•an scheldt op Reagan laar houdt de deur open Sowjet-Unie wil sterke defensie ijd van bezinning voor Poolse dissidenten AU, journalisten blij met nieuwe democratie Ischel Rhoodie "palmde Reagan in Aanzwellende stroom 'bootvluchtelingen' ERICHT UIT BOLIVIA: VS bezorgd over Tsjaad Kerk slachtoffer van leger Guatemala R-lid professor Lipinski: Er is veel bereikt RDAG 8 NOVEMBER 1980 BUrTENLAND TROUW/KWARTET ERAN Hoewel de anti-Amerikaanse propaganda in Iran de afgelopen week een stuk rper is geworden lijkt Iran de deur naar Reagan op een kier te willen laten James Dorsey llah Khomeini noemde de nieu- lerikaanse president een „voor- ,r van racisme'en zionisme" en vijand van het volk". „Wij zijn de grote satan, of hij nu Carter agan heet". lagblad van de oppermachtige tische republikeinse partij, [urriy Islam, ziet in Reagan een jkkige tegenstander van een 'beleid tegenover Iran, en be- jgt hem van ophitserij en het n naar wereldoverheersing en ontra-revolutionair beleid", ge- egen de onderdrukte volken in itld Haten in Teheran menen dat jidanks deze retoriek de gijze- losnel mogelijk wil oplossen. De 5 van Reagan geeft alleen jging. Iran zou de gijzelaars rdat Reagan beëdigd wordt int willen vrijlaten om de nieuwe president met een schone lei tegemoet te kunnen treden. Iraanse regeringszegslieden zijn tevreden over de mededeling van president Carter, gedaan via Algerije, dat tot de ambtsoverdracht president is en als zodanig zal optreden Iran meent straks in een sterke posi tie te staan tegenover de Verenigde Staten. Reagans uitspraken over het Midden-Oosten stemmen de Arabie ren weinig hoopvol. Zij zullen zich nog harder opstellen tegenover de Verenigde Iraanse ambtenaar gaf gis- terxn onomwonden toe dat dit in de praktijk niet hoeft te betekenen dat daadwerkelijk aan alle eisen gehoor moet worden gegeven. „Wij zijn zo vertwijfeld dat we met wijzigingen akkoord kunnen gaan." Sommige eisen zijn vaag geformu leerd. Iran zou zcch eenproces over het vermogen van de sjah (geschat op ADVERTENTIE Lopez, leider van de Fabrieksarbeidersbond (COB) ontving n vrijgeleide, waardoor hij Bolivia kon verlaten Hi| is nu in |i minderjarige zoon Fred wordt nog gevangen gehouden; zijn vrouw en deren die achterbleven, beschikken niet over inkomsten. i kunt U doen? Tlnformatie vragen over aktie voor vrijlating van gevangenen dagelijks tijdens kantooruren 030-31 96 75 L Gezinnen zoals dat van Luis Lopez financieel steunen l Het de ondergedoken vakbondsmensen, die geen inkomsten meer hebben. I mogelijk maken hun werk voort te zetten BOLIVIA giro 1918108 ji name van CLAT-Nederland, o.v.v. ..Solidariteitsfonds' Nieuwe Gracht 47. h2 LE Utrecht 'au onze correspondent OlfANNESBURG Dr Eschel Rhoodie, de vroegere idalnkaanse minister van informatie beweert, dat het n de activiteiten van zijn vroegere ministerie te danken lat Ronald Reagan zo goed geïnlormeerd is over Zuld- Eta een interview suggereert odie, dat hij verantwoordelijk •oor de pro-Zuidafrikaanse hou- ig van de gekozen Amerikaanse Hij beschuldigt de minister van bui- e zaken Botha ervan dat het Amerikaanse beleid ver- d heeft geïnterpreteerd en dat Izich verzet heeft tegen bindin- 1 met de Amerikaanse conser- Opmerkeiljk is dat zijn mededelingen doet iet blad The Citizen, dat inder- d door hemzelf met geheime re- sfondsen opgezet werd. {het blad vertelt Rhoodie dat dr. u pnie Mulder en zijn ministerie 1 informatie verantwoordelijk voor de kennis die Reagan iZuid-Afrika heeft. Hij zegt dat zijn toenmalige adjunct. Les de Villiers en hij Reagan verschelde nen malen hebben ontmoet en hem grondig hebben geïnfor meerd. Ook Connie Mulder zou met de komende president gespro ken hebben. Reagan zou in die tijd van zijn sympathie voor Zuld-Afri- ka hebben blijk gegeven. Het Zuidafrikaanse ministerie van buitenlandse zaken voelde in 1975 niets voor de door Mulder en het ministerie van informatie geop perde suggestie om de contacten met de Amerikaanse conservatie ven te verbeteren. Mulder en Rhoodie zouden er in die tijd door het ministerie van buitenlandse zaken zelfs van beschuldigd zijn onherstelbare schade te berokke nen aan de verhouding tussen de VS en Zuid-Afrika Kooy 3 '551 - 20 miljard gulden) niet kunnen ver oorloven. omdat het slechts beschikt over documenten waaruit een bezit van 100 miljoen blijkt. Wat betreft de teruggave van de door de VS in be slag genomen Iraanse bezittingen wordt in Teheran gezegd dat „als wij werkelijk het geëiste geld zouden wil len hebben, waren we veel preciezer geweest in de formulering. We verdie nen genoeg met de olieverkoop en kunnen in Europa net zo veel krediet krijgen als we zlUen". Overigens hebben revolutionaire gar disten een razzia gehouden onder ille gale wisselaars, die veel hogere koer sen boden voor buitenlandse valuta dan de banken. Door de Iraanse schatkest heeft dat een fiks bedrag opgeleverd. Ook bij banken zijn de viezen In beslag genomen. Een andere overweging een einde te maken aan de gijzeling is de grote behoefte aan onderdelen en anderi- miUtalr materiaal voor de oorlog te gen Irak. Iraanse zakenlieden probe ren in Europa alles te kopen wat ze kunnen krijgen, ongeacht de prijs. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteravond laten weten dat het antwoord op Iraanse eisen voor vrijlating van de gijzelaars op komst ls. „Wij staan op het punt bssllsslngen te nemen om de vrijheid van alle 52 gijzelaars te krijgen." zo zei hij WASHINGTON, DAKAR (AFP, Reu ter) De Amerikaanse regering heeft haar „diepe bezorgdheid" uitgespro ken over de aanwezigheid van Libi sche troepen in het midden-Afrikaan se land Tsjaad. Zij steunen de Tsjaadse president Goukouni Wed- del. die In een burgeroorlog verwik keld ls met zijn minister van defensie Hissen Habre. Volgens labre zijn de Libiëre niet allen ln het noorden van Tsjaad actief, maar ook in de hoofd stad N'Djamena. De Senegalese president Leopold Senghor heeft de Libische leider, ko lonel Moammed Khaddaffi ervan be schuldigd van Tsjaad, en de buurlan den Niger, Mali, Senegal en Gambia één republiek onder zijn leiding te willen maken. Minister gemarteld TEHERAN (AFP) Het Iraakse be wind heeft de Iraanse minister van oliezaken, Mohammed DJavad Toed- goejan, gemarteld. Dit heeft de Iraan se regering gezegd. Toedgoejan was een week geleden gevangen genomen door de iraakse strijdkrachten in de buurt vaii Abadan. In een communique wordt gesteld dat de „Iraakse propaganda televi sie" Toedgoejan „gezond en wel" liet zien op de dag van zijn arrestatie, maar sindsdien zeggen de wereldpers en de Iraakse krant Al DJomoeriah dat zijn gezondheidstoestand slecht is en dat hij aan bloedingen lijdt, aldus het communique. BANGKOK (AFP) De stroom bootvluchtelingen in Zuidoost-Azië is in oktober weer sterk aangezwol len. Nadat de vier maanden daar voor een kentering was opgetreden, kwamen in oktober bijna 8200 men sen aan in verschillende Zuidoosta- ziatische landen, tegen 2500 in sep tember. Een woordvoerder van het Hoge commissariaat voor de vluch telingen van de Verenigde Naties heeft dat in Bangkok meegedeeld. In de „recordmaand" juni kwamen ruim 10.000 bootvluchtelingen aan. De meeste ontheemden arriveerden in Indonesië en Maleisië (ruim 2000). In Thailand arriveerden er 1500. De weersomstandigheden zijn in deze tijd van het jaar betrekkelijk gun- stig voor een vlucht over zee. In Thailand komen veel Laotianen binnen, die vluchten voor de arresta ties die in dat land plaatsvinden. Zeker 500 tegenstanders van het pro- Vietnamese bewind in Vientiane zijn de afgelopen tijd gearresteerd. Voedsel Het internationale Rode Kruis zal eind deze maand de voedselhulp over land van Thailand naar Cam bodja stopzetten. Door deze voedseltransporten zijn sinds het be gin van dit jaar tienduizenden Cam- bodjanen van de hongerdood gered. Een vertegenwoordiger van het Ro de Kruis wilde niet zeggen waarom de organisatie met de voedselhulp stopt. Overigens betekent dit niet dat aan de voedselzendingen hele maal een einde komt. Het kinder fonds van de Verenigde Naties (Uni cef) gaat door. Volgens waarnemers in Bangkok stopt het Rode Kruis omdat de voedselsituatie in Cam bodja niet meer zo kritiek is als enkele maanden geleden. Het land staat aan het begin van de rijstoogst, die steun van buiten minder drin gend maakt, zo wordt gezegd. Een missie van de voedsel- en landbouw organisatie van de Verenigde Naties (FAO) is op het ogenblik in Cambod ja om de behoeften voor de komende tijd vast te stellen. De regering in Phnom Penh zou hebben besloten de landbouwopbrengsten niet van de boeren op te eisen zodat ze het voed sel meteen op het platteland kunnen gebruiken. MOSKOU (AFP, AP, Reuter, UPI) De Sowjet-Unie is gedwongen zijn defensie te versterken, als antwoord op de agressieve politiek van de Verenigde Staten en andere imperi alistische mogendheden. Dat verklaarde de Russische minis ter van defensie, Dmitry Oestinow, gisteren ter gelegenheid van de 63-ste verjaardag van de Russische revolutie. Zeven tien westerse landen boycotten de traditionele parade op het Rode Plein uit protest tegen de Russische inval van Afgha nistan. Een rijdende afbeelding van Breznjew passeert een nog groter portret, van Lenin, tijdens de parade op het Rode Plein. Oestinow. die sprak vanaf het Lenin- mausoleum, zei dat de Verenigde Sta ten en zijn NAVO-bondgenoten pro beren de wereld in een nieuwe koude oorlog te storten. Volgens Oestinow voert de Sowjet-Unie een voortduren de strijd voor de vrede en veiligheid van alle volken voor het behoud en het verdiepen van de ontspanningen en het beteugelen van de bewape ning. Het gevaar van een atoomoor log is, aldus de bewindsman, vergroot door de nieuwe AmerikAanse kempo- litiek die gericht is op burgerdoe len en de toenadering tussen Was hington en Peking. De parade op het Rode Plein werd afgenomen door alle Russische lei ders, met in het midden president en partijleider Leonid Breznjew. Naast hem stond de Ethiopische leider Men- gistoe Halle Mariam, die tijdens zijn bezoek aan de Sowjet-Unie zeer har telijk is ontvangen. Moskou en Addis Abeba onderhouden nauwe banden. Zij sloegen militairen en materiaal gade, dat uiteenliep van verouderde raketten tot moderne tanks, zoals die in Afghanistan zijn gebruikt. Er werd geen nieuw wapentuig getoond. In de stoet reed een platte wagen mee, waarop Breznjew te zien was samen met de Afghaanse leider Ba- brak Kannal, die juist een lar.g be zoek heeft gebracht aan de Sowjet- Unie. Er werd met geen woord gerept over de nieuwe Amerikaanse president Ronald Reagan. Wel had eerder de Russische premier Nikolai Tichonow Reagan gevraagd om een „construc tieve benadering" in de betrekkingen met Moskou. De Russische partij krant Prawda had het gisteren over „gematigde uit latingen" van Reagan. Maar. aldus de krant, alleen de tijd en uiteindelijke stappen zulien duidelijk maken of dit retoriek is, dan wel een nuchtere kijk op de toekomst. ADVERTENTIE GENEVE (DPA) Sedert het begin van de dictatuur in Guatemala in 1954 zijn in dit Midden-Amerikaanse land meer dan 70.000 mensen het slachtoffer geworden van politieke moord. Dit hebben twee katholieke geestelijken, Ceslo Garcia en Jose Gomez, die ruim twintig jaar onder de boeren van Guatemala geleefd hebben, gisteren in Genève meege deeld. Alleen dit jaar al zijn volgens hen meer dan vijftig hoogleraren, veertig vakbondsleiders, veertig verantwoor delijken van politieke partijen en zes tien journalisten spoorloos verdwe nen. Slachtoffers van de onderdruk king door het leger zijn vooral de indianen en de kerk. Honderden boe ren zouden gefolterd en gedood zijn en dorpen zouden platgebrand zijn. Dit Jaar zijn volgens hen drie geeste lijken vermoord. Een vierde is na zijn arrestatie spoorloos verdwenen. Ruim vijftig priesters en vrouwelijke religieuzen hebben sedert mei het land moeten verlaten. In het bisdom Quiche is er geen bisschop, geen priester en geen Religieuze meer. In het diocees Esquintla zijn nog maar twee priesters. De bisschop van Es quintla moet zich verborgen houden omdat hij op een dodenlijst staat. Op die lijst van het leger staan de namen van tal van geestelijken en leiders van christelijke organisaties. De geestelijken die in Genève de aan dacht van de internationale organisa ties op de toestand ln Guatemala willen vestigen, toonden zich teleur gesteld over de houding van het Vati- caan. De roep om hulp van een bis schop in Guatemala tot de paus was slechts in algemene bewoordingen beantwoord. Israëlische aanval op zuiden Libanon TEL AVTV (AFP. Reuter) Israëli sche vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op vijf Palestijnse bases in Libanon. Dit heeft een militaire woordvoerder in Tel Aviv meege deeld. Alle vliegtuigen keerden be houden terug. De aanvallen zouden bedoeld zijn als vergelding voor raketaanvallen op Kiryat Sjmona in Noord-Israël donderdag. De woordvoerder zei dat twee bases van het Arabische bevrijdingsfront getroffen werden, een ten zuiden en een ten noorden van de rivier de Litani. Verder werden een basis van de guerrillabeweging Democratisch Front te noorden van de Litani, een kamp van de organisatie Al-Saiqa ten oosten van Tirys en een basis in Kas teel Beaufort dat uitziet op het Israë lische grensgebied aangevallen. de wintersport plaats van het LCGJ. Vraag de speciale folder: LCGJ, afd. Kampwerk, postbus 99,3970 AB Driebergen, tel. 03438-16341. landel^k centrum voor gereformeerd jeugdwedt door J. den Boet WARSCHAU De Poolse dissidentenbeweging KOR (Comité voor maatschappelijke zelfverdediging) heeft tijd nodig om zich te bezinnen op haar toekomstige taak als oppositiegroepering. De verrassende ontwikkelingen van de laatste maanden dwingen haar daartoe. Dat blijkt uit een gesprek dat ik had met professor Edward Lipinski in zijn huis aan de Rakowietskastraat, dat tot voor kort zwaar bewaakt werd. 'I« arbeiden leien Tribuna Lnda. bet Poolse partijblad. 8 aarzeling loont de schrijvende 1 ki.!ï!en een openheid die bevrij- VÜ'Tw* J»le W€rken op lezers en jonr- begt sten. Eindelijk kunnen de Poolse „and ««Uiten een eerlijk stuk werk leve- - Le: en voelen zij zich niet langer gefru- voPerd. hun recent gehouden congres 1... een resolutie aan, waarin (1) een ledige instemming werd betuigd V ,fl-2LrC aau sang lijnde democratise- r in3f*K r.°^M "<l4t 'n het diepste belang het land is", (2) naleving werd ge- Ka van het door Solidariteit berelk- *o°rd van Gdansk en (3) krachtige Pjff/d toegezegd aan „de krachten «wrtij en maatschappij die aktief naar sociale en economische •inningen." Dat liegt er niet om, maar er is meer. In een ander document onderstreepten de journalisten op hun congres het belang van massamedia voor het goed functio neren van het socialistische sociale sys teem. Aan het presidium van het parle ment zal de mening van de journalisten- bond worden overgebracht over de wet op de censuur. Ook zal een commissie van de bond zich bezig houden met de perswet, die in voorbereiding is. Zij zal de belangrijkste principes uitwerken en een wetsvoorstel opstellen. Tekenend voor de stemming in de jour- nalistenbond is dat Stefan Bratkowski die in de laatste jaren van het Glerek- tijdperk in de partij niet bemind was vanwege zijn openlijke kritiek, als voorzitter werd gekozen. Lipinski. die met zijn 92 jaren nog zeer vitaal en helder is, heeft betere tijden ge kend. Na de oorlog was deze econoom werk zaam als bankdirecteur en vervolgens als hoogleraar, tot dat er een tijd aanbrak dat zelfs zijn naam niet mocht worden ge noemd. Hij leeft nu van een klein pensioen in een flat waarin schilderijen, wandborden, serviezen en andere waardevolle zaken on werkelijk aandoen. Als lk hem vraag of hij tijd heeft om mij te ontvangen, stelt hij één voorwaarde; lk moet een fles cognac mee brengen. Het werd Courvoisier. Uit de Pe- wex-winkel van hotel Euroropejski Mensenrechten „Er ls een nieuwe toestand ontstaan," zegt Lipinski naar aanleiding van mijn vraag wat de toekomstige functie van KOR zal zijn, nu de rechten van de arbeiders, waar mee KOR-mensen zich jarenlang hebben beziggehouden, worden verdedigd door So lidariteit en haar leider Lech Walesa. „We hebben tijd nodig om te debatteren over de toekomst. Sommigen willen dat we alleen voor de mensenrechten blijven strijden. Zelf ben ik van mening dat dit niet voldoen de is. KOR moet zich als oppositie-groepe ring bezighouden met algemene problemen, zoals vrijheid en economische ontwikkeling en niet alleen de mensenrechten." Solidariteit heeft volgens Lipinski al veel bereikt; „Bij ons ln Polen ls een nieuwe arbeidersklasse ontstaan. Tot voor kort wa ren de arbeiders hier onmondig, maar zij hebben voor het eerst politieke eisen ge steld en het bleek mogelijk een vrije vakbe weging te vormen. Dat is een grote vooruit gang, want de oude vakbond was een partij- zaak en geen vakbeweging in de eigenlijke zin van het woord. De oude vakbonden zijn nog niet verdwenen, ze hebben zich wel veranderd en we zullen moeten afwachten. hoe de toekomstige verhoudingen zullen zijn". Veel bereikt Is Solidariteit ver genoeg gegaan? „Meer hadden ze niet kunnen bereiken, ja, ze heb ben heel veel bereikt". Op mijn vraag hoe hij het vindt dat Walesa matigend optreedt tegenover meer radicale mensen in Solidari teit, antwoordt Lipinski: „Dat vind ik heel goed, want radicaliteit kunnen wij op het ogenblik niet gebruiken. Dat zou in de hui dige toestand gevaarlijk zijn. Ik vind ook juist dat Solidariteit niet naar politieke invloed streeft. Het is heel belangrijk dat men beseft dat een vakbond geen politiek partij kan zijn. Solidariteit moet zich beper ken tot vakbondswerk". Voor een blijvende samenwerking tussen arbeiders en intellectuelen ziet Lipinski wel mogelijkheden. Naar aanleiding van mijn opmerking, dat Walesa mij vertelde dat hij wil vermijden dat intellectuelen te veel in vloed krijgen in Solidariteit en haar een politieke rol proberen op te dringen, zegt Lipinski; „Dat heb ik niet geweten, maar het is interessant en misschien heeft hij ook gelijk. Walesa moèet wel gematigd zijn. Hij zal daarbij van de overtuiging uitgaan dat het goed is om radicaal te denken, maar gematigd te handelen. En dat lijkt mij in de gegeven omstandigheden ook het beste". Van samenwerking tussen KOR en Solida riteit als organisatie kan volgens Lipinski geen sprake zijn. KOR heeft een andere taak en streeft politieke doeleinden na, al is het geen politieke partij. Wij willen meer democratie en onafhankelijkheid voor Po len als staat, meer soevereiniteit, maar vooral meer democratie en een betere eco nomie. We zijn een soort parlement, waar van mensen met verschillende ideeën deel uitmaken, ook vroegere leden van de com munistische partij, enkele priesters en an deren uit christelijk-sociale kring met een eigen politieke achtergrond". Is Lipinski het eens met Walesa dat het socialisme in Polen goed Ls, als het maar op een eigen Poolse manier gestalte krijgt? „Ja, we kunnen niet meer veranderen. We kunnen niet meer terug naar het kapitalis me. KOR is niet socialistisch. Zelf ben ik sinds 1906 socialist. Ik ben ook een beetje marxist, maar geen marxist-leninist. En ik ben voor socialisme, maar niet het soort dat de Sowjet-Unie de Oosteuropese landen wil opleggen. Er kan geen socialisme zonder vrijheid bestaan. Als die vrijheid er wel zou zijn, zouden we een beter economisch sy steem kunnen hebben dan de kapitalisti sche landen." Welke maatregelen moeten regering en par tij nemen om de economische ontwikkeling in het goede spoor te krijgen? „De huidige moeilijkheden zijn een gevolg van verkeer de theorieën en beslissingen. De zware in dustrie kreeg voorrang en consumptiegoe deren waren een sluitpost Daardoor bleef bij voorbeeld de landbouw onderontwik keld en moeten we van alles en nog wat uit Amerika importeren Ook hebben we te weinig transportmiddelen en elektriciteits bedrijven. De ontwikkeling moet als gevolg daarvan blijvend stagneren. Om eruit te komen, zal de levensstandaard lager moe ten worden." Zijn er werkelijke economische hervormin gen mogelijk in Polen? „Ik ben van mening, dat er geen socialistisch economisch sys teem bestaat Het bezit kan socialistisch zijn, maar niet de economie, net zo min als technologie en techniek. Economie kan alleen maar kapitalistisch zijn, omdat er concurrentie nodig is en geen monopoliepositie, vrijheid van beslissing, autonomie in de ondernemingen, decentra lisatie en geen plan-economie. Alleen als het om de algemene ontwikkeling gaat, kan planeconomie nuttig zijn, maar elk bedrijf moet in staat worden gesteld om zijn eigen plannen op te stellen." krijgen die te weinig verdienen, vooral de laagst betaalden. Er dreigt een enorme in- flatiegolf en die kan een gevaarlijke uitwer king hebben. Walesa en de anderen begrij pen de toestand, want het zijn verstandige mensen. Misschien is het goed als zij de arbeiders oproepen vlijtiger te zijn, meer te werken, minder te drinken maar dat zal niet eenvoudig zijn." Als Lipinski aan economische hervormin gen denkt dan gaan zijn gedachten uit naar het Hongaarse systeem. Naar zijn mening hebben de Hongaren het beste economische systeem van de Oosteuropese landen. Het is niet perfect, maar de ondernemingen heb ben er een grote mate van vrijheid. Zij worden in staat gesteld om op de wereld markt te concurreren. Met het arbeiders-zelfbestuur in Joegosla vië heeft de econooïn Lipinski niet veel op. Hij vindt het verstandig dat Solidariteit zich wil beperken tot controle binnen de bedrijven. De vakbonden kunnen naar zijn mening geen ondernemingen besturen. Eén partij Loonstop Wordt het geen tijd dat Solidariteit de ar beiders oproept om meer te werken en min der te debatteren en voorlopig niet meer op loonsverhogingen te rekenen? Lipinkski is er van overtuigd dat er een loonstop moet komen: „Meer loon moeten alleen degenen Lipinski is van oordeel dat er alleen veran deringen in Polen kunnen komen als de communistische partij zichzelf vernieuwt. „Het is irreëel om aan te nemen dat in het huidige Polen meer dan één partij kan bestaan. De democratische Partij en de Boerenpartij, die evenals de katholieke groep Pax en andere organisaties zetels in het parlement hebben, zijn geen echte poli tieke partijen. Het moet bij de communisti sche partij vandaan komen en die heeft al een belangrijke verandering ondergaan. Ook in de pers is dat te merken. Er is in Polen een werkelijke verandering aan de gang." Het verschil met vier weken geleden is inderdaad groot De leden van KOR kun nen zich vrij bewegen. Jacek Kuron bleek in Gdansk te zijn toen ik hem opbelde. Adam Michnik is ook druk in de weer, vooral onder de studenten. Lipinski zelf kreeg gele genheid om in de universiteit van Warschau een voordracht te houden voor een gehoor van drieduizend mensen. Een paar maan den geleden was het bij wijze van spreken nog verboden om zijn naam te noemen. Of de Sowjet-Unie alles op den duur zal accept teren, weet Lipinski ook niet, maar hij ge looft niet in interventie, „want dat zou oorlog betekenen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7