Rabobank Q ënïenf Bij de Rabobank liqqen de Holland International zomer- programma's nü voor u klaar. 3 Ondernemingsraad ICI komt op voor personeel Wie het eerst boekt, boekt het best. Schoonmaken Lekkerkerk duurt langer Verbod van congres Arabieren in Israël AGENDA Conflict na omkoopschandaal >EN HAAG Als we minis- r Van der Klaauw mogen eloven is er uitsluitend re en tot blijdschap over zijn anblijven als bewindsman; oor Peking nog het meest, rant zo verklaarde hij zater- iagavond voor de tv, „het is len bewijs dat Nederland irijs blijft stellen op goede trekkingen." behalve de Volksrepubliek !hina. mocht ook de Europese Qe- teenschap opgelucht ademhalen. land bekleedt volgend jaar het loonltterschap van de EO en dan is jetn ingewerkte minister van bui en] andse zaken" toch zeker een erste vereiste, aldus de be windsman. Iet wekte daarom, na deze ulteen- etting. nauwelijks meer verbazing lat. zoals Van der Klaauw in die elfde gedenkwaardige tv-uitzen- ling zei, velen op zijn aanblijven iadden aangedrongen: zijn colle- 's, zijn fractievoorzitter en zeker liet in de laatste plaats zijn vrouw. Trouwens als er iemand reden tot klagen had. dan was zij het weL Vrijdagmorgen immers arriveerde haar echtgenoot maar liefst in col trui op Schiphol en daarmee beves tigde hij op zijn minst het vermoe den dat er weieens een vrij weekein de zat aan te komen met voor de ambteloze burger Van der Klaauw een fikse strandwandeling voor de boeg en een knappend haardvuur als eindstation. In plaats daarvan besloot Van der Klaauw de lasten van het ministerschap toch maar weer te torsen. Grens Het valt bij zoveel onbekommerd heid niet mee om nog enigermate de grens aan te geven tussen schijn en werkelijkheid. Is. om maar iets te noemen, de kwestie staatsrechtelijk wel geheel vlekkeloos verlopen. Of anders gezegd: in hoeven* heeft Van der Klaauw als weermannetje de homogeniteit, de eenheid van het kabinet in gevaar gebracht. De vraag is niet zonder belang, om dat Van der Klaauw ook na de voor hem negatief uitgevallen kabinets beslissing in alle gemoedsrust ver klaarde, dat zijn bezwaren nog steeds gelden. Hoe moet dat straks nese zaakgelastigde van de gang van zaken op de hoogte gesteld en gisteren is als gevolg daarvan een Chinese delegatie vervroegd uit ons land vertrokken. Belang Uit protest tegen de Nederlandse levering van duikboten aan Taiwan is een Chinese handelsdelegatie, die in ons land was, gisteren vervroegd naar huis gegaan. Staatssecretaris Smit-Kroes deed de groep, onder leiding van mevrouw Guo Jian uitgeleide op Schiphol. met de verdediging van het kabi netsbesluit in het parlement? Hoe wordt het kabinetsbesluit uitge voerd? Dat kan toch niet, wanneer een minister in alle ernst vasthoudt aan zijn bezwaren? En inderdaad, dat kan ook niet. De werkelijkheid is daarom dat de mi nister ondertussen het kabinetsbe sluit wel degelijk heeft uitgevoerd. Zaterdagmorgen al heeft hij de Chi- Naar zijn feitelijke gedrag te oordelen zijn de bezwaren van Van der Klaauw dus niet doorslaggevend geweest. Sa men met het kabinet heeft hij, staan de voor de vraag wel of geen duikbo ten aan Taiwan te leveren, het belang van deze order voor onze werkgele genheid het zwaarst laten wegen. Formeel heeft Van der Klaauw daar om de homogeniteit van kabinet geen moment in gevaar gebracht en bijge volg is er staatsrechtelijk weinig op het gedrag van de minister aan te merken. Een andere vraag is het of de minister met zijn optreden de politieke geloof waardigheid van het eenmaal geno men besluit heeft vergroot dan wel juist heeft verkleind. Het blijkt dan •dat de minister niet over zulke sterke papieren beschikt. Het is niet zo moeilijk om zich vooraf te realiseren dat twijfel over een zo ingrijpende beslissing een negatieve uitwerking heeft. De minister stond aldus voor de keu ze: ik verwacht dat ik aan het korste eind trek en bijgevolg kan ik maar beter een maximale bijdrage leveren om het kabinetsbeleid zo goed moge lijk te onderbouwen. Dan wel: mijn bezwaren zijn zo ernstig, dat ik wel vol moet blijven houden. De minister heeft noch het een noch het ander gedaan. Het resultaat daar van is dat de lobby's van buitenland se zaken en van economische zaken voortdurend langs elkaar heen heb ben gewerkt en er uiteindelijk een kabinetsbeslissing is genomen in een euforie van twijfel, onzekerheid en politieke gekrakeel. China moest on der deze omstandigheden wel maxi maal protesteren. Pleitbezorger Ten slotte de vraag of Peking deson danks blij mag wezen met het aan blijven van de minister. Van der Klaauw bedoelde natuurlijk met deze opmerking te zeggen, dat China in hem in ieder geval een warm pleitbe zorger mag zien. Maar evenzo goed is met zijn aanblijven gedemonstreerd, dat zulke pleidooien in de praktijk toch nergens toe leiden. Kennelijk voelde de minister het zelf ook zo aan toen hij de Chinese reactie omschreef als één van bittere teleurstelling. Trouwens, ook het parlement zal nog wel een hartig woordje met de minis ter te spreken hebben. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers LEKKERKERK - Het graafwerk ir de gifwijk van Lekkerkerk-West gaai langer duren. Niet half december, maar pas half januari 1981 zijn d€ werkzaamheden klaar. Er zijn problemen gerezen bij d€ tachtig woningen die op houten fun deringen zijn gebouwd. Het graver, moet daar zeer omzichtig gebeuren Bovendien moesten speciale con structies worden aangebracht om d< stabiliteit te waarborgen. Het gevolg van de vertraging is dat d< circa tachtig huurders uit de gifwijk niet eerder dan begin volgend jaar in hun huis kunnen terugkeren. De be woners van de koopwoningen in de wijk keren voor het merendeel niet terug. De meesten hebben zich inmid dels elders gevestigd. Volgens de gemeente Lekkerkerk is er voldoende animo voor de koopwo ningen. Makelaars zijn nog druk doende de verkoopprijzen van de koopwoningen vast te stellen. Als dat gebeurd is, kunnen de onderhande lingen met kopers beginnen. Bij het graafwerk zijn tot nu toe circs vijftienhonderd vaten opgegraven De eerste twee delen van de wijk zijn helemaal klaar voor bewoning. Ge graven wordt er nu nog in het vierde en vijfde (laatste) deel. TEL AVTV (Reuter. UPD Premier Begin van Israël heeft gisteren een congres van Arabieren in Israël in Nazareth verboden, daar de organisa toren steun voor de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO hebben uit gesproken. Begin vaardigde zijn besluit uit op grond van een uit 1945 daterende noodbeschikking in zijn hoedanig heid van minister van defensie, een portefeuille die hij beheert nadat Weizman in mei uit het kabinet was gestapt. Het congres had volgens de organisatoren ten doel een ontwerp- handvest te bespreken, waarin gelijk heid voor de Arabische burgers in Israël wordt vastgelegd, strijd voor de democratie tegen fascisme en de noodzaak van de totstandkoming van een Israëlisch-Palestijnse vredes regeling. Dit vredesplan voorziet in een voorstel tot het vestigen van een Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever en in Gaza door middel van onderhandelingen met de PLO. N HAAG DINSDAG 2 DECEMBER 1980 REDACTIE: HANS GOSLINGA BIJDRAGE: THEO KOELÉ Het plaatje wii s M knmiddag is de Tweede Kamer du ieer aan zet tn het spelletje cor- W tspondentieschaak dat abortus- lebat heet. Van een debat mag Je iet meer spreken. Dat veronder- ,t i lelt gemeen overleg in een over- rial Ichtelijke spanne tljds. In dit ge in ral is van het een noch het ander •k is dat niet. Tussen begin en van het debat over het lnitia- fvoorstel van de PvdA over de ^Jailp aan weggelopen kinderen la- negen maanden. Daarna was martelgang nog niet ten einde. Eerste Kamer vond het resul- it niet voldragen en nu moet het itel weer terug naar de Twee- Kamer. ar"5 let ziet er niet naar uit, dat het n o ëbat over dit abortusvoorstel dat ord zal breken. Maar men eemt wel de tijd. Het is nu al vier eken geleden dat de Tweede Ka- lde aer in eerste ronde aan het woord tal wam. Na ruim drie weken ant- iaaf foordde afgelopen donderdag de hl rgering. sd le he op grond van de lange beraad- Dal trmijn een verrassende manoeu- *er re van de regering verwachtte, ?een wam echter bedrogen uit. De mi ekei taters Ginjaar en De Ruiter za- ioof en er geen been in om mondeling ika t herhalen wat zij schriftelijk al len en andermaal hadden uiteen- lat ni< 3 floors t< Ruiter heeft eens gezegd, dat en Kamerdebat voor hem echt het karakter van gemeen hr (verleg heeft. Voor een deel ligt in leze visie het geheim van zijn suc- tesvoile optreden in de Kamer. en. voormalige rechter voert in bagage geen partijpolitieke uitboog kleppen. Hij toont zich gevoe- voor argumenten, ongeacht uit ^njJtelke hoek zij komen. Aan de an- tre kant vraagt hij van de Kamer eerlijke beoordeling van zijn iLCiirgumenten. Op deze wijze opere- t»es wwl weet hij een sfeer te schep- i waarin het gemakkelijk en tttg oogsten is en levreesd moet worden, dat deze tuj benadering inzake de abortus C„ï «en resultaat zal opleveren. Na üen jaar is de abortusdiscussie ten etikettenstrijd geworden, vil» »aarin niet meer de argumenten op de voorgrond staan maar „het plaatje". In hoevern komt dat overeen met het oordeel, of moet je zeggen vooroordeel, van de ach terban? Zo moet van een aantal partijen de kreet „de vrouw beslist die zonder twijfel zijn pamflettisti sche waarde heeft bewezen, ook in de wetstekst tot uitdrukking ko men. Gebeurt dat niet dan is de wet „anti-vrouw", betuttelend en bevoogdend. De Ruiter deed vorige week ten minste nog een poging het debat het karakter van gemeen overleg te geven. Hij ging met overtuiging en fantasie op de vragen van Ka merleden in en hamerde, strak in de lijn van zijn beleid, voortdu rend op het aambeeld van de ei gen verantwoodelijkheid. In dit geval die van vrouw en arts. Daarbij vergeleken was de verde diging van zijn duo-passagier Oin- jaar plichtmatig en zonder inspi ratie. Deze bewindsman, wiens hoofdtaak op het terrein van de milieuhygiëne ligt, bleef angstval lig bij de tekst op zijn papier en wist zich met vragen nauwelijks raad. De stelling die nu op het bord staat, zal waarschijnlijk niet ver anderen. Het antwoord van de re gering leverde geen nieuw gezichtspunt op. De stelling van CDA en WD. waarbij vergeleken de Scylla en Charybdus kinder hoofdjes zijn, liet ook geen uit stapjes naar een van belde kanten toe Premier Van Agt heeft al aange kondigd. dat de regering bij een onveranderlijke stelling „ferme tijd voor beraad" zal vragen. Het hoeft dus niemand te verbazen wanneer het abortusdebat de kerstvakantie overleeft. Boot afhouden De Industriebond FNV en zijn dik ke vrienden bij de PvdA hebben het lang niet makkelijk met de order uit Taiwan, waarop het RljnSchelde-Verolme-concern aast. De vakbond wilde dit week einde geen commentaar geven, toen bekend werd dat het kabinet RSV de order van harte gunt. „Wij voelen er niets voor ons in een politieke aangelegenheid als deze te mengen," liet een woordvoerder van de bond weten. Vreemd, die boot-afhouderij. want enkele weken tevoren had de bond in een brief, aan het kabinet de aandacht gevestigd op de grote hoeveelheid werk. die er aan de order vastzit. De afweging van dit belang tegen andere belangen, bij voorbeeld van buitenlandse poli tiek, dó&r over wilde de bond zich ook in die brief niet uitlaten. Hetzelfde werkgelegenheidsbe- lang bracht het PvdA-kamerlid Arie van der Hek een dag of tien geleden tot het schrijven van een verhaal, dat met de beste wil van de wereld niet bestempeld kan worden als een pleidooi tégen le veranties aan Taiwan Begrijpe lijk, want Van der Hek heeft zich namens z'n fractie meer dan eens Ingespannen voor overheidssteun, aan het noodlijdende RSV-con- cern, terwille van de werkgelegen heid. Ook PvdA-Kamerlid Harry van den Bergh, liet weten dat de socialisten hun neus niet optrok ken voor de order: „Wij zeggen op dit moment geen nee." Hun beider voorman, Den Uyl, kreeg eind vorige week echter last van een licht geheugenverlies. Als of de PvdA zich van meet af aan krachtig had gekeerd tegen de or der, noemde Den Uyl het „onbe grijpelijk" dat het kabinet nog aarzelde (de positieve beslissing viel dit weekeinde). Immers, zei Den Uyl, „nu is duidelijk gewor den dat de levering niet alleen duikboten omvat, maar ook or ders voor kerncentrales". Dat woordje 'nu' sloeg op een monde ling overleg tussen de betrokken bewindslieden en Kamercommis sies, begin vorige week, dat de PvdA-fractie tot een negatief standpunt bracht. Maar Van der Hek had. dégen eerder, al geschre ven over duikboten én kerncentra les. Wat dat betreft kon er voor de PvdA niets nieuws onder de zon zijn. Laten we nog even Den Uyl aan het woord: „Levering aan Taiwan is kortzichtig uit een oogpunt van het belang van de Nederlandse exportindustrie." Maar Van der Hek had Juist teleurgesteld ge zegd, dat het kabinet weinig of geen informatie kon geven over eventuele 'handelspolitieke gevol gen' voor ons land. Het belang van de Nederlandse exportindustrie, naar Taiwan enerzijds en China anderzijds, was eigenlijk helemaal niet in kaart gebracht, klaagde Van\der Hek na het bewuste over leg met de bewindslieden. De stelligheid waarmee Den Uyl sprak, is daarom op z'n zachtst gezegd verbazingwekkend. Of slaat op hém het Chinese spreekwoord, dat hij onlangs zelf aan premier Van Agt voorhield: „Zij die weten spreken niet, zij die spreken weten niet." De Tweede Kamer zet vanmiddag, na stemmingen over een reeks mo ties, het abortusdebat voort. Ver volgens wordt een wetsvoorstel behandeld, dat het mogelijk maakt een bewindvoerder te be lasten met het beheer van het ver mogen van iemand die daar zelf niet meer toe in staat is. Verder komen opnieuw aan de or de de opwerkingscontracten tus sen de Nederlandse kerncentrales en buitenlandse fabrieken die te rugzending van radioactief afval naar ons land mogelijk maken. Donderdag wordt op verzoek van de PvdA een spoeddebat gehou den over de deelneming van het Nederlands elftal aan de mini-we reldkampioenschappen voetbal in Uruguay. De Eerste Kamer zet de behande ling voort van een aantal voorstel len inzake de grondwetsherzie ning. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Tussen de ondernemingsraad en directie van het chemische bedrij! ICI ln Rotterdam is een conflict gerezen met als inzet het per soneel van het bedrijf Kramer Freher Services (KFS), dat in geleend is door ICI om onder houdswerkzaamheden te ver richten. De ondernemingsraad wil dat ICI de circa zestig personeelsleden van KFS ln vaste dienst neemt. De directie wil dat niet. De werknemers van KFS komen binnenkort op straat te staan omdat hun werkgever betrokken is bij een omkoopschandaal bij ICI. De directeur van KFS wordt ervan ver dacht smeergelden te hebben betaald aan stafleden van ICI in ruil voor werk. De directie van ICI heeft voorgesteld dat de machinefabriek van Verolme in IJsselmonde, die het onderhouds werk bij ICI zal overnemen van KFS, het personeel van KFS in dienst neemt. De werknemers van KFS en ook de ondernemingsraad van ICI wijzen dit af. Reageren De ondernemingsraad heeft de direc tie van ICI tot donderdag tien uur de tijd gegeven om te reageren op het voorstel de mensen van KFS in vaste dienst te nemen bij ICI. De directie moet voor die tijd ook toezeggen dat de ondernemingsraad in de toekomst mee kan beslissen over het uitbeste den van werk en het inlenen van personeel via onderaannemers. Komt die toezegging er niet, dan zal de ondernemingsraad overwegen de Zwendel op Veluwe blijkt omvangrijk ARNHEM (ANP) Een verduiste- rings- en helingszaak waar een team van achttien rechercheurs voor is in geschakeld, blijkt omvangrijker te zijn dan de politie aanvankelijk ver moedde. Dit weekeinde zijn in Apel doorn. Harderwijk, Ermelo en Naar- den zes mannen 's ochtends van hun bed gelicht, maar er worden nog meer arrestaties verwacht. De aangifte van zwendel door een caravan-bouwbedrijf in Ugchelen leidde tot het aanpakken van deze zaak. De arrestanten worden ervan verdacht goederen te hebben gekocht zonder ze te betalen. Ze zijn de afgelo pen maanden in een aantal gemeen ten op de Veluwe actief geweest. rechter in te schakelen. Bij ICI gebeu ren, aldus de ondernemingsraad, re gelmatig dingen die in strijd zijn met de Wet terbeschikkingstelling ar beidskrachten. De voorwaarden die in deze wet zijn opgenomen met be trekking tot het inlenen van perso neel worden door ICI niet altijd nage leefd, aldus de ondernemingsraad. De raad staat verder op het standpunt dat in de toekomst al het onder houdswerk bij ICI en het werk op de pijpfit- en lasfit-afdeling werk zaamheden die nu zijn uitbesteed aan onderaannemers moeten worden verricht door eigen personeel. De directie van ICI wilde gisteren nog niet reageren op het voorstel van de ondernemingsraad, omdat ze zich daarop nog moest beraden. Bestuur ziekenhuis plaatst verpleegsters tegen hun zin over Van een onzer verslaggevers MIDDEI^URG Drie ver pleegsters van de afdeling gy naecologie en verloskunde, onder wie het hoofd en het plaatsvervangend hoofd, van het Gasthuis in Middelburg 'zijn tegen hun zin overge plaatst naar een andere afde ling, omdat zij niet willen meewerken aan abortusbe handelingen. Deze kwestie sleept al een half jaar. De directie en het bestuur van het ziekenhuis hebben nu tot gedwongen overplaatsing besloten, omdat men geen andere oplossing ziet Eerder zijn al twee andere verpleegsters van de afdeling op eigen verzoek overge plaatst. De drie verpleegsters zullen deze week beslissen of zij de gedwongen overplaatsing zullen aanvaarden. Zij hebben principiële bezwaren tegen abortus, ook al gebeurt deze ingreep in het Gasthuis alleen op medische indicatie. De verpleegsters zijn overi gens niet bij de ingreep zelf betrok ken geweest, maar bij de voorberei ding en begeleiding van de patiënten. Het aantal abortusbehandelingen dat ln het Middelburgse ziekenhuis wordt verricht, is volgens de directie, zeer beperkt. Het SGP-statenlid G. van den Berg uit St. Philipsland heeft aan gedepu teerde staten van Zeeland vragen ge steld over deze kwestie. De directie van het ziekenhuis wilde de namen van de betrokken verpleeg sters niet vrijgeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9