CW: innovatiebeleid egering loze kreet Positie van onwettig kind wordt sterk verbeterd IK BRENG DE KRANT ROND OP M N VERDIENDE FIETS. Per jaar 8 miljard nodig aan eigen vermogen Holec- dochter krimpt in Slavenburg gaat met Crédit Lyonnais samen CDA-fractie positief over akkoord met specialisten christelijke werkgevers vóór kernenergie Voor versterking bedrijfsleven Weverij werkt uit protest uur extra Pilaren voor Saoedi-Arabië Tegenvallers bij Internatio-Müller Wetsontwerp naar Tweede Kamer President van Senegal legt functie neer ïl Vervolgorder F-16 geeft 1200 mensen werk in industrie ABN-Bank leent 150 miljoen gulden Groei bij Dessaux Tapijtfabriek Phnom Penh wil amnestie voor Pol Pot-misdadigers XNSDAG 2 DECEMBER 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PH 11 RS 13 an onze sociaal-economische redactie |)EN HAAG Het innovatiebeleid van de regering ten aanzien van het bedrijfsleven is lolgens het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) gedoemd een loze kreet te lijven. Het kabinet heeft in het kader van de bezuinigingen het budget ter bevordering van de Inovatie teruggebracht waardoor volgens het NCW passende vernieuwing in het bedrijfsle er! voor een groot gedeelte zal uitblijven. het innovatiebeleid kan alleen sla £n als het wordt ondersteund met iaatregelen en geldmiddelen, die fcn goede bestemming in het be- rijfsleven vinden." Dat zei NCW- ordvoerder drs W. A Zuidhof giste- in tijdens de maandelijke persconfe- jntie van de christelijke werkgevers istellingen als TNO. universiteiten technische hogescholen zouden ich meer kunnen inzetten bij de on- fersteuning van innovatie, zei Zuid- lof Maar. zo voegde hij er aan toe. laar is te weinig overheidsgeld voor ^schikbaar lok de post voor de grote ontwikke- hgskredieten voor het bedrijfsleven J in het kader van de bezuinigings maatregelen verminderd. De steeds Techter wordende eigen vermogens- ftuaties in het bedrijfsleven maken fet. volgens het NCW, noodzakelijk pt er maatregelen worden getroffen e gericht zijn op het herstel van het Igen vermogen en de toevloed van ticokapltaal naar ondernemingen. Het NCW maakt zich zorgen over het feit dat de regering nog steeds niet heeft besloten een innovatiestimule ringsregeling in te voeren. Volgens woordvoerder Zuidhof ziet het er naar uit dat er ook in 1981 en 1982 nog geen sprake van zal zijn. Door de hoge loonkosten, het slechte onder nemersklimaat en de onvoldoende alertheid binnen de ondernemingen spelen sectoren in onze economie die het van technische kennis moeten hebben nog steeds geen belangrijke rol. „Met andere woorden, er zitten onvoldoende hoog gekwalificeerde mensen in de ondernemingen, mede als gevolg van de relatief zeer hoge kosten vtm speur- en ontwikkelings werk. Een stimuleringsregeling is dan ook bittere noodzaak." aldus de NCW-woordvoerder. Kernenergie Het NCW sprak zich gisteren bij mon de van NCW-woordvoerder C. Wijffels uit vóór kernenergie. Volgens Wijffels zijn de risico's verbonden aan kern energie terug te brengen tot aan vaardbare proporties. Over het ker nafval zei de NCW-woordvoerder dat het opslaan daarvan in de zoutkoe- pels een aanvaardbare oplossing is. „Wij hebben weinig keus. Zonder uit breiding van kernenergie ztil er een groot tekort ontstaan aan energie." meent het NCW. Kernenergie is een goed alternatief aangezien de veilig heid in voldoende mate te waarbor gen is. zo stellen de christelijke werk gevers. Volgens NCW-secretaris buitenland, mr. R. Chorus moeten op Europees niveau maatregelen worden getroffen om Japan te dwingen zijn grenzen open te stellen voor de Invoer van produkten uit de EO-lidstaten. Wan neer Japan zijn grenzen zou blijven sluiten voor Westerse produkten dan zou een verdergaande maatregel vtm de EO kunnen zijn het sluiten van de Europese grenzen voor Japanse pro dukten. Van onze redactie economie DEN HAAG Het eigen vermogen van een onderneming heeft een bufferfunctie. Tienduizend bedrijven in Nederland zijn kwetsbaar, omdat hun eigen vermogen te klein is. Eigen lijk zou het 35 procent moeten uitmaken van het totale in een onderneming werkzame* kapitaal. Om dat te bereiken is een eenmalige toeneming van het eigen vermogen nodig van 26 miljard gulden. Het pleidooi van de gezamenlijke werkgevers is een antwoord op de in september door het kabinet aange kondigde plannen om de eigen ver- mogensposiUe van het het bedrijfsle ven te verbeteren. Een poslUe die slechts omdat zo zegt het RCO het fiscale klimaat voor de vorming van eigen vermogen ongunstig moet worden genoemd. In de tweede plaats omdat de besparingen dalen en bo vendien in risicomijdend (is rentedra- gen) vermogen wordt belegd en ln de derde plaats omdat de banken in Nederland overwegend op kredietver lening ingesteld zijn Deelneming ln kapitaal van bedrijven door banken komt tot nu toe weinig voor, ook al door de wettelijke belemmeringen Dat schrijft de Raad van de Centrale- Ondernemingsorganisaties (RCO) ln een brief aan het parlement. Het RCO is een club waar niet alleen het TNO en NCW lid van zijn („de „grote" ■erkgeversorganlsaUes") maar ook Me middenstandsbonden en de boe- ftnorganisaUes. Het RCO pleit er liet voor die benodigde 26 miljard gulden ineens te voorschijn te tove- •en maar gaat uit van een periode van rijf Jaw waarin per Jaar dus 5 mil- ard nodig is. Daw komt dan nog bij het eigen rermogen dat met uitbreidingsinves- leringen gepaard gaat. De 40.000 nieuwe wbeidspiaatsen per Jaw iraarover de Wetenschappelijke raad roor het regeringsbeleid heeft gespro ten vragen aan investeringen 7 mil- jwd per jaar Bestaat ook dit bedrag weer voor 35 procent uit eigen kapi taal. dan is dat 2.5 miljwd per jaw. Gevoegd bij de eerdergenoemde 5 niljard komt het RCO ruim genomen ot 8 miljard per jaw aan eigen rermogen De werkgevers zijn het ln het alge meen wel eens met de voorgestelde maatregelen waarvan er één (belas tingvrijstelling voor ontvangen divi dend tot 500 gulden) destijds nogal de aandacht trok. Het RCO wil echter verder gaan. Van onze correspondent WAALRE De 120 personeels leden van linnenweverij Van Dijk in Waalre werken vandaag één uur extra uit protest tegen het EO-beleid. Ze geven daw mee een eigen uitleg aan de actie-oproep van de industrie bonden FNV en CNV. Die twee bonden hebben de 50.000 werknemers in de Neder landse textielindustrie ge vraagd vandaag van 11 tot 12 uur het werk neer te leggen. Op die manier willen ze demon streren tegen het uitblijven van EO-maatregelen tegen de grootscheepse import van tex- tielprodukten uit de lage-lo- nen-landen. Volgens de bonden worden de grote problemen in de Nederlandse textielindus trie voor een belangrijk deel veroorzaakt door de lakse hou ding van de EO. De werknemers van linnenwe verij Van Dijk zijn het volledig, met de actie eens maw ze vin den dat hun eigen bedrijf niet de dupe mag worden. Daarom werken ze in plaats van één uur minder, één uur meer. De direc tie heeft aangekondigd het geld dat daardoor verdiend wordt in de kas van de onder nemingsraad te zullen storten. De ondernemingsraad is van plan het geld beschikbaw te stellen voor de slachtoffers van de aardbeving in Italië. De Nederlandse sleper „Happy Hunter" van Mammoet Transport heeft 36 stalen pilaren versleept van Japan naar Saoedi-Arabië. De pilaren dienen voor de aankomsthal op het nieuwe vliegveld van Djeddah waar veel pelgrims zullen aankomen. De pilaren wegen samen 2,3 miljoen kilo en liggen op een ponton van 103 bij 33 meter. Om voldoende pilaren voor de hal aan te voeren zijn zes van deze vaarten nodig. Zeventig banen weg j Van onze redactie economie UTRECHT Bij Coq in Utrecht, een fabrikant van schakelinstallaties voor mid den- en hoogfrequente- stroom, zullen op korte ter mijn honderd arbeidsplaat sen in de indirecte sfeer ver dwijnen. Coq is een dochter maatschappij van Holec in Hengelo (O De leiding van het bedrijf, die nog wel toekomstmogelijkheden voor Coq ziet, heeft gezegd het aantal directe wbeidspiaatsen met dertig te willen verhogen. Bij Coq werken in totaal 400 mensen. De directie van Coq heeft dit gisteren bekend gemaakt, naw aanleiding van de uitslag van een onderzoek bij Coq, dat werd uitgevoerd door orga nisatiebureau Spits. Bakkenist en Co. Het bureau heeft de aanbeveling gedaan, de structuur van het bedrijf drastisch te verbeteren. Op dit moment heeft Coq in verhou ding te veel indirect personeel in dienst (een verhouding van 1 op 2). Omdat er in de loop van de tijd nogal wat reorganisaties zijn uitgevoerd is bovendien de bedrijfsruimte oneven redig groot geworden, waardoor de onderneming op te hoge lasten is komen te zitten. Wawschijnlijk zal dawom naast het personeelsbestand, ook de bedrijfsruimte worden inge krompen. Van onze redactie economie AMSTERDAM Alle aanvankelijke ontkenningen ten spijt heeft Slavenburg's Bank nu toch officieel moeten toegeven, dat er met de Franse bank Crédit Lyonnais besprekingen worden gevoerd over een toekomstige samenwerking. Volgens een gezamenlijk communiqué is op het stuk van de besprekin gen inmiddels een zodanige stand bereikt, dat de verwachting gewettigd is dat overeenstemming zal kunnen worden verkre gen. Nadere mededelingen zullen waarschijnlijk donderdag worden gedaan. De Franse bank Crédit Lyonnais een staatsbank neemt op de we reldranglijst van banken de vijfde plaats in na de Bank of America, de Banque Nationale de Paris, de Crédit Agricole Mutuel en de Deutsche Bank. In Frankrijk komt het bank concern, zoals uit het voorgaande blijkt, op de derde plaats na de Ban que Nationale de Paris en de Crédit Agricole. Slavenburg's Bank bezette op de wereldranglijst van banken, op basis van toevertrouwde gelden, per eind december 1979 de 205e plaats. Slavenburg's Bank met hoofdzetel in Rotterdam telt in totaal 103 vestigin gen. waarvan 9 buiten Nederland. Het aantal personeelsleden (lncl. dochter- instellingen) bedraagt 2555. Hiervan werken 262 buiten Nederland. Kapi taal en reserves van de bank bedroe gen eind 1979 ruim 197 miljoen gul den. Het totaal aansprakelijke ver mogen (kapitaal, reserves en achter gestelde leningen) was toen 428 mil joen gulden. Winst omlaag Banco dl Roma in Roma (voor 20 procent). Crédit Lyonnais zal bij doorgaan van het samenwerkingsverband vol gens onbevestigde berichten zou de Franse staatsbank een belang van omstreeks 50 procent ln Slavenburg's Bank nastreven naast de Ameri kaanse bank First National Bank of Chicago die al een belang van 11 procent heeft in het aandelenkapi taal. de tweede buitenlandse bankin stelling worden met een participatie in Slavenburg's Bank. Deelnemingen van Slavenburg zijn o.a. de (kleinere) financiële instellin gen Lentjes Drossaerts in Den Bosch (100 procent), de Algemene Fi nancieringsmaatschappij Avista in Den Haag (100 procent), de Land- bouwbank in Utrecht (100 procent), de Sallandsche Bank in Deventer (100 procent). Slavenburg's Bank heeft dit jaw nogal wat stroppen moeten incasseren, met name in de onroerend goed- en in de reissector (Christoffel Reizen). Hierdoor zou de bank in een moeilijke financiële posi tie zijn geraakt en dringend behoefte hebben aan (nieuwe) financiële mid delen. De Franse bank Crédit Lyon nais zou hierin, aldus onbevestigde berichten, kunnen voorzien. Het balanstotaal van Slavenburg's Bank was eind vorig Jaw 9.6 mil jard. Terwijl de zuivere winst van de bank verleden Jaw nog met ruim 5 procent steeg van ƒ34,9 miljoen tot 36,8 miljoen, was er in de eerste zes maanden van dit jaw sprake van een dEding van de winst (na belastingen en voorzieningen) van 17 miljoen tot 15,5 miljoen. De Franse staatsbank Crédit Lyon nais met toevertrouwde gelden tot een bedrag van ruim 160 miljard gul den per eind 1979, ontplooit in Neder land activiteiten via haar deelneming van 20 procent in de Europartners Bank (Nederland) in Amsterdam. In laatstgenoemde bank wordt ook deelgenomen door de Commerzbank in Düsseldorf (60 procent) en door de Van onze redactie economie ROTTERDAM - Bij IntemaUo-Mül Ier (internationale handel, havenacti viteiten, metaalindustrie etc.) is de gang van zaken in het derde kwartaal aanzienlijk slechter geweest dan bij de publikatie van het halfjaarbericht werd aangenomen. Er moeten voor zieningen van een zodanige omvang worden getroffen dat het tweede half jaar met een verlies zal worden afge sloten. Over het eerste halfjaw werd een netto winst geboekt van 8.5 miljoen (plus 17 procent). Het bestuur zal geen dividend over 1980 voor stellen. In de conventionele stukgoedsectoi van de bedrijfsgroep havenactivitei ten was het resultaat veel slechtei dan verwacht. Er Is daw een her structurering nodig die gedurende lange tijd een druk op de resultater legt. Ook in de sector internationalt handel viel het resultaat tegen. DORDRECHT De rechtbank in Dordrecht heeft de 41-jwige E. R. A. veroordeeld tot tweeëneenhalf jaw gevangenisstraf wegens handel in hasj. De officier van justitie had vijf jaw geëist. AMSTERDAM (ANP) De positie van het wettige en het onwettige kind, zal binnenkort gelijk worden getrokken. Dat betekent, dat een kind, dat buiten een huwelijk geboren is, iezelide rechten ten aanzien van erfrecht en levensonderhoud zal krijgen als het kind, dat wel n wettige vader heeft. Binnenkort zal een wetsontwerp van deze strekking aan de Tweede Samer worden aangeboden. it vertelde minister De Ruiter veui ustitie gisteren op een studiedag iver de toekomst van de klnderbe- cherming in Amsterdam. Hij voegde raan toe. dat er ook wordt gewerkt ian de algehele afschaffing veui de egrippen „wettig" en „onwettig" net betrekking tot kinderen, een woordgebruik dat ln veel wetten roorkomt Volgens minister De Rul ler dient aan het ouderschap zoveel nogelijk werkelijke inhoud te wor- len gegeven, wawbij het bestaan van en huwelijk tussen ouders niet meer «slissend moet zijn. )ok is een wetsvoorstel ln voorberei ding waarin belde ouders, die niet of niet meer gehuwd zijn, het gezag over hun kind bezitten. Nu is het zo, dat na een scheiding het ouderlijk gezag maar aan één van beide ouders toe komt. In het geval dat beide ouders nooit samen getrouwd zijn geweest, maar wel samenleven, levert de uitoe fening van het gezag geen problemen op. Van Voogdij en toeziende voogdij zal in de toekomst geen sprake meer Zijn. ER IS AL VOORGESTELD DE TOEZIENDE VOOGDIJ HELE MAAL AF TE SCHAFFEN, WAN NEER OUDERS NIET SAMENWO NEN. Eén van de ouders zal dan de dagelijkse zorg voor het kind hebben. Er zal dan moeten worden vastge steld welke bevoegdheden dit voor deze ouder met zich brengt. De wet zou verder moeten bepalen hoe de ouders hun verzorgings- en opvoedingsplicht vervullen. In navol ging van de nieuwste wetgeving in West-Duitsland zou de Nederlandse wet kunnen gaan bepalen dat de ou ders bij het uitoefenen van hun gezag over een kind rekening moeten hou den met de toenemende behoefte van kinderen zich volgens eigen Inzichten te ontplooien, aldus minister De Ruiter. DEN HAAO (ANP) De vervolgor der van 22 F-16 Jachtbommenwer pers. waartoe het kabinet vrijdag heeft besloten, levert de Nederlandse Industrie 219 miljoen gulden en 1200 manjaren aan compensatie-orders op. Een gedeelte van die opdrachten bestaat uit de Amerikaanse, toezeg ging, dat drie F-16 onderdelen (hori zontale en verticale staartvlakken en richtlngssnoeren) die tot nu toe al leen in de V8 werden gemaakt, in de toekomst ook bij Fokker zullen wor den vervaardigd Het aantal banen bij de Fokker-vestiging in Hoogeveen kan daardoor met veertig worden uit gebreid. Minister De Geus en staatssecretaris Van Eekelen van defensie schreven dit ln een nota aan de Tweede Kamer over deze eerste jaarlijkse vervolg- bestelllng. ABIDJAN (Reuter. AP. AFP) Pre sident Leopold Senghor van Senegal zal eind deze maand zijn functie neer leggen. Dit heeft het 74-jarige staats hoofd meegedeeld ln een vraagge sprek met het Franse dagblad Le Monde. Senghor wil zich na zijn terugtreden gaan wijden aan de organisatie van de socialistische beweging in Afrika. De partij van de president, de pro gressieve unie van Senegal is lid van de socialistische internationale. Krachtens de Senegalese grondwet wordt het resterend deel van de ambtstermijn waargenomen door premier Abdou Diouf. Dat betekent dat pas in februari 1983 presidents verkiezingen zullen worden ge houden. Senghor die sinds Senegal in 1960 onafhankelijk werd van Frankrijk heeft een grote invloed gehad op de ontwikkeling van Frans West-Afrika, eerst op de weg naar grotere zelfstan digheid binnen het koloniale rijk en vervolgens naar onafhankelijkheid. Hij is niet alleen bekend als politicus maar ook als dichter. Onder Senghors presidentschap is Senegal een stabiele en betrekkelijk liberale staat geworden. Weliswaar stelde hij in 1966 een éénpartljstaat in maar tien jaar later werden op nieuw meer partijen toegestaan. Senghors partij werd omgevormd tot een socialistische partij en kreeg bij de verkiezingen van 1978 een grote meerderheid ln het parlement. De Se negalese president, die van 1945 tot 1958 afgevaardigde voor zijn land ln het Franse parlement was, heeft steeds nauwe banden onderhouden met Frankrijk. Van onze redactie economie AMSTERDAM De Algemene Bank Nederland gakt 150 miljoen gulden lenen tegen een koers van 11 procent. Het gaat om kapitaalobligaties, een lening dus waarop in geval van faillis sement eerst wordt terugbetaald na alle andere schuldeisers Kritiek van oppositiepartijen Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regeringsfractie van het CDA meent, dat „het op zich een goede zaak is dat regering en landelijke specialistenvereniging tot overeenstemming zijn gekomen over een inkomenmatiging." De andere regeringsfractie, de WD, wilde nog geen reactie geven op het protocol van de overeenkomst, dat gisteren naar buiten is gekomen, waarbij bleek dat de specialisten minder hoeven in te leveren dan tachtigduizend gulden. aart de motie die de Kamer ln septem ber heeft aangenomen, dat wil zeggen dat het teveel aan inkomen van de beroepsgroep in '81 zal zijn afge bouwd. De fractie-woordvoerder van de PvdA. de heer Kolthoff noemde deze ontwikkeling in de specialisteninko mens een „onverteerbare zaak. zeker ten opzichte van alle andere Inko mensgroepen, die fors moeten inle veren." CDA'er De Vries zei gisteren in een eerste reactie blij te zijn met het feit dat er in het overleg duidelijke af spraken zijn gemaakt over de degres sieve tarieven (naarmate specialisten meer doen, kunnen ze per verrichting minder rekenen) en de wijze van vast stelling van het norminkomen. OSS (ANP) In de eerste vier maan den van het op 1 Juli begonnen boek jaar 1980-1981 heeft Tapijtfabriek H. Dessaux 7 procent meer omzet be haald dan in dezelfde periode van het vorige boekjaar. Ondanks de recessie en de inkrimpende koopkracht van bepaalde bevolkingsgroepen is de di rectie niet pessimistisch en hadn- haaft zij de positieve toekomstver wachtingen. die gebaseerd zijn op de vraag naar kwaliteitsprodukten en de groeiende voorkeur voor natuurve- zels, zo blijkt uit het jaarverslag Over het boekjaar 1979/80 was de nettowinst ƒ4,0 (3,9) miljoen bij een omzet die voor het eerst boven 150 miljoen kwam. Er was een onveran derd dividend van 20 gulden. Tempo Het feit, dat de tachtig mille niet zal worden gehaald vindt het CDA niet zo erg. „Het tempo waarin de inko mens worden afgebouwd is voor ons van minder belang. De hele Kamer vond trouwens ln september dat de regeringwei wat erg snel van stapel liep. Je moet de redelijkheid in acht nemn. Ik betwijfel of we nu aan de oorspronkelijke doelstelling van tachUg mille ln twee jaar moeten vasthouden. Belangrijker is dat de regering voortvarend zal werken aan •het scheppen van een wettelijk in strumentarium om de inkomens van vrije beroepsbeoefenaren in een alge meen inkomensbeleid te laten meel open." De woordvoerder voor D'66, de heer Engwlrda meent dat moet worden vastgehouden aan de doelstelling van tachügduizend gulden: „het kabinet heeft inmiddels weinig poten om op te staan. Maar deze overeenkomst steekt wel bijzonder schraal af bij de grote bereidheid, die de specialiste* zelf steeds hebben gepropageerd om te willen matigen. Ik ga er vooralsnog van uit dat het kabinet vasthoudt BANGKOK, WASHINGTON (Reuter, AFP) Het bewind van Heng Samrin in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh heeft amnestie afgekondigd voor alle Cambodjanen die onder het regime van de vroegere premier Pol Pot misdaden tegen de bevolking hebben begaan en daar nu spijt van hebben. Dit heeft het Cambodjaanse persbureau SPK giste ren bekendgemaakt. De amnestie is afgekondigd ter gele genheid van de tweede verjaardag van de regerende partij, het „Vere nigd front voor het nationale welzijn van Kampuchea". Enkele weken na de oprichting van deze partij die ten strijde trok tegen de Rode Khmers van Pol Pot. viel het Vietnamese le-, ger Cambodja binnen en verjoeg Pol Pot uit Phnom Penh. Hanoi bracht in de hoofdstad zijn vazal Heng Samrin aan de macht die tot op heden be vochten wordt door de overblijfselen van de Rode Khmer. SPK noemde de amnestie in overeenstemming met de „politiek van menselijkheid en cle mentie" van de huidige regerings partij. Het bewind van Pol Pot heeft hon derdduizenden Cambodjanen de grens met Thailand doen overvluch- ten en de Vietnamese invasie in Cam bodja heeft hetzelfde veroorzaakt. Nog immer kampt Thailand met een enorm vluchtelingenprobleem, om dat ook uit Vietnam en Laos veel mensen naar Thais grondgebied vluchten. In Washington heeft gisteren het Amerikaanse Congres een rapport het licht doen zien. waarin staat dat sinds afgelopen juli 388.802 vluchte lingen uit Vietnam, Laos en Cambod ja in de Verenigde Staten een nieuw tehuis hebben gevonden. Volgens het rapport ls dat veel meer dan in welk ander land dan ook. Volgend jaar worden nog eens 168.000 mensen ver wacht. Volgens het rapport heeft Frankrijk 66.245, Canada 60.625. Au stralië 39.464 en Japan 500 vluchtelin gen opgenomen. De voorzitter van de commissie voor economische zaken van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat, Sena tor Lloyd Bentsen, zei dat de andere landen, en met name die in de buurt van Indo-China niet genoeg hadden gedaan om het vluchtelingenpro bleem op te lossen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11