kleine krant I Uit brieven van lezers Trouw dé De Grote Wetering gaat plat 'Zonder slingeraap geen regenwoud' Bioloog Van Roosmalen: Stoop staakt Overleven DINSDAG 2 DECEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 NSI 2 DECEMBER 1980 De kleine krant Medewerkenden Piel Hagen Hanneke Wijgh Johanneke Leestemaker Gilles Stoop Henry de Lange Brieven en reacties naar Trouw, postbus 859 1000 AW Amsterdam Meiden Wat moet je. als je van huis bent weggelopen? Als je in een klein dorpje woont, waar niks te beleven valt? Als je het op school niet leuk meer vindt? Bij wie kan je terecht? Tachtig meiden kwamen za terdag in Utrecht bij elkaar om over hun problemen te praten Ze richtten een plat form voor meiden op. Daar kan elk meisje informatie vragen over meidengroe pen. de meidentelefoons en meidenactiviteiten. Voor meisjes van dertien is er niets te beleven, wordt wel eens gezegd. Deze meiden doen er wat aan! Het mei denplatform kan je berei ken via Jeanet van Sijll. Fa- gelstraat 41 in Leiden i I °?e'tie beul Van een onzer verslaggevers USQUERT Twee jaar lang heelt hij in het tropisch regenwoud van Suriname het gedrag van apen bestudeerd. Alles wat hij over de slingeraap weet heeft hij opgeschreven. En op grond van het boek dat hij maakte werd hij vorige week „doc tor" in de biologie. Het tropisch regenwoud in Suriname bestaat uit hoge bomen en de slingeraap gaat door het bladerdak van boom tot boom. Je kunt hem moei lijk zien. zo dicht begroeid is het allemaal. Maar je kunt hem wel horen, want de tak ken zwiepen heen en weer. Van Roosmalen volgde de apen dagenlang om te ont dekken wat zij allemaal aten. Hij noteerde 171 verschillen de soorten vruchten. Verder nog allerlei bloemen en bla deren. Alles bij elkaar van 207 plantesoorten Baby Als je dr. M. G. M. van Roos malen aan de telefoon krijgt, vertelt hij honderd uit. ..Met mijn vrouw en kind woonde ik op een eilandje in een ha- tuurreservaat. Samen met een groepje bosnegers, die daar waren om voor het reser- vaat te zorgen. Vandaar liep ik dan tweeënhalf uur naar het gebied waar ik de apen bestudeerde. Het eerste jaar deed ik onderzoek naar alle acht apesoorten. die daar voorkomen. Het tweede jaar volgde ik alleen de slinger aap. de grootste aap van dat gebied. De slingerapen trekken rond in kleine groepjes. Vaak heeft een ouder vrouwtje de lei ding. Die weet precies welke bomen ze langs moet om een goed menu samen te stellen. De vrouwtjes krijgen onge veer eens in de vijf jaar een baby. Zeker een jaar lang dra gen zij hun babv's: eerst on der hun buik. later op hun rug. De jongen worden onge veer vier jaar door hun moe der gevoed. Waarom ging de heer Van Rosmalen die apen nu onder zoeken? Natuurlijk omdat hij zelf erg geïnteresseerd was in hun gedrag. Maar er is nog een reden. In zijn boek legt hij uit dat de slingeraap (ook wel „kwatta" genoemd) heel belangrijk is voor het voort bestaan van het tropisch re genwoud. Op zijn tochten door het bos verspreidt deze aap de zaden en zo helpt hij mee aan de voortplanting van de gewassen. Het tropisch regenwoud wordt op twee manieren be dreigd. De lange bomen wor den vaak gekapt omdat men sen hout nodig hebben. Dan vallen er gaten in het bos en dan krijgt de aap het moei lijk. Ongekeerd gebeurt het ook dat er op apen gejaagd wordt, omdat mensen hun vlees smakelijk vinden Vandaag of morgen wordt de Grote Wetering, een Amster damse kraakpand, ontruimd door de Mobiele Eenheid. Het pand. dat bestaat uit vijf hui zen. wordt waarschijnlijk on middellijk gesloopt. Het eni- ee wat er dan van de Grote Wetering over blijft is een bouwplaat uit de brochure van de bewoners. Carola, één van de krakers vertelt in de brochure: ..Kun je het je voorstellen? Fiets je nietsvermoedend onder het Rijksmuseum door. is er opeens een griezelige lege vlakte op de plaats van de Grote Wetering Of nog er ger: staat er plotseling ?o'n afschuwelijke kille kantoor kolos Carola krijgt de koude rillin gen als ze eraan denkt. De Grote Wetering moet ont ruimd worden omdat de eige naar. Gerard Bakker, het hele gebouw wil slopen en er een groot kantoorpand voor in de plaats wil laten bouwen. De gemeente heeft hem alle ver gunningen verstrekt, die hij nodig heeft voor zijn plannen. De krakers van de Grote We tering zijn het natuurlijk he lemaal niet eens met de plan nen van Gerard Bakker. Zij willen in de Grote Wetering blijven wonen en verhinderen dat het pand wordt gesloopt. Niet alleen krakers maar ook andere mensen vinden het eigenlijk wel raar dat een ge bouw waar 57 mensen kun nen wonen, gesloopt moet worden om ruimte te maken voor een kantoor. Er staat al een groot kantoorcomplex pal naast de Grote Wetering leeg en dat is niet het enige lege kantoor in Amsterdam. Wel staan er in Amsterdam 56 000 mensen op de wacht- 'ijst voor een huis. Maar Gerard Bakker weet drommels goed dat er meer geld valt te verdienen aan kantoren dan aan huizen voor jongeren, oude mensen, gezinnen met kleine inko mens of gescheiden mensen Je kunt de brochure van de Grote Wetering kopen voor drie gulden vijftig bij het Fort van Sjakoo. Jodenbree- straat 24 in Amsterdam Onze tekenaar Gilles Stoop is in het gewone leven leraar aan een l.t.s. Maar op zater dag geeft hij geen les, dan voetbalt hij. In het vijfde te am van ..Kennemerland". Af gelopen zaterdag had Gilles zich voorgenomen niet te spe len. Hij en zijn team zouden staken. Niet omdat ze vies waren van hun tegenstanders of omdat ze de scheidsrechter niet vertrouwden. Nee. de re den van deze voetbalstaking was dat de KNVB wil mee doen aan het mini-voetbal kampioenschap in Uruguay En dat vonden Gilles en zijn vrienden niet in de haak. Net als 107 andere amateur-elftal len zouden ze dus geen com petitie spelen. Hoogstens een vriendschappelijk balletje De hele staking viel in het water, want vrijdagavond kon Je al op de radio horen dat wegens het natte weer de meeste velden waren afge keurd Er werd dus helemaal niet gevoetbald Maar de. KNVB is er nog met vanaf, want nu willen veel teams het aanstaande weekend staken Als het weer dan tenminste wel goed is. Uruguay ligt ver weg. in La tijns-Amerika; waar maken al die amateurs zich dan druk over? Gilles Stoop: ..Uruguay is het land met een van de ergste regeringen die er zijn. Tienduizenden mensen zijn vermoord, verdwenen of ge vangen. Er heerst een echte terreur Dan moet je in zo'n land niet meedoen aan een wereldkampioenschap De militaire regering gebruikt dat alleen maar voor haar eigen roem. Door een voetbal staking willen we dat aan de KNVB duidelijk maken Per slot van rekening zijn wij lid van de KNVB Inmiddels is er in Uruguay een volksstemming geweest over een nieuwe grondwet De bevolking heeft die grond wet verworpen. Dat is ten minste iets. Maar of het wat uitmaakt? De militairen blij ven toch de baas. (J) sport @en polibiek Uruguay; ballingen Ver misten martelaren p*».tiekc yvan^encn 2 december 1980 O O Twee jongetjes van acht en tien jaar zijn als door een wonder gered. Zij lagen al minstens 130 uur onder het puin van de aardbeving in Italië. De reddingsbrigade m het plaatsje Sant' Angelo had het afgelopen weekeinde geen enkele hoop meer nog overleven den onder het puin te vinden Om het overbrengen van ziektekuiemen van de lijken te voorkomen, had de regerings brigade al ontsmettingsmiddelen over de berg puin gestrooid Met speciale SONAR-apparatuur kon er later toch nog leven in de puinhoop worden ontdekt. Met deze apparatuur kan je de hartslag van mensen en dieren opvangen, ook al zit er twaalf meter puin tussen. Carlo (10) lag al sinds de eerste aard schokken onder, het puin van zijn eigen huis. Zonder eten en nog erger zonder drinken heeft Carlo het er 136 uur uitgehouden. Dat is zes dagen. De tucht die tussen de stukken puin heen sijpel de. hield Carlo in leven Vaak gaan men sen, als ze vier of vijf dagen niets drin ken. dood door uitdroging Carlo was. net als de andere mensen die na zo lange tijd onder het puin vandaan komen, er wel erg aan toe. Hij kon hele maal niet meer praten Nu ligt Carlo in het ziekenhuis in Napels ..Kinderen komen vaker levend onder het puin vandaag dan volwassenen", vertelt een deskundige De kinderen wil len graag in leven blijven en ze rakén niet zo heel erg in paniek orricRit ze Zich niet kunnen voorstellen wat er allemaal gebeurt Oudere mensen die al een keer eerder een aardbeving hebben meege- maakt, geven de hoop op overleving I eerder op. i In het rampgebied in Italië worden nog I steeds tweeduizend mensen vermist Veel van deze mensen zullen wel dood onder het puin liggen Vooral nu de temperatuur in het gebied erg is gezakt. I is er niet veel kans dat de mensen onder het puin het er nog levend af brengen. Er zijn al drieduizend doden geborgen 1 De hulpverleners denken dat er nog veel I meer mensen zullen sterven aan long- 1 ontsteking, slechte voeding en typhus i De overlevenden wonen voorlopig in ten- I ten en barakken Het vriest vijf graden en het sneeuwt )E ter eli der aar roe vai dag een »rij Ons rooi eei enl Bet ett it. lelfi aiet Tro t :N Deze rubnek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en met voor open brieven, gedichten oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wi| helaas met corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretans hoofdredactie Trouw. Postbus 859.tOOO AW Amsterdam Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Franje en motten Trouw van 23/11 (pagina 11) maakt melding van een rede van Van Agt. De collectieve lasten zijn franje, waar de mot in zit en die moet van het vaderlandse vloerkleed afgeknipt worden. Vooral gefortuneerde Neder landers, die de collectieve voorzienin gen niet zo nodig hebben, zullen dit toejuichen. Maar wie zijn nu die motten, die dat vloerkleed dreigen aan te vreten? Op dezelfde pagina staat een advertentie van Rolinco: aandeelhouders van deze maatschap pij zien hun bezit in één jaar 52^ in waarde stijgen Een zoet winstje waarvoor.geen enkele nuttige presta tie werd geleverd. Op pagina 9 van dezelfde krant lees ik ..dat een handi ge handelaar in onroerend goed via mazen in de fiscale wetgeving en sub sidieregelingen schatten kan verdie nen" Eveneens: ..Enkele maanden geleden al weigerden de CDA-be- windslieden Van der Stee en Van Amelsfoort hardnekkig de spaarbil- jetten aan toonder aan te pakken" De sluipwegen om zich ten koste van de gemeenschap te verrijken blijven bestaan, maar Van Agt zal ..geen ruimte toestaan om langs sluipwegen het effect van de loonmaatregel te ontgaan" We moeten toch allemaal matigen? De motten ook? Amstelveen D. van der Meulen De Geus Natuurlijk besteedt de Hervormde Kerk te veel aandacht en tijd aan kernwapens Aan iets wat niet in je straatje te pas komt, wordt altijd te veel tijd besteed. Mijns inziens moe ten we blij zijn met een Hervormde synode, en blij zijn met mensen als kapitein Stelling. Zij weerhouden ons ervan om te verslappen, en het atoomgevaar als „het zal wel loslo pen" te gaan zien. Ik ben erg blij met de uitspraak van de synode; zij ver schaft duidelijkheid. Bovendien daalt minister De Geus ontzettend in mijn achting door zijn reactie: „Er is nooit een Nederlander dood gegaan aan kernwapens maar iedere dag val len er wel doden in het verkeer" 'Trouw 25-11-1980). Dit is een ronduit belachelijke reactie en ik ben dan ook blij dat ik hem niet voor mijn verant woording hoef te nemen Nunspeet Henk Bos in de ernst van het kernwapen-vraag stuk. De kernwapens bedreigen het voortbestaan van hele volkeren en culturen Mag de kerk zich daar dan niet uitgebreid over bezinnen? Dat moét ze. zeker als daan-oor in het leger zelf geen ruimte is! Discussies over het zelf-geschapen afgodsbeeld van het militarisme worden door deze minister in de kern gesmoord! Wat mij persoonlijk het meeste krenkt, is het feit dat wij op leven en dood zijn overgeleverd aan de macht en het systeem van NATO en Warschau pact. Als De Geus dan andere mis standen aanwijst, doet dat farizeïsch aan. Voorschoten M. Kroon Brief Synode (16) Het grootste gevaar voor de vrede vindt de hervormde synode ..De even- wichtsstrategie" die de NAVO na streeft. Andere christenen zien een groot gevaar in het atoompacifisrr.e (wat de hervormde synode predikt i Een derde en. naar mijn mening, grootste gevaar is de ontkerstening (afval van God). Ieder die zijn bijbel kent. kan dat weten Waarom zijn de kerken daar niet ve^l meer mee be zig? Van harte bén ik het met minis ter De Geus eens als hij daarop wijst. Want niet de NAVO, maar de duizen den abortussen die alleen al in Neder land gebeuren, en het steeds meer loslaten van de normen van Gods woord zijn het grote gevaar voor de wereldvrede. Herwijnen C. van Zandwijk De Geus (2) De reactie van minister De Geus op net standpunt van de Ned Herv. sy node over kernwapens getuigt van een verbijsterend gebrek aan inzicht Brief Synode (17) De heer Joren (Trouw 26-11) stelt, dat het standpunt van de hervormde sy node een gevolg is van infiltratie door linkse extremisten. Ik wil hem er graag op attenderen, dat christen zijn mijns inziens inhoudt, dat je poli tiek in de linkse hoek zit. Hoe kan een christen zich neerleggen bij de uit de hand gelopen wapenwedloop? Ik wil als christen liever niet mijn vrijheid behouden over de rug van de wereld bevolking en de vernietiging van Gods schepping. Voor de heer Joren ben ik dan een linkse extremist, maar ik voel me er een goed christen bij Den Haag Paul M. Roseboom Brief Synode (18) Thans wacht ik met spanning af of de hervormde synode ook eens de moei te wil n«.men om mee te helpen aar. het terugdringen van de in Nederland plaats vindende kindermoord Het lijkt mij namelijk zinniger om een uitspraak te doen over iets dat daad werkelijk plaats vindt dan om iets te ondernemen tegen iets dat mogelijk plaats kan vinden. Thans komt een en ander nogal onwaarachtig bij mij over. Elburg G. Verburg Brief Synode (19) Als IKV er ben ik bijzonder gelukkig met de uitspraak van de synode Zij rechtvaardigt eens te meer het be staan van het IKV. dat nu te beschou wen is als een kerkelijke actiegroep die aan dit synodebesluit gestalte probeert te geven Ik ben er trots op, tot de hervormde kerk te behoren. Zo is de kerk zichtbaar als de kerk van Christus, zó draagt ze bij om het rijk van God gestalte te geven! Aan allen die nog twijfelen of de kerk wel uit spraak moet doen op dit terrein zou ik in overweging willen geven, dat in de bijbel de duivel door Christus wordt genoemd als de 'mensenmoor denaar'. Massavernietigingsmiddelen als kernbommen behoren met con centratiekampen en gaskamers tot de middelen om miljoenen mensen uit te roeien en dat mag u gerust duivels noemen! Het christendom kan onmogelijk verdedigd' worden door een verbond te sluiten met de duivel. Deurne R. J. Plantenga Brief synode (20) Léék toen het uitkwam jaren geleden inderdaad Orwell's ..1984" eei> absur de hersenschim, maar lees dat nu nog eens. met in uw achterhoofd de huidi ge stand van de wetenschap. De gege vens over de stand van de weten schap in de Russische psychiatrische klinieken dringen niet best door tot de Nederlandse pers. Maar neemt u maar aan, dat het landzamerhand voor de „gelovige" communistische wetenschapper een fluitje van een cent is, om de herseneade wilde overtuiging van welke leidinggeven de „niet-gelovige" (dat is niet in het communisme gelovende) met che- misch-pharmaceutische middelen om te buigen tot „geloof" Waarop denkt deze hervormende top dan het „toch God wel kunnen dienen, ook onder het communisme" te kunnen baseren? Hoogst verontrustend, een dergelijk naïeve uitspraak van kerk leiders Steenderen Anda Koning Brief synode (21) De I K.V.kogel is door de N.H.-kerk en daarmee de stellingname: „Kern wapens de wereld uit. te beginnen in Nederland." Na afwijzing van het ge bruik, nu ook een verbod op het bezit ervan Opnieuw een capitulatieve „eenzijdige" concessie aan het Oost blok. De volgende stap zal wel zijn dat de loyaliteit binnen de krijgs macht ter discussie gesteld wordt. De paus waarschuwde deze zomer in Brazilië de bevrijdingstheologen. „Wij zijn geen politieke of economi sche experts, maar brengers van het Evangelie" met andere woorden het accent van het engagement behoort op het laatste te liggen ook wel ge zegd: Schoenmaker blijf bij je leest! Wanneer wordt het kerkelijk gezag eens ongerust over de ideologische gevaren welke ons bedreigen, waarin geen ruimte is voor Christendom of dagdromerij? In plaats van een bij voorbaat fatalistische houding had men beter tot wapenspreuk kunnen kiezen: „Het Communisme de wereld uit, te beginnen in Nederland. Voor een dergelijke moedige houding is het echter nodig, dat de ware geest vaardig over iemand wordt. Baarn H. Eilander Brief syr.ode (22) De misdaad moet bestreden worden, anders zal de misdaad de wereld gaan overheersen De „mis daad" gaat steeds meer beschikken over betere wapens en beschikt ook over kernwapens. Als Nederland be gint de kernwapens op te ruimen, onttrekken wij ons aan die misdaad bestrijding en laten die aan anderen over Dat is laf! In veel zaken doet het goede voorbeeld goed voigen, maar met in alle zaken. De misdaad streeft uiteindelijk naar wereldoverheersing en wil de medemens gebruiken om zichzelf te bevoordelen Vertegen woordigers van hen zijn onder ons en zij verkneukelen zich nu reeds om onze stommiteiten. Er zal geen weg meer terug zijn. Wij staan tegenover een niets ontziende, machtige vijand die vele miljoenen laat kwellen in concentratiekampen! Door de kern bewapening blijven de wereldmach ten nog in evenwicht. Zouden wij de kernwapens opruimen dan staat een vernietigende overheersing voor de deur. want in conventionele wapens en hoeveelheid militairen zijn onze tegenstanders ons ver de baas Dus laat in Godsnaam de kernwapens blijven, ook in Nederland! Beter dood dan slaaf, maar zover zal het niet komen, als wij de kernwapens hand haven. Badhoevedorp W. L. K. van Oosten Brief Synode (23) Waarom moest minister De Geus een brief schrijven aan de hervormde sy node? Bestaat deze synode uit onvol wassen mensen die niet weten wat ze zeggen? Er is lang genoeg over nage dacht. Ik ben er trots op lid van de hervormde kerk te zijn! En dit is geen zwichten voor tirannen, zoals de heer Joren in Trouw van 26 november schrijft, maar zwichten voor ons ge zond verstand, dat weet, dat als er eenmaal kernwapens worden ge bruikt er geen houden meer aan is. Kleine landen zoals Nederland er één is zijn de eerst aangewezene met een zijdige stappen te beginnen. Rotterdam L. van Dijk Brief synode (24) Het schrijven van de Hervormde sy node is een historisch document van onschatbare waarde voor de gehele mensheid. Het is zowel ethisch als wetenschappelijk van het hoogste ni veau. Het christendom blijkt ook hier in staat dwars door de demonische menselijke irrationaliteit heen te sto ten. De tegenstanders ontbreekt het aan kennis van zaken. Het IKV. met zijn vele waardevolle geschriften, zal hen gTaag bijstaan in hun verschrik kelijke geestelijke nood. Lunteren H. van Uchelen Meer tv-zendtijd (2) Wie willen eigenlijk meer tv-zendtijd? Er zijn nog altijd Nederlanders die in het arbeidsproces zijn opgenomen Zouden zij er zo'n behoefte aan heb ben? Wanneer moeten zij kijken? Maar deze categorie draait wel voor de extra kosten op En wie gaat met de grootste buit strijken? De dames en heren in Hilversum. Emmen L. H. Koole Soweto-kaarsen Het „niet meer stimuleren" van de verkoop van Soweto-kaarsen door de landelijke diakonale bureaus iTrouw 27/11) komt hierop neer. dat deze bu reaus de enorme last van de distribu tie van honderdduizenden kaarsen hebben kunnen doorschuiven naar de daarvoor zeer geschikte SOS-wereld winkel in Kerkrade Laat het echter vooral niet betekenen dat ook de plaatselijke diakonieén het voor ge zien houden en dit mooie werk nu aan de liefhebbers over laten. Hier blijft immers een prachtkans om als ge meenten te laten zien. dat de kerken in Nederland zich wat aantrekken van het barre lot van mensen die met noden te kampen hebben die we ons. zelfs nu. in Nederland maar moeilijk kunnen indenken. De kaarsen-projec ten geven met geringe investeringen door de zeer arbeids-intensieve pro- duktie-wijze werk aan relatief velen Laten onze kerken dus: onze kerk mensen ook in Nederland duizen den kaarsen laten flakkeren. En laten onze diakonieén dat blijven stimu leren Leersum L. J. van der Burg ook voor de staatkunde. Zo is de RPF een alternatief voor onder meer de oud AR- en CH-kiezers H'ageningen W. Berguis Toevlucht Het is schandelijk en beschamend dat onze overheid haar toevlucht neemt tot intimidatiepraktijken als het wegroven van iemands inboedel, wanneer hij om des gewetens wille geen geld voor bewapening beschik baar wil stellen. Het wordt hoog tijd dat er een regeling komt die het mo gelijk maakt gewetensbezwaarden een gedeelte van hun belastinggeld te laten besteden aan betere doeleinden dan aan de God- en mensonterende bewapening. Welke volksvertegen woordiger neemt hiertoe het initia tief? Ede A. v. d. Jagt Dè kerk Ih zijn bespreking van de afscheids- bundel Roscam Abbing uit prof Kui- tert vrij scherpe kritiek op het feit dat hervormden bij het spreken over de Kerk aan de Nederlandse Hervormde Kerk denken. Hij spreekt zelfs van onzin. Weet de professor niet dat veel mensen nog een zodanig oog voor de kerk hebben, dat zij deze niet als een soort club beschouwen waar men naar believen toe- of uittreedt en dat zij. gelet op de geschiedenis, inder daad de Kerk der hervorming als de Kerk zien' Reeds Calvijn sprak in deze geest over de Kerk. Hij noemde de Kerk de moeder door wie wij tot de Vader komen Ook de belijdenisge schriften van de Kerk spreken hier over een duidelijke taal Ik weet dat niet iedereen over dit onderwerp ge lijk denkt, maar het is onzin om het als onzin af te doen. Dat kan zelfs de professor niet waarmaken. Ede A. A. v.d. Berg Abortus (6) Abortus hoeft en mag geen probleem zijn. Wie dat wel zo vinden vergeten hoe noodzakelijk zelfbeheersing en dus karaktervorming zal zijn. Voor abortus hoeft men niets te doen. al leen te laten. Drachten E. A. H. H. Groeneveld-Jamoël Ommezwaai In de krant van vrijdag lees ik op de voorpagina klachten over het slechte onderwijs, en op de Podium-pagina hoe Hans Feddema bepaalde politici ervan beschuldigt, een „ommezwaai van 180 graden" te maken. Zien we dat even voor ons? Volgens mijn Geo- driehoek is dat hetzelfde als recht door zee! Goede middag Apeldoorn W. Sniouter Olieboycot RPF (2) Wat zal de heer Nico ide voornaam hoort erbij tegenwoordig) Scholten. op zijn neus gekeken hebben tijdens het lezen an Trouw d.d. 27/11. Deze woordvoerder van de zwarte lan den in Zuidelijk Afrika wist immers alles zo goed Een motie van deze persoon enkele maanden geleden in de Kamer ingediend deed het kabinet bijna onderuit gaan. En Nu blijkt, dat deze motie alleen maar berustte op de onware bevlogenheid van dit Kamerlid. Het is een schande dat dergelijke dingen in ons parle ment mogelijk zijn. De opmerkingen van de minister van buitenlandse za ken toendertijd gemaakt, blijken uit heel wat betrouwbaarder bron te zijn getapt, dan de verhalen van de ge noemde heer 8cholten. Het zou voor de vaderlandse politiek het beste zijn. dat deze „bevlogen goochelaar' snel 2*n biezen pakt Zoals de heer Peijmans in Trouw van 25/11 schrijft is het onjuist en onvolle dig dat het NIPO bij haar enquêtes geen rekening houdt met de niet in de Kamer vertegenwoordigde partijen De RPF is een jonge, maar snel groei ende partij met een bekende lijsttrek ker en als basis de bijbelse normen Vlissingen J. W. Schutte Ontwapening Het is opvallend dat er door politici zo weinig-wordt nagedacht over de effecten van een Nederlandse of bre dere) eerste stap tot kernonti ning op de ontwapeningsbereidJ van het Warschau Pact Ik koq althans in de publiciteit weinig tegen. Het lijkt nu wel. alsof hed wederzijds ontwapenen gaat om derland aan de ene. en de NA' partners aan de andere kant Wet ten uitkijken dat we het doel it gaten houden, en niet het overwin var. weerstand bij de partners w centraal stellen. De politieke dis sie over de reacties van de N4 leidt mijn inziens tot venzandjna moet echter wel gevoerd won maar dan binnen het perspectief de mogelijke reacties van het ten' op (bijvoorbeeld" Nederlaf stappen Als de politici dat in gaten houden, zullen zij beseffen een evenwaardige, gunstige rei vanuit het Warschau Pact op eerste Nederlandse stap de vati heid van de NAVO voor onze id wel eens kan vergroten Ook het schau Pact zal dat beseffen, wi kans van slagen vergroot Uitgaé van de eerlijke bereidheid tot waardige, wederzijdse maatreg aan beide zijden natuurlijk, 8 blijft het lange termijn werkprogj ma? Welke politieke partij zet eens een visie op papier die va gaat dan de komende vier jaar1, Putten L. J. van Dif Humor Was dat lachen bij het zien in Tr van 27' 11 van de spotprent ondé titel „Onderzoek naar weerstai feminisme". Waar haalt Molenaal vandaan? Een fors gebouwde h« zuchtige vrouw en een klein sd mannetje dat de afwas doet. Je l maar op het idee komen Dai nog wat suggesties voor eer ,er) een serie „Onderzoek naar weert den Surinamers. Joden. Turken.' rokkanen". De vrouw op de teké kan dan vervangen worden doof soortgelijke, treffende karikl van resp een Surinamer, een J etc. etc Utrecht F. van Dijk-Hefl i Geen hereboeren In Trouw van 25 november schr de medewerkers aan de rubriek het parlement" over het Koniii Nederlands Landbouw Comité een bond van „liberale hereboefl Voor de tienduizenden boeren zich in het KNLC verenigd hebbd grotendeels een gezinsbedrijf uiM nen. is een dergelijke benaming ft uit beledigend Velen behalen) een maximale inspanning een 8 maal inkomen De gedachtenw ling die een aantal leden op de s mene Vergadering van het KNLC de minister-president had. wees in deze richting. Gewezen werd at andere op de problemen in del bouw ienergiekosten), veenkold i AVEBE'i en bij de bedrijfsoverq door jonge boeren. Het zou nuttig als de schrijvers van bovengera artikel ook kennis némen van de] rede van ir. D Luteyrt. voorzitter het KNLC Een samenvatting van was in dezelfde krant te vfflf Renswoude J. T. Wollesw#

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8