De verborgen betekenis van het banale Spanningloze sfeertekening Intrigerend weefwerk van theater, film, zang, muziek Traktatie b1 V: Bamischijven Al Ibert van Zoonen mSU*. Documentaire brengt illegalen in gevaar Poolse theatergroep eindelijk naar Nederland Viditel nog slecht gebruikt Popdagen Redheugh in Mickery "Reeds in 1627 t distilleer^ de mijn over- over- over- over- over- over- over- over- over- over- over- groot- vader whisky" Ma( DÓNDERDAG 13 NOVEMBER 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET INDE advertentie door Dirkje Houtman AMSTERDAM Voor de Poolse theatergroep Teatr Osmego Dnia heeft de sociale omwente ling in hun land door het behaalde succes van de onafhankelijke vakbeweging Solidariteit een gunstig effect Een'direct meetbaar resultaat is hun komst naar ons land waar zij de komende drie weken voorstellingen van twee theaterprodukties geeft. Te beginnen in het Amsterdamse Shaffy-Theater tot en met 15 november „Sales for everyone" en van 19 t'm 22 november Oh, have we lived in dignity", waarna de groep ook nog elders in het land is te zien. Voor het eerst sinds vier jaar mag Teatr Osmego Dnia buiten Polen op treden. Dat is een direct gevolg van de recente politieke gebeurtenissen. Aanvankelijk weigerde de lokale overheid van de stad Poznan, waar de Schandaal groep gevestigd is, vier leden een pas poort. Door tussenkomst van Solida riteit wérd die weigering ingetrokken na de stakingen van 1976 werd inge steld om de arbeiders tegen hun on derdrukkers te beschermen. Enkele leden waren lid van dit comité ..Hun macht en pressie is niet abso luut.1 zegt Lech Raczak. regisseur en geestelijk vader van dit theatercol lectief „maar ze controleren de over heid. De erkenning van de vakbond is van indirecte invloed op ons werk. omdat het hele politieke klimaat gun stiger is. We hebben meer vrijheid voorstellingen te geven waar we wil len. zowel in als buiten Polen. Dat was voordien niet het geval. Nu heb ben we op uitnodiging van Solidari teit zelfs voor de stakers in Gdansk opgetreden. Bovendien werden we door de pers doodgezwegen en als ze al schreven dan was dat bij voorbaat negatief. Vlak voor we uit Polen ver trokken heeft een belangrijk week blad. Politica, voor het eerst een uit gebreide positieve recensie over ons werk gepubliceerd. Censuur Toch kon het gezelschap, dat in 1964 werd opgericht, blijven doorwerken, ook al sympatiseerde het met de poli tieke oppositie. Niet direct, maar de groep voelde zich verwant met de KOR. het comité dat ..We hebben ons altijd tegen censuur verzet," zegt Slawomir Magal. die tij dens deze toernee als tolk fungeert. „We konden niettemin doorwerken omdat ons gezelschap een grote soci ale steun onder kunstenaars en stu denten geniet. Als er een van ons in hechtenis was genomen, zou dat Lech Raczak zijn geweest met als gevolg dat de groep op zou houden te be staan. Dat risico durfde de overheid, uit angst voor schandaal niet te ne men. De censüur is nu afgezwakt, maar nog niet helemaal opgeheven Lech Raczak leidt sinds 1968 dit ge zelschap dat op basis van improvisa tietechniek een geheel eigen stijl ont wikkelde die door andere Poolse groepen werd overgenomen. Hij vindt het moeilijk om het uiterlijk van de voorstellingen te schetsen en iets over de werkwijze te zeggen. Die is complex en hij vindt dat de geïnteres seerde wat dit betreft beter naar de voorstelling kan komen. Toch maar een poging. Raczak: „Onze voorstellingen gaan in op actuele sociale problemen zonder dat we journalistiek bedrijven. Uit gangspunten kunnen alledaagse situ aties zijn waar mensen gewoonlijk aan voorbijgaan. We proberen die tri- Van een onzer verslaggevers HILVERSUM De film over de minstens honderd illegale confectiebedrijven in Amsterdam, die de IKON gisteravond in het programma Kenmerk uitzond, lijkt de positie van illegale buitenlanders (en met name Turken) er weinig roos kleuriger op gemaakt te hebben. De kans op actie van de vreemdelingenpolitie is niet denkbeeldig. Toch hebben Wil van Neerven en Lejo Schenk, redacteuren van Kenmerk, het risico van een verscherpt politie optreden geaccepteerd. „De moge lijkheid dat een aantal illegale Tur ken wordt opgepakt, zit er natuurlijk in. En ook de economische controle dienst zaJ door onze reportage op een spoor gezet worden", zegt Van Neer ven. „Dat hebben wij ook wel overwo gen, toen we hiermee begonnen. Maai het accent in de film ligt op het feit dat Nederlanders verantwoordelijk zijn voor dit soort zaken. Het zijn Nederlandse winkeliers en groothan delaren. die gebruik maken van ille gale bedrijfjes, die onder abominabe le omstandigheden en voor schanda lige prijzen textiel maken. De illegale buitenlanders worden door Nederlan ders misbruikt. Degenen die dit soort illegaal werk verschaffen, trekken ook de illegale buitenlanders aan Schrijnend licht Met hun reportage wilden de redac teuren van Kenmerk „een schrijnend licht" op het slecht functioneren van de zogenoemde 1 november-wet wer pen. „Je ziet opnieuw dat die wet niet deugt. De Nederlandse regering denkt dat ze het probleem van de illegale buitenlanders oplost door de ze mensen op te sporen. Maar het is een structureel vraagstuk. Wij willen de aandacht afleiden van de aanwe zigheid van illegalen; het gaat ons om de werkgevers in de textielindustrie, dé winkeliers die niet van de legale ateliers gebruik'maken ?n de groot handel die de Turkse bedrijfjes uit buit". zegt Lejo Schenk. De opmerking van een informant in dé film dat de Turkse atelierwerkers een „netto-loon krijgen, maar bruto niet bestaan", is voor Wil van Neer ven een typering van de manier waar op buitenlanders in Nederland wor den behandeld. „Het is ook geen won der dat de textielindustrie in ons land er zo belabberd voor staat, als je ziet met wat voor praktijken er gewerkt wordt. Het is concurrentievervalsing, wat hier gebeurt", aldus Van Neerven. De IKON-medewerker erkent overi gens maar een .stukje van het hele circuit van uitbuiting" boven water te hebben gehaald. „Ik heb maar een deel gezien, ook al heb ik heel wat bedrijfjes gezocht De Turken zijn dodelijk bang. Omdat je de naam IKON noemt, zijn ze bereid je toe te laten, maar ze staan met bevende hand aan de deurknop. Ze verhuizen ook regelmatig uit angst voor de poli tie. Bovendien zijn ze als de dood voor andere Turken. Als er één klaagt over te lage beloning, is een ander zo bereid het voor minder te produce ren. De Turken zullen op die manier nooit een vuist kunnen maken: een fantastisch verdeel- en heerssys teem", aldus Van Neerven, die hoopt dat Kamerleden de IKON-uitzendlng aangrijpen om actie te ondernemen tegen de praktijken van winkels en groothandel. Speciaal vandaag Achter het Nieuws maakte zelf een reportage over het ter rorisme in Italië. Verder aan- dacht voor het gif dioxine dat nog gebruikt wordt als land- bouwbestrijdingsmiddel. Mo gelijk ook nog iets over het loonoverleg. Ned. 2/22.05 De organisatie van de pros titutie. Onderwerp in NOS Tribune. Kenner van de mate rie is hoofdgast André van der Louw, burgemeester van Rot terdam. Twee kritische vol gers, plus vragen van het pu bliek op de tribune. Ned. 1/22.10 Ja kaik mense, Rien Poort vliet is gast in NCRV Globaal. De succesvolle tekenaar ver telt en reageert op opmerkin gen van zijn fans. Hilv. 1/13.20 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG PTT gaat bedrijven en instellingen die zich niet aan de regels houden bij de levering van informatie voor Viditel, uit de zoek structuur halen. Dat betekent dat deze leveranciers nog wel computer ruimte kunnen blijven huren, maar verder uit de zoekstructuur worden gehaald. Gebleken is dat van de 320 informatieleveranciers voor het Vidi- telexperiment een aantal het nogal eens laat afweten. Daardoor verschij nen verouderde of soms zelfs hele maal geen gegevens op het scherm. Viditel is het systeem waarbij door het gebruik van telefoonverbindin gen informatie op het televisiescherm gebracht kan worden. Het experi ment met Viditel startte in augustus van dit jaar. De PTT weet nog niet hoeveel leveranciers zich niet aan de regels houden. In totaal heeft Viditel 125.000 beeldpagina's verhuurd. De informatie voor die pagina's ligt opgeslagen in de centrale computer van de PTT in Den Haag. Er zijn nu 1622 abonnees aangesloten op Vidi tel. Nog eens 650 aanvragers wachten op een aansluiting en ruim 400 aan vragen zijn nog in behandeling. De PTT denkt erover om een nieuwe computer aan te schaffen of om extra computerruimte te huren. De dienst verwacht dat de capaciteit van de huidige computer over niet al te lan ge tijd uitgeput zal zijn voor wat betreft het aanvragen van informatie. De bestaande computer kan slechts 192 aanvragen tegelijk verwerken. Volgens de PTT hoort dat bij een abonneebestand van 3500 tot 4000. De capaciteit voor de opslag van in formatie is nog ruim voldoende. Van de 300.000 pagina's die in de compu ter opgeslagen kunnen worden, is nog niet de helft verhuurd. viale onbelangrijk lijkende zaken be langrijk te maken door ze te verwer ken in een metafoor. Daarin laten we verborgen betekenis van het banale zien." „In de improvisaties zoeken we naar beelden, metaforen, die naderhand tot een eenheid gerangschikt worden Iedere acteur maakt al improvise rend zijn eigen tekst, die hij later opschrijft. Toch zijn de Improvisaties niet erg verbaal, maar ligt de nadruk op het fysieke, het emotionele, op basis waarvan de acteurs onderling contact maken." Grotowski In dit opzicht lijkt de groep aan te sluiten bij de methode-Grotowski. hun landgenoot die in de jaren zestig school maakte met zijn „theater van de armoede" waarin hij alle uiterlijke theatermiddelen als decor, kostuums en muziek afschafte; zijn voorstellin gen kregen vorm louter via lichaam en stem van de acteurs. Raczak: „We gebruiken wel elemen ten van Grotowski's werkwijze maar we ontwikkelden daarbij onze eigen methode. Grotowski's werk probeert via archetypen en mythologische si tuaties zijn publiek te bereiken. Zijn werk heeft een psychologische basis, die hij ontleent aan het bewustzijn van zijn acteurs. Bij ons staat de banale, alledaagse situatie voorop, die met behulp van parodie, grotesk en ironie zijn invulling krijgt Onze basis is kunstmatig omdat we meta foren gebruiken. Ze komen tot stand via de individuele ervaring van de makers, die elk op basis van persoon lijke affiniteit en emotionele binding hun theatervormen kiezen en dat va rieert van cabaret tot circus en mu ziek. De voorstellingen als geheel weerspiegelen dan weer de persoon lijke opinie van de groep. Het publiek kan dus een Poolse werkelijkheid via de ogen van de theatermakers verwachten? Raczak: „We pretenderen niet ty pisch Poolse situaties te brepgen. Omdat we lange tijd niet in West- Europa hebben opgestreden weten we niet of het publiek onze voorstel ling als typisch Poolse of als een universele werkelijk ervaart. Dat zal hier moeten blijken.' Teatr Osmego Dnia; Oosterpoort Groningen 16 november, Cleynthea ter Amsterdam 23/11, Koningswei Tilburg 2411. Waagtheater Delft 25/ 11, Zuidpleintheater Rotterdam 26/ 11, Toneelschuur Haarlem 27/11, Blauwe Zaal Utrecht 30/11. Kinks De najaarsbezoeken van The Kinks lijken een traditie te worden. Een goede wel te ver staan, aangezien The Kinks nog steeds (al 16 jaar lang) een ideale popgroep vormen. Trouw aan zichzelf, een plaats produktie van constant niveau en concerten die altijd naar meer smaken. Volgende week dinsdag openen' ze een kleine toemee in De Vereenlging te Nijmegen. Woensdagavond staan ze in Vredenburg te Utrecht en donderdagavond in de Rotterdamse Doelen. Het voorprogramma belooft met Nine below zero ook veel goeds, dampende rhythm&blues uit Engeland. Bad Manners De skarocktrend die begin dit jaar Inzette met The Specials en Madness, kreeg trendvol gers met Bad Manners. Een En gels negental dat op Rotter dam Newpop voor veel plezier zorgde. De muziek heeft weinig om het lijf, de enorme omvang van voorzanger Buster Blood vessel ten spijt Maar plezierig wordt het vanavond zeker in de Melkweg-Amsterdam, morgen avond Eksit-Rotterdam, zater dagavond in de Biek te Vlisain- gen en zondagavond in de Apeldoomse Gigant. Steve Hackett Liefhebbers van Genesis zullen Steve Hackett ongetwijfeld kennen. In '78 verliet hij deze symfonische popgroep om voor zichzelf te beginnen. In deze hoedanigheid concerteert hij vanavond in De Vereniging te Nijmegen, zondagavond in de Stadsschouwburg van Slttard en maandagavond in Vreden- burg te Utrecht The Nits „Een veelbelovend kwartet dat new wave muziek op een melo dieuze wijze weet te vertalen." Zo zou een typering voor de Amsterdamse Nits kunnen lui den. Wie zich daarvan wil over tuigen kan voor muziek van Tent en New Flat nog terecht in het Trefpunt te Zetten (van avond), Frascati in Stadska naal (zaterdag) en De Gigant te Apeldoorn (zondag). De film. opgenomen in en rond een oud Engels huis. dat „Redheugh" heet, in een heuvelachtig landschap van Northumberland, wordt ver toond op een groot scherm, dat on derdeel is van een toneeldecor. Onder dat scherm is er een soort loge, waar in drie musici zitten en soms op hun instrumenten spelen, klarinet en fluit, viool, cello. Aan weerszijden van het scherm twee kamertjes, het ene met schemerlampjes, fotootjes aan de muur. en wat meubeltjes knus ouderwets, het andere strakker, zake lijker. moderner. Vóór dat alles een grote hoop zand. Als Je binnenkomt is dat allemaal in het donker gehuld. Er gloeien lang zaam lichtspots aan. die je aandacht via een staande schijnwerper naar een hangende leiden, vandaar naar een kleine bandrecorder en een man in de zakelijke kamer, die gaat telefo neren. Uit de zandhoop maakt zich De zangeres (Julianna Bethlen) in het zakelijke kamertje van Redheugh - rot» B«b van Danuif intrigerend. Video-dansen van Bianca van Dillen door Eefje van Schaik DEN HAAG Door de krachtenbun deling van de Rotterdamse Kunst 8tichting en de Stichting Dans Con tact wordt sinds 1979 elk jaar een choreograaf de kans gegeven een „dansconcert" samen te stellen, dat wil zeggen een programma naar eigen keuze op te bouwen, waarin artistieke wensen met een experimenteel ka rakter vervuld kunnen worden. Dit jaar zocht Bianca van Dillen voor haar dansconcert naar een evenwich tige combinatie van dans en video Zij ging daarvoor op zoek naar chore ografen die al eerder op dit gebied gewerkt hadden en kwam uit bij een oud-leerlinge en een leerling van de moderne dansafdeling van de Am sterdamse Theaterschool. Vivierme Deddens en Matthijs Wils. Hun programma „videodans" was dinsdag- en woensdagavond in het Haagse dansfestival (HOT) te zien en zal vanavond en morgen in de Rotter damse Lantaarn, 24 november in het Cultureel Centrum van Amstelveen en 26 november in de Blauwe Zaal te Utrecht te zien zijn. In haar „Reflections on a hot summer day" maakt Vlvienne Deddes gebruik van drie beeldschermen. Op het to neel hiervoor danst zij in een kort glitterjurkje een solp die over haar relatie tot haar omgeving gaat: een zandheuvel, een beek en een indu strieterrein, waarin zij op een uit het niets neerhangende rekstok zweeft en ingewikkelde poses aanneemt. Hoe wel het haar intentie is dat de solo op het toneel {live) een synthese is van alle videobeelden, waarin elementen van zand. water en lucht worden be nadrukt, komt dat beslist niet uit de verf. De dans in zijn geheel is wel rijk aan beelden maar blijft zeer arm in bewegingen en ook de cameraman Jacob Suiskes, die de choreografie vla de opnames „leidt" kon daar wei nig aan veranderen. Daardoor is deze videodans een spanningloze sfeerte kening, waarbij de stijve armen en schouders van de danseres een aflei dende factor zijn. Ook de tweede videodans „A Tripevi deo llfestep" moest het vanwege ge brekkige apparatuur zonder recorder stellen. Matthijs Wils maakte deze choreografie met filmbeelden in sa menwerking met cameraman Henk van Dijk en de drie uitvoerende dan seressen Wies Bloemen, Angela Lins- sen en Annemarie Blom. Tegen de filmbeelden van steeds va riërende schilfertjes en tere figuren in zand en een glaswand die wordt wlt- geverfd, wordt eindeloos lang ln de zogenaamde „soft technique" van de Amsterdamse moderne dansafdeling bewogen (invloed Pauline de Groot) en worden ook tekstflarden geciteerd zoals „Deze kamer schijnt van mij te zijn". Het geheel was erg monotoon en voortkabbelend zonder drift, met armen als harken, Ingetrokken bor sten en een wezenloos in zichzelf ge keerde blik Deze dan^ schijnt te gaan over het nemen van een stap en de beslissing die daaraan vooraf gaat, maar dat is zeer onduidelijk en moet uit de toe lichting worden opgemaakt Vier leden van de Poolse theatergroep Teatr Osmego Dnia, van links naar rechts Lech Raczak, Slawomir Magala, Adam Borowski en Marcin Keszycki. r#u> Erwlll yeriieijem door André Rutten AMSTERDAM De voorstelling „Redheugh", die tot en met 29 november ln Mickery te zien is. bestaat uit een film. vier liederen en een toneelstuk, die door elkaar heen geweven zijn. e con! )id i lisl elfde de igen d ,nd zo sitievt laansc ken. nsdagi hbepac in zou onde ng h< aande duurd n gei «er hei je vai een man in vliegenierstenue los, die wat verdwaasd ronddoolt, terwijl de telefonerende man, moeizaam met een stok lopend, over het toneel naar achteren weggaat Daarna begint de film, die verder het leeuwedeel van Je aandacht zal opei sen. Een weidelandschap vol reeksen vlammetjes en kleine modelletjes van oorlogsvliegtuigjes. Een vrijend paartje, in het wit gekleed, blijkbaar verrast door een luchtaanval. In de verte een rookkolom, waarschijnlijk van een neergestort vliegtuig. Een mannenfiguurtje komt daaruit te voorschijn, komt over'de hellende vlakte naderbij, verschuilt zich in een Jbijgebouwtje van het huis Redheugh: de vliegenier, die je op het toneel uit de zandhoop hebt zien kruipen. In het huls een jonge vrouw, bezig met vlees snijden, gestoord door Iemand die aan de deur komt kloppen: de man. die Je op het toneel hebt zien telefo neren. De film vertelt ln mooie, rustige beel den. waarvoor uitvoerig gebruik ge maakt Is van de mogelijkheden van het fraaie landschap en het huis-Inte rieur in de met het verstrijken van de uren steeds wisselende sfeer, hoe de Jonge vrouw de bewusteloos geraakte vliegenier vindt en in huis sleept, en wat er dan verder gebeurt, op een ongewone, suggestieve manier. In het zakelijke toneelkamertje is dan al lang een zangeres verschenen in mooie rouwkiedij, in het knusse ka mertje de Jonge vrouw uit de film. Voor een belangrijk deel moet Je uit al dat materiaal als toeschouwer je eigen verhaal componeren, bijge stuurd door wat je ln de programma toelichting vindt. Het heeft alles te maken met persoonlijke herinnerin gen over een periode van veertig jaar (1940-1980) van de voornaamste ma ker van de voorstelling, Mike Figgis, jarenlang animerend medewerker van de Engelse groep People Show. Het ls op een rustige manier heel Uitgeverij Callenbach te stuurde: In het licht van kent, ren, gedichten, gebeden, ken len en kerstspelen onder reda< W. Fee ns tra-Bosman (120 17,50), en Het tweede grote h vertelboek met verhalen van d verschillende schrijvers, 253 I 29,50; na 31 dec. 1980: ƒ32,50 Uitgeverij Elsevier te Amste zond de volgende boeken: HooUj roman van G. Walschap (13e <r 230 blz. - 22,90). Alles is heil gedichten en verhalen van T. 1 mans (206 blz. - 14,90). Twee bod in de rechter Tie mysteries van R J Gulik Labyrinth in Lan-Fan{f en De parel van de keizer! blz. Prijs per deel (eerder verschef bij uitg. Van Hoeve) 14,50). Krilfl akkoord 1980, keuze uit ln 1979' schenen esays in Noord- en ZuM derlandse tijdschriften (152 tö 24,90). Vorstenhuizen in Eurn tekst van M. Dünser (216 bl ƒ24,90). Teresa Batista, de hoer' Bahia, roman van J. Amado (464b) 32.50) Spelen met stof, een keuze uit werk van H. (Je Montherlant, do® M Jongsma. Uitg. Arbeiderspera, sterdam. 223 blz - 32.50. Bij uitgeverij Buljten schippfj heljn te Amsterdam ls verschö van de hand van K. Abma het slacht Mensemlus. Er zijn twee del De rechtszaak om Koelie (184 blz' De Dodentrein (216 blz.) Prijil deel 24.95. India, de schrijvers van dit boek® J. 8. Hoetjes, drs D. H. A. Kolff D. Koolman bekijken in dit boek land vanuit een sociaal-wetenscï pelijke gezichtshoek. Uitg. Ro® Haarlem. 240 blz. 25 gulden. Goden van de engelenbak, theat® schiedenis van Gijsbrecht tot Ko< j Dijk, door H. Suèr. Uitg. UnleW Bussum. 120 blz. - 34,50. Fantastische architectuur. TeW ij R. Collins. Samengesteld door Schuyt en J. Elffers. Uitg. Mew hoffAmsterdam. 247 blz. - 79 gul® advertentie

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4