earner dwarsboomt flannen van Braks Uit brieven van lezers Personalia Iandenvol letters 9taalweigeraars' niet als getuigen aanvaard r npak hoge grondprijs vertraagd' ^d^Tvor«.n JSSELKamer wil snel ^verdronken in esterschelde Gevangenisstraf voor heroïnehandel Weer arrestaties in douaneschandaal Stimuleren van deeltijdbaan kost rijk vijf miljoen DAG 26 NOVEMBER 1980 Kai Jew #t s »ze parlementsredactie ito. IAAG Door toedoen van de Tweede Kamer kan minister Braks (Landbouw) niet zo re° ptreden tegen de hoge grondprijzen als hij zelf wel had gewild. Braks vreest dat zijn tn om de prijzen van landbouwgrond te „drukken", enkele maanden vertraging „rw n. Pas eind volgend jaar zal hij over de mogelijkheid beschikken om aspirantkopers 3 or ond een halt toe te roepen, als zij niet aan bepaalde voorwaarden voldoen, en grootte-kriterium overeind zou blij ven. maar gisteren bleek, dat de WD schoorvoetend akkoord zal gaan. Ook D'66 dat lang geaarzeld heeft, zal voor het wetsontwerp stemmen. BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 - RHS9 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wi] helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. tóe Kamer gaat. zo bleek gis- de landbouw op hun 65-ste nog geen meerderheid akkoord met de toereikende ouderdomsvoorziening ■arisch grondverkeer (oor- hebben opgebouwd, laat staan op ho- w%üjk gedoopt tot wet ver- ge re leeftijd. De WD steunde het bel ng landbouwgronden). Maar PvdA-voorstel, tot ongenoegen van ir ier heeft de wetsvoorstellen.Braks en regeringspartner CDA. De ete' irstelling van de minister, op WD ving zelf echter bot met een ns ijke punten bijgeschaafd. voorstel om ook het bedrijfs-grootte kriterium weg te laten uit de wet. i da indsman zei gisteren desge- 1 V| flat hij „minder slagvaardig" de ndelen. nu de Kamer voor ne: nog een belangrijke rol heeft l De Kamer krijgt namelijk CDlfnogelijkheid om te oordelen details van de zogeheten iwkundige criteria, oftewel: r waaraan iemand moet vol- De WD-er Waalkens meende dat de overheid teveel bemoeienis krijgt met het doen en laten van onderne mers in de landbouw. Aanvankelijk had de WD gedreigd tegen de hele wet te stemmen, als het bedrijfs- De grootste oppositiepartij, de PvdA zal tegen stemmen. De PvdA meent dat het beoogde doel een flinke daling van de grondprijzen niet bereikt zal worden De socialist Voortman pleitte tevergeefs voor een soort reservewet, waarmee de over heid als koper en verkoper van grond een rechtstreekse invloed op de prij zen krijgt. Braks en een Kamermeer- Minister Braks derheid voelden er echter niets voor om nu al een wetsontwerp „op de plank te leggen". Zij vertrouwen op het welslagen var. de nieuwe wet agrarisch grondverkeer. De effecten van de wet zullen Jaarlijks door rege ring en parlement onder de loupe worden genomen. s sprak c jende factor". HijJaad sfc. r.«nmn. voorstei 0ver lintjessteteel £an onze parlementsredactie |1 begin volgend jaar t tan tot lq*)<fl»®uwkundlge pBrartt-kopers. Maar nu dat de Rijks landbouwgronden hier in augustus, september vol- r een begin kan maken. geslagen noest gisteren ook vaststellen, een bres geslagen is in zjjn landbouwkundige kritena. ister wilde zowel eisen stellen ns fcentiële kopers (leeftijd, oplei- rvaring als agj^iêr), als hun (met najne de bedrijfs- Kamei- schrapte echter, an Voortman (PvdA), I Herium. Voortman had bedrijfshoofden in DEN HAAG - De Tweede Kamer wil dat minister Wiegel van binnenland se Zaken voor 1 januari aanstaande met een voorstel komt om het decora- tiestelstel te democratiseren. Een motie met dit verzoek van de PvdA werd gisteren met ruime meerderheid aangenomen. De fracties van WD en SGP en boer Koekoek stemden te gen. De minister haalde vorig jaar om deze tijd in het kabinet bakzeil met zijn voorstel om de ere-medailles. die als uit de tijd en ondemocratisch wor den ervaren, af te schaffen. DEN HAAG (ANP) - De rechtbank heeft de 42-jarige Pakistaan R. K. wegens handel in heroïne veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met af trek. Geëist was zes jaar gevangenis straf en tienduizend gulden boete. In deze zaak heeft de Pakistaanse am bassade in Den Haag een rol ge speeld. Verdachte werd op 10 juni aangehouden, vlak voordat hij zes kilo heroïne wilde overdragen. De tweede secretaris van de Pakistaanse ambassade, die in het komplot be trokken was. wist te ontkomen door de ambassade binnen te vluchten. De politie kwam op het spoor van de heroïnehandel door een infiltrant in te zetten. De rechtbank achtte wel de handel in heroïne bewezen, maar niet het Nederland binnenbrengen ervan. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Stimulering van deel tijdbanen bij de overheid kost die overheid geld. Het gaat echter slechts om bedragen van maximaal ruim vijf miljoen gulden in 1990. Een en ander NB BA blijkt uit een rapport van een werk groep van het ministerie van binnen landse zaken. Frauderende ambtenaren Bij het lezen van een artikel over frauderende ambtenaren bij de Stich ting opleiding sociale verzekeringen heb ik met verbazing en verontwaar diging gelezen dat deze stichting de betreffende ambtenaren juridische steun verleent en renteloze leningen verstrekt. Ik kan me de verontwaar diging van de FNV goed voorstellen en hoop dat ze in hun eisen volharden en deze ook ingewilligd krijgen. Dat mensen fouten of misstappen be gaan. kan ik begrijpen, maar dat daar op dergelijke manier steun aan wordt gegeven vind ik schandalig. Zoiets schept toch ook geen klimaat voor vrijwillige matiging! Winterswijk J. H. Dennk TM Zesentwintig artsen schreven aan de kamercommissie: TM is niet gevaar lijk. Maar ik zeg, dat yoga en TM heilloze wegen zijn. Je hart wordt leeg, als er één duivel uitgaat, dan komen er zeven andere terug. Jezus wil de mens verlossen van angst en geeft rust; daar is Hij voor gekomen. Ermelo T. van Dasselaar IÏNOEN (ANP) Op de Wes- elde nabij Borssele is de 72- sportvisser J. Rentmeester uit Vrenhoek verdronken De man □met een 51-jarige plaatsgenoot en bootje aan het vissen. Toep. ROTTERDAM (ANP) De politie heeft weer twee arrestaties verricht in verband met het zogenoemde doua neschandaal in Rotterdam. Het be treft een 31-jarige gemeenteportier en een 25-jarige chauffeur. Het totaal aantal arrestanten is nu 36. Burgemeesters Met dank voor de bewezen diensten is op hun verzoek eervol ontslag verleend aan vijf bur gemeesters. Het ontslag van mr. R. F. H. Hempeniua te Ptjnacker, L. M. Moernjond.le Westkapelle <u sar.-F» Begin november maakte de politie kker vastraakte en hij het pro- T. Dijckmeester te Apeldoorn gaat in bekend dat op grote schaal belasting- los te trekken, sloeg de boot op 1 april, dat van L. T. Lieve te vrije goederen waren gestolen uit het Raakten de belde mannen te Westerbork op 1 mei en dat van mr J vrije entrepotdok, waarbij onder an- De >e 51-jarige man wist de kant J Roters van Lennep te Zutphen op deren douaneambtenaren waren be- riba ken 16 mei 1981. trokken. ir krijgsraad Arnhem: m hl De werkgroep heeft de financiële ef fecten van deeltijdarbeid onderzocht. Minister Wiegel en de bonden van ambtenaren zijn het erover eens dat de overheid als werkgever het werken in deeltijd moet bevorderen. Het rap port brengt in deze beleidslijn geen verandering, aldus een woordvoerder van het ministerie. Het ministerie van financiën huldigt overigens het standpunt dat ook voor de geringste financiële kosten van bepaalde plan nen een oplossing moet worden ge vonden voordat de plannen kunnen doorgaan. De werkgroep heeft verondersteld dat stimulering ertoe zal leiden dat het aantal deeltijdbanen de komende tien jaar bij de overheid verdubbelt tot meer dan tien procent van het totaal. Ook zonder stimulering moet overigens met een toenemend aantal ambtenaren in een deeltijdbaan wor den gerekend. Tegenover de meer kosten van deeltijdarbeid kunnen ook besparingen staan, voortkomend uit hogere produktiviteit en minder verzuim. Deze effecten zijn volgens de werkgroep echter moeilijk tevoren te becijferen. H ftEM (ANP) De krijgs lied'. dinsdag op formele 3(den geweigerd in de zaak d twee „totaalwelge- ièt' enige andere politieke aI (weigeraars Bis getuigen endoren. Krijgsraad-pres! mr. R. Relndersma zei Dd(Kn dergelijk getuigenver in eerste instantie tij- het vooronderzoek moet storen. HIJ verwees beide ii daarom terug naar de t Ier-commissaris. Beide totaalweigeraars, 28 jaar en uit Nijmegen, behoren tot een groep van dienstweigeraars, die bijna drie jaar geleden aankondigde collectief mili taire dienst op politieke gronden te zullen weigeren De groep wenst al leen als collectief op te treden. De raadsvrouwe van beide beklaagden, mr. T. Spronken uit Maastricht, had gevraagd het collectief als geheel tij dens de zitting te mogen horen. Tien leden van het collectief, inclu sief de twee nu terechtstaanden, wer den in september opgepakt tijdens de beaettingsactie in het gebouw van de Rijksverdedigingsorganisatie TNO in Den Haag. Acht van hen zitten nog vast. Volgens mr. Spronken heeft de auditeur-militair ook geweigerd de nog gevangen zittende leden van het Nijmeegse dienstweigeraars-collec tief voor getuigenverhoor over te brengen naar het krijgsraadgebouw in Arnhem. 'Openbaar' Mevrouw Spronken wist nog niet of het collectief dienstweigeraars nu ge bruik zal maken van de mogelijkheid om door de officier-commissaris in vooronderzoek te worden gehoord. Het collectief vindt het erg belangrijk zich in het openbaar te verweren. Mr. Reindersma schorste de zaken tegen beide totaalweigeraars voor onbe paalde tijd. De krijgsraad veroordeelt politieke dienstweigeraars doorgaans tot acht tien maanden cel. Vorige maand werd voor een keer bij wijze van proef van deze „regel" afgeweken en er volgde een veroordeling tot „slechts" twaalf maanden. Het Hoog militair ge rechtshof „corrigeerde" vorige week deze uitspraak en veroordeelde de betrokken totaalweigeraar, ook een lid van het Nijmeegse collectief, als nog tot anderhalf jaar cel. v1 IOEKENKINDER BOEKEN KIN DER BOEKENKINDERBOEKENKINDERBOEKENKINDERBOEKENKINDERBOEKE^" EKENKINDER -Jj al de aardige en zo kind-L Eendelijk geschreven «kjes straalt het taalge- uik van Annie Schmidt de zon boven alles uit. was de eerste die na 1945 vertrutte Nederlandse Dderliteratuur deed op krikken, doordat ze ge- Da1 KI nieuwe dingen deed 986 et faal. woorden deed bui- N len, heilige huisjes kante en groot gekakel in het ppenhok veroorzaakte. Ze pr. Ide je op en nam Je mee en maakte je aan het lachen, i het aardige is dat ze dat doet. ÏO aar ABELTJE en DE A AW ABELTJE spitst woor- n als oren, het zit vol lich en niet zo lichte ironie, mmerk vanaf haar eerste frk. Het is vertederend en J van toon tegelijk, en al- la raak van typering, hier ver het jongetje Abeltje. dat het liefste weg wou, de op de vrijheid in. Mi an alles beleven van al be zien maar dat willen He jongens en dat was dus 1Wf 'ets bijzonders. „Abeltje aidi 0r.dt MJongen in het wa- ïnhuis Knots en hem over ig omt van alles in deze twee p°- oeken, mee door toedoen c- an Klaterhoen en de kost- ■hool-direc trice Juffrouw ige kkzwants Plaats van nd ""flehng is het dorpje Mid- elum, plaatsvervangend foor alle dorpen waar kleine 9 «ngens verlangen naar de arte. Querido deed beide 'e»en opnieuw verschijnen i" 'ors formaat, gebonden. Bet onvoorstelbaar rate te keningen van The Tjong Khing, voor 19,50 en je kunt wel gekkere dingen met je geld doen! Verlangen naar de zee deed Antonie van Kampen, zelf uit een geslacht van zeeva renden. al toen hij als kind in zijn zolderkamertje zat te lezen in boeken over varen. Hoewel hij van Den Helder verhuisde naar Rotterdam en kleermakersknecht werd. kroop het bloed waar het niet gaan kom hij schreef over de zee, KETEL BINKIE. die nu in een om nibus van vier delen is ver schenen. Gespierd jongens- boekenproza. vol venten van zessen klaar en vol van moed en opofferingsgezind heid. maar wel degelijk een boeiend verhaal over het le ven tussen krukassen en ci linders. manometers, hefbo men. dynamo's en daveren de motoren, waar Jan de ketelbink zijn lang niet ge makkelijke leven leidt. Zee ziekte. pesterijen van be manningsleden. passagie ren in Londen en een bijna- aanvaring in de mist: dat alles zal nog vele leeftijden boeien In dit dikke boek eindigt Jan als kapitein van het ss Smeroe; dicht bij het door vliegtuigen bedreigde Engeland trekt Jan aan zijn Sweet Caporal, in afwach ting van een nieuwe op dracht met een convooi mee, dat dwars door de door Duitsers bedreigde vaarrou te heen moet. Van Holkema Warendorf 23,50. Detective Van avontuur en spanning kom je vanzelf op een detec tive: en die kinderen komen aan hun trekken met DE CLUB VAN GEHEIM AGENTEN (zou dat niet ge heime moeten zijn, vraag je je frikkig af) van Jenny Ber- thelius. Zij is een populaire detective-schrijfster voor volwassenen in Scandina vië. maar bewijst met deze serie dat ze spanning en „thrill" ook heel goed voor kinderen aan de man weet te brengen. Zo zijn er kinde ren die zich te pletter verve len in de vakantie, zodat zij in een verlaten boerderij trekken. Daar moet uit de aard der zaak vroeger of la ter (en meestal vroeger) wel ontdekt worden dat er ie mand op zolder heeft gesla pen. Uitzoeken wie dat is blijkt een peuleschil, maar wat daarna komt brengt de club op het spoor van die ven en politie, en dat was de bedoeling ook, zowel van Geheim agente 008 Marie en geheim agente X12 Sofie. die eigenhandig een hand boek voor hun „vak" ver vaardigen met adviezen als: „Het staat erg dom als een geheim agent tijdens het uitvoeren van zijn opdracht over zijn losse veters strui kelt," (Zeker, maar dat staat bij gewone mensen ook dom). Er zullen meer delen van de serie volgen; duur zijn ze niet. Van Goor 6.25 Vanuit Engeland komen de kinderdetectives van E. W. Hildick: DEINING OM DENIS en HET GEHEIM VAN DE KRIEBELIGE KRAB BELS, die samen het Gurk- mysterie vórmen: een bood schap op een kladje uit een geleend boek. Er is diefstal op handen en dus moet wor den uitgezocht wie die van plan is; kinderen zoeken de zaakjes uit vóór de politie ter plaatse is, anders zou er ook niks aan zijn. De vraag van mijn kind. een jaar of wat geleden „en komen die kinderen wel eens in gevaar, of in de Gevangenis, want anders vin ik d'r niks aan" wordt ruimschoots ingelost in deze serie, naar goed En gelse traditie geschreven, uitgegeven bij Westfries land 9.90 per deel. Uit Zweden Uit Zweden kwamen al meer goede dingen tot ons, (denk eens aan Astrid Lind- gren)': namelijk de tienerro- mans die Lemniscaat uit geeft en die wel eens „pro bleemboeken" worden ge noemd. Maar móg je enkele problemen hebben in je pu berteit? Al eerder is hier be sproken MIJN TIJD MET BIRTHE. van Max Ludd- gren, over een jeugdliefde die de volgende overscha duwt; en VLUCHTEN KAN NIET MEER. door Nigel Hinton (joy-riding met slechte afloop). Nieuw is IK LEEF, van Jean Coué, met als achtergrond de wereld van het wielrennen. Over door Gertie Evenhuis Pierre, die ziel en zaligheid inzet om het kampioen schap te winnen, en dat ter wijl hij tevens seiner bij de marine wil worden en in druk maken op het meisje dat hij in zijn hoofd gezet heeft. Een goed geobser veerd stük tienerleven rond wielerkoersen en ambitie, en met een ongewoon harde climax, die aan alles een eind schijnt te maken: tot een verpleegster eindelijk weer doordringt tot de jon gen die door het ongeluk doofstom, verlamd en blind geworden is. Wel erg veel ellende, zou men denken, maar dit ongewoon harde verhaal is uitstekend ge schreven. Het won de Euro pese jeugdboekenprijs in Padua. en het eindigt met hoop Goed vertaald door Adri Henkels. Lempiscaat 14.00. Gijzeling In dezelfde serie ALLE MASKERS af van Robert Cormier, die een wel zeer actueel onderwerp koos: de gijzeling van een schoolbus. die op een brug boven een ravijn wordt tegengehou den. Het verhaal wordt een jaar erna verteld door de Amerikaanse Ben, die erbij was, en het liegt er niet om. Van binnen én buiten uit geschreven, zonder opge klopt heldendom, en je weet niet wie er erger aan toe zijn: de gegijzelden of de getrainde genadeloze terro risten, omdat je de zaak van veel kanten te horen krijgt, ook de dingen waar het pu bliek niets van afwist. In de vertaling van Mado van Marwyk, Lemniscaat 16,50. En wie nóg iets anders ca deau wil geven neme het GROOT VERTELSEL BOEK van Nienke van Hichtum, aan wier veelzij digheid de vorige keer aan dacht is besteed: sprookjes en verhalen van Rusland tot Lapland, van Broer Ko nijn en Och de Woudko ning, met zorg bewerkt door Alet Schouten, en versierd met veel dromerige platen van Rie Cramer: Van Holke ma Warendorf 28. om een aanvaardbaar niveau te berei ken. Laten we dan ook alle zeilen bij zetten om te voorkomen dat er ooit een tweede taal in het lager beroeps onderwijs verplicht wordt gesteld. Als het huidige beleid wordt gehand haafd. zullen we na de periode van het aantrekken van buitenlanders voor ongeschoolde arbeid nu een pe riode tegemoet gaan waarin regelma tig buitenlandse vaklieden worden aangetrokken. Maassluis Grootendorst directeur Caland-lts Rode loper Hoewel ik „Trouw" als mijn lijfblad beschouw, ben ik toch ernstig teleur gesteld in uw (hoofd)redactioneel be leid ten aanzien van de werkgroep NBBA. Twee concrete punten: le op het „juiste" moment! (de dag voor het congres van zaterdag j J.) een (hoofd)redactioneel commentaar, mijns inziens een duidelijke poging tot beïnvloeding van het stemgedrag van de congresgangers. 2e de verslag geving van het congres in de krant van 10 november 1980 - a. op de voorpagina „NBBA valt uiteen" onjuiste weergjave, op pag. 3 staat wél ..dreigt uitèen te vallen"), b. op pagi na 3: „Meerderheid wil in CDA blij ven" is opnieuw onjuiste weergave, want er is niet gestemd! Of moet ik aannemen, dat u het aantal sprekers pro of contra als een indicatie hebt beschouwd? Dan vind ik dit een zwak argument en in elk geval wordt daar de stellige kop boven het artikel niet voldoende verantwoord. Leek A. Kuipers Technische school In Trouw van 15 november stond dat er nu een duidelijke politieke meer derheid f is, die op _z'n minst^ onder zocht wil hebben, of eersteklassers in het voortgezet onderwijs niet drie moderne talen kunnen krijgen. Dat zou ook voor het lagere beroepson derwijs een tweede en misschien zelfs derde moderne taal betekenen. Dat moet op de lagere technische school ten koste gaan van de technisch ge richte lessen. Een dag eerder las ik in Trouw dat er in Amsterdam 225 Joegoslaven nodig zijn om het werk van tweeduizend anderen te redden. Dat zijn zeer waarschijnlijk Joegoslaven die men op jonge leeftijd niet heeft lastig ge vallen met enkele vreemde talen. Maar die de gelegenheid hebben ge kregen zich te ontwikkelen tot vak lieden. Het onderwijsbeleid in Nederland heeft tot gevolg gehad dat in 1978 nog maar dertig procent van de leerlingen naar het lager beroepsonderwijs gaat. Voor de leerlingen die nu het lagere beroepsonderwijs bevolken (een an dere groep dan twintig jaar geleden) geldt dat veel praktijkuren nodig zijn Met verontwaardiging en met zekere gevoelens hebben ook wij kennis ge nomen van de hetze, samengevat in het boek Vorstin naast de rode loper. Het is een regelrechte aanval op al datgene, dat voor onze gewezen vor stin een verantwoorde levensvervul ling is geweest van haar koninklijke opdracht. Onze prinses wordt nu stijl loos nagetrapt door twee schrijfsters, die naar wij mogen aannemen tot het intellect van ons volk behoren. Moge lijk trachten zij nu hun kennis in dienst te stellen van politieke en com merciële aangelegenheden. De schrijfsters hebben het weer eens lek ker op een rijtje gezet, mogelijk ten gunste van de Republikeinse staats vorm. Gedachtig aan de uitspraak, Het zijn niet de slechtste «vruchten, waaraan de wespen knagen zien wij het boek gerust tegemoet. Voor ons. en met ons zeer velen blijft onze ge waardeerde prinses Juliana nog lang op de eeuwenoude Oranje loper. verzetten tegen een door Amerika gesteund bewind, dat hun slechts ar moede en ellende brengt, worden daar veelvuldig morsdood gemaakt, een groot verschil. Maarn v. Zuilen Lammetje of borreltje Ds. Spijkerboer schrijft (Trouw, 20 november) dat de beeldspraak van ds. Abma van de SGP enig in zijn soort is en dat zijn taal verraadt, dat hij van kindsbeen af vertrouwd is met de Statenvertaling. Nu is het mijns inziens de vraag, of althans In 's lands vergaderzaal die taal altijd wel wordt verstaan en of dominee soms niet bezig is daar paarlen voor de zwijnen uit te strooien. Een klein voorbeeld je? Toen in de Tweede Kamer werd gesproken over verhoging van de kiesdrempel, wou de radio-nieuws dienst ons wijs maken, dat ds. Abma daar zou hebben gezegd „De grote partijen proberen de oorlammetjes van de kleintjes in te palmen". De letterlijke tekst van de uitzending, me door het ANP prompt toege stuurd, had ook „oorlammetjes" met een r, het was dus geen verspreking van de nieuwslezer. Wist men bij het ANP niet van het ooilammetje uit het verhaal van de profeet Nathan? Ach ter één zo n lettertje verschil schuilt een wereld van onbegrip. Zouden in de Handelingen van de Tweede Ka mer der Staten Generaal de ooilam metjes ook in oorlammetjes zijn ver anderd? Breda R. Klunder Brief synode Rotterdam W. van Wijngaarden secr. ctar. Oranjever. „Strijders voor Oranje" Rode loper (2) Het advies van mevrouw Schenk om het boek eerste helemaal te lezen, alvorens kritiek uit te oefenen, heb ik niet opgevolgd en zal ik ook niet opvolgen. Uit wat mij via de media, onder meer ook Trouw, bekend werd. kan ik slechts deze conclusie trekken: de uitgave van het boek „Vorstin naast de rode loper" is onnodig, on eerlijk. onwaardig en onthullend. Dit laatste vooral voor de uitgever, om dat hij volgens uw blad „de hetze ertegen een gunstige commerciële ontwikkeling" noemt. Dat is tenmin ste duidelijke taal! Bomdreiging en moordplannen, hoezeer van deze tijd. zijn natuurlijk niet de juiste midde len om te reageren, maar ik hoop wel, dat er een stroom van verontwaardi ging uit ons volk zal loskomern. Ik ben geen uitgesproken orangist, maar dit zoeken van spijkers op laag water gaat mij te ver De boeken van me vrouw Schenk, meestal geschreven samen met de heer Spaan, las ik vroeger graag, maar ik vrees, dat ze zich door haar nieuwe partner teveel heeft laten beïnvloeden, om niet te zeggen manipuleren. Zwolle Waarom heeft de hervormde synode de brief van minister De Geus die volledig op feitelijke waarheid berust naast zich neergelegd? Omdat links-extremisten, waardoor zij zich laten leiden en die al jaren bezig zijn tot in de hoogste posities in de kerk te infiltreren, hiermede thans in hun eerste opzet zijn geslaagd. De com munisten. links-radicalen, Russen, hebben alle reden zich te verheugen in deze eerste stap van de hervormde synode. Zij zullen ons als rijpe vruch ten in de schoot vallen." aldus Lenin. Welnu, de eerste vrucht is gevallen en andere zullen volger. Het tijdstip van hen die wij vrezen is uitstekend geko zen. Bedenk evenwel, dat de woor den, die eens de journalist H. M. van Randwijck sprak in de tweede we reldoorlog opnieuw voor ons beteke nis gaan krijgen. „Een volk dat voor tirannen zwicht zal meer dan lijf en goed verliezen, dan dooft het licht." Ondergetekende stelt voor. dat de besturen van IKV (die niet geloof en vrede dient doch links-radicale poli tiek bedrijft) en hervormde synode aftreden. Gelovigen, wordt wakker en laat u niet misleiden door een ant woord op de vraag of u tegen een kernoorlog bent, want wie in vredes naam kan daar vóór zijn. Amstelveen M. Joren Brief synode (2) De hervormde kerk heeft zich achter de slogan van het IKV„Help de kern wapens de wereld uit, te beginnen uit Nederland" gesteld. Dit vind ik ui terst verwerpelijk. Dit is namelijk het uitspreken van een politieke voor keur door een kerk, terwijl de leden van die kerk door een gemeenschap pelijk ethisch beleven, het christen dom, een gemeente vormen. Het zal echter duidelijk dat deze leden er niet dezelfde politieke voorkeur op na houden. Hendrik Ido Ambacht Cor van der Sluijs b kok Brief synode (3) Kritiek Als er kritiek op de commissie van voordracht voor een secretaris-gene raal van de hervormde kerk geoefend moet worden, dan niet vanwege de eerste aanbevolen kandidaat, doch vanwege het feit dat nu eens eindelijk niet een vrouw voor de zo belangrijke functie als eerste is aanbevolen. Anno 1980 had dat toch wel mogen worden verwacht. Dan zou ik ook nog best een kandidate kunnen noemen, die mijns inziens in aanmerking zou ko men, namelijk mevrouw ds. L. W. Reyendam-Beek te Beverwijk. Jacques Zwaan Den Haag Niet kritisch In zijn artikel „Er is nog hoop voor het CDA" spreekt Kees Hulsman over „aan het NBBA verwante groe pen". Hij rekent hiertoe ook de RPF. Echter, de RPF is geen aan het NBBA verwante groep, is ook geen groep van „kritische christenen", maar een groep christenen, die het Woord van God als enige norm voor het politiek denken en handelen aan vaardt. Eventuele programmatische overeenstemming zal voor de RPF nooit een reden tot samenwerking kunnen zijn. waar niet het uitgang spunt gehjk is. Dordrecht J. M. Blommers- van Kluijve Mensenrechten De conferentie van Madrid lijkt mij een enorm geldverslindend gebeuren met een groot aantal zeurders, die kennelijk niets anders te doen heb ben dan zeuren tegen bepaalde lan den, die volgens hen de mensenrech ten niet nakomen. Er zou eens wat meer over mensenplichten gesproken moeten worden, want als een ieder zijn of haar plichten zou nakomen, dan zou de wereld er heel anders uitzien. Dat Amerika een ander land durft te verwijten dat het de mensen rechten niet volledig nakomt is een toppunt van brutaliteit. De paus heeft niet voor niets onlangs Jimmy Carter verweten dat hij veel praat over mensenrechten, maar dat hij zelf eens moet beginnen de rechten van de mensen in de Midden- en Zuid- amerikaanse landen te eerbiedigen, en ook die van de Indianen en men sen in eigen land. Amerika steunde in het verleden en heden nog rechtse dictators, omdat het zijn economi sche belangen dient, waardoor ontel bare mensen een kommervol bestaan hebben, en velen die zich daartegen verzetten vermoord worden. Het wes ten maakt zich kennelijk drukker over een paar dissidenten die psy chisch met zichzelf overhoop liggen en daarom ook met de gevestigde orde. Zij worden „monddood" ge maakt. Soortgelijke mensen die zich In Trouw van 24 november las ik de brief van de hervormde synode waar in zij voorstelt een begin te maken met eenzijdige kernontwapening. Ik kan de inhoud niet anders vertalen dan een oproep aan de gemeenten politici en militairen onder morele druk te zetten het standpunt van de synode over te nemen. Kan er zo nog wel sprake zijn van een echt gesprek? En kan de voorbede dan nog wel een gebed zijn om wijsheid en inzicht voor allen die hierin grote verant woordelijkheid dragen, waarbij hun persoonlijke keus gerespecteerd wordt? En wat is de steun die de gemeenten moeten verlenen aan poli tici en militairen, die de visie van de synode beslist niet willen delen? Dat kan zeker geen deskundige steun zijn, want noch de kerkeraden noch de gemeenten zijn deskundig op het zeer ingewikkelde vraagstuk van oor log en vrede Die steun kan mijns inziens alleen betekenen dat wij allen die hierin verantwoordelijkheden hebben niet in de kou laten staan en opdragen in ons gebed. Maar daarbij zullen we hen wel mondig moeten laten opdat zij in vrijheid kunnen beslissen. We mogen hen niet voor de voeten lopen met kerkelijke uitspra ken over wat wij moeten geloven wat zij moeten doen. Ermelo R. van den Berg Brief synode (4) In de ernstige discussie op de her vormde synode over de kernbewape ning doet het debatje over de bena ming van het stuk herderlijk schrijven of pastorale brief wat komisch aan Ook de voorstanders van de eerste benarrting duiden zich immers tegenwoordig bij voorkeur aan als „pastor". Eigenlijk had slechts één dominee met recht voor de naam „herderlijk schrijven" kun nen pleiten, namelijk ds. Nicolaas Beets, die in 1840 op het hek van zijn eerste pastorie in Heemstede liet schilderen „H. Beets, herder". Ede Ad van de Nadort D'66 en koningshuis Als men niet weet wat men aan D'66 heeft, omdat deze partij schimmig door onze politiek wandelt, op één zaak is zij duidelijk, zij is namelijk goed republikeins. De PvdA die het vorstenhuis gedoogt en er een monar chie naar Zweeds model van wil ma ken. stelt voor de koningin het voor zitterschap van de Raad van State te ontnemen. Naast de linkse partijen vindt zij D'66 aan haar zijde. De PvdA kwam daarna met het plan om de kinderen van prinses Margriet van de troonsopvolging uit te sluiten; in stemming van D'66. De ministerraad wilde deze zaken niet in behandeling nemen, misschien iets voor een rege ring van PvdA en haar burgerlijk verlengstuk D'66. Den Haag W. van Waveren

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9