chaefer vraagt fonds 4ven miljard gulden Twijfels over herleven 'Christoffel' Verlies 120 banen bij Schuttersveld Puur zilver (oor nieuwe Amno- spaaiders. 'Zuid-Afrika moet gestolen collectie aan joden geven' ML En u, spaart u al bij de Amro Bank? jevaller voor stadsvernieuwing aanwenden' [eerder (19) been missen Gesprek over behoud werk 'Politie gaat te ver met controle op gezin gastarbeider' Winkels blijven langer open Protest tegen loonsverlaging Graven beschadigd in Haaksbergen Stadhuis bezet om woonruimte Rita Verlinden reserveert achtduizend plaatsen op campings ,AG 18 NOVEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET ENSCHEDE (ANP) Het En- schedese Textielconcern Schuttersveld (Gebr van Heek) wil bij reorganisatie 120 van de ruim duizend arbeids plaatsen laten vervallen Het aantal gedwongen ontslagen hoopt het bedrijf tot een minimum te beperken door toepassing van na tuurlijke afvloeiing, de vut en pensi oen In de loop van deze week zal de directie bekend maken hoeveel werk nemers er uiteindelijk op straat ko men te staan. De reorganisatie bij Schuttersveld houdt verband met de slechte cordu- roy-markt. De onderneming leed in het eerste halfjaar van 1980 een ver lies van vier miljoen gulden Dit te kort zal volgens de bedrijfsleiding worden verdubbeld als er niet snel ingrijpende maatregelen worden ge nomen. Directie van Schuttersveld itto, Een onzer verslaggevers ;RDAM De Amsterdamse wethouder Jan Schaefer behoeve van de stadsvernieuwing zeven miljard gul- •nen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, het Mtuilenfonds van de ambtenaren. Schaefer biedt een rente procent onder de marktrente ligt. p;rER b k Schaefer heeft dit pensioen ft grootste van Nederland* je financiële ruimte voor het van geld beneden de markt- ler dat dit hoeft te leiden «inging van de premies of verla kt o de pensioenen. De Amster lethouder leidt dat af uit het 'ze jay van het fonds over 1979 gtaat dat er ongeveer zeven "'•s toegevoegd kan worden aan •ne reserves De totale om- die reserves is daarmee op L.» sgentien miljard gulden geko Jchaefer spreekt van een „gi- meevaller" waarvan de naterdam plannen voor ver ig van oude wijken voor de T? de vier jaar volledig zou kun- dekl anc,ercn rdit Amsterdam die zeven miljard tery ningen zouden beter geïsoleerd kun nen worden. Dat stadsvernieuwings programma. dat voor vier jaar is be doeld. zou zonder de lening van het pensioenfonds duurder uitvallen en de uitvoerbaarheid zou onzekerder zijn. Verlaging n.Vo pensioenfonds kunnen lenen iden daarvan 31.000 nieuwe rn gebouwd kunnen worden, roningen zouden verbeterd worden (één op de tien Am- schi at woningen) en 40.000 wo es. o£ DAM Van de 19-jarige r A H Bos*h^ Rotterdam rond bij een ongeluk zijn »n afgerukt 1 gebeurde tijdens werk- op een N.S.-rangeerter- de Albert Plesmanlaan in Het slachtoffer is naar jgtziekenhuis overgebracht. De ..meevaller" van zeven miljard waarop Schaefer reageert, is ook aan leiding voor gesprekken tussen de ambtenarenbonden en minister Wie gel (binnenlandse zaken) om te bekij ken of de pensioenpremies die de overheid voor haar ambtenaren be taalt. kan worden verlaagd. Dan zou er minder gekort hoeven te worden op de salarissen van de ambtenaren, aldus een suggestie van de ambtena renbonden. De verlaging van de pen sioenpremies zou ook een aanslag doen op de reserves van het pensioen fonds Het verzoek van Schaefer om een lening voor de stadsvernieuwing past in de actie die hij al twee jaar voert voor een sociaal beleggingsbeleid van de pensioenfondsen Met het pensi oenfonds POGM voor werkers in de gezondheidszorg, voert Schaefer als sinds een half jaar gesprekken daar over. Die hebben nog niet tot resulta ten geleid, onder andere doordat de Verzekeringskamer die toezicht houdt op de pensioenfondsen, bezwa ren had Belegging in sociale woning bouw zou onvoldoende opleveren om goede pensioenen te garanderen. In antwoord op Kamervragen heeft de minister van financiën echter meege deeld dat de Verzekeringskamer be leggingen in de sociale woningbouw niet kan verbieden Voor nieuwe Amro-spaarders slechts f 15.- (voor niet-Amro-spaarders f 30.-) Spaan u nog niet bn de Amro Bank? Dan verschaft de ro Bank u nu een goede extra reden om een spaarrekening 1 openen een plaatie van 10 gram gegarandeerd 999.0 fine ilver (de aanduiding voor puur zilver). Hoe komi u aan zo n waardevol kleinood? U opent een spaarrekening bij de Amro Bank en ston minimaal 50 gulden Dan stellen wij u van onze kant in de gelegenheid het zilveren plaatje te kopen voor het speciale bedrag van f 15.- (prijs voor niei-Amro- spaarders f 30.-) Voor het zilveren plaatje geldt het devies: zolang de voorraad strekt Ontvangt u liever een spaarpremte t.p.v een plaatie puur zilver, dan doet de .Amro Bank als aanmoedigingspremie f 7,50 bij uw eerste inleg. Deze premie is gedurende een maand niet opvraagbaar. Deze unieke aanbieding van de Amro Bank geldt vanaf 4 november tol en mei 5 december Zorg dus dal u er snel bij bem flam line silver Qoq o pmeiingen r x 2' rr Dikte 3 mm Gegarandeerd °°r dc Amro Bank rra ccn genummerd *nifk aai van echtheid In Lekkerkerk-West, waar gif in de grond de inwoners tot evacuatie dwong, zijn gisteren de eerste gezinnen teruggekeerd. Voorlopig is het nog behelpen. Het CNV wil in het komende stieh- t in gso verleg met meer uitgewerkte plannen voor het fonds komen De CNV-voorzitter benadrukte dat voor het CNV een werkgelegenheidsfonds een essentiële zaak is. die als hoek steen van het CNV-beleid voor de komende jaren zal dienen Afspraak FNV-voorzitter Wim Kok zei giste ren voor de Tros-radio dat hij een principe-afspraak heeft gemaakt met werkgeversvoorzitter Van Veen van het VNO over onderhandelingen over arbeidsduur, werkgelegenheid en Vervolg van pagina 1 loonmatiging. Een gesprek daarover is volgens Kok binnenkort te ver wachten, ook al is het klimaat ver slechterd door de loonmaatregel Over de kans op werkgelegenheidsaf spraken met de werkgevers in de Stichting van de Arbeid toonde Kok zich niet pessimistisch Kok waar schuwde politici en werkgevers even wel om nu al te denken dat er „iets moois bloeit tussen werkgevers en werknemers" Het bestuur van de Voedingsbond FNV gaat vandaag aan de bondsraad, het „parlement" van de bond. voor stellen om vast te houden aan hand having van de koopkracht voor men sen met een inkomen tot 33.000 gul den (modaal 1. waarbij een initiële looneis noodzakelijk zal zijn. „We we ten dat we op die manier een algehele loonmaatregel riskeren, maar wat daarvan terechtkomt zien we dan wel", zo stelde een woordvoerder van de voedingsbond desgevraagd Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De vreemdelingen politie in Rotterdam toont een aan doenlijke bezorgdheid voor huisves ting van buitenlandse gezinnen Als zij „onaanvaardbare woonsituaties" aantreft, moet het hele gezin of een deel van daarvan terug naar het land van herkomst. Mede op basis van deze bezoeken wordt een verblijfsver gunning in het kader van de gezinshereniging geweigerd Dit schrijft het actiecomité Pro Gast arbeiders in een brief aan de gemeen teraadsleden en de politieke partijen in Rotterdam Volgens het comité gaat deze controle te ver en Is het een merkwaardige manier om de woning nood onder buitenlanders op te lossen. Het comité zegt dat de vreemdelin gendienst zich vroeger niets aantrok van de huisvesting van buitenlandse werknemers Nu is dat ineens veran derd en krijgen gastarbeiders, die hun gezin naar ons land laten overko men. wel bezoek van de politie, aldus de brief Volgens een politie-woordvoerder is het beleid van de Rotterdamse vreemdelingenpolitie gebaseerd op de richtlijnen van staatssecretaris Haars van justitie Een aantal vreem delingendiensten in de grote steden mag met betrekking tot gezinshereni ging zelf beslissen over het al dan niet afgeven van een verblijfsvergunning. De politie stelt vast of de woonruimte passend is en volgens haar is dit niet in het nadeel van het gezin. „In een tweekamerwoning kan geen gezin van zes personen wonen." aldus de woordvoerder Van onze redactie economie DEN HAAG Ook dit jaar mogen winkels, behalve op de weke lijkse koopavond, een aantal avonden vooraf gaande aan Sinterklaas en Kerstmis open blijVen. Een extra openstelling is tot negen 's avonds toegestaan op vrijdag 28 november maandag 1 tot en met donderdag 4 december. Op zater dag 29 november gaan Een groep van 25 jongeren heeft gisteren het stadhuis van Almelo bezet uit protest tegen de plannen om de jeugdlonen te korten. De bezetters eisten dat de gemeente de plannen van het kabinet zou verwerpen en dat ze die ook niet zou uitvoeren. De burgemeester verklaarde gistermiddag dat de actie voorals nog niet als een bezetting zou worden gezien, omdat de jongeren zich ophielden in een openbaar deel van het stadhuis Indien ze echter na sluitingstijd, elf uur 's avonds, nog niet ver weg waren, zou de hulp van de politie worden ingeroepen verwacht overigens dat het bedrijf begin volgend jaar door het dipeste dal heen is. De ondernemingsraad van Schutters veld is maandagmiddag geïnfor meerd. toen bleek dat maandag avond de plannen over de reorganisa tie zouden worden gepubliceerd De concernleiding had haar voornemens pas volgende week naar buiten willen brengen, na overleg met onder andere de ondernemingsraad en de vakbewe ging deze week De industriebond FNV is bijzonder ontstemd over deze gang van zaken bij Schuttersveld Districtsbestuur der R. van Dongen spreekt van een onzorgvuldig beleid, omdat met de directie gemaakte afspraken niet zijn nagekomen. Gezien de beleidsuit gangspunten van de industriebond FNV zal die volgens Van Dongen geen gedwongen ontslagen aan vaarden door Hennie Serfontein JOHANNESBURG Een aantal Nederlandse organisaties, waaronder de Stichting '40-'45, wil dat de Zuidafrikaanse universiteit van Pretoria een aan haar geschonken kunstver zameling. die in de tweede wereldoorlog zou zijn geroofd van gevluchte joden, teruggeeft aan Nederland. dc winkels gewoon om vijf uur dicht en op 5 december moeten de winkels uiterlijk om zes uur dicht zijn. Voor kerst zijn de win kels op vrijdag 19, maandag 22 en dinsdag 23 december lot negen uur open. Op 24 decem ber is het uiterste slui tingstijdstip zes uur. maar de ervaring leert dat vele zaken dan eer der sluiten. De groeperingen zullen het ministerie van buitenlandse zaken waarschijn lijk vragen de Zuidafrikaanse rege ring daarvoor formeel te benaderen. Een woordvoerder van het ministerie heeft inmiddels meegedeeld dat ..Den Haag" zo n verzoek niet zal indienen De kunstverzameling, die 25 miljoen gulden waard zou zijn. is een van de grootste privé-collecties ter wereld Zij is aan de universiteit geschonken door Jacob van Tilburg, een oud wethouder van Dordrecht, die vorige maand overleed. De naar Zuid-Afrika geëmigreerde Van Tilburg kondigde drie jaar geleden aan dat hij zijn verzameling aan de universiteit zou nalaten ..Het is nooit bewezen dat de collectie is geroofd en het is onwaarschijnlijk dat het na veertig jaar alsnog zal gebeuren. Maar de universiteit heeft verklaard dat als iemand kan bewij zen dat een bepaald voorwerp hem toebehoort, hij het terugkrijgt." al dus professor Nilant van de kunstfa culteit De kans is volgens Nilant klein dat de universiteit de hele ver zameling zal teruggeven Verscheide ne Nederlandse autoriteiten hebben daartoe al eerder pogingen onder nomen Collaboratie De Stichting '40'45. heeft de steun gekregen van mr Huub Verspuij, des tijds lid van het Dordtse tribunaal, dat Van Tilburg wegens collaboratie tot dertien maanden gevangenisstraf veroordeelde Van Tilburg was de eni ge wethouder van Dordrecht die tjdens de bezetting aanbleef Het Nederlandse ministerie van justi tie heelt destijds een nieuw onder zoek laten instellen. Daaruit bleek dat Van Tilburg tijdens de oorlog op een slinkse manier aan de joodse kunsteigendommen is gekomen Dit soort vergrijpen is echter verjaard waardoor er geen nieuw proces op gang is gebracht „Nu de collectie het officiële eigendom van de universiteit van Pretoria is geworden moet ze worden teruggegeven. De schatten zijn nooit van Van Tilburg geweest, ze behoorden aan joodse families, die ze bij Van Tilburg in bewaring had den gegeven De meesten van hen zijn dood. maar er moet worden ge probeerd familieleden of andere ver wanten te vinden. Lukt dit niet dan moet de verzameling worden ge bruikt om vergoedingen te geven aan de gezinnen van anderen, die in de HAAKSBERGEN (ANPl Op de rk begraafplaats in Haaksbergen zijn ze ker zestig graven ernstig beschadigd Zerken werden van de sokkels ge gooid en m enkele gevallen smeet men sokkel en zerk allebei om De ravage is zo groot dat de gemeente Haaksbergen, die het kerkhof be heert. de afgebroken stenen en derge lijke niet zonder meer kan thuisbren gen. Nabestaanden van diegenen, die er liggen begraven, helpen daarom bij het identificeren De gemeente schat de schade op aanzienlijk meer dan tienduizend gulden De politie gaat er van uit dat er meer daders zijn vernietigingskampen zijn omgeko men," aldus Verspuij. Een andere mogelijkheid is om de collectie aan een van de grote Neder landse musea te geven Van Tilburg heeft het antwoord op de vraag hoe hij de kunstschatten in Zuid-Afrika heeft gekregen overigens nooit beant woord Nazi-diner De universiteit zit. aldus een bron die niet met name wil worden genoemd, met de omstreden schenking in c'e maag. Een klein schilderij dat aan Rembrandt wordt toegeschreven maakt deel van de collectie uit Men voelt zich ook opgelaten omdat er onlangs deining was over een zoge noemd „nazi-diner" op de campus. Met nazi-leuzen „vierde" een aantal studenten een van de Duitse overwin ningen in Italië, waarbij ook Zuidafri kanen sneuvelden. De alom veroor- deelde gebeurtenis was voor de uni versiteit aanleiding om haar veront schuldigingen aan te bieden aan de joodse gemeenschap m Zuid-Afrika Van onze correspondent EINDHOVEN De dertigjarige me vrouw A. Hol heeft gisteren met enke ie tientallen sympathisanten een deel van de hal in het Eindhovense stad huis een paar uur lang bezet gehou den Ze eiste woonruimte voor zich zelf en haar twee dochtertjes van 6 en 9 jaar. Wethouder E Klaassens-Postema van volkshuisvesting bood eind von- ge week aan haar tijdelijk te huisves ten in de leegstaande marechaus seekazerne in Eindhoven. Aanvanke lijk weigerde zij omdat het weer ging om eer voorlopige oplossing, maar volgens een woordvoerder van de ge meente is de actievoerster uiteinde lijk toch op het aanbod ingegaan Mevrouw Hol is twee jaar geleden wegens mishandeling weggelopen van haar man en sindsdien is ze van het ene tijdelijk onderkomen naar het andere getrokken 1 V' S'l liLy „Ik heb geen geld voor doel. maar u mag mijn hebben." iw goede 'iool wel Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Voor de rechtbank in Rotterdam dient vandaag een kort geding tegen de Camping Reservations Company, aangespannen door de al enkele jaren met steun van de ANWB werkende Camping Reserveringscen trale in Amstelveen. De laatste vindt de overeenkomst in de namen zo groot dat zij daardoor verwarring verwacht. De gedaagde organisatie is opgericht door André Verlin den. de voormalige directeur van de in augustus failliet ge gane reisorganisatie Christof fel Naar zijn zeggen heeft hij op het ogenblik contacten met enkele honderden cam ping? niet alleen in Europe se vakantielanden, maar ook in landen als Marokko en Tur kije waar hij ruim achtdui zend staplaatsen voor Neder landse toeristen zegt te heb ben gereserveerd Die reserveringscentrale is een van de nieuwe activitei ten. die Verlinden na het de bacle met Christoffel heeft ontwikkeld naast zijn vorige maand opgerichte Vliegunie Met die laatste wil hij half december terugkomen op de vakantiemarkt. Een intiatief. dat de latste weken in de reis wereld tot nogal wat ge spreksstof en speculaties heeft geleid Concurrende reisorganisaties geloven niet in Verlindens te rugkeer Zelf echter lijkt hij geen twijfels te kennen, getui ge het feit dat er anderhalf miljoen reisbrochures voor volgende zomer bij de druk ker liggen Hij zegt te mikken op 75.000 tot 100.000 boekin gen en heeft daarvoor nu een van zijn oude bijkantoren aan de Rotterdamse Lijnbaan in gericht als hoofdkantoor „Nieuwe formule" Het aanloopkapitaal daar voor ongeveer vijf ton - is naar zijn zeggen bijeenge bracht door bevriende zaken relaties „die in mijn nieuwe formule geloven' Die nieuwe opzet houdt in. dat door klan ten gestorte reissommen wor den vastgehouden totdat de reis is beëindigd De vorige maand opgerichte stichting Christoffel moet er op toezien, dat dit ook gebeurt en dat het geld pas wordt afgedragen aan accomodatieverschaffers en vervoerders als de vakan tieganger weer thuis is Verlinden wil hiermee een ei gen garantie geven als com pensatie voor het. feit dat hij door de Algemene Nederland se Vereniging van Reisbu reau's (ANWB) niet wordt ge accepteerd en klanten dus ook geen aansprak kunnen maken op uitkering bij het niet doorgaan van de reis door het garantiefonds van de vere niging In het bestuur van die stich ting moeten vertegenwoordi gers komen te zitten uit bran ches. waarnaan hij nog mil joenen schuld heeft Dat zijn met name de buitenlandse ar commodatieverschaffers. de reisbureau's die wel zijn (ChnstoffeD-reizen verkoch ten. maar hun provisie de mist in zagen gaan en de lucht vaartmaatschappijen Die stichting zou ook moeten regelen dat de door de Vliegu nie gemaakte winsten worden overgeboekt naar de beleg gingsmaatschappij Christoi fel. de overkoepelende organi satie van alle Christoffeldoch- ters, die surcéance van beta ling heeft aangevraagd Deze zou daar dan weer de door Christoffel gemaakte schul den uit kunnen betalen Vraagtekens Ingewijden in de reiswereld zetten daar echter vraagte kens achter Niet alleen om dat. Verlinden er tot nu toe niet. in geslaagd is bekende namen in het bestuur te krij gen. maar vooral omdat hij de reisbureaus (de agenten, die zijn produkt moeten verko pen) niet aan zijn kant lijkt te hebben Het is trouwens toch maar he lemaal de vraag of zij dat zul len mogen Voorzover zij lid zijn van de vereniging van reisbureau's kan dat alleen als de Vliegunie. als niet bij deze organisatie aangesloten tour operator, dispensatie van de vereniging krijgt voor ver koop via de reisbureaus Daarvoor moet Verlinden drie ton op tafel leggen, waarvan tot nu toe nog maar een ton in kas is En afgezien daarvan bij eventualiteiten kunnen klanten dan nóg geen af spraak maken op het garan tiefonds van de vereniging Het enige waarop zij recht kunnen laten gelden bij het niet doorgan van een reis. is terugstorting van de al betaal de reissom

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3