kleine krant X AVONDJE Trouw de 'NLI HEBJ1 ZOGERL Bij Kreymborg» De toekomst van kindertelevisie ELKE SECONDE Veertien dagen bidden Camping- Frans Muizemop Saturnus .DINSDAG 18 NOVEMBER 1980 Een buitenkansje óm nü voordelig een mantel of blouson te kopen. Mantels en blousons in allerlei uitvoeringen en stijlen, en natuurlijk zéér modieus en zéér aktueel. Aantrekkelijke prijsjes. Nü bij Kreymborg. Links: Breilook blouson. Tricot kraag, boord en manchetten. Ecru, zwart of grijs. Mt 36-44. Prijs 169 - Nu 129.. Linksmidden: De hit van dit seizoen winddichte jas van gecoate katoen. Im. bontvoering. Grijs, bordeaux of marine. Mt 36-44. Pnjs 249 - Nü 189.- Rechts midden Coat met bindceintuur. O.a.in bouclé. Zwart, blauw, prune of bordeaux. Mt 36-44. Prijs 169. Nü 129.- Rechts. Breilook mantel met capuchon. O.a. 80% wol. Beige. Mt 36-44. Pnjs 279, Nü 179.- Als je bij een ongeluk onmidde weet watje moet doen. kan dat het betekenen tussen leven en dood. De dingen die je weten moet zijn heel klein beetye aandacht ontzettend simpel te onthouden. We hebben ze in een klein boekje overzichtelijk bij elkaar gezet Dat boekje krijgt u door even een kaartje te sturen aan ..Het Oranje Kruis". Statenlaan 81.2582 GE Den Ha Haag TROUW/KWARTET Dinsdag 18 november 1980 Oe Kleine Krant Medewerkenden: Piet Hagen Hanneke Wijgh Johanneke leestemaker Gilles Stoop Brieven en reacties naar Trouw, postbus 859 1000 AW Amsterdam Vier gezinnen uit Ede, Borne, Nunspeet en Harderwijk heb ben zich afgezonderd van de wereld. De zeven kinderen, die bij de groep horen, zitten ai zo'n veertien dagen binnen. Ze gaan niet naar school. De groep van zestien mensen brengt de tijd door met bid den. Zij verwachten in deze periode opdrachten of aan wijzingen van God. De kinde ren, van vier maanden tot vijftien jaar oud. speelden in het begin nog wel eens op straat. Toen er meer belang stelling voor de groep kwam (door krantenberichten, en televisie), werden de kinderen binnen gehouden. De mensen op straat vielen de kinderen lastig met vragen. Om geen last meer te hebben van nieuwsgierige mensen, is de groep nu verhuisd naar een geheime plek. De politie, die contact houdt met de groep, verwacht dat de gezin nen binnen een paar dagen uit elkaar gaan en weer in hun eigen plaats, in hun eigen huis gaan leven. De kinderen kunnen dan weer naar school, of ze in de afgelopen tijd veel gemist hebben op school, is nog maar de vraag. Een van de ouders is zelf onderwijzer en hij geeft de kinderen elke dag een paar uur les. Van een onzer verslaggeefsters WOLFHEZE Gisteren en vandaag praten zo'n veertig televisiemakers met elkaar over kinder programma's. In de bossen verscholen houden ze een 'symposium'. Dat is een bijeenkomst waar diepzinnig over een onderwerp wordt gesproken en gedacht. Deze keer dus over KINDER-TELE- VISIE Het symposium wordt geor ganiseerd door de Stichting voor het Kind. De bedoeling is de kwaliteit van de pro gramma's voor kinderen te verbeteren. De stichting geeft ook prijzen aan de beste kin derprogrammamaker. (Vorig jwar was Aart Staartjes de gelukkig) Henk van Reenen vertelt waarom de stichting dat doet. „Kinderen kijken héél véé televisie. Zijn zijn de belangrijkste groep kijkers. Toch hebben omroepen wei nig belangstelling voor kin derprogramma's. Alleen de AVRO heeft er een aparte af deling voor. Als de omroepen weinig geld hebben, krijgen de kinderprogramma's wat minder. Dat zou moeten ver anderen." Op het symposium worden lezingen gehouden over aller lei problemen van kinder-te- levisie zoals 'Kiezen kinde ren voor de televisie of voor een boek als ze zich willen vermaken?' of 'Moet een pro gramma reclame-vrij zijn of mag er best positief gedaan worden over een tandpasta- merk?' Toppop is bijvoorbeeld een programma vol reclame, het is eigenlijk één en al reclame. De programma's van de Ikon worden nog wel eens gespon sord door derde-wereld orga nisaties. Mag dat. of moet het verboden worden? Het probleem van de kinder televisie is dat er niet vol doende geld is om goede pro gramma's te maken. De om roepen kopen liever een goed kope film uit het buitenland, dan dat ze een duur program ma laten maken. Als je dan toch kinderen programma's wilt maken, moet je ergens geld vandaan halen. Bijna alle programmamakers zijn het wel met elkaar eens: Het is beter om zelf program ma's te maken dan buiten landse films te kopen. Alleen het geld Aart Staartjes zal vandaag een idee op tafel leggen. „La ten we een fonds oprichten," zal hij zeggen, „Uit dat fonds kunnen de kinderprogram mamakers dan geld krijgen voor hun programma's." Wie er nu precies geld in het fonds moeten stoppen is nog niet duidelijk: het ministerie van CRM of particuliere bedrij ven. Als er niet een oplossing voor het geldprobleem wordt gevonden. ziet meneer Staartjes de toekomst van de kinderprogramma's somber in. Een muis en een olifant lo pen over een bruggetje. Boem. boem, trippel, trip-/ pelZegt de muis tegen de olifant: „Wat stampen we lekker, hè?' ';Er zitten twee muizen in I 'icen keukenkastje. Zegt de 'een: Knispers. Ze de ander: Geef mij maar knabbels! Een muis en een olifant gaan lekker zwemmen in een zwembad. Bij het om kleden merkt de olifant dat hij zijn zwembroek is ver geten. „Oh," zegt de muis, .Je mag er wel een van mij Maar stel nu dat een huis houdschool en een mavo gaan samenwerken. Dat ge beurt nu al en in de toekomst zal dat nog vaker voorkomen. Dan moeten de lesprogram ma's van de verschillende brugklassen beter op elkaar afgestemd worden. Je kunt dan twee oplossingen bedenken: óf alleen Engels in de brugklas, óf Engels en Frans voor iedereen. Er is zelfs een derde mogelijkheid: alle drie de moderne talen (Engels, Frans en Duits). Er zijn nu al scholen die dt proberen. Alle kinderen, of ze nu later techniek gaan doen of gymnast!um, krijgen dan alle talen. Maar wel een beet je eenvoudiger dan vroeger. Het gaat er in de eerste klas mer om een beetje aan die talen te wennen. Aan het eind van de brugklas kun je dan nog geen boek lezen, maar misschien kun je je wel een beetje verstaanbaar maken op een Franse camping. Van daar de naam 'camping- Frans' En als je niet van talen I houdt? Ja. dan heb je pech gehad Dan had je beter Franse ouders kunnen heb ben. Dan hoefde Je dat ten minste niet meer te leren. O Saturnus is de naam van een Romeinse god. Maar wie het nu over Saturnus heeft, bedoelt de planeet-met-de-ringen. Dank zij de Amerikaanse ruimteverkenner 'Voy ager 1' weten we nu iets meer over Sa turnus. Voyager betekent 'reiziger'. Het is al weer drie jaar geleden dat de ruim te verkenner werd gelanceerd. Nu heeft hij meer dan anderhalf miljard kilometer afgelegd. Vo rige week vloog hij langs Saturnus een van de negen planeten, die om de zon draalen. En de geleerden vielen bijna van hun stoel van verbazing, toen ze de infor matie zagen die de Voyager aan hen door seinde. In ons zonnestelsel kennen we negen pjan- ten: Mercurius, Venus, Aarde. Mars, Jupi ter, Saturnus. Uranus. Neptunus en Pluto. Elk van die planeten heeft zijn eigen ma nen. De aarde heeft er maar één. maar Saturnus heeft er in ieder geval vijftien Tot voor kort waren er twaalf bekend, maar de Voyager kwam er nog drie op het spoor Saturnus is niet de enige planeet met ringen; Jupiter heeft ze ook. De ringen van Saturnus werden al in 1610 door Galilea waargenomen. Ook de Nederlandse ge leerde Christian Huygens bestudeerde de lenen!" Een muis en een,pors zitten samen op de keukentafel tf eten: Zegt de/poe? tegen de muis: „Mag ik een hapje van jou?" miauw Als je naar de mavo gaat, of naar een school voor havo of vwo. krijg je in de brugklas Frans en Engels En in de tweede klas komt daar nog eens Duits bij -£j.t ur/iuS Maar ga je naar een huis houdschool of een lts, dan krijg je meestal alleen En gels. Dat vinden veel kinde ren al moeilijk genoeg. Bo vendien heb je in het beroeps onderwijs meer praktische vakken en dat kost ook tijd 18 november 198© ringen. Tot nu toe werd gedacht dat het om een klein aantal ringen ging, een stuk of vijf. Maar volgens de informatie van de Voyager moeten we eerder aan een paar honderd ringen denken Een ring moet je je voorstellen als een grote hoeveelheid brokstukken die om de planeet heen vliegen. Doordat ze met gro te hoeveelheden banen om Saturnus be schrijven. lijken het net ringen. Een vraag die de geleerden zich sinds vorige week stellen is of deze ringen de wet van de zwaartekracht wel gehoorzamen. Volgens die wet moeten de brokstukken in de ruimte cirkels of ellipsbanen maken. Maar die gekke ringen van Saturnus gaan, naar het schijnt, hun eigen gang Nu maar wachten op het nieuws dat de Voyager 2. brengt, die volgend Jaar bij Saturnus arri veert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8