Beklemming bij avondmaal niet gebroken Paters vinden oordeel ongegrond en onbillijk Blijf kaarsen kopen voor Soweto 1 Trouw Russell-tribunaal streng voor missie Kerken van Eerbeek tegen sluiting papierfabriek Conferenties K VANDAAG Pauselijke brief over de biecht „Kerk en Wereld' speciale aandacht voor vreemdeling -i Vage brief uit Rome voor Schillebeeckx DINSDAG 2 DECEMBER 1980 KERK TROUW/KWARTET door A A. Spijkerboer Er is een enorm verschil tussen de oecumensiche opvatting van het avondmaal en het denken van de gereformeerde gezindte over het avondmaal. Hier staan twee verschillende geestelijke werelden tegenover elkaar. Toch kan de gerefor meerde gezindte er niet mee volstaan de oecumenische avondmaalstheologie en de daarbij horende praktijk als onbijbels en onreformatorisch af te wijzen, want ze zal zichzelf ook onder de kritiek van de Bijbel en de Reformatie moeten stellen. Dit 2egt pro! dr. C. Graafland In zijn bijdrage aan de bundel, opstellen die de gereformeerde gezindte aan het avondmaal heeft gewijd. De redactie van deze bundel, gevormd door de prof. dr. W. van 't Spijker, dr. W. Balke, drs. K. Exalto en L van Drtel. wil het avondmaal vanuit de bijbel en de reformatie herijken en ze is daar bij grondig te werk gegaan. In een breed opgezet en met grote kennis van zaken geschreven opstel geeft prof. dr. J. P. Versteeg een bijbelse theologie van het avondmaal. Dan volgt het historische gedeelte van de bundel: in een kort bestek de oude kerk en de middeleeuwen en daarna, uitvoerig, de reformatie. Drs. K. Exal to neemt Luther voor zijn rekenin en dr. W. Balke Zwingli en Calvijn Ruzie In de aan de reformatie gewijde op stellen kan natuurlijk niet verborgen blijven, dat er hooglopende ruzie was ever het avondmaal en dat met name .Luther zich daarin gewoon heeft mis dragen. Balke schrijft daar heel be wogen en levendig over. Calvijn ver scheen pas ten tonele toen de brok ken al niet meer te lijmen waren, maar htj heeft zich tot het uiterste ingespannen om de eenheid te her stellen 'Calvijn in een brief aan Bullinger. nadat Luther weer verschikkelijk te keer gegaan was tegen de avond maalsleer van de Zwitsers; „Ik zou echter willen, dat je bedenkt welk een groot man Luther is en door welke bijzondere geestesgaven hij uitmunt. Had hij zich maar wat meer moei te gegeven, eigen gebreken in te zien! Het meest hebben de vleiers hem geschaad, daar bij van nature ge neigd is toegeeflijk te zijn tegenover zichzelf." Prof. dr. W. van 't Spijer Toch had Calvijn diep respect voor Luther, en toen Luther twee Jaar voor zijn dood bij zijn boekhandelaar een verhandeling van Calvijn over het avondmaal had gevonden, riep hij uit dat „men aan deze geleerde en vrome man de ganse strijdvraag had kunnen toevertrouwen." Als Calvijn er eerder bij gekomen was. had de ruzie over het avondmaal dus beter af kunnen lopen dan ze in feite afgelo pen is en Balke laat heel goed zien hoe diep Calvijn gaat en hoe scherp hij denkt wanneer hij over het avond maal schrijft. Bijna honderd Bijna honderd bladzijden van dit boek zijn gewijd aan het avondmaal bij de Erskines. Voetius. Brakel, Verschuir. Teelllnck en Immens en dan blijven er iets minder dan veertig bladzijden over voor Oraafand om te schrijven over het avondmaal in de negentiende en de twintigste eeuw. Wanneer hij schrijf over de moderne oecumenische opvatting over het avondmaal, maakt hi een onder- scheld tussen deelneming en toepas sing. Iedereen ls het erover eens, dat. het werk van Christus volkomen is. en dat wie daar wat aan toe wil doen. er iets van af doet Maar wordt de gemeente bij de viering van het avondmaal actief bij het werk van Christus betrokken, zodat er aan ta fel toch een vorm van samenwerking tussen God en de mensen ontstaat, of wordt het werk van Christus op de gemeente toegepast, zodat de ge meente wanneer ze de tafel verlaat dankbaar het leven ingaat? Graaf land kiest voor het laatste en ik meen dat hij daar gelijk in heeft. Vraag De vraag die aan het hele boek moet worden gesteld, is of de schrijvers er in zijn geslaagd om mensen van onze tijd duidelijk te maken wat de bijbel en de reformatie over het avondmaal te zeggen hebben. Ik kan die vraag niet bevestigend beantwoorden. Het is karakteristiek dat het laatste, praktische, gedeelte van deze bundel bestaat uit een lang opstel over het zestiende eeuwse avondmaalsformu- lier. Prof. dr. W. van 't Spijker, die erover schrijft, doet dat met liefde en overtuigend, maar toch weet iedereen dat de beklemming die in de gerefor meerde gezinde over de gemeente valt wanneer het avondmaal gevierd wordt, veel. zo niet alles met dit for mulier te maken heeft. Waarom zou Je nu eigenlijk een for mulier handhaven waarvan je u-eet dat het altijd weer opnieuw misver standen wekt? Het in dit formulier genoemde „zichzelf een oordeel eten en drinken" jaagt sommige mensen de doodschrik op het lijf, en nu kun je. als je goed luistert, wel uit het fomulier begrijpen dat dat de bedoe ling niet ls. maar (misschien omdat niet iedereen geoefend is in het luiste ren naar Nederlands uit de zestiende eeuw) die schrik slaat telkens op nieuw mensen om het hart en waar om doet de gereformeerde gezindte dat formulier dan niet weg? Waarom vasthouden aan een formulier waar van je weet dat het misverstanden wekt. die je vervolgens dan weer op kunt gaan ruimen Tucht Bij het avondmaal spreekt de gere formeerde gezindte terecht over tucht. Maar ze zal toch ook wel weten dat die tucht in de praktijk altijd is neergekomen op de hoofden van hen die overhoop lagen met het zevende gebod, of van wie de kerkeraad dat alleen maar dócht en niet op de hoof den van mannen die voor vrouw en kinderen huistirannen waren, al pleegden ze dan geen overspel. Je kunt niet doen alsof er in de loop der eeuwen niet iets grondig mis is ge gaan met de avondmaalstucht. en daarvan hebben de schrijvers zich niet voldoende rekenshap gegeven Het boek neemt wel een aanloop naar een avondmaal dat met eerbied, een voud en blijdschap gevierd wordt, maar het blijft toch halverwege ste ken, omdat het niet grondig oprui ming houdt in de eigen traditie. Bij brood en beker, Ier en gebruik van het heilig avondmaal in het nieuwe testament en in de geschiede nis van de westerse kerk. Onder re dactie van prof. dr. W. van 't Spijker, dr. W. Balke, drs. K. Exalto en L. van Dril; üitg. De Groot, Goudriaan, prijs 75 gulden. van onze kernredactie AMSTERDAM Tijdens het Russell-tribunaal over de Indianen hebben de paters salezianen in het noorden van Brazilië het moeten ontgelden. Met hun missionaire praktijken werden zij schuldig bevonden aan volkerenmoord, cultuurvemietiging, schending van de mensenrechten en discriminatie. De paters salezianen hebben met kiem de beschuldigingen van de hand gewezen. De paters salezianen zijn een congre- tatie van religieuzen die zich vooral toeleggen op onderwijs en Jeugd. Zij werken als missionarissen onder meer in het gebied van de Rio Negro, in het Braziliaanse oerwoud. Daar werken geen Nederlandse leden van deze organisatie. Getuigenissen Vorige week werden op het Russell- tribunaal in Rotterdam getuigenis sen afgelegd door Indianen die de paters betichtten van gewelddadige bekering, een autoritair onderwijs systeem. ontwrichting van de plaat selijke cultuur en economie, verwaar lozing van de medische zorg. illegale landonteigening, koppelbaaspraktij ken en samenzwering met de Brazili aanse regering die uitbuiting en on derdrukking van de Indianen beoogt. De paters salezianen werden op het tribunaal niet gehoord; volgens de organisatie was er wel een uitnodi ging verzonden, maar volgens de pa ters was er voor zover bekend geen ontvangen. Een woordvoerder van de Nederlandse salezianen Pater Lans heer achtte het mogelijk dat de uitno diging te laat was gekomen of ter plekke veronachtzaamd. In elk geval heeft Antonio Rasera, de vroegere overste van de paters in het betref fende gebied, de beschuldigingen ca tegorisch van de hand gewezen. Vol gens Rasera is er wel een verschil in zienswijze tussen de salezianen en sommige anthropologen. Deze laat- sten willen Indianen apart houden als een reservaat, een reliek uit het verle den; maar volgens de salezianen bete kent dat, hoe romantisch het ook lijkt, de ondergang voor de Indianen. Confrontatie met de moderne be schaving is onvermijdelijk en de In dianen zouden met hun eigen cultuur moeten kunnen deelnemen aan het gehele maatschappelijke leven. De stamhoofden ter plaatse zouden volgens de paters deze visie ten volle delen. Dat het onderwijssysteem door de salezianen zou worden over heerst. noemde Rasera een fabel, om dat alle kleine scholen onder leiding zouden staan van Indiaans onder wijspersoneel. Slechts enkele inter naten met enig voortgezet onderwijs hebben nog een pater als directeur, maar verder Indiaanse leerkrachten. Ook binnen de Braziliaanse rooms- katholieke kerk is kritiek geweest op de handelwijze van de salezianen. Hun onderwijssysteem zou gericht^ zijn op het kweken van een elite en dat druist in tegen het beleid om werkelijk kerk voor de armen te zijn. Volgens pater Lansheer zouden de beschuldigingen vooral gebaseerd zijn op oude verhalen en publikaties. De aanklagers en getuigen zouden geen weet hebben van wat er in het Rio Negro gebied de laatste tien, twintig Jaar is gebeurd. Zo zouden er al Jaren in het geheel geen „bekerin gen" meer hebben plaatsgevonden Er wordt van de kant van salezianen nog gewerkt aan een nadere reactie op de beschuldigingen van het tribu naal en het eindoordeel dat onbillijk wordt gevonden. Vooral ook vinden ze het niet terecht dat de salezianen over één kam worden geschoren met de Braziliaanse regering en haar bu reau voor Indianenzaken (Funai). In feite zouden zij net als de hele rk kerk grote spanningen met de autori teiten hebben. Van een onxer verslaggevers EERBEEK De kerken van Eerbeek hebben minister van Aardenne gevraagd, alles in het werk te stellen om sluiting van de papierfabriek Hens- Papier te voorkomen. Als dexe fabriek dichtgaat, aal dat ook gevolgen hebben voor andere bedrijven in dit dorp, dat van de papierindustrie afhankelijk is. De werkgelegenheid van honderden mensen komt in gevaar en daarmee het levensgeluk van hun gezinnen, aldus de hervormde gemeente, de gerefor meerde kerk, de moluka-evangelische gemeente en de r.k. parochie in hun gezamenlijk telegram. waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordta Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leldae Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibaut straat 131 Amsterdam tet. 020-5629444 telex 13006 Postgiro 66 0000 Bank Ned- Credietbank Rekenmgnr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdam X11000 •k REGIO ROTTERDAM/DORORECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel. 010-115588 (abonnemente en bezorging) tet 010-115588 tel. 115700 (uil advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO OEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redact») tel 070-468864 (mtsHatend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen: Per maand 16,98 Per kwartaal 50,95 Per half jaar 101,90 Per jaar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnemenienop- drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag t/m vrijdag Op zondag van 18-20 uur tetet 020- 5622797 Opgave mim-advertenties tel. 020-5626262 o« schriftelijk aan Mirn-Adv. afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzigingen uitsluitend schriftelijk aan onze Amsterdam- door Aldert Schipper Kaarsen voor Soweto. Duffer kan het welhaast niet, zou Je zeggen. Het idee lijkt een beetje op de vreselijk met de hand geschilderde ansicht kaarten waarmee vroeger ge handicapte mensen in hun onderhoud trachtten te voor zien. Toch hebben de hervormde en gere-' formeerde afdelingen voor werelddia- konaat de laatste Jaren voor ruim een miljoen gulden van die kaarsen ver kocht. Dat leverde een leuke winst op voor de coöperatieve vereniging Ikukhanya in Soweto. die de kaarsen maakt. Tot voor kort had de Zuidafrlkaanse overheid liever niet dat er in 8oweto de zwarte zusterstad van Johannes burg, eigen nijverheid zou komen. Dat zou in strijd zijn met het doel waartoe de zwarte woonstad was ge sticht: het leveren van goedkope ar beidskracht aan het blanke Johan nesburg. Wil zwart Zuid-Afrika echter een beetje onderhandelingskracht krijgen tegenover de blanken dan is het nodig dat de zwarten economisch op eigen benen kunnen staan. Zover is het nog lang niet. Maar er is wel een beweging. Rondom de kaarsenfa briek van Ukukhanya met zijn zestig arbeiders zijn allerlei andere kleine bedrijfjes ontstaan, vooral op het ge bied van de huisnijverheid, zoals we- verijtje8 en confectie-ateliers. Huisindustrie Ik praat over Ukukhanya met twee mannen die vanaf het begin, in 1978, betrokken waren bij de kaarsenbusi- ness. De fabriek begon als een ge woon huisindustrietje. Tien man maakten in een gebouwtje naast de anglicaanse kerk kaarsen voor de ei gen mensen. In Soweto is maar wei nig electriciteit en de mensen gebrui ken dus kaarsen bij de vleet. De an glicaanse dominee David Nkwe kwam op het idee om de kaarsen beter te maken en ze goedkoper te verkopen. En daar had hij succes mee. Tien man verdienden een salaris dat iets boven het minimumloon lag en waren daardoor niet langer afhan kelijk van blanke ondernemers of een werkloosheidsuitkering. Een oudere arbeider in het kaarsenfabriekje. In mei '78 werd in Soweto het grote nieuws bekend dat de kerken In Ne derland bereid waren 100.000 kaarsen af te nemen. Financieel een hele op gave, omdat zwarten moeilijk voor zo'n wankele onderneming geld kun nen lenen. Een Nederlandse bank waagde het er op met een garantie van de Nederlandse kerken. Zo kon den In de kerstdagen van 1978 in heel wat Nederlandse huiskamers kaarsen uit Soweto branden. De industrie dijde uit tot zestig werk nemers. Zo'n bedrijfje geeft zwarte managers de gelegenheid hun kennis aan de praktijk te toetsen. Verschil lende zwarte onderneminkjes in Zuld-Afrika keken de kunst van het ondernemen af van Ukukhanya. In 1979 werd het had aanpakken voor de mensen in Soweto. De Nederlan ders bestelden 200.000 kaarsen en de Duitsers wilden er 60.000. Er werden er ten slotte 127.000 naar Nederland en 48.000 naar Duitsland gestuurd. Een hele prestaties omdat bijna al het werk handwerk is. Eigen benen Dit jaar zouden opnieuw kaarsen naar Nederland geëxporteerd wor den. Zo'n honderdduizend. Maar de kerken vonden dat de vereniging Ukukhanya maar moest proberen op eigen benen te staan. Het Algemeen Diakonaal Bureau van de gerefor meerden en de Sectie Internationale Hulp van de hervormden konden het werk met het doorsturen van kaarsen naar de plaatselijke diakonieên niet meer aan en deden het over aan SOS in Kerkrade, een organisatie die ge wend is aan dit soort werk waar geen winst aan te behalen is. Voor sommige afnemers van de kaar sen leek het er op alsof de kerken hiermee hun sympathie voor de kaar senverkoop hadden verloren. Na mens de gereformeerden en hervorm den kan Ik evenwel meedelen dat dit geenszins het geval is. De bureaus voor het werelddiakonaat staan nog steeds achter de actie, maar ze willen Ukukhanya niet afhankelijk maken van de diakonale organen. De twee mensen uit Soweto leggen uit dat de extra winst uit de export naar Nederland en Duitsland hen in staat stelt de produktie te verbeteren en dat is niet gemakkelijk, doordat de prijzen voor de grondstoffen, voor al paraflne, aldoor stijgen. De Zuid afrlkaanse overheid is bezig electra te brengen naar de huizen in Soweto Maar die is naar verhouding erg duur. Van de inwoners van Soweto moet 72 percent het doen met een inkomen van minder dan tachtig rand (bijna 190 gulden) per maand. Daar gaat ongeveer twintig rand af voor huur. Sommige gezinnen kunnen eenvou dig niet die vier rand opbrengen die het zou kosten als zij electrisch licht in huis zouden krijgen. Daarom ls het nodig dat er kaarsen te koop zijn voor weinig geld. Doordat er tot voor kort prima ex port-orders waren kon Ukukhanya de blanke concurrentie weerstaan, maar als die orders wegvallen moeten ze op eigen kracht verder en dat ziet er niet zo best uit, menen de twee uit Sowe to. Vandaar hun verzoek: blijf kaar sen kopen, dan blijft Ukukhanya open. En ik geef hun vraag maar door. (Gesprek over strijd tegen discriminatie ROTTERDAM (ANP) - Dertig orga nisaties zijn uitgenodigd om half de cember te komen praten over een betere bestrijding van discriminatie en racisme. Volgens de initiatiefne mers, de actiegroep „Open Deur" in Deventer en de werkgroep discrimi natie van het Landelijk actiecomité Zuid-Molukken neemt de discrimina tie in ons land hand over hand toe. Groeperingen die deze willen bestrij den werken te veel langs elkaar heen. Het ls volgens de organisatoren abso luut niet de bedoeling een soort over koepelend orgaan in te stellen. Men wil alleen de activiteiten beter op elkaar afstemmen. DF na nk >i)i bi DE MAN MET DE WEKKER Jullie weten, dat het uur om wakker te worden en op te staan al is aangebroken. De bevrijding is nu dichterbij dan toen we tot geloof kwamen. (Romeinen 13,11- Zoals het gericht niet een doem is. lg, waarop je alleen maar berustend eej kunt wachten en intussen doorgaajo „alsof er niets aan de hand is", zo is ook het doorgaan zelf geen doem. Vaak denken we dat er niets aan de hand is. Dat wil zeggen er is wel vanjüa alles aan de hand. maar je kunt er toch niets aan doen, het komt nu eenmaal over je heen en daarom da£n maar doen alsof. Je moet je niet in paniek laten brengen. Nu is dat ook laatste wat de Heer van ons wil. Paulus gebruikt een ander beeld, het oog op het feit dat het niet alleel een kwestie van doorgaan is. maar ook en vooral een kwestie van naderbij komen van de bevrijding. Met het oog daarop spreekt hij van wakker worden en opstaan. Je bij d4.,j, situatie neerleggen is te vergelijken met slapen. En dan niet slapen om te rusten en weer verder te gaan, maar het heeft iets van een narcose. Doe je ogen dicht voor de dingen dk gebeuren en trek je er niets van aan Paulus staat met de wekker in de hand. Hij doet me denken aan m'n vader die ons al jeugdige langslapet door het huis heen opriep: wakker worden, opstaan, je komt anders te .1 k *P 2 g V h H|ji laat. Een echt adventswoord. Waaklj ontwaakt, de dag gaat gloren. Maar dan niet als een woord dat eindeloo v herhaald wordt in een slaperige ker^ t maar dat ons midden in het leven opschrikt. Het is niet de bedoeling dat de dingen ons overkomen, maar het is de bedoeling dat we tot opstanding komen, in het spoor van Hem die uit de doden opstond. Ons leven bij brood alleen heeft s H van een leven bij de dood alleen. Hi^ worden we eruit geroepen. ets VOORBIJGANGER Het Russen-Tribunaal stond onder voorzitterschap van de Braziliaanse Indiaan Jnruna (1) en diens plaatsvervanger de Nederlander prof. Hulsman (r). ROME (AP) Vandaag wordt de tweede rondzendbrief (encycliek) van paus Johannes Paulus II gepubli ceerd. Naar de beginwoorden heet deze Dives in misericorüla" („Rijk aan barmhartigheid"). Het pauselijk schrijven heeft als onderwerp de biecht, het roomskatholieke sacra ment van boete en vergeving. In een encycliek wordt steeds een onderwerp aangesneden dat door de paus van bijzonder gewicht wordt geacht en waarover hij met veel na druk iets wil zeggen. Een encycliek geldt in de roomskatholieke kerk niet als een onfeilbare uitspraak, maar er wordt wel vaak gezag aan toegekend. Onder de biecht wordt vooral ver staan de individuele schuldbelijdenis ten overstaan van de priester die ver volgens een kwijtschelding uit spreekt. Vooral in Nederland is de biechtpraktijk in ongeveer vijftien jaar tijd praktisch uit het rooms katholieke kerkelijke leven verdwe nen. Van de huidige paus is bekend dat hij een groot voorstander is van een herleving van dit gebruik. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Balk W. Oosterb kand. te Zuidlaren. Bedankt: voor Heino J. van Haaft te Terkaple. Benoemd tot campuspastor techAdi sche hogeschool Twente: T. R. NoftA man te Holwerd. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Buitenpost J. D. te Amerongen. (ds Ubels neemt andere beroepen in overweging) Afscheid: van Boskoop H. Di; wegens emeritaat. GEREF. KERKEN (VRUGJ Bedankt: voor Brunssum-Treel Geersing te Hengelo (O.). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Veenendaai (Pniël) Oosterbroek te Opperdoes. Bedankt: voor Enschede-West torink te Urk; voor Utrecht-Ni van Zonneveld te Doornspijk; Dundas (Canada) A. van Heteren Werkendara. al ir beek I nieu j *4] 'oord W k; v« DE GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Arnhem E. Venema Drachten. Bedankt: voor Veen D. Hakkenbci" te Lisse. I6 o< DRIEBERGEN (PNHK) Het insti tuut Kerk en Wereld te Driebergen zal het komend jaar. naast zijn gewo ne werk, bijzondere aandacht beste den aan de problematiek van vreem delingen en vluchtelingen met alle politieke en maatschappelijke com plicaties die daarbij horen. De eerste conferentie over dit onder werp zal georganiseerd worden van 12 *tot 14 december samen met vluchte lingen en met Nederlanders die met hen werken. Ook in de uitgaven van Kerk en Wereld („Open Deur/Goede Tijding", „Missionaire Gemeente". „Oecumene reeks") zal deze proble matiek aandacht krijgen. Gedacht wordt daarbij aan de situatie van de vreemdeling ln het arbeidsproces, in de gezondheidszorg en in de hulpver lening. Ook krijgt de vraag aandacht hoe kerkeraden en gemeentegroepen kunnen omgaan met de vragen van de moslims. Ds. E. G. van Teylfngef^ Gisteren is na een kortstondige te in het diaconessenhuis te Utre#n; overleden ds. E. G. van Teylingen eli, Driebergen. Hij werd 77 jaar. Hij Ing van 1946 tot zijn emeritaat in 19 gereformeerd predikant in Arast dam. In 1961 woonde hij samen n prof. dr. G. C. Berkouwer als waan ier mer namens de gereformeerde k air ken de assemblee van de wereldra eh: van kerken te New Delhi bij. Mede4jjn basis van hun bevindingen beslot at de gereformeerden zich bij de werel ,m raad aan te sluiten. Ds. Van Teyll gen is president-curator van de J hannes Calvijn-academle te Kamp 't geweest, lid van het deputaatsch van de gereformeerde kerken voor oefening van het verband met Vrije Universiteit en voorzitter van stichting Bijzondere Leerstoelen calvinistische wijsbegeerte. Hij gon zijn predikantenloopbaan in 1L in Oostwold (Old.) en stond ook n in IJmulden-Oost. Van zijn vele p an blikaties trok vooral „Tusentijdse t MS lans" in 1964 sterk de aandacht. E irk boekje speelde een rol in de herortt :n tering van de gereformeerde kerk|>lil in de jaren zestig. Ds. F. J. Scholten Op 77-jarige leeftijd is overleden Aie F. J. Scholten te 't Harde. Ds. Sell du ten had als gereformeerd predikt tre vanaf 1929 tot 1973 zijn standpla achtereenvolgens in Twijzel. Ofl et wedde. Oenkerk, Lemmer, Oostere «tl (Texel). IJsselstein-Benschop en denzaal. De zending had zijn hart. hij in diverse functies in de organ! f°v tie van het thuisfront gediend her Bijspijkerweekend feminisme en geloof, voor vrouwen, 12-14 decem ber, Kerk en Wereld. Driebergen (tel. 03438-12241). Onderwijs voor vrede, voor leer krachten die werken aan of willen beginnen met vredesonderwijs en voor mensen die actief zijn ln vredes bewegingen, 19-21 december. Volks hogeschool Valkenburg (tel. 04406-, 15353). Van onze kerkredactie AMSTERDAM Edward Schille beeckx, hoogleraar theologie aan de katholieke universiteit te Nijmegen, weet weinig raad met een brief van het Vaticaanse departement voor ge loofszaken aan zijn adres. Een jaar geleden was de professor door deze instantie aan de tand gevoeld over zijn boek „Jezus het verhaal van een levende". De brief uit Rome is de eerste reactie van de kant van Schillebeeckx' o dervragers sedertdien. De brief is ec ter zo onduidelijk dat 8chillebeed eerst wil overleggen met kardina Willebrands. voordat hij nader mentaar wil geven. Volgens de N meegse kring rondom Schillebeec) zou de brief een oordeel over h bewuste boek willen uitstellen, do Schillebeeckx opnieuw om opheld ring te vragen over zijn opvattlngi aangaande de maagdelijkheid vi Maria en de opstanding van Jezus eki P'

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2