Méér bestuurlijke inbreng Tilburg uit dal 'tr Wilfried 1 fT Schaakolympiade steeds groter Elegante kleding voorde extra forse en lange man High De Ollander verslaan mensen in de sport "WAT BEN JE STIL?" IK GENIET A iSS ckeyselectie or Karatsji ierzoek naar d motorcoureurs ede prestaties eltennisters Handbalverbond werkt aan beleidsnota Peternousek denkt nog niet aan stoppen Pattinama vier duels geschorst Portugal wint Deen Jacobsen naar Feyenoord 2^5 ÓAG 21 NOVEMBER 1980 SPORT TROUW/KWARTET P 13/RHS 15 HAAG Bondscoach Wim van en heeft zestien spelers aange- voor het hockeytoemooi om de ©ions Trophy, dat in de eerste van januari in Karatsji wordt iden De definitieve groep be ult de doel verdedigers Pierre mra (Amsterdam) en Joost tuis (HCKZ) en de veldspelers pc Bouwman (HOC). Maarten lambergen (HCKZ). Arno den i (Oranje Zwart), Job van der [HOC). Bob Jan Hillen (Amster- Jan Carel Jenniskens (Tilburg), pierik (Hattem), Jaap Schultz [nger Studenten). Cees-Jan Die- 1 (Bloemendaal), Theodor Doy- Bloemendaal). Ties Kruize j). Paul Litjens (Kampong). Iteens (HCKZ) en Ronald-Jan (Bloemendaal) Van de voorlo- aelectie zijn Tjeerd Borstlap 5), Jard Sluiter (DKS) en Mi an Houten (Schaerweyde) afge dichte van het vorige toernooi Champions Trophy, dat begin j in Karatsji plaatsvond, heeft eumen op slechts zeven spelers om een beroep kunnen doen: ins, Bouwman. Den Hartog, veen. Kruize, Litjens en Steens moest toen wegens een knie- verstek laten gaan. Gestopt middels Sikking. Van Eijk. Bol- Ron Steens en Leefers terwijl teenlopende redenen Van As- Hans Kruize en Van 't Hek niet Ikbaar zijn. oorbereiding op het toernooi in [an. waar verder India. West and en Australië meedoen Pakistan en Nederland), heeft tctie elke donderdag in Amstel- een centrale training. Dinsdag het Nederlands elftal in Wasse- cen wedstrijd tegen HOC ter tnheid van het afscheid van rs Ook worden oefenduels ge- op 2 december in Utrecht (te- ampong) en op 9 december te- t Boekaniers (in Amstelveen), os een trainingskamp van 17 tot cember in Barcelona speelt Ne- cc voorts drie wedstrijden tegen zaterdagmiddag speelt in nerstadion in Amstelveen laamd „afscheidsteam" te- nationale selectie Het ;team" bestaat uit spelers, itelijk hun Internationale hebben beëindigd Het elftal en op een totaal van 884 Iwedstrijden Sikking. Bol- Steens en Leefers zijn de honderd caps gepasseerd 'idsteam" ziet er als volgt Jebbink. Van der Staak. Hans Kruize; Ron Steens. Van Asbeck; Van Eijk. Van en Van 't Hek. CH Het hoofdbestuur Tlandse Motorsport Bond ft een drietal juristen be nden een onderzoek in te ar de gang van zaken rond d in de Belgische plaats en Distel. Daar kwamen itus drie Nederlandse cou- •t. Schilder en Brouwer) om Rn In de maanden, volgend op Rdstrijd. ontstond er grote be- binnen de NMB, die onder leidde tot een bezetting van het tau in Den Bosch. Tijdens idere algemene ledenverga- werd het hoofdbestuur, toen Ier leiding van de inmiddels streden Van Bokhoven, ver een onderzoek te laten instel- heeft het bestuur nu gevolg egeven :EB Bettine Vliesekoop en Lira de Kruiff hebben in Zagreb t eerste dag van de open Joego- iche tafeltenniskampioenschap- 'C Uitstekende prestaties geleverd, xi waar werd het Nederlands vrou we eam In de tweede ronde van het pp ntoernooi door Noord-Korea uakeld (1-3), daartegenover belangwekkende individuele ..iingen op ranglijstspeelsters. Mnnenteam werd door een ne- °'3Jag tegen Bulgarije (1-3) in de ironde uitgeschakeld. ADVERTENTIE am De internationale speciaalzaak in de maten 53-61 en 56-72. Bel ons even voor een GRATIS kleurenbrochure uuuerrunshops^^ X Amsterdam: Singel 407, tel. 020-22.14.36 Rotterdam: Weena 148 150, tel. 010- 11.36.91 Arnhem: Jansbinnensingel 15. tel. 085-42.45.18 J Van onze sportredactie AMSTERDAM - Het Nederlands Handbal Verbond (NHV) houdt van daag en morgen in Lage Vuursche haar jaarlijkse Algemene Verbonds vergadering. Als punt zes op de agenda staat de behandeling van de discussie-nota van het Verbondsbe- stuur. waarin beleidsvoornemens voor de toekomst zijn opgenomen. Een algehele discussie over deze nota moet leiden tot een definitieve beleidsnota, die in Juni 1980 aan de Algemene Verbondsvergadering zal worden voorgelegd. Een belangrijke stelling in de dis cussie-nota is. dat het NHV streeft naar een grotere bestuurlijke in breng in de overkoepelende orga nen, de NSV (Nederlandse Sportfe deratie), het NOC (Nederlands Olympisch Comité), het NSO (Na tionaal Sport Overleg) en de SNS (Stichting Nationale Sporttotalisa- tor). Het NHV vindt die grotere in breng op bestuurlijk niveau pas send voor een organisatie met meer dan 100.000 leden. Dit, inderdaad niet geringe leden aantal, is uiteraard niet het enige argument voor het NHV om meer zeggenschap binnen bovengenoem de organen na te streven. Eerder dit jaar presenteerde het NHV haar fi nanciële verlangens aan het NOC en de SNS. En die verlangens logen er niet om. Het NHV-bestuur vroeg een totaalbedrag van maar liefst 900.000 gulden. Dit zou nodig zijn om de deelname aan vier WK-toer- nooien in 1981 te financieren. Het NHV heeft volgend jaar een druk en dus duur programma. In februari strijden de mannen om de wereldti tel, in oktober volgen de meisjes, in november de vrouwen en in decem ber de jongens. Ondanks de toezegging van het NHV. dat er na 1981 veel minder geld nodig zal zijn, zit het er niet in dat de subsidiegevers (de 8NS keert jaarlijks een bedrag van zes miljoen gulden uit) de aanvraag van negen ton zullen honoreren. Het NHV stelt zich op het standpunt dat de subsi diegevers een zekere verplichting hebben, maar men is bij het NHV realistisch genoeg om met een ge deeltelijke of zelfs gehele afwijzing van het verzoek rekening te houden. Mocht dit laatste inderdaad het ge val zijn. dan denkt het NHV aan een uitbreiding van de financiële moge lijkheden uit (shirt-)reclame en sponsoring. Het Verbondsbestuur heeft zich onlangs uitgesproken als voorstander van shirtreclame en een speciale commissie gaat zich verdiepen tn het fenomeen sponso ring, waarvan al veel handbal-vere nigingen gebruik maken. Het NHV heeft een hernieuwde uitgave uitge bracht van het „Sponsoring-raam- contract", waarbij aandacht is be steed aan de toetsing van de con tracten bij de NSF. Het NHV is van mening dat de eventuele opbreng sten uit reclame en sponsoring met name ten goede zullen moeten ko men aan extra activiteiten van de nationale selecties. Het is merkwaardig dat er in de discussie-nota met geen woord ge rept wordt over die nationale selec ties. Zowel bij de mannen als bij de vrouwen heeft de begeleiding van de vertegenwoordigende teams de laatste jaren nogal in het slob geze ten. Vooral bij de nationale man- nenploeg was er sprake van een uitzichtloos lijkende impasse, waar aan na de komst van de Tsjech Jan Kecskeméthy een einde is geko men. De situatie bij de vrouwen daarentegen is ronduit zorgelijk. De aanpak van de Hongaarse trainster Ilona Venema-Ignècz heeft geleid tot veel bedankjes en ruzies. De kracht van de Nederlandse vrou- wenploeg heeft mede door de ver houding tussen de spelersgroep en Ilona Venema-Ignècz een duidelijke aderlating ondergaan. De discussie-nota richt zich wel. zij het summier, op het beleid rond het sporttechnisch kader. Op 28 januari 1980 trad Bert Bouwer bij het NHV In dienst als STK-functionaris. Het oorspronkelijke plan was om Bou wer zijn werkzaamheden in het noorden des lands te laten uitvoe ren, maar door huisvestingsproble men kon dit niet doorgaan. Dezelf de moeilijkheden waren er de oor zaak van, dat Bouwer ook niet op het Verbondsbureau in Zaltbommel aan het werk kon. Besloten werd tenslotte dat Bouwer voor een half Jaar naar Limburg zou worden ge stuurd. Zoals bekend is dit gedeelte van Nederland echter een florerend handbalgebied, waar de stuwende krachten van Bouwer overbodig zijn. Het NHV beseft dit en er zal op korte termijn een evaluatie plaats vinden over Bouwers werkzaamhe den. BIJ het NHV bestaat de indruk dat het STK-beleid te veel omgeven wordt door stringente regels. Het Nederlands Handbal Verbond meent dat de huidige uitvoering van het beleid rond het sporttech nisch kader niet uitnodigt tot plaat sing van meer STK'ers. door Erik Oudshoorn TILBURG Vraag niet aan George Peternousek of hij dit seizoen van plan is te stoppen, want dan moet hij het antwoord schuldig blijven. Dat was vorig jaar wel anders. Al in een pril stadium liet de gerenommeerde 33-jarige ijshockey-verdediger van Tilburg Trappers en het nationale team weten, dat hij een streep wilde zetten onder zijn carrière. Op het hoogtepunt van de roem. in een Olympisch jaar, een beter afscheid was niet denkbaar. Er lonkte bovendien een trainersloopbaan bij een vooraanstaande eerste divisieclub. Maar zoals wel meer topspelers, kwam Peternousek op zijn beslissing terug. Gevleid door aanbiedingen van Amsterdam en Heerenveen Flyers, die hij evenwel belden liet lopen, besloot de geboren Tsjech toch nog een Jaartje vast te knopen aan zijn imposante spelerscarrière. George Peternousek heeft bij Tilburg Trappers magere en vette jaren mee gemaakt. Toen hij twaalf Jaar gele den besloot zijn vaderland de rug toe te keren, stond de Brabantse ploeg aan het begin van een roemruchte hegemonie, die zeven Jaar zou stand houden. Na het vertrek van Jack de Heer naar Heerenveen Flyers zakte Tilburg langzaam weg naar een be denkelijk niveau Vorig seizoen werd een bijna „onmogelijk" dieptepunt bereikt. Niet alleen rezen de Interne conflicten de pan uit, maar ook miste het Trappers-team de play-offs. Pe ternousek deelde overigens niet ln de misère. Hij maakte een constant sei zoen door en ontpopte zich tijdens de Winterspelen als een van de beste Nederlandse verdedigers Vandaar ook de belangstelling van diverse clubs, vandaar ook de beslissing om door te gaan. „Ik dacht dat de tand des tijds aan me begon te knagen, maar achteraf gezien was Ik als enige die mening toegedaan. Na dit seizoen zal Ik opnieuw bij mezelf te rade gaan en een besluit nemen", licht Peter nousek nog eens toe. Zijn toekomstplannen blijven dus vaag. Maar dat is niet verwonderlijk, aangezien de omstandigheden mo menteel geen enkele aanleiding ge ven om er een punt achter te zetten. De Trappers lijken zich onder de nieuwe coach Steve Robson lang zaam op te trekken uit het diepe dal waarin zij verzeild waren geraakt. Na een wat aarzelende seizoenstart lijkt de ploeg nu rijp voor een periodetitel, die recht geeft op een plaats ln de na competitie. Op de competitielad der van de eerste divisie steeg Tilburg met stip van de zevende naar een derde plaats. „We moeten weer reke ning gaan houden met die Braban ders", mompelde Heerenveen-voor zitter Koos Krlkke onlangs bezorgd. Zijn collega Sjoerd Terpstra van Am sterdam ondervond dat vorige week vrijdag trouwens aan den lijve. De hoofdstedelijke kampioens pretendent verloor ln deeigen Eden- hal verrassend met 5-6 van Tilburg Trappers. George Peternousek: „Een aantal clubs, waaronder Heerenveen en Am sterdam, heeft ons kennelijk onder schat Ergens begrijpelijk, want in het begin van het seizoen speelden we George Peternousek ook niet sterk. Robson heeft wat tijd nodig gehad om te experimenteren Vincent van Schilt was niet de juiste doelman voor Tilburg. Gelukkig is Hans Christiaans jr. teruggekeerd uit militaire dienst; dat scheelt nogal wat Nieuwkomer Bill Wells blijkt een geweldige versterking. Hij scoort makkelijk en zorgt binnen het team voor de nodige rust." De robuuste verdediger acht zijn ploeg nu ln staat om kampioen te worden. Is dat niet wat voorbarig? Peternousek; „Ik ben overtuigd van onze titelkansen. Heerenveen heeft te veel kwaliteitsverlies geleden Collard is geen vervanger voor de De Heer. Er lopen ln Nederland tientallen Col- lards rond. Amsterdam werkt volgens mij te professioneel. Dat werkt door op de Instelling van de spelers. Er wordt in eerste instantie aan geld gedacht, dan pas aan de prestatie. Het betaalde voetbal kent ook zo'n situatie. De verhouding tussen geld en prestatie wordt ook daar uit zijn verband gerukt. De weg. die Amster dam heeft ingeslagen vind ik zinloos. Het Nederlandse ijshockey is nog lang niet toe aan dit soort professio nalisme." Peternouseks vizier staat dit seizoen ook gericht op het Nederlands team. Als een tot Nederlander genaturali seerde Tsjech claimt hij al Jaren een vaste plaats in de Oranje-formatie. Half december kan hij ln dit verband een ex-landgenoot begroeten: Gustav Bubnlk, de nieuwe bondscoach. Pe ternousek kent hem als trainer/coach van Pardubice, Pilsen Budejevice en Finland. HIJ schijnt een gewaardeerd persoon te zijn in Tsjechoslowakije. „Met Finland heeft hij het Tsjechisch nationale team verslagen. Dat heeft indruk gemaakt", herinnert Peter nousek zich. De Tllburger ziet weinig nadelen in het aantrekken van Bubnik. „Het Is wél zo", zegt hij „dat Bubnik zich aan ons systeem zal moeten aanpassen Het heeft geen zin om Canadezen het Tsjechische ijshockey op te dringen. Hij zal zich tot het geven van enkele nuttige wenken moeten beperken. De functie van een ijshockey-bonds- coach wordt vaak overschat. Het earn moet goed draaien en als dat inder daad gebeurt, profiteert de coach. Dat is met Westberg ook jarenlang het geval geweest." Stand bekercompetltle Amsterdam 14-22 Heerenveen 13-17 Oronlngtn 12-12 Tilburg 13-17 Red Eagles 13-12 Nijmegen 13-16 Utrecht 13- 8 Assen 13-12 Smoke E. 12- 0 ZEIST De Excelsior-speler Ton Pattinama is door de tuchtcommlssie van de KNVB voor vier wedstrijden geschorst. Hij kreeg bovendien een boete van 250 gulden. Pattinam kreeg de straf naar aanleiding van de derde gele kaart, die hij afgelopen zondag opliep in het bekerduel tegen FC Vlaardingen. In die wedstrijd toonde de scheidsrechter vijf keer het geel. Eén daarvan kreeg de Vlaardingen- speler Ludwlg. Het was zijn derde Ludwig werd voor twee wedstrijden geschorst en moet een boete betalen van 125 gulden. De straffen zijn T Pattinama (Excelsior) vier wedstrijden en 250 gulden boete: J Frandsen (PEC Zwolle) twee wedstrijden en 200 gulden boete. F Nijsaen (FC VWi twee wedstrijden en 150 gulden boete. F Ludwlg (FC Vlaardingen). twee wedstrijden en 125 gulden boete. B Haver kort (AJax.'Jeugd): twee wedstrijden en 100 gulden boete: O Burgert (PEC Zwolle'Jeugd) twee wed strijden LISSABON Door een overwinning met 1-0 op Noord-Ierland heeft Portu gal de leiding genomen in groep 6 van het kwalificatietoernooi om het we reldkampioenschap voetbal. De Por tugezen delen de eerste plaats met Schotland. Beide landen hebben drie punten uit twee wedstrijden en het zelfde doelgemiddelde van 1-0. De overwinning van Portugal, op Noord-Ierland kwam in de tweede helft tot stand. Een kwartier na rust scoorde Jordao het enige doelpunt. Er waren in Lissaobon 60 000 toe schouwers. Voor Noord-Ierland. dat tot voor de wedstrijd groepsleider was, betekende dit de eerste neder laag. GROEP 6 Schotland 2 110 3 1-0 Portugal 2 110 3 1-0 Noord-Ierland 3 1113 3-1 Israel 3 0 3 0 3 1-1 Zweden 4 0 2 2 2 2-6 ROTTERDAM Feyenoord heeft de Deen Johnny Jacobsen gecontrac teerd. Jacobsen, die 25 Jaar is. werd aangetrokken van Fremad Amager, de club waar Nielsen, Amesen en Lerby ook voor speelden. Hij tekende een contract dat hem 2'/> jaar aan Feyenoord verbindt. Indien de over schrijvingsformaliteiten snel worden afgehandeld kan Jacobsen zondag reeds meespelen ln de wedstrijd te gen PEC. Pas toen de avond viel, kwam hij echt los. Café des Artistes in een smalle, ietwat oplopende straat in Leuven, liep vol Stampubliek, een groet en een pils. We zaten in een boekje, de camera was weggezet en Wilfried van Moer kwam op stoom. De Belgische profvoetballer had in zo'n twintig minuten een tipje van zijn gedachtenwereld opgetild, iets wat prettig, leerzaam en bij tijden ook amusant te noemen was. Een goed verteller dus, die, twee uur eerder, staande in een vrijwel lege kleedkamer van het Heizelstadion vrij bewust „neen" had gezegd, toen ik hem vroeg een televisie-interview toe te staan. „Neem een van de anderen," stelde hij voor met iets van een stukje misnoegen op zijn gezicht. Het was me meteen duidelijk, dat Van Moer zijn avond verder privé wilde vullen en dat hij geen behoefte had aan Hollandse inmenging. Tegenstander als ik ben van door- drammen in zo'n geval berustte lk maar, maar zei toch nog iets in de trant van „U hebt een vrij grote populariteit in Nederland Vijf minuten later, na wat gegoo chel met excuses en voorstellen van mijn kant, zat ik naast hem in een overgrote Mercedes. Deze Duitse automobielen worden meestentijds bereden door mensen die heel veel op de zaak kunnen afschrijven. Een dergelijke voiture had ik niet aan een profvoetballer toegedicht. Maar toch! Het elkaar aftasten ging in feite eenvoudig. We hadden dezelfde kermissen in de Antwerpse sportwe reld en het gesprek liep daarna vrij vlot; er viel geen klemmende stilte en dat is al heel wat als je elkaar nog nooit van je leven gezien hebt. Van Moer reed soepeitjes door het gehaaste Brusselse spitsuur. Eigen lijk wilde ik graag met hem naar zijn eigen café in Hasselt, maar om een of andere reden had Van Moer geen zin om de Hollandse gasten daar een kijkje ln zijn keuken te gunnen. Hij had afgesproken in Leuven, bij een bevriende barman. Een uitbater heet zoiets in het Vlaams. René Vandereyken. een an dere Belgische international, zat daar ook nog een pint te vatten, een gewoonte die me uiterst sympa thiek voorkwam. Van Moer bleek een goed gastheer, vertelde waar we reden, hoe fraai het Leuvense wel was, over de schei ding van de Nederlands- en Frans talige universiteit. Toen we door Leuven zelf reden bleek hij ook be reid mooie geveltjes aan te wijzen. In het café heerste gepaste rust. Een drietal klanten flipperde zich door het bitteruur heen, elders werd een kaartje gelegd, twee dames za ten aan het raam en wij gingen kletsen over de voetbalwedstrijd België-Nederland. Ervoor, tussen- het praten door en daarna werd bier gedronken. Belgisch bier, van de plaatselijke brouwer en vooral heel van veel. Eerst in de normale glazen, later in zogenaamde fluitjes. Op verzoek van de voetballer zelf, die uitlegde dat de smaak dan langer behouden blijft en dat je zó niet zo veel tot je neemt. De avond was nog vroeg: „Van een pint heeft een sportman geen last," had hij opgemerkt. En zonder de indruk weg te geven een straf innemer te zijn, dronk hij met verbluffend gemak het gerstenat naar achteren. Hij zat te zitten, met een baard van ten minste één dag en keurige, dure kleren aan. Een kleine man met een hoog voorhoofd, goed bespraakt, vriendelijk en Vlaams. Vormelijk ook. met datgene dat met name zovele voetballers ken merkt, namelijk its van terughou dendheid. Iets in de manier van praten waardoor de vrager de in druk heefl, dat net niet alles gezegd wordt, dat er met voorzichtigheid gewerkt wordt en dat er om vele klippen wordt gemanoeuvreerd. Maar toch ook met iets van een bodem van vriendelijkheid, waar door niets beledigd wordt. Van Moer spaarde de Ollanders, maar tussen de regels door kon je horen, dat hij Zwartkruis maar een maffe trainer vond en dat hij de wedstrijd van woensdag de negen tiende november sowieso door de Belgen gewonnen zag worden. „Vroeger." zei hij, „zouden we tevre den zijn met een draw, nu niet meer." Pas toen de camera weg was en dé glazen weer gevuld werden, sprak hij méér vrijuit. In goed verstaart baar Nederlands, met een duidelijk humoristische ondertoon en met korte en droge grappen en grollen. Van Moer wist alles al van België- Nederland. hij had de wedstrijd voor zichzelf al veertien keer ge speeld. pn, hij wist dat het een schoppartij zou worden. Met afkeer, of iets dat daar veel op leek, keurde hij het bikkelen van de Ollanders af en letterlijk zei hij: „Ik weet zeker, dat in de eerste twee minuten één van juli een gele kaart zal krijgen'.? De naam Hovenkamp werd door niemand van de aanwezigen gei noemd, maar duidelijk was, dat alle aanwezigen hun geld volledig ojj deze Groninger hadden gezet. Van Moer dus ook door Mart Smeets mr Het eventuele opstellen van Tah^- mata werd door de Belgische inter? national kort afgedaan met het ge zegde: „Waardeloos voor een derge lijke wedstrijd". Een toen werd het pas echt gezellig. We verlieten de plat getreden paden van het voet bal en kwamen te praten over lek ker eten, goede restaurants, drank en vrouwen. De schemer was voorbij, het werd echt avond. De pinball wizzards trokken door en nieuwkomers in het café groetten de vedette van de voetbalclub Beveren. En steeds weer kwamen er volle glazen. Moeiteloos noemde Van Moer zijn favoriete restaurants, de specialitei ten, de wijnen en de namen van de eigenaars. Wat een prachtige man. wat een Bourgondiër. Het tafeltje werd een grande bouffe avant la lettre, we smulden op voorhand tot dat we het over restaurants in Ne derland kregen. En dat was een ander verhaal. We spraken af in Amsterdam eens een keer te probe ren om lekker te eten. Met pinten vooraf en met veel gezelligheid na dien We hadden het over stappen, de hort op gaan. of hoe dat dan ook heten mag. Van Moer zei: „Als we woensdag van Olland verliezen trap ik het af en ga ik direct naar Parijs Dan ga ik vier dagen aan de boemel." Een van de aanwezigen vroeg hem hoe het dan moest met de competi tiewedstrijd van Beveren. Van Moer dacht even na en zei: „Jammer dan. maar één keer zullen ze het zonder mij doen. Als we verliezen ben ik weg, dan zien ze mij vier dagen niet." We bespraken de verdere geneugten des levens, lachten veel, brachten anecdotes naar boven en dronken door. „Bier is goed voor een sport man," zei hij nog eens zonder een zweem van alcoholisme. Iedereen beaamde dat zwijgend. We namen er nog eentje. Wilfried van Moer toonde toen zijn gulle en levensblije inslag. „Als ik in Amsterdam kom betaalt u. nu is alles van mij. Hij lachte en ging nog eens met het vingertje rond. En zoals bekend: hij speelt zaterdag gewoon zijn competitiewedstrijd voor Beveren. De kleine Vlaming won de interland, zoals hij dat zo razend graag wilde. De Ollander verslaan, want daar ging het im mers om. ADVERTENTIE Bij mannen al 84 teams op Malta LA VALETTA De Schaakolympia de voor landenploegen is in La Valet- ta (Malta) geopend. Het is de 24e editie voor de mannen, terwijl de vrouwen voor de negende keer bijeen zijn. Bij de mannen doen 84 teams mee en bij de vrouwen veertig minder. De organisatie van dit evenement is steeds moeilijker geworden, omdat steeds meer landen inschrijven. De kleine schaakbond van Malta is er niettemin in geslaagd het toernooi zo goed mogelijk te organiseren. Hoewel het organisatiecomité nog niet geheel naar behoren functioneert, heeft men in elk geval de mooiste speelzaal we ten te vinden, waarin ooit een schaak olympiade werd gehouden. In de 161 meter lange tentoonstellingshal van het Mediterranean Conference Cen ter in La Valetta kunnen voor het eerst in de geschiedenis zowel de mannen als de vrouwenschakers ruim onderdak worden gebracht. Zoals elk jaar is het team van de Sowjet-Unie de uitgesproken favoriet voor de titel. Sinds de Russen voor het eerst in 1952 meededen, hebben zij de Olympiade bijna altijd gewon nen. In de Olympiade van 1978 wer den zij slechts tweede achter Honga rije. Behalve de kracht van de Hon gaarse schakers, was het zogenaamde Zwitserse speelsysteem hier mede de bet aan. BIJ dit systeem spelen alle landen in één grote poule, waardoor niet alle teams dezelfde tegenstander ontmoeten en de toevalsfactor een relatief grote rol kan spelen. Er zal de Russen nu veel aan gelegen zijn om de „schande" van Buenos Aires uit te wissen. In tegenstelling tot twee jaar geleden heeft de Sowjet-Unie dit keer wel de beschikking over wereldkampioen Anatoli Karpow en bovendien in de zeventienjarige Kasparow een belan grijke troef. De Nederlandse mannenploeg be staat uit Timman. Sosonko. Ree, Langeweg, Van der Wiel en Llgterink De samenstelling van het team heeft ook nu weer tot enige onrust geleid. Dit keer was daartoe de aanleiding de bezetting van de laatste plaats, waar voor Donner zich tenslotte terugtrok ten gunste van Llgterink. De beste resultaten die het Nederlandse team in het verleden heeft behaald, zijn de vijfde plaats In Nice (1974) en de tweede plaats achter de Verenigde Staten In Haifa (1976). In dat jaar deden de Oosteuropese landen echter niet mee. De laatste keer. In Buenos Aires, werd Nederland slechts twaalf de Het team ls nu waarschijnlijk sterk, maar de ploeg ls al blij met een vijfde positie. In tegenstelling tot de situatie bij de mannen heeft het team van de Sow jet-Unie bij de vrouwen geen concur rentie van betekenis te duchten. De Nederlandse ploeg, die bestaat uit Erika Belle. Corry Vreeken. Hanneke van Parreren en Carla Bruinenberg, kan tevreden zijn wanneer men erin slaagt een plaats in de eerste finale- groep te verwerven. TENNIS T0*n Okker heeft de tweede ronde van het internationale toernooi in Bangkok iuet overleefd. In twee seta verloor hij van de Indiër Vtjay Amntraj 7-5. 6-4 BADMINTON Het Nederlands vrouwenteam heeft de Interlandwedstrijd in en tegen Zweden met 5-4 verloren. Na de eerste dag leidde Zwe den met 3-1. Op de tweede dag kwam Oranje sterk terug, nivelleerde het verschil (4-4). maar moest in de slotpartij alsnog de nederlaag incas- aeren. De individuele uitslagen op de tweede zijn Lena Axelsson-Joke van Beusekom 11-7. 4-11. 4- 11. Christine Magnusson-Hanke de Kort 9-U 11-3. 9-U. Anette Boerjesson Marjan Rid< 9. 11-6. Kann LindgvistMagnusson-Van B kom De Kort 10-15. 14-18. Boerjesson Bengtsson-RidderKarin Duyvesteln 16-18." 12. 15-10. ROLHOCKEY - Nederland heeft op de vijfde Argentinië Stand 1 Spanje 10 punten 2 Ar gentinlë en Portugal 7. 4. Italië en Chili 5. 6 Brazilië 4,7 Nederland 2.8. Verenigde Staten 0 WIELRENNEN - Jan van Erp. bestuurslid van de BVA8 (bestuur van amateurwielersponsorsi heeft zijn functie ter beschikking gesteld. HU is tot deze stap gekomen, omdat hij zich niet meer kan verenigen met de handelwijze van een aan tal amateursponsors Volgens hem wordt ef en dat tegen de gemaakte afspraken in nog SCHAATSEN De volgende schaatsenrijders nemen deel aan de wedstrijd om de Ijsselcupctte zaterdag in Deventer wordt gehouden. Friesland: Hllbert van der Duim, Yep Kramer Sies Uilkema. Harm van de Pal en Lieu we de Boer Groningen Jan Uitham. Evert Uitham, Max Uitham. Jaap Swaagman en Henk Muller man. Drenthe Anton Bartelds. Henk Ensing. Piet Kleine. Hermann us Moek en Egbert Post Overijssel Rub Vunderink. Joop Pasman. Wun Brink. Andries Kas per. Han Wijlens. Gelder- land Marcel Scheperkamp. Wim Pol. Karei te Winkel. WiUy van Essen en Jan Groot Noord Holland Utrecht Hans van Helden. Frits Scha lij. Miel Govaert, Ron Ket. Fred Runders Zuid Holland: Andre Kraayeveld. Aad van de Marei. Jan Nieuwenhuizen. Hein Vergeer. Leo van Geest Noords Brabant/Limburg Fred van Wil temburg. Chris van der Plaats Frans van ZJn- niq-Bergmann. Haye Haanstra en Peter ygn Leeuwen De mannen rijden een 500- en 1500 meter Ook de vrouwen komen ln Deventer aan de start Hun resultaten tellen echter niet mee voor de IJsselcup

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15