EG vraagt naleving akkoord Helsinki in Poolse kwestie Damascus stelt Jordanië eisen 'Podrabinek weet te veel af van misbruik psychiatrie' Olieproduktie Russen zal gaan tegenvallen China bekijkt westers parlementair systeem Economie Polen slecht de ia Giscard eenzaam aan en naar top 'Uitzonderlijke' hulp EG voor Italië Syrië heeft groter leger dan Jordanië in vai rooi ?enij nk steli egeli ij ze vai >n. i he je t< WOENSDAG 3 DECEMBER 1980 BUfTENLAND TROUW/KWARTET 7 MOSKOU (Reuter. AP. AFP) - De olieproduktie van de Sowjet- Unie zal de komende jaren nauwe lijks meer worden. Dit blijkt uit het vijfjarenplan voor de eerste helft van de Jaren tachtig, waar voor Moskou gisteren de richtlij nen heeft gepubliceerd. Ze laten zien dat de Sowjet-Unie het de komende jaren economisch heel kalmpjes aan gaat doen. Over de Russische doelstellingen tot 1985 was de afgelopen tijd in het Westen veel gespeculeerd. De aandacht was daarbij vooral uit gegaan naar de olieproduktie, mo menteel de grootste ter wereld. Volgens een voorspelling van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA zou de produktie in de loop van de jaren tachtig verminderen, waardoor de Sowjets zich zouden aandienen als importeurs van olie. De richtlijnen geven aan dat de produktie van ruwe olie en aard gas zal blijven staan op tussen de 12,4 tot 12,9 miljoen vaten per dag, waarvan het grootste gedeelte uit West-Siberië komt. Dat houdt in dat de produktie de komende tijd hooguit één procent per jaar zal' vermeerderen. Volgens Westerse deskundigen is de kans groot dat zelfs dat ene procent niet wordt gehaald. De olie is van groot belang voor de economie van de Russen, omdat zij een kwart van de produktie kunnen uitvoeren. De olie vormt daarmee ruim een derde van de Russische export. Moskou heeft de mede-leden van de Comecon, de communistische tegenhanger van de EO, al meegedeeld dat zij tot 1985 slechts kunnen rekenen op een „minimumlevering" van 1.6 miljoen vaten per dag. De vrees bestaat dat de Sowjet-Unie gedwongen wordt de verkopen aan het Westen te verminderen. Westerse deskundigen menen dat Moskou tegen 1985 aardgas de plaats van olie als exportmiddel en dus als deviezenleverancier wil laten innemen. Daarom zou het Kremlin willen dat de nieuwe pijpleidingen naar West-Europa, voor het vervoer van Siberisch gas zo snel mogelijk worden aange legd. De produktie van aardgas zal tussen nu en 1985 met vijftig procent moeten stijgen. Ten gevolge van de olie-ontwikke lingen streeft Moskou naar een groei van de industriële produktie van 26 tot 28 procent over vijf jaar. Voor het afgelopen vijfjarenplan was dat 36 procent, maar het re sultaat was slechts 24 procent. De nadruk ligt vooral op de produktie van consumptiegoederen. Het plan zal in februari worden door gesproken. i r. is oori f we vai e 31 tvoe erk éei ra de Ti rkse et gele door Ferry Mingelen LUXEMBURG De Europese regeringsleiders hebben gisteren verklaard dat zij hun relaties met Polen strikt overeen zullen laten stemmen met het handvest van de Verenigde Naties en de akkoorden van Helsinki over veiligheid en samenwerking in Europa. Zij roepen alle ondertekenaars van het verdrag op hetzelfde te doen. Ook de Sowjets hebben „Helsinki" ondertekend maar de verklaring van de Europese „tien" noemt Moskou overigens niet als zodanig. culturele systeem vrij te kiezen en te ontwikkelen en zijn eigen wetten en regels te bepalen. Afzien van iedere directe of indi- De Europese verklaring noemt de vol gende principes: Respect voor het recht van ieder land om zijn eigen politieke, sociale, economische en PEKING (AFP, Reuter. AP) De Chinese Volksrepubliek crijgt meer belangstelling voor de politieke systemen die in de westerse landen worden gehanteerd. En dat op een moment I dat Peking bezig is een nieuwe grondwet op te stellen die niet I alleen de bestaande socialistische modellen als basis zal I hebben. Het Chinese Volksdagblad heeft deze week een gunstig commentaar gewijd aan het westerse parlementaire stel sel. waarin het parlement de moge lijkheid heeft de regering ter verant woording te roepen. Het orgaan van de communistische partij in China haalde voorbeelden aan uit Joegosla vië. Frankrijk, West-Dultsland, Italië en Oroot-Brittannië en legde er de nadruk op dat de parlementen hier de mogelijkheid hebben een „excessieve loncentratie van macht" bij de rege- igen te voorkomen en tevens kun- tten vermijden dat er „een opzettelijk iictatoriale leiding" wordt ingesteld. De huidige Chinese leiders, die voor het merendeel slachtoffers zijn ge weest van de verguizingen gedurende de Grote Proletarische RevoluUe, streven er volgens waarnemers in Pe king naar dat voorkomen wordt dat de macht in China te veel in handen van een persoon terecht komt, zoals dat in het tijdperk Mao Zedong het geval was. Met name de huidige ster ke man op de achtergrond, vlce-voor- zitter van de partij. Deng Xiaoping zou voor een collecUef leiderschap •zijn. Proces De boosdoeners uit die Culturele Re volutie, de roemruchte „bende van vier" staan momenteel samen met de al even roemruchte „Kliek van Lin Biao" terecht in Peking. Daar wordt nu het onderscheid gehanteerd tus sen „leugenaars", die weigeren te be kennen. en „andere verdachten" die dat wel hebben gedaan. Volgens de advocaat van klieklld Jiang Tengjiao zijn bendeleidester Jiang Qing, de weduwe van Mao Zedong, en Zhang Chunqiao. voormalige burgemeester van Sjanghai „leugenaars" (zij heb ben nog niet bekend) en is Jiang Tengjiao' „verdachte" (hij heeft wel bekend deel te hebben genomen aan een komplot dat het bewind van Mao Zedong ten val moest brengen). Jiang Tengjiao heeft tevens gezegd dat hij op bevel van Jiang Qing een speciale eenheid heeft geleid die de huizen van vooraanstaande kunstenaars moest plunderen. Dat zou in oktober 1966 zijn gebeurd. Het onderzoek te gen Jiang Tengjiao is nu afgelopen en de voormalige generaal kan de dood straf krijgen voor de „contra-revolu tionaire misdaden" die hij heeft be kend. Er zou overigens binnen de Chinese leiding onenigheid bestaan over de straf die de weduwe van Mao moet krijgen. Men zou hebben gekozen voor de doodstraf, ook al door de „slechte houding" van de vrouw tij dens het proces. Maar de executie van de vrouw van de legendarische Mao zou moeilijkheden kunnen ver oorzaken, omdat, zoals het Pekingse Volksdagblad schreef, de bende nog steeds aanhangers heeft die opnieuw aan de mac lien komen. ree te, individuele of collectieve inter ventie in de interne of externe zaken die binnen de nationale competentie van een andere staat vallen, ongeacht de wederzijdse relaties. Erkenning van het recht van alle volkeren om hun eigen politieke, eco nomische, sociale en culturele ont wikkelingen te volgen zoals het hen goeddunkt en zonder interventie van buitenaf. Deze drie principes gaan dus duide lijk in tegen het door de Sowjet-Unie wel geclaimde recht te interveniëren in Oostblokstaten als daar het com munistische systeem gevaar zou lo pen. De harde toon van de Europese verklaring is, volgens conferentie kringen, mede het gevolg van de Westduitse waarschuwing dat de si tuatie rond Polen zeer ernstig wordt. De Westduitse minister van buiten landse zaken Genscher meldde vol gens conferentiekringen dat er aan de grenzen van Polen (In de Sowjet-Unie en in Oost-Duitsland) onrustbarende troepenbewegingen zijn geconsta teerd. De avond tevoren nog was op de Europese topconferentie de stem ming onder de regeringsleiders wat genuanceerder. Sommigen achtten toen het gevaar van een Russische Interventie niet zo groot. De Europese regeringsleiders hebben nog niet besloten tot welke reacties een eventuele Russische interventie in Polen zou kunnen leiden. „Na zulke ontwikkelingen kunnen we in Madrid niet met de Russen om de tafel blijven zitten en doen alsof er niets gebeurd is", zei men. De Euro pese verklaring benadrukt dat voort zetting van de conferentie van Ma drid alleen mogelijk is als alle betrok ken landen zich houden aan de prin cipes van de slotakte van Helsinki. In conferentiekringen werden ook eco nomische boycotacties tegen de Sow jet-Unie niet uitgesloten. „Als de Russische inval in Afghanistan al zo veel reacties heeft opgeroepen, dan zal dat bij Polen zeker ook het geval zijn", zo werd opgemerkt. In diplomatieke kring werd er overi gens op gewezen dat de huidige on derhandelingen tussen de Sowjet- Unie en een aantal Westeuropese lan den over de levering van Russisch aardgas, een lastige factor kunnen vormen als er een hardere lijn ten opzichte van Moskou moet worden ingenomen. Volgens onbevestigde be richten hebben de Verenigde Staten informeel al bezorgdheid uitgespro ken over de mogelijke Europese af hankelijkheid van Russische energie. Bij de onderhandelingen over de leve ring van 45 miljard kubieke meter Russisch aardgas zijn Nederland, West-Duitsland, Frankrijk, Italië en België betrokken. Premier van Agt ontkende gisteren overigens desge vraagd dat deze gasleveranties op de top in Luxemburg aan de orde zijn geweest. Amerika In Luxemburg werd niet duidelijk in hoeverre de harde Europese opstel ling ten aanzien van de Sowjet-Unie het resultaat is van overleg tussen Europa en de Amerikaanse regering. Wel is duidelijk dat Europa de wat Ook voor de Franse president Valéry Giscard d'Estaing lijkt het eenzaam te zijn aan de top. In zijn eentje liep hij gisteren langs de autoweg naar de tweede bijeenkomst van de Europese re geringsleiders in Luxemburg. WARSCHAU (Reuter, AFP, AP) De Sowjet-Unie heeft Polen een lening van ruim twee miljard gulden toegezegd ais teken van bezorgdheid over de economische problemen van dat land. De Poolse eerste minister Jozef Pinkowski deelde gisteren mee dat het nationale inkomen met een tot nu toe ongeëvenaard percentage van drie zal verminderen. De lening van de Sowjets maakt deel uit van een pakket van 2,5 miljard gulden dat de leider van de Poolse communistische partij Stanislaw Kania maandagnacht bekendmaakte. Volgens het Poolse persbureau PAP heft Moskou geen voorwaarden verbonden aan het krediet van twee miljard en het is dus mogelijk dat Warschau een deel of zelfs alles aanwendt om schulden in het Westen te betalen. Die schuld zal eind dit jaar ongeveer 45 miljard gulden bedragen. De Russische lening valt samen met pogingen van Polen om in het Westen nog meer te lenen. Premier Pinkowski somde gisteren voor het centrale comité van de partij een reeks zeer sombere cijfers over de Poolse economie op. Met een vermindering van het nationale inkomen met 2,2 procent over 1979 zit het land voor het eerst in 35 jaar in een negatieve groei. Pinkowski deelde mee dat de landbouwproduktie met 12 procent is verminderd en zelfs beneden het laagterecord van 1973 zit. gefrustreerde relaties met Washing ton snel wil verbeteren. Zoals bekend was de verhouding tussen de Ameri kaanse president Carter en bijvoor beeld de Westduitse bondskanselier Schmidt niet erg best. Schmidt ver wacht dat dit onder Reagan snel zal verbeteren. Hij meldde zijn Europese collega's dat zijn recente besprekin gen met Reagan zeer positief zijn verlopen en dat Reagan ook veel ver wacht van een nauwere Europees- Amerikaanse samenwerking tenu- aanzien van de internationale pro blemen. Van een onzer verslaggevers LUXEMBURG De Europese Ge meenschap zal „uitzonderlijke maat regelen" nemen om Italië te hulp te komen bij het herstel van de door de aardbeving zwaar getroffen zuidelij ke provincies. De regeringsleiders en ministers van buitenlandse zaken van de Europese Gemeenschap heb ben gisteren op de laatste dag van de topconferentie in Luxemburg beslo ten dat wederopbouwhulp vooral zal worden verstrekt in de vorm van le ningen. Hoeveel precies en in welke vorm wordt later vastgesteld. Italië heeft in Luxemburg meege deeld de eerste twee jaar zeker 25 miljard gulden nodig te hebben voor de wederopbouw. In Europese kring was sprake van een lening van de Europese investeringsbank aan Italië van rond drie miljard gulden tegen zachte rentevoorwaarden. Het ver schil met de echte marktrente zou de gemeenschap tachtig tot honderd miljoen gulden per jaar kosten, waar van vijf miljoen ten laste van Neder land. De sociaal-economische problemen in de gemeenschap vormden een be langrijk onderwerp op de Europese top, „maar," gaf premier Van Agt na afloop toe „er zijn geen spectaculaire resultaten bereikt." Het enige noe menswaardige is volgens hem dat er volgend jaar een gezamenlijke verga dering van de ministers van finan ciën, economische zaken en sociale zaken zal worden gehouden, „maar ook hiervan moet men niet te veel verwachten," waarschuwde Van Agt. AMMAN, DAMASCUS (Reuter, AFP, AP) Om een eind te maken aan de spanningen tussen Syrië en Jordanië is gisteren in de Jordaanse hoofdstad Amman de Saoedi-Arabische prins en vice-premier Abdoella Bin Abdoel/Aziz aangekomen om in opdracht van zijn stiefbroer, koning Khaled te bemiddelen. De prins, die ook commandant van het Saoedische nationale garde (het leger) is. heeft zondag al met presi dent Hafez Assad van Syrië gespro ken en volgens kranten in Beiroet wil Syrië dat Jordanië aan twee voor waarden tegemoet komt voordat het conflict wordt bijgelegd. Jordanië moet ophouden met het ver lenen van steun aan de moslem-broe derschap die het Syrische Baath-be- wind naar het leven staat (de beken de kringen zeggen dat Syrië zelfs uit levering eist van leden van deze broe derschap) en Jordanië moet afzien van rechten om voor de Palestij nen te spreken in verband met welke mo gelijke oplossing van het Midden- Oosten-conflict dan ook. Syrië ver wijt de Jordaanse koning Hoessein van plan te zijn het met de komende Amerikaanse president Ronald Rea gan en Israël op een akkoordje te gooien, waarbij de rechten van de Palestijnen zouden worden verkwan seld. De Jordaanse premier Moedar Ba- dran heeft eerder al gezegd dat Jorda nië niets van doen heeft met de broe derschap en Jordanië zal evenmin toegeven hoe dan ooit de rechten van de Palestijnen te verkwanselen. Waarmee Jordanië de Syrische eisen naast zich neerlegt en het conflict dus niet wordt bijgelegd. Of het conflict wordt omgezet in een regelrechte oor log is zeer de vraag. De Saoedische prins zou ook een boodschap bij zich hebben van koning Khaled (die ook al aan Syrië is verstrekt) en volgens de kringen wordt daarin stevige druk uitgeoefend op beide regimes het conflict vreedzaam te regelen. Saoe- di-Arabië is in staat tot stevige pres sie omdat beide landen financieel' zwaar op de rijke oliemacht leunen. Syrische Mig-straaljagers zouden in middels wel over de Jordaanse stel lingen zijn gevlogen, maar in Amman werd gezegd dat het Jordaanse leger zich niet had laten verleiden tot een reactie. In Damascus is gisteren officieel het verdrag van vriendschap tussen de Sowjet-Unie en Syrië geratificeerd, waarmee het verdrag in werking is getreden. De Syrische strijdkrachten heb ben een theoretische meerder heid van vier tegen een op die van Jordanië, mocht het inder daad tot een militaire krachtme ting komen. Dit blijkt uit de „mi litaire balans 1980-1981" uitgege ven door het Instituut van Stra tegische Studies in Londen. Volgens het instituut telt het Sy rische leger 247.500 man tegen 67.200 militairen in Jordanië. De omvang van de Syrische grond troepen wordt geschat op 200.000 man, onderverdeeld in drie pantserdivisies, twee gemo toriseerde divisies, twee pantser brigades en vier onafhankelijk opererende gemechaniseerde brigades en vier onafhankelijk opererende gemechaniseerde brigades, twee artillerie-brigades en commando- en parachutis ten-eenheden. Syrië beschikt over ongeveer 3000 Russische tanks, waarvan 120 zeer moder ne T-72 tanks. De Syrische luchtmacht heeft 400 gevechtstoestellen, waaron der 60 Mig-23's en 25 Mig-25 ja gers die een snelheid halen van zowat 4000 kilometer per uur. Het Jordaanse leger telt volgens het instituut ongeveer 60.000 man, verdeeld over twee pant serdivisies, twee gemotoriseerde divisies en een pantserbrigade. Jordanië heeft ruim 600 tanks, van Britse en Amerikaanse ma kelij en het wachten is op hon derd moderne Amerikaanse tanks van het type M-60-. De luchtmacht van Jordanië is uit gerust met ongeveer zestig Ame rikaanse F-5 gevechtsbommen werpers. De Russische dissident Alexander Podrabinek komt vandaag voor de rechter op beschuldiging van het in diskrediet brengen van de Sowjet staat. Het tot twee maal toe uitgestelde proces zal in het Siberische Jakoetsk plaatsvinden, zo wordt uit dissidentenkringen vernomen. Hij kan veroor deeld worden tot drie jaar strafkamp. De 27-jarige Podrabinek maakt deel uit van de werkgroep tot onderzoek van het gebruik van de psychiatrie in de Sowjet-Unie voor politieke doeleinden. Irina Griwnina, met wie onderstaand interview werd gehouden, maakt ook deel uit van deze werk groep. Zij werd kort na dit vraaggesprek aange houden en verblijft nu in de Lefortowo-gevangenis in Moskou. door Honk Wolzak ..Al voordat ik in contact met Alexander Podrabinek kwam wist ik van het misbruik van de psychiatrie af. Ik had iets opgevangen over gedwongen opnamen van Alexander Volpin en Leonid Plioesjtsj. Ik kwam er pas echt mee in aanraking toen ik het boek „Geneeskunde als Strafmaatregel" van Sasja (Alexander) Podrabinek las. Ik vond het verschrikkelijk om te lezen, nog veel erger dan de Goelag Archipel van Solsjenitsyn. Vaak moest ik na een bladzijde stoppen, zo verschrikke lijk," zo vertelt Irina Griwnina. De grondslag voor de „Werkgroep tot on derzoek van het gebruik van de psychiatrie voor politieke doeleinden" werd eind 1976 gelegd met de arrestie en opsluiting in psy chiatrische klinieken van de drie dissiden ten Argentow. Startsjik en Borisow. Het was een idee van generaai-majoor Pjotr Grigorenko en de eerste leden waren Wjats- jeslaw Bachmin, Felix Se re brow, Alexander Podrabinek en Irina Kaploen, vier vrienden wier medewerking Grigorenko had ge vraagd. Kort na de oprichting werden acht, exemplaren van Podrabineks boek „Ge neeskunde als strafmaatregel" in beslag genomen nadat de KGB (de Russische ge heime dienst) een huiszoeking had gedaan in verband met de zaak van Below, een dissident die in een inrichting was opgeslo ten en voor wie de werkgroep zich sterk maakte. Het lukte Podrabinek toch om een exemplaar naar het westen te smokkelen. Bulletins Een half jaar later begon de werkgroep met informatiebulletins waarin steeds een aan tal gevallen van misbruik van de psychia trie zo uitvoerig en waarheidsgetrouw mo gelijk worden behandeld. Griwnina: „Wij vroegen de autoriteiten om ons te helpen en ons informatie te geven en fouiten in de bulletins aan te wijzen. Elk exemplaar stuurden we op, behalve de laatste, want daar hadden, we geen tijd voor. Maar nooit hebben we antwoord gekregen. Alleen in december van het vorig jaar kreeg Bachmin tijdens een ondervraging een aantal fouten te horen maar zodra hij ze begon op te schrijven stopte de ondervrager met voorle zen." Kort na het verschijnen van de eerste informatiebulletins werd Felix Serebrow gearresteerd en op beschuldiging van het vervalsen van zijn werkboekje tot een jaar kamp veroordeeld. Tijdens zijn afwezigheid maakte de werkgroep de moeilijkste perio de door. De druk op Podrabinek begon in oktober 1977 toe te nemen. De KGB schaduwde hem eerst met één auto en later met twee. Nadat Podrabinek naar het proces tegen een zekere Wladimir Rozjdestwow diens ontoerekeningsvatbaarverklaring was vol gens Griwnina een van de duidelijkste ge vallen van misbruik van de psychiatrie was geweest kreeg hij te horen dat hij binnen drie dagen moest beslissen of hij het land wilde verlaten of niet. Wilde hij niet dan zou hij worden gearresteerd. groep. Hij stelde psychiatrische rapporten van dissidenten op waarin hij in het meren deel van de gevallen tot de conclusie kwam dat zij geestelijk volkomen gezond waren. De anderen hadden slechts lichte psycho sen, die geen opname in een psychiatrische kliniek behoefden. Na de veroordeling van Podrabinek in augustus 1978 telde de werk groep toch weer vier leden: Bachmin, de weer vrije Serebrow, Wolosjanowitsj en Le onard Ternowski. Het was een jaar lang vrij rustig rond de groep, de bulletins kwamen uit en van de kant van de KGB bleef het bij dreigementen en huiszoekingen, waarbij documenten werden geconfisceerd. Huiszoeking Volgens Griwnina is Leonard Ternowski twee maanden later aangehouden en opge sloten in de Boetirka, een beruchte gevan genis van Moskou. De grootste klap voor de werkgroep was de nieuwe arrestatie begin juni van Podrabinek. „Ik hoorde het op het vliegtuig, net na aankomst uit de Krim en besloot meteen door te vliegen naar zijn verbanningsoord Oest-Nera, waar hij met zijn vrouw en zoontje woonde. Al voor zijn arrestatie verkeerden hij en zijn vrouw in een zeer slechte gezondheid. Beiden hadden last van een leverinfectie en Podrabineks vrouw Alla kreeg daar nog een nierinfectie bij. Doordat ik zo vlug in Oest-Nera was lukte het mij hem nog in de plaatselijke gevangenis te zien. Een paar dagen later werd hij overgebracht naar de centrale ge vangenis van Jakoetsk." „Ik herinner mij die tijd van minuut tot minuut, het was verschrikkelijk. Op zon dagavond 4 december kwamen we bij hem Harde SldG om wat te drinken en afscheid te nemen maar de volgende dag gebeurde er niets." Hierna ging de KGB eisen dat Podrabinek met zijn vader en broer Kirill zou emigre- Alexander Podrabinek ren. Zo niet dan zou Kirill worden gearres teerd. De een vroeg hem te blijven, de ander om weg te gaan en het werd voor Podrabi nek nog moeilijker toen Kirill ook werd aangehouden. Uiteindelijk besloot Alexan der niet te emigreren maar veel vrienden waren vijanden geworden en Kirill was ver oordeeld tot 2,5 jaar kamp. Griwnina „Begin mei voelden we dat er iets zou gebeuren. Het proces tegen de natuur kundige Orlow kwam er aan en iedereen Irina Griwnina werd gedwongen Moskou te verlaten.- Alexander en ik moesten op 9 mei weg. Toch nog onverwachts werd hij een week later gearresteerd. Zijn aanhouding was een harde slag voor Slawa Bachmin, die alleen was overgebleven. Serebrow zat nog steeds in het kamp en Kaploen had de werkgroep verlaten omdat ze het oneens was met het besluit van Podrabinek." Wel had de werkgroep de steun van de psychiater Alexander Wolosjanowitsj die korte tijd later officieel lid werd van de Griwnina: „Op 5 februari van dit jaar werd mijn telefoon afgesneden. Die dag vonden vijf huiszoekingen plaats bij leden van de werkgroep en anderen. Een week later kwam Bachmin rond etenstijd bij mij Die dag zouden we een informatiebulletin afma ken en bovendien hadden we nog wat te bespreken. Na anderhalf uur werd er ge beld. Ik deed open en stond tegenover een KGB'er en een agent van de militie. Ze fÏA7nnrihAiH vertelden mij dat er in mijn flat een zware WwfcUilüflCIU misdadiger verbleef. Ik antwoordde dat dat niet het geval was en smeet de deur dicht. Wat de uitslag betreft vrezen we het ergste. Als hij naar een kamp wordt gestuurd zul len we hem nooit meer terug zien. Dan zal hij nog voor hij dertig is aan uitputting overlijden Dat is de prijs die hij en moge lijk wij allen voor onze zaak moeten be talen." Ze begonnen te bellen en uit woede sloeg ik de bel van de muur. Pas toen ook de buren zich er in gingen mengen deed ik de deur open. Ze kwamen binnen en vroegen Sla- va's pas. Hij moest mee. Ik zag hem voor het laatst door het raam toen hij in een auto van de militie stapte. Pas na een week kregen we te horen dat hij in de Lefortowo- gevangenis zat. Die avond zijn we rond de gevangenis gelopen en hebben we zijn lieve lingsliedjes gezongen. Hij moest me wel hebben gehoord want ik zong zo afgrijselijk vals!" Podrabineks toestand is kritiek. Hij is niet te beschrijven mager door hongerstaking en slechte voeding. Hij krijgt geen speciaal dieet en geen medische behandeling. Zijn moreel staat op een hoog peil. „Hij weet dat ze hem proberen te vermoorden omdat hij te veel van het misbruik van de psychiatrie weet. „Ook het moreel van Bachmin is zeer goed. Het proces tegen hem zal spoedig beginnen en daarna volgt dat tegen Ter nowski, van wie men weinig weet. „Wanneer dat tegen Podrabinek plaats vindt is niet duidelijk. Het grootste pro bleem is het vinden van een advocaat want niemand wil een politieke zaak behandelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7