Riaad wil Jordanië Sen Syrië kalmeren iGeld Suriname verdeeld, nu accent op uitvoering Kerk El Salvador veroordeelt moord Zeestrijd om oliehaven Irak s - Arrestaties onder oppositie in Haïti 'Maputo' en de rol van de boodschapper fieuw Arabisch conflict dreigt Japan neemt maatregelen na dood Kim Betogen tegen werkloosheid Zwitsers gaan weer autogordel dragen Moskou verhindert Joodse bijeenkomst Communisten in Portugal gaan Eanes steunen en<\ i/IAANDAG 1 DECEMBER 1980 BUfTENLAND TROUW/KWARTET lei zijn a de tten. op be- IMMAN (Reuter, AP, AFP) Saoedi-Arabië is gisteren begonnen met de bemiddeling tussen Syrië en Jordanië, die steeds duidelijker aankoersen op een oorlog. Beide landen hebben roepen samengetrokken langs de gemeenschappelijke grens en Jordanië heeft reservisten en ,Uw» iviele verdedigingsgroepen opgeroepen, tools heden uit Libanon naar de grens heb ben gedirigeerd. In de Syrische pers worden de aanval- ;root taoedi-Arabië vi.ce-premier prins Ab- itste ioella Bin Abdoel-Aziz hield gisteren ders, i de Syrische hoofdstad Damascus oeg: en drie uren durende bespreking t ge- net president Assad. Syrische woord- i zijn oerders wilden na afloop van het ten op Jordanië scherper. De kranten een esprek geen mededelingen doen hameren vooral op twee thema's: Jor- veel ïaar zeiden wel dat de prins had danië zou de PLO willen laten vaUen. tpar- lesloten zijn bezoek aan Damascus mede door toedoen van de Verenigde uit- net, een dag te verlengen voor een Staten; en Jordanië zou rechtstreeks van weede gesprek met de Syrische pre- steun geven aan oppositionele groe- tanu ident Pen Syrië. met name aan de funda mentalistische Moslembroederschap. >e Saoedische staatsradio riep bood- lappen om van koning Khaled. De betrekkingen tussen Jordanië en ïaarin dese Assad en koning Hoes- Syrië zijn sterk verkoeld sinds het ein van Jordanië oproept zich kalm uitbreken van de oorlog tussen Iran e houden en via onderhandelingen Jordanië steunt Irak, terwijl w ie onderlinge geschilpunten op te de Syrische sympathie bij Iran ligt. ossen. De Saoedische vice-premier Tegenover de_ Syrische kritiek stelt ;al vandaag nog van Damascus naar Jordanië dat het zich altijd heeft ge- imman reizen voor een onderhoud houden aan de Arabische besluiten met de koning van Jordanië. Assad ?vfr,de Patestijnse kwestie, en dat leeft na het gesprek met de vice- het zijn grondgebied nooit heeft laten iremier overlegd met Jasser Arafat, pruiken voor opleiding van terro- le leider van de overkoepelende Pa estijnse organisatie PLO. de grens met Jordanië, en uit voor zorg ook langs de grens met Irak, terwijl het leger ook een belangrijke rol speelt bij de binnenlandse orde handhaving. Degenen die in Nederland twijfelen aan de uitlating van de minister van financiën van Botswana. Mmusi, hebben dan toch nog gelijk gekregen. Hij heeft zijn oproep „namens zuide lijk Afrika" tégen economische sanc ties tegen Zuid-Afrika teruggenomen, en gezegd dat hij niet had gesproken namens al die landen en eigenlijk had bedoeld dat de conferentie in Maputo (Mozambique) ging over ontwikke lingssamenwerking binnen zuidelijk Afrika en niet over economische sancties. Het was bijna gênant om te zien hoe Mmusi in het bijzijn van en duidelijk onder druk van zijn eigen Botswana en van de Mozambiquaanse minister van buitenlandse zaken op zijn schre den moest terugkeren. Dat neemt echter niet weg dat hij een teer onder werp heeft aangesneden. De .zwarte negen" zijn economisch volslagen af hankelijk van Zuid-Afrika zoals de door Nico Kussendrager ministers van financiën en economi sche zaken (na Mmusi met name ook minister Chidzero van Zimbabwe) be nadrukken. Zij houden meer reke ning met de realiteit, de gevolgen voor hun eigen landen, terwijl hun collega's van buitenlandse zaken meer politieke factoren, het onder druk zetten van het apartheidsregi me in Zuid-Afrika, in hun overwegin gen betrekken. Men kan van landen als de „zwarte negen" niet verwachten dat zij om hun eigen gezicht te redden, zich de keel laten afsnijden. Dat hoeft voor Nederlandse parlementariërs geen re den te zijn niet op te roepen tot een economische boycot van Zuid-Afrika, maar het is wel een onmiskenbaar element in de discussie. Mmussi heeft overigens geen seconde gezegd dat zijn opmerkingen eerder deze week verkeerd waren weergege ven. Hij praatte met Nederlandse journalisten na een ontmoeting met minister Van der Klaauw, die stra lend aan zijn zijde zat. Maar dat bete kent niet dat de Nederlandse pers zich heeft laten inpakken. De uitla tingen van Mmusi. op dat moment de voorzitter van de conferentie nota bene, waren nieuws, hoe zeer ze mo gelijk ook kunnen worden betreurd Journalisten zijn er onder meer om nieuws te registreren en door te ge ven. De boodschapper kan niet de boodschap worden verweten. Nieuwe impuls Noch heeft de Nederlandse pers zich laten opjutten om naar Maputo te komen, ten einde minister Van der Klaauw zijn gelijk te geven. Er waren meer journalisten uit Nederland dan uit welk ander land dan ook maar allemaal op eigen initiatief. Juist om dat sancties mogelijk zijdelings aan de orde zouden komen, op een confe rentie, die daar eigenlijk niet over ging. Sancties tegen Zuid-Afrika zijn in Nederland een politieke zaak van belang en daarom wordt er door de pers aandacht aan besteed. De hele gang van zaken tijdens de conferen tie in Maputo moet aan die discussie over sancties in Nederland een nieu we impuls geven. teizigers uit Amman meldden gis te en dat aan de Jordaanse kant van de pens met Syrië een pantserdivisie en ten gemechaniseerde divisie staan. Iroederschap Een tweede gemechaniseerde is on derweg. Het Jordaanse leger heeft versterkingen aangebracht bij de grensplaats Ramtha en het belang rijkste verkeersknooppunt Mafraq. lyrië zou twee pantserdivisies bij de rens hebben staan en Syrische een- risten. De Jordaanse haven Akaba is met die van Koeweit, van vitaal belang voor Irak. Het verkeer vanuit Akaba naar Irak volgt een route die slechts op enkele tientallen kilometers afstand van de Jordaanse grens met Syrië loopt. Arabische diplomatieke kringen ln Beiroet zien deze ontwikkeling met lede ogen aan omdat vooral Israël voordeel heeft bij deze Arabische broedertwisten. Het Jordaanse leger wordt nu beziggehouden bij de grens met Syrië. En Syrië, de sterkste mili taire macht aan Arabische kant, moet nu troepen handhaven in Liba non. op de hoogvlakte van Golan, aan SAN SALVADOR (AP, Reuter, AFP) De katholieke kerk in El Salvador heeft de moord op zes leiders van linkse bewegin gen scherp veroordeeld. De situatie in dit Middenamerikaanse land is op het ogenblik zeer gespannen na de moord door de uiterst rechtse groepering, de „anti-communistische brigade generaal Maximiliano Hernandez Martinez". De groepering heeft in een verklaring verder de priesters bedreigd met „hetzelfde lot als de communisten van de oppositie, als ze niet ophou den de jeugd van El Salvador te ver giftigen". Een voormalig lid van de junta, Guil- lermo Ungo, zei in New York dat de regering van El Salvador direct be- GpvprhtPfl trokken was bij de moord en de ont- voering. Volgens Ungo werd de ont voering van de zes en tientallen aan hangers met behulp van het leger uitgevoerd. Het Amerikaanse mini sterie van buitenlandse zaken zag in het dragen van uniformen bij de ont voering geen bewijs voor de betrok kenheid van de regering. Zoals be kend steunen de Verenigde Staten de junta met grote sommen gelds. De Socialistische Internationale heeft gisteren Washington gevraagd de steun aan El Salvador te staken en geadviseerd de democratische krach ten in dat gebied te ondersteunen. EHERAN (Reuter, AP, AFP) Iraanse en Iraakse troepen hebben gisteren een zeegevecht eleverd om Al-Bakr. Iraks belangrijkste oliehaven in het noorden van de Golf. Volgens het taakse persbureau RJA is hierbij een Iraans fregat tot zinken gebracht. •C ,er: een communiqué van de Iraakse irleiding werd gezegd dat Iran als wanhoopsdaad in de vier dagen strijd met marine en lucht- nacht van Irak het fregat hadden (ngezet. „Onze zegevierende strijd machten hebben het volledig ver hoest,aldus het communiqué. Iran lad eerder gemeld dat Al Bakr was i. Zfffroverd maar het Iraakse ministerie propaganda ontkende dat giste- De Irakezen maakten overigens gistermiddag melding van de ge- 5 eifcchten om de oliehaven. De acties ebben volgens Irak aan zeventien an haar militairen het leven gekost fgen 24 aan de kant van Iran. Radio- 'eheran meldde gisteren dat het bij gevechten elf Iraakse oorlogssche- tot zinken had gebracht. Al Bakr ft ernstige schade opgelopen bij acties. •"«ft pro-Syrische Libanese dagblad ls-Safir heeft gisteren gemeld dat goef lamascus Irak toestemming heeft weer egeven olie uit te voeren via een menl lijna duizend kilometer lange pijplei- 'il j( Hng naar havens aan de Middelland- eld?' ie Zeekust van Syrië en Libanon. Als roco Ut nog niet door Damascus bevestig- igerv le bericht juist is houdt het in dat ïstof rak weer de helft van zijn olie voor oem iet uitbreken van de Golfoorlog 3,2 oiljoen vaten per dag kan exporte en. As-Safir zegt dat steeds dwingen- waa dér economische belangen Syrië heb- jker ten genoodzaakt dit gebaar naar het seka Uar vijandige Irak te maken. Vorige loghaeek hervatten de Irakezen al de tvoer van bijna 400.000 vaten per via het buurland Turkiie. Een bomexplosie in de heilige Iraan se stad Qom heeft gisteren vier men sen. onder wie drie kinderen, ver wond. Dit zegt het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken. De bom was in een auto geplaatst en ging af op een open plek waar de kinderen speelden. Tweehonderd meter van de plaats van de explosie kwamen in april bij een ontploffing drie mensen Duizenden aanhangers van de twee machtsblokken in Iran, de Islamiti sche Revolutionaire Partij en de cen- tristen rond president Bani-Sadr heb ben de afgelopen dagen in de stad Masjad tegen elkaar lopen betogen. Er werd veel gescholden maar gewelddadigheden deden zich vol gens de autoriteiten niet voor. TOKIO, 8EOEL (Reuter. UPI) De Japanse regering zal alles in het werk stellen om de executie van de Zuidko- reaanse oppositieleider Kim Dae Jung te voorkomen. Dit heeft de Ja panse minister-president Zenzo Su zuki zaterdag verklaard. Japan heeft volgens Suzuki recht van spreken, omdat Kim in 1973 door Koreaans sprekende mensen werd ontvoerd uit een hotel in Tokio. Ja pan heeft al eerder te kennen gegeven dat de betrekkingen worden vermin derd als de doodstraf tegen Kim wordt uitgevoerd. De zaak van Kim bevindt zich op het ogenblik in een hoger beroep procedure. Het eerste beroep van Kim werd afgewezen. Twaalf Zuidkoreaanse politici heb ben zaterdag aangekondigd dat zij een democratisch socialistische par tij willen oprichten die zich verzet tegen het communisme, maar wel wil spreken namens de arbeiders en mid dengroepen. De vorming van de par tij volgt na de oprichting eerder deze week van een regeringsgezinde partij, die voorlopig de partij van het demo cratisch recht gaat heten, en van een oppositie partij met de naam demo cratische partij van Korea. Kort tevoren was door het regime in Seoel een verbod op politieke activi teiten gedeeltelijk opgeheven, waar door het mogelijk werd een klein aan tal politieke partijen op te richten. Het verbod op politiek handelen van bijna tweehonderd voormalige politi ci blijft overigens gehandhaafd. Ruim vijftigduizend mensen hebben het afgelopen weekeinde meegedaan aan een demonstratie in de noord- Engelse stad Liverpool tegen de werkloosheid, veroorzaakt door het economische beleid van de regering van Margaret Thatcher. De betoging in de havenstad was georganiseeerd door de belangrijkste oppositiepar tij, de Labourpartij. Haar nieuwe leider Michael Foot (rechts op de voorgrond) noemde de conservatie ven „de werkloosheidspartij". Hij zei dat de jaren dertig niet terug mogen keren. De werkloosheid in Groot-Brittannië Is momenteel 8,9 procent en in Liverpool zelfs 15 pro cent. BERN (Reuter, AFP) De Zwitsers hebben zich uitgesproken voor het verplicht gebruik van autogordels. In een referendum stemden 841.946 Zwitsers voor herinvoering van de autogordel en 791.144 tegen. De op komst bij de volksstemming die op woensdag begon was 41 procent. In het Duitstalige deel van Zwitser land was men overwegend voor herin voering van de gordel en in het wes ten en in Tessin voor het merendeel tegen. Het dragen van de autogordel is al twee Jaar verplicht geweest in Zwit serland, maar na een uitspraak van een rechtbank werd de gordel niet meer verplicht gesteld. PORT AU PRINCE (AP, AFP, Reuter) Het leger van het eiland Haïti heeft een groot aantal tegenstanders van de regering Duvalier gearresteerd. Onder hen zijn bekende politi ci, journalisten en strijders voor de mensenrechten. Het leger van El Salvador is in ver hoogde paraatheid gebracht in ver band met verwachte vergeldingsac ties van links. Het leger en linkse groeperingen raakten slaags in delen van de hoofdstad San Salvador. Ih het plaatsje Mecapan bij de grens met Guatemala werden acht mensen uit één gezin doodgeschoten. In het portaal van de kathedraal van San Salvador, waar de lichamen van de vermoorde linkse leiders opge baard liggen, werd zaterdag een bom gegooid tussen de wachtende men sen. Tientallen mensen raakten ge wond en de voorkant van de kerk werd beschadigd. De begrafenis van de zes werd giste ren gehouden. Alle linkse groeperin gen hadden een manifestatie van een heid aangekondigd. De Amerikaanse regering heeft ge protesteerd tegen de arrestaties. Vol gens Washington zijn de arrestaties „een poging van de Haïtiaanse auto riteiten om de vrije meningsuiting van de politieke oppositie tot zwijgen te brengen" en zijn zij „in strijd met de beloften een meer liberaal stelsel in te voeren". Een woordvoerder van de Haïtiaanse regering verklaarde dat onder meer de leider van de sociaal-christelijke partij, Gregoire Eugene gevangen is genomen. Bovendien zijn Joseph l'Enfantin, één van de oprichters van de liga voor de rechten van de mens, en journalisten van Radio-Progres, Radio Metropole en Radio Haiti-In ter opgepakt. Hoeveel personen zijn gearresteerd wilde de zegsman niet meedelen. Naar verluidt gaat het om ongeveer vijftig personen Enkele radiostations zouden door de regeringspolitie zijn vernield en de radiomedewerkers zouden zijn gear resteerd, zo verklaarde in Washing ton de organisatie die hulp geeft aan vluchtelingen uit Haïti. Volgens de bewering houden de arrestaties ver- bandanet de kwestie van de Haïtiaan se vluchtelingen, die al meer dan een maand gevangen zitten op het eiland Cayo Lobos in de Bahama's, nadat zij door militairen van hun bootjes wa ren gehaald. Gisteravond maakte de regering van Haiti bekend dat de arrestanten zul len worden verbannen. Naar landen die bereid zijn hen gastvrijheid te verlenen wordt gezocht. Haïti zou al met Argentinië en Brazilië over deze zaak hebben gesproken. MOSKOU (UPI) De Russische poli tie heeft gisteren een bijeenkomst van Russische Joden verhinderd, die hun wekelijkse wetenschappelijke bijeenkomst wilden houden in een huis in Moskou. Politie in burger gaf de aanwezigen, onder wie ook buiten landse journalisten, opdracht te ver trekken omdat het huis „gedesinfec teerd" moest worden. Vorige week zondag werd de bijeenkomst, die sinds 1972 wekelijks wordt gehouden, ook al verhinderd. De vergaderingen worden belegd door Joodse wetenschapsmensen, die zijn ontslagen nadat ze een uitreisvi sum hadden aangevraagd. Ze komen informeel bijeen om elkaar op de hoogte te houden van de wetenschap pelijke ontwikkelingen op ieders vak gebied. LISSABON (AFP) Carlos Brito, de communistische kandidaat voor het Portugese presidentschap zal zich te rugtrekken en de huidige president, generaal Antonio Ramalho Eanes steunen. Brito maakte dit zaterdag bekend tijdens een verkiezingsrede in Covilha (midden Portugal). De terugtrekking zal officieel zijn na een vergadering van het centraal Co mité van de Portugese communisti sche partij, aldus Brito. Sinds Brito kandidaat werd gesteld, eind okto ber, lieten de communisten steeds de mogelijkheid open dat deze zich zou terugtrekken ten gunste van Eanes. Ondanks de scherpe kritiek die ze leverden geloven de communisten dat Eanes' staat van dienst over het geheel „positief" is en ze willen voor komen dat door verdeeldheid de kan didaat van de „reactie", generaal An tonio Soares Carneiro, de verkiezin gen zal winnen. De Portugezen gaan 7 december naar de stembus. wen ïUJlB iop loor Wlm Jansen ni Pal 'ARAMARIBO De pot met Nederlands ontwikkelingsgeld voor ■ui luriname is vrijwel leeg. Dat wil niet zeggen dat er geen geld meer naar weiïfuriname zou gaan. Integendeel, slechts een klein deel van de 2.7 miljard [den hulpgelden is ook werkelijk uitgegeven. Maar in principe zijn de iten verdeeld en is er nog slechts veertig miljoen gulden waarvoor nog riefteen bestemming is gevonden. ieker geen dramatische ontwikkeling, idt prof Ferdinand van Dam, voorzitter an de Nederlandse sectie van de CONS, de lurinaams-Nederlandse commissie die waakt over de besteding van de ontwikke- ingsgelden. „Ik ben er zelfs blij mee. omdat re niet al onze tijd meer hoeven te verdoen net het beoordelen van projecten. We kun- >n ons nu bezighouden met de uitvoering van. We hadden de verdeling van het geld ik op de eerste dag van de Surinaamse (afhankelijkheid kunnen vastleggen, dan ïadden we ons naar mijn gevoel vijf jaar [eharrewar kunnen besparea" )p de laatste veertig miljoen gulden na is "ie verdeling de afgelopen week in Parama- lbo afgerond op de zestiende vergadering uivefan de CONS. Een van de agendapunten ^as de controle op de voortgang van het Dbitieuze urgentieprogram van president lin A Sen, waarvoor de CONS in septem- tr vijfhonderd miljoen gulden beschik- lar stelde. Door de regering van premier rron zijn vele projecten goedgekeurd, aar weinige ook echt uitgevoerd. Ook nu )rdt in Suriname alweer gemopperd dat er )g niets te zien is van de uitvoering van it urgentieprogramma. Van Dam: „Het tl onredelijk zijn te verwachten dat deze öjecten al in uitvoering zijn. Het duurt laanden voordat je de papieren rond hebt en een aannemer hebt gevonden. We heb ben alle projecten nu opnieuw bekeken en ik heb de indruk dat dé meeste goed op gang komen." Adviseren De CONS, die zich in het verleden hoofdza kelijk bezighield met het goed- of afkeuren' van de voorgestelde projecten, zal zich nu ook bezighouden met het adviseren van de Surinaamse regering. Er zal een aantal pro jecten moeten worden bijgesteld en de com missie wil daarvoor eerst weten welk beleid de regering van president Chin A Sen gaat voeren. Vroeger kon men zich min of meer baseren op de jaarplannen van de regeling, het team van Chin A Sen is nog bezig met de formulering van het sociaal-economi sche beleid. Om die formulering op het gebied van de besteding van het ontwikkelingsgeld te ver gemakkelijken, zal de CONS in januari een nota aan de regering aanbieden met daarin een inventarisatie en een aantal beleidsad viezen. Van Dam: „Om misverstanden te voorkomen: het is niet zo dat de CONS het regeringsbeleid gaat bepalen. Maar de rege ring doet zelf haar keuze uit de adviezen In dat verslag zal ook worden bekeken of oude projecten, die in het verleden zijn goedgekeurd maar nooit zijn uitgevoerd, nog wel zin hebben. Mogelijk komt er zo geld vrij voor eventuele nieuwe voorstellen. Dergelijke „snoeilljn" werd ook al gemaakt bij de financiering van het urgentiepro gramma van de na de staatsgreep aan de macht gekomen regering. Overigens is er voor de volkswoningbouw en voor de educa tieve sector in principe een som geld be schikbaar gesteld, zodat ook daar nog ruim te is voor nieuwe projecten. Investeringen In het toetsingsverslag dat de CONS zater dag aanbood aan de Surinaamse president wordt met nadruk gesteld dat het noodza kelijk is Nederlandse particuliere investe ringen in Suriname te bevorderen, evenals de export van Surinaamse produkten naar Nederland. De Nederlandse en de Suri naamse afgevaardigden zullen onderzoeken of het mogelijk is, een handels- en investe ringsverdrag tussen de twee landen af te sluiten. Volgens prof. Van Dam hebben deze bepalingen altijd in het in 1975 getekende verdrag gezeten, maar ls er nooit veel aan dacht aan besteed. „De handel tussen de twee landen is zeer eenzijdig. Je ziet een enorme stroom con sumptiegoederen van Nederland naar Suri name. Andersom is er niet veel. Er ontstaan nu wel een paar handelsprodukten en er is op het moment een behoorlijke stroom groenten en fruit naar Nederland. We zou den kunnen onderzoeken of dat gestimu leerd kan worden. Zo kan ik me ook voor stellen dat Suriname garnalen en andere vissoorten gaat exporteren." De constatering dat de hulpmiddelen in middels verdeeld zijn. betekent ook dat het omstreden West-Surinameplan niet is opge geven. Tegen de ontginning van bauxiet en de aanleg van een enorme stuwdam in West-Suriname zijn in het verleden nogal wat bezwaren gerezen. Niet alleen vroeg men zich af of een dergelijk grootschalig project, dat een groot deel van het ontwik kelingsgeld opslokt, wel wenselijk is. maar ook of de winning van de moeilijk bereikba re bauxiet economisch haalbaar is. Dat laatste is nog steeds in onderzoek en voor uitlopend op de uitslag heeft men daar alvast een tweehonderd miljoen gulden kos tende spoorlijn aangelegd. Op het ministe rie van ontwikkelingssamenwerking in Den Haag geeft men inmiddels toe dat hier sprake is geweest van een „planningsfout". Prof. Van Dam reageert een beetje geïrri teerd als het onderwerp wordt aangesne den: „Die discussie moet nu eindelijk eens uit de sfeer komen van ,ben je voor of tegen West-Suriname'. We moeten naar een killle zakelijke overweging: wat levert het op als je hier hulpgeld insteekt. We moeten eerst die zakelijke afweging afwachten, niet al van tevoren voor of tegen zijn." Haalbaarheid Die afweging ligt bij de Wereldbank, die een< onderzoek instelt naar de economische haalbaarheid van het project. In de eerste plaats kijkt men naar de bouw van de Kabalebodam, een stuwdam die in de eer ste fase een capaciteit krijgt van 250 mega watt, anderhalf maal zoveel als de dam in het Brokopondomeer Het advies hierover komt waarschijnlijk binnen anderhalf jaar. als de Surinaamse zijde meewerkt. Want de Wereldbank heeft de Surinaamse regering gevraagd alvast een aantal netelige kwes ties te regelen. Zo zal er een verdrag geslo ten moeten worden met het buurland Guya na, omdat het water afkomstig is uit de (omstreden) grensrivier de Corantijn. Presi- zilië zijn te ver weg om transport van deze energie rendabel te maken. Elektriciteit kun je eenmaal niet inblikken. De enige gegadigden die overblijven en daar mikt men natuurlijk op zijn de buitenlandse bedrijven Suralco en Billiton, die zich in Suriname bezighouden met de winning en verwerking van bauxiet. Voor het omsmelten van de uit bauxiet verkre gen aluinaarde tot zuiver aluminium zijn enorme hoeveelheden energie nodig. Meer dan 90 procent van de energie van de Bro- kopondodam gaat op dit moment naar de smelter van de Suralco, de Surinaamse ves tiging van het Amerikaanse bedrijf Alcoa. Billiton heeft zelf geen smelter Afhankelijker Prof. Ferdinand van Dam dent Burnham van Guyana, die nooit erg hartelijke relaties met Suriname heeft ge had. heeft de kwestie van de omstreden grensrivier in het verleden in zijn eigen land hoog gespeeld en zal een verdrag met Suri name moeilijk aan zijn kiezers kunnen ver kopen. Een andere kwestie is natuurlijk: aan wie verkoop je die enorme hoeveelheid energie. Slechts een fractie ervan is nodig om het hele land van stroom te voorzien. Verkopen aan de buurlanden gaat ook niet. Het Guya na van Burnham bouwt zelf aan een enorme stuwdam en in Frans-Guyana woont bijna niemand. De dichtbevolkte centra van Bra Dit betekent op het eerste gezicht dat Suri name met de bouw van de dam nog afhan kelijker wordt van het buitenlandse be drijfsleven dan het al was. Als enige serieu ze gegadigde voor de stroom hebben deze bedrijven een sterke onderhandelingsposi tie. Sommige Surinaamse ontwikkelings- deskundigen zien het echter niet zo somber in. Voor het maken van aluminium is zo veel J elektriciteit nodig, dat dit en niet de bauxiet de eigenlijke grondstof vormt. Je kunt dus zeggen dat wij hier een produkt maken dat wij via de bauxietbedrijven naar het buitenland transporteren. En dat kan heel gunstig zijn voor onze economie, zo redeneren zij. Het is overigens nog maar de vraag of Suralco of Billiton daar iets voelen voor de bouw van een nieuwe smelter, die al gauw een half miljard gulden gaat kosten. De bauxietgebieden die midden in ontginning zijn, raken tegen het einde van deze eeuw 51 uitgeput en in West-Suriname kan de win- ning ervan wel eens te duur blijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5