RK kerk zit met een na synode stevige kater Uit brieven van lezers W. G. Overbosch en de koets van Blumhardt Lutherse synode wil met Pais praten Trouw Journalisten in spé vinden Vredeskrant niks VAN DA Ai VOORBIJGANG! Kerken De Krimj tegen sluiting Avebe-fabriek NOVEMBER 1980 TROUW/KWARTET door Pieter van der Ven Vandaag komen in Den Bosch de roomskatholieke bisschoppen van Nederland bijeen voor hun maandelijks beraad. Aan de orde komen de recente bisschoppensyno de in Rome en de benoeming van een nieuwe secretaris-ge neraal van de rk kerkprovin cie. De bisschoppen treffen een stevige kater onder hun gelovigen aan. Voor veel foomskatholieken in Neder land was het de tweede zeer teleurstellende synode bin nen een jaar een hoog ge middelde. De nieuwe secreta ris-generaal zal onder meer moeten proberen het overleg weer te stimuleren tegen alle teleurstelling en moedeloos heid in. Mensen hebben ran de afgelopen sy node hooguit twee dingen onthou den: wie met lust naar zijn vrouw kijkt pleegt overspel én gescheiden- hertrouwde mensen mogen niet tot de tafel des Heren naderen, tenzij ze het bed van de partner mijden. Beide uitspraken waren echter niet van de synode maar van de paus. Het zegt al iets zowel over de paus als over de synode. De wat moeizame boodschap Van de laatste werd volledig over schaduwd door de niet mis te versta ne duidelijkheid van de paus. Natuur lijk kan men dat de pers verwijten die het positieve, mooie en bemoedigen de niet voldoende aan bod Iaat. Maar daaruit valt slechts schrale troost te putten. Van onze kerkredactie AMSTERDAM Een werkgroep van studenten van de School voor Journalistiek In Utrecht heelt kritiek op vorm en Inhoud van de Vredeskrant, die het Interkerke lijk Vredesberaad in september heeft uitgegeven. ding van een radarinstallatie ln Alaska weinig zeggend, ze vinden de blauwe steunkleur te afstande lijk en kil in combinatie met het toegepaste bruin. De groep vindt dat de koppen in de krant te veel op abstracte begrippen slaan. „Het IKV heeft het te vaak over zichzelf," zeggen de studenten, „de hele krant door is het zichzelf aan het verdedigen. Een IKV dat zichzelf steeds op de voorgrond plaatst komt te betweterig over." De studenten, allen behorend tot de lesgroep Maatschappij en Reli gie, vinden de Vredeskrant ver warrend en afstotend voor niet werkelijk godsdienstige mensen. Zij wijzen op een gedicht op de voorpagina van de Vredeskrant en op het kerkelijk taalgebruik. Dat is vaak te omslachtig. 'In de tek sten worden vaak godsdienstige uitdrukkingen en begrippen ge bruikt die slechts weinig mensen iets zeggen. Dit is tevens het geval met zeer godsdienstige artikelen over de 'maaltijd van de Heer' en 'In 's Heren naam hieuw ik de heidenen aan stukken'. De studenten vinden de afbeel- De aankomende journalisten vin den de artikelen in de Vredeskrant te lang en de krant zelf te dik. Hij versterkt naar hun mening het de faitisme bij veel lezers. De r-k bisschoppen van Nederland sen het kerkvolk en hun plaatselijke leiders, die geen zichtbaar punt heb ben kunnen scoren. Vorige week pu bliceerde Elsevier een NIPO-enquête over de synode. Kort en goed kwam het erop neer dat ruim vier vijfde van de Nederlandse roomskatholleken lak heeft aan de gewraakte pauselij ke uitspraken. Elsevier sprak van een „vernietigend oordeel" en het Joon van de vervreemding". Nu weet topcurieman kardinaal Feli- ci gelukkig dat cijfers en statistieken geen betekenis hebben en dat Neder land beïnvloed en bevooroordeeld is. ken. Heeft de kerk niets dringendere en verstaanbaars te zeggen tot de schare? Vreemd volk De bisschoppensynode is niet het troetelkindje van de Vaticaanse bu reaucratie. Ze houden daar niet erg van zo'n hoop vreemd volk in huis, dat er half-democratische of zelfs half-protestantse opvattingen op na houdt of dat zich pastoraal verplicht voelt Jegens de kudde thuis: daar kun Je geen kerk mee runnen. Van meet af aan werden de voorzichtlg-open, ver- Tocht liggen de zaken in de omrin- gende landen niet veel anders. Ook in Frankrijk. Oostenrijk. Canada. Ame rika en Engeland moeten de bis schoppen uitrukken om hoongelach of verontwaardiging te bezweren. De Nederlandse bisschoppen Wllle- brands en Ernst schreven kort na de synode dat zij „graag het overleg voortzetten om in gezamenlijke ver antwoordelijkheid met gelovigen en pastores wegen te vinden die in onze samenleving kunnen bijdragen tot het levensgeluk van mensen". De Ier se bisschoppen zagen daarentegen in de synode een aanleiding om artsen te verbieden de „pil" voor te schrijven. sen willen wel overtuigd worden of in ieder geval zinnige argumenten ho ren. Precies daar schort het nu aan, vooral bij de door de paus toegespit ste punten. De vraag blijft knagen of Tpnpncnrflsk de vervreemding van deze misschien 1 eyensprddK net niet honderd procent loyale groe pen van toch te kritische mensen werd beoogd. Voor de Vaticaanse le- kenraad en het comité voor het gezin bestaan eigenlijk alleen de behou dende, sterk paus-gerichte groepen en bewegingen. Wijsheid nieuwende geluiden op de synode van hogerhand weggedraaid. De pers communiqués waren zo opgesteld dat haast niemand enige smaak of kraak aan het synodegebeuren kon proeven. Daartegenover maakten de grootscheepse „Dag van het gezin" en enige kernachtige pauselijke uit spraken duidelijk waar het zwaarte punt lag en diende te blijven. Waar om, vraagt de kater, zoveel aandacht voor het symbool van de eenheid, waarom zo weinig ruimte voor de raeervormigheid, maar verdoezeling van de tegenstellingen. Waarom durft geen van de bisschoppen hardop te zeggen dat ze voor spek en bonen naar Rome kwamen, waarom reikt hun geklaag nooit verder dan de mu ren van de vertrouwelijkheid en het „of f-the-record "-gesprek Het gevoig is een vervreemding tua- Er zijn nog meer vragen, ook naar aanleiding van het onderwerp van de synode. De r-k kerk behoedt een schat van 2000 Jaar ervaring en wijs heid ten aanzien van menselijke ver houdingen binnen en buiten huwe lijks-, gezins- en familieverband. Waarom klinkt dat niet door in de volle breedte en diepte? Waarom vooral die smalle, dorre lijn van na tuurrechtelijke seksuele oirbaar- heden? Een laatste vraag. Tijdens de synode is gepleit voor een „positieve benade ring" van de seksualiteit. De paus gaf in zijn slottoespraak echter het stan daardvoorbeeld van een „negatieve benadering": de communie als belo ning voor het zich onthouden van seks (in het geval van de gescheiden hertrouwde roomskatholiek). Seks is „onrein", onthouding maakt rein. Het lijkt een els van zindelijkheid en logi ca dat de Nederlandse bisschoppen deze tegenspraak oplossen. Een „ei genlijk smoezelige" aangelegenheid kan niet „positief benaderd" worden. Vandaag wordt ook de benoeming verwacht van dr. Hans van Munster tot secretaris-generaal. Deze functie is in de r-k kerk veel ambtelijker. minder inhoudelijk, dan de gelijkna mige functie tot voor kort in de Ne derlandse hervormde kerk werd ver- Belijdenis doen Het is al hachelijk genoeg om zo'n HAARLEM (ANP) De evan- gelisch-lutherse kerk wil, zo mogelijk met andere kerken, met minister Pais praten over wijziging van het academisch statuut, zodat kerkelijke vak ken in een doctoraalprogram ma kunnen worden opgeno men. De lutherse synode heeft op aanraden van prof. dr C. W. Mönnich hiertoe be sloten. Een commissie zal overleg voeren met andere kerken en kerkelijke op leidingen, alvorens een gesprek met de minister aan te vragen. De synode had met bezorgdheid kennis geno men van het besluit van het college van bestuur van de universiteit van Amsterdam, waarbij de doctoraalre- geling van de Amsterdamse theologi sche faculteit vernietigd werd. Prof. Mönnich, die meedeelde dat hij aan het eind van dit academisch jaar aftreedt, vond het heel bedenkelijk, dat er momenteel binnen de hervorm de kerk een stuk circuleert, waarin volgens hem stemming wordt ge maakt zonder dat argumenten vol doende op tafel komen. Hij noemde dat levensgevaarlijk voor het werken binnen de faculteit Ook prof. dr C. H. Lindijer distantieerde zich van deze brief van vier hervormde predikanten uit de Zaanstreek. Prof. dr J. P. Boendermaker zei, dat de studenten „goed leren exegetise- ren" bij prof. dr J. Smit Sibinga. tegen wie de open brief zich richt. Deze had een klacht tegen de docto- raalregeling ingediend. waarin opgenomen: Oe Rotter dammer, met Dordta Dagblad, Nieuwe Haagae Courant met Nieuwe Leldee Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga HOOFDKANTOOR Postbus 659 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam iel. 020-5629444 tele* 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned'Credietbank Rekening™ 2300 12 574 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel 010-115588 (redactie), tel. 115700 (uitsluitend voor Middengroepen Men mag aannemen dat na deze sy node de behoudende en de midden groepen in de rk kerk verder van elkaar staan. Voor de behoudenden geldt Immers bovenal de gehoorza me, instemmende houding jegens het leergezag. Voor hen is het onverteer baar dat mensen zich "r-k" blijven noemen, maar het r-k gezag verwer pen of minstens betwisten. In de mid dengroepen wordt weliswaar een ze kere gehoorzaamheid of inschikke lijkheid aangetroffen, maar de men- ongehuwde 1 dan dient men toch minstens met mensen te praten die kennis hebben uit pastorale praktijk en moderne literatuur, wetenschappelijk en an derszins. In dit verband kan ook worden ge vraagd waartoe nu al een Jaar lang die pauselijke toespraken over het huwelijk dienen. Met geloofsverkon diging, pastoraat of bijbeluitleg heb ben deze woensdagse redevoeringen weinig te maken. Het zijn zware, filo sofische colleges, ver over de .hoofden van de aanwezigen heen. Je ziet dan ook haast niemand luisteren, ieder een praat gewoon met elkaar tot het moment van het juichen is aangebro- maat voor overleg te verbeteren. Zijn voorganger, dr. Piet Vriens, gaf deze De synode besloot de discussie over taak na de synode in januari teleurge- doop en dooplidmaatschap voort te steld op. Na de oktober-synode lijkt zetten. Veel gemeenten hadden be- het er misschien nog minder dank- zwaren tegen het voorstel van een baar op geworden, maar niet minder commissie om het onderscheid tus- nodig. s^n leden en doopleden op te heffen. De commissie trok daarom haar voor stel in. Deze commissie, met onder andere de hoogleraen Boendermaker en Mön nich. werd twee jaar geleden inge steld om na te gaan of het begrip dooplid niet in strijd is met de aard van de doop en onjuist gezien de formulering van het dienstboek. De commissie kwam tot de overtuiging, dat door de doop iemand lid wordt van de algemene christelijke kerk en tegelijk van de lutherse gemeente. Zij pleitte derhalve voor opheffing van het onderscheid. De schriftelijke reacties van de ge meenten waren in meerderheid tegen afschaffing van de bevestiging (het belijdenis doen). Sommige gemeen ten zijn van oordeel, dat iemand pas door de bevestiging lid wordt van de gemeente. Andere gemeenten hech ten blijvende waarde aan de bevesti ging omdat daarmee bewust en open baar gekozen wordt. Jongerenverbond wil gesprek met Youth for Christ LAGE VUURSCHE Het christelijk jongerenverbond heeft besloten, con tact op te nemen met Youth for Christ. Het CJV neemt bij (organisa ties als) Youth for Christ fundamen talisme waar en zou daarover een gesprek willen voeren. Dit is meegedeeld op de te Lage Vuur- sche gehouden jubileumdag van het CJV. waarop herdacht is dat 125 jaar geleden de wereldbond, waarvan het CJV deel uit maakt (de YMCA) is opgericht. De actie van het CJV voor het vluch telingenwerk heeft 29.000 gulden op gebracht. Bovendien stelde men aan een vertegenwoordiger van de we reldbond een bedrag van 15.000 gul den ter hand voor het vluchtelingen werk in Jordanië. Een project voor een dorp in Zuld-Italië zal worden voortgezet. REGIO DEN HAAG/LEIOEN Postbus 101 2501 CC Deo Maag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) lel. 070-466864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen Per maand 16,98 Per kwartaal 50,95 Per half jaar 101,90 Per jaar 201,60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop- drachten (zie adrescen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag t/m vrijdag Op zondag van 18-20 uur telef 020- 5622797. Opgave mini-advertenties tel 020-5626262 ol schritteWik aan Mirv Adv afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzigingen uitsluitend schriftelijk aan onze Amsterdam- Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas met corresponde ren. Brieven adresséren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Veiligheid De heer Neuman schrijft (Trouw 31- 10) „Het is duidelijk dat binnen deze Russische conceptie alleen supermo- gendheden bestaan en dat er geen ruimte is vóór de bevrediging van militaire veiligheidsbehoeften van derden, in dit geval West Europa". Iedereen kan weten dat een atoom oorlog in West-Europa en zeker in Nederland zonder overlevenden zal eindigen. „Bevrediging van militaire veiligheidsbehoeften" heeft dus niets met veiligheid te maken. Iedere rege ring, kerk. partij, vereniging van wel ke aard ook. evenals iedere persoon, die niet optreedt voor „kernwapens Nederland uit" is medeplichtig aan voorbereiding van massamoord. Het gaat dus niet alleen om „geen nieuwe Amerikaanse raketten op ons grond gebied" maar ook om de hier reeds veel te lang aanwezig zijnde kernwa pens, terug afzender te verschepen. Kernwapenbezit maakt ons doelwit. In plaats van bondgenootschappelij ke solidariteit (met Magere Hein) is er alle reden voor Nederland om ons bij de ongebonden landen te scharen. zoeken. Keuze genoeg dus. Wat mij zelf betreft loop ik niet zo hard voor Den Uyl. Geef mij het NBBA maar. Ook reageerde de heer Verhoog in deze krant op mijn artikel. Mijnheer Verhoog vindt u niet dat velen binnen het CDA uiterst intolerant zijn opge treden tegen de tien loyalisten (die toch zelf zeer tolerant zijn) en prof. Goudzwaard. „Verdraagzaamheid t.o.v. medechristenen" schrijft u. Dit heeft het CDA juist nodig maar is dit er? Wassenaar Kees Hulsman Amsterdam Dirk Veenstra Waarheen, Arjos (7) De heer Van der Wiel reageerde in Trouw (3 november) op mijn artikel over de Arjos. Ter verduidelijking het onderstaande. Het is mij niet lood ony oud ijzer of de Arjos zou gaan samen werken met NBBA. EPV, RFP, PvdA of PPR. Het gaat erom dat er mensen binnen de genoemde organisaties zijn die het zeer op prijs zouden stellen ais een aantal Arjossers of de gehele club bij hun groep aansluiting zou Hypotheekrente (2) De bijdrage van J. Simons (Trouw, 3 november) lijkt mij iets te ongenuan ceerd. Dat komt doordat hij geen onderscheid maakt tussen „algemene aftrekposten" (premies volksverzeke ringen, giften, buitengewone lasten) en „bijzondere aftrekposten" (die in mindering komen op een bepaalde inkomensbron). Inderdaad valt niet goed in te zien. waarom bijvoorbeeld een aftrekpost als betaalde AOW/ AWW-premie voor de één een belas tingvoordeel van een paar honderd gulden en voor de ander een voordeel van een paar duizend gulden ople vert. Maar met bijvoorbeeld hypo theekrente ligt dat nu net anders. Immers hier is sprake van kosten, die in mindering komen op bepaalde in komsten, die volgens het normale (vaak hoge) belastingtarief worden belast. Als de daartegenoverstaande aftrekposten niet van de top, maar van de basis van het inkomen zouden worden afgetrokken, zou dat onlo gisch en ook onrechtvaardig zijn. Rotterdam J. v. d. Berge door A. A. Spijkerboer Blumhardt (1805-1880) had in het koetshuis bij zijn pastorie altijd een rijtuig klaar staan om bij de eerste tekenen van de weder komst onmiddellijk naar Jeruza lem te kunnen vertrekken: daar zou het gebeuren en dat wilde hij, Blumhardt, niét missen. Buskes betwijfelde de waarheid van dit verhaal, maar Barth vertelt het in een van zijn talrijke geschriften, en omdat Bart het huis Blum hardt nog zelf gekend heeft, houd lk het in deze toch maar bij Barth. Als we ons laten overtuigen door het boek, dat de Amsterdamse hervormde predikant W. G. Over bosch aan Jeruzalem heeft gewijd, had Blumhardt zijn plaid en zijn dozen vol beschuit wel uit zijn rijtuig kunnen halen. Voor Over bosch is Jeruzalem namelijk niet zomaar een stad op zoveel graden noorderbreedte en zoveel graden oosterlengte, maar ln de eerste, en eigenlijk ook in de laatste plaats, een visioen: de volkeren zullen naar Jeruzalem toestromen om de weg van de Heer te leren en hun zwaarden en speren om te smeden tot ploegscharen en snoeimessen. Onderscheid De christenen hebben natuurlijk altijd wel een onderscheid ge maakt tussen Jeruzalem als visi oen en Jeruzalem als werkelijk heid. Soms was dat laatste zo goed als verdwenen: in de oude her vormde gezangenbundel lag Jeru zalem erg hoog en ver weg in de hemel, en je zou al zingend niet gauw op het idee gekomen zijn dat er ergens op de kaart ook nog een stad van die naam aan te wijzen is. In het liedboek is dat wel anders, maar toch niet zoveel: Overbosch besteedt daar een heel hoofdstuk aan. Ook de Joden maken een onderscheid tussen Jeruzalem en Jeruzalem: als ze elkaar toewen sen: „Volgend jaar in Jeruzalem!" horen ze daarbij te zeggen (dat heeft althans een goed orthodoxe Jood me verteld): „Door de hand Ds W. G. Overbosch van de Messias". Met andere woor den: Jeruzalem is pas helemaal Jeruzalem wanneer de Messias er is, en daarom zeggen ook Joden die al in Jeruzalem wonen, nog steeds tegen elkaar: „Volgend jaar in Jeruzalem!" Maar de Joden denken dan wel aan de op de kaart aanwijsbare stad. Anders Dat is voor Overbosch anders. Een van de beslissende zinnen uit zijn boek is: niet de plaats beslist over het visioen, maar het visioen over de plaats. Bij het visioen denkt Overbosch aan de verzoening die God door de Messias tot stand brengt en Jeruzalem is voor hem de stad van de zachtmoedlgen. Daaruit mogen we dan wel de con clusie trekken, dat niet alleen Am sterdam, maar ook Leningrad en Washington kandidaat zijn voor de titel Jeruzalem: je weet tenslot te nooit waar het visoen werkelijk heid zal worden. Het een en ander hangt nauw sa men met Overbosch' visie op het volk Israël. Uit het feit dat de boeken van Mozes tijdens de Ba bylonische ballingschap hun defi nitieve vorm hebben gekregen, trekt hij de conclusie dat Israël pas in de ballingschap zichzelf is geworden. Israël Is dus alleen Is raël wanneer het onderweg is en ln de verwachting leeft. Ik meen dat Overbosch door alles op de kaart van de verwachting te zetten de Bijbel geweld aandoet: de Bijbel en wat doet het er eigenlijk toe in welke tijd welk bijbelboek zijn definitiever vorm heeft gekregen? vertelt toch ook over tijden van vervulling? Ten tijde van 8alomo heeft Israël toch niet alleen met stenen en hout voor de tempel gesjouwd maar ook vrede gekend en onder zijn wijnstok en zijn vijgeboom gezeten? Geleerdheid Omdat Overbosch theologische bezwaren heeft tegen een Israël dat zich vestigt heeft hij ook geen waardering voor het Zionisme. Gelukkig komt hij niet tot een hooghartige theologische veroor deling van de Joodse staat, want hij weet maar al te goed, dat de volkeren, als het op nationale zelf handhaving aankomt, het altijd nog wel wat bonter maken dan laten we zeggen Begin en de zij nen. Daarom valt er van zijn reser ves ten aanzien van het Zionisme nog wel iets te leren. Overbosch is een vat vol geleerd heid en wie zijn boek doorleest steekt veel van hem op. Maar zijn gedachten houden iets ijls, iets dat de aarde niet raakt en het wekt dan ook geen verbazing dat Jeruzalem als op de kaart aan te wijzen stad bij hem al heel gauw achter de horizon verdwijnt. Toch blijft Jeruzalem de stad waar Jezus terwille van de verzoe ning naar het kruis is gegaan, en daarom ligt het voor mijn besef ook zo in de lijn van de verwach ting dat déér het einde komt. Dus als Blumhardt ln zijn koets springt, hol ik toch maar achter hem aan. W. G. Overbosch, De Messias en zijn stad. Uitg. Kok. Kampen, 24,50. WINTERTJE En daar stonden we dan de vor week ineens weer in de s auto schoon krabben waarhi dat ding nou gelaten? Voorzie! weg opschuiven. Daardoor e straat waarin alle geluiden ani klinken. „Wintertje", zeggen m. tegen elkaar op straat. Er zit lefcf van verrassing, zo vroeg al! Dep bladeren zitten hier en daar waarempel nog aan de bomen. Kleuren lichten op. Een boomo| circuit, donkerbruin, met een® plek en daarnaast aangeplakte 1 sneeuw en even daarboven hetblf bevroren neerhangend. In een* liggen de schaatsen vooraan ii etalage. Mensen hebben hun ijsmutsen weer opgezocht en lo met een tuitje van bevroren ade! voor zich uit. Het is allemaal zo T vertrouwd, ondanks de verrassiJ Even verderop staat een auto.nl beschadigd, op de stoep geduwd! heeft het gevaar al toegeslagen. witte wereld heeft z'n eigen wreedheid. En wij mensen zijn nl altijd berekend op verandering! lange straat eindigt in de misteal suggereert opnieuw de be per kin! „het wintertje" aanbrengt. De beperking van een kleine wereld daar opzij torent het grote ziektn als een enorme kolos van verdn« tegelijk van zorg voor mensen bm de dunner wordende bomen. Ev« zijn het heel andere dingen dledt aandacht vragen Er is een nieu* president in Amerika, maar hier sneeuwt het en moet je op je ruitenwissers en op je schoenen letten en doodvoorzichtig op h«t fietspad zijn. Een andere wereld vraagt andere gedachten, brengt andere zorgen mee. Ook al is hei herkenbaar en zijn alle dingend eerder zo geweest toch moeten mensen zich altijd weer aanpan Het is opletten geblazen ln dit veranderlijk bestaan. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Stad aan het Hl vliet O.O. Klok. kand. te Bami Aangenomen: naar Minnertsgtfl Schoneveld te Sas van Gent enfl kil. naar Middelharnis L. Qui Opheusden, die bedankte voorf sendam-Nederhardinxveld Stolwijk. Bedankt: voor Arnemuiden G.f de Knegt te Barneveld. voor H (toez.) A. de Reuver te Capelkl IJssel: voor Hulzen A. w van del te Rijssen. GEREF. KERKEN Beroepen: te Bennekom W. Bk te Groningen-West, te Naaldwf Griffioen te Den Haag-Escamp> GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Helmpan O. Zal Rijnsburg. die bedankte voor H veen; te Emmeloord en te Mid<fc| A. van Houdt te Rozenburg. Bedankt: voor Rijnsburg (mlai re dienst Curasao) P. J Triij Leerdam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Utrecht-Noord Pl Zonneveld te Doornspijk; te de-West J. Westerink te Urk. n GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Oosterland E. Vul te Drachten; voor Scheveninp Rietdijk te Vlaardingen. GEREF. KERKEN Benoemd door de gen. synod catechetisch adviseur bij het chetisch centrum ln Kampen: IpN Lange te Dwingeloo er L' Ter gelegenheid van zijn veertiioeiï ambtsjubileum is ds. J. H Veld ft Nunspeet benoemd tot ridder Orde van Oranje-Nassau. Ds. Vi neemt in de christelijke gerefot j de kerken een vooraanstaande) in. HIJ was praeses van de 1 generale synode. Os. J. H. Velema Kivengere OENÊVE (ANP) Bisschop 1 Kivengere uit Oeganda, in onsf o.m. bekend door zijn medewflf aan de Evangelische Omroep, HF derscheiden met de Browningi voor evangelisatie voor 1980. Kr derscheiding is hem uitgereikt J dr Emilio Castro, directeur r wereldraad-afdeling voor i evangelisatie en zending, tijdenjF bijeenkomst ln het hoofdkww van de wereldraad van kerken tog] nève. Kivengere ls gekozen zowel v eigen evangelisatiewerk in de fl wereld, als om de christenen InJJ ganda te eren die hun getulff soms met de dood moeten bet»1 aldus dr Castro. Van een onzer verslaggevers DE KRIM In een telegram Tweede Kamer hebben de lijke kerken van De Krim ln 0i* sel hun grote verontrusting ij sproken over de plannen tot «lui van de aardappelfabriek Onder L onderdeel van Avebe te De Sluiting zou de leefbaarheid w* Krim volgens hen in groot pTJ brengen, omdat er veel werkwft», en boeren bij betrokken ziJh C7 telegram is ondertekend domper christelijke gereformeerde, formeerde en de hervormde k De Krim

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2