Goudzwaard ziet geen brood in nieuwe partij SES UIE ENE. Taiwan RusselS-Tribunaal scherp in oordeel HANDZAAM HAARZUIVER National Studenten willen wet van Pais saboteren CDA-werkgroep zeer verdeeld in enquête Invoering tweefasenstructuur Vrouw met baby verongelukt Nieuwe maatregel Rotterdam tegen verkoop huurhuizen National scheerapparaten Regeringen, bedrijven en kerken schenden rechten van indianen Twee honden bijten dertig schapen dood Bezetters AVEBE verscherpen acties 'Nederland moet protesteren tegen executie ANC-ers' Kabinet trekt voor bouw ruim honderd miljoen gulden uit Rita MAANDAG 1 DECEMBER 1980 "'.i1'i'j BINNENLAND TROUW/KWARTET Van onze parlementsredactie DEN HAAG Prof. Goudzwaard ziet geen heil ln de oprichting van een eigen partij nu minder dan de helft van de leden van de werkgroep Niet bij brood alleen (NBBA) zich voor zo een stap heeft uitgesproken. „Op deze smalle basis lukt het niet," zei hij gisteravond in een reactie op de uitkomst van een schriftelijke stemming onder de NBBA-leden. Studenten demonstreren in Utrecht tegen de plannen van minister Pais. Van onze onderwijsredactle UTRECHT Studenten zullen de Invoering van de tweefa senstructuur ln het wetenschappelijk onderwijs saboteren, ook al wordt de wet door het parlement aangenomen. Van de ondervraagden sprak zich 46.4 procent uit voor het voorstel van het NBBA-voorstel om het CDA te verla ten en met een eigen lijst de verkie zingen tn te gaan. Het tegenvoorstel om vooralsnog kritisch binnen het CDA te blijven opereren kreeg steun- van 48,6 procent van degenen die deel hadden genomen aan de stemming. "ijf procent ten slotte bleek voor uitstel van een beslissing. Het NBBA- bestuur zal zich vanavond op deze uitslag beraden. Volgens prof. Goudzwaard, de drij vende kracht achter de NBBA-werk- groep, biedt de uitkomst geen uit zicht op eigen partijvorming. „De ba sis is te smal. Zo een partij zou te elitair worden en, nu geen van de CDA-Kamerleden meegaat, te zeer gebonden aan mijn persoon." Voor Goudzwaard speelt bovendien mee, dat het gesprek tussen NBBA, PPR. EPU en CDU over dc?mogelijk- heid met een gecombineerde lijst aan de verkiezingen deel te nemen, is mis lukt. Het „open karakter" dat deze beweging zou hebben, stuitte op on overkomelijke bezwaren bij NBBA en EPV. voor wie het voeren van politiek op evangelische grondslag wezenlijk is. iets anders te proberen. Ik wacht de ontwikkelingen af." Prof. Goudzwaard zal voorlopig geen nieuwe initiatieven in deze sfeer ont wikkelen. „Ik heb mijn nek ver uitge- KcmWBDCnS stoken en ik heb mijn best gedaan. Ik K voel me niet de eerstgeroepene om nu NIJMEOEN (ANP) De 23-Jarige mevrouw J. van Beuningen-Lubbers uit Beunlngen en haar drie weken oude baby zijn gisteren in Nijmegen om het leven gekomen. De 27-Jarige man van het gezin raakte ernstig ge wond. Het ongeluk gebeurde, toen een auto bestuurd door een negentienjarige Jongen uit Breda met grote snelheid door een rood licht reed. Daarbij werd de auto van de familie Van Beunlngen ln de flank geraakt en dertig meter meegesleurd. De Jongen uit Breda raakte, evenals vier mensen die met hem meereden, licht gewond. Volgens Goudzwaard zal, voor wat de mogelijkheid van een eigen lijst be treft, veel afhangen van de ontwikke ling binnen het CDA, met name lnza-1 ke de kernwapenparagraaf van het nieuwe verkiezingsprogram. Hij gaat ervanuit, dat veel van de leden van de NBBA-groep niet met het CDA willen breken, omdat zij die ontwikkejilg willen afwachten. Goudzwaard zei te hopen, dat het NBBA-bestuur kans ziet aan te blij ven. Het bestuur zal vanavond bezien welke conclusies het uit de uitslag, die geen uitgesproken keuze heeft laten zien. moet trekken. Aan de schriftelijke stemming namen 440 (bijna tachtig procent) van de 565 leden deel). Er.| 3U(] an mil net cerl lra+ Het Landelijk Studenten Actie Comi té kondigde dit zaterdag na afloop van een landelijke demonstratie te gen de tweefasenstructuur. Vandaag bespreekt de vaste commissie voor onderwijs uit de Tweede Kamer het wetsontwerp van minister Pais. waar- In de universitaire studie ln twee fa sen wordt verdeeld. Het saboteren van een wet, die door parlement, is aangenomen, vond het comité geen ondemocratische daad: „Als de wet op de tweefasenstructuur wordt Ingevoerd, ontstaat op de uni versiteiten één grote puinhoop. Voor de wet bestaat geen democratische basis. Een klein groepje mensen legt zijn wil op aan de universiteit. Ook een parlement kan falen. Onze strijd ls niet anti-democratisch." De studenten willen de invoering van de wet traineren door continu dwars te gaan liggen bij elke Instantie, die over de vierjarige programma's voor de eerste fase moet gaan beslissen. Ieder college van bestuur, het hoog ste gezag van de universiteit, kan op een forse tegenwerking rekenen, al dus de studenten, als het college toch aan de Invoering van de tweefasenn- structuur gaat werken. Dit verzet zal landelijk georganiseerd worden om te voorkomen dat de universiteiten te gen elkaar worden uitgespeeld. univesitair onderzoek de draagkracht van de universiteiten ver te boven gaan Zijltra pleitte voor een Jaar uitstel van de tweefasenwet, totdat een nieuwe regering op een bredere basis alternatieven heeft uitgewerkt voor de herstructurering van het we tenschappelijk onderwijs. Hij wees tegelijk de wet op de herstructurering uit 1975 af. destijds ingevoerd door staatssecretaris Klein. De program ma's. die toen zijn uitgewerkt, zijn Inmiddels verouderd, aldus Zijlstras. In Groningen. Utrecht en Nijmegen houden studenten tot vanavond uni versiteitsgebouwen bezet. In Den Haag zullen de studenten vanmiddag 25.000 protest-handtekeningen aan de vaste Kamercommissie van onder wijs overhandigen. In alle universi teitssteden beraden studenten zich over eventuele hardere acties, als er een meerderheid ln de Kamer voor aanvaarding van de wet blijkt te zijn. ADVERTENTIE Met ef.n Groene Betaalcheque en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100 - per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. ROTTERDAM (ANP) De gemeen te Rotterdam heeft opnieuw een woonruimteverordening in de maak. die de verkoop van goedkope huur woningen onmogelijk moet maken. Volgens de nieuwe verordening zal aan kopers van voormalige huurwo ningen met een koopprijs beneden de 234.000 gulden alleen nog een woon vergunning worden gegeven als zij in het bezit van een urgentieverklaring zijn. Als een koper een goede huurwo ning achterlaat, komt hij ook voor een vergunning ln aanmerking. De maatregelen zullen gelden voor alle woningen, die vóór 1 februari 1981 werden verhuurd. Ook huizen, die minder dan een jaar door de eige naar werden bewoond en daarvoor huurwoning waren, zullen bij ver koop onder de nieuwe regeling vallen. De verordening zal in Januari in de gemeenteraad worden behandeld. Het is de derde poging van de ge meente Rotterdam om de „uitver koop" van goedkope huurwoningen en de daarmee gepaard gaande spe culatie te voorkomen. Eerder geno men maatregelen moest de gemeente op last van de president van de Rot terdamse rechtbank intrekken, nadat een hulzenverkoper en een consor tium van grote beleggers een kort geding hadden aangespannen. ADVERTENTIE 3 modellen: flo/22oV. oplaadbaar of batterijen. Prijs bij uw dealer vanaf f63,-. technisch steeds "n stap voor Haagtechno b.v. Rietveldcnweg 60. 5222 AS Den Bosch. Tel. 073-215265 buitenlandse zaken" vergt. Ten twee de: China moet in het aanblijven van de minister „het bewijs zien dat Ne derland nog steeds prijs stelt op goe de betrekkingen met Peking". Vervolg van pagina 1 Het kabinet verleent de exportver gunningen aan RSV onder twee „voorbehouden": gelijkblijvende in ternationale omstandigheden, en een ongewijzigde samenstelling van de order. Dat laatste betekent, dat de opdracht naast een militair deel (duikboten) een civiel deel (onderde len voor kerncentrales) bevat. Na de positieve standpuntbepaling van het kabinet heeft Van der Klaauw zich, naar eigen zeggen, „ern stig beraden" op zijn positie als mi nister van buitenlandse zaken. Op aandrang van zijn partijgenoten in het kabinet en WD-leider Rietkerk en na gesprekken met zijn vrouw, besloot hij op zijn post te blijven. Van der Klaauw voerde twee argumenten aan. In de eerste plaats: Nederland zal begin volgend jaar het voorzitter schap van de EG op zich nemen, hetgeen „een ingewerkt minister van Puinhoop PvdA In de grootste oppositiepartij PvdA werd dit weekeinde al de vraag opge worpen, hoe de minister het kabinets standpunt kan verdedigen als z'n be zwaren overeind blijven. „De minis ter heeft zich voortdurend verzet te gen leveranties aan Taiwan, zijn posi tie moet opgehelderd worden", werd in de PvdA-fractie gezegd. Die fractie is het inhoudelijk wel met de minister eens, zij keert zich unaniem tegen de order uit Taiwan. De kleinere oppositiepartij D'66 neigt ook tot afwijzing (de adviesraad van deze partij sprak zich zaterdag tegen de leveranties uit), en in regeringspar tij CDA bestaan „grote reserves". De WD in de Tweede-Kamer is, anders dan partijgenoot Van der Klaauw. vurig voorstander van levering aan Taiwan. De voorstanders vrezen geen nadeli ge gevolgen voor de betrekkingen tussen Nederland en China. Zij hou den het erop. dat China volstaat met een formeel protest, zoals de Chinese zaakgelastigde in ons land zaterdag al bij minister Van der Klaauw liet horen De minister kon niet voorspel len. of het daarbij blijft. Hij heeft in zijn contacten met vertegenwoordi gers van de volksrepubliek niets ge hoord in de sfeer van „dreigemen ten", zoals het uitblijven van orders voor Nederlandse bedrijven. Wiebe Zijlstra. lid van het college van bestuur van de universiteit van Am sterdam bevestigde de mening van de studenten dat op de universiteiten een puinhoop ontstaat als de tweefa senstructuur toch wordt Ingevoerd. „Al eerder is vanuit de colleges van besturen gezegd dat de Invoering van deze wet, plus de wet wetenschappe lijk onderwijs, plus de beleidsnota Van eer onzer verslaggevers ROTT ,RDAM Regeringen van Amerikaanse landen, multinationale be- drijvt.i en kerkelijke organisaties maken zich tegenover Indianen schuldig aan ernstige schendingen van de mensenrechten. ZIJ zijn verantwoordelijk voor de volkerenmoord onder de Indianen, uitroeiing van de indiaanse cultuur en het roven van Indiaanse gebieden. In scherpe bewoordingen heeft de Jury van het Vierde Russell-trlbunaai gisteren haar eindoordeel uitge sproken. GRONINGEN (ANP) - Twee honden hebben zaterdagmorgen in Gronin gen dertig schapen dood gebeten De schapen stonden in een weiland en werden door de honden opgejaagd. Toen de politie aankwam lagen veel schapen ln de sloot; 25 dieren waren toen al dood. vijf zwaargewonde die ren moesten worden afgemaakt. Ook de twee honden zijn afgemaakt, na dat ze waren gevangen. De eigenaar wilde de honden niet meer terug, toen was bewezen dat zij de schapen had den doodgebeten. De schade loopt in de tienduizenden guldens De scha pen behoorden tot een stamboek-ras. De veroordeling volgde na een week van klachten en be schuldigingen. die Indianen uit Noord-, Midden- en Zuid- Amerika in de Rotterdamse Doelen uitspraken. Sinds Co lumbus ln 1492 in Amerika voet aan wal zetten zijn de Indianen kwaadaardig beje gend. „Waarom? Dat heb ik nooit begrepen!" zei Mario Ju- runa, de Braziliaanse india- nenlelder, die als voorzitter van de Jury zóu optreden, maar van de Braziliaanse re gering geen uitreisvisum kreeg. Juruna kwam toch, na dat het federale hof van be roep in Brazilië toestemming had verleend. Als een symbool van de eerste overwinning werd Juruna zaterdag tijdens het tribunaal begroet de stoel van de leider van de met uitroeiing bedreigde Xavante- stam was de hele week uit protest leeg gehouden. „Wat voor kwaad doen wij de blanken eigenlijk?" vroeg Ju runa aan het slot van het tri bunaal. „Ik begrijp het niet. Hoe worden de mensen^die ons uitroeien en uitmoorden, geboren al die generaals, maarschalken', sergeants en kolonels? Waar komen zij vandaan? Hoe komen die ver derfelijke mensen op onze aardbodem? We zijn toch alle maal mensen! Wat maakt het uit welke huidskleur je hebt? Al die mensen die mooie din gen preken, christelijke men sen. waarom vallen zij ons aan? Hebben zij geen moe der?" aldus Juruna. die zei dat de indianen geen wraak willen nemen op de blanken. Een in diaan wil alleen zijn grond be houden, „want hij ls een edel moedig wezen, hij heeft een goed hart." Verdragen De jury van het Russel-tribu- naal veroordeelde de regerin gen van Canada, de Verenigde Staten én landen in Midden- en Zuid-Amerika wegens het schenden van vprdragen als de verklaring van de rechten van de mens. de slotakte van Helsinki en het handvest van de Verenigde Naties. In het rapport van de Jury wordt on der meer gesproken over aan houding, marteling en folte ring van indianen, het verdrij ven van Indianenstammen uit hun gebied, het verbieden van tradities. Inmenging in indi aanse gebruiken en gewoon ten zgals de eigen rechtspraak en de eigen religie en het steri liseren van Indiaanse vrou wen. Ook missionarissen en zendelingen hebben zich schuldig gemaakt aan mis handeling en onrechtmatig handelen, aldus het Jury-rap port. In heel Amerika moeten indi anen erkend worden volgens hun eigen opvattingen, aldus de eerste van zestien aanbeve lingen ln het jury-rapport. Overeenkomsten met india nen mogen nooit eenzijdig door regeringen verbroken worden, ls het oordeel van de Jury, en bij het beleid inzake indianen moet de eigen identi teit van de Indianen gerespec teerd worden. Verder moeten Instellingen als het Interna tionaal Monetaire Fonds, de wereldbank en multinationale ondernemingen afzien van geldleningen aan projecten die negatieve gevolgen heb ben voor indianenstammen. Alle godsdienstige groeperin gen moeten het recht op een eigen godsdienst van de india nen respecteren en geen po gingen ondernemen om india nen te bekeren, omdat zij zich schuldig zouden maken aan het uitroeien van de indiaanse culturele identiteit. De verkla ringen die paus Johannes Paulus II in Brazilië aflegde en waarin hij de indianen als natie erkende, zouden overal door de rooms-katholieke kerk gehanteerd moeten worden. Verder roept de Jury van het tribunaal de leden van de Or ganisatie van Amerikaanse Staten om de massamoord en de onmenselijke behandeling van het Indiaanse volk in Bo livia en Guatemala aan de kaak te stellen binnen de OAS Sterilisatie-campagnes onder de Indianen moeten stopgezet worden. Beroep In de slotconclusies doet de jury van het tribunaal een be roep op het geweten van ver tegenwoordigers van regerin gen en internationale organi saties om de bestaande voor schriften na te leven Het tri bunaal, dat geen sancties kan uitoefenen, is bedoeld als klankbord voor bijdragen tot een radicale verbetering van de rechten van de Indianen. „Het is een wonder en een tragedie dat Indianen hier hun verhaal vertellen," aldus de vice-voorzitter, de Mexi caanse antropoloog Guiller- mo Batallo. „We moeten extra aandacht hebben voor het heldhaftige verzet dat de Indi aan tegen zijn vernedering heeft gevoerd." Hij hoopte dat het tribunaal had meegehol pen om aan het verkeerde beeld van de Indianen, dat door racisme en vijandigheid ls gewekt, een einde te maken en de Indianen het recht op zelfbeschikking te verschaf fen. „Dit tribunaal kan ons ondersteunen in onze strijd," zei Mario Juruna tot slot. „We zijn allemaal gelijk. We moe ten schouder aan schouder blijven staan, ongeacht onze huidkleur." De levering aan Taiwan zal verwar ring wekken over het buitenlands be leid van Nederland en dat zal zich op den duur wreken. Dat zei CDA-Twee- de Kamerlid mr J. A Mommersteeg gisteren voor de IKON-radio. Mom mersteeg hoort tot de CDA-Kamerle den die de bezwaren van PvdA en D'66 delen. Mommersteeg denkt niet dat andere landen als Frankrijk en Engeland zul len gaan leveren als Nederland het laat afweten. Er is op het ogenblik sprake van een grotere openheid van de Chinese Volksrepubliek ten op zichte van het Westen. Die openheid komt onder andere tot uitdrukking in het lidmaatschap van Peking van de Wereldbank. Deze politiek van open heid van Peking werd tot dusver steeds door de negen landen van de Europese Gemeenschap gesteund. Nederland doorkruist dat beleid nu. Dat wekt de indruk van dubbelzin nigheid, aldus Mommersteeg. Mommersteeg heeft oog voor het eco nomisch perspectief van deze leve ring. Maar voor hem is het wel de vraag of hier een voordeel op korte termijn voldoende is afgewogen te gen een economisch voordeel op lan gere termijn. Van een onzer verslaggevers VEENDAM De bezetters van de drie AVEBE-kantoren zullen hun ac tie verscherpen door het uitvoeren van wegblokkades nu het gesprek met de ministers Brakx (landbouw) en Albeda (sociale zaken) om de slui ting van zes fabrieken bij AVEBE te heroverwegen, op niets ls uitgelopen. De bezetting wordt nu al bijna een week volgehouden door kaderleden van FNV en CNV. Volgens districts bestuurder Thomas Swart van het CNV is het voor hét eerst sinds bijna vijf Jaar. dat CNV en FNV samen een actie voorbereiden en uitvoeren. Zaterdag hielden vijfhonderd men sen een protesttocht door Veendam. Dick Grasman, hoofdbestuurslid van de CNV-bond laakte het feit dat de regering wel werk beloofd heeft, maar die belofte slechts ten dele ls nageko men. Ook zei hij de teleurstelling van de werknemers te delen toen de Tweede Kamer vorige week geen dui delijke Interesse toonde voor de pro blemen. „U hebt trouwens al eens meer meegemaakt dat politici de gi gantische problemen in het noorden lieten voor wat ze waren". Herman Hugenholz van de FNV liet zich ln soortgelijke bewoordingen uit en vond dat de provinciale bestuurders zich harder zullen moeten opstellen, om het regeringsbeleid gewijzigd te krijgen. Districtsbestuurder Walter Krulze (CNV) zei ons desgevraagd goede hoop-te hebben, dat-er-nog->iets te bereiken valt. „Het parlement heb ben wij afgeschreven maar uit formu leringen van de ministers hebben wij de hoop geput, dat ér misschien toch ;iog wat ruimte zit". De zeventigjarige F. Nevels uit Coe- vorden ls daar vrijdagavond om het leven gekomen, toen hij slingerend op zijn fiets over een zandweg reed. Hij werd geschept door een auto. AMSTERDAM (ANP) - De Anti- Apartheids Beweging Nederland heeft er bij de Nederlandse regering op aangedrongen al het mogelijke te doen om de uitvoering van de dood straffen tegen drie Zuidafrikaanse vrijheidsstrijders te voorkomen. Vol gens de beweging dreigen ln Zuid- Afrika leden van het Afrikaanse Na tionaal Congres de verboden ver zetsbeweging ln Zuid-Afrika te worden geëxectueerd, terwijl zij als krijgsgevangenen behandeld zouden moeten worden. De AABN schrijft verder dat het regiem in Pretoria de ANC-striJders probeert op te hangen als misdadigers. Op grond daarvan zou het apartheidsbewind allerlei misdaden aanvoeren tijdens de pro cessen tegen ANC-strijders die fictief zijn of waarvan zeker ls dat de vrij heidsstrijders daaraan niet schuldig zijn. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De regering zal meer dan honderd miljoen gulden beschikbaar stellen voor de bouw. In totaal zal er tweehonderd miljoen worden vrijgemaakt om de werkgele genheid te bevorderen. De bouw krijgt hier meer dan de helft van omdat.de activiteiten in deze sector schrikbarend zijn teruggelopen. Staatssecretaris Brokx (Hulsvesting) verklaarde dit zaterdag voor de VA- RA-microfoon en premier Van Agt bevestigde het gisteren voor de AVRO-radio. Volgens de staatssecre taris is het in principe mogelijk dat de woningnood in 1990 voorbij is. Het is dan wel nodig dt er voldoende geld voor wordt vrijgemaakt. Dat kan vol gens hem alleen als ook de mensen met minimuminkomens meer gaan betalen voor hun huisvesting. In Odoorn is vrijdagavond de 86-jari- ge H. Klijnsma uit die plaats in het verkeer omgekomen. De man liep midden op de rijksweg, maar hij door een vrachtwagen werd aangereden. 'Dat heb ik op de televisie wel es beter gezien'

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3