olen tracht akingsgolf i te dammen Hoessein doet oproep voor grotere eenheid warte negen' duchten afhankelijkheid van Zuid-Afrika Sober feest in Paramaribo De historie herhaalt zich in Boven-Volta njf wachten afsanjani jastge- louden Helsinki-groepen gaan samenwerken Kabinet België wil bezuinigen ISDAG 26 NOVEMBER 1980 BUfTENLAND TROUW/KWARTET 20.1 n. der SCHAU (Reuter, AP. AFP) Terwijl de kans op een rn h re stakingsgoll hand over hand toeneemt, stelt de Poolse 33* ng het uiterste ln het werk om door middel van onder aan"! dingen met de vrije vakbond Solidariteit nog te redden lent r te redden is. Rai Vanv (legatie van het Poolse parket (ren in Odansk aangekomen jerhandellngen te voeren met TETfcnwoordlgers van de vakbewe- lt olldariteit over de arrestatie aydn n Naroznlak. die ervan wordt ïcert jdlgd een geheim document te ïge j gepubliceerd. Naroznlak, die 20.1! ijwllllgers bij de Warschause g van Solidariteit actief is. nog steeds vastgehouden. In ?ek rument waarom het gaat staan iecei (e aanbevelingen voor de ma- zienpaarop de Poolse autoriteiten dissidenten kunnen op- taafl DeWldels hebben leiders van Solida- De Warschause vakbondsleiders heb ben de gerechtelijke autoriteiten tot morgenmiddag twaalf uur de tijd ge geven om over het lot van Naroznlak te komen praten op de tractorfabriek Ursus in Warschau. Vandaag zal op dit bedrijf verder beraad plaats vin den over de uitbreiding van de sta kingsacties. Een Warschause leider van Solidariteit. Zbignlew Bujak, ver klaarde weinig hoop te hebben op een regeling met de autoriteiten. Alleen via vice-premier Jagielskl. die inder tijd de onderhandelingen in Gdansk tot een goed einde bracht, zou er misschien nog wat te regelen zijn w« aangekondigd dat de staklngs- Spoorwegen ?cr" »oor de vrijlating van Naroznl- PFw» W" ■deri idaag zullen worden uitgebreid da6 nste dertig, fabrieken zijn be- °l andaag mee te doen met de Solidariteit ls alleen van plan kies op te schorten als de rege- 'M™ oldoet aan zes eisen: SP lating van Jan Jaroznlak ler endmaking van de namen van m opstellers van het door 'fiem 'mstfc>nden document lating van dissidenten en officiéél onderzoek naar de fanderdrukklng van de irbeidersopstanden lp lf7ft en elling van een commissie die «raoek moet doen naar de 0 tfit vaxv4è politie 1111 erkiug van .öft overheldsultga i ten behoeve van het openbaar isterle 'ROET(AFT.-API - DeTlbè- falangisten hebben gister- :nd twee lijfwachten van de ltter van het Iraanse parle- HoJatoTRIaffi Rafsanjani, tijd vastgehouden. Toen ilonne auto's van de parie tvoorzitter een van de con- isten van de falanglsten in roet passeerde, ontwaarden en in de staart van de stoet figuren met een militaire rusting, de twee mannen wer- meegenomen naar het fdkwartler, waar onmlddel- de telefoon ging: president kis aan de lijn om de falan- Tust te stellen, dat het moslems of Pale- guenlllastrljders waren, lar simpelweg bewakers van Sutfa del >K JanUDe vrijlating was n een kwestie van minuten. tfsanjani verklaarde gisteren t de vrijlating van de Arfieri- anse gijzelaars nu geheel in len van de Amerikaanse re- itog ligt. Inmiddels zijn twee ge Algerijnse diplomsten, die Teheran zijn geweest voor be- reldngen met de Iraanse rege- in de Amerikaanse hoofd- id Washington aangekomen lor overleg met de Amerikaan- minister van buitenlandse za- Muskie Algerije bemiddelt Iran en de "VS over de n voor vrijlating-van^ IJzelaars De spoorwegen in een groot deel van Polen lagen gisteren voor vier uur stil, nadat er afgelopen maandag al een werkonderbreking van twee uur geweest was. De autoriteiten zouden ook snel' onderhandelingen willen met de vertegenwoordigers van het spoorwegpersoneel. Het Poolse par tijblad Trybuna Ludi verzekerde dat de stakingen bij de spoorwegen geen invloed hebben op de Internationale handelsverplichtingen van het land, een kennelijke verzekering aan het adres van de Russen. De 8owjet-me- dia hekelden de werkonderbrekin gen. omdat die de nationale en defen sie-belangen van Polen zouden schaden. Volgens een hoge functionaris op het Amerikaanse ministerie van defensie zijn 8owJet-troepen bezig hun positie te versterken in de onmiddellijke om geving van de grens met Polen. Overi gens werd daaraan door een woord voerder van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken toege voegd. dat er nog geen redenen zijn om aan te nemen dat een invasie op handen zou zijn. Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië en haar echtgenoot de hertog van Edinburgh zijn tijdens hun onofficiële bezoek aan België gisteren ook ontvangen op het hoofdkwartier van de NAVO. Hier lijkt de dagelijke chef van de verdragsorganisatie mr Joseph Luns prins Philip uit te leggen wat de gevolgen zouden zijn van bezuinigingen op de Britse defensiebegroting, iets waaraan de strijdkrachten als een van de weinige Britse instellingen nog zijn ontsnapt. AMMAN (Reuter, AP) In zijn openingstoespraak tot de elfde conferentie van de Arabische' Liga ln de Jordaanse hoofdstad Amman heeft koning Hoessein een beroep gedaan op alle" Arabieren de gelederen te sluiten. Een vergeefs beroep gezien de afwezigheid van Syrië, Algerije, Llblê, Libanon, Zuld-Jemen en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO). Koning Hoessein noemde de kwestie- Israël de belangrijkste bedreiging voor de Arabische wereld, maar hij waarschuwde ook voor de dreiging die uitgaat van „conflicten tussen Arabische regeringen die steeds feller worden en die tot crises lelden, ge woonlijk doordat men nalaat snel aan een regeling ervan te werken." Tekenend voor de kreupelheid van de conferentie door de afwezigheid van genoemde landen was het besluit van de deelnemers om de kwestie van de te volgen koers tegenover Israël on deraan op de agenda te zetten en eerst maar te gaan praten over voor stellen voor versterking van de onder linge economische samenwerking. Verder kregen de staatshoofden van Irak, Saoedl-Arablë, Koeweit en Jor danië de opdracht al vast te gaan werken aan het slotcommuniqué van de conferentie, die morgen afloopt. Geld Door de afwezigheid van alle leden van het zogeheten afwijzingsfront en Libanon, wordt de conferentie in Am man gedomineerd door de conserva tieve Arabische ollestaten en het ui terst pragmatisch opererende Irak. Het zijn de rijke Arabische landen die met geld over de brug zullen moeten komen om eventuele economische hulp aan andere Arabische staten te financieren. Doel van het economisch beleid ls te verhinderen dat deze rijke landen al het geld dat ze met de olie Van een onzer verslaggevers - PARAMARIBO Met een kleine militaire parade bij de residentie van president Henk Chin A Sen heeft Suriname gisteren herdacht dat het vijf jaar geleden onafhankelijk werd van Nederland. „Een sober feest", aldus de president, omdat „de In 1OTS gestelde doelen bij lange na niet zijn verwezenlijkt De omvangrijke bedragen aan ontwikkelingsgeld hebben niet die heilzame werking opgeleverd die mocht worden verwacht". Zoals verwacht hield de president de bevolking voor dat echte onafhanke lijk alleen valt te bereiken door hard werken van alle Surlnamers. „In de nieuwe republiek zal arbeid tot een burgerdeugd worden verheven, waar bij bekwaamheid en Inspanning de doorslaggevende grondslagen moe ten zijn voor bvelonlng". Dit alles moet volgens Chin A Sen uiteindelijk lelden tot een samenleving met een rechtvaardige spreiding van inko men, vermogen, kennis en macht. De president waarschuwde degenen die alleen maar kritiek leveren, maar zelf aan de kant blijven staan en toekij ken hoe een kleine groep hardwer kende mensen de kastanjes uit het vuur moet halen. Pers De laatste tijd komt er steeds meer kritiek naar buiten, met name op de "péTscensuur. Het katholieke kerk blad ..Omhoog" beklaagde zich ero ver dat iedereen dTe laat blijken het niet helemaal eens te zijn met de huidige gang van zaken ervan wordt beschuldigd bij de „oude orde" te horen. En de „Kerkbode" van de Evangelische Broedergemeente sig naleert de ontwikkeling van een insti tuut in de Surinaamse samenleving dat aan niets en niemand verant woording schuldig is. De Kerkbode toonde zich ongerust over het achter houden van informatie. De plaatselij ke pers, radio en televisie zijn onder worpen aan de censuur van de Natio nale Voorlichtingsdienst. President Chin A Sen deed in zijn toespraak opnieuw een beroep op de Surinamers in het buitenland terug te keren en mee te helpen aan de opbouw van het land. „WIJ onderken nen volledig de huidige beperkte mo gelijkheden van ons land en zien uw in uw besluit om elders uw persoon lijk geluk te beproeven dan ook geen reden tot verwijt. Helaas moeten wij constateren Juist in deze fase van de opbouw van het land uw steun niet te kunnen ontberen en we hopen daar om ook dat, ondanks de beperkingen, velen van u na realistische afwegin gen van voor- en nadelen, uiteindelijk zullen besluiten terug te keren. Niet met de bedoeling om overladen te worden met macht en aanzien, doch met de wil om zich begripvol in te zetten voor de ontwikkeling van ons land", aldus het staatshoofd Hij zei dat er toch wel enige reden tot feestvieren was. omdat de revolutie nieuwe hoop had gebracht. Dat feest van de hoop viel voor een deel letter lijk in het water, toen tropische re genbuien het toch al vrij kleine aan tal toeschouwers van het militair dé filé overvielen. Later op de dag werd het drukker in het centrum van Para maribo en grote drommen mensen keken naar de speedbootwedstrijden op de rivier of naar muziekgroepen in de gerestaureerde Palmentuin. BRUSSEL (AFP) - De Belgische re gering wil gaan bezuinigen op de lo nen en de werkloosheidsuitkeringen om de economie van het land te ver beteren. Het besluit ls genomen na een week van onderhandelingen met werkgevers en werknemers Alle inkomensgroepen zullen reëel moeten inleveren en bij de werkloos heidsuitkeringen worden vooral die van vrouwen verminderd. Het voor stel. dat door de sociale partners tot 2 december kan worden bestudeerd, is „amendabel" aldus premier Wilfried Martens Troepen Uit Jeruzalem wordt gemeld dat Syri sche troepen zich samentrekken langs de grens met het naburige Jor danië. Premier Begin verklaarde dat hij die ontwikkelingen nauwgewet volgt. Eerder maakte de Israëlische televisie ook al melding van Jordaan se maatregelen langs de grens met Syrië Twee Palestijnse studenten zijn gis teren gewond geraakt bij een actie van Israëlische militairen op de cam pus van een universiteit in Nabloes, in het door Israël bezette gebied. Op de westelijke Jordaanoever is al ge ruime tijd sprake van onrust door talrijke arrestaties onder Palestijnse studenten. Van onze buitenlandredactie AMSTERDAM De meeste van de zes miljoen inwoners vai Boven-Volta zullen er wel niet wakker van liggen; dat kolone Saye Zerbo de zittende president Sangoule Lamizama ten va heeft gebracht en het parlement heeft ontbonden. Ze hebber het al druk genoeg met overleven. Boven-Volta is een van de armste gehouden werden, brachten Gerar verdienen weer in het Westen herbe- leggen. Ook de andere Arabische lan den zouden graag een graantje mee pikken van de oliedollars. Een belangrijk onderwerp van ge sprek zal ook zijn de kwestie van de nieuwe Amerikaanse regering en haar houding in het Midden-Oosten. De Jordaanse koning waarschuwde voor de gevaren van de Amerikaanse politiek en onderstreepte het Pales tijnse redht óp zelfbeschikking, zon der overigens melding te maken van de afwezige PLO als enige vertegen woordiger van de Palestijnen een „heilig" principe in de Arabische we reld. In de officiële Syrische media wordt de conferentie aangeduid ais de „top van het Arabische fiasco". Syrië zal zich blijven verzetten tegen de sa menzwering van koning Hoessein, de nieuwe Amerikaanse president Rea gan en de Israëlische oppositieleider Peres, zo melden de Syrische media. Men verwacht dat Hoessein zal trach- ten een mandaat te verwerven om met de nieuwe Amerikaanse regering over een alternatief voor Camp David te gaan praten. De Israëlische oppo; tieleider Peres heeft in het verleden «en en andermaal laten weten wel iets te zien in een regeling met Jorda nië, om op die manier de kwestie van de Palestijnen in de door Israël bezet te gebieden op te lossen. Algemeen is men het erover eens dat de afwezigheid van de PLO-leider Jassar Arafat in Amman een enorme klap betekent voor de Arabische sa menwerking. Iedere regeling met Is raël, waarbij de PLO niet betrokken wordt, zal op verzet stuiten bij het radicale deel van de Arabische we reld. landen van Afrika. Het land vormt een onderdeel van de Sahel en is de afgelopen Jaren geteisterd door een enorme droogte. Tachtig procent van de bevolking wordt gevormd door boeren en nomaden, die op of onder het bestaansminimum leven. De laat ste jaren probeert men met interna tionale steun voor irrigatieprojecten en andere landbouwkundige hulppro gramma's iets aan het lot van deze mensen te verbeteren Tot gisteren was Boven-Volta een, van de twee Franstalige landen in Afrika met een meerpartl Jens tela el Na de coup heeft alleen Senegal nog dit rudiment van westelijke cultuur. De militaire staatsgreep is uitgevoerd door kolonel Zerbo, hoofd van het leger in de hoofdstad Oeagadoegoe. De kolonel ooit minister van buiten landse zaken, schijnt het netjes te hebben gedaan. Bloed ls er niet ge vloeid bij de machtsovername. Arbeidsonrust De staatsgreep komt na een periode van ernstige arbeidsonrust. Enkele dagen geleden kwam er na twee maanden een einde aan een staking van onderwijzers na een waarschu wing van president Lamizana dat een voortduren van de staking wel eens zou kunnen leiden'tot chaos in het land. De regering verbood onlangs ook het dragen van militaire unifor men door burgers en para-militaire groeperingen. De kans op een snelle herleving van de sociale en politieke onrust werd groot geacht. Boven-Volta werd ln 1960 onafhanke lijk. Maurice Yaméogo werd presi dent. -Zes jaar later zette de toenmali ge opperbevelhebber generaal Lami zama de president aan de kant, ont bond het parlement en maakte zich zelf president. Vier Jaar bleven de militairen aan het bewind. In 1970 kwam er een nieuwe grondwet die weer partijen toestond. De verkiezin gen die in december van dat jaar Ouedraogo het premierschap. Toe: in 1974 de spanningen binnen de reg( ring zover waren opgelopen, dat he land nauwelijks meer bestuurd ko: worden, nam president Lamizam opnieuw het heft in handen. Als ee: scheidsrechter boven de partijen oi ganiseerde hij een machtsovernam door het leger. Opnieuw werd he parlement afgeschaft. Stakingen Na een reeks stakingen kwam preai dent Lamizama opnieuw met conces sies die een overgang naar burgerlijk bestuur mogelijk maakten. Er were in 1977 weer een nieuwe grondwe gemaakt, die voorzag in presidents en parlementaire verkiezingen. Twe< jaar geleden werd Lamizama in eer derde ronde tot president van Boven Volta gekozen. Zeven partijen deder mee aan de algemene verkiezingen voor de nationale assemblee. Ook ln 1979 werd Boven-Volta perm* nent geteisterd door stakingen. De voortdurende arbeidsonrust had de positie van de president als scheids rechter boven de partijen ernstige aangetast en de nu uitgevoerde staatsgreep is daar een logisch ver volg op. Opnieuw is het parlement ontbonden en opnieuw is de grond wet afgeschaft. De geschiedenis her haalt zich, maar erg veel schiet de bevolking van Boven-Volta er niet mee op. Boven-Volta is een van de concentra- tielanden van de ontwikkelingshulp die Nederland geeft Het land ont vangt die jaar behalve technische steun voor een bedrag aan 42 miljoen gulden voor het merendeel ln de vorm van giften. In het land werken 268 Nederlanders, voor een belangrijk deel ontwikkelingswerkers zendelin gen en missionarissen. Nederland heeft nog niet besloten of er door de staatsgreep iets aan de hulp veran dert. Het ministerie van buitenlandse zaken wacht eerst nadere informatie af. MADRID (Reuter, AP) Er komt een overkoepelende organi satie voor alle nationale groeperingen die zich bezig houden met de naleving van de Slotakte van Helsinki. Dit is meege deeld in de Spaanse hoofdstad Madrid, waar de Conferentie over Europese Veiligheid en Samenwerking momenteel de naleving van de Slotakte toetst. De Russische dissident Andrej Sa- tionale Helsinki Associatie, charow, die verbannen is naar Gorki, wordt voorzitter van de Internationa- inmiddels heeft zich op de conferen- le Helsinki Associatie. De organisatie tie een nieuwe procedurele moeilijk- krijgt haar zetel in de Zwitserse stad held voorgedaan in de commissie die Zürich. Tot vice-voorzitters zijn be- zich bezig houdt met de eerste mand noemd de Tsjechoslowaakse toeneel- over de principes van de Slotakte van schrijver Vaclav Havel (hij zit ln de Helsinki De commissie, die zich zo- gevangenis) en de Russische acade- wel bezig houdt met de kwestie van micus Joeri Orlow (verblijft in een de mensenrechten als ook met kwes- werkkamp). De woordvoerder van de ties van veiligheid en wederzijdse ver- nieuwe orgasatie riep dan ook niet trouwen wekkende maatregelen, kan voor niets op tot spoedige vrijlating het namelijk niet eens worden over van de bestuursleden van de Interna- een agenda Nico Kusaendrager 'UTO „Verkeersafdeling Natal" en „Nooduitgang: p die ruit in". Wie op een treinwagon en op een busje irin Journalisten worden rondgehobbeld, die teksten ziet, J zich in Durban of Johannesburg. Niets is minder !gd ar' Opschriften als „volkeren aller landen verenigt u", „leve ma ^beidende klasse" en „Frelimo: voorhoede van de revolu- uiie maken duidelijk dat het om een links, socialistisch land lslid et gaan. We zijn op de kades van de haven van Maputo, de fdstad van Mozambique, elijl ambique heeft nauwe economi- hankelijk van Zuid-Afrika. Dat is een de banden met Zuid-Afrika. Haven- economisch gegeven dat we hebben «ter Jorge da Sousa Coelho ver- ReeMfd en dat we moeten erkennen, dat zestig procent van alle handel We *Un realisten". Bovendien, aldus le haven uit Zuid-Afrika komt of de bewindsman, moet een land als t Zuid-Afrika gaat. Mozambique Zambia goederen via Zuid-Afrika en elf goed voor vijftien procent, net Zimbabwe in- en uitvoeren. „Dat het buurland Zimbabwe, terwijl schept verplichtingen." izlland een aandeel heeft van tien De directeur-generaal van het minls- «nt. terie van buitenlandse zaken in Ma- if blnnenstaten als Botswana. Ma- PuU>. Valeriano Ferrao. meent: „We. °eI i. Zaïre. Zambië en Zimbabwe hebben deze economische betrekkin- nalijit het leeuwedeel van de handel gen overgehouden uit de koloniale Zuid Afrika. Die landen moeten tijd. Dat kun Je niet van de ene op de ook bitter weinig hebben van andere dag veranderen. Om onze af- omisehe sancties tegen het blan hankelijkheid van Zuid-Afrika te ver- rgU ninderheidsregime in Pretoria. Zij minderen, moeten we eerst ons eigen Jif' den zelf het hardste getroffen wor- land ontwikkelen". Mozambique ge De Zuidafrikaanse minister van weet wat economische sancties bete hei tenlandse zaken Botha heeft dat kenen. Het sloot zich zelf aan bij de >ie tge week maandag nog eens dui- boycot van het toenmalige Rhodesië. Uk gemaakt: ..Er zijn andere lan- Dat kostte het land zeker één miljard die evenveel, of zelfs meer schade gulden, waarvan nog geen derde deel en lijden dan Zuid-Afrika" door buitenlandse hulp is goedge- pj Zimbabwaanse minister van eco- maakt. ee nische ontwikkeling en planning Van het verminderen van de afhanke- mhard Chidzero zegt: ..We zijn af- zijn af- lijkheid van Zuid-Afrika is tot nu toe weinig terecht gekomen. De belan grijke, door de Chinezen gebouwde. Tazaraspoorlljn van Zambia, door Tanzania naar zee, voor de uitvoer van het Zambiaanse koper en de in voer van voedsel, kan slechts gedeel telijk gebruikt worden door veraak- kingen, wanbeheer en trage afhande ling in de haven van Dar Es Salaam. Zambia en Tanzania beschuldigen el kaar over en weer van het achterhou den van wagons voor opslag. De Benguelalijn die Zambia en Zaïre via Angola met de Atlantische Oce aan verbindt, is bij de oorlog in Ango la beschadigd. Bovendien zijn in het gebied nog steeds verzetsbewegingen actief. De Limpoto-iijn van Maputo naar de hoofdstad van Zimbabwe, Salisbury, is sinds een paar maanden weer in gebruik, maar bij lange na niet op volle capaciteit. Voor de verbinding van de havenstad Beira, in het mid den van Mozambique, naar Umtali in Zimbabwe, geldt hetzelfde. Op de twee lijnen rijdt'én goederentrein per dag in belde richtingen. Er is een gebrek aan spoorwagons, locomotie ven en geschoold personeel. Het Por tugese kader dat de treinen rijdend hield Mozambikanen werden nooit opgeleid is bij de onafhankelijk heid van het land vertrokken. Troosteloos De havens van Mozambique kunnen de doorvoer van goederen van en naar Zimbabwe en andere zwarte bin- nenstaten niet aan. De haven van Maputo biedt een troosteloze aan blik. Kranen steken doelloos in de lucht en vorkheftrucks zijn nergens te bekennen. De havenmeester ver telt dat tachtig procent van het mate riaal kapot is, en niet gerepareerd kan worden door gebrek aan onder delen en geschoold personeel. Er zijn net nieuwe vorkheftrucks besteld in Japan en locomotieven in Brazilië, wat de problemen dan weer voor een tijdje oplost. Zowel in Beira als in Maputo kunnen slechts kleine sche pen afmeren. De haven van Beira is aan het verzanden. Schepen groter dan 7000 ton kunnen er niet meer terecht, terwijl in Maputo geen sche pen groter dan 60.000 ton kunnen binnenlopen. Van de olie-invoer van Zimbabwe gaat 99 procent via Zuid-Afrika. De pijplijn van Beira naar Umtali zit verstopt. Een zegsman van Lonhro het bedrijf dat eigenaar is van de lijn verklaart overigens dat er nog voor het eind van het jaar weer olie door kan worden gepompt Om de economische afhankelijkheid van Zuid-Afrika te verminderen be gint morgen in Maputo een conferen tie van de „zwarte negen" (Zuid-Afri ka's buurstaten) en donorlanden. Voor Nederland komt minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken. Volgens minister Chidzero (Zimbab we) is het van levensbelang dat er voldoende financiële steun loskomt. „Sancties tegen Zuid-Afrika helpen de zwarte landen niet. We komen net uit een periode van sancties. Wat we nodig hebben is effectieve financiële en technische hulp." De conferentie in Maputo volgt op eerdere bijeenkomsten over meer sa menwerking in zuidelijk Afrika in Arusha (Tanzania) en Lusaka (Zam bia). De donorlanden zullen een lijst met projecten voor het verbeteren van transport en communicatie voor gelegd krijgen. De plannen lopen uit een van nieuwe wegen,, verbetering van spoorverbindingen, het verlen gen van de levensduur van stoomlo comotieven <ook al vanwege de hoge olieprijzen) tot opleiding van perso neel, loodsboten en het aanleggen van vliegveldjes, het beter bevaar baar maken van de rivieren en tele foon en radioverbindingen. Minister Van der Klaauw zal zeker twintig miljoen Nederlandse steun toezeggen voor de verbetering van de havens van Beira en Maputo. De na druk ligt op de haven van Beira. Die haven is het belangrijkste voor Zim babwe en Nederland hecht waarde aan de ontwikkeling van dat land. Nederland en de Noordse landen lo pen warm voor de conferentie in Ma puto. Zij zijn ook op ministersniveau vertegenwoordigd. Veel andere lan den sturen hoge ambtenaren. De uit breiding van de Nederlandse steun aan zuidelijk Afrika is zonder meer ingegeven door politieke motieven: het minder afhankelijk maken van „de zwarte negen" en het isoleren van Zuid-Afrika. Bi) die steun zal meer aandacht worden gegeven aan verbe tering van de infrastructuur (brug gen, wegen, spoorlijnen) dan meestal bij de Nederlandse ontwikkelings hulp het geval ls. Meestal ligt de nadruk meer op het rechtstreeks hel pen van de armste bevolkings groepen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7