Verlaag WAO Verpleegden' Milieuschip Greenpeace wellicht naar Amsterdam 'Opiniebladen worden overgewaardeerd' 'Ik wilde misstand aan de kaak stellen' Horeca wil klanten in acties tichting van de Arbeid erdeeld over jeugdloon L onze sociaal-economische redactie erin uit Ede al ^|eek spoorloos USD archivering j FNV ziet af van geding tegen KMS Moeten ik en de kinderen U nog uitleggen dat U de KINDERPOSTZEGELS het best met girobetaalkaart of bankcheque betaalt? Pleidooien voor uitbreiding van steunverlening door overheid: iINSDAG 11 NOVEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Werkgevers in SER-advies: £N HAAG WAO'ers die worden verpleegd in een inrich ter betaald uit de AWBZ. zouden alleen nog een minimale AO-uitkering moeten krijgen. Dit standpunt nemen de Érkgevers in in de Sociaal-Economische Raad (SER). De lebeweging is tegen korten op de WAO-uitkering van men- i in een verpleegtehuis. standpunten blijken uit een ^erp-advies dat de SER volgende >k vrijdag wil gaan uitbrengen aan legering Die heeft het plan om de pi pn bijdrage van verpleegden in een te BZ-inrichting hoger te maken «tl innate de verpleegde meer inko- n*i of meer vermogen heeft De ei- in d bijdrage is nu nog afgestemd op een onzer verslaggevers JnubE - De Edese politie had gister nget ir.d nog geen enkel aanknopings steg it inzake de raadselachtige ver kil» Jning van het gezin Verburg uit te i De man. zijn vrouw en twee reld Dtjes (van zes en één Jaar) zijn al ekes n een week spoorloos en niemand dn« tok niet de familie weet iets over nt» verblijfplaats tiffc lafgelopen weekeinde brak de po ten einde raad maar in de woning hier bet gezin en ontdekte daar dat de laries het leven hadden gelaten en planten er verlept bijstonden. De hctfazoeking volgde op de melding reld i de onderwijzer van het oudste eng, lontje uit het gezin, die meedeelde h« t hij deze leerling al een week op il miste. De onderwijzer was en malen aan de deur geweest, zonder resultaat. Vast kwam te dat ook de man. die werkt op caravanbednjf. al een week met was verschenen en dat zijn gever van niets weet Kking trof de politie overal :s aan van de secte van de Jezus- Mleren.die gevestigd Is In Klooster- j navraag door de politie IP men over het gezin geen ophelde- f verschaffen Volgens de politie it mets erop. dat het gezin op reis radat uit de kasten in de woning het eerste gezicht nauwelijks kie l is verdwenen Het wordt overi- s niet uitgesloten geacht, dat het n Verburg zich bij een sekte heeft gesloten maar zekerheid hierover jl de politie niet. ADVERTENTIE Orengl rust èn dynamiek I in uw organisatie I 025102564^1 ÖVlNO iemand met minimuminkomen. Het gevolg is dat volgens de regering ver pleegden met een WAO-uitkering bo ven het minimum, voortdurend geld overhouden, want de AWBZ betaalt volledig de verpleging. Dat zou leiden tot vermogensvorming, en aldus de regering het ls niet nodig dat groei ende erfenissen worden gekweekt op kosten van de sociale verzekering li onze sociaal-economische redactie «:JgN HAAG De Stichting van de Arbeid, het overlegorgaan n werkgevers en werknemers, heeft verdeeld geadviseerd er het voorstel van minister Albeda van sociale zaken om t minimum-jeugdloon fors te verlagen. De vakbeweging ■ertAemt de argumenten die de bewindsman hanteert oneigen "iï ""deugdelijk en niet overtuigend De werkgevers zijn yjteltiel over het voorstel Geen gegevens Werkgevers en werknemers verwer pen echter eensgezind de gedachte om dan maar de eigen bijdrage voor de AWBZ afhankelijk te maken van inkomen of vermogen. Gesteld wordt dat de regering geen gegevens heeft weten te verschaffen over het beweer de oppotten door AWBZ-verpleeg den. Een eigen bijdrage die afhangt van de hoogte van het vermogen, is volgens de unanieme SER-commissie bovendien in strijd met het huidige sociale stelsel De vakbeweging in de SER is ook tegen een eigen bijdrage die afhangt van de hoogte van het inkomen, als de regering daartoe toch zou over gaan.dan zou tenminste het hele in komen van de verpleegde in aanmer king genomen moeten worden en niet alleen maar de WAO- of eventuele andere sociale uitkeringen De werkgevers zijn wel tegen een eigen bijdrage afhankelijk van de hoogte van het inkomen, maar willen in plaats van een hogere eigen bijdra ge te vragen, de sociale uitkering voor verpleegden in een AWBZ-inrichting terugbrengen tot de minimale uitke ring (op basis van netto minimum loon i. De groei van uitgaven vcor sociale zekerheid moet worden be perkt. aldus de werkgevers, daarom moet iedere samenloop van aanspra ken op sociale zekerheid zoals gra tis verpleging uit de AWBZ plus een inkomensuitkering uit de WAO worden beperkt tot „de als maat schappelijk noodzakelijk geachte so ciale zekerheid Pensioenen Niet alleen een WAO- of andere socia le uitkering zou voor AWBZ-verpleeg- den tot het minimum moeten worden teruggebracht in de ogen van de werkgevers, maar ook pensioenen Voor overheidspersoneel zou de rege ring daartoe het ambtenarenpen sioen kunnen wijzigen. Wat pensioe nen van werknemers in het bedrijfsle ven betreft, alsmede particuliere in validiteitspensioenen. houden de werkgevers in de SER het bij de aan beveling om ook die tot het sociaal minimum terug te brengen zodra de pensioentrekker in een AWBZ-inrich ting wordt opgenomen. Ongeveer vijfhonderd mensen hebben gistermiddag in Hoogeveen de begrafenis bijgewoond van mevrouw Jacqueline Wiegel, de echtgenote van de minister van binnenlandse taken. Zij kwam vorige week bij een auto ongeluk om het leven. Onder de aanwezigen bevonden zich tal van bewindslieden en Kamerleden. De rouwdienst is in de Grote Kerk van Hoogeveen gehouden. Namens de regering sprak premier Van Agt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De kans is groot, dat de „Rainbow Warrior", het actieschip van de milieu organisatie Greenpeace, nog eind deze week in Amsterdam aanmeert. Leden van de organisatie slaagden er in de nacht van zaterdag op zondag in met de boot te ontsnappen uit de Spaanse haven El Ferrol ondanks de bewaking en wisten eveneens te ontkomen aan de patrouillerende marine, die afgelopen zondag uitkeek naar het schip. Momenteel zet de ..Rainbow Warrior" koers naar het eiland Jersey In Het Kanaal, waar brandstof zal worden ingenomen. De verwachting is, dat het schip vandaag in de haven van St. Heiier zal arriveren. Daar zal verder worden gekeken of er eerst reparaties moeten worden uitgevoerd aan de machinekamer, omdat de zevenkop pige bemanning met wat problemen te kampen heeft. Niet zo verwonderlijk, als men weet dat de Spaanse autoriteiten enkele onderdelen hadden verwijderd om ontsnapping te kunnen tegengaan Dat gebeurde nadat de ..Rainbow Warrior" op 18 Juni door de Spaanse marine was opgebracht, terwijl de bemanning op vreedzame wijze Spaanse walvisvaarders probeerde te hinderen bij hun werk. Sindsdien lag het schip aan de ketting, werd de Britse kapitein Jonathan Castle ver oordeeld tot zes maanden gevange nisstraf en werd een borgsom geëist van omgerekend een kleine driehon derdduizend gulden. Greenpeace liet overigens weten dat bedrag niet te willen en kunnen betalen Stappen Als de ..Rainbow Warrior" in Amster dam aankomt, zal eerst worden afge wacht of de Spaanse autoriteiten nog stappen zullen ondernemen. De eige naar van de Spaanse walvisvaart heeft een eis tot schadevergoeding tegen Greenpeace ingediend en het zou kunnen zijn, dat hij in Nederland een rechtszaak begint. Een woordvoerder van Greenpeace in Nederland deelde desgevraagd mee. dat volgens het ministerie van justi tie van uitlevering geen sprake kan zijn. Zeker niet zonder een uitspraak van de rechter en mocht die negatief uitvallen, dan zou er hier beslag op het schip moeten worden gelegd. Proces-verbaal na kopen stuurmansdiploma Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM „Ik dacht het algemeen belang te dienen door de misstanden die er heersen op schepen die onder goedkope vlag varen, eens duidelijk aan de kaak te stellen, maar het resultaat is dat ik in dezelfde hoek word geschoven als de Panamese consul De Rotterdamse journalist Willem Meyboom werkzaam bij het Al gemeen Nederlands Persbureau» is hevig verontwaardigd. Gisteren kreeg hij te horen dat de Rotter damse rivierpolitie niet alleen de Panamese consul verdenkt, die hem tegen betaling van vijfhon derd gulden een stuurmansdiplo ma heeft verstrekt Ook de Journa list zelf en inspecteur Johan Alte- na van de Internationale Trans portarbeiders Federatie (de ITF behartigt de belangen van zeeva renden) worden verdacht Tegen de consul is proces-verbaal opgemaakt wegens valsheid In ge schrifte. De verdenking tegen de journalist berust op oplichting en tegen Altena op uitlokking daar van. Willem Meyboom. die overi gens ooit eens een paar maanden aanse vlag varende tanker aan zijn diploma was gekomen Overi gens deden ai vaker geruchten de ronde dat het mogelijk was bij consulaten van goedkope-vlaglan- den de nodige papieren en diplo ma's te kopen. ITF-lnspecteur Johan Altena die regelmatig wordt geconfronteerd met problemen op schepen die on der goedkope vlag varen, heeft in zijn verklaring tegenover de rivier politie nog twee gevallen ge noemd. waarin zonder overlegging van het Nederlandse diploma aan Nederlanders op het Panamese consulaat de documenten voor scheepsofficier zijn verkocht 'Levensgevaarlijk' Willem Meyboom zegt terdege de gevolgen van zijn actie overwogen "JM «VHÏ VTÏIWUKCII als matroos heelt gevaren, kreeg hebben „De doorslag gal voor zijn stuurmansdiploma door eens lordig uitgetikt getuigschrift te overleggen. Altena heeft meege werkt aan het opstellen van dit getuigschrift Of Altena. Meyboom en de consul zullen worden vervolgd, is nog niet bekend. De Rotterdams officier van justitie mr. F. Hendriks moet hierover nog beslissen Supertanker Meyboom besloot te proberen een stuurmansdiploma te kopen bij de Panamese consul in Rotterdam naar aanleiding van het ongeluk met de super-tanker ..Energy Con centration" De tanker knakte de ze zomer tijdens het lossen in de Rotterdamse haven, doordat het schip niet goed geladen was. Tij dens de rechtszaak tegen de stuur man en kapitein van de tanker bleef onduidelijk hoe de kapitein van de onder (goedkope) Liberi- mij echter dat het hier gaat om regelrechte misstanden die kun nen leiden tot levensgevaarlijke situaties. Dat hebben we gezien met de Energy Concentration De politie heeft weliswaar formeel juist gehandeld, maar het komt er wel op neer dat ik in het verdach tenbankje wordt geschoven en al le aandacht krijg, terwijl aan de zaak zélf voorbijgegaan wordt, die natuurlijk veel belangrijker is en die alle aandacht had moeten krijgen." Het onderzoek van de rivierpolitie is begin september begonnen, na dat de Panamese consul in een brief had verklaard dat Meyboom bij de ..koop van zijn diploma" gebruik zou hebben gemaakt van een vervalst Nederlands diploma als stuurman voor de grote han delsvaart. De politie heeft inmid dels aangetoond dat dit diploma niet van Meyboom afkomstig kon zijn, omdat geboortedatum en -plaats niet overeenkwamen met die van de journalist. van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Volgende week gaan werknemers van diverse horecabedrijven actie voeren om hun onvrede te uiten over de CAO-besprekingen. Daar willen ze dit keer de gasten bij betrekken om het effect van hun acties te vergroten. Nu is het niet zo dat volgende week bij de koffie een pamflet wordt uitgereikt en de ober een praatje begint over de arbeidsom standigheden. De bestuurders van de voedingsbond en de horeca- bond FNV hebben gisteren over leg gevoerd over een tekst die eind deze week naar een aantal bedrij ven wordt verstuurd om op te roe pen tot actie. Daarin zal staan dat uitsluitend met de klant wordt gediscussieerd als die er blijk van geeft behoefte te hebben aan een dergelijk gesprek Het CAO-overleg is in een welles- nietes situatie terecht gekomen. De vakbonden willen een uitbrei ding van de vervroegde uittreding van tot 62 jaar. een kortere werk week voor seizoenarbeiders en ex tra toeslagen voor werken op feestdagen. De jeugdige werkne mers zouden beter moeten worden betaald De werkgevers in deze tak voelen er niets voor om aan deze verlan gens tegemoet te komen. De werk gevers wijzen ook de beschuldi ging van de hand dat zij het zijn geweest die de onderhandelingen hebben afgebroken „We wachten nog steeds op een brief met voor stellen van de bonden." zei werk geversvoorzitter Van Goos De woordvoerder van de bonden zei dat er helemaal geen brief op komst is omdat de bonden niet van plan zijn de werkgevers nieu we voorstellen te doen. De in gangsdatum van de CAO. die er nog niet is. houdt de partijen ook verdeeld. De bonden willen de in gangsdatum op 1 april 1980 stellen en de werkgevers blijven vasthou den aan 1 januari 1981 Wellicht komt het overleg op gang als de werkgevers als klant in een horecabedrijf gaan zitten en deel nemen aan de discussie over de werkomstandigheden van de obers. Dat de werkgevers iets der gelijks zouden doen is echter haast ondenkbaar omdat ze hele maal met te spreken zijn over een dergelijke vorm van actievoeren. .Uit is goed voor u'. luidt het mot- to en ik denk dat mensen die een avondje uit zijn er heel weinig voor voelen met de problematiek van de werknemers te worden op gezadeld." aldus werkgever Van Goor. VLISSINGEN Het kort geding dat de FNV zou aanspannen tegen de directie van de Koninklijke Maat schappij De Schelde (KMS) gaat niet door. De grond voor het geding is vervallen nu de directie heeft toege zegd het op 1 oktober tussen FNV en VEENDAM (ANP) De centrale on dernemingsraad van AVêö legt zich niet neer bij een doorvoering van de sanering bij dit aardappelmeelcon- cern. De ondernemingsraad behoudt zich het recht voor zich „met alle ten dienste staande middelen" te verzet ten tegen de plannen van minister Braks (landbouw). De ondernemingsraad schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer, die vandaag over de plannen van Braks stemt. De minister is van plan zes van de tien fabrieken te sluiten maar. stelt daar wel een steun van 250 mil joen gulden tegenover. De centrale ondernemingsraad schrijft ontsteld te zijn over de dis cussies in de Kamer. „De plannen van de regering betekenen het begin van het einde, aldus de brief. De steun van 250 miljoen dekt nog niet eens de schuld die AVêBê heeft we gens het treffen van zeer kostbare milieubeschermende maatregelen haar bereikte akkoord te zullen nako men De FNV wilde de KMS-directie van contractbreuk beschuldigen Volgens FNV-districtsbestuurder Bijr vank zijn nog niet alle problemen uit de weg geruimd, maar hij verwacht wel dat de besprekingen tussen direct tie en bonden binnenkort weer zullen beginnen De drie andere bij het ovec- leg met de KMS-directie betrokken bonden hebben de KMS-directie nu laten weten dat zij het akkoord van l oktober ook onderschrijven. Aanvankelijk deden zij dat niet om*, dat ze niet tevreden waren over de bepaling in het akkoord dat werkne* mers die door de stakingsactie meer dan veertig uur niet betaald zouden krijgen, een overbruggingsvoorschot zouden krijgen van 130 gulden. De drie andere bonden (CNV. Unie BLHP en HPME) vonden dat de di: rectie duidelijk moest stellen dat het ging om een voorschot dat terugbe taald moest worden ADVERTENTIE ADVERTENTIE efof kde| ►««krerr.erN zijn tegen omdat vol le hen niet is aangetoond, dat er ffbtle bestaat tuisen de hoogte jeugdlonen en de jeugdwerkc rtieid De vakbeweging, voorspelt dat de besparingen die minister op f beda op 130 miljoen heeft geraamd oM JJZienlijk lager zullen uitvallen tK, minimum-jeugdloonregeling mnr 1 januari 1974 in werking, geeft 0 dj inemers van vijftien tot 23 jaar in eikt i Particuliere bedrijfsleven af r vu dtelijk van hun leeftijd rechtop n percentage van het wettelijk mi lde* Pmloon dat geldt voor werkne jlon van 23 jaar en ouder. Het per entt "ge waarmee het loon per leel- kategorie daalt is zevenen half vijftienjarige werknemer heeft °P veertig procent van het je f m&sen minimumloon. De be en li r""11 wil nu het percentage per •et** 'iJQscategone van zevenenhalf op brengen. Dat komt volgens de vakbeweging neer op een verlaging van de jeugdlonen van gemiddeld vijftien procent De werkgevers vinden een dergelijke verlaging nodig, omdat het huidige, volgens hen relatief hoge minimum jeugdloon, zeker niet gunstig is voor de werkgelegenheid van de jongeren Iets wat door de vakbeweging met klem wordt tegengesproken Hein G. Briefbesteller te A Vandaag of morgen komen de kinderen uw bestelling afleveren. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Tijdschriften als Nieuwe Revu en Panorama en vrouwen bladen als Libelle en Margriet zouden wel eens een belangrijker bijdrage kunnen leveren aan de meningsvorming dan de zogenoemde opiniebladen Het ls daarom zeer de vraag of de overheid er verstandig aan doet de financiële ondersteuning van tijdschriften te beperken tot deze laatste categorie. mkwüübrief* vandev L, "waad om worden, dat u in een mpo met uw werk door- Dit werd gisteren betoogd op de in Amsterdam gehouden jaarvergadering van de Ne derlandse organisatie van tijdschrift-uitgevers (NOTU) op grond van een onderzoek naar wat de verschillende soorten tijdschriften te bie den hebben. In een commen taar op de resultaten daarvan, zei dr J. J. van Cuilenburg. verbonden aan de Vrije Uni versiteit. dat steunlevering aan opiniebladen wel eens zou kunnen betekenen dat het overheidsgeld terecht komt bij degenen die toch al „de hoogste opleiding en de dikste portemonnee" hebben In de kou Van Cuilenburg. wetenschap pelijk hoofdmedewerker bij de vakgroep communicatie wetenschap van de subfacul teit politicologie, noemde het „elitair" om de aandacht vrij wel uitsluitend te richten op bladen die. in het algemeen goed opgeleide en welgestelde lezers trekken Naar zijn me ning gaat de overheid eraan voorbij dat ook in andere dan opiniebladen maatschappelij ke en politieke verschijnselen op de'voet worden gevolgd Hij werd daarin bijgevallen door drs. J.S Wijne, hoofdre dacteur van Keesings onder wijsbladen. die van „de nivel lering" sprak Wijne meende dat de houding van de over heid ertoe leidt dat degenen die toch al bevoorrecht zijn. ook nog eens als lezers tege moet worden gekomen. Wie de opiniebladen boven de pet gaat en genoegen moet nemen met een wat bevattelijker tijdschrift, aldus de strekking van zijn betoog, wordt door de overheid in de kou gelaten Overigens kunnen ook de opi niebladen nog geen aan spraak maken op de steunre geling die ten behoeve van de dagbladen is ontworpen. De voorzitter van de NOTU. drs Cl. J. J. Schellens, noemde dat gisteren „onaanvaardbaar" Hij toonde zich wel optimis tisch over de uitkomst van voort te zetten overleg daar over met het Bedrijfsfonds voor de pers Kortzichtig Schellens zelf maakte geen aanspraak op steunverlening voor andere dan opiniebla den. waarvan een groot aantal dan ook nog steeds gretig af trek vindt, al is de groei er een beetje uit. Volgens de NOT- voorzitter verkeert de catego rie die in aanmerking zou moeten komen voor over heidssteun, „voor het overgro te deel in een slechte economi sche situatie Van Cuilenburg verweet de overheid ten aanzien van de tijdschriften een kortzichtig beleid te voeren. De tijdschrif tuitgevers zelf roepen al jaren lang dat zij worden gediscri mineerd.: in het mediabeleid van de overheid komen zij er naar hun mening in vergelij king met de dagbladuitgevers bekaaid af. Van Cuilenburg wilde niet zo ver gaan: hij wees dat de over heid wordt geconfronteerd met nogal uiteenlopende ty pen van tijdschriften, varië rend van Opzij en De Groene Amsterdammer tot Donald Duck. Naar zijn mening is me de daaraan de kortzichtigheid van de overheid te wijten Het Tweede-Kamerlid P.J.A. van der Sanden zei zich zeer aangesproken te voelen door de verwijten dat steunverle ning aan opiniebladen, met uitsluiting van andere tijd schriften. de kenniskloof zou verbreden. Ook hij zei er wei nig voor te voelen dat ..slechts degenen die veel weten, wor den gesubsidieerd." De media-specialist, van de CDA-fractie bepleitte de in stelling van een mediaraad, die zou moeten onderzoeken welke bijdragen de verschil lende soorten tijdschriften aan de meningsvorming leve ren. Op grond van de resulta ten van zo'n onderzoek zou aldus Van der Sanden. moe ten worden nagegaan welke bladen een beroep op het be drijfsfonds zouden kunnen doen. :v: FAMILY TOYS nu óók in Nederland Speelgoed is populairder dan ooit. Want het is er allang niet alleen meer voor peuters en kleuters, maar voor jong en oud. En nu is er dan bovendien Smiih Family Toys. Speelgoed zoals zelden of nooit eerder in Neder land te koop was. Bij grote en kleine fabrikanten ov er de hele wereld opgezocht en uitgekozen door een van de grootste inter nationale ondernemingen op dit gebied. Speelgoed, spellen, hobby-artikelen en geavanceer de elektronische nieuwtjes van uitgesproken topkwaliteit in een prettige prijsklasse. Met een maximum aan speelwaarde en educatieve inhoud. In verpak king met duidelijke Nederlandse tekst en uitleg. Voorzien van de naam John Smith bij typische jongensartikelen cn van hel ken merk Mary Smith bij specifiek meisjesspeelgoed. U vindt Smith Family Toys bij elke goede speelgoed zaak Een kwaliteitslabel om vooral in fleze tijd op te letten' I'd van de Haoameve' graci

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3