Rente hoge hypotheek yoor helft aftrekbaar FNV kiest voor werk ais houdt vast aan ïer jaar doctoraal Amsterdam wacht nieuwe confrontatie Energiediscussie verder vertraagd Regeling in praktijk Kabinet legt grens bij 540.000 gulden -£ Loonmatiging bij concrete afspraken Chinese delegatie vertrekt dag eerder uit Nederland Veede fase aan universiteit mogelijk twee jaar Begin nu 'in maart of zo' fcoete op proef ia acceptgiro Polak: ontruiming Grote Wetering is onvermijdelijk )INSDAG 2 DECEMBER 1900 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S 3 an onze sociaal-economische redactie )EN HAAG De regering heeft gisteren haar plannen met de hypotheekrente bekendge- naakt. De rente van hypotheken tot 540.000 gulden blijft volledig aftrekbaar voor de nkomstenbelasting. tenzij de hypotheek hoger is dan de waarde van het huis. x>r hypotheekdelen boven 540 mille 1 boven de huiswaarde blijft de rente elk geval voor de helft aftrekbaar ente op andere leningen afbeta- ïgen of autofinanciering bij voor- ld blijft tot een rentebedrag vijfduizend gulden volledig af- ekbaar. en daarboven nog voor de I iift ie ai* ïnister Van der Stee (financiën) en jn staatssecretaris Van Amelsvoort ebben hun plan gisteren per brief 1* in de Tweede Kamer gestuurd. Een II etsontwerp volet binnen enkele we ok ken. Het is de bedoeling dat de nieu we regeling ingaat vanaf 1 januari aanstaande, desnoods met terugwer kende kracht als Tweede en Eerste Kamer het wetsontwerp niet meer voor nieuwjaar afgehandeld krijgen. Voor de jaren 1981 en 1982 komt er een overgangsregeling wat betreft de algemene beperking van rente-aftrek Wie in 1981 meer dan vijfduizend gul den uitgeeft aan rente op schulden, mag dat jaar van dat meerdere nog 85 procent aftrekken voor de belasting. In 1982 is dat zeventig procent, en 'door Johan van Workum DEN HAAG Wat bete kent nu de komende maat regel voor bezitters van zeer dure woningen? De ei genaar-bewoner van een woning van 8.5 ton met een hoge hypotheek zal per jaar rond 378 gulden schoon moeten inleveren. De maatregel werkt als volgt. waarde woning 850.000 gulden. hypotheek (zeventig procent) 595.000 gulden. rente (elf procent) 65.450 gulden. Thans is dit bedrag volledig af trekbaar voor de belastingen. Straks, vanaf 1983. blijft aftrek baar de rente over de eerste 540 000 gulden van de hypotheek, ofwel 59.400 gulden. De rente over de top van 55.000 gulden van de hypotheek rentebedrag 6050 gulden valt straks onder het nieuwe regime voor rente-aftrek Dit regime houdt in dat de eerste 'vijfduizend gulden rente volledig aftrekbaar blijft, en van de meer- fre rente nog de helft aftrekbaar innemende dat de huisbezitter in dit voorbeeld geen ander lenin gen heeft dan de hypotheek op zijn huis. blijft dus van de 6050 gulden rente over de hypotheek- top vijfduizend gulden volledig af trekbaar Blijft over 1050 gulden. Hiervan is nog de helft aftrekbaar De huisbezitter in dit voorbeeld kan dus 525 gulden betaalde hypo theekrente niet meer aftrekken. Bij het maximale belastingtarief van 72 procent voor belastbare inkomens van 191.000 of meer scheelt het wegvallen van deze strekpost netto 378 gulden per jaar. ofwel 31,50 gulden schoon per maand. Bij lagere inkomens is het gederfde belastingvoordeeltje nog minder Bezitters van zeer dure woningen maar met minder hoge hypothe ken dan dit voorbeeld merken waarschijnlijk helemaal niets van de komende maatregel Het nieuwe regime zal pas vanaf 1983 volledig werken. De eerstko mende twee jaren werkt een zach tere overgangsregeling Het grens bedrag van 540.000 gulden wordt jaarlijks verhoogd met de stijging van de bouwkosten Als die de komende twee jaar evenveel stij gen als de afgelopen drie jaren, is dit grensbedrag 651 000 gulden in 1983 Het in dit voorbeeld bere kende nadeel van 378 gulden schoon per jaar gaat dan op voor woningen van 930.000 gulden: vanaf 1983 geldt blijvend het percen tage van vijftig. Wie naast schulden ook nog spaargel den heeft uitstaan tegen rente, mag deze en andere inkomsten uit vermo gen verrekenen met de betaalde rente op schulden. Vervolgens wordt geke ken of de betaalde rente meer be draagt dan vijfduizend gulden Is dat zo, dan is alleen dat meerdere niet langer volledig aftrekbaar Binnen deze algemene regel geldt als bijzondere regel voor hypotheken op eigen woningen, dat de rente hiervan volledig aftrekbaar blijft als aan vier voorwaarden is voldaan: de hypotheek is minder dan de waarde van het huis in lege staat. de hypotheek is minder dan 540 duizend gulden. de woning is hoofdverblijf. de hypotheek diende om de wo ning te kunnen kopen Wat de laatste voorwaarde betreft, wordt ervan uitgegaan dat hypothe ken afgesloten voor 15 september 1979 de datum dat voor het eerst een beperking van rente-aftrek werd aangekondigd dienden ter finan ciering van de woning, en niet om bijvoorbeeld een boot te kopen of studie van kinderen te financieren. Hypotheken die na die datum werden opgetrokken, blijven volledig aftrek baar binnen de drie andere voorwaar den. wanneer de totale hypotheek niet meer is dan zestig procent van de waarde van het huls in lege staat. Boven deze zestig procent geldt de volledige aftrekbaarheid alleen als kan worden aangetoond dat de hypo theek nodig was om de woning aan te schaffen. Hypotheekaandelen die niet vallen binnen de hierboven ge noemde gunstige voorwaarden, val len automatisch onder de algemene regel, dus eerste vijfduizend gulden rente volledig en de rest voor de helft aftrekbaar Het grensbedrag van 540.000 gulden wordt jaarlijks verhoogd met de stij ging van de bouwkosten. Die bedroeg de afgelopen jaren ongeveer tien pro cent per jaar Het grensbedrag is het hoogste bedrag in de regeling voor het huurwaardeforfait, dat is het stukje theoretisch inkomen dat eigen woningbezitters moeten optellen bij de inkomsten omdat zij geen huur hoeven betalen. Voor het beraad begroette FNV-voorzitter Kok onder anderen voorzitter van de FNV-voedingsbond. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De FNV is er „na moeizame discussies" in geslaagd de meerderheid van de aangesloten bonden opéén lijn te krijgen: In ruil voor concrete afspraken over werk wordt loonmatiging geaccepteerd. Bij de vaststelling van het arbeids voorwaardenbeleid 1981 viel er giste ren uiteindelijk één bond uit de boot. De Voedingsbond FNV bleef dwars tegen de opvattingen van de andere FNV-bonden vasthouen aan de eis dat er aanvullende looneisen moeten worden gesteld om de koopkracht van werknemers met een jaarinko men tot 33.000 gulden veilig te stel len. Deze bond wijst de voorzichtige matigingslijn van de hand. Aanvankelijk kozen ook de Vervoers- bonden FNV en de onderwijzersbond ABOP voor handhaving van de koop kracht tot modaal, maar zij legden zich neer bij het meerderheidsstand punt van de federatieraad De nota werd aangenomen met 278 stemmen voor en 83 tegen De voedingsbond zal nu in het CAO overleg een eigen koers gaan varen In de praktijk kan dat betekenen dat de bond vanuit een geïsoleerde posi tie acties zal moeten voeren procent inleveren. De FNV vindt dat deze groepen in koopkracht gelijk moeten blijven. Door het wegvallen van de economische groei ontbreekt volgens de FNV voor méér koop- krachteisen elke financiële ruimte. De bonden gaan nu proberen de extra loonruimte, die als gevolg van de loonmaatregel in de bedrijven blijft zitten op te eisen voor werkgelegen heid. FNV-voorzitter Wim Kok wees er gisteren na afloop van de federatie raadsvergadering op dat de bonden moeizame discussies met hun leden achter de rug hebben. Vooral de tus sentijdse loonmaatregel heeft vol gens hem veel moedeloosheid onder de werknemers veroorzaakt. Nu de werkloosheid enorme propor ties aanneemt we zijn hard op weg naar de 300.000 werklozen geloven veel werknemers niet meer dat zij daar veel aan kunnen doen door een beperking van hun koopkracht. Ook het ontbreken van een gericht werk gelegenheidsbeleid van het kabinet werkt volgens Kok moedeloosheid in de hand Nadruk In het gecoördineerde arbeidsvoor waardenbeleid ligt nu de nadruk op Noodzakelijk een gericht werkgelegenheidsbeleid J Wanneer het om looneisen gaat. zijn de FNV-bonden wèl bereid om zich in te zetten voor de sociale minima. Vol gens de kabinetsplannen moeten de werknemers met een minimumloon of een sociale bodemuitkering 0,75 Hij hield vol dat terughoudendheid in de loonkostensfeer noodzakelijk is. óók om de collectieve voorzieningen te kunnen blijven betalen. Bij gebrek aan een gericht werkgelegenheidsbe leid van het kabinet zullen de bonden per bedrijfstak en per onderneming over hét behoud én het scheppen-van werk gaan praten. Kok waarschuwde dat de situatie kan escaleren als mocht blijken dat de werkgevers van eisen op het gebied van werkgelegen heid niet willen weten Hij sloot niet uit dat sommige bon den dan alsnog met looneisen zullen komen. Met name bij de Diensten bond FNV gaan gedachten in die richting. De FNV-voorzitter maakte verder be kend dat het aangekondigde kort ge ding van de industriebond FNV tegen de loonmaatregel van minister Albe-;; "(3a'op 12 december zal dienen voor de president van de rechtbank in Den 'Haag In een brief aan de Tweede Kamer doet de FNV ten slotte een dringend beroep op de Kamerleden om he ka binetsbeleid te verwerpen. Het kabi net is volgens de FNV onnodig en lichtvaardig, in strijd met nadrukke lijke toezeggingen, tot het treffen van een loonmaatregel overgegaan. „Het beleid is onvoldoende gericht op her stel van de werkgelegenheid. Het be leid is sociaal onaanvaardbaar, om dat de laagst betaalden onredelijk zware lasten krijgen opgelegd en de hoger- en hoogstbelaaiden naar ver houding te veel worden ontzien", al dus de FNV in haar brief Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een Chinese delegatie onder leiding van een vice-minister heeft gisteren Nederland verlaten één dag eerder dan voorzien. De rege ring in Peking had daartoe opdracht gegeven. De instemming van het ka binet-Van Agt met leveranties van Rijn Schelde Verolme aan Taiwan is de reden van het vervroegd vertrek Op .SChipbol sprak de Chinese vicé- minister voor communicatie, me vrouw Guo Jian. haar teleurstelling uit over de houding van de Neder landse regering. Volgens haar is het besluit schadelijk voor het hele Chi nese volk. en dus ook voor de betrek' langen tussen Nederland en China De Chinese bewindsvrouwe noemde de voorgenomen leveranties van duikboten aan Taiwan schadelijk voor de stabiliteit in heel Zuidoost- Azië De Chinese delegatie, tien personen sterk, bezocht ons land op uitnodi» ging van staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat. Gespreks onderwerp was de mogelijke Neder- lands-Chinese samenwerking bij ha venprojecten Staatssecretaris Smit- Kroes zei gisteren geen concreet ant woord te kunnen geven op de vraag of die samenwerking nu van de baan is Het was volgens mevrouw Smit niet duidelijk, op welke termijn de Chine> zen afspraken willen maken of orders zouden gunnen aan Nederlandse be drijven. Een beschouwing over de 'po sitie van minister van der Klaauw naar aanleiding van de ze kwestie staat op pag. 9. ADVERTENTIE 'an onze onderwijsredactle ia >EN HAAG Minister Pais van onderwijs houdt strikt de hand aan de vierjarige studieduur oor de eerste fase van de nieuwe doctoraalstudie. Hij stelt zich wel soepel op ten aanzien van e tweede, de postdoctorale fase. Hierbij zijn wel tweejarige cursussen mogelijk. bewindsman deed deze toezeg ging gisteren aan de vaste Kamer- «nmissie voor onderwijs tijdens de zU ehandeling van de wet op de tweefa- e< in-structuur voor het wetenschap- n elijk onderwijs. In de nota van wijzi- ■j, ingen. die hij zeer spoedig aan de 11 weede Kamer zal toezenden, zou de elijke uitbreiding tot twee jaar de tweede fase worden opgeno- n. Voor Kerstmis zal de wet ple- kJair in de Tweede Kamer worden ra ehandeld J® linister Pais kondigde tevens aan at elke universiteit staks één lera- f® fnopleiding krijgt, die deel uit laakt van de tweede fase Per facul- i fit zal een onderzoeksopleiding wor- BB eb in een onzer verslaggevers MSTERDAM Overtreders van irkeerverboden in Amsterdam hoe- in sinds gisteren niet meer naar het ril »litiebureai>om de boete te betalen ekeurde overtreders krijgen een ac- ptgirokaart toegestuurd, die bin- :n tien dagen ingevuld moet worden ruggezonden. De Amsterdamse po le hoopt de administratieve romp- >mp op deze manier te vermin- t deze proef wil het ministerie van ititie bekeuringen „eenvoudiger en gentijdser" laten betalen. In een t, ts andere vorm wordt de proef in de nl ovincie Gelderland gehouden Studenten boden aan politici handtekeningen tegen de tweefasen structuur aan. Hun woordvoerder was verkleed als Sinterklaas. den gecreëerd. Elke studie krijgt in men. het toelatingsrecht verlenen tot principe een vervolgopleiding, aldus de tweede fase. Volgens Pais kan er de bewindsman, maar het is nit de bedoeling dat elke universiteit of ho geschool alle vervolgopleidingen in huis krijgt. Het is dus goed mogelijk dat een student na beëindiging van de eerste fase voor de studie van de tweede fase naar een andere universi teit moet verhuizen. Kleine sinstellin gen. als Twente. Maastricht. Roter dam en Tilburg zullen in het kader van het zwaartepuntenbeleid straks extra bedeeld worden Toelatingsrecht De leden van de vaste commissie van onderwijs uit de Tweede Kamer had den veel moeite met de toegang tot de tweede fase De progressieve par tijen wilden elke student, die ge slaagd was voor het doctoraal exa- geensprake zijn van een toelatings recht. Hij hanteerde het principe van toelaatbaarheid. Een commissie, waarin mogelijk een student wordt opgenomen, moet gaan beoordelen of de student geschikt is voor de post doctorale studie. Mertens (D'66) vond dit een onmogelijke opgave voor een commissie. „Op grond van welke cri teria moet een commissie nu beoor delen. of iemand geschikt is voor le raar of arts?" zo vroeg hij de be windsman. Over de lengte van de eerste fase was de commissie nogal verdeeld. Bakker (CPN) hield strikt vast aan een stu dieduur van vijf jaar voor de eerste fase. Van den Anker (PvdA) hield de uitloop naar vijf jaar open. Verbrugh (GPV) vroeg eveneens om een flexibe ler opstelling van de bewindsman. Hij pleitte met name voor een propae- deuse van twee jaar voor bepaalde studierichtingen. Pais kreeg steun voor een eerste fase van vier Jaar van de WD. het CDA, het SGP en DS'70 Toch had ook het CDA kritiek op de bewindsman. Lansink vond, dat Pais een stelsel van wetenschappelijk on derwijs had geschapen, dat veel te strak in elkaar stak Hij vermoedde dathet centralisti- schekarakter van het wetsontwerp direct te maken had met het „mis bruik" dat de wetenschappelijke in- stellingenhadden gemaakt van de- ruimte die de Wet herstructurering uit 1975 had geboden Toen hadden de instellingen massaal voor een vijf jarige cursusduur gekozen, „behalve bantoelstiek en tandheelkunde" zoals Pais snedig opmerkte Van den Anker pleitte voor opschor ting van het wetsontwerp omdat het te weinig steun zou vinden op de universiteiten. Beinema (CDA) be streed dit. Hij verwachtte dat de in- stellingenroyaal zullen meewerken aan de uitvoering van het wetsont werp De inschrijvingsduur voor de eerste fase blijft beperkt tot zes jaar Alleen studenten die door overmacht wor den getroffen, kunnen een beroep doen op het college van bestuur voor een mogelijke uitloop. Dit zal wel aan stringente voorwaarden worden ver bonden. Minister Pais zal in zijn nota van wijzigingen zijn defnitieve stand punt bekendmaken ten aanzien van studenten die bestuursverantwoorae- lijkheid dragen of door persoonlijke omstandigheden meer tijd nodig heb ben voor hun studie Van onze parlementsredactie DEN HAAG De langverbei de maatschappelijke discus sie over (kem)energie krijgt opnieuw vertraging, ondanks pogingen van minister Van Aardenne (economische za ken) om er nu toch vaart ach ter te zetten. Volgens de mi nister kan de discussie vol gend jaar 'in maart of zo' be ginnen. De voorlaatste taxatie van de minis ter was 1 januari van het volgend jaar, maar nu verwacht hij pas in de loop van die maand een nieuw advies van de Algemene Energieraad Van Aardenne heeft gisteren een gesprek gehad met enkele leden van deze r^ad over een begin van de discussie, zonder dat er al een stuurgroep is die de discussie in goede banen moet leiden stuurgroep. Twee van hen zeiden om persoonlijke redenen „nee", de derde meende dat zoiets als een stuurgroep niet in het Nederlandse staatsbestel past. aldus de minister De Kamercommissie was geenszins enthousiast over het voorstel van de minister Eversdijk (CDA) „We kun nen daar pas mee instemmen ais we weten hoe de discussie georganiseerd wordt, en hoe de eerste fase (het ver strekken van informatie) gevolgd wordt door de tweede <de eigenlijk^ discussie)." PvdA. D'66 en PPR lieten Zich in soortgelijke bewoordingen uit Van Aardenne betoogde, dat het in de eerste fase gaat om het bundelen van informatie en het geschikt makeri daarvan voor de tweede ronde, dé inspraakfase Volgens de ministe{ kan de eerste fase intreden zonder ..volledig opgetuigde stuurgroep" Dé minister kreeg echter van de Kamer commissie te horen, dat hij moet blij ven zoeken en wel met spoed - naar een voorzitter en leden van de stuurgroep Van Aardenne vertelde dé ongeduldi ge Kamercommissie voor kernener- AltPITIdticf gie gisteren dat hij drie prominente Nederlanders tevergeefs heeft bena derd voor het voorzitterschap van die ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In Amsterdam maakt een grote politiemacht zich op voor een nieuwe confrontatie met krakers en sympathisanten. Burgemeester Polak kondigde gisteren in een laatste oproep aan dat de deurwaarder, vergezeld van mobiele eenheden, vandaag of morgen voor de Grote Wetering zal staan. „Recht is recht," zegt Polak, en „daar helpt geen moedertjelief aan." De ontruiming is volgens de krakers echter het zoveelste bewijs dat in Amsterdam alleen het recht van de sterkste de speculant geldt. Voor grote jongens Imp. Gcskus b.v. - Putten. Menigeen slaakte een zucht van verlichting toen gemeen tebestuur en krakers het eens waren geworden over de aan koop van de Groote Keyser. Na een reeks rellen in de hoofdstad was het krakers bastion aan de Keizersgracht, waarop een vergelend ontrui mingsbevel rustte. uitge groeid tot een landelijk sym bool. Aan die rol kwam abrupt een einde, toen de eigenaar bereid bleek de panden voor 1.8 miljoen gulden te verko pen. Het was echter een illusie te denken dat daarmee de ver stoorde verhoudingen in Am sterdam zich zouden her stellen Strijdtoneel „De Groote Keyser staat over al." benadrukten de krakers en het strijdtoneel werd on middellijk verplaatst naar de Weteringschans, naar de vier panden van de Grote Wete ring Het gebouw is ontwor pen door Jos Cuypers (1861- 1949). zoon van de architect van het tegenoverliggende Rijksmuseum Het is omge ven door moderne kantoor complexen. die moeilijk ver huurbaar blijken. Met behulp van een ladderwagen trok een groep jongeren tijdens een landelijke kraakdag, op 25 fe bruari 1978, er in. De panden hadden jarenlang leegge- staan. Eigenaar Gerard W Bakker diende dezelfde maand een aanvraag in voor een bouwvergunning Na sloop wilde hij er luxe appar tementen en kantoorruimte laten verrijzen. Bakker had in de handel in onroerend goed inmiddels een klein imperium opgebouwd, mede door bet op grote schaal plitsen van goed kope huurwoningen in koop- appartementen. Hij schuwde het gebruik van knokploegen niet Toezegging De Amsterdamse gemeente raad had weinig met hem op en toonde zich tevreden met de toezegging van wethouder Jan Schaefer dat hij alle juri dische middelen zou aangrij pen om de onwelkome bouw plannen tegen te houden. Er volgde een juridisch gevecht waarbij de gemeente telkens in het stof moest bijten Zij ontbeerde in dit stadsdeel elk planologisch instrument om ongewenste bouwplannen te gen te houden Ook het faillissement van Bakker in januari dit jaar bood geen soelaas. De beslo ten vennootschap, die in tech nische zin de Grote Wetering bezit, bleef overeind De ban ken waren zelfs bereid de be nodigde kredietgaranties te verstrekken. Er leek de wereld van het onroerend goed veel aan gelegen om niet een nieu we nederlaag te lijden Bak ker toonde zich vastbesloten de ontruiming door te zetten en stuurde de deurwaarder op 30 oktober met de eerste aan maning naar de Wetering schans. Na het inwinnen van adviezen kwamen burgemees ter en wethouders tot de con clusie dat zij niets anders kun nen doen dan Bakker terzijde te staan. De krakers hebben aangekon digd zich te vernetten. Zij on derstreepten dat met een serie feUe prikacties tegen Bakker, zijn hypotheekbanken, archi tectenbureau en het gemeen tebestuur Zij beseffen dat een overmacht van politieper soneel de Grote Wetering uit eindelijk toch „slooprijp" zal krijgen, maar zijn niet van plan het haar daarbij gemak kelijk te maken, ondanks de oproep van Polak: „zelfs het meest gemotiveerde protest gaat onder in zinloos geweld Meer nieuws op pagina 6. De Kamercommissie toonde zich ef wel verheugd over. dat de minister met het Centrum voor energiebespa ring afspraken heeft gemaakt over de. vervaardiging van een „alternatief energie-scenario" Tegenstanders, van kernenergie hadden de minister- verweten. dat hij alleen zijn eigen scenario voor de toekomst van de Nederlandse economie en de energie-' voorziening in de discussie wilde brengen. Op aandrang van de Kamer zal de minister geld ter beschikking, stellen voor een alternatief, dat zo hopen de opposanten aantoont dat kernenergie niet noodzakelijk is. „Moet je zien. Tommy, ik ben net tq groot als de tv-omroepster

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3