Juliana liep liever naast de rode loper 4 De Nederlanden van 1870 postgiro en rijkspostspaarbank Biografen: vorige koningin holt monarchie uit Toch geen Miro in Lelystad Sous-chef Brand- en Transportverzekering WOENSDAG 19 NOVEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET door Fred Lammers AMSTERDAM „Een onvoltooid levensverhaal". Zo noemen dra. Lenie Schenk en Magda- leen van-Herk zelf aan het slot de biografie, die zij onder het motto „Juliana, vorstin naast de rode loper" over onze vorige koningin hebben geschreven. Het is een lijvig boek geworden (412 bladzijden pius nog 48 fotopagina's), maar dat ik na lezing ervan veel wij zer ben geworden over de hoofdper soon kan ik niet zeggen Het is een waar woord, dat de dames Schenk en Van Herk aan Anton Koolhaas ontle nen, dat we de mens Juliana wel nooit zullen leren kennen. Daarmee wil ik niet beweren, dat deze eerste biogra fie van Juliana niet leesbaar is. Wat er de afgelopen 71 jaar zoal over haar is geschreven en in het openbaar ge zegd is erin verzameld. Door het hele boek loopt als een rode draad de afkeer die Juliana diep in haar hart heeft voor haar vorstelijke status. Dat uit zich in de soms een beetje opgelegd aandoende pogingen een gewoon mens te zijn, dat zij door de omstandigheden nu eenmaal niet is. Dat zij zowel letterlijk als figuurlijk naast inplaats van op de voor haar uitgerolde rode loper wil lopen de monstreert Juliana reeds als kind van drie jaar als zij bij een bezoek aan Artis onverwacht op een jongetje in Zeeuws kostuum toeloopt om hem een van de ballonnen te geven, die zij van de Artis-portier heeft gekregen. Een man in uniform is er als de kip pen bij om het prinsesje weer in het keurslijf te duwen. Het protocol staat deze ontmoeting met zomaar een jon getje uit het volk niet toe. Beide kinderen barsten in snikken uit. La ter zal Juliana haar gevoelens wat dit betreft beter de baas zijn. maar wen nen aan de beperkingen die haar blij ven omgeven zal zij nooit. Zelfs met jaren ervaring als vorstin kan zij boos uitvallen tegen fotografen, die in haar ogen werkbezoeken bederven. Met af schuw leest Juliana artikelen waarin zij wordt afgeschilderd als „de zelf thee schenkende baboesjka van de familie Doorsnee". Aan de geruchtmakende Hofmans affaire weet mevrouw Schenk, een genera tiegeno te van Juliana, als nieuw detail aan hetgeen er in de loop der jaren al over is geschreven toe te voegen dat Sefton Delmer als leiding gevend figuur bij de Daily Expres op 29 april 1956 door zijn vriend prins Bemhard is ingelicht over hetgeen zich achter de schermen op Soestdijk afspeelt. Nog dezelfde dag vertelde Delmer zijn schokkende ervaringen aan mevrouw Schenk, die via haar relaties mr. W. F. Schokking, lid van de Haad van State informeerde. Juli ana, de vrouw die volgens haar bio grafen zo goed kan toneel-spelen dat het haar tweede natuur is geworden, moet uiteindelijk tegen haar zin af scheid nemen van Greet Hofmans en daarmee buigen voor de beperkingen die de Nederlandse monarch door de grondwet zijn opgelegd. Wat op bladzijde 309 over de ontkno ping van de Lockheed-affaire staat vermeld heb ik gelezen en herlezen. Tenslotte heb ik mevrouw Schenk gebeld om te vragen of zij de enige in den lande is geweest die op 23 augus tus 1976 (drie dagen voordat het rap port van de commissie-Donner open baar werd) Juliana en Bernhard geza menlijk voor de televisie heeft zien optreden „balancerend op het breek punt van de monarchie". Haar reactie was dat het bewuste hoofdstuk door haar collega is geschreven en dat de betrokken passage haar is ontgaan maar in een eventueel tweede druk zal worden gecorrigeerd Aan het slot van de blografie wordt en passant „onthuld" dat Margriet en Pieter, de „gravin en graaf van Het Loo" in een door Juliana bekostigde bungalow wonen. Juliana is nu begonnen aan het laat ste levensfase. Zij voelt er niet voor. zoals destijds haar moeder, een soort kloosterbestaan te gaan lelden. Haar biografen zien dat niet zonder zorg aan. „Door in de schijnwerpers van de publiciteit te willen blijven staan loopt Juliana de kans hatir opvolgster Beatrix te reduceren tot ornament, een sieraad waarachter haar moeder blijft functioneren als sluitsteen in het gewelf van de Nederlandse mo narchie. Die vermenging van functies £.7, ,.v LELYSTAD (ANP) Het Ahold-con- cern heeft de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders (RIJP) en de ge meente Lelystad laten weten niet in staat te zijn een Miro te vestigen in het hoofdwinkelcentrum Gordlaan. Tegelijkertijd heeft het concern voor gesteld. in Lelystad te starten met een gecombineerd project, waarin ook een Albert Heljn-supermarkt zal zijn opgenomen. Ahold ziet af van de Miro omdat de in 1977 gekozen plaats met de bijbeho rende parkeergelegenheid niet vol doet aan de huidige rendementseis van de Miro-formule Met het besluit van Ahold is een eind gekomen aan een kwestie, die zich sinds 1977 voort sleepte en die de ontwikkeling van het stadscentrum, volgens de over heid. sterk heeft belemmerd. In juni 1977 sloot Ahold een contract met de RIJP om vóór 1 januari 1980 een Miro in Lelystad te openen. Het gemeenbestuur van Lelystad zegt door de handelwijze van Ahold zeer gereserveerd te staan tegenover het doen van zaken en het maken van afspraken met Ahold. Het meent dat er van de kant van Ahold heel wat moet worden gedaan om het geschon den vertrouwen te herstellen Kort geding H gezin tegen uii dool ALMELO (ANP) Voor de van de Almelose rechtbank, J. van den Biesen, heeft gfe kort geding gediend dat het) se gezin Farkas uit Ensch fonsl aannaenannan tairon Aa v aangespannen tegen de Nc staat, die het echtpaar met V» Nie der jarige kinderen Nederig zetten. levens «tw )n»tr net* „Juliana, vorstin naast de rode loper" verschijnt zaterdag bij De Boekerij en kost 45 gulden zal de monarchie uithollen, uiteinde lijk leiden tot de republikeinse staatsvorm. De betekenis van het ko ningschap verdwijnt vanaf het mo ment dat de centrale figuren, de le den van het koninklijk huis, weigeren zich aan de regels van het spel te houden", vinden Lenie Schenk en Magdaleen van Herk. Een wonderlijke conclusie. Koningin Beatrix is er beslist de vrouw niet naar zich door anderen te laten over schaduwen. Wie dat beweert kent haar heel slecht. En mag prinses Juli ana. zolang zij zich daartoe in staat acht, niet een klein deel van de offi ciële verplichtingen die de familie Van Oranje heeft te vervullen op zich nemen? Of moet zij zich voortaan toch tevreden stellen met kopjes thee inschenken en keuvelen met vrien dinnen? Met dat geding trachten ren. die zich politieke vli noemen, de uitzetting te vq K thre itbr Jiug o'nt rj*r |r.nu |f»C* ntbr Itten Dat* De Nederlanden van 1870 zoekt in verband met takenverbreding van de huidige funktionaris op korte termijn Defunktie: Na geruime inwerkperiode zal hij belast worden met de dagelijkse leiding over een achttal medewerkers van de produktgroep brand- en transportverzekeringen. Hieronder wordt tevens begrepen glas-, kostbaarheden-, pleziervaartuigen- en een belangrijke portefeuille gemeentenverzekeringen In deze funktie zijn uitloopmogelijk- heden aanwezig. Vereisten: Middelbare schoolopleiding e Minimaal Assurantie B-diploma (A-diploma geniet de voorkeur) e Het branchediploma Brand of studerende daarvoor e Ruime ervaring in bovengenoemde branches e Goede contactuele- en commerciële eigenschappen Leeftijd tenminste 30 jaar Beloning: Uw aanvangsalaris wordt mede bepaald door de omvang van uw opleiding en ervaring Daarnaast kennen wij goede secundaire arbeidsvoorwaarden Een psychologisch onderzoek kan deel uitmaken van de sollicitatie-procedure. Bent u geïnteresseerd? Wij nodigen u dan graag uit kontakt op te nemen met mevrouw L. Sanna, afdeling Personeelszaken. Telefoon: 020 - 214721, toestel 225. Herengracht 124-128,1015 BT Amsterdam. port r£''^fpG/ °*err>„ le9a<rry o„a oot, Wö Imten voor optisch lozen postgiro en rijkspostspaarbank postbus 90170 5000 LZ TILBURG Niet alleen grote bedrijven en instellingen, maar ook kleinere bedrijven en verenigingen kunnen onder bepaalde voorwaarden vergunning krijgen voor automa tische incasso. Dit betekent dat ook al üw vaste debiteuren (klanten, leden, enzovoort) u kunnen machtigen om de aan u verschuldigde bedragen (premies, fakturen, abonnementen, contributies) voortaan automatisch te laten afschrijven van hun postrekening (of bank rekening, mits u ook van de banken vergunning hebt verkregen). Natuurlijk moeten uw debiteuren u daar eerst toestemming voor geven. Om u daarbij te helpen, stellen wij gratis folders met antwoordkaarten ter beschik king, die wijzen op het wederzijdse gemak. Wat het gemak voor uw bednjf of vereniging is, lijkt duidelijk. Uw administratie wordt danig vereen voudigd en de betaling wordt versneld (waardoor u tijd en dus kosten bespaart). Indien ook u uw voordeel met deze service denkt te kunnen doen, kunt u via de coupon hiernaast verdere informatie krijgen. Ik wil graag informatie over uw kosteloze systeem van automatische incasso. Naam: MilI I I I I I I II I I I i Naam Bedr./Ver.:l I I I I I M I M I I I II II II M Adres:! I I I Postcode/Plaats: I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I J Postrek.nr. bedr./ver. I I I I I I I I In ongefrankeerde envelop versturen naar: Hoofdkantoor postgiro/ rijkspostspaarbank, Afd. Distributiezaken/ Distriktskantoren, Postbus 21009,1000 EX Amsterdam, -v.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 10