kleine krant Levensbescherming Ongeboren Mens. Trouw cle Opluchting in Polen is groot a 0 r Lt Meer dan 3 glaasjes per dag? 030-331335 Professor in de kinderboeken K L r; NAMENS „DE WERKGROEP VOOR BESCHERMING VAN HET MENSELIJK LEVEN", DIDAM, Géén staking, géén inval Reislust ->C Schoolmelk voorbereidingsbesluit deel schilderswijk GEMEENTE RIJNSBURG OUDERE DAMES Drank. Makkelijk teveel. Moeilijk terug. Na 10 jaar anti-abortusactie zijn wij ervan overtuigd f* dat de grote meerderheid van ons volk bij zuivere voorlichting tégen abortus is. De Kleine Krant Medewerkenden: Piet Hagen Hanneke Wijgh Johanneke Leestemaker Pieter van der Ven Brieven en reacties naar Trouw, postbus 859 1000 AW Amsterdam 11 NOVEMBER 1980 Koeiemop In België binden de boeren hun koeien aan een louw achter de fiets, als te de beesten van de stal naar het weiland verplaatsen. Na een aantal ongelukken heeft de gendarme dit ge bruik verboden. Nu fietst er op een stil land weggetje een boer met een koe achter zich aan. Na tuurlijk zit de koe met een touw vast aan de bagage drager. Komt er een agent vanuit de tegengestelde richting fietsen. Die zegt: Hé, boer Jansen, weet je niet van het verbod? Na tuurlijk wel, zegt de boer, hij kijkt bestraffend ach terom en zegt: Ben je nu weer van de bagagedrager afgesprongen? Indiaan-kind Mario Jurana, de leider van de Xavante-indianen mag niet naar Nederland ko men. Hij is uitgenodigd om als jurylid aanwezig te zijn op het Indianentribunaal, eind november. Maar de Braziliaanse regering geeft Mario geen toestemming om het land te verlaten. Volgens de officiële verkla ring van de regering is m,. rio niet in staat te oordelti over de problemen van au. dere Indianenstammen. Mario Juruna, staat, net ali alle Indianen in Brasilia onder voogdijschap van de regering. Dat betekent dal alle Indianen worden be. handeld als kinderen, dit niet voor zichzelf kunnci beslissen. Van een onzer verslaggeefsters WARSCHAU In Polen is maandag opgelucht adem gehaald, toen de hoogste rechter in Polen de vrije vakbond Solidariteit erkende. Lèch Walesa de leider van de vrije vakbond, was erg blij met deze beslissing van het hoogste gerechtshof. Een algemene staking, clie voor morgen was uitgeroe-j pen, gaat nu niet door. Op 24 oktober had een taigere rechter eigenhandig de statu ten van de nieuwe vakbond gewijzigd. Deze rechter vond dat de vrije vakbond duide lijk de rol van de Comrnunis- tische Partij moest erkunnen. Polen is een Communistisch land. Lech Walesa eifii zijn mannen wilden dit niet. „Wij erkennen wel de leideitde rol van de Communistische Par tij in de regering, maar miet in de partij." Zij zijn baxig dat de vrije vakbond niet werkt als de Communistische Partij teveel invloed krijgt in het vakbondswerk. Polen is op het nippertje aan een tragedie ontsnapt. Veel mensen waren bevreesd voor een Russische inval, als de Polen massaal in staking zou den gaan. De Poolse radio en televisie berichtten eind vori ge week over een gezamenlij ke militaire oefening van Russische en Poolse solda ten. Meestal worden zulke oe feningen geheim gehouden. De angst voor een Russische Lech Walesa inval is niet zo vreemd. In 1948 vielen de Russen Tsje- choslowaklje binnen, toen het land wat democratischer wilde worden. In 1956 rukten de Russische tanks op naar de Hongaarse hoofdstad Boe dapest. toen de Hongaren een vrije richting opgingen. In 1968 gebeurde hetzelfde nog maals in Tsjechoslowakije. In 1953 bemoeiden de Russen zich actief met een arbeids conflict in Oost-Duitsland en in 1979 greep de Sovjet-Unie in Afghanistan in. Al deze landen zitten net als Polen in de Invloedsfeer van de Sovjet-Unie. Een sterk wapen in Polen is de katholieke kerk. (Denk maar aan paus Johannes de Tweede, van huis uit een Pool). Negentig procent van alle Polen is katholiek, on danks het communisme. Di rect na de uitspraak van de hoge rechter in Warschau spraken gisteren Lech Walesa en de mannen van Solidari teit met de Poolse primaat, De eerste professor in de kinder- en jeugdlitera tuur wordt binnenkort aan de universiteit in Leiden benoemd. Mevrouw Bauer wordt de hoogleraar. Mevrouw Bauer is al héél lang met kinderboeken bezig. „We lazen thuis, als kinfil, ont zettend veel." zegt zij. „Later ben ik in Wenen in Oostenrijk gaan studeren. Daar wa^s veel meer waardering voor kinder boeken dan in Nederland. Hier was alleen de literatuur met een grote ,L' belangrijk." Met „de grote L", bedoelt me vrouw Bauer de goede boe ken voor grote mensen. Maar ook in Nederland komt er nu steeds meer belangstelling voor de kinderliteratuur. Me vrouw Bauer vindt kinder boeken een heel belangrijk hulpmiddel bij de opvoeding van kinderen. Bijvak Alle studenten, die in het laatste gedeelte van hun stu die nederlands zitten, kunnen bij mevrouw Bauer een bij vak „Kinder- en Jeugdlitera tuur" doen. Zo'n bijvak bete kent een jaar studeren. De, studenten moeten eerst een heleboek boeken lezen over kinderboeken. Dan krijgen ze een aantal lessen over kinder boeken. onder andere van kinderboekenschrijvers en - schrijfsters. Daarna moeten de studenten zelf een onder zoek doen naar iets wat met kinderboeken te maken heeft. Mevrouw Bauer geeft al van af 1973 lessen over kinderboe ken op de universiteit, maar nu pas als professor. In 1974 had ze twee studenten, nu een wachtlijst vol. Niet alleen in Lefden komt er meer aandacht voor kinder boeken maar ook op andere .universiteiten. Misschien worden daar binnenkort ook professoren in de kinderboe ken benoemd. Zaterdag gaat Paus Johan nes Paulus de Tweede naar West-Duitsland. Zo dicht is een paus nog nooit in onze buurt geweest. Vooral de mensen in Limburg en in Twente kunnen er dit week end een gezellig dagje uit van maken. Je kunt de paus dan zien in Keulen en in Osna- brück. Ze zijn in Duitsland bang dat er lang niet zoveel mensen komen opdagen als ze ge hoopt hadden. In Keulen wa ren een miljoen toegangs kaartjes gedrukt; die kaart jes kosten niks, maar er zijn er maar driehonderdduizend weggegeven. De mensen vin den het misschien te koud, want ze zullen uren buiten moeten staan op een winderi ge vlakte. Er is ook al veel ruzie geweest over dit bezoek. Veel mensen vinden het te duur. Iemand had uitgerekend dat het min stens twintig miljoen gulden moet kosten. Dat kun Je beter aan de arme landen besteden zeggen ze. Ook waren de pro testanten boos. Ze hadden ei genlijk wel eens een goed ge sprek met de leider van de katholieken willen hebben. Maar daar is nauwelijks ruimte voor. Ze waren boven dien boos over een nieuw boekje. Daarin stond dat de „vader" van de Duitse protes tanten, Maarten Luther, niet deugde. De paus is al veel op reis geweest. De nieuwigheid is er een beetje af. Je weet al wel hoe het eruit ziet. en hü O U november i98o O De helft van de Nederlandse sch ooikinde ren drinkt te weinig melk. Reken maar pit. Volgens het voorlichtingsbureau voor de voeding moeten schoolkinderen van vier tot zeven jaar elke dag een halve liter melk drinken (500 milliliter), kinderen van acht tot negen 650 milliliter, en kinderen van tien tot veertien driekwart liter per dag (750 milliliter). Als we het over melk hebben dan bedoe len we ook yoghurt, karnemelk en kaas. Deze produkten zijn belangrijk omdat ze veel eiwitten bevatten. En ook om genoeg kalk en vitamine B2 binnen te krijgen, heb je melk nodig. Het schoolmelkcomité zorgt er daarom voor dat je op school melk kunt drinken. De regering in Den Haag en de Europese Gemeenschap in Brussel betalen daar aan mee, zodat de schoolmelk goedkoper is dan de melk in de winkel. Een kwart liter kost 27 cent op kleuter- en lagere scholen. Op scholen voor voortgezet onderwijs kost het 32 cent. Die bijdragen van Neder landse en Europese ministers zijn bedoeld om de voeding van kinderen te verbete ren. En waarschijnlijk ook wel omdat hier door de verkoop van melk wordt bevor derd. Melk moet dus nog steeds. Maar hoe zit het dan met al die berichten over te dikke kinderen? Eten we Juist niet veel te veel en.vooral veel te vet? Nee, zegt het school melkcomité, we eten verkeerd, dat is het probleem. Je moet beginnen met een goed ontbijt en als Je halverwege de ochtend honger krijgt, moet Je geen gevulde koek met een blikje cola nemen, maar een glas melk. Met dat vet valt het best mee. In een kwart liter volle melk zit nog geen negen gram en in een zelfde hoeveelheid halfvol le melk nog geen vier gram. Je kunt beter wat minder frites eten, want één portie mét bevat wel 22 gram vet. Jammer, maar dat is géén Belgenmop en TE! vo rda ek pen nv >de •t- I gek De burgemeester van 's-Gravenhage maakt bekend, dat de gemeenteraad bij zijn besluit van 27 oktober 1980 heeft verklaard, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor het gebied, globaal gelegen tussen de Vaillantlaan, Hobbemastraat. Hooftskade, Spino- zastraat, Oranjeplein, Fannius Scholtenstraat en Parallelweg. Vorenbedoeld raadsbesluit en de kaart S 5372 waarop de exacte begrenzing van het gebied staat aangegeven liggen met ingang van 11 november 1980 in het Gemeentelijk Informatiecentrum aan de Groenmarkt en ter gemeentesecretarie, afdeling Ruimtelijke Orde ning en Stadsvernieuwing (kamer 3433) voor een ieder ter inzage. 's-Gravenhage, 4 november 1980 De burgemeester van 's-Gravenhage, F.G.LL SCHOLS VOORBEREIDINGSBESLUIT De burgemeester van Rijnsburg maaikt ter vol doening aan het bepaalde in artikel 22, lid2, van, de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 30 oktober 1980 heeft besloten te verklaren dat: I. eén herziening wordt voorbereid van het bestemmingsplan „Frederiksoord", waarin ,in hoofdzaak zijn begrepen een veilingbe drijf en een garagebedrijf met aan- en afvoerwegen, één en ander als aangege ven op de bij dit besluit behorende en als zodanig gewaarmerkte tekening; II. het verboden is zonder of in afwijking van een schriftelijke vergunning van burge meester en wethouders (aanlegvergunning) de navolgende werken, geen bouwwerken zijnde, of werkzaamheden uit te voeren, te doen of te laten uitvoeren, één en ander met uitzondering van normale onderhouds werkzaamheden; a. het afgraven, ophogen of egaliseren van de gronden; b. het aanleggen of verharden van wegen, paden of parkeergelegenheden en het aanbrengen van andere oppervlaktever hardingen; c. het aanleggen of inrichten van sport wedstrijd- of speelterreinen, kampeer- of caravanterreinen, lig- of speelweiden, zwemgelegenheden en vijvers of water lopen; d. werken of werkzaamheden ten behoeve van of verband houdend met de oprich ting of plaatsing van al dan niet aan hun bestemming onttrokken voer- of vaartuigen, caravans en living-vans, voor zover deze niet als bouwwerken zijn aan te merken, alsook tenten; III. de hierboven genoemde werken of werk zaamheden niet toelaatbaar zijn, indien daarvoor, dan wel door de daarvan, hetzij direct, hetzij indirect, te verwachten gevol gen, schade wordt toegebracht aan het karakter van het gebied waarvoor het voor- bereidingsbesluit van kracht is. Rijnsburg, 11 november 1980 De burgemeester voornoemd, W. K. de Roos. Wij hebben HART voor u Volop keus In: MANTELS JAPONNEN DEUX-PIÈCES ROKKEN OVERGOOIERS BLOUSES Ook speclaale HEUP- MATEN. Uw speciaalzaak G. M. DE JONG Laan van Meerdervooft 555 tuaaan Gouden ragen straal an da Valkariboakada Telefoon 070-630103 hoortoestellen Breestraat 58. Leiden, tel. 071-140475 (naast de Stadsgehoorzaal) Dat Is toch niet veel, zult u misschien zeggen. Maar heeft u wel eens echt goed geteld? Z(jn het er niet langzamerhand 5 of 6 per dag? En zjjn het er niet wat meer dan vorigjaar? Want zo is het met alcohol. Makkelijk teveel maar moeilijk terug. Als u zich daar zorgen over maakt ga dan eens met uw huisarts praten. Of vraag de onderstaande brochure aan. Vindt u dat u meteen advies kunt gebruiken, bel dan met de Stichting Korrelatie "Teveel" is een vaag begrip wellicht. Maar wanneer u houvast wilt: voorde gemiddelde mens z(jn 4 glazen drank per dag bet maximum. Dat dan wel onder "normale" omstandigheden. Dus zeker niet b(j medi cijngebruik,autorijden of binnen een korte t(jd. Zelfs een glas sherry of pils (10 gram pure alcohol) heeft ongeveer V/2 uur nodig om door het lichaam weggewerkt te worden! Naam: Straat: Postcode:. 1 Plaats: 2 Invullen, uitknippen en I In een gesloten envelop met f0,80 postzegel opsturen naar Stichting Korrelatie. Maliebaan U3. Z 3S81CJ Utrecht De brochure wordt u ineen blanco wikkel toegestuurd wai Want de vrouw die haar ongeboren kind laat aborteren doet daarbij alsof haar leven van hogere en betere waarde is dan het ongeboren leven dat God in haar heeft doen ontstaan. Als wij allemaal zo zouden doen is de verleiding groot om ook de zieken, de ouden van dagen en de gehandicapten minder-waardig te achten vergeleken bij b.v. een jonge, gezonde vrouw. Om de ongeboren levens te redden en onze maatschappij menswaardig te houden doen wij 'n beroep op alle Tweede-Kamerleden hun stem niet te geven aan het abortus-wetsvoorstel van CDA-WD of aan 't Wetsvoorstel van PvdA-D'66. In plaats daarvan vragen wij hen dringend te stemmen voor het Wetsontwerp Abma- Verbrugh. Dit voorstel beschermt het ongeboren leven afdoende en wil ook alle hulp verlenen aan de vrouw, voor en na de geboorte van haar kind. Wij zullen proberen zoveel mogelijk kiezers te bewegen bij de volgende Kamer verkiezingen niet te stemmen op een politieke partij en zeker niet op Kamer kandidaten die nu stemmen voor het wetsontwerp van CDA-WD en geen steun verlenen aan het wetsontwerp Abma-Verbrugh of een daarmee gelijk te stellen nieuwe abortuswetsontwerp. C. J. van Weerdenburg. nmir Be ve ÜJke Idt gi t zie igen idei lid h Van lij is me: de ek, ai PSP igov er.vc en, l tunen bda: Ka bij imli Mak richt dat ewor hten Van Br? de] verv erga. ath Blijk Vn b enif nie imiss der] niet It d( erv al' F hi; bi kt. der opvi ven adei 1 doi stei l D en te ver dat h kwaï ech

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8