn hier komt het voor dat buitenlanders 's nachts om twee uur al in de rij staan te wachten bij het politiebureau wil men op den duur toe naar een afspra kensysteem. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De woningnood geeft geen aanleiding tot „een onbesuisd opjagen van de bouwproduktie." Veeleer verdient het aanbeveling alle aandacht te richten op een juiste verde ling van de bestaande voorraad woningen. Tot deze aanbeveling komt de stuur groep „gebouwde omgeving" onder voorzitterschap van prof. dr. ir. H. Priemus van de Technische Hoge school inTtelft. De stuurgroep komt met een afwijkende aanbeveling in het kader van een onderzoek naar de bouwnijverheid in de jaren tachtig. Het Economisch Instituut Bouwnij verheid komt in het kader van het zelfde onderzoek, dat na zes jaar aan een eindrapportage toe is en 25 mil joen gulden heeft gekost, tot geheel andere conclusies. Het economisch instituut meent dat om het woningtekort in de jaren tach tig in te lopen een jaarlijkse produk- tie van 120.000 woningen per jaar nodig is. De financiering daarvan moet geschieden door: lenen op de kapitaalmarkt, ter ont lasting van de rijksbegroting; het aantrekkelijker maken van be leggen in woningbouw; door verhoging van de woonlasten van gebruikers door versnelde huur- harmonisatie. De stuurgroep onder voorzitterschap van prof. Priemus is uitgegaan van „het beheer van de woningvoorraad als opgave in de komende decennia." De aandacht moet daarbij vooral worden gericht op verbeteren en handhaven van de kwaliteit van de woningen, de verdeling van de woon ruimte, en de verdeling van de woon lasten. De stuurgroep meent dat maatschap pelijk aanvaardbare bouwlokaties steeds schaarser zullen worden en acht, mede daarom, stabilisatie van de nieuwbouwproduktie op 100.Q0Q woningen gewenst. Gedurende het onderzoek bleken bei de visies op bouwen en wonen moei lijk verenigbaar, wat menigmaal tot felle discussie heeft geleid. Reden om beide visies naast elkaar openbaar te maken. Voor de eindrapportage, dit voorjaar, zal nog worden getracht de visies op elkaar aan te sluiten. Beide aanbevelingen zijn gebaseerd op sombere verwachtingen voor de bouwnijverheid in de komende jaren. Zo verwacht het economisch insti tuut dat de werkloosheid in de bouw niet zal afnemen. „Integendeel, naar mate de economische situatie verder verslechterd, zal het aantal werkloze bouwvakkers verder stijgen." SCHIJNDEL (ANP) De zeventien jarige Richard van Oorschot uit Schijndel is gistermiddag door een verkeersongeval in zijn woonplaats om het leven gekomen. De jongen, die op een bromfiets reed, werd aan gereden door een vrachtwagen met aanhanger Het ongeluk gebeurde op een kruispunt. bij het PROVINCIAAL ELECTRICITEITSBEDRIJF VAN NOORD-HOLLAND werken circa 2500 mensen aan de produktie en distributie van elektrische energie voor 425.000 gezin nen en bedrijven. het hoofdkantoor bevindt zich in bloemendaal, de centrales staan in velsen, diemen en oudeschild(texel) in 1981 zal bovendien een bedrijfskantoor in alkmaar worden betrokken. taak de medewerk(st)er die wij voor onze afde ling interne accountancy zoeken is volle dig op de hoogte van de werkzaamheden die normaliter tot de taak van een contro leleider behoren. hij/zij zal echter ook aandacht en tijd moeten besteden aan de controle-aspec ten van de geautomatiseerde gegevens verwerking. voorts zal hij/zij, binnen projectgroepen, worden betrokken bij de bouw van infor matieverwerkende systemen, waarbij het accent van de inbreng vooral zal liggen op het ontwerpen van optimale controle maatregelen. van de kandidaat wordt verwacht dat deze de chef bij diens afwezigheid kan vervan gen. standplaats bloemendaal vereisten diploma SPD of HEAO-BE gevorderde accountantsstudie (t/m admi nistratieve organisatie) kennis van moderne controletechnieken met name voor geautomatiseerde admini stratieve verantwoordingen met behulp van gegevensbanken enkele jaren ervaring als eerste assistent/ controleleider op een accountantskan toor leidinggevende en organisatorische capaciteiten leeftijd omstreeks 35 jaar salaris afhankelijk van leeftijd, opleiding en erva ring en kan bij aanstelling maximaal f 4964,-, exclusief f 26,- loontoestag bruto per maand bedragen, bij gebleken geschiktheid zijn verdere perspectieven aanwezig. zowel een inspraakprocedure als een psy chologisch onderzoek maken deel uit van de selectieprocedure, telefonische informatie omtrent de functie-inhoud kan worden ingewonnen bij de heer j. koornstra r a.. 023 - 258221 toestel 2364. voorzieningen welvaartsvaste pensioenregeling, vakan tietoeslag 8%. gunstige secundaire arbeidsvoorwaar den. uw sollicitatie wordt met belangstelling tegemoet gezien door de directie van het PEN, postbus 150, 2060 AD bloemen daal. PRISMA Tolkien Lexicon J. E. A. Tyler Nederlandse vertaling: Max Schuchart Hierin zijn - alfabëtisch gerangschikt - alle namen en begrippen te vinden die voorkomen in De Hobbit, In de ban van de Ring, De Silmarillion, De avonturen van Tom Bömbadil, De Sprookjes e.d. Ook wordt des betekenis van veel woorden uit de Elfen-, Dwergen-en Mensentalen uitvoerig verklaard. 544 blz., f 18,50/290 fr Let op, er komen steeds nieuwe Prisma's: Het Spectrum brengt het Uw boekhandel heeft het

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9