Japan wil uitvoer naar EG afremmen «iB 10,75% Dollar stijgt drie cent V W ft /Y De NMB-Spaarbrief aan toonder met beursnotering. erde Wereld doet te einig aan oliewinning 1^" - Vakbond wil werk in textiel onderbreken Van Aardenne verwacht massaal ontslag in staal Uitzendwerk groeit veel sneller dan gewoon werk fits geen bescherming van import door Euromarkt 'EC-rapport: Goedkoper dan import Verkoop caravans tien procent terug FAMILIEBERICHTEN CAO-overleg van kappers zit vast RDM bouwt schip voor pijlerdam Vissers protesteren tegen baarsprijs Een lucratieve spaarvorm: De NMB denkt met u mee ISOAG 18 NOVEMBER 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET IKIO (Reuter) Japan ,(t de EG toegezegd dat het proberen te voorkomen de Japanse export de Eu- ese markt zal overstro- De Japanse minister buitenlandse zaken, Ma- ishi Ito, heeft dit de Euro- ie Commissie laten weten. vroeg de commissie protectionis me maatregelen ter beperking van [apanse import achterwege te la- in ruil waarvoor de Japanse rege- i iz\ trachten de overstelpende aer van Japanse bedrijven naar Mromarkt in te dammen. Over de mse uitvoer naar de gemeen- jp praten de EG-ministers van rnlandse zaken op 24 en 25 no- ber in Brussel. uitvoer van Japan naar de EG zo n omvang aangenomen dat mag worden verwacht, dat Japan dit jaar op de handelsbalans met de EG een recordoverschot van tien miljard dollar zal boeken. Desalniettemin mag Japan niet de schuld van de economische moeilijkheden in de ge- meenshap in de schoenen worden ge schoven, zo zei Ito. „De Japanse rege ring zal bij particuliere ondernemin gen blijven aandringen om geen en kele markt met goederen te overla den". zei Ito. Van de zijde van de EG is kritiek uitgeoefend op de alsmaar toenemen de uitvoer van personenwagens en kleuren-tv's en de vrees geuit, dat Japan een groter deel van de markt voor gereedschapwerktulgen. de scheepsbouw en andere kwetsbare goederen zal veroveren. Volgens de minister kan de handelsbalans van de EO met zijn land weer in even wicht worden gebracht als Europese bedrijven meer doen aan vergroting van hun export naar Japan. Over de door die ondernemingen ge uite verwachting dat zij daarbij aller lei belemmingeren op hun weg zullen vinden zei Ito. dat Japan bereid is met de commissie daarover overleg te plegen. Verder is Japan geïnteres seerd in uitbreiding van de samen werking op industrieel gebied en in handelsovereenkomsten ter verbete ring van de relatie met de EG. In antwoord op beschuldigingen dat Japan zijn import van grondstoffen tracht te dekken door zijn export sterk uit te breiden zei Ito, dat zijn regering in haar economisch beleid streeft naar harmonieuze betrekkin gen met het buitenland De beoogde economische groei is in de eerste plaats gericht op vergroting van de binnenlandse vraag en niet van de export. Vandaag en morgen wordt in Tokio een „topconferentie" van vertegen woordigers van de Europese en Ja panse auto-industrie gehouden. Afge lopen vrijdag zijn soortgelijke be sprekingen begonnen tussen de auto fabrikanten in de VS en in Japan. Onderwerp van de gedachtenwisse- ling tussen „Europa" en „Japan" is de toekomst van de automobielin dustrie in het licht van de scherpe internationale concurrentie. Delegatieleden De Europese delegatie wordt geleid door Umberto Agnelli, de topman van Fiat. Leden van de delegatie zijn onder meer afkomstig van Volvo. Bri tish Leyland, Peugeot. Volkswagen en Alfa Romeo. De Japanse delegatie zal bestaan uit topfunctionarissen van Nissan, Toyota, Honda. Mitsubis hi, Toyo Kogo en Isuzu. De Japanse uitvoer van betrekkelijk goedkope personenauto's heeft de af zet van Europese auto's sterk belem merd en de meeste autofabrieken in Europa grote verliezen bezorgd Het comité van de Europese autofabri kanten heeft de Europese Commissie vorige maand gevraagd een onder zoek in te stellen naar fiscale en fi nanciële voordelen, waarvan de Ja panse autofabrieken profiteren. Het comité heeft de commissie laten weten dat de toekomst van de West- europese automobielindustrie in ge vaar komt als de invoer uit Japan in hetzelfde tempo blijft groeien. In de eerste helft van dit jaar is de Japanse export van personenauto's met veer tig procent toegenomen, terwijl de invoer in Japan is afgenomen. De Japanse autofabrieken hebben ver klaard, dat hun uitvoer naar de EG en de VS In de tweede helft van 1980 veel kleiner zal uitvallen als gevolg van de toeneming van de concurren tie van kleine Europese en Ameri kaanse auto's en de koersstijging van de yen ten opzichte van de voornaam ste Westerse valuta's. FNV Ook de FNV vindt dat Japan moet overgaan tot vrijwillige uitvoerbeper- king Het FNV-blad „Zin" van deze week schrijft dat het noodzaak is. dat de Europese Commissie (het dage lijks bestuur van de EG) afspraken gaat maken met Europese metaalbe werkers en autofabrikanten, over het beleid van de overheid inzake de au tomobielindustrie. Langs deze weg zal onder andere moeten worden be reikt, dat Japan de uitvoer vrijwillig beperkt. Volgens districtsbestuurder H. Vos van de FNV is de situatie in de Euro pese automobielindustrie „rampza lig". Tienduizenden arbeidsplaatsen worden bedreigd. Niet alleen In de industrie zelf, maar ook bij de toele veringsbedrijven en in het garagebe drijf." ken (Reuter) De opec vi! dt dat de ontwikkelings den veel meer aan hun ei- energieproduktie moeten n doen. De Derde Wereld kift - inclusief de opec- ^Jen in het jaar 2000 per 23.4 miljoen vaten olie r nodig dan vandaag en |kan de opec niet opbren- aldus een rapport van I organisatie. irikkelingslanden moeten per ^miljard dollar (ƒ26 miljard) om hun eigen energie- li tot ontwikkeling te brengen. het rapport. Dat is een zeer Irag maar het is nog alUjd f dan de twintig miljard dollar ie landen per jaar moeten beta- r hun olie-invoer. trbruik stijgt zowel in de tkellngslanden mét olie (de |C) als in de staten die nu nog olie uit hun bodem halen. In de lemde groep landen gaat het k omhoog van 3.5 miljoen va- jj 1978 tot 18.6 miljoen ln het jaar olie-arme landen Importeer- jaar zeven miljoen vaten l in 2000 zijn dat er 17,2 mil- i het OPEC-rapport is er fi- jlle hulp nodig voor het ontgin- n de energiebronnen in de ont- jslanden. Die zou moeten |ft van de industrielanden in oost de oliemaatschappijen, in- organisaties en de nden. rapport meldt dat van de winba- rves in de wereld, een hoe heid, gelijk aan 400 miljard vaten ln ontwikkelingslanden die niet PI 0» 1A i over olie beschikken. Een van die landen is Soedan. Deze straatarme republiek heeft vrijwel al zijn devie zen nodig om per dag 50.000 vaten te importeren. In het zuidwesten van het land zijn echter olievelden gevon den, die per dag 100.000 vaten kunnen produceren, tweemaal de dagelijkse import. Een probleem is dat de win ning veel problemen oplevert omdat Soedan vrijwel geen wegen of andere voorzieningen heeft. BLOEMENDAAL (ANP) De Ver eniglng de Rijwiel- en Automobiel Industrie (RAI) verwacht dat er dit Jaar ongeveer tien procent minder caravans worden verkocht dan in 1979. De verkoop wordt geraamd op 35.000 36.000 stuks, tegen 39.000 vorig jaar. Deze cijfers verstrekte voorzitter F. de Witte van de caravanafdeling van de RAI ter gelegenheid van de ko mende Caravan RAI 1980. Deze jaar lijkse tentoonstelling wordt van 6 tot 14 december ln het RAI-complex in Amsterdam gehouden. De Witte wees erop. dat de caravan bij uitstek een middel tot recreatie is dat als zeer economisch mag worden beschouwd. „Nu overal wordt gespro ken van 'stapjes terug' vormen de lage kosten van het recreëren met de caravan een reden te meer om de aanschaf te overwegen. Ik zie dan ook 1981 voor de caravansector met ver trouwen tegemoet," zei hij. Naar zijn mening zullen het komend seizoen vooral de vouwwagen en de lichtere toercaravan hun positie op de markt verder versterken. Van 17 tot en met 22 november wordt in de Utrechtse Jaarbeurshallen de Vakbeurs Electrotechniek gehouden. Minister Van Aardenne opende de beurs gisteren door in de stand van het Nederlands Electirciteitsmuseum een mini-electriciteitscentrale in werking te stellen. UTRECHT (ANP) Vakbon den in de Europese Gemeen schap die betrokken zijn bij de kleding en textielindustrie zullen hun leden oproepen om op 2 december een werkon derbreking van één uur te houden. Doel van de actie is te protesteren tegen de snel afbrokkelende werkge legenheid in de textiel- en kledingin dustrie tengevolge van een stormach tig toenemende import. De Europese Commissie heeft tot nu toe geweigerd om in te gaan op eisen van de Europe se vakbeweging om hieraan paal en perk te stellen. Dit staat in het weekblad „Zin" van de industriebond FNV. Volgens het blad is vooral de textielinvoer uit landen als ZUld-Korea en Taiwan in de eerste helft van 1980 fors toegeno men: De kledinginvoer steeg met tien procent en de textielinvoer met 34 procent. De Europese vakbeweging vindt dat DEN HAAG (ANP) Minis ter Van Aardenne (economi sche zaken) meent dat het naar alle waarschijnlijkheid niet te vermijden zal zijn dat in enkele lidstaten van de Eu ropese Gemeenschap in de staalindustrie ontslagen van grote omvang zullen vallen. Op dit moment is echter nog niet te overzien in welke om vang dit het geval zal zijn. Minister Van Aardenne wijst er in dit kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9.00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-562.6270, na 17.00 uur 562.2898. 0d zondagavond is dit alleen mogelijk van 18.00-20 00 uur Op 14 november jl. overleed nog vrij plotseling onze oud-zuster, schoonzuster en tante Helena Maria Teekens tot 10 mei 1971 gehuwd geweest met K. Vermij 4). 1-5-03 overleden 14-11'80. I loge zij de rust .gevonden hebben waarnaar Bj reeds zo lang heeft uitgezien. Gouda Ronssehof Gouda: M. Teekens-Spek Amerongen: C. Langen-Teekens Gouda: H. Teekens P. G. Teekens J. N. Teekens-Sterk J. Teekens C. J. M. Teekens-de Kluijver Den Haag: G. van Dam-Teekens T. van Dam Driebergen: Joha. Teekens Bruinisse: W F Teekens P. M. E. Teekens-Krijgsman 0p woensdag 19 november zal er een rouw dienst gehouden worden om 9.45 uiir in de aula van de Ronssehof waarna de teraardebestel- 'mg zal plaatsvinden om 11.00 uur op de be- «raafplaats „IJsselhof* te Gouda de7x> weg willen wij allen hartelijk dankzeg- 'e hun medeleven hebben betoond na het erlijden van mijn lieve man. onze vader, schoonva- grootvader en overgrootvader, broer, zwager en «Jan Snoep L8^' bezoek, brieven en aanwezigheid bij de ■«vdienst en de - r**er getroost. t en de teraardebestelling hebben ons bij- btterd; A. Snoep-Vooys la»n. november 1 Wij geloven dat wij in leven en sterven het eigendom zijn van de Heer. In dit vertrouwen is op 14 november 1980 ingeslapen onze lieve man, vader en groot vader Koenraad Jacob Zomer Hij is 69 jaar geworden. Hoogeveen, Han Zomer-Maris Zwolle, Henk en Tineke Zomer-Bloem Janien en Hinrieke Emmen. Aris en Ineke Zomer-Fieten Konrad en Eline Emmen, Marriët en Wolter Tersteege-Zomer Maris en Jorien Hoofddorp, Tjero en Wilma Zomer-Rosier De rouwdienst zal gehouden worden op woens dag 19 november om 11.30 uur in de Hoofd- straatkerk, Hoofdstraat 97 te Hoogeveen. Gelegenheid tot condoleren na de dienst in het Herman Bavinckhuis naast de kerk. In gezinsverband zullen we hem begraven. Liever geen bezoek, geen bloemen. 7905 BH Hoogeveen. De Arend 11. JVfijn genade is u genoeg.' Heden is van ons heengegaan in de verwach ting van de komst van Christus mijn lieve man en onze zeer zorgzame vader, Johannes Christiaan Borgdorff, op de leeftijd van 70 jaar. C. Borgdorff-van der Schelde André en Mieke Mieke en Jan Henk. 2572 XE 's-Gravenhage, 15 november 1980. Delagoastraat 59. Liever geen bloemen. Bezoek van 16.00-17.00 uur en van 19.00-20.00 uur, bij ons thuis. De dienst van Woord en gebed zal worden gehouden donderdag 20 no vember om 13.00 uur in de aula van „Nieuw Eykenduynen", Kamperfoeliestraat 2a, waar na de begrafenis zal plaatshebben. Vervolg familieberichten op pag. 12 AMSTERDAM Het CAO-overleg tussen werkgevers en werknemers in het kappersbedrijf is gestrand, door dat de Algemene Nederlandse Kap persorganisatie alle overleg met de Kappersbond FNV heeft afgebroken. Volgens de werkgevers ondermijnt de bond de positie van de werkgevers en het kappersonderwijs. in een nieuw wereldtextiel-akkoord. dat eind 1981 tot stand zal moeten komen, regelingen moeten worden opgenomen, die de import van textiel aan banden leggen. Zo zal er een regeling moeten komen die de groei van textiel- en kledingimporten kop pelt aan de toeneming van het ge bruik op dit gebied. Bovendien be pleit de Europese vakbeweing een clausule in het nieuwe akkoord waar in uitbuiting van arbeiders in de lage lonenlanden wordt voorkomen. De binnen de RG goed georganiseer de handel wil volgens de industrie bond FNV helemaal niets weten van een nieuw akkoord met nieuwe rege lingen en bepalingen. De handel heeft alleen maar belang aan importen uit landen met lage lonen, waarop grote winsten zijn te behalen, vreest de FNV. AMSTERDAM/LONDEN (Reuter) De dollar is giste ren fors gestegen op de inter nationale geldmarkten. In Amsterdam steeg de koers van ƒ2,0625 tot ƒ2,0915. Bankpa pier in dollars is vandaag te koop voor 2,14 (was 2,12) en doet bij verkoop aan de bank 2,04 (2,02). Elders in Europa deden zich vergelijkbare ont wikkelingen voor. Directe aanleiding voor de. koersstijging van de dollar was de verhoging van het Amerikaanse disconto van 11 tot 12 procent. Het disconto is het rentetarief dat banken be talen wanneer ze geld lenen van centrale banken. Het jong ste besluit van de Federal Re serve Board, het Amerikaanse stelsel van centrale banken, zal de toch al hoge rente in de VS verder omhoogstuwen en daardoor kapitaal naar Ame rika toe trekken. Voor dit doel is het nodig dollars te kopen. De Federal Reserve Board heeft ook nog eens een extra toeslag van twee procent bij banken die van deze instelling geld lenen. Deze politiek en de discontoverhoging be oogt de kredietverlening af te remmen en daardoor de infla tie in de VS te beteugelen. De nieuwe rentestijging heeft echter, net als in het voorjaar toen rentetarieven tot 20 pro cent opliepen, ernstige klap pen toegebracht aan de Ameri kaanse huizenmarkt. Inmiddels hebben verschillen de Amerikaanse banken de prime rate verhoogd van 15,5 tot 16,25 procent. De prime ra- te is de rente die de banken vragen van hun meest krediet waardige klanten. Zij is sinds begin mei niet zo hoog ge weest. verband op. dat ook aan Hoogovens werktijdverkorting is verleend voor 2800 personeelsleden, terwijl een nieuwe aanvraag voor werktijdver korting voor de helft van het perso neel van Estel-Hoogovens is inge diend. Ook Nedstaal te Alblasserdam heeft werktijdverkorting aange vraagd. In antwoord op vragen van de CDA- kamerleden Van Iersel en Van der Linden zet de minister uiteen, dat de vrijwillige produktiebeperking in Eu ropees verband door hem positief wordt beoordeeld. Deze produktiebe perking kan naar zijn mening een nuttig instrument zijn in een situ atie van overcapaciteit met een con stante dreiging van een verstoring van de markt. Met de produktiebe perking kan. volgens de minister, voorkomen worden dat modernise ring en herstructurering van het pro- duktieproces door verslechtering van de financiële situatie van bedrijven in de knel komen. Wel meent de minis ter, dat het effectief toepassen van het instrument moet voldoen aan de voorwaarde, dat alle betrokken par tijen zich aan de afspraak tot produk tiebeperking houden. ROTTERDAM Bij de Rotterdam se Droogdokmaatschappij in Rotter dam is de kiel gelegd van een vaar tuig, dat. nadat het. dienst gedaan heeft, weer zal worden afgebroken. Het gaat om het hefschip Ostrea. dat in de eerste helft van 1982 zal worden gebruikt voor het vervoer van pijlers voor de pijlerdam in de Ooster schelde. Het schip gaat de pijlers overvaren vanuit de bouwputten en ze daarna plaatsen in de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde. De Ostrea is ontworpen door Rijks waterstaat, De Oosterschelde Bouw ondernemers en het bureau voor scheepsbouw ln Bloemendaal. Het schip krijgt een lengte van 87,25 me ter, een breedte van 47 meter en een hoogte van 48,5 meter. De bouwkos ten bedragen 72 miljoen gulden. Na afloop van de werkzaamheden zal de Ostrea worden ontmanteld. De kostbare apparatuur en de machines zullen weer gebruikt worden voor an dere doeleinden. Het schip zelf zal waarschijnlijk worden gesloopt, ten zij voor die tijd een andere bestem ming is gevonden. De zesenzestig pijlers wegen elk zes- tien- tot achttienduizend ton. De Ostrea krijgt een hefvermogen van tienduiend ton. Het verschil wordt opgevangen door dat de pijlers half in het water wor den vervoerd, waardoor het trans portgewicht verminderd. DEN HAAG (ANP) Uit protest te gen de lage baarsprijs is gisteren een groot deel van de 360 Rand- en IJssel- meervissers niet uitgevaren. De vis sers hebben aan het ministerie van Landbouw en Visserij een bedrag van honderdduizend gulden gevraagd, om een interventiefonds te kunnen stichten voor deze vissoort. Volgens woordvoerder drs. D. J. Langstraat van de Rand- en IJssel- meervissers ls de lage prijs voor baars (1,14 gulden per kilo) te wijten aan de invoer van baars uit landen buiten de Europese Gemeenschap en aan „stro pers en semi-professionele henge laars, die soms honderd kilo baars per dag vangen." De organisatie heeft gisteren ook een telegram gestuurd aan EG-commissaris Gundelach van landbouw, waarin zij aandringen op een beperking van de invoer van zoet watervis uit landen bulten de EG. Wil de baarsvisserij op het IJsselmeer en de Randmeren lonend zijn, dan moeten de vissers volgens Langstraat kunnen rekenen op een minimum prijs van twee gulden. Op het IJssel meer werd vorig Jaar in totaal 358 ton baars gevangen, die 1.086.000 gulden opbracht; gemiddeld drie gulden per kilo. Van onze sociaal-economi sche redactie DEN HAAG Het aantal uit zendkrachten is vorig jaar veel sneller gegroeid dan de totale werkgelegenheid, en eveneens veel sneller dan het totale aantal werknemers. Dit blijkt uit een verslag van het ministerie van sociale zaken over de uitvoering van de wet ter beschikking stellen ar beidskrachten. Het aantal uitzendkrachten groeide in 1979 met bijna een kwart naar 53.200. Het totale aantal werknemers groeide dat jaar echter slechts 2,1 procent. Uitgedrukt in mensjaren werk. groeide het uitzendwezen vorig jaar met ruim zeventien procent, ter wijl de totale werkgelegenheid slechts 0,6 procent toenam. Minister Albeda van sociale zaken zei vorige week al in de Tweede Kamer, dat de cijfers zijn indruk bevestigden, dat steeds meer uitzendkrachten in gezet worden voor vaste arbeids plaatsen. Dat is strijdig met de be doeling van de wet. Uitzendarbeid is alleen toegestaan voor tijdelijke ar beidsplaatsen. In maart heeft Albeda de richtlijnen al verscherpt, zodat al leen met toestemming van het minis terie een uitzendkracht nog langer dan drie maanden dezelfde arbeids plaats mag bezetten. Vandaag stemt de Kamer over een WD-motie die intrekking van de verscherpte richt lijnen vraagt. Vorig jaar werd 39.000 keer verlen ging aangevraagd van de drie maands-termijn. Dat betekende een stijging met 44 procent van het aan tal langduriger uitzendingen. Koppelbazen In het verslag meldt het ministerie voorts dat het uitlenen van werkne mers via koppelbazen naar Duitsland vrijwel onverminderd doorgaat. Ver volging zal moeten komen van de Duitse autoriteiten. Via Nederlandse koppelbazen werken ook zeer veel Britten in Duitsland. Het ministerie heeft hiernaar een aantal onderzoe ken ingesteld in samenwerking met Westduitse en Engelse instanties. Het ministerie heeft vorig jaar zeer veel energie gestoken in het opsporen van illegaal werkende koppelbazen. De samenwerking met politie en jus titie is intensiever geworden. De ille gale koppelbazen ontduiken meestal sociale premies en belastingen, en de criminaliteit in dit wereldje neemt toe. De speciale opsporingsteams boeken echter wel succes, aldus het verslag van het ministerie. ADVERTENTIE Effectief rendement d.d. 14 november 1980. Een waardepapier aan toonder dat op de Effectenbeurs verhan delbaar is. De NMB Spaarbrief is te verkrijgen in coupures van duizend en vijfduizend gulden. Gemakkelijk overdraagbaar, ook als schenking en cadeau. Fis caal voordelig voor hen die straks door pensionering in een lager be lastingtarief vallen: de rente is pas na de datum van uitkering belast baar. Verkrijgbaar op alle NMB kan toren. U kunt daar tevens, geheel vrijblijvend uiteraard, de huidige koers en het effectieve rendement opvragen. NEDERIANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11