'leidooi voor rije economie ABN Bank Fusie Nedlloyd en KNSM kost 270 arbeidsplaatsen Vakbondsleden bezetten AVEBE lit protest tegen sanering L# 3L Pocketcamera gemakkelijk maar ook beperkt Grote prijsverschillen Verzekeraars aan schandpaal Mitten: Ingrijpen overheid ïeft slechtere resultaten linisters uitgenodigd voor gesprek Test van vijftig merken toont aan: 1 Keelpijn Mening over reclame HS ENSDAG 26 NOVEMBER 1960 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 11 - RHS 13 onze redactie economie ERSFOORT Volgens prof. dr. F. W. Rutten, secretaris eraal van het ministerie van Economische Zaken, moeten grondslagen van de vrije markteconomie opnieuw worden estigd en consequent in praktijk worden gebracht. Hij zei in de ledenvergadering van het Verbond van Verzekeraars federland in Amersfoort. 93 21 men de ervaring in de afzonder enden vergelijkt dan lijkt de les de afgelopen tientallen jaren, dat ngrijpen van de overheid op de tot slechtere resultaten leidt een markteconomie waarin de jeid heldere regels stelt en de assing aan nieuwe omstandighe- stlmuleert," aldus de heer en ei het daarom nodig te achten Dciaal-economisch beleid te ver- •n. om het tij te keren ;ns wees de heer Rutten er op de werkloosheid in Europa de ende vijf jaar dreigt toe te nemen evolg van de trage groet en een tmend arbeidsaanbod. Hij voeg- ieraan toe te verwachten, dat de omische groei In Nederland be- nhet gemiddelde van de §urope- 3l emeenschap zal blijven. een studie In opdracht van <dè 1 jpese Commissie blijkt dat Ne- ADVERTENTIE 9,757. S5 '.^31! «5 ZNa&jiarl Waardepapier aan toonder. Vrij overdraagbaar. Reeds na 2 jaar dagelijks te verzilveren. inwisseling verzilverings- waarde rente na 2 jaar na 3 jaar na 4 jaar na 5 jaar fl.17131 f 1.27739 fl.398,68 f 1.59239 835% 830% 8,75% 9,75% Rente op basis van samengestelde interest. - Rentevergoeding over geheel verstreken jaren. Aankoopprijs f 1.000,- en f 10.000,-. Viditdl69. zwakke plaats inneemt. Onder deze produkten worden verstaan de tech nologie-intensieve produkten als computers, telecommunicatie en be langrijke investeringsgoederen Het gaat om een zeer belangrijke toe komstsector. Overigens Is volgens de heer Rutten niet aan de conclusie te ontkomen, dat de industriële structuur in de gehele Europese Gemeenschap drin gend versterking behoeft. Alleen West-Duitsland kan op een aanjjal terreinen nog concurreren rpet de V5 en Japan Maar zelfs deze sterke broe der in de EG zal het in bepaalde bedrijfstakken moeilijk krijgen, meent Rutt?n. - Voorzitter R. Wijkstra van het Ver bond van Verzekeraars wees erop. dat de problematiek van de werkgelegen- Igt-onder de twee procent en dat held in het verzekeringsbedrijf een andere is dan in vele van de I— industrie. Hij zei -met -te verwachten ,£2 Mhonaal produkt dan ook niet dat d^uiohwlSeHng tot plotselinge mm efrifratiscTTK Vermindering van het aantal arbeidsplaatsen in het verze- HQHpi keringsbednjf zal leiden. Wel ver and in de groep fundamentele wachtte hij een geleidelijke wijziging lukten op de exportmarkten een van sommige taken. Twee Groningse werven die kustvaarders bouwen. Niestem en Sander, hebben tot een fusie besloten. De partners zullen hun activiteiten voortzet ten op het gebied van scheepsnieuwbouw, scheepsreparatie, speciaal tim merwerk en apparatenbouw. Ondernemingsraden en bonden staan positief tegenover de fusie omdat de werkgelegenheid nu beter verzekerd is. De twee werven moeten kostbare investeringen doen. die ze alleen niet maar samen wel kunnen opbrengen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De voorgenomen fusie tussen het Rotter damse scheepvaartbedrijf Nedlloyd en de Amsterdamse KNSM gaat zeker 270 arbeidsplaatsen kosten. In de nieuwe organisatie is voor een groot deel van het walpersoneel van de KNSM geen plaats meer. Dit heeft de voorzitter vtm de raad van bestuur van de Nedlloyd, B. E. Ruys gisteren in Rotterdam meege deeld. HIJ verwacht niet dat er ge dwongen ontslagen zullen vallen. Een groot aantal werknemers boven de 57 jaar zal vervroegd kunnen uittreden. Wel zal een groot deel van de Amster damse medewerkers er rekening mee moeten houden dat zij naar Rotter dam worden overgeplaatst Ruys erkent dat de gedwongen over plaatsing gezien de slechte huizen markt voor velen grote problemen zal meebrengen, maar hij acht deze stap wel degelijk verantwoord omdat het zijns inziens de enige manier is om tot een sterke rederij te komen die in internationaal verband mee kan blij ven tellen. De kosten van samenvoe ging van de twee scheepvaartmaat schappijen en van de te treffen af vloeiingsregelingen worden geschat op een bedrag van circa 30 miljoen gulden. Men hoopt de reorganisatie vóór de zomervakantie rond te .hebbefc De naam van de KNSM zal verdwij nen. Volgens de voorzitter van de raad van bestuur van de KN8M S. Doyer is het voor de gang van zaken in het toekomstige bedrijf van het grootste belang dat de huidige KNSM-medewerkers zich als Ned- lloyd-personeel gaan beschouwen. niet in gevaar komt. Volgens Ruys getuigt het van weinig zakelijk in zicht om te veronderstellen dat het C.T.A. er door de fusie van Nedlloyd en de KNSM onderdoor zal gaan. „Het C.T.A. heeft een eigen plaats in de Amsterdamse haven en wordt slechts ten dele door de KNSM ge voed. Wij hebben er goede hoop op dat het onder het Nedlloydregime zal blijven voortbestaan." aldus Ruys. Oogje Twijfel De vakbonden zeggen de noodzaak van de personeels,,af slanking" te be twijfelen, maar een definitief stand punt heeft men nog niet ingenomen. Nedlloyd en KNSM wilden graag vóór 10 december een reactie van de bon den en de adviezen van de onderne mingsraden van beide bedrijven. Een woordvoerder van de FNV ver klaarde gisteren dat die datum op geen stukken na zal worden gehaald: „Dit is niet iets waar Je op een achter namiddag over beslist. We willen de zaak goed bestuderen". Met name de positie van de Amster damse haven, waar de werkgelegen heid de laatste jaren door eerdere reorganisaties achteruit is gehold, ligt de bonden na aan het hart. Des gevraagd antwoordde de Nedlloyd- topman Ruys dat de positie van het Amsterdamse containerbedrijf C.T.A Ruys gaf dinsdag toe dat de Nedlloyd al langere tijd een oogje op de KNSM had. De slechte bedrijfsresultaten van de KNSM over het eerste half jaar van 1980 (tien miljoen gulden verlies) en een voortzettende dalende lijn in de tweede helft van dit jaar heeft de zaken aanmerkelijk ver sneld. Volgens Doyer zijn er twee aanwijs bare factoren voor de teruggang bij de KNSM, waarvan de wankele poli tieke situatie in centraal Amerika er één is. Als tweede belangrijke oor zaak noemde Doyer de voortgaande penetratie van de Russen in het han delsverkeer tussen Europa en Ameri ka. Volgens Doyer is dit te wijten aan het EEO-beleid, dat grote gaten heeft geslagen in het volume van de KNSM. Doyer schat het marktaan deel van de Russen in het handelsver keer op de routes die door de KNSM bevaren worden op minstens 50 pro cent. Met name het aandeel van de Sowjet in de koffie en katoen zou „enorm" zijn. Ruys verwacht dat de winst per aan deel van de Nedlloyd als gevolg van de fusie met de KNSM de komende twee jaar „enigszins" onder druk komt te staan. Ruys zegt het te betreuren dat Ned lloyd in publikaties zo veelvuldig een „Rotterdamse rederij" wordt ge noemd „WIJ zelf voelen ons veeleer een nationaal bedrijf dat vertakkin gen heeft door het hele land en dat over de hele wereld opereert." Naar zijn mening heeft de berichtgeving over de fusie de oude rivaliteit tussen Amsterdam en Rotterdam weer doen herleven. Bij de Nedlloyd werken bij na 1600 personen; de KNSM heeft een kleine 4000 medewerkers. was. beslissingen heeft genomen die AVEBE betroffen. an een onzer verslaggevers INDAM Kaderleden van de industriebonden CNV en IV hebben in een gezamenlijke actie het hoofdkantoor, een mputercentrum en het voorlichtingscentrum van het aard- pelmeelconcem AVEBE in Veendam en Ter Apelkanaal zet. Als de actie niet leidt tot uitstel van de beslissing over regeringsplannen met AVEBE dan wordt de actie uitge lid; „die zal dan een grimmiger karakter krijgen, er liggen >nnen klaar", aldus Wolter Kruize van de industriebond NV. bezetters hebben drie ministers Benodigd om morgen te komen 'ten. Dit zijn Van der Stee (finan- Albeda (sociale zaken) en Van inienne (economische zaken). Op ttelijk is dat uitgerekend de eerst fantwoordelijke bewindsman, mi- 'ter Braks van Landbouw, niet de r te beurt viel te worden uitgeno W- „Met Braks zijn we uitgepraat, heeft zijn standpunt uit den trfeu beleden Het heeft geen zin meer >t hem te praten", aldus Jan Cupe- 8 van de Industriebond FNV. Overi- 03 mag dat volgens hem niet wor n uitgelegd als wantrouwen. „Het er nu om de overige ministers te ^egen een ander standpunt in te men." Daarbij komt volgens Cupe- dat minister Van der Stee, toen nog bewindsman van landbouw de beslissing op zo'n korte termijn eisen onder druk van de banken, vooral de Rabobank, die hun relatie met AVEBE afhankelijk stellen van snel regeringsin grijpen „Maar dat betreft alleen de financiële kant van de zaak. Ook wij vinden dat het be schikbaar stellen vim dat kwart mil jard gulden niet moet worden uitge steld. Dan zijn de banken tevreden. Wij willen echter wel uitstel wat be treft de sluiting en het verlies van arbeidsplaatsen", zegt Cuperus. Voor het blok Overrompeld De bonden zijn vooral boos omdat zij voor het blok zijn gezet op zeer korte termijn de beslissen over het rege ringsplan om zes van de tien aardap pelmeelfabrieken te sluiten, wat tot verlies van 800 arbeidsplaatsen leidt. Oorzaak is het gigantische financiële vertes dat AVEBE lijdt. Het rijk be taalt 250 miljoen gulden om deze nood te lenigen maar stelt daarbij onder meer de voorwaarde van fa- briekssluitingen. Tévens eist minister Braks dat alle betrokken organisaties nog voor 1 december Ja" hebben gezegd tegen de plannen. De bonden willen meer tijd. Minister Braks zou De bonden houden rekening met een langdurige bezetting. Toen ze giste ren de gebouwen in bezit namen, bleek de directie volkomen overrom peld. Het enige aanwezige directielid liet eerst de telefooncentrale blokke ren, maar dit werd spoedig weer onge daan gemaakt. De directie zou inmid dels alle medewerking verlenen. De actie is primair geadresseerd aan de regering en niet aan de directie of het bestuur aan AVEBE, aldus de vakor ganisaties. men wil zich niet uitlaten over de „grimmiger" acties waarvoor plannen klaarliggen. In ieder geval zullen die acties niet leiden tot stilleg gen van de produktie. „Daar zou je AVEBE nog meer mee schaden," al dus Kruize Overigens zou dat ook niet zoveel zoden aan de dijk zetten. Doordat een deel van de aardappel oogst verloren is gegaan door bevrie zing. loopt de campagne over enkele dagen al af. Inmiddels hebben de bonden in een telegram aan de rege ring hun wensen kenbaar gemaakt. Zij willen uitstel om nieuwe plannen te kunnen maken, waarbij drie pun ten centraal staan; geen gedwongen ontslagen, handhaving van verkre gen rechten (vooral de vijf-ploegen dienst) en handhaving van de pro- duktiecapaciteit van 500.000 ton zet meel. Dit laatste, omdat minister Braks zijn saneringsplannen baseert op de veronderstelling dat er slechts ruimte is voor een beperkte afzet op de Europese markt waar AVEBE in hoofdzaak opereert. Ook de boeren die aardappelen aan AVEBE leveren hebben dit geëist. Vooraf is er contact geweest met de boerenorganisaties over de voorgeno men bezetting. De boeren zo ze dit al gewild hadden konden echter niet direct bij de actie betrokken wor den omdat de tijd daartoe ontbrak, aldus Wolter Kruize. Behalve de 3000 werknemers zijn ook 7000 aardappel boeren afhankelijk van AVEBE. Foto's maken met een pocket-cassetteca mera is wel gemakkelijk, maar de moge lijkheden van het toestel zijn beperkt. Dit blijkt uit een onderzoek naar deze (110) cassette camera's, met als meest opvallen de uitkomsten dat: Bij de meeste camera's alleen accepta bele foto's met een 100-ASA-film zijn te maken, als bij helder zonlicht wordt gefo tografeerd; Voor fotograferen bij bewolking of schaduw de lichtgevoeliger, maar duur dere 400-ASA-film moet worden ge bruikt en dat het bij sommige camera's dan nóg niet lukt. Dit onderzoek de grootste onafhankelijke test op dit gebied van de Internationale Consu menten Organisatie, de IOCU, omvat ruim vijf tig van deze pocketcas- settecamera's. De test gaat van heel simpele ca mera's zonder instelmo- gelijkheden tot complete spiegelreflexcamera's, in prijzen beginnend met ongeveer vijftig gulden en oplopend tot ruim zeshonderd gulden. Het grootste deel van de toestellen kwam uit West-Duitsland. Hong Kong, Japan, Singapore en de Verenigde Staten. Daarnaast werd ook een aantal camera's uit In dia. Portugal. Taiwan en Engeland getest. De Stichting Vergelij kend Warenonderzoek die een belangrijke bij drage aan deze test le verde heeft onlangs de kwaliteiten en de eigen schappen van dertig van deze cassettecamera's, plus de in de winkels aangetroffen publieks-, prijzen, in een brochure uitgegeven. Opgang Hieruit blijkt dat het cassettesysteem, sinds dat een jaar of acht gele den voor het eerst in de handel werd gebracht, een grote opgang heeft gemaakt. Alle (wereld) vermaarde cameracon- cems hebben zich in de ze kennelijk lucratieve markt gestort. De eerste camera's wa ren met flitsblokjes. ge leidelijk kwamen de top- flash en de flipflash (een setje van acht tot tien flitslampjes, dat het fo tograferen vrij duur maakt) en de tegenwoor dige trend is de inge bouwde elektronenfüt- ser (die gemakkelijker en goedkoper in het gebruik is, maar niet verder dan een paar meter „reikt"). De redenen van die ster ke opgang liggen in het gemak dat vooral wordt gewaardeerd door vete „eenvoudige kiekjesma kers". Die vinden het in draaien van een filmrol letje en het instellen van het toestel vaak erg las tig. Het filmpje voor dc pocket-cassettecamera 2 3 kan heel eenvoudig in dt camera worden gedrukt omdat het in een kleine cassettg zit, terwijl de aanpassing van de film gevoeligheid automa tisch gebeurt. Als het goed is tenminste. Want hoewel een snelle film (400 ASA) in bijna ieder toestel kan worden ge bruikt, veroorzaakt het inbrengen van de film in sommige camera's het voor de lens schuiven van een filter, waardoor de grotere lichtgevoelig heid teniet wordt ge daan. Verschil Er bestaan, zoals opge merkt. cassettecamera's in vele uitvoeringen en in verschillende prijzen. De eenvoudige toestellen hebben een vaste af standsinstelling, terwijl voor de belichting (zon nig of bewolkt) hoog stens een schuifje ver steld hoeft te worden De duurdere types hebben objectiefjes met een gro tere opening, waardoor ook bij minder gunstig licht kan worden gefoto grafeerd. Het beeldformaat van al le cassettecamera's is echter erg klein. Zodoen de is dit systeem eigen lijk alleen maar geschikt voor het maken van (kieur)foto's tot negen bij twaalf centimeter De dia's stellen meestal te leur. De amateur-fotograaf die ook wel eens bij min der gunstig licht wil foto graferen. moet bij een camera zonder inge bouwde flitser een losse elektronenflitser kopen. £en flitsblokje. en vooral een topfiash en flipflash, maken flitsfo- to's erg duur. De inge bouwde flitser is goedko per in het gebruik, maar heeft als beperking niet verder te reiken dan een paar meter. De prijzen van de onder zochte cassettecamera's behalve deze merken zijn er ook nog andere in de handel variëren van 50 gulden (de Agfa- matic 508) tot 630 gulden (de Minolta 110 Zoom SLR Mark II, met draagtas). De Agfamatlc behoort echter met nog twaalf andere tot de groep „een voudige camera's", ter wijl de Minolta is inge deeld met nog acht ande re in de categorie „came ra's met afstandinstel ling". Hiertussen zitten nog acht merken en ty pes. die zijn ingedeeld als „eenvoudige came ra's met ingebouwde flitser". Het testresultaat van al le dertig pocket cassette camera's is onlangs door de Stichting Vergelij kend Warenonderzoek gepubliceerd. Deze bro chure waarin met na me beoordelingen staan over de beeldkwaliteit, de nauwkeurigheid van de zoeker, de veelzijdig heid, het gebruiksgemak en de constructie is te bestellen door ƒ2,75 te storten op postgiro 1477321 van de Stichting VWO in Den Haag. Mogelijk komen mensen met fotografische ambi ties al lezende mét de ze stichting tot de con clusie, dat een klein- beeldcamera voor dat doel beter is dan een poc ket cassette camera. De levensverzekerings maatschappijen, „mees ters in het bespelen van de angst voor een onge wisse toekomst." worden in de Consumentengids die dezer dagen wordt gepubliceerd genadeloos aan de schandpaal gena geld. Dit gebeurt op basis van een uitgebreid onder zoek naar levensverzeke ringen. dat vooral is toe gespitst op de zoge naamde gezinspolissen, zoals de Man/Vrouw-Po- iis, de Hij/Zij-Polis en de Harten 2-Polis. Ongeveer de helft van al le mensen die zo'n verze kering aangaat, blijkt er al heel gauw spijt van te krijgen. Het legioen van spijtoptanten en er zijn aanwijzingen, dat vooral de kleine man het slachtoffer is van ver keerd of ten onrechte verkochte polissen groeit elk jaar met niet minder dan tweehon derdvijftigduizend aan. Op grond hiervan wordt de conclusie getrokken, dat honderdduizenden Middeltjes tegen keel pijn genezen niets. Wel verzachten ze de pijn. Dit blijkt uit een onder zoek van het Konsumen- ten Kontakt, waarvan het resultaat in het blad Koopkracht wordt gepu bliceerd. „Wilt u niette min een middel tegen uw zere keel, koop dan het goedkoopste. Want de merken hebben allemaal hetzelfde principe: ze ontsmetten en verzach ten", zo wordt geadvi seerd. zich elk jaar een levens verzekering laten aan praten die niet nodig of te duur is. Schandaal Aangezien deze honderd duizenden mensen niets of maar een schijntje van de betaalde premies terugkrijgen, zo zegt de Consumentenbond, mag gerust van een „natio naal schandaal" worden gesproken. Het „wegge gooide" geld van talloze consumenten rolt harder dan ooit in de kassen van de levensverzekeraars. Nu deze maatschappijen hun polissen niet alleen meer aan de man, maar ook steeds harder aan de vrouw brengen is, aldus de Consumentenbond, het eind zoek. Als groot ste boosdoeners worden genoemd de RVS, Victo ria Vesta, de „Utrecht", Delta Lloyd Ennia en Levob. Schamel Behalve groot bezwaar tegen de harde verkoop methoden maatschap pijen met de hardste ver kooppraktijken zullen de meeste slachtoffers maken is er ook felle kritiek op de gezinspolis sen. Want die geven ver geleken met andere spaar- en beleggingsvor men een schamele op brengst en een dekking die slechts bij uitzonde ring aansluit bij de be hoeften. De invoering van deze (combinatie )polissen heeft de situatie nog in gewikkelder en onover zichtelijker gemaakt El ke maatschappij heeft de polis weer anders op gezet Zelfs de meest des kundige tussenpersonen blijken vaak door de bo men het bos niet meer te zien. Zodoende kan de consument nagenoeg geen weloverwogen keus meer maken. Dit klemt temeer, omdat de laatste jaren het zwaartepunt van de ver koop vooral ligt op het meeverzekeren van de vrouw en eventueel ook de kinderen. Deze com binaties worden met veel succes als gezinspolissen verkocht. Misleidend De Consumentenbond noemt dat een wat mis leidende naam. omdat die ten onrechte de sug gestie wekt dat het hele gezin op dezelfde manier is gedekt. In sommige gevallen is de vrouw ech ter veel lager verzekerd dan de man. Opgemerkt wordt, dat de levensverzekerings maatschappijen niet voor niets zo happig zijn op het meeverzekeren van de vrouw. De verze keraars blijken namelijk grof geld aan vrouwen te verdienen, omdat in de premies nauwelijks reke ning wordt gehouden met het feit dat vrouwen Henk Romijn (schrijver): Reclame is de kunst van het woord dat goude bergen belooft in het land waar het klatert (Bijeengebracht door FHV/BBDO). langer leven dan man nen. Zodoende komt het voordeel van de geringe re sterfte onder vrouwen grotendeels in de zakken van de verzekeraars te recht Overigens geven levens verzekeringen in het al gemeen een aanzienlijk lagere opbrengst dan het rendement dat met zélf sparen of beleggen van de premiebedragen is te behalen. Zelfs als reke ning wordt gehouden met het feit dat de fiscus de verzekeringsuitkerin gen niet belast, terwijl de rente van spaargeld voor een belangrijk deel wel wordt belast. Verbeteren Op grond van het onder zoek waaruit ook nog naar voren, komt dat het levensverzekeringsbe drijf een hecht georgani seerd kartel met prijsaf spraken is wordt een aantal eisen geformu leerd om de (zwakke) po sitie van de consument te verbeteren. De verzekeraars moe ten worden gedwongen meer, betere en verge lijkbare informatie over hun polissen te geven; de winstdeling van le vensverzekering moet, evenals de regeling voor de afkoop van polissen, worden verbeterd; aan de harde ver koopmethoden moet paal en perk worden ge steld. vakbekwame tussen personen en meer zicht op hun (onafhankelijk heid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13