og geen definitief standpunt DA over abortusvoorstel De stewardess kreegluchtf van Nasivin 'Stop subsidie aan welzij nsstichting' remies tegen ziektekosten iet hoger dan 7,75 procent 'Anti-conceptiehulp jongeren in gevaar' Zwak verzet bij textiel tegen Europees beleid 1 J Ontslag rechter na veroordeling 'nfleuropkikker 1 welkom Plaatsnaam op bord in het Twents indanks niet doorgaan van tariefsverlaging specialisten Bezetting bij AVEBE opgeheven nrTn sortopost Zeemansvrouwen: we hebben de werkers van Gezinscontact niet nodig Rita CRM stelt een onderzoek in oorlogsschepen OENSDAG 3 DECEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET fan onze parlementsredactie 3 (EN HAAG De onzeker- eid over het lot van het abor- jsvoorstel van het kabinet uurt voort. Het CDA, dat sa- ïen met de WD voor een (slissende meerderheid kan irgen, nam gisteren in de reede ronde van het debat aipnieuw geen definitief andpunt in. Woordvoerder eetman verlangde van de re aring op een aantal punten erduidelijking. Van de reac- e van de ministers zal afhan- en, zei hij, of zijn fractie het Dorstel aan voldoende steun :n an helpen, ld bl an de andere kant hield de WD- actie vast aan haar wijzigingsvoor- tellen. Woordvoerder Dees maakt uidelijk dat de regering zijn fractie r niet van heeft overtuigd waarom re et wetsvoorstel beter kan blijven jals het is. Dees noemde de wijzi- ngsvoorstellen noodzakelijk van ird. Hij voegde hier wel aan toe, dat ai j voor discussie en overleg vatbaar jn. 'e: >e ministers Ginjaar en De Ruiter uilen de Kamer niet eerder dan mor- [}JJ|tn antwoorden. Zij vroegen Kamer- •rzitter Dolman aanvankelijk om stel tot volgende week dinsdag, en meerderheid van de Kamer ver ft zich daartegen. Men wil van deze If^ant het debat nog deze week afma len Dolman wees er bovendien op, Jat voortzetting volgende week niet ,a logclijk is omdat dan onderwerpen an de orde komen die geen uitsteL **|edogen Van onze parlementsredactie DEN HAAG - WD en PPR me nen dat staatssecretaris Veder- Smit van volksgezondheid de an ti-conceptiehulp aan jongeren in gevaar brengt. De bewindsvrouw maande de Rutgershuizen on langs het tarief voor consulten aan jongeren tot achttien jaar met vijf gulden te verhogen tot 12,50 gulden. Het WD-Kamerlid Dees vroeg hierover gisteren in het abortusdebat om opheldering. Volgens hem staat deze beslissing haaks op de toezegging van de regering om voorlichting over voorbehoedsmiddelen aan jonge ren te verbeteren en te bekijken of aan jongeren gratis voorbehoeds middelen moeten worden ver strekt. Dees constateerde ook dat de Rutgershuizen gedupeerd zijn door de strengere richtlijnen voor monsters. De Rutgershuizen die van de farmaceutische bedrijven gratis monsters krijgen van anti conceptiva. verstrekken deze aan jongeren Door de strengere richt- lijnen zal dit niet meer mogelijk zijn. De PvdA diende gisteren een voor stel in om in klinieken verrichte abortusingrepen zonder verwij zing ook uit het ziekenfonds te betalen. ia le beslist ft debat draaide gisteren opnieuw K>r een belangrijk deel om de waag Tie over de abortusingreep beslist. In benadering van Ginjaar en De uiter doen dat de vrouw en de arts imen. De woordvoerders van de DA en WD gaven aan de betrokken 1; a ages hierover interpretaties die iherp uiteen liepen. Waar de libera- n het beslissingsrecht van de vrouw de voorgrond plaatsen, leggen de iristen-democraten het praktisch /a olie gewicht op de verantwoordelijk- lel (ld van de arts. omdat in hun visie W iet de vrouw maar de arts op grond an de wet kan worden aange- p, proken ui e uitleg van Deetman leek ook af te wijken van die van de regering Zo zeggen de ministers dat een oplossing die voor de vrouw onaanvaardbaar is. geen echte oplossing is. Voor het CDA is daarmee echter het verhaal niet uit. In dat geval, zei Deetman, komt de hulpverlening onder druk te staan Er ontstaat een gegeven „dat de arts zeker zal meewegen". Verder heeft minister De Ruiter sterk de eigen verantwoordelijkheid van vrouw en arts benadrukt. Zij moeten MIDDELBURG (ANP) - De Middel burgse rechter J. K. (67) heeft ontslag gevraagd uit zijn functie van politie rechter en waarnemend kantonrech ter. De rechter was een paar dagen geleden een van de veroordeelden in een het belastingfraudezaak. Daarbij kwam aan het licht dat hoge ambte naren van raden van arbeid en ge- meenschappelijk-admimstratiekan- toren. verdiensten die zij uit lesgeven aan de stichting opleiding sociale ver zekeringen in Amsterdam hadden geïnd, niet aan de belasting hadden opgegeven. In afwachting van het ontslag hebben de andere rechters van het arrondissement Middelburg werkzaamheden overgenomen. samen de belangen die in het geding zijn afwegen. In de uitleg van de CDA-woordvoerder echter laat het wetsvoorstel deze afweging niet zon der meer aan hen beiden over. Hij wees erop dat bepaald wordt dat abortus alleen is toegestaan indien de noodsituatie van de vrouw de Ingreep onontkoombaar maakt. Volgens Deetman vloeit daaruit voort, dat als naar het oordeel van de arts niet aan deze voorwaarde wordt voldaan hij niet tot de ingreep mag overgaan. „De arts weigert dan op grond van de wet", zei hij. De CDA- woordvoerder vroeg de regering uit drukkelijk. of de arts in dat geval een wets bezwaarde is. Hij meende van wel. Daar tegenover stelde de liberaal Dees, dat als de ministers zelf zeggen dat een oplossing die de vrouw af wijst geen oplossing is, deze zienswij ze beter in de wetstekst moet worden uitgedrukt. Tekst en toelichting dek ken elkaar nu niet en dat kan misver standen wekken, aldus de WD'er Volgens Dees hebben de ministers onvoldoende argumenten aange voerd tegen de WD-voorstellen om de beraadtermijnen voor vrouw en arts te bekorten en de extra vergun ning voor klinieken en ziekenhuizen die zwangerschappen boven dertien weken afbreken, te schrappen. Het DS70-Kamerlid Nijhof. die in grote lijnen op het spoor van de WD zit. zei dat wijzigingen op onderdelen aan vaardbaar moeten zijn. De structuur van het wetsvoorstel is hier niet in het geding, zei hij. Onaanvaardbaar Voor de linkse oppositiepartijen blijft het wetsvoorstel onaanvaardbaar, vooral omdat in hun ogen niet de vrouw beslist. PvdA. D'66. PPR. CPN en PSP handhaafden ook hun bezwa ren tegen de beraadtermijnen, de ex tra vergunning, en het handhaven van abortus als strafdelict in het wet boek van strafrecht PvdA-woordvoerdster mevrouw Haas-Berger verweet de ministers ook. dat zij geen wijzigngen van het wetsvoorstel toestaan. Haar fractie zag daartoe wel mogelijkheden, zei ze. „De rigide opstelling van de rege ring heeft echter aan deze benadering geen recht gedaan." Volgens me vrouw Haas hebben de bewindslieden een uitleg van het wetsvoorstel gege ven, die op vele punten het CDA gelijk geeft en op sommige punten tegemoet komt aan de WD zonder dat dit in de wetstekst wordt uitge drukt Volgens D'66 afgevaardigde mevrouw Wessel hebben de ministers wel naar de vrouw toegepraat maar handha ven zij aan de andere kant de abortus in het wetboek van strafrecht. De regering heeft geen geloof in vrou wen, zei ze. Volgens PPR-Kamerlid mevrouw Beckers blijft de vrouw af hankelijk van het morele oordeel van de arts. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers WEERSELO Werpt ook in Twente de tweetaligheid haar schaduwen vooruit? Wie sinds enige dagen het dorpje Saasveld (gemeente Weerselo) binnenkomt, ziet daar een plaatsnaambord met Soasel. Het eerste plaats naambord in 't Twents. Maar tweetaligheid, néén. „Het gemeentebestuur wil geen Friese toestanden hier," liet een ambtenaar ten gemeentehuize in Weerselo weten. Burgemeester W. L. G. Schelberg had er al eerder op gewezen dat hij wel voelt voor de koestering van het Twentse dialect, maar dat het nou ook weer niet te fanatiek moet wor- den. Het bord met Soasel onder dat met Saasveld mag tot 1 maart 1981 blijven staan, maar dan moet het weer weg. Het bord werd dezer dagen ge plaatst door de „Kreenk vuur de Twentse Sproak" (kring voor de Twentse taal) ter gelegenheid van zijn eerste lustrum. De kring hoopt dat er in Twente een flink aantal plaatsnaamborden en der gelijke in dialect langs de wegen zal verschijnen. Op het ogenblik wordt de belangstelling hiervoor en ook voor het weer officieel gaan gebruiken van straatnamen, boerderijnamen en namen van oude panden in het Twents bij gemeentebesturen enzovoorts „voorzichtig afgetast", zoals de heer K. Engelbertink van de kring het formuleerde. Er is ook een liedboek in het Twents uitgegeven. Dat zou ge bruikt worden in de oecumeni sche diensten, die sinds enige ja ren periodiek door rooms-katho- lieken en protestanten in Twente worden gehouden. Fan onze sociaal-economische redactie 3EN HAAG Ondanks het voorlopig achterwege blijven van tariefsverlaging voor medische nl ipecialisten. zullen de verzekeraars tegen ziektekosten hun premies komend jaar toch met liet meer dan 7,75 procent mogen verhogen. -ie blije bloemen bezorger V,' Kr Van een onzer verslaggevers Weinig deelnemers aan acties van bonden Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De deelneming van de werknemers aan de internationale acties tegen de slechte gang van zaken in de textiel is de industriebonden tegengevallen. Vooral in Twente was het aantal mensen dat gisteren tussen elf en twaalf uur het werk neerlegde naar verhouding gering: 1500 van de 8000 Twentse textielarbeiders ontbraken op het werk. De acties, die gisteren in heel Europa werden gevoerd richtten zich tegen de Europese Commissie, die volgens de bonden onvoldoende optreedt te gen goedkope textielimporten uit la ge lonenlanden als Taiwan. Korea en Hongkong In de Groningse textielbedrijven Le vi, Union en Miiller werd gisteren wel actie gevoerd. Hetzelfde gebeurde bij Miilock en Klitex in Zeeland en Vlis- co in Helmond Op grote schaal is er gedemonstreerd vFPvnAM m» a hü AVP blJ het confectiebedrijf Macintosh in VEENDAM De bezetting bij AVE- stein Zo<n 1300 personeelsleden uit lij de vaststelling van dit percentage ras uitgegaan van de gedwongen ta- iefsverlaging voor specialisten, maar He gaat na het akkoord tussen rege- ing en specialisten niet meer door Tarief daling ïnzeker was gisteren nog of de ook al astgestelde premie voor het zieken- ids misschien alsnog ies meer om- ken op de verpleegkosten. en dus op de benodigde premies. la loog zal moeten. >e verzekeraars en het ministerie van conomische zaken hadden al afge- troken, dat men in februari of maart mleuw rond de tafel zal gaan zitten te zien of de verzekeraars genoeg fbben met de 7,75 procent premie stijging. Eerder was van de kant van verzekeraars desgevraagd meege- leeld dat het niet doorgaan van de ariefdaling voor specialisten voor de tiU erzekeraars extra kosten zou opleve- - ^n. neerkomend op twee tot 2,5 pro mt premiestijging Een woordvoer- rr van het ministerie wees er op dat itussen de loonmaatregel definitief en dat daarmee ook geen rekening as gehouden bij de premiestijging, loonmaatregel kan drukkend wer- Voorzltter Kok van de verzekeraars tegen ziektekosten gaat ervan uit dat staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid zal proberen in 1981 nog zoveel mogelijk van de tariefda ling voor specialisten gerealiseerd te krijgen „En als na een paar maanden voor de rijksbegroting, maar welke die precies zijn voor 1981 is nog onze ker Door de 80.000 gulden inkomens daling voor specialisten had per jaar vierhonderd miljoen gulden bespaard kunnen worden op de totale kosten van de gezondheidszorg De Tweede Kamer zal volgende week debatteren over het akkoord met de specialisten. CDA en D'66 willen het aan de orde stellen in het debat over de loonmaatregel, maar de PvdA'er Kolthoff vindt de zaak met de specia- in het nieuwe jaar blijkt dat we niet listen dermate gewichtig dat hij er uitkomen met die 7,75 procent. Ugt er de duidelijke afspraak met het minis terie om dit dan samen te bekijken," aldus Kok. Op het ministerie wekt men overigens de indruk niet meer te geloven dat de aanvankelijk beoogde inkomensdaling van gemiddeld een apart debatje over wenst. Morgen beslist de Kamer hierover. In elk ge val wil de Kamer nog deze week uit voerig per brief ingelicht worden over de gevolgen van het akkoord. Kolt hoff wil daarbij ook een toelichting op de staatsrechtelijke aspecten, van 80.000 gulden per specialist nog ooit het feit dat eerst de Kamer een be- gehaald zal worden na het akkoord paald beleid van de regering goed- tussen regering en specialisten. keurt en even later de regering met een groep particulieren een volstrekt Het akkoord zal ook gevolgen hebben ander beleid gaat afspreken. BE in Veendam en Ter Apelkanaal is opgeheven. De vakbonden vinden dat er nu weer voldoende basis is om verder te onderhandelen. Die ruimte werd gecreëerd in een gesprek met de directie en ambtenaren van land bouw en sociale zaken Gisteravond is verder gesproken om een oplossing te vinden die voor de werknemers aanvaardbaar is. Het ziet er naar uit dat er geen gedwon gen ontslagen hoeven te vallen en dat er wellicht een regeling komt voor vervroegde uittreding van werkne mers van 57Vi jaar. Zoniet dan willen de bonden in ieder geval de garantie dat er geen gedwongen ontslagen val len. Ook de vijfploegendienst wordt gehandhaafd. Er waren gisteren overigens nog steeds geen zekerheid dat van de tien fabrieken geen vier maar (voorlopig voor een Jaar) ook een vijfde fabriek open zal blijven. De bezetters vonden het klimaat echter voldoende opge klaard om de bezette panden te ont ruimen. verschillende vestigingen in Neder land protesteerden tegen het aange kondigde ontslag voor circa 950 per soneelsleden. Vooral de met sluiting bedreigde vestigingen in Tilburg. oud-Stein en Nijmegen waren sterk vertegenwoordigd Zij voerden span doeken mee waarin het beleid van de Nederlandse regering werd gehekeld Pressie Zowel de raad van bestuur als de sprekers van de vakbonden en cen trale ondernemingsraad vonden el kaar in een gemeenschappelijk pro- n n_ gramma: Pressie uitoefenen op rege- KSY Wil OD 2TOL0 ring en parlement. De voorzitter van o de raad van bestuur. G. Beyer riep op opnaai noilW tot een gezamenlijke strijd. öCIiaai UUUW <X 11 Omdat bij de confectie-industrie Macintosh bijna duizend ontsla gen dreigen te vallen, werd gis teren door honderden werkne mers gedemonstreerd bij het hoofdkantoor in Stein. geen eigen confectie-industrie in Ne derland. De afbraak van de confectie- industrie in ons land gaat bijzonder hard. In 1962 waren er nog 67.000 arbeidsplaatsen in deze sector, nu nog 18 000. Ver beneden het mini mum van 25.000 dat oud-minister Lubbers van economische zaken des tijds heeft beloofd", aldus de heer Beyer De Tweede Kamer zal vanavond een debatje wijden aan de moeilijkheden in de confectie-industrie. Dit gebeurt op verzoek van de socialist Rienks, die meer wil horen over de gang van zaken rond het mislukken van de Stijlgroep Groningen. „We worden in de laatste tijd opgeschrikt door slui tingen, vooral in Groningen en Lim burg. zei hij gisteren. Hij vond het hoog tijd worden dat minister Van Aardenne van economische zaken hierover wordt ondervraagd. „De regering moet uiteindelijk eens duidelijk maken wat ze wil: Wel of ADVERTENTIE «Ég* Neusverkouden? Nasivin neusdruppels of spray helpen u snel. Uitsluitend verkrijgbaar bi| apotheker of drogist. Lees eerst de gebruiksvoorschriften. NASIVIN EEN HELE OPLUCHTING MERCK ADVERTENTIE. postsorteersysteem brengt rust én dynamiek in uw organisatie 02510-2564!) dXinio Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het ministerie van CRM gaat een onderzoek instellen naar het functioneren van de Stichting Gezinscontact Zeevarenden in Rotterdam en naar de behoeften die er leven onder de zeemansvrouwen, aangesloten bij de 28 afdelingen van de stichting in het land. ..Met die hoed op laat ik u niet naar onze ouderavond gaan Oorzaak is de hevige kritiek die de zeemansvrouwen heb ben geuit aan het adres van bestuur en directie van de 8tichting. Volgens de zee mansvrouwen komen be stuur. directie en het team van welzijnswerkers van het Gezinscontact steeds verder af te staan van de zeemansge zinnen. Ook is bij de vrouwen onvrede ontstaan over de be perkte dienstverlening vanuit het Gezinscontact en over het „bevoogdend optreden" van de staf. „Op het bureau in Rotterdam wordt uitgemaakt wat goed is voor zeemansge zinnen. Aan de werkelijke be hoeftes wordt niet tegemoet gekomen," aldus de zeemans vrouwen Zeemansvrouwen hebben vooral behoefte aan onderling contact, bleek on langs op een landelijke pro- testmanifestatie. Van het half miljoen aan subsidie van CRM gaat echter maar zes procent naar de afdelingen. Het leeuwedeel van de subsi die gaat op aan salaris- en organisatiekosten in Rot terdam. Volgens de zeemansvrouwen kan CRM de subsidie aan het Gezinscontact maar beter stopzetten en het geld recht streeks geven aan het maat schappelijk werk. „Onze con tactavonden kunnen we zelf wel betalen en als we proble men hebben kunnen we die zelf wel oplossen Daarvoor hebben we de welzijnswerkers van het Gezinscontact niet nodig," aldus mevrouw A. M. Pietersen van de afdeling Roosendaal. Subsidie Volgens een woordvoerder van het ministerie van CRM is de subsidie voor het Oezins- contact Zeevarenden be stemd voor maatschappelijke zorg in de gezinnen van zeeva renden. Gezelligheidsavon den van zeemansvrouwen mo gen er niet van worden be taald Dat dit de afgelopen jaren wel is gebeurd, komt kennelijk, zegt de woordvoer der van CRM, doordat de vrouwen behoefte hebben aan dit soort bijeenkomsten en niet zitten te springen om de hulp van een team van wel zijnswerkers. Daarom heeft CRM besloten het reilen en zeilen van het Gezinscontact Zeevarenden onder de loep te nemen. Ook zal worden nage gaan hoe beter kan worden tegemoetgekomen aan de wérkelijke behoeften van zee mansvrouwen Voor de zeemansvrouwen aangesloten bij de contact groepen van het Gezinscon tact hoeft het inmiddels niet meer zo nodig Het liefst zou den we, zegt mevrouw Pieter sen. met ons allen het Gezins- contact verlaten. „Onze con tactavonden kunnen we zelf ook wel organiseren en beta len. Daarvoor hebben we het Gezinscontact niet nodig. Bo vendien zouden we CRM het advies willen geven de subsi die aan het Gezinscontact te stoppen, want wij hebben gro te twijfels aan de besteding van het geld. Wij denken dat het geld beter besteed is als CRM het gewoon aan het maatschappelijk werk geeft. Zeemansvrouwen hebben geen behoefte aan een team van welzijnswerkers dat zich bezighoudt met de specifieke problemen van zeemansvrou wen. want die hebben we niet Als er problemen zijn in het gezin, doen we een beroep op instellingen waarbij ook ande re gezinnen om hulp aanklop pen. Onze problemen zijn niet anders. Het enige dat wij zoe ken in het Gezinscontact Zee varenden is de mogelijkheid voor onderlinge contacten Gesprek Op korte termijn is er overi gens een gesprek tussen de leiding van het Gezinscontact en een afvaardiging van de zeemansvrouwen over het conflict. In ieder geval willen de vrouwen dan het bestuur een verantwoording vragen van het financiële beleid dat gevoerd wordt in Rotterdam. Volgens een woordvoerder van het bestuur van de stich ting is er niets onrechtmatigs gebeurd. „We houden ons strikt aan de voorschriften van CRM en die houden in dat de subsidie bestemd is voor maatschappelijke gezinszorg, niet voor sociaal-culturele bij eenkomsten. Als zeemans vrouwen willen handwerken of gezellig praten, moet dat uiteraard kunnen, maar dat hoeven we toch niet met ge meenschapsgelden te finan cieren." aldus het bestuur Het verwijt van de vrouwen dat de medewerkers van de stichting moeilijk bereikbaar zijn en als ze dat al zijn, men sen met problemen meestel doorverwijzen, is niet terecht, meent de woordvoerder van het bestuur. „De afdelingen kunnen altijd een beroep doen op onze maatschappe lijk werkers. Maar voor ons staat vast dat zeemansvrou wen liever hun tijd gezellig met elkaar doorbrengen Maar het is niet de taak van onze stichting dat te begelei den. Wij willen het accent leg gen op individuele hulp aan gezinnen van zeevarenden." Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Rijn Schelde Verolme Concern wil op grote schaal oorlogssche pen gaan bouwen. RSV ziet niet alleen in Taiwan nog ver dere kansen, maar heeft ook de afzetmogelijkheden voor landen als Chili en Zuid-Afri- ka in kaart gebracht, naast minder omstreden landen als Portugal, Canada en Au stralië Voor de werf Wilton Fijenoord zijn dringend nieuwe orders nodig RSV moet voor volgend jaar nog 420.000 manuren voor dit bedrijf zien te „ver dienen" Een en ander blijkt uit een interne notitie (marktverkenning) van het concern, dat van het kabinet-Van Agt twee duikboten aan Taiwan mag le veren. In de notitie wordt gesproken van nog eens zes boten, „na te bou wen" voor Taiwan. Een woordvoeder van het concern zei gisteren: „De huidige onderhandelingen gaan over twee boten, niet over acht" De marktverkenning, gedateerd no vember 1980, is volgens de woord voerder tot stand gekomen zónder enig contact met de landen, die er in genoemd worden. De uitkomsten van het onderzoek zijn evenmin aan die landen voorgelegd. Bij twee landen. Chili en Zuid-Afrika, staat in de noti tie geschreven: „Politiek voorshands moeilijk". De woordvoerder: „Er zijn genoeg andere landen, waaraan we kunnen leveren" De oppositiepartijen PvdA en D 66 hebben gisteren gevraagd om een brief van het kabinet over leveranties van RSV aan Taiwan. Zij willen daar in of in een debat antwoord op vragen als: Wat is het standpunt van Ameri ka over zulke leveranties? Kan de order wel doorgaan als andere landen weigeren om torpedo's aan Taiwan te leveren? Een woordvoerder van RSV zei gisteren over dit laatste: „Taiwan wil zekerheid over levering van torpe do's, voordat een contract wordt ge sloten." In Nederland worden geen torpedo's gemaakt. De Nederlandse ambassadeur in Chi na, Kneppeihout, is op het ministerie van buitenlandse zaken in Peking ontboden. Hij zal vandaag een uit voeriger standpunt van China over de leveranties aan Taiwan vernemen Meer nieuws op pagina economie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3