Den Haag gaat verkoop van grond bekijken vinder Luit Sociale academie verlaat gekraakte Sint Nicolaasschool Scheveningen wil een actieplan voor stadsvernieuwing Extra Bericht voor schrandere spaarders. Singels geen beschermd stadsgezicht 5-jaars 1Aiy Tegen de wil van wethouder Duivesteijn Tien maande voor meisje i dood van ba) 'Doel grotendeels bereikt' Versneld genetisch onderzoek mogelijk Begrafenissen - Crematies Transporten FNV-bond ziet af van nieuwe CAO bij spoorwegen Tram rijdt in op arbeiders CDA-werkgroep beziet alsnog stichting partij Al ruim een jaar te laat span rdepositoR.Vr 4/0 Heeft al aktie ondernomen? Bank Mees Hope nv WOENSDAG 3 DECEMBER 1980 REGIO OEN HAAG TROUW/KWARTET WC Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeente Den Haag gaat een studie verrichten naar de mogelijkheid en de consequenties van verkoop aan particulieren, van grond in delen van de stad die door een bestemmingsplan worden beschermd. Dit om kapitaal vrij te maken voor de stadsvernieu wingsgebieden. Een motie van die strekking van het CDA-raadslid Otter te Kolsté werd gisteravond aan het eind van de begrotingsbehandelingen aangenomen. De motie werd ten sterkste ontraden door wethouder van ruimtelijke orde ning en stadsvernieuwing Duive steijn (PvdA), die zei geen enkele be hoefte aan een dergelijke studie te hebben. Hij werd 'ondersteund door zijn fractie, die evenals de PPR wees op de moeite die Den Haag doet en heeft gedaan om grond in handen te krijgen. Bovendien, zo waren deze partijen het eens. is het grondbezit toch te beperkt om via verkoop werkelijk soelaas in de stadsvernieu wing te kunnen bieden. Volgens me vrouw Otter kan de gemeente de grond beter verkopen dan er niets mee doen. Met de steun van CDA, WD en D'66, en een meerderheid van het college van B en W werd het voorstel ten slotte aanvaard. Vandalisme In de meer dan dertig moties waar over gisteravond werd gestemd, haal de een ander voorstel van mevrouw Otter het eveneens: Het college moet met een overzicht komen van de kos ten die in de afgelopen twee jaar zijn gemaakt voor het herstellen van ver nielingen in de stad. Ook hier waren PvdA en PPR tegen. PvdA-woord- voerder Van Otterloo noemde een dergelijk overzicht onzinnig, als niet direct de oorzaken worden onder zocht en er maatregelen aan worden gekoppeld. Volgens de WD wordt deze problematiek echter onderschat en fractieleider Happel van het CDA meende dat het hiebij gaat om grote bedragen die „niemand kan terug vinden." Dodewaard Met slechts de stemmen van de PPR en PvdA voor (met uitzondering van de PvdA'ers Meyburg en Chandoe) verwierp de raad een voorstel B en W op te dragen stappen te ondernemen om tot sluiting van de kerncentrale Dodewaard te komen. Van Otterloo wees erop dat een reeks steden, waaronder Delft en Rotter dam, die evenals Den Haag via het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland bij de exploitatie van de kernenergiecen trale en de afneming van daar opge wekte elektrifciteit betrokken zijn, zich al voor sluiting van Dodewaard hebben uitgesproken of dit gaan doen. Op de door de regering beloofde bre de maatschappelijke discussie over de wenselijkheid van kernenergie, be hoeven we volgens Van Otterloo niet meer te wachten: die komt er toch niet. De gemeente Den Haag heeft zich al uitgesproken tegen uitbrei ding van kerncentrales, we moeten nu erkennen dat bestaande ook pro blemen opleveren, aldus de PvdA- fractielelder. De WD vond de afge schilderde gevaren van de centrales sterk overdreven. Een kleine meer derheid van D'66 was tegen de slui ting van Dodewaard en het CDA wil de zich nu niet uitspreken omdat er een raadsdebat over deze zaak in het vooruitzicht is gesteld. Ruimtes Nog enkele moties, die door de ge meenteraad van Den Haag werden aanvaard, zijn: In de gemeentelijke verpleegtehui zen. waar nodig in verzorgingshuizen en in het ziekenhuis Leienburg wor den ruimtes gecreëerd, waar langdu rige patiënten en hun partners de mogelijkheid krijgen de maximale privacy en intimiteit te genieten (Martini-PvdA). B en W komen zo mogelijk voor 1 mei 1981 met maatregelen die ertoe leiden dat het gebied Klein-Sofialaan Het CDA-raadslid Otter te Kolsté. niet meer als parkeerterrein wordt gebruikt (Burgers-PvdA). Over de gehele stad wordt een on derzoek ingesteld naar verkeers knooppunten rond en naar scholen. (Burgers). Het college moet in overleg met Rijksgebouwendienst een meerjaren programma opstellen voor de nieuw bouw en in gebruikneming van Rijks gebouwen (Ten Velden-PvdA) B en W zal in alle openbaarheid informatie verstrekken en de ge meenteraad zich laten uitspreken over de bouw van schuilkelders voor atoomaanvallen (Verduyn Lunel- PPR). Een groep van ongeveer twintig kra kers heeft de afsluiting van de begro tingsbehandeling van de Haagse ge meenteraad verstoord. Zij drongen gisteravond rond half tien de raads zaal binnen en lazen een verklaring voor. Burgemeester Schools schorste onmiddellijk de vergadering. In de verklaring protesteerden de krakers tegen de uitslag van een onderzoek naar de ontruiming op 13 november van enkele panden aan de Barendtz- straat door de politie. Dit onderzoek was hen op zaterdag 15 november toegezegd in een gesprek met burge meester Schols, wethouder Vink, hoofdofficier van justitie Schimmel en politiecommissaris Peyster Uit het hen gisteren ter hand gestelde rapport wordt volgens de krakers overduidelijk dat het duo Schols en Schimmel de affaire onder de tafel proberen te werken. Het rapport gaat niet in op de schuldvraag. Ten on rechte wordt aldus de krakers gesug gereerd dat er geen sprake is vart een ontruiming maar van huisvredebreuk door de bewoners. De krakers eisten onmiddellijke inwilliging van hun al eerder gedane eisen, namelijk terug draaiing van de ontruiming, ophelde ring over de Barendtzstraat-affaire en voorkennis aan de gemeenteraad bij ontruimingsplannen. Na het voor lezen van de verklaring verliet de groep het gemeentehuis aan de Groenmarkt. AMSTERDAM (ANP) - Een tienjarig meisje dat in juli in verwarring haar dochtertje va gen maanden onverzorgd acht« waardoor het overleed, is verooi tot tien maanden gevangeni met aftrek van voorarrest, wi vijf maanden voorwaardelijk. De Amsterdamse rechtbank daarbij als voorwaarde gesteld het meisje zich moet laten begeli door de reclassering, waarbij Ze zo nodig onder behandeling vai psychiater zal moeten stellen. Zowel de officier van justitie a president van de rechtbank wai 'mening dat er geen opzet in he was daarvoor hield het meisje te van haar kind. Nadat haar vrien een langdurige gevangenisstraf veroordeeld, ging alles fout. draaide er op uit dat het meij paniek haar woning verliet en baby. die ze altijd goed had vera alleen achterliet. Het duurde stens een week voordat de politi meisje volkomen overstuur op i aantrof. Waar ze intussen had ten werd niet duidelijk. De twintigjarige Turk E. Y. is de Utrechtse rechtbank veroon tot een jaar gevangenisstraf wi ontvoering en verkrachting van Turks meisje. Zijn zwager, de 31 ge B.D., kreeg ook een jaar. we zijn belangrijke rol bij de ontvoe Opzet van de ontvoering en veria ting was het verkrijgen van een blijfsvergunning voor de illegal ons land verblijvende Y. Door de krachting van het wel legale Tt meisje zou zij volgens Turkse woonten gedwongen zijn met trouwen, waardoor ook hij geli seerd zou worden. do LI m dc or or zo De gei ree pol Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De studenten en docenten van de Katholieke Sociale Akademie aan de Helenastraat in Den Haag zullen het door hen gekraakte leegstaande schoolgebouw, recht tegen over het akademiegebouw, morgenmiddag verlaten en de sleutels overdragen aan de gemeente. Volgens de krakers is het doel van de actie grotendeels bereikt. Het schoolgebouw, waarin tot voor aldus de bezetters. Tevens blijft het een half jaar de lagere Sint Nicolaas- probleem dat de KSA tot medio 1982 Een gedeelte van de gevelwand langs de Zoeterwoudse Singel. Monumentenzorg hecht geen waarde aan Leidse gevelwand Van een onzer verslaggevers LEIDEN De rijksdienst voor de monumentenzorg voelt er weinig voor de gevel- wanden langs de Leidse sin gels tot „beschermd stadsge zicht" aan te wijzen. Burge- Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG De Tweede Kamer gaat akkoord met de inrichting van een speciaal beveiligd laboratorium voor biologisch onderzoek waarbij met erfelijke eigenschappen wordt gemanipuleerd. Minister Van Trier (wetenschapsbeleid) had aangekon digd dat hij daarmee niet wilde wach ten op het "-advies van de „brede" commissie die had moeten rapporte ren over de maatschappelijke en ethi sche aspecten van dit onderzoek. Die commissie is nog steeds niet samen gesteld en de minister zag voor het Nederlandse onderzoek een interna tionale achterstand ontstaan. Als voorwaarde stelt de Kamer in de gisteren unaniem aangenomen mo tie-Lans Ink/Beinema (CDA) dat de commissie alsnog snel wordt inge steld en binnen een jaar verslag uit brengt. meester en wethouders zijn daarom voorlopig niet van plan een verzoek om aanwij zing bij de dienst in te dienen. Dit valt op te maken uit het antwoord dat b. en w. hebben gegeven op vra gen van het PPR-raadslid Van Oos ten. Het raadslid wilde weten hoe monumentenzorg dacht over be schermende maatregelen voor delen van de Witte en de Zoeterwoudse Singel alsmede de Schelpenkade en Vreeswijk. Van Oosten herinnerde eraan dat alle partijen in de raad ruim twee jaar geleden in een motie hebben uitgesproken dat het college de singels bij monumentenzorg moest voordragen. Het verzoek om de gevelwanden langs de singels tot beschermd stads gezicht aan te wijzen zou, zo sprak de raad twee jaar geleden uit, gevoegd kunnen worden bij een dergelijk ver zoek dat voor de binnenstad loopt. Het college antwoordt echter dat dit ertoe zou leiden dat ook de procedure die voor de binnenstad loopt, weer opnieuw zou moeten beginnen. Jaren vertraging zou daardoor kunnen ont staan. Overigens moet de beschermende werking van een aanwijzing tot be schermd stadsgezicht niet overschat worden. De aanwijzing zou geen on gewenste sloop tegenhouden. B. en w. kondigen bestemmingsplannen voor de gebieden rond de singels aan. Die bieden een betere bescherming. LEIDEN (ANP) De IBB-Kondor Groep wil de mogelijkheid scheppen tot de uitgifte van cumulatief prefe rente aandelen om een eventuele „overval" op de groep te kunnen voorkomen. Een statutenwijziging hiertoe, zal op 18 december aan aan deelhouders worden voorgelegd. ADVERTENTIE In het rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring n onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. Willem de Zwijgerlaan 179 UTRECHT (ANP) Er komt geen nieuwe NS-CAO. De kaderleden bij de bedijfsgroep Spoorwegen van de Vervoersbonden FNV hebben giste ren in Utrecht met 117 stemmen voor en twee stemmen tegen besloten dat het naar alle waarschijnlijkheid zo zinloos is om nu over nieuwe arbeids voorwaarden te praten, dateer maar beter helemaal van afgezien kan worden. De oude NS-CAO loopt aan het einde van dit jar af. Besloten is om pas eind volgend jaar verder te praten. "De spoorwegen kennen net als de meeste andere sectoren in het vervoer een tweejarige CAO. Behalve dat de onderhandelingen door de loonmaatregel aan banden zijn gelegd, is de bedoeling om de CAO-besprekingen een jaar op te schuiven, volgens een woordvoerder van de vervoersbonden vooral geno men naar aanleiding van het door minister Albeda van sociale zaken ingediende trendvolgerswetje, dat bepaalt dat de trendvolgers stipt de ambtenarenbezuinigingen zullen vol gen. Het NS-personeel behoort ook tot de trendvolgers. De woordvoerder wees erop, dat in het kader van Bestek '81 het NS- personeel al twee maal per jaar ge middeld een half procent heeft moe ten inleveren, maar dat dit met be trekking tot de werkgelegenheid bij de spoorwegen niet tot enig tastbaar resultaat heeft geleid. De bonden voelen er niets voor om in een dwang buis te onderhandelen terwijl de overheid over hun rug meeloert, al dus de woordvoerder. 'school gevestigd was. werd op 28 ok tober door de mensen van de KSA gekraakt. De KSA hoopte het ge bouw van de gemeente te kunnen huren. Wegens ruimtegebrek werkt de academie onder meer al jaren met dependances aan de Bezuidenhoutse- weg en de Anna Paulownastraat. De gemeente liet enige tijd later we- ,ten dat de handels- en detailsschool de Haaglanden wegens een verbou wing in grotere nood zou komen en meer recht op het gebouw kón doen 'gelden. De aktievoerders ontruimen nu het pand, omdat zij tevreden zijn met de aandacht die hun ruimteprobleem gekregen heeft en omdat ze een toe zegging hebben gekregen dat per 31 juli het schoolgebouw de nieuwe de pendance van de KSA zal worden, in plaats van de huidige dependance aan de Bezuidenhoutseweg, waarvan het huurcontract op dat moment af loopt. ,De bezetters van de school betreuren wel dat er tijdens de aktie fouten 'op hun communicatieve vlak' zijn ge maakt. Pas uit het laatste gesprek met de gemeente bleek dat deze haar best voor de akademie heeft gedaan. Eén zwaargewonde een oplossing voor het nijpende ruim tegebrek moet vinden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG- De werkgroep Niet bij brood alleen (NBBA) gaat verder met het onderzoeken van mogelijkheden om bij de komende verkiezingen met een eigen lijst uit te komen die kan dienen als alternatief voor het CDA. Hiertoe zullen de gesprekken met EPV, CDU, de groep van tachtig en andere CDA-spijtoptanten worden voortgezet. De landelijke stuurgroep van NBBA heeft dit gisteren tijdens beraad in Amersfoort besloten. Het resultaat van dit onderzoek zal in januari aan de leden worden voorge legd. De stuurgroep meent dat het op grond van de uitslag van de stem ming onder de leden juist is dat zij in deze richting verder gaat. Bestuurslid Westrate zei het te betreuren dat pro fessor Goudzwaard heeft gezegd geen mogelijkheden voor een eigen lijst te zien. „Het zal moeilijker zijn zonder Goudzwaard, maar we willen gewoon dat de mensen bij de verkiezingen een alternatief wordt geboden voor het CDA. Daar is behoefte aan." al dus Westrate jr. In Scheveningen-Dorp staan veel bedrijven in woonstraten, i hier in de Rogstraat. Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN De bewonersorganisaties in Scheve gen-Dorp willen dat wethouder Duivesteijn in een actiei vastlegt wanneer met de daadwerkelijke uitvoering van >ic stadsvernieuwing in de woonwijk wordt begonnen. Een de lijk tijdschema had al voor de zomer van 1979 moeten verschenen. In een brief herinneren de bewoners organisaties de wethouder van ruim telijke ordening en stadsvernieuwing eraan dat hij zelf als raadslid bijna twee jaar geleden in een motie om het actieplan heeft gevraagd. Die motie werd door de gehele raad onder steund. De bewoners zijn nu zelf begonnen met de inventarisatie van problemen in Scheveningen-Dorp. „Het blijkt echter een lijdensweg om hiervoor de ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op de Melis Stoke- laan in Den Haag is gisterochtend tegen elf uur een tram van lijn 8 ingereden op vijf arbeiders, die bezig waren met werkzaamheden aan de rails. Eén van de mannen, die onder de tram raakte, liep een dubbele beenbreuk op. De overige vier werden eveneens gewond, maar konden na behandeling het ziekenhuis verlaten. Het ongeluk gebeurde nadat de be stuurder van de tram, al rijdend, een discussie had gevoerd met een passa gier die niet genoeg geld voor een kaartje bij zich bleek te hebben. De passagier verklaarde het ontbreken de geld wel te zullen halen bij een vriend, die eerder was ingstapt. Door dat de bestuurder daar via zijn spie gel op lette, merkte hij de werkers aan de rails te laat op Twee van de aangereden arbeiders moesten met behulp van vijzels van onder de tram worden bevrijd. Een van de twee, een 28-jarige man uit Breda, bleek zijn linker bovenbeen en rechter enkel te hebben gebroken. Zijn vier collega's, die o m. hoofdwon den, kneuzingen en sleutelbeenbreu ken opliepen, konden na behandeld te zijn huiswaarts keren. Bij de hulpverlening deed zich nog vertraging voor, doordat de gewaar schuwde ambulance op weg naar het ongeval een aanrijding kreeg. Nie-- mand werd daarbij gewond. Een ver pleegkundige. die in de ziekenauto zat, werd door de politie achterop de motor naar de plaats van het ongeval aan de Melis Stokelaan gebracht. Dc tijden zijn cr niet naar oin met de ogen dicht aan renteverschillen voorbij te gaan. Schrandere spaarders doen hun voordeel met de extra hoge rente bij Bank Mees Hope: De voorwaarden zijn even handzaam als aantrekkelijk: de vaste looptijd is 5 jaar. Gedurende deze periode bent u dus zeker van de hoge rente, waarover u trouwens jaarlijks vrij kunt beschikken. 's-Gravcnhage. Kneuterdijk 13: (070) 92 40 31; Delft. Oude Delft 165; (015) 14 09 81. MA nodige ambtelijke ondersteunii krijgen", schrijven het Bewo overleg Badhuisstraat-Oost, Werkverband Opbouw Schev gen. en de buurtvereniging De plas aan Duivesteijn. Op het stadhuis werkt nu slechte ambtenaar aan de stadsvernieir in de oude buurten van Scheve gen. De bewonersorganisaties vn Duivesteijn meer medewerkers zijn afdeling op dit werk zit zette willen verder dat de wethouder ambtelijke coördinatie-werkgroq stelt met vertegenwoordigers van afdelingen óp het stadhuis die b stadsvernieuwingsgebieden in Haag vindt momenteel ook een telijke reorganisatie plaats. Aanpak De organisaties wijzen erop dat snelle aanpak van de woningvert ring in de oude buurten steeds n zakelijker wordt. Veel huizen het jarenlang op de nominatie gesl om gesloopt te worden in verfc met de aanleg van een rondweg, sinds de gemeenteraad besloot weg te schrappen, is niets aan onderhoud van deze woningen daan. In het actieplan zou precies aangi ven moeten worden wanneer de ningverbetering en de vervang» nieuwbouw in Scheveningen terh worden genomen. Ook zou het een tijdschema moeten geven vo< herinrichting van straten, de van parkeer-, groen- en speelvooi ningen, en voor het uitplaatsen bedrijven. DEN HAAO (ANP) Het Twe Kamerlid Rempt-Halmmans Jongh (WD) heeft minister Van Klaauw vragen gesteld over de noeming van ir E. Denig tot coördinator" van de drie voor tingsdiensten van buitenlandse ken. Het Kamerlid wil weten o! ig€ benoeming binnen het departen jn| op een „golf van protest" is ges wegens de „meer actieve voorl ting" die deze functionaris voor ge rekening dient te nemen. Mevfl Rempt vraagt zich onder meer a deze benoeming strookt met het zuinigingsbeleid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6