tudenten blijven in erikaanse ambassade Sfeer in Madrid wordt wat beter Nederland goedgeef s in Maputo Sowjet-Unie lijkt niet vatbaar voor Poolse virus Italiaanse regering wankelt na bevingen ver dracht gijzelaars niet bevestigd loessein ekelt lamascus Deze maand vier Fransen ter dood veroordeeld Leiders verzet in Salvador opgepakt Anti-Chinese rellen op Midden-Java «DAG 28 NOVEMBER 1980 TROUW/KWARTET „jonze buitenlandredactie jilist BTERDAM De Iraanse studenten die de Amerikaanse ambassade in Teheran bezet den. zullen daar blijven totdat regering of parlement van Iran een beslissing heeft omen over de bestemming van het ambassadeterrem. De gegijzelde Amerikaanse diplo- rn verblijven ai sedert geruime tijd op een alleen bij enkele ingewijden bekende llijfplaats tussen de regering en vertegenwoor- volgens een vast schema plaats. Er dlgers van de studenten over een mo- zijn geen redenen te bedenken waar- gelijke overdracht van de Ameri- om de gijzelaars niet via de luchtha- kaanse diplomaten Een dergelijke ven zouden kunnen vertrekken overdracht is bevolen door ayatollah Khomeini. Premier Rajai en zijn mi- asseatoch. waarschijnlijk al geruime nister zonder portefeuille Nabawiver- 5 sla* bezettende studenten toonden de P» gisteravond nogal verbaasd over eedj iiten van westelijke persbureaus dat di ouden zij de gijzelaars hebben d-Hofl jedragen aan de Iraanse rege- niet wel werd duidelijk dat de gijze- irtn lsnog 8 kar. Uit Turkije kwamen gisteren berich ten als zouden de Amerikanen in nau- erklej njet meer in de ambassade be- lgehoi pn Do veiligheidsmaatregelen ?en a^om het ambassadegebouw zijn je tijd afgeschaft. De dranghek ijn weg en ook het slot op het ingshek is verwijderd. Hoewel itaat dat de gijzelaars zich elders jden. Is niet duidelijk door wie ze et ogenblik bewaakt worden souden de afgelopen dagen be- kinngen hebben plaats gevonden bleven gisteren echter in Ham a dan in we samenwerking met de Turken be- het zuiden van Iran en konden geen zig zijn aan de uitbreiding van een commentaar geven op de berichten klein vliegveld om ook grote vllegtui over een overdracht Berichten uit Turkije als zouden de Verenigde Staten bezig zijn met voor bereidingen voor een evacuatie van de gijzelaars over land vla Oost-Tur- kije werden in Teheran voor uiterst onwaarschijnlijk gehouden De lucht haven van Teheran is momenteel in gebruik, al vinden de vluchten niet ADVERTENTIE MAN (Reuter, AP. AFP) De laanse koning Hoessein heeft gls- n een kat naar Syrië gegeven en hart onder de riem van de Iraakse ident Saddam Hoessein gesto- De Arabische topconferentie, die eren eindigde in de Jordaanse [dstad Amman, deed een oproep de bij de Golfoorlog betrokken en Iran en Irak het vuren te ;en (ijn slotrede maakte koning Hoes- i gewag van „een Arabische hand Irak In de rug stak", een kennelij- verwijzlng naar Damascus, dat gedeeltelijke boycot van de Ara- ie topconferentie wist te bewerk- h so fligen. Behalve Syrië namen ook inon, Libië. Algerije. Zuid-Jemen ïaarf) |de Palestijnse Bovrijcflngsorgani- le PLO niet deel aan de bijeen- ist in Amman. verwijten aan het adera van Syrië ten samen met berichten over -overplaatsingen in de richting de Syriach-Jordaanse grens. Vol- Amerikaanse deskundigen heb- de Syriërs het afgelopen weekein- 10.000 man en 250 tanks naar de is met Jordanië gestuurd, wat de tot soortgelijke maatregelen Jordaanse zijde De Syrische ma- uvres gaan gepaard met een in :ht toenemende propagandacam- ne tegen de Jordaanse koning i\. die ervan wordt beschul- d samen te spannen tegen Pales Bevrijdingsorganisatie PLO tfigens verklaarde Hoessein na os alle Arabische landen die wel iwezig waren niet te willen tornen de positie van de PLO als enige tegenwoordigcr van het Palestijn volk Ook in dat verband kritiseer Hoessein het regime in Damascus tde woorden: ..Wat ons het meeste kt is dat de PLO belet is deel te sen aan deze historische ontnoe- l die gewijd is aan het Palestijnse Tet." verenigde Arabische leiders on steunden de iraakse aanspraken - .lijn grondgebied en wateren vol is de overeenkomst die Iran en obi« in Algerije ondertekenden gen te kunnen laten landen. Een deel van het terrein om dit vliegveld zou inmiddels tot verboden gebied zijn verklaard. De Amerikaanse ambassa deur in Ankara zou op het ogenblik voor overleg terug zijn naar Was hington. Een Algerijnse bemiddelingscommis sie voerde gisteren in Washington be sprekingen met de Amerikaanse on der-minister van buitenlandse zaken Warren Christopher Aangenomen- wordt dat de Algerijnse delegatie vandaag de Verenigde Staten verlaat om in Teheran uitsluitsel te geven over de Amerikaanse reactie op de voorwaarden, die Iran heeft gesteld voor de vrijlating van de gijzelaars ROME (AFP, Reuter, AP) De Italiaanse premier Forla- ni heeft geweigerd het ontslag van zijn minister van binnenlandse zaken Virginlo Rognoni te aanvaarden. Na beschuldigingen over het aarzelende optreden na de zware aardbeving in het zuiden van Italië had Rognoni zijn aftreden aangekondigd. De in 79 voor Christus door een vulkaanuitbarsting getroffen stad Pompei heeft het bij de aardbeving van zondagavond opnieuw zwaar te verduren gehad. Scheuren ontstonden in fresco's, tweeduizend vazen zijn gebroken, pilaren, bogen en muren moesten het ontgeldne. Het oude stadje is voor al het publiek gesloten. President Sandro Pertini had on der meer gezegd dat traag en on doelmatig was opgetreden bij de hulpverlening. Rognoni had zich dit persoonlijk aangetrokken en verklaard dat hij. zij het met een zuiver geweten, zijn functie wilde neerleggen. Hij hoopte op deze manier de regering die het al zwaar te verduren heeft vanwege de economische problemen in Ita lië te behoeden voor kritiek die zijn taak zou kunnen bemoeilij ken. Geruchten deden gisteren al de ronde in Rome dat het kabinet Forlani zou gaan aftreden. Generaal Antonio Taxnburrinó. de commandant die de leiding heeft over de hulpoperaties In het door aardbevingen getroffen gebied verklaarde gisteren dat „alleen al in de provincie Avellion het totaal aantal doden al meer dan tiendui zend bedraagt Hij voegde eraan toe dat dit geen officieel cijfer is, maar zijn „persoonlijke overtui ging". Volgens de laatste bevestig de cijfers zijn 2904 mensen omge komen door de aardschokken van zondagavond Ongeveer 1900 mensen zijn vermist en 7.751 ge wond geraakt. Meer dan een kwart miljoen Italianen zijn dakloos. Terwijl de hulpverlening eindelijk wat beter op gang kwam gisteren maakten regen, storm en zwaar onweer het zoeken naar overleven den in de puinhopen nog moeilij ker. Door het invallen van de kou werd de kans op bevriezing van mogelijke overlevenden groter. Zo stierf in Nocera Inleriore een kind aan bevriezing dat sedert zondag avond zich in de auto van haar ouders in leven kon houden. Gis teren werden overigens opnieuw mensen levend uit het puin ge haald. In Senerhia werden bij voorbeeld 25 kinderen gered. De Europese Gemeenschap zal Italië voor een bedrag van 165 miljoen gulden helpen. Het gaat vooral om voedselhulp in de vorm van rundvlees, melk, olijfolie en meel Dijk De Iraakse strijdkrachten zouden be zig zijn in de Iraanse provincie Khoe- zestan een grote aarden wal op te werpen om gevrijwaard te blijven voor eventuele overstromingen door de overvloedige regenval in het be trokken gebied. Door de grote hoe veelheden water liepen de Iraakse strijdkrachten de kans welbewust on der water gezet te worden als de Ira- niërs daartoe een aantal maatregelen zouden nemen. Diplomatieke waar nemers brengen het aanleggen van de dijk rechtstreeks in verband met het voornemen van Irak om zich langdu rig in het betrokken gebied te ves tigen. PARIJS (AFP, AP) Een Franse rechtbank heeft opnieuw een Fransman tot de dood straf veroordeeld. Se dert eind oktober is de 23-jarige van moord verdachte Jean Jac ques Nicolas de vierde die de guillotine ais straf krijgt opgelegd. Een hoger beroep kan nog tot een lichtere straf leiden. De valbijl is in 1977 voor het laatst in Frankrijk ge bruikt. Frankrijk is nog het enige Westeu- ropese land dat de doodstraf toepast. Bel gië en Ierland hebben weliswaar nog wetten die de doodstraf moge lijk maken, maar in de ze landen wordt deze straf niet meer uitge voerd. Het Europese parle ment heeft op 21 no vember met overwel digende meerderheid een resolutie aangeno men waarin wordt ge vraagd om de guilloti ne niet meer te gebrui ken in EG-landen, zo lang het Europarle ment daar nog geen of ficieel standpunt over heeft ingenomen. In fe bruari zal een debat over deze kwestie wor den gehouden. De Franse vakbond van advocaten heeft de regering gevraagd „alles te doen om te voorkomen dat ooit nog bij mensen hoofd en worden afgehakt". Minister van justitie Peyrefitte heeft aange kondigd dat de natio nale assemblee pas na de presidentsverkie zingen van april de doodstraf zal behan delen. Het Franse volk denkt volgens opiniepeilin gen wel positief over de doodstraf. De per centages in verschil lende peilingen waar in over de voorkeur voor de doodstraf wordt gevraagd liggen tussen de vijftig en ze ventig. MADRID (AFP, Reuter) De atmosfeer bij de besprekingen in Madrid over Europese veiligheid en samenwerking lijkt iets te verbeteren. Volgens diplomaten is het bezoek dat de Amerikaanse senator Percy dezer dagen bracht aan de Russi sche president Breznjew daar niet vreemd aan. door jfleo Kussendrager. cru MAPUTO Op de conferentie in Maputo over ontwikkelings samenwerking binnen zuidelijk Afrika is tot nu toe ongeveer 155 miljoen gulden toegezegd. Nederland geeft veruit het meeste (31 miljoen) en als enig land nog dit jaar. Van andere donors is niet duidelijk hoe „hard" de toezeggingen zijn. De .zwarte negen" (ontwikkelings landen in zuidelijk Afrika) zijn mis schien wat teleurgesteld over de ge ringe respons, maar niet echt ver baasd. De Zlmbabweaanse minister van eco nomische ontwikkeling en planning Bernard Chidzero nam gisteravond het woord ..bemoedigend" in de mond. Hij wees erop dat veel projec ten voor verbetering van transport en communicatie in zuidelijk Afrika nog niet goed zijn uitgewerkt. Het is ook moeilijk er dan nu al geld voor uit te trekken Er zal zeker nog een vervolg conferentie moeten komen Chidzero was er zeer mee ingenomen' dat de doelstellingen van de confe rentie het economisch loskoppelen van zuidelijk Afrika van Zuid-Afrika door alle deelnemers wordt onder schreven. Ook van Nederlandse zijde wordt gezegd dat er politieke redenen zijn voor de hoge bijdrage uit Den Haag, namelijk het isoleren van blank Afrika en economische verzelf standiging van zwart Afrika. De con ferentie in de kneuterige Club Militar in Maputo die meer doet denken aan een feestzaal In Enkhuizen dan aan een conferentiegebouw werd geopend door president Samora Ma ch el van Mozambique. Hij sprak van een „nieuwe fase in de ontwikkeling van zuidelijk Afrika". Naast de bevrijding van Namibië en het afschaffen van de apartheid in Zuid-Afrika is nu de versnelde ont wikkeling van zuidelijk Afrika essen tieel. „Onze landen zijn niet arm." aldus Machel. „Onze rijkdommen zijn altijd slapend gehouden, verspild of gebruikt zonder dat ze onze volke ren ten goede kwamen. Hinderpalen Ongeletterdheid en het gebrek aan technische kennis noemde de Mo zambiquaanse president de belan- Op dc conferentie ln Maputo is giste ren met geen woord gerept over een economische boycot tegen Zuid- Afrika. Eerder had de minister van financiën van Botswana. Mmusi, verklaard dat de Zuid-Afrika omrin gende landen tegen een boycot zijn. Het Nederlandse Komitée Zuidelijk Afrika en de Werkgroep Kairos be grijpen niets van deze uitspraak. „Precies veertien dagen" voor deze uitspraak „werd in de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties gestemd over resolutie 35/28, waarin economische maatregelen te gen Zuid-Afrika worden gevraagd". De negen landen van de conferentie van Maputo stemden met uitzonde ring van Swaziland en Lesotho voor deze resolutie, aldus KZA en Kairos. „Het is onbegrijpelijk hoe deze front- lljnstaten in twee weken zo van me ning kunnen veranderen", schrijven de twee organisaties. „Is er bijzonde re druk uitgeoefend?" grijkste hinderpalen voor economi sche ontwikkeling van zuidelijk Afri ka De koloniale uitbuiting heeft ern stige misvormingen en verstoringen in de economieën van ewart Afrika ten gevolge gehad. Zuid-Afrika moest het aantrekkelijke gebied van de re gio worden. Alle wegen en spoorlijnen komen daar samen. Arbeiders moes ten naar zuid-Afrika tegen hongerlo nen. Zuid-Afrika werd aangewezen voor de leveranties van grondstoffen, en groeide op die manier uit tot een welvarende metropool, terwijl zwart Zuid-Afrika in armoede werd onder gedompeld. De Nederlandse minister van buiten landse zaken Van der Klaauw noem de ln zijn toespraak met nadruk de 270 miljoen gulden die Nederland jaarlijks aan ontwikkelingssteun geeft aan zuidelijk Afrika. Daarnaast wordt nu de 31 miljoen gulden op tafel gelegd. Van der Klaauw noemde het een prestatie dat al binnen een jaar na voorbereidend overleg in Arusha (Tanzania) de conferentie in Maputo kon worden gehouden. In een toelichting later noemde hij de overige bijdragen ..zeer gering, als je ziet wat Nederland geeft". Daarbij moet echter wel worden bedacht, zo zei de Nederlandse bewindsman ver der. dat veel projecten nog moeten worden doorgelicht, en dat ook de ..zwarte negen" het eens moeten wor den over de prioriteiten. Bij sommige van die landen bestaat de vrees dat zij minder van het gigantische trans port- en communicatieplan voor zui delijk Afrika —totale waarde vier mil jard gulden zullen profiteren dan de anderen. Alle betrokken landen werden bet eens over een agenda voor de bespre kingen in de eerste commissie, die zich bezig houdt met de principes van Helsinki. Over de contrale op de nale ving van de Slotakte van Helsinki lopen de meningen tussen Oost en West nogal uiteen. Israël heeft gisteren bij de 35 aan het overleg in Madrid deelnemende sta ten gevraagd om te strijden tegen het herlevend antisemitisme in Europa. Meir Rosenne zei dat zijn land ernstig bezorgd is over de anti-Semitische aanslagen en over antl-semitische propaganda. Verder zei de Israëlische ambassadeur bezorgd te zijn over het dalende aantal Joden dat uit de Sow jet-Unle kan emigreren. Israël was de eerste van vier niet officieel aan het Madrileense overleg deelnemende landen uit het Middellandse Zeege bied dat de conferentie toesprak. Ver der zullen Egypte, Algerije en Tunis nog het woord voeren. Het is voor het eerst dat twee Arabische landen die niet instemmen met het vredesak koord tussen Israël en egypte deelne men aan een overleg, waarbij Israel het woord voert SAN SALVADOR (AP) De leiders van het democratische revolutionaire front (FDR) in El Salvador, zouden gisteren zijn opgepakt Dit melden de autoriteiten in deze Latijns-Ameri kaanse staat Onder de opgepakten bevinden zich Ju an Chacon, secreta ris-generaal van het revolutionaire blok, Enrique Barrera, van de com munistische partij, en Humberto Mendoza van de bevrijdingsbewe ging. De autoriteten melden ook. dat een complot om leden van de junta om het leven te brengen, is ontdekt door de inlichtingendienst van het leger. SEMARANG (Renter) Op Midden-Java sijn anti-Chinese onlusten uitgebroken, die ten minste aan één Chinees het le ven heeft gekost. Jonge Indone siërs* hebben stenen gegooid naar huizen en winkels van Chi nezen in Madioen en Ngawl. on danks de aanwezigheid van ex tra eenheden soldaten. De Indo nesische overheid heeft de in terne berichtgeving over de an ti-Chinese rellen, die vorige donderdag in Solo begonnen, verboden. Na een ruzie in Solo tussen twee Chinezen en een In donesische student, kwam het tot plunderingen, waarbij één Indonesische jongen werd ge dood. Afgelopen dinsdag breid den de ongeregeldheden zich uit naar Semarang. Zowel in Solo als in Semarang is nu een uit gaansverbod van kracht In de hoofdstad Jakarta bewaakten militairen gisteren de voor naamste winkelwijken. De Indonesische televisie en kranten hebben foto's gepubli ceerd van een bezoek van minis ter van defensie, generaal Yusuf aan Semarang en Solo, overi gens zonder melding te maken van de ongeregeldheden die daar hadden plaats gevonden. De regering Suharto trekt zich de zaken wel aan, omdat de pre sident op het punt staat bezoe ken te brengen aan Pakistan en India. eml J. den Boef u oo verrassende gebeurtenissen in Polen hebben in Oost- en West-Europa vraag doen rijzen, of soortgelijke ontwikkelingen zich kunnen voor- s u Ti en in de SowjetrUnie of één van de andere Oosteuropese landen. Het twoord is niet eenvoudig, want men kan geen van de andere staten het Sowjetblok vergelijken met Polen liet bijzonder geldt dat voor de Sowjet- fc zelf Oppervlakkig bekeken lijkt de tal-economische situatie in dat land H op die in Polen. Vlees, melkprodukten n hl andere voor dagelijks leven onmLsba- w artikelen zijn schaars en de lange rijen or de staatswinkels ook in Moskou, dat an»j de bevoorrading een bevoorrechte posi- K01 zijn een voortdurende aan- haü "it tegen een al 63 Jaar falend systeem 5 a I belangrijk verschil met Polen Is echter i^uhi t dit systeem niet door een buitenlandse gendheid werd opgelegd. De extra prik- 1 die de Poolse bevolking ook na de tu>reede Wereldoorlog tot opstandige actlvl- ten verleidde, ontbreekt in de Sowjet- yjk ie ten enenmale Daar komt nog bij dat ^bevolking van dit land en vooral die van - °ude Rusland in tegenstelling tot die isAT^n Polen haar ziel in lijdzaamheid of worden in elk geval de mogelijkheden om tot een georganiseerde stakingsactie in het gehele land te komen, zeer beperkt. Boven dien neemt de communistische partij in de Sowjet-Unie een zeer positie in dank zij het enorme politie apparaat dat haar ter be schikking staat Dit neemt niet weg dat er zich zo nu en dan ook in de Sowjet-Unie proteststakingen voordoen. Zulke stakingen waren al begon nen voordat er na ondertekening van het slotakkoord van Helsinki in 1975 ook in de Sowjet-Unie een dissidentenbeweging ont stond De bekendste incidenten waren de onlusten van Novotsjerkask in 1961, nadat de prijzen van vlees en zuivelprodukten met 30 procent waren verhoogd. Vleesstakingen nvermijdelijk n Uitzondering hierop vormen de randge- d» £d,,n van de Sowjet-Unie zoals de Balti- ie landen en sommige Aziatische repu- eken. Voor het overgrote deel geldt ech- 7 dat men het systeem met alle er aan svende gebreken als iets onvermijdelijks avaardt De dissidentenbeweging heeft wortels in de bevolking en ook pogin- 7 om tot de vorming van vrije vakbonden komen, kunnen nauwelijks op enige fun rekenen >8 een belangrijk verschil met Polen is dat Sowjet-Unie niet uit één grote natie •wat maar vele nationaliteiten kent. '•rcloor blijft de arbeidersklasse verdeeld De autoriteiten besloten toen plotseling prijssprongen voor vlees te vermijden, met als gevolg aldus schreef de bekende dissi dent AndreJ Amalrik nog maar enkele we ken vóór zijn dood dat er ln vele delen van de Sowjet-Unie geen vlees meer te krijgen was. Sindsdien zijn er overal in het land kleine pproteststakingen geweest. De laatste en bekendste stakingen waren die in de autofabrieken van Gorki (waar de uit Moskou verbannen dissidente atoomge leerde AndreJ Sacharow thans in ballings chap leeft) en Togliatti (genoemd naar een vroegere leider van de Italiaanse commu nistische partij). Wat deze laatste stad be treft daar hebben aanvankelijk veel Italia nen gewerkt, van wie de meesten lid van de Even mocht de Moskoviet dit jaar ruiken aan „de welvaart". Ter gelegenheid van de Olympische Spelen waren de winkels in de Sowjet hoofdstad rijk bevoorraad. vraag te geven. Enerzijds stelde hij vast dat de Sowjetburgers gewend zijn om elkaar te wantrouwen en dat zij geen ervaring heb ben met samenwerking, behalve dan op inlUaUef van partij en staat. Daardoor is het erg moeilijk om stakingscomités te vor men en contacten met andere fabrieken te leggen. Verder is het vrijwel uitgesloten om toegang tot de massamedia te krijgen. In de eerste pogingen om tot de oprichting van vrije vakbonden ln de Sowjet-Unie te komen, zag Amalrik anderzijds een hoopvol begin, ondanks het feit dat de opzet faalde omdat het nog niet om echte vakverenigin gen ging. Hij verwachtte dat ondanks het werk van de stoorzenders de arbeiders ln de Sowjet-Unle zich een goed beeld kunnen vormen van wat er ln Polen is gebeurd en dat zij zich zullen afvragen: waarpm zij wel en wij niet? In 1959 schreef Amalrik dat de Sowjet Unie in het begin van de Jaren tachtig ernstige arbeidsonrust te zien zal geven En het ligt voor de hand dat hij in de reactie van de Sowjet-Unie op de gebeurtenissen in Polen aanleiding zag om aan te nemen dat hij alsnog gelijk zou krijgen. „Indien de ar beidsonrust zich te zijner tijd over het hele land zal verspreiden, zal er niemand de Sowjet-Unie 'broederlijke' hulp verlenen", aldus luidde de conclusie van Amalrik. communistische partij waren Hun aanwe zigheid had ongetwijfeld veel met de stakin gen te maken Toch waren deze stakingen van plaatselijk karakter, zodat men er in de rest van de Sowjet-Unie weinig van merkte. Het verzet kon eenvoudig worden gebroken, als een verbetering van de verzorging met levens middelen niet meer hielp. Ook pogingen om vrije vakbonden te stichten konden zonder veel moeite worden onderdrukt. Dat ge beurde in 1977 met de „vakvereniging van werklozen" van Wladimir Klebanow en la ter met de bond van de dit Jaar uitgewezen Wladimir Borisow. Amalrik. bekend geworden door zijn boek „Haalt de Sowjet-Unie 1984?", constateerde in één van zijn laatste geschriften dat het bestaan van particuliere boerenbedrijven in Polen (80 procent) de collectieve boeren in de Sowjet-Unie nooit tot nadenken heeft gebracht. Ook was de onafhankelijkheid van de rooms-katholieke kerk in Polen voor de Orthodoxe kerk ln de Sowjet-Unie nooit een voorbeeld. Hij vroeg zich af of de vrije vakbeweging in Polen als een nieuw virus nu wèl aanstekelijk kan werken. Geen samenwerking Hij probeerde zelf een antwoord op deze Bewijs leveren Ongetwijfeld is bij Amalrik in belangrijke mate de wens de vader van zijn gedachten geweest, zoals dat ook het geval was in zijn bekende boek. dat al lang achterhaald leek. Want voorlopig is het nog de vraag, of het Poolse voorbeeld op de Sowjet-Unie en an dere Oosteuropese landen aanstekelijk kan werken. De Poolse vrije vakbond Solidari teit moet namelijk nog het bewijs leveren dat zij ook werkelijk in staat Is, verbetering te brengen in het lot van de arbeiders. De mogelijkheid dat het optreden van Soli dariteit negatief zal uitwerken op de arbei- in de rest van het Sowjetblok. is niet uitgesloten. De voortdurende onrust in Po len en de daaruit voortvloeiende verslechte ring van de economische positie van dit land. kan een averechtse uitwerking heb ben. Vooral wanneer de overtuiging groeit dat de voedselproblemen van Polen blij vend een nadelige invloed hebben op de toch al nijpende veizorgingssituatie in ei gen land. Wat de Sowjet-Unie betreft: de economi sche ontwikkeling stagneert al sinds 1975 en de levensstandaard ondervindt daarvan meer en meer de gevolgen. De graanoogst, die voor een belangrijk deel beslissend is voor de economische mogelijkheden van de Sowjet-Unie. was dit jaar bijna even slecht als die van vorig Jaar. Van de geplande 235 miljoen ton graan werd slechts 181 miljoen ton van de velden gehaald. Het weer was echter niet de enige boosdoener. Vier beloften Over de gehele lijn blijft de produktie in de 8owjet-Unie beneden de (soms tussentijds teruggedraaide) doelstellingen Vlak vóór het aftreden van de ziekelijke 76-jarige pre mier Alexej Kosygin beloofde de evenmin kerngezonde 73-jarige partijchef en presi dent Leonid Breznjew fundamentele her vormingen op het gebied van planning en leiding van de economie, „die niet aan de eisen van de tijd werden aangepast, even min ais onze economische methoden en de organisatie van de arbeid" Premier Nikolai Tichonow. opvolger van Kosygin. beloofde de bevolking later: ver betering van de levensstandaard, verster king van de economische kracht, een gega randeerde veiligheid en behoud van de vre de. Deze vier elementen zijn voor de bevol king van de Sowjet-Unie onlosmakelijk met elkaar verbonden, zelfs al laat de praktijk een omgekeerde volgorde van belangrijk heid zien. Ook in de komende jaren lijkt de verbetering van de levensstandaard op de laatste plaats te komen. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7