4g I 'Goedkoop' LPG levert risico's op taxichauffeur 8 lucht asivin m Tekening van een lezer ons land slaat geen gek figuur Commentaar eclame is éis i oen fonds wil Schaefer geld lenen Zorg over risico's bij distributie populair autogas nog niet kinderen ouise heeft tadsoeda kinderen (2) kG 19 NOVEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET ouw Nederlandse omroepbestel an twee kanten onder /ware nerzijds is er de technische iing die buitenlandse pro- v speciaal op Nederland mogelijk maakt Ander- Pp,0 er de poging tot uitholling sia ii*nui,: dc s,u'kreclame tzalt vm praat de minister van Vaste Kamercommis- or CRM over de concept- jrtorfc king over reclame op radio sa-nu isie. die minister Gardeniers tel s uitbracht. In die beschik- Sr be« toKte zich een 6mmezwaal ondcrdtachtig graden af dame bij sportwedstnjden meer te keren, zo redeneert ant? isIcr *-atcn wc dc zaak dan >lf m të",crcn om vcrdcr onheil te aar J men te. H dJ h beschikking noemt de mi ca, ie sluikreclame bij sportuit- temd en een maatschappelijk in d verschijnsel. Dat is op z'n t? ecn s'a8 'n dc lucht, 'oonj bli sportwedstrijden is ge want geworden, omdat er nooit -i5ch« [de tegen is opgetreden vei lat betekent nog niet dat de ™eiJ r niet meer weg te denken of (te d is Dat is zeer wel mogelijk Eun m hooguit moed mble ta?«j oed' dan zo n rc8u,cr'n8 l*r zijn te centimeter reclame, zoals en ui ister van CRM nu voorstaat nister haalt er zich ook nog ilvè >°P e"cndc mce °P de hals ivrtt de regulering is niet sluitend :d en zal blijven lekken lingen uit het buiten- in met opgetreden worden, de reclame niet alleen op gericht is. Maar mei die mede op Nederland is. ligt het al veel ingewik- :n voorbeeld: als de Tour in Nederland start, vol- iar gevoerde reclame niet Nederlandse maatstaven, door minister Gardeniers Maar eenmaal bij Putte- in België aangeland, valt meer tegen de sluikreclame Jerncmen In Nederland kan nllfdcrlandse deel zodoende niet inden worden maar het bui- IK IANP) De directie van [emefn Burgerlijk Pensioen K ut niet in op het verzoek van J1 ^fterdamse wethouder Schaefer miljard gulden te lenen Jadsvemieuwtng. De rente van c" mg zou onder de marktwaarde ren directiesecretaris Jadoul' het pensioenfonds de ge- t Amsterdam jaarlijks 175 mil- Ten. als de zeven miljard gul q een rente van 2.5 procent NASIVIN EEN HELE OPLUCHTING tcnlandse deel van dezelfde koers wel Trouwens, wie kan de scheidslijn trekken tussen sport en show? Is een uitzending ais Sterrenslag. als politici en andere bekende Neder landers zich sportief uitputten, een sportuitzending of een showuitzen ding? Kan door de invoering van een sportonderwerp ook sluikrecla me in andere uitzendingen worden gebracht0 Die mogelijkheden staan allemaal open. Natuurlijk zou daar een stok je voor gestoken kunnen worden, als de omroepen zich druk zouden maken over sluikreclame in hun eigen uitzendingen De afgelopen jaren is echter duidelijk geworden dat van de meeste omroepen, op het punt van de sluikreclame, niets is te verwachten. Inmiddels hebben ze voor die hou ding nu een steuntje in de rug gekregen van minister Gardeniers en haar concept-beschikking sluik reclame. Die beschikking ademt trouwens dc geest van andere be schikkingen en nota's die CRM heeft opgesteld, als het over sport beoefening en maatschappij gaat Er is geen enkel behoorlijk onder zoek geweest naar de werkelijke nood van de sport. Er wordt alleen geroepen dat die nood erg hoog is. Een geslaagde lobby zorgt ervoor dat die kreet tot in het beleid door klinkt. Bij elkaar zitten er zoveel haken en ogen aan de beschikking zoals mi nister Gardeniers die voorstelt, dat het de Vaste Kamercommissie niet moeilijk moet vallen haar terug te sturen om het huiswerk over te maken En tegelijk de boodschap mee te geven dat het gaat om sluikreclame die het omroepbestel bedreigt En niet om sport die in zo hoge nood verkeert. Als de minister wat betreft de sluik reclame iets wil regelen, dan zal ze een wetswijziging moeten voorstel len. Beter is het echter in dat geval gewoon op de bestaande omroep wet te wijzen. door Hans Schmlt DEN HAAG Met de voorge nomen verhoging van de ac cijns op benzine (één cent per liter op 1 januari 1981) zorgt het kabinet indirect voor een nieuwe impuls voor een snel populairder wordende brand stof, het vloeibaar gemaakte petroleumgas (LPG). Op LPG wordt geen accijns geheven en het steeds groter wordende verschil tussen het autogas en benzine en dieselolie maakt het voor meer automobilisten aantrekkelijk op gas over te schakelen. Je hoeft niet meer per se een kilometervreter te zijn om de extra kosten van het rijden op gas (het inbou wen van een gastank en een hogere motorrijtuigenbelas ting) terug te verdienen. In het begin van de jaren zeventig werd LPO nog slechts in bescheiden mate in het wegverkeer gebruikt: de hogere motorrijtuigenbelasting woog voor de gemiddelde automobilist niet op tegen het toen nog geringe brand stofvoordeel. Het prijsverschil is in middels echter toegenomen tot zo'n zeven A acht cent per kilometer, waarmee rijden op LPO reeds bij 15.000 kilometer per Jaar voordeliger is. Met het verder toenemen van het prijsverschil breidt de kring van po tentiële LPQ-riJders zich uit (nu reeds meer dan een kwart miljoen) en de verwachting is dat het LPO-gebruik in het wegverkeer in 1985 bijna vier keer zo hoog zal zijn als tien jaar geleden De regering heeft echter de vraag opgeworpen of dit prijsverschil wel rechtvaardig is en een werkgroep met vertegenwoordigers van verschillen de ministeries beraadt zich sinds eni ge tijd op de vraag of het huidige prijsverschil dient te worden ver kleind of uiteindelijk zelfs geheel moet verdwijnen. Dezè studie, waar van nog niet bekend is wanneer ze zal zijn afgerond, heeft in kringen van de blijde rijders voor de nodige onrust gezorgd, waar een ..aanslag" wordt gevreesd op wat wordt genoemd een „schone, goedkope en veilige brand stof. Deze voorstelling van zaken is echter te simpel en er is alle aanlei ding toe de bevoorrechte positie van LPO tegenover benzine ter discussie te stellen. Smog onder de marktrente zou worden ge leend Verder vindt de direcüe het niet de taak van pensioenfondsen om door middel van fmanciermgsvoor- waarden lagere huren mogelijk te maken Jadoul vindt dat een taak voor de overheid. De beslissing van de directie is nog niet definitief. Ook de raad van toe zicht van het pensioenfonds moet zijn mening over Schaefers voorstel geven Want LPO is niet schoon, niet goed koop en niet veilig. Weliswaar komt bij het gebruik van LPO geen lood en koolmonoxide uit de uitlaat zoals bij een auto die op benzine rijdt, maar daar stpat tegenover dat LPO-nf to ren meer aldehyden produceren, die fungeren als bouwstenen voor de fo- tochemische smog. Minder vervuiling door het wegverkeer bereik Je niet met op grote schaal overschakelen van benzine op gas. maar uitsluitend door minder te rijden. Verder is LPO niet goedkoop. De tot vloeistof ver dichte gassen die vrijkomen bij de winning en raffinage van aardolie, vergen een duurdere apparatuur voor winning, opslag en transport en zijn daardoor als grondstof duurder dan benzine. Het prijsverschil voor de consument wordt bepaald door de accijns. Resteert de veel genoemde veilig heid. Ook die is uiterst betrekkelijk. Uit recent TNO-onderzoek is geble ken dat de gastanks in de auto's van goede kwaliteit zijn en botsingen met goed gevolg kunnen doorstaan. Dat is prettig voor wie zo'n tank in de auto heeft, maar dat neemt niet weg dat de aanvoer, de opslag, het transport en de distributie van LPO ten behoeve van het wegverkeer een voor de sa menleving uiterst gevaarlijke en on veilige keten van handelingen vormt. LPO is. wanneer het vrijkomt en zich met lucht mengt, bijzonder explosief en met een brandende sigaret of een elektrische vonk zijn voldoende om het mengsel te ontstekea De distributie van LPG levert risico's op. Echt grote ongelukken hebben in Nederland nog niet plaats gevonden, wel „kleinere". Zoals het ongeluk met een tankwagen bij Nijmegen bij het vullen van de opslagtank van een LPG-tankstation, twee jaar geleden. Nadat er brand ontstaan was ontplofte de tankwagen pas na een half uur. Het auto- en treinverkeer was stilgelegd, de bewoners van een nabijgelegen woonwijk werd geadviseerd de ramen open te zetten in verband met de explosie. en in 1978 vaardigde de hoofdinspec teur voor de milieuhygiëne, dr N. J. A Oroen, nieuwe (voorlopige) richtlij nen uit over onder meer de plaatsing van de LPG-stations in woongebie Canniiflfr den. Het is niet langer verantwoord. F fe gen, zouden aanzienlijk grotere af standen moeten worden aange houden Richtlijnen t langer t schreef hij de provincies en de ge meenten. het risico van explosies voor de omgeving te negeren. De voorlopige richtlijnen maken het mo gelijk bij nieuwe stations of bij uit breiding van bestaande stations ei sen te stellen aan de afstand tot wo ningen en dergelijke Sindsdien is een groot aantal nieuw- bouwplannen of uitbreidingsplannen van LPG-stations tegengehouden, maar het aantal onveilige situaties is daarmee niet verkleind. Want tegen bedrijven die reeds een hinderwet vergunning h$bbëA«Jsao njet worden tankauto met LPG tegen een viaduct opgetreden, die kunnen- gewoon in reed. moest een gebied in een straal bedrijf blijven Bovendien dragen Jle van ëén kilometer worden ontruimd. De kans op een groot ongeluk met LPG is niet groot de gevolgen van zo'n ongeluk zijn dat echter wel. zoals onder meer bleek bij de ramp op de camping Los Allaques in Spanje en de tientallen ongelukken die vooral in de Verenigde Staten hebben plaatsgevonden. Hoewel betere voor zieningen technische mankementen kunnen voorkomen, blijft het mense lijk handelen een belangrijke en niet weg te cijferen oorzaak van ongeluk ken. Onachtzaamheid, achteloosheid en onbekendheid spelen vaak een rol. Toen in 1978 in Badhoevedorp een Pas de laatste jaren is men doordron gen geraakt van de gevaren van LPG gehanteerde normen duidelijk het karakter van een compromis: om de gevaren voor de omgeving tot binnen aanvaardbare grenzen terug te bren Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw. |ury politieke prent, postbus 059, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon ouden? Nasivin neusdruppels of -spray helpen u snel. Uitsluitend bi| apotheker of drogist. Lees eerst de gebruiksvoorschriften. Mini wereldkampioenschap 1980 in Uruguay Opmerkelijk daarbij was de onwillig heid van de bewoners: 's avonds sta ken verschillende, niet geëvacueerde bewoners van huizen, waarvan om veiligheidsredenen het gas en het licht waren afgesloten, kaarsen aan om iets te kunnen zien. In Nederland hebben zich nog geen grote ongelukken met veel slachtof fers voorgedaan, maar de kansen daarop zijn (met bijvoorbeeld dage lijks 120 tankauto's op de weg en binnenvaarttankers op de druk beva ren Nieuwe Maas in het hart van Rotterdam) permanent aanwezig Voorts doen zich regelmatig kleine ongelukken voor (zo'n vijftig per jaar), vooral ten gevolge van overvul ling waardoor gas vrij komt in een kofferruimte of een garage. Een bran dende sigaret of het aansteken van het licht is dan meestal de oorzaak van de explosie Risico's Vooral uit het oogpunt van de risico's die aan een fijnmazige distributie van LPG zijn verbonden, dient het ont breken van de heffing van accijns op LPG aan de orde te worden gesteld In feite subsidieert de overheid door het niet heffen van accijns op LPG een willekeurige groep burgers, ter wijl het gesubsidieerde systeem een negatief collectief effect heeft op de samenleving. Om de gevaren van het LPG-systeem te beperken, pleit de regionale milieu-inspectie van Zuid- Holland in een nota voor de afschaf fing van de distributie van LPG. Na aankomst op een veilige landings plaats zou LPG kunnen worden ge bruikt als grondstof voor de chemi sche industrie en als brandstof voor elektriciteitscentrales in de buurt van de aanlandingsplaats. Het trans port zou per pijpleiding moeten ge schieden De toepassing van LPG zou daarmee tot een beperkt (industrie)gebied be perkt blijven, distributie over het ge hele land zou overbodig worden en de veiligheid zou aanzienlijk toenemen. Bovendien zou LPG, dat overigens vroeger als bijprodukt werd afgefak- keld, dan een hoogwaardige toepas sing krijgen. Want energetisch gezien is het gebruik van LPG als auto brandstof een laagwaardige toepas- sing. ADVERTENTIE Gegarneerde gebakken scholfilets 8 scholfilets licht zouten, door de bloem halen en lichtbruin bakken Bak wat champignons en stukjes appel in boter goudbruin. Verdeel deze over de warm gehouden vis. Schenk vervolgens de na het bakken overgebleven olie. vermengd mei enkele druppels citroen, over de vis Doe mm met vis omdat 't zo lekker iv Produktschap voor Vis en Visprodukten s-Gravenhage Je kunt je gek lachen of veront waardigd zijn als je wéér een mopje over de Belgen en hun patatten hoort, maar intussen is het echt waar: Belgen moeten onnoemelijk veel patat eten. want volgens de statistieken ste ken zij de meeste al dan niet hete aardappels in de keel van bijna alle EO'ers; alleen de Ieren schij nen er nog iets meer van te kun nen. Om badkamers en toiletten schijnen onze zuiderburen zich minder druk te maken dan om patat. In België geven ze van alle landen van de Europese Gemeen schap wel het meest uit aan de inrichting van hun huis. maar ze hebben er met z'n allen minder w.c.'s en badkamers in huis dan waar ook. Maar genoeg over w.c.'s en aan verwante sanitaire zaken. In het EG-voorlichtingsblad Euroforum staat wel frissere informatie uit de Europese statistieken Over vaatwasmachines bij voorbeeld, waarvan de Italianen er de mees te hebben Of over vlees, waarvan de Fransen de grootste hoeveel heden naar binnen werken 104 kilo de (Frans-)man per jaar De Fransen zijn ook de grootste kaaseters en wijndrinkers van de hele EG. Het zijn de Italianen die de meeste kilo's graan opmaken (122 kilo per hoofd), maar nie mand zal anders verwacht heb ben al die spaghetti moet toch ergens van gemaakt worden maar daarbij krijgen ze ook de meeste groenten binnen. Van staken houden ze niet in Luxemburg, en ze hebben er min der artsen per hoofd van de be volking dan in welk land van de gemeenschap ook. Heel andere dan in Ierland, dat naar verhou ding de meeste artsen telt. Of dat zo blijft is de vraag maar. want in dat land besteden ze het minst aan onderwijs, dus hoe dat in de toekomst met de medische zorg moet is een raadsel. Dat er nu zoveel artsen zijn. is geen luxe: getrouwde vrouwen werken er zelden, maar ze krijgen er wel de meeste kinderen. Of dat met el kaar in verband staat is natuur lijk niet zeker, maar zoveel dok ters is dan wel handig. Nederlanders slaan in deze statis tieken geen slecht figuur We mo gen bepaald matig genoemd wor den vergeleken bij onze EO-broe- ders en -zustere: we hebben het kleinste aantal officiële feestda gen. hebben er niets op tegen dagelijks twee uur te treinen om naar het werk en terug te gaan. hebben het kleinste aantal zie kenhuisbedden. worden het minst vaak in die bedden gestopt en blijven er ook nog het kortst. Toch is de levensduur hier het hoogst, dus aan de ziekenhuizen ligt het niet. We zijn niet de grootste kaas verbruikers, niet de grootste wijndrinkers, niet de grootste vleeseters en hebben niet de meeste auto's Soms schrik Je wel eens van de cijfers die hier verstrekt worden over het wijn verbruik en het aantal auto's op de weg, maar het kan allemaal dus veel erger. Wat ove rigens geen reden is om niet te streven naar de laagste plaats op die Europese ranglijsten, want zo mooi is het nog lang niet. Wie deel 10a van dr L. de Jongs geschiedenis van-de oorlog 1940- 1945 nog gauw voor Sinterklaas wil aanschaffen, zal bedrogen uit komen: het is nog niet te koop Hoewel wij een paar dagen gele den berichtten dat de Staatsuit geverij er in geslaagd was het boek een paar dagen eerder dan verwacht en nog nét voor 5 de cember in de winkels te krijgen die verheugdende mededeling deed een functionaris van die uit geverij ons blijkt dat onjuist de datum van verschijnen was en blijft 9 december. Op gezag van een andere functionaris van de Staatsuitgeverij willen we dat best geloven en doorgeven. Dat Ze is nog geen jaar, maar in haar korte leventje is deze kleine Thaise al in een ander wereld deel ondergedoken geweest en kreeg ze al haar derde naam. Hoe ze vóór juni dit jaar heette, schijnt iedereen vergeten tc zijn, maar in die maand „kocht" het Deense echtpaar Mortensgaard haar van haar behoeftige moe der. noemden haar Louise en we zeker weten dat het misver stand binnen de uitgeverij is ont staan. doet niets af aan het feit dat het geen zin heeft vóór die negende naar de boekhandel te stappen, althans niet voor „De Jong" wisten haar ongemerkt in een boodschappentas vanuit Thai land naar Denemarken te smok kelen. Maar ook in haar geboor teland staan kinderloze ouders op de lijst om een kind te adopte ren. Na vier maanden zoeken wist de Deense politie op ver zoek van de Thaise autoriteiten de kleine en haar pleegmoeder op hun onderduikadres up te sporen, en zette het kind op een vliegtuig naar haar geboorte land. En hier is Louise dan met haar nieuwe pleegouders, het echtpaar Arkadvipak uit Bang kok, dat de kersverse dochter meteen een Thaise naam heeft gegeven: Tadsoeda. Een vrouw van 37 jaar heeft in een ziekenhuis in de Amerikaan se stad Louisville (Kentucky) een flinke zoon gekregen, die ze on middellijk heeft afgestaan aan een ouderpaar, van wie de man de vader van het kind is. De moe der die zelf al drie kinderen heeft, is negen maanden geleden inge gaan op een advertentie, waarin het echtpaar een vrouw zocht die bereid zou zijn tegen betaling van zo'n veertigduizend gulden (beloning plus onkosten) voor hen een kind te baren. De man van het echtpaar zou als vader optreden, maar het kind zou langs kunstmatige weg verwekt worden. De zaak moest geheim gehouden worden, omdat er juri dische problemen verwacht wer den. maar Is toch uitgelekt. Het is nu maar de vraag of de „koop" van de rechter door mag gaan. Ook uitgelekt is het ongelooflijke verhaal van een Argentijnse vrouw in San Antonio een kustplaatsje in Chili die be weert in verwachting van haar vijfenveertigste kind te zijn. De 54-jarige Leontina Albina vroeg op het gemeentehuis een nieuw registratieboekje, waarin Chi leense vrouwen hun kinderen zelf moeten noteren De ambtenaar geloofde niet dat haar eerste boekje al vol was en de woorden- wis eüng die daardoor ontstond, werd toevallig door een plaatse lijke verslaggever opgevangen. Zodoende is Leontina zelfs al voor de Chileense televisie ge weest. waarvoor ze achtduizend gulden kreeg. Een meevaller voor haar en haar gepensioneerde man. want ze moeten van zo'n ƒ250 in de maand rondkomen Bewijzen kan ze niet dat ze aan haar 45ste kind bezig is: Gerardo en Leontina Albina kregen hun eerste kind in 1943 in Argentinië hij is de vader van alle kinde ren en verhuisden in 1955 naar Chili, waar ze opnieuw moesten trouwen, omdat alle papieren bij een brand in hudn Argentijnse huis vernietigd waren, ook de ge boortebewijzen van de vierent wintig in Argentinië geboren kin deren. In Chili kregen ze er nog eens twintig bij. en nu is dan het vijfenveertigste op komst. Onder hen zijn een drieling en vijf twee lingen. Acht kinderen zijn in de loop der jaren overleden, veertien werken er in Argentinië, tien wo nen in de buurt van Chili's hoofd stad Santiago, twee dochters zijn getrouwd en tien kinderen wo- nenn nog thuis. De oudste is nu 36 jaar. de jongste zeven maan den Dat is alles volgens het on bewezen verhaal van mevrouw Albina. die in het recordboek van Guinness zou moeten staan. Haar concurrente die deze plaats tot nog toe bezet, is een Brazili aanse moeder van 32 kinderen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5