Keus is samenwerking |>f samen verdwijnen' 'Land kan geen sterveling meer missen' en Israëli's aan één tafel 'Culturele genocide op Molukkers in Nederland' "De zenuwen" voor dat examen? !aa nternationale conferentie over kernbewapening: Montessori- en Vrije scholen erg in trek Batavus Rijwielen trekt mensen aan Hogere spaarrentes vindt u bij Bank Mees Hope. Komt u eens langs. Nieuw toelatingsbeleid treft Surinamers in Nederland nauwelijks Sd optiplan 02510 25645' ÖtfNO Ontvoerd Turks meisje terecht Rita iANDAG 24 NOVEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET H 3 •tli Ferry Mingelen BISTER DAM „Ja hè. - achtig land hè. die Israëli's A bben daar toch heel wat iresteerd met al dat groen de woestijn". De jonge ATSfodse vrouw zegt het op ^{ottende toon. Na jaren was afgelopen zaterdag weer gVJXns op een PvdA-studiedag tkn Amsterdam over het Mid- 8 di n-Oosten. en dat viel niet Iers ee' i de wel oI ze al die aren niets jn opgeschoten met die discussie, t is allemaal al zo vaak gezegd, het ek blijft steken in het eerste dium" u teleurstelling werd niet door vei congresgangers gedeeld. „Het is dd! ch mooi zo een stel bij elkaar te zien Begin-aanhangers tot vertegen- ordigers van het Palestina Comité, nog Palestijnser zijn dan de Pa- tijnen zelf En dat toch allemaal in partij' namelijk moet de PvdA-koers wor den ten opzichte van het Midden- Oosten. Het ontwerp-verkiezingspro gramma Weerwerk is voorzichtig op dat punt. Onder het motto „Ieder het zijne" krijgt Israél zijn veilige en er kende grenzen en de Palestij nen hun zelfstandige staat Terugtrekking van Israël uit de bezette gebieden (behoudens grenscorrecties) en we derzijdse erkenning van Israël en de PLO vormen daarbij de aangegeven Maar de hamvraag, wat de PvdA zelf moet doen om deze verdelende recht vaardigheid naar vermogen te bevor deren. daarover vermeldt Weerwerk niets Twee stromingen ie**1880- het is mo°i- een poli- J ,|g£ portH 7iillrA nitoAnlnnAnrlo cfrn. ke partij zulke uiteenlopende stro- tigen binnen de gelederen heeft. ïïa>ar dat schept wel problemen. Wat Op het Midden-Oosten-congres zater dag bleken ruwweg twee elkaar be strijdende stromingen het partijbe stuur in de tang te nemen. De eerste, de „Israël-lobby" legt er de nadruk op dat andere problemen in het Midden- Oosten. zoals de oorlog tussen Irak en Iran. veel bedreigender zijn voor het Westen dan het Palestijnse probleem. De PvdA moet zich daarom meer op die algemene problematiek gaan richten. Israël en de PLO vormen in Kiü-of-ei dat kader, werd zelfs gezegd, „een detail" aan dat detail „een allesoverwgende waarde toe. kiest daarbij duidelijk de kant van de Palestijnen en wenst dat in het verkiezingsprogram van de PvdA gehonoreerd te zien. De strijd tussen beide vleugels zal zich bij de vaststelling van het verkiezingspro gram waarschijnlijk toespitsen op de vraag of de PLO al of niet officieel erkend moet worden door Nederland, op aandrang van de PvdA. Het huidi ge ontwerp verkiezingsprogramma zegt daar iets over. Het partijbestuur houdt vooralsnog het been stijf: de eis van officiële erkenning wordt afgewezen. PvdA- buitenlandsecretaris Maarten van Traa zegt desgevraagd: „Wij willen goede contacten met de PLO. Deze organisatie is een politieke realiteit, daar kan je bij het streven naar een oplossing van het Midden-Oosten probleem niet omheen. Maar erken ning zou te ver gaan. Daarmee zou je vooruitlopen op het door ons gewen ste proces van wederzijdse erkenning van Israël en de PLO. De PvdA zou dan ook haar invloed verliezen in de Israëlische arbeiderspartij waarmee we nu goede contacten onderhouden. eerst erkennen voordat ze met elkaar kunnen gaan praten of moet die we derzijdse erkenning het doel van be sprekingen zijn. In deze discussie InforTOPPl weerden zich ook de vier buitenland se gasten in Amsterdam: Shamil Sha- raf, een Oostenrijker van Palestijnse afkomst met goede contacten in de gematigde PLO-hoek. Avishai Mar- galit van de „vrede nu"-beweging in Israël. Ali El Samman, Egyptisch journalist en tenslotte Emanuel Si- van van de Israëlische arbeiders partij. het proces zo ingewikkeld." aldus Sharaf. De Israëlische socialist Sivan meende dat die wederzijdse erkenning in in formele. aftastende en aan het pu bliek onttrokken besprekingen aan de orde zou kunnen komen. „Officië le. openlijke onderhandelingen daar over. zijn iets geheel anders," zei hij met nadruk. De „vrede nu"-vertegenwoordiger deed een haast emotioneel beroep op de PvdA zowel Israël als de PLO onder druk te houden om de weder zijdse erkenning te bereiken. „Zolang de PLO haar charter voor vernieti ging van Israël niet verandert, zal het voor Israël te gemakkelijk bijven de Palestijnse rechten te ontkennen, en dan gebeurt er nooit wat." De „PLO-lobby" daarentegen hecht Veel tijd besteeedde het congres aan de aloude kip-of-eivraag: moeten Is raël en de PLO eikaars bestaansrecht „Eerst onderhandelen en daarna pas over erkenning praten, kan gewoon niet", zei hij. Ook de Palestijn Sharaf zag de wederzijdse erkenning als een voorwaarde voor de oplossing van het conflict. Hij benadrukte echter dat dit niet zo gemakkelijk te bereiken is. „Het gaat om een stap-voor-stapbe- TfOtS nadering. Iedere stap heeft zijn prijs. Iedere partij is behoedzaam, wil we ten wat zij terugkrijgt alvorens de stap werkelijk te doen. Dat maakt De zaal bleef uiteindelijk dus mooi met het kip-of-eidilemma zitten. De discussie leverde op dat punt dus weinig nieuws op. Dat Sharaf Israël wel als realiteit wilde erkennen, het is al eens eerder gehoord in Palestijnse kring, en al zou het nieuw zijn, de heren spraken toch slechts op per soonlijke titel. Zo persoonlijk zelfs dat het PLO-kantoor in Brussel het nodig vond te verklaren dat Sharaf op geen enkele manier als woordvoer der van de PLO mag worden be schouwd. Maar ook dat bericht zal wel passen in de voortdurende strijd tussen de gematigde en de radicale stromingen binnen de Palestijnse ge meenschap Shamil Sharaf van de PLO aan het woord tijdens de PvdA-discussie over het Midden-Oosten in Amstetidam. Rechts Avishai Margalith (Israël) en achter Sharaf discussieleider Joop van Thijn en Maarten van Traa. Op de achtergrond de Egyptenaar Ali EI Samman en de Israëliër Emmanuel Sivan. Het belang van de discussie tussen deze vier betrokken heren was dan ook niet zozeer wat ze zeiden, maar dat ze het zeiden samen gezeten ach ter één tafel. De PvdA had dan. ook met enige trots aangekondigd dat het in Europa nog niet eerder was voorge komen dat zo een gevarieerd gezel schap zich in één lokaliteit had ver enigd om over het Midden-Oosten te praten Was men juist daarom niet teleurge steld over het povere resultaat? ..Ach. zei een PvdA-woordvoerder „niemand had verwacht dat hier eventjes in Amsterdam de basis zou worden gelegd voor een vredesak koord tussen Israël en de Palestijnen En niemand, bleek zaterdag had evenmin verwacht dat er tussen de verschillende PvdA-vleugels ten aan zien van het Midden-Oosten vrede zou worden gesloten. pwi baa Je too o<u al| advertentie kit Bert de Jon* [STERDAM „Wij droomden in het verzet tijdens de Ie Wereldoorlog van een betere wereld. We zijn echter "steeds in het verzet Nu verweren we ons tegen de dijke dreiging van de atoombewapening Ook van dit st zijn de normen en waarden niet politiek gebonden, rom staan wij voor de keus: of samen te werken of te lwijnen." militaire en politieke centra, waar de beslissingen vallen. „De kerk voelt zich verantwoordelijk voor de vrij heid. die niet bestaat uit gewelddadig doden." i harte kreet van Aart J. Kliest i de Landelijke kontactgroep ver .lensioneerden 1940-1945 paste nderwel in het kader van het twee i congres over de kernbewape- ng, dat het afgelopen weekeinde in iet Sonestacongrescentrum en de MdSt ÏS VOl ominicuskerk in Amsterdam is ge- iuden bedoeling van deze ontmoeting i na te gaan wat de kleine en lelgrote Europese Staten (er wa- |deelnemers uit twaalf landen) te- de kernbewapening kunnen Schouten, secretaris van het Sa- kingsverband Stop de neu- tn-bom-Stop de kern-wapenwed- hoopte dat het gesprek in Am- im en hij herinnerde aan de ijke gang van jaken op de con- itie in Madrid het intematio- klimaat zou kunnen verbeteren sprek zou een begin moeten Ija *an een nieuwe dialoog van Oost 1 en tussen Oost en West. iten: „Ons bindt het zoeken van éne wegen om uit de impasse geraken." ash Hoe ernstig die impasse is. gaf oud- l' reraetsman Kliest nog eens aan: „In de historie is niets te vinden, dat ergelijkbaar is met dë toestand nu. De oorlogen van vroeger bestaan niet meer Er zijn straks alleen maar ver- iezers." Jo Spier, die eveneens actief an het verzet deelnam, onderstreep- wat Aart Kliest zei: „We hebben ir een gemeenschappelijke vijand: atoombedreiging. Eén van de on- T pnstlge voortekens van het toene- nend geweld is het injecteren van het acisme Maar we zijn erg gelukkig. _»i Jo Spier, „met het élan. waarmee eW onge mensen zich verzetten tegen de toomoorlog." Sva Furth, secretaresse van het Ne- dcrland Auschwitz-comité (zij is de C enige overlevende van haar familie). sprak in dezelfde geest: „De vorige P I oorlog heeft 65 miljoen levens gekost We moeten ledereen mobiliseren voor afl! de vrede." Kerken Het thema van het forum in Amster- jet» dam was: „Wat kunnen loi) doen te lgen de kernwapenwedloop?" Dat -wij" slaat niet alleen op de eventuele rol van de kleinere landen om de bewapeningswedloop tegen te gaan. maar ook op de persoonlijke verant- in woordelijkheid Bisschop H. Ernst *an Breda sprak over de verantwoor delijkheid van de kerken, die het niet moeten laten bij een uitspraak tegen ef het bezit en het gebruik van de kern- nü wapens. „Kernwapens", vulde mevrouw Sinie Strikwerda aan, „zijn In strijd met de pretentie van de kerken die verkondi gen dat er recht is op leven." Zij sprak namens „Vrouwen tegen kernwa pens". „Voor de vrouwen is nu de maat vol. In het verleden hebben we altijd in tijden van oorlog de rommel mogen opruimen." 8inie Strikwerda: „We grijpen nu naar andere midde len. Wij willen niet verdedigd worden door wapens die het leven aantasten. Dat willen wij als vrouwen en als mensen niet." Evenals de theoloog Dlck Boer ver zette ze zich tegen het doemdenken. Men probeert ons nu vertrouwd te doen raken met de gedachte, dat er toch niets meer aan te doen is en dat de totale catastrofe onafwendbaar is. „Het is hoog tijd. dat de kerk hier tegenin gaat", zei Dick Boer. „Ontwa pening en vrede vormen een reële belofte. Het zit er in, als we dat willen. Onze vredesbewegingen zijn ook een machtsfactor. Door deze macht kan de fatele ontwikkeling worden tegen gegaan." Meindert Stelling noemde het bezit en gebruik van kernwapens een mis daad tegen de menselijkheid en een misdaad tegen de vrede. Hij riep de aanwezigen op dit internationale con gres op hun regeringen te verstaan te geven dat zij weigeren te vechten met atoomwapens. Dat is speciaal de plicht van de individuele militairen. Wat de kleinere Europese landen die niet direct zijn betrokken bij de SALT-akkoorden kunnen doen. kwam er het afgelopen weekeinde nauwelijks uit. Duidelijk werd wel. hoe vrees voor de kernbewapening zowel in West- als in Oost-Europa is toegenomen. Dr. Johannes Pakaslathi, de secreta ris van de Finse vredesraad (de be langrijkste politieke leiders hebben er zitting in) klaagde, dat door de vestiging van Amerikaanse bases het militaire evenwicht in Noord-Europa wordt verstoord. Steeds kwam ook weer het plan van de Amerikanen ter sprake om kruis raketten in West-Europa te statione ren. Mevrouw dr. Olga Sukowic van de Zuidslavische liga voor de vrede zei grote bewondering te hebben voor de besluiten van Nederland en België nog niet te beslissen over de plaat sing van deze raketten. Van een onzer verslaggevers MADRID Een de gelegatie van de ..Republiek der Zuid- Molukken" uit Nederland heeft bij de deelnemers aan de Europese Veiligheidsconferentie in Madrid aangedrongen op een veroordeling van Nederland voor zijn politiek jegens de Zuidmolukse gemeenschap. Met een Groenf. Betaalcheque en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. De delegatie, die bestaat uit Otto Matulessy, Brenda Risamenapatty en Maurits Mual. verklaarde dat Ne derland „culturele genocide" bedrijft, omdat het de Zuidmolukkers dwingt Indonesiër te worden of op te gaan in de Nederlandse samenleving. Het drietal verklaarde terroristische ac ties uit het verleden af te keuren, maar zei die wél té kunnen begrijpen, omdat de jongeren die daaraan deel namen zich als natie zagen ver dwijnen. De Zuidmolukse delegatie zou graag zien dat de veiligheidsconferentie on middellijk een speciale onderzoeks commissie in zou stellen. De Zuidmolukkers zijn een van de derwijs. Hij noemde verschillende voorbeelden, waaruit blijkt dat ge meentebesturen de oprichting van bijzondere scholen op algemene grondslag proberen te vertragen of tegen te houden, uit angst voor ver lies van leerlingen op de openbare school. Belangrijk Oproep Kapitein Meindert Stelling van de Nederlandse luchtmacht, die reeds openlijk te kennen heeft gegeven het bezit en gebruik van kernwapens af te wijzen, wees de politici op hun verantwoordelijkheid. De keus is: een radicaal „nee" tegen kernwapens of er toch aan vasthouden. Dat laatste doet de lijsttrekker van de PvdA, Den Uyl. Het gevaar is dat je toch weer afglijdt naar de bewapeningswed loop. Bernard Tuijttens, van de Vlaamse socialistische partij zei over dit be sluit. dat Nederland en België hebben getoond geen vazal te zijn in het NAVO-bondgenootschap. Tijdens het tweedaagse forum kwa men. ondanks de gemeenschappelij ke vrees voor de atoombewapening, evenwel ook pijnlijk de grote ver schillen van opvatting naar voren. Een voorbeeld was prof dr. Klaus Engelhardt uit Oost-Duitsland. die zonder enige zelfkritiek alles weet aan de bewapeningsdrang in het westen. „Toch is het niet voor niets geweest", zei Nico Schouten aan het slot van de conferentie. „Door de zakelijke uit eenzettingen is er meer begrip ont staan voor eikaars standpunt en posi tie. Er blijkt beweging in te zitten. We kunnen zoeken naar nieuwe moge lijkheden." Van onze onderwijsredactie UTRECHT De belangstelling voor het algemeen bijzonder onderwijs blijft toenemen. Hoewel het totale aantal leerlingen in kleuter- en lager onderwijs daalt, worden er nog steeds aanvragen ingediend voor de stich ting van nieuwe Montessori Jena- plan- en Vrije Scholen. Dit blijkt uit het jaarverslag van de vereniging voor bijzondere scholen op algemene grondslag, de VBS. In verschillende plaatsen nemens ou ders het initiatief tot de oprichting van een algemeen bijzondere school als alternatief voor reeds bestaande openbare scholen. De trek naar het algemeen bijzonder onderwijs gaat gepaard met een af brokkeling van het confessionele on derwijs. Tussen 1970 en 1980 liep het percentage leerlingen dat een confes sionele school bezocht terug van ruim 70 tot 66 in het lager onderwijs en van 68 tot 64 in het kleuteronderwijs. Dat verlies trof met name de rooms-ka- tholieke scholen; het protestants- christelijk onderwijs bleef procentu- eef op sterkte. Behalve een lichte groei van het alge meen bijzonder onderwijs is er ook een relatieve groei van het openbaar onderwijs. In het kleuteronderwijs steeg het percentage leerlingen van 25 tot 30, in het lager onderwijs van 27 tot 31 De voorzitter J. M. L. M. Kersten van de VBS zei op de jaarvergadering van zijn bond in Utrecht wel, dat er soms een onfrisse concurrentie is tussen openbaar en algemeen bijzonder on vele groeperingen die dezer dagen in Madrid aandacht vragen voor hun problemen. Amerikaanse Indianen. Rode Khmers uit Cambodja, Oekrai- ners uit de Sowjet Unie, Letten en Litouwers vragen in een nog steeds voortdurende reeks van persconfe renties aandacht voor hun pro blemen Overigens valt niet te verwachten dat de Zuidmolukkers hun probleem op de Madrileense conferentietafel zul len kunnen deponeren Dat zou na melijk moeten gebeuren door een van de Oosteuropese delegaties, aange zien niet aan te nemen valt dat een van de westelijke bondgenoten of een van de neutrale landen in Europa dat zullen doen. De Oosteuropeanen, de Sowjet-Unie met name, zien daar ech ter niets in, omdat zij daarrpee het Westen het recht zouden toekennen zich met de problemen van hun min derheden te bemoeien. En dat willen ze nu juist niet. HEERENVEEN (ANP) - De Batavus intercycle rijwielfabriek in Heeren veen trekt ruim 3,5 miljoen gulden uit om de dagproduktie in 1981 op te voeren van 1.600 tot 1.800 fietsen. Door de uitbreiding worden dertig nieuwe arbeidsplaatsen geschapen. s-Gravenhage. Kneuterdijk IJ: (070)92 40 31; Delft. Oude Delft 165; (015) 14 09 81. door Wim Jansen In samenwerking met de deskundi gen moet de bewapening worden te ruggedrongen en moeten de kerken invloed krijgen in de economische. PARAMARIBO „Dit land kan geen sterveling meer missen", aldus Henk Molleman, leider van de Nederlandse delegatie die de afgelopen week in Paramaribo heeft onderhandeld over het toelatingsbeleid van Nederland. Natuurlijk heeft ook Nederland belang bij het terugdringen van de stroom buitenlanders maar het nu afgesloten verdrag moet worden gezien als een gebaar naar Suriname. advertentie termijnbewaking I brengt rust èn dynamiek in uw organisatie Volgens Molleman is Neder land in hoge mate tegemoet gekomen aan de wensen van de Surinaamse regering. Voor Nederland zou het het een voudigste zijn geweest hele maal geen verdrag aan te gaan. Dat zou betekenen, dat Suriname wat de emigratie betreft behandeld zou worden als elk niet-Europees land. na dat het in 1975 gesloten ver drag morgen afloopt. Surina me bedong echter een bijzon dere positie, omdat er be halve het koloniale verleden een speciale band is: 40 procent van alle Surinamers woont op dit moment in Ne derland Voor de Surinamers die al in Nederland wonen, zullen er overigens nauwelijks proble men rijzen. Molleman: „De meesten zijn inmiddels Neder lander geworden of hebben al een huis en werk. zodat ze mogen blijven. Het gaat er in dit verdrag om nieuwkomers zoveel mogelijk tegen te hou den. zodat Suriname niet ver der leegloopt. Dat wil de rege ring in Paramaribo ook niet. Daarom is het na 25 november voor Surinamers vrijwel on mogelijk zo maar naar Neder land te vertrekken en zich daar te vestigen" Toeristen In de praktijk betekent dit dat de visumplicht blijft be staan voor de Surinaamse toe risten. Er zijn wel uitzonderin gen: studeren aan Nederland se universiteiten en vooroplei dingen die in Suriname niet bestaan blijft mogelijk, even als een verblijf In Nederland voor medische behandeling. Ook is de mogelijkheid van gezinshereniging uitgebreider dan voor andere buitenlan ders die in Nederland wonen. Een getrouwde Surinaamse man of vrouw mag de partner en de kinderen na één jaar over laten komen, terwijl de termijn voor andere nationali teiten twee jaar is. Molleman geeft echter toe dat dit vrien delijker lijkt dan het is: in de praktijk blijkt het vrijwel on mogelijk binnen een jaar g» schikte woonruimte voor dat gezin te vinden. En dat is een van de voorwaarden voor de overtocht. Ook zal Nederland toestaan dat Surinamers be hoeftige ouders, voor wie in Suriname geen opvang is en 'die van hun kinderen afhan kelijk zijn. over laten komen naar Nederland Een verruim de vorm van gezinshereniging dus. Concubinaat 'Een van de eisen van de rege ring Chin A Sen was de erken ning van het concubinaat als basis voor de gezinshereni ging Dit is echter niet ge beurd. Molleman: „We erken nen dat het ongehuwd samen leven onverbrekelijk verbon den is met de Surinaamse cul- ,tuur. Maar er bestaat dan nauwelijks een controlemoge lijkheid en dat betekent vrij wel zeker een grote sluikmi- gratie." „We hebben op dit punt in feite een compromis gesloten, de Surinaamse regering gaat kijken of het mogelijk is het ongehuwd samenwonen te re gistreren. Dan willen wij wel overwegen dia vorm van con cubinaat te laten gelden voor gezinshereniging Strijdpunt tijdens de onder handelingen was een eventu eel generaal pardon voor ille gale Surinamers in Neder land. Dat zijn niet alleen men sen die zonder visum via Bel gië of Duitsland ons land zijn binnengekomen, maar ook Surinamers die voordat de vi sumplicht gold. naar Neder land kwamen en daar zonder vergunning zijn gebleven. „Het is praktisch onuitvoer baar". aldus Molleman. Op het moment dat zoiets bekend wordt, vertrekken volle bus sen in Turkije richting Neder land. En het ministerie van justitie zal zeker geen heksen jacht op illegale Surinamers gaan houden. De instructie is dat illegale Surinamers pre cies zo worden behandeld als andere illegalen." Remigratie Over de door de Surinaamse regering gewenste remigratie van Surinamers in het buiten land naar hun vaderland is in het verdrag niets opgenomen Dat is een puur Surinaamse aangelegenheid. De Suri naamse socioloog drs. J. Men- ke waarschuwde gisteren in een lezing ter gelegenheid van het eerste lustrum van de staatkundige onafhankelijk heid van Suriname voor al te groot optimisme over het re migratieprogramma. „Massa le remigratie kunnen we ver geten. Het is al vaker gepro beerd ontwikkelingslanden grote delen van de geëmi greerde bevolking teruj; te la ten halen, maar het is nog nooit gelukt", aldus Menke. Hij pleitte ervoor naar alter natieve mogelijkheden te zoe ken. „Het feit dat er vrij veel werklozen in Paramaribo zijn. betekent niet dat we geen mensen meer nodig hebben. Grote groepen hebben het land verlaten en hun plaats is ingenomen door bewoners uit het binnenland. Daardoor zit Paramaribo met een grote be volkingsgroep die een laag op leidingsniveau heeft. On danks de werkloosheid is er een groot gebrek aan werk krachten", aldus de socioloog. ROTTERDAM (ANP) - Hét twintig jarige Turkse meisje, dat vorige week zaterdag in Rotterdam in een auto werd gesleurd en sindsdien spoorloos was. is terecht. De politie van het Brabantse Oss vond haar in het huis van de 27-jarige Turk H. A. deze is samen met zijn 20- jarige landgenoot en vriend Z. U. ge arresteerd wegens wederrechtelijke vrijheidsberoving. Volgens de Rotterdamse politie werd het meisje ontvoerd, omdat Umet haar wilde trouwen. De familie van het meisje, die zo'n huwelijk niet wil de. schakelde de politie in. nadat U zijn vriend naar Rotterdam had ge stuurd om te bemiddelen. advertentie Veel mensen hebben voor of tijdens school- en rijexamen wat ze noemen „de zenuwen". Zij kunnen zich minder goed concentreren en maken daardoor vaak onnodig fouten. Gelukkig is er voor hen Valdispert, dat ook zonder bezwaar door kinderen gebruikt kan worden. Valdis pert iseënzuiver natuurprodukt uit de va- leriaanwortel. Valdispert brengt u weer tol rust maar maakt niet loom of slaperig. Valdispert dragees zijn gemakkelijk in te •nemen. Vraag nadrukkelijk Valdispert. Uitsluitend bij apotheker en drogist. Lees vooraf de gebruiksvoorschriften. „We spelen een leuk spelletje. We draaien nummers en wie de meeste gesprekken krijgt, heeft gewonnen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3