hilips, Karel Emanuel Goed beeld van oorlogsellende Slaapverwekkende tekst bij sprankelende platen Winkeldiefstal is eerder mannen- dan vrouwendelict O' soede sociale roman ian Pieter Terpstra hristelijke partijen niet door kleine luyden groot geworden Frankenstein niet verrassend Goed geschreven, maar onzinnig itet in 21 NOVEMBER 1980 BOEKEN TROUW/KWARTET HS 19 W. F. Stafleu jst aantrekkelijke en be- figuur van Philips <Je jTjongste bastaard, Philips JourgondiC- (1465-1524), bis- [van Utrecht, is onderwerp K proefschrift van J. Sterk. jdeerde de inventaris van Fboedel op slot Duurstede, van zijn hofschilder jert en de biografieën van »uer en Heda. en schreef 5 een nieuwe historische van Philips, die hij een j edelman en een typische :efiguur noemt. Ie rol van Philips als mece- de beeldende kunst komt |orde Een vredelievend bis wil-en-dank, die niette- eens op oorlogspad Ij had ook beter als admi- feeland kunnen blijven, naar Italiaans model een itige residentie had met iding waar kunstenaars len aan verbonden waren. breder publiek bedoeld is van Peter Lahnstein ovei Fraai geschreven, boeiend todat de lezer in de verlei- it. nogal onkritisch Lahn- volgen in zijn grote bewon |voor deze keizer-tussen-mid- u-en-nieuwetijd, die ech- e tekenen der tijden weinig i heeft, en bijvoorbeeld ge- raad wist met Luther en latie. ondanks Kareis le- strijd tegen de pausen ■et van een eenzame lige. steeds zieker wor st. die zich te paard of pet *1 begaf van de ene hoek a uitgestrekte rijk naar het altijd onderweg, van de Ne- len naar Duitsland, naar En- Inaar Italië, naar Spanje. Lahnstein heeft de goede inval ge had. Karei in zijn voetspoor te vol gen. Daardoor krijgt de lezer tal van beschrijvingen te lezen van steden en landschappen waar het leven van Karei V zich heeft afgespeeld Dat maakt dit tot een informatief en levendig boek, waarin de mense lijke kanten van deze typisch Ne derlandse monarch naar voren komen. Emanuel Emanuel van Portugal en Emilia van Nassau niet bepaald de be kendste figuren uit de vaderlandse geschiedenis. Toch. een boek als dat van dr. Van de Kamp over deze twee voorouders van hem. biedt ge legenheid tot een hernieuwd ken nismaken met de Nederlandse en Europese historie uit de tijd van Filips II en prins Maurits. Want Emanuel was de zoon van koning Antonio van Portugal, wiens wan hopige strijd tegen en ondergang door de vervolging van Filips II op zichzelf al een opzienbarend ver haal is, en Emilia was een van de vele kinderen van Willem, de Zwij ger (en Anna van Saksen). Het is allemaal uiterst gedetailleerd be schreven. daarom voor fijnproevers, genealogen en geïnteresseerden in literatuur over vorstelijke families zeer belangwekkend. Bovendien een haast romantische liefdesge schiedenis. een gemengd huwelijk, tenslotte een scheiding: Emanuel naar Brussel. Emilia met zes doch ters naar Oenive. een romanbewer king waard. Philips van Bourgondië 1465-1524, als protagonist van de renaissance, door dr. J. Sterk. Uitgave De Wal burg Pers. S32 bis., 58,50. Karei V. heerser over de onde en nienwe wereld, door Peter Lahnstein. Uit gave Elsevier, 268 bis., 29,50. Emannel van Portugal en Emilia van Nassau, door mr. dr. J. L. J. van de Kamp. Uitgave Van Gorcum, 284 bis. 89,50. rini Schets uit de 'dagboeken van Fran kenstein' van de nieuwe Adam, die de baron in het leven riep. maar die geen verbeterde versie was van de oude: een vaal gezicht, wezenloze ogen, dun en gedeeltelijk uitgeval len haar. Het monster van Frankenstein een succesnummer in de bioscoop wereld heeft nu ook zijn entree gemaakt in de wereld van het boek door de uitgave van de (kunstma tig) vergeelde „Dagboeken van Frankenstein". Deze dagboeken zouden zijn geschreven door nie mand minder dan Viktor VIII en tevens laatste Baron van Franken stein en temidden van de boedelres- ten van de familie Frankenstein in Oenëve ontdekt door een Zwitsers historicus. Op zichzelf best een leuk idee zo'n zogenaamd „dagboek", maar daar is het helaas bij gebleven. De uitge ver heeft de gele verfspuit over de pagina's gehaald en roept nu ent housiast: driekleurendruk. Het is bij die spitsvondigheid gebleven Het „dagboek" is op geen enkele manier verrassend en voegt nauwe lijks iets rfieuws toe aan wat filmre gisseurs en tekstschrijvers reeds lang hadden bedacht. Daarom is het alleen maar een dure grap ge worden. want voor het boek stel dat u het toch zou willen hebben moet u 35,- betalen. 'De dagboeken van Frankenstein', bezorgd door Rev. Hubert Vena- bles, Uitgeverij Heureka, Weesp, 126 pag. 35,-. Jrp. Het jaar 1979 „Het jaar in woord en beeld" is het 360 grote bladzijden dikke, zeer fraai en degelijk uitgevoerde ency clopedisch jaarboek waarin de Win kler Prins-redactie verslag doet van het Jaar 1979, daarin bijgestaan door een grote kring deskundigen. Ter inleiding korte hoofdstukken over de regeerperiode van koningin Julana en over de vrouw in de poli tiek (Annelien Kappeyne. Margaret Thatcher. Slmone Veil), een alfabe tisch gedeelte, een necrologie en bevolkingsgegevens van Nederland en België. Een veelzijdige en be trouwbare actualisering van de en cyclopedie. De rijke illustrering ver dient aparte vermelding. W.F.S. rJac. Lelsz leven van de wind" heeft Terpstra een sociale roman even, die mogelijk bij sommi- nige irritatie zal oproepen. c 1 men hem bepaald niet kan P1 len een eenzijdig beeld te 1 gegeven De grieven van het re. zeer strijdbare socialisme duidelijk over. maar er is tnde correctie, kritisch tegen- - hetgeen de bewogenheid van j ffijver met het smadelijke lot msten overigens onverlet laat. ka, Journalist, kriticus en ro- tier. bedient zich van eenvou- r* *'der Nederlands. Hij weet erhalen voorts genoeg span- verlenen (tenslotte is hij ook de man die met succes de •reeks van de overleden •schrijver Havank voort- de aandacht van de lezer Ie doen verslappen „Wij leven van de wind" speelt aan het einde van de 19de eeuw. Een Friese christen-onderwijzer trekt naar een volksbuurt In Amsterdam om daar met veel zelfopoffering, ook in materiële zin, te strijden te gen de onderdrukking van de eco nomisch zwaks ten. Hij loopt mee achter het blazoen van Domela Nieuwenhuis, staat midden in de maatschappelijke strijd van die da gen die soms in bloed wordt ge smoord. en wordt tenslotte zelf het slachtoffer van zijn idealisme. De onderwijzer, die zijn baan verliest bij het christelijk onderwijs, waar bij men enige overeenkomst be speurt met de zaak-Fedde Schurer, vertaalt de eisen van het Evangelie vooral in sociale zin. Op die manier komt de kerk schuldig te staan, blijft het christendom beneden de maat. Hij is getrouwd met een vrouw, die hem eensdeels goed begrijpt, en ook bewondert. Maar ze heeft ook haar twijfels. 8oms leidt dat tot verwij dering. temeer daar hij radicalist wordt, vërgaande consequenties wil aanvaarden, zelfs bereid is omver werping van de maatschappij door geweld te tolereren. Ze hervinden elkaar echter telkens weer. Hun ver houding wordt prachtig beschre ven. met een beheerst soort innig heid. Aan het taalgebruik is soms te merken dat we honderd jaar verder zijn. In die zin dat actuele begrip pen als herverdeling van bezit, ver andering van structuren enz. wor den vermeld met veel vroeger geda teerde uitdrukkingen als „Dood aan het kapitalisme". „Slaven, werpt uw ketenen af" e.d„ een vermenging die soms toch wat hinderlijk is. „Wij leven van de wind" is een vervolg op ..Een stad aan het water", maar kan daar ook onafhankelijk van worden gelezen. Pieter Terpstra: „Wij leven van de wind". Uitgave Zomer en Keuning, Ede. 191 pagina's. Prijs 17.90. De roman „Veldpostnummer onbe kend" van de Westduitser Westduit ser Will Berthold, handelt over het lot van het gezin van de Berlijnse hoofdbesteller Arthur Kleebach. die gedurende de tweede wereldoor log vijf zonen in militaire dienst heeft. Berthold heeft over de ellen de van dit gezin een geloofwaardig boek geschreven, al lijkt het daar in het begin niet zo erg op. De auteur is niet sterk ln psychologische ob servaties, maar daarin zoekt hij ook niet zijn kracht. De lezer volgt meer het lot van de zoons, in Frankrijk. Noord-Afrika en Rusland (vooral in Stalingrad) Gaandeweg blijkt dat Berthold de frontbelevenissen be schrijft als ervaringen van de diep ste ellende, en niet zoals te dik wijls gebeurt als een huzarenver- haal. Vermoedelijk steunt zijn re laas op ervaringen uit de eerste hand. Twee zoons sneuvelen, twee raken in krijgsgevangenschap, en de vijf de komt om bij een bombardement. De vader zit in de gevangenis we gens belediging van Hitler, de moe der is geestelijk en lichamelijk een wrak. en de dochter gaat een trieste toekomst tegemoet omdat ze uit medelijden een blinde oorlogsinva lide trouwt. Een dergelijke cumula tie van ellende was aan het eind van de oorlog in Duitsland aan de orde van de dag. Berthold beschreef alles in hoofdzaak vanuit de fronten, en ook dat is in overeenstemming met de werkelijke gang van zaken, wan* eenmaal in frontdienst, zagen de mannen hun huis en hun land nau welijks terug. Op pag. 147 en 148 hanteert de acteur de befaamde dubbele mo raal. Zoonlief Freddie bezoekt een luxe bordeel, en ontsteekt in heilige verontwaardiging als hij daar z'n zuster ziet. zonder op het idee te komen dat hij er zelf evenmin hoort. Ook die dubbele moraal is authen tiek. Bertholds boek geeft een goed beeld van wat oorlog is. Will Berthold: 'Veldpostbummer onbekend'. Uitg. De Boekerij (Else vier). Omvang 233 pag. Prijs 24,90 C. G. v. Zw. De moderne geschiedenis door re clamemakers. Zouden we dat nou wel doen? Het is al gedaan. „Het kan wel op al is het lekker", heet het boek dat de geschiedenis van kleine man tot Jan Modaal behandelt. Aan de hand van advertenties door de ei gentijdse historie. Toen het Ge nootschap voor Reclame ln 1978 jubileerde, werd er een succesvolle tentoonstelling gehouden. Toen ook rijpte het plan om er een boek van te maken. Dat is nu verschenen. Een raar boek. De vertoonde advertenties spreken namelijk voor zichzelf. Meer dan een simpel jaartal is er niet nodig om het beeld van Holland anno toen. op te roepen. Een knusse ge schiedenis. Maar blijkbaar werd het toch iets te ambitieus gevonden, om Jan Mo daal maar meteen aan z'n eigen wordings verhaal over te laten. Er moest minstens tekst bij om de grootste onnozele hals ook nog te bereiken. Het gevolg daarvan is een heel raar boek. Aan de hand van een gortdroge, slaperige gids wordt de lezer langs een historie gevoerd. Platvloershe den te over, clichés slingeren overal rond, vrijblijvend gekeutel dringt uit alle hoeken en gaten door, de gids is slechts benieuwd naar de fooi aan het einde van de rit. Hij blijft overal af en of de bezoekers dat ook maar even willen doen. Wij nemen het hoofdstuk Censuur ln de reclame. Want dat is leuk. Historische censuur. Vergeet het maar. Alles wat de lezer zelf kan bedenken bij het aanschou wen van de platen, wordt ook nog eens een keer verteld. Zonder daar voor de rest nog iets bijzonders aan toe te voegen. Kijk nou toch eens, wat Li be lie met die reclame voor corsetten deed. Ja, dat zag ik ook weL Maar als u tekst gaat vervaar digen bij plaatjes, dan mag ik toch wel wat meer verwachten dan: hier is de Nachtwacht en die is dus mooi. Daar blijft dit boek steken. Het is een plaatjesboek waar ten onrechte tekst aan toegevoegd is. Mooi uitge voerd. Natuurlijk, laat dat maar aan reclamejongens over. Maar in teressant gebracht, met inderdaad het verhaal over die in 1978 nog geweigerde advertentie van de PvdA? En waarom zo'n advertentie het in 1979 wel haalde? Nee, dat verhaal ontbreekt. De gids geeuwt. De lezer ook. Een raar boek dus. De uitzoeker van de illustraties is voortreffelijk ge slaagd. De schrijver even voortref felijk mislukt. Waarschijnlijk hebben we het recla mevak aldus wel betrapt. Kan er nu iemand even op de hoek wat sherry halen? Jan van Lieshout: Het kan wel op al is het lekker. Uitgeverij: Unie boek B.V., Bussum. 160 pagina's, rijk geïllustreerd. Prijs: 24,50 gulden. R. V. George Washington is Amerika's vader des vaderlands. Hij voerde de Amerikanen aan in hun onafhanke lijkheidsstrijd tegen de Engelse troon en werd de eerste Amerikaan se president. Iedere Amerikaan kent zijn nobele gezicht, omkranst door de blonde krullen, die zo'n 200 jaar geleden in de mode waren. Deze Amerikaanse "heilige', deze George Washington, zou in werke lijkheid een verrader zijn, die zijn diensten heeft verkocht aan de Roodjassen (Engelsen). Dit sugge reert hoofdstuk 1 van Giffords 'Het dodelijk document' (The Glendo- wer Legacy). Tijdens de onafhankelijkheidsoor log, in 1778, werd Washington ge dwongen een document te onderte kenen. dat zijn verradersrol bewees. Dit is het onwaarschijnlijke uit gangspunt voor een onwaarschijn lijk verhaal, waarin de CIA en de KGB strijden om het bezit van het document, als dat twee eeuwen la ter plotseling opduikt. Het boek bevestigt de schrijversca paciteiten van Thomas Gifford, die eerder een bestseller had met 'De man uit Lissabon', maar bewijst te vens een te veel aan fantasie en een gebrek aan werkelijkheidszin. Thomas Gifford: 'Het dodelijk do cument'. Uitg. Veen. Omvang 288 pag. door Koos van Weringh Linksonder op de voorpagina van deze krant stond onlangs een gete kend grapje over het niet meer ver volgen van winkeldiefstallen als het om bedragen van minder dan vijftig gulden gaat. Een moeder moedigt haar kinderen aan in dit opzicht dus vooral prijsbewust te werk te gaan. Winkeldiefstal is een misdrijf dat op grote schaal gepleegd wordt en waarover ook heel verschillend wordt gedacht. In de criminologi sche literatuur komen we boven dien de meest uiteenlopende theo rieën tegen om het verschijnsel te verklaren. Hoewel ik natuurlijk begaan ben met het lot van de kleine kruidenier die het slachtoffer van winkeldief stal wordt, heb ik het nooit zo'n „interessant" misdrijf gevonden. In grote warenhuizen, waar zeer veel gestolen wordt, liggen de goe deren zo uitgestald dat ze eigenlijk voor het grijpen liggen. Ik heb trou wens ook wel eens een winkel gezien die „De Kijkgrijp" heette. Overzicht Met zulke agressieve verkoopme thoden hoeft het niet te verbazen dat er veel verdwijnt, hoewel dat nog geen verklaring inhoudt over het waarom van winkeldiefstal Huub Angenent, wetenschappelijk hoofdmedewerker op het Crimino logisch Instituut van de Groningse Universiteit heeft onlangs een boek het licht doen zien dat de eenvoudi ge titel draagt: Winkeldiefstal. In het woord vooraf noemt hij het een „handboek", waarin alle facet ten van dit verschijnsel besproken worden. Het boek, zo vervolgt hij, wil de lezer een volledig overzicht bieden zowel wat betreft het ont staan. de omvang en de oorzaken van winkeldiefstal als wat betreft de bestrijding ervan. Dat is dus nogal wat en dat allemaal in een boek van 175 bladzijden Maar de schrijver stelt ons niet teleur. Hij ziet inderdaad kans in dit be stek een zodanig overzicht te geven dat de lezer van de genoemde facet ten behoorlijk op de hoogte raakt. Achtergrondinformatie, waarin vooral gegevens uit vele onderzoe kingen zijn samengevat, heeft hij in een kleinere letter laten afdrukken hetgeen de overzichtelijkheid zeer ten goede komt. Groei In het eerste hoofdstuk maakt An genent duidelijk dat de omvang van de winkeldiefstal gelijke tred ge houden heeft met de groei van de winkelbedrijven. Uit een in het boek afgedrukte grafiek blijkt dat er meer winkeldiefstallen geregis treerd worden naarmate het vloer oppervlak groter geworden is. Terecht waarschuwt hij ervoor hier direct van een oorzakelijk verband te spreken: het is een constatering. De omvang van de winkeldiefstal kent twee aspecten: de schade voor het bedrijf en het aantal diefstallen dat gepleegd wordt. Wat de schade betreft komt Ange nent tot een schatting van 300-500 miljoen gulden per jaar Over het aantal gepleegde diefstallen wordt veel gespeculeerd en dat is ook be grijpelijk. want er is moeilijk achter te komen. Observatie-experimenten leren dat het percentage klanten, dat steelt ten minste op vijf mag worden ge schat. Die worden niet allemaal ge pakt. De aantallen ter kennis van de politie gekomen diefstallen zijn de laatste jaren aanzienlijk toege nomen. In een Amsterdams warenhuis waarvan cijfers bekend zijn dat is lang niet altijd het geval valt tussen 1960 en 1969 een stijging te constateren van 340 percent wat het aantal betrapte personen betreft. In de Nederland omringende landen zijn dezelfde ontwikkelingen waar te nemen. Mannendelict In het hoofdstuk over de leeftijd en het geslacht houdt de schrijver zich uitvoerig bezig met de gedachte dat winkeldiefstallen een typisch vrou wendelict is. een gedachte die al een lang leven achter zich heeft. Toch blijkt zij niet juist te zijn. Onder de winkeldieven zijn die van het vrou welijk geslacht niet oververtegen woordigd. Angenents conclusie is zelfs, gelet op een vergelijking van de aantallen betrapte mannen en vrouwen met de aantallen mannen en vrouwen die winkels bezoeken, dat winkeldiefstal veel eer een man nendelict is. Belangwekkend is het hoofdstuk over „de oorzaken" van winkeldief stallen, waarin eveneens met een paar populaire opvattingen afgere kend wordt. Eén daarvan is dat er zoiets zou bestaan als kleptomanie, een ziekelijke steelzucht, een on weerstaanbare drang om iets weg te pikken. Een andere is die waarin verband gelegd wordt tussen biologische ei genschappen van de vrouw die sa menhangen met de voortplanting (menstruatie, zwangerschap, over gang) en het plegen van winkeldief stallen. Angenent laat zien dat hier over geen uitspraken kunnen wor-. den gedaan. Het onderzoek, vooral het vroegere, dat op deze gebieden verricht is toont vele gebreken. En vefel onderzoek moet nog gedaan worden. Maatregelen Naast deze onderwerpen komen in- het boek vele andere aan de orde, zoals de maatregelen tegen winkel diefstal en de problemen die zich daarbij voordoen of voorgedaan hebben, de aangifte, vervolging en veroordeling en de meningen over winkeldiefstal die in de bevolking leven. Geschat wordt dat tussen de 5 10 procent van de dieven betrapt wordt, wat dus een zeer laag percen tage genoemd kan worden. Voor ieder die op de één of andere manier met winkeldiefstal te maken heeft is dit een nuttig boek, dat ook lees baar is. De uitgever meldt op het achteromslag dat de schrijver zich onderscheidt door eenvoudig taal gebruik. Dat is ook zo, hoewel de grens tussen eenvoudig en een beet je oubollig soms dicht genaderd wordt. De waarde van het boek wordt nog verhoogd door een uit voerige literatuurlijst en uitsteken de registers, zowel van de aange haalde schrijvers als van de behan delde onderwerpen. Over elk als misdrijf omschreven gedrag zou een dergelijk boek voorhanden moeten zijn. Koos van Weringh, hoogleraar in de criminologie aan de Universi teit besprak Huub Angenent, Winkeldiefstal, VUGA bv, 's-Gravenhage, prijs 29,-. w. F. Stafleu We ti bek waarin dr. Gerben Abma King naak de wortels van de dergang van Thorbeckes liberalen en het verdwijnen van de conserva tieven. ging naar de wortels van de "Rótroil Wionele politiek en waarop hij neveil iin 'Ktober aan de VU promoveer- om verschillende redenen le- «rd. vooral om de beschrij ft ÏJJ .een verschijnsel dat in een f* j vaak onderbelicht wordt: li V? kerkelijke en geestelijke *kelingen Jreschrijft het Friese réveil, iuswaar in een uithoek van 'd optrad, maar van waaruit nbare impulsen zijn uitge- iu k een verschijnsel dat in de helft van de negentiende "et politieke gezicht van ons eng bepalen:dat van de con- "M* partijen - tegelijk de on- Anders dan de gereformeerde af scheidingsbewegingen (afscheiding, doleantie) bleef het Friese réveil op treden binnen de hervormde kerk. die daardoor ontwaakte uit een langdurige dommel en bureaucra tie. Duizenden gelovigen stroomden van heinde en ver naar predikanten als Felix en Becking, die in dorpen als Heeg het ware Woord verkon digden. Met paard en wagen, per schip, te voet trok men, soms al de avond tevoren, over modderige wegen naar de geliefde voorgangers. Lad ders werden tegen de muren van de kerk gezet, dakpannen gelicht, ra men geopend om de menigte die geen plaats in de kerk kon vinden, te laten meeluisteren. D$ middag werd doorgebracht in de open lucht, de psalmen weergalmden, tot de avonddienst allen weer bijeen bracht. Schokeffect Toch is Friesland een van de meest onkerkelijke provincies Anders dan in de zuidwesthoek, waar con fessionele gemeenten aan deze ople ving herinneren, is er in het oosten veel onkerkelijkheid. Want ook het modernisme heeft er invloed gehad, in diezelfde tijd Evenals de réveil mensen gewaagden de modernisti sche predikanten van een godswon der: de ontdekking vrij te zijn van het dogma, van de bijbel, van Jezus Alleen, ze preekten de kerken leeg. Hoe ontstonden die geestelijke op levingen? Abma noemt het een schokeffect na een grote armoede raakte ons land (althans raakten de boeren op het platteland) ln een ongekende welvaart. Het keerpunt was 1847. Onbeschrijflijk is dan de ellende in een land dat nog geen industrie kent: epidemieën, misoogst, aard appelziekte, roggeziekte. muizen plaag. de prijzen vliegen omhoog, het volk roert zich. Het jaar 1848 mag een topjaar zijn voor de Neder landse politiek, Thorbeckes grond wetswijzigingen trekken in het land minder aandacht dan je zou ver wachten. Alles wat politieke meningsvor ming kan bevorderen, ontbreekt: jftrtijen, kranten, algemeen kies recht. Kamerleden zijn haast allen juristen, die op eigen gezag verga deren. Groen van Prinsterer noemt zich geen staatsman, maar evange liebelijder. Kuyper zal eens in De Standaard opmerken dat op een zeker moment alle antirevolutionai re Kamerleden miljonair waren. Het zijn dan ook volgens Abifca niet de „kleine luyden" die de christelij ke partijen hebben grootgemaakt. Het kader van de confessionele par tijen komt in de beginjaren niet zozeer voort uit de kring van kerke lijke ambtsdragers of van de zoge naamde kleine luyden, maar uit die van de niet onaanzienlijken en meestal welgestelden. „Natuurlijk komt men de maat schappelijk laagsten van 1850-1870 in de politiek niet tegen om de een voudige en welbekende reden dat zij niet mochten stemmen. Maar bij de petitionnementsacties ter gele genheid van de onderwijswetgeving bleken ólle maatschappelijke groe peringen vertegenwoordigd te zijn; de laagste soms boven op de lijst." Emancipatie In het verband van de confessionele partijvorming van een emancipatie te spreken lijkt ook Abma terecht; echter niet een emancipatie in maatschappelijke maar meer in psychologische zin. de nieuwe be weging schiep nieuwe helden, verte genwoordigers van een „nieuw" ge loof, maar door de bank genomen zeker geen onaanzienlijken. De ge koesterde en bij sommigen gelief koosde aanduiding „kleine luyden" berust volgens Abma meer op idea lisering en romantisering van het beeld dan op feiten en werkelijk heid. Onjuist noemt de schrijver ook de mening dat de orthodoxen in een isolement verkeerden. Integendeel, verbluffend noemt hij de aandacht die zelfs een provinciale pers als de Friese voortdurend aan de bewe ging van Groen en zijn persoon be steedt; de aandacht is voor een be weging van zo geringe omvang eer der buitensporig; „alsof de meester rondliep met een atoombom op zak". Geloof en politiek, confessionele partijvorming in Friesland, door Gerben Abma, 530 bis. Uitgave Friese Pers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 19