4: De satellieten van het CDA Geesteujke VRI.IIIUI) Personalia rrouw er zit een naam in anatoom Commentaar Jen achterhoedegevecht? rstel Kok voor Etieplan bonden fgen Zuid-Afrika ïn Over beperkingen in fysiotherapie veel verwarring Steve McQueen (50) overleden stuur 'n brief plas in 't zicht welkom en weg wezen monument 7ATERDAG 8 NOVEMBER_198Q_ ==- ii i" IJn. L kabinet heeft hel grote goed 'n hel voorkomen in ons land van instellingen mei een levensbe- iwehjkc identiteit niet die l bewezen als wel wenselijk Het stond voor het vraagstuk democratisch en doelmatig .tioneren van deze instellingen 'octsen aan de eisen van deze Maar de uitkomst van dit s. dat enkele jaren in beslag t genomen, heeft vooralsnog defensief regeringsstandpunt leverd. dat daarom een gerede maakt averechts Ie zullen uit- Jlmgen met een levcnsbescbou- ijk karakter hebben in ons land grote vlucht genomen Te den- valt aan ziekenhuizen, blinden- imicn. welzijnsinstellingeu en m maar op Dit resultaat van ie in I particulier initiatief is de laat- zig i jaren in de branding terecht ,ra!" amen In bepaalde kringen rekt men zelfs geringschattend s Het t de ..vijfde macht", daarmee eesd gevend dat in deze instellingen democratie met voeten worden len en de macht uitsluitend |n den zou zijn van kille regenten, er behagen in scheppen een "hnh Diidcrd regime in stand te Kien /ertn «s. beeld is natuurlijk overtrokken iitno kiiic regenten zijn in werkelijk- J veelal vrijwilligers die het nog >unh« eds de moeite waard vinden hun tp.ge je tijd op te offeren voor het i zuli d functioneren van deze instel- i !cn 1)31 nccmt wc8- <la! er r en daar ook scheefgegroeide laties zijn ontstaan. Wil de le- ,u 1)1 nsbeschouwelijkheid zichzelf ics« arom ccn kans Sevcn dan /al hc( mini Zijn minst de vraag onder ogen en oeten zien of de verouderde struc- k i^ur nog past in het huidige tijds- ïiten heerste valt op dat veel van deze ist« siellingen zijn ondergebracht in limt< n stichting waarvan een zichzelf invullend bestuur het beleid en ichinÉk de bewaking van de identiteit vanfcjjj ,n handen heeft Op zich/elf 'ft dit geen probleem te zijn wanneer zo n bestuur een in alle opzichten vlekkeloos beleid voert. In werkelijkheid doen zich echter nogal wat problemen voor. Identi teit is een levende zaak en een bestuur dat de zaak waarom het gaat met telkens nieuw leven ver mag in te blazen zal onvermijdelijk problemen oproepen. Een veel voorkomend probleem is ook dat een bestuur het vaak moet afleggen tegen de professionals, zodat zij het in feite zijn die de lakens uitdelen Besturen zullen daarom de con frontatie niet uit de weg mogen gaan. op straffe van verstarring of zelfs het voeren van wanbeleid. Dat vereist echter een opener instelling, die consequenties behoort te heb ben voor de structuur. Juist op dat punt is het kabinetsbe leid wel erg mager Het laat de sleutels in feite geheel bij de oude besturen en het stelt maximaal de^ cis. dat anderen (de cliënten, het" personeel e.a.) op enigerlei wijze bij het bestuur hetzij direct hetzij indirect worden betrokken Hoe. dat mag het bestuur zelf in grote lijnen uitmaken Daarentegen maakt de regering wel duidelijk, dat zij het beginsel van de gelijk waardigheid in ieder geval tc ver vindt gaan En inderdaad, er is een moment dat de cis van democratie ten koste gaat van de wens het levensbeschouwe lijk karakter van een instelling in stand tc houden. De ministers zijn echter al te voorzichtig geweest in het trekken van die grens. Waarom bijvoorbeeld niet de eis gesteld dat de benoeming van een deel van het bestuur de instemming behoeft van personeel, cliënten e.a. Daarmee wordt het bestuur gedwongen de •discussie aan te gaan. voorzover het dat al niet deed. Zoals gezegd: identiteit is iets dal leeft en zichzelf steeds in de praktijk moet waarma ken. Doet men dat niet. dan wordt de kloof tussen hen die met de identiteit moeten werken, dan wel die als cliënt moeten ondergaan, te groot Zo bezien is het kabinet druk doende een achterhoedegevecht te leveren door Willem Breedveld DEN HAAG - Het is be nauwend om te zien hoe gemakkelijk zich zowel ter linker als ter rechterzijde van het CDA een splinter- vorming kan aftekenen die pijnlijk steekt in het vlees van deze partij. Die benau wenis geldt niet de splinter- vorming als zodanig In de Nederlandse politiek is het een normaal verschijnsel dat een grote politieke stro ming er zijn eigen satellie ten op nahoudt. Het is wat dat betreft bijna een sta tussymbool Het benauwende zit vooral in het feit dat de meer orthodoxe en de meer progressieve CDA'ers ge neigd zijn verschillende conse quenties te verbinden aan kwes ties die juist voor hen grote over eenkomst hebben, namelijk de ei genmachtigheid van de mens waar het het leven zelf betreft Voor orthodoxe CDA'ers blijkt dan de maat vol te zijn als het om een liberalisering van de abortus wetgeving gaat Voor de meer pro gressieve CDA'ers daarentegen Ls de kwestie van de modernisering van de kernwapens cruciaal Zo leidde de abortuskwestie in het recente verleden tot de oprichting van de RKNP van Klaas Beuker En tot op zekere hoogte ontleent de onlangs opgerichte RPF ook in belangrijke mate haar werfkracht aan de abortuszaak. Trouwens de ze week bleken vooral de meer orthodoxe CDA'ers grote moeite te hebben met de door het kabinet voorgestelde abortusregeling Daarentegen dreigt de versplinte ring ter linkerzijde toe te slaan over de kwestie van de kernwa pens. De kritische werkgroep NBBA en tien sympathiserende CDA-Kamerleden konden elkaar deze week niet overtuigen en van daag leidt dit vrijwel zeker tot de oprichting van een nieuwe evan gelische partij. Vanwaar bij zoveel overeenkomst toch een uiteenwaaiering ter lin ker- en ter rechterzijde van het CDA' Spanning Het is een intrigerende vraag om dat in beide kwesties de spanning tussen ideaal en werkelijkheid, tussen wat zou moeten en wat niet. maximaal is Niemand zal abortus een ideale oplossing wil len noemen en bijgevolg gaat het in de discussie over deze vraag wat als noodoplossing nog wel en wat niet toelaatbaar is. Op precies dezelfde manier is iedereen tegen de kernwapens Beide kwesties zijn een noodzakelijk kwaad Het verschil ,is echter dat hel noodzakelijk kwaad van de tfbor tus feitelijk wordt uitgeoefend Daarmee tast abortus in de ogen van velen de bestaande orde daad werkelijk aan. Men voelt zich ge schokt door eigenmachtige tek sten als „baas In eigen buik". Zo'n houding lijkt niet alleen het res pect voor het leven met voeten te treden, voor menig burger komt daarmee ook nog eens de vrouwe- Drs. H. C. Couprie nemancipatie om de hoek kijken Men voelt zich bedreigd en het is wellicht daarom dat met name orthodoxe mensen geneigd zijn te gen zo'n ontwikkeling halt en front te maken. Kernwapens In de kwestie van de kernwapens is gemakkelijk een tegengestelde redenering op te zetten. Kemwa pens werpen „slechts" hun scha duwen vooruit. Men kan zich daar om sussen met de gedachte dat ze toch niet gebruikt worden. Dit noodzakelijk kwaad leidt daarom ogenschijnlijk niet tot een aan tas ting van de bestaande orde. Dtt kwaad dient er JnLst toe de be staande orde in stand te houden Kernwapens zijn er om het „vrije Westen" en de daarin geïnvesteer de waarden te verdedigen. De ge dachte dat ditzelfde kwaad ook complete beschavingen kan weg vagen wordt hooguit als een theo retische mogelijkheid beschouwd. En daarmee lijkt de kwestie van de kernwapens voor orthodoxen niet zo interessant. De orthodoxe evangelieals In de VS bepleiten zelfs openlijk een opvoering van de kernbewapening en een rigide a bortuswetge ving. Het is nog moeilijker om aan te geven waarom juist links Neder land in het geweer komt tegen de kernwapens. Waarschijnlijk komt hier een verschil in mensbeeld om de hoek kijken. Links is steevast optimistischer over het goede van de mens dan rechts. Links zal daarom ongetwijfeld meer ver wachten van onderhandeling over een venmindering van de kernwa pens en bijgevolg ook eerder ge neigd zijn om bij wijze van voor schotje in eigen land nee te zeggen tegen deze wapens. Er is vertrou wen In de signaalwerking van zul ke stappen. Rechts daarentegen is meer ge neigd rekening te houden met de zondige natuur van de mens en zal bijgevolg meer vertrouwen heb ben in onderhandelingen met de vuist, op tafel. Het geven van sig nalen of een kwetsbare opstelling vindt, men maar griezelig Dieper Dtt verschil moge ten dele de up stelling van PvdA en D'66 verkla ren. voor de werkgroep NBBA steekt de zaak waarschijnlijk die per. Het zijn calvinisten van huis uit. Zij hebben een weinig optimis tische kijk op de mens. Hun diep ste beweegreden is daarom waar schijnlijk de afkeurenswaardig heid van deze wapens onder alle omstandigheden. Deze „diaboli sche" wapens, zoals ze steevast in deze kring worden aangeduid, mo gen zelfs geen rol spelen als onder handelingsobject. omdat de ge loofwaardigheid daarvan met zich brengt de principiële bereidheid om ze desnoods ook te gebruiken. En ook deze suggestie wil men van tafel hebben. NBBA-sympathisanten hebben ook grote moeite met de abortus. In de CDA-fractie is dat zichtbaar geworden in de persoon van Cou prie en in het NBBA heeft Goud zwaard zijn principiële opstelling in beide kwesties niet onder stoe len of banken gestoken, waarmee duidelijk wordt dat het verzet van NBBA ers zich in laatste instantie richt tegen de eigenmachtigheid van de mens Kunnen Kernwapens, maar ook de abor tus. zijn resultaten van menselijk kunnen. Wat technisch mogelijk Ls. moet ook kunnen. Soms is dat een welkome vooruitgang. Zo is het ondanks principiële bezwaren toch maar mogelijk de vrouw in nood te helpen, terwijl dat voor de oorlog een levensgevaarlijke ver richting was. Het technisch kun nen heeft echter ook zijn scha duwzijden: de belasting van het milieu, de uitputting van schaarse grondstoffen, en energiebronnen, de derde wereld De onderworpenheid aan de voor uitgang is groot, het protest erte gen moeizaam. Het zou daarom jammer zijn wanneer dat geluid tot kleine partijtjes beperkt blijft. ADVERTENTIE een onzer verslaggevers IDEN FNV-voorzitter Wim heeft in een toespraak op de Vinj iferentic van het Internationaal rbond van Vrije Vakverenigingen jonden een actieplan voorgesteld het Zuidafrikaanse apartheids- m. Hij wil dat de vrije vakbon- samen met de leden een betere roering van de Europese gedrags- le voor multinationale bedrijven een vestiging in Zuid-Afrika be- 'lligen Ls voorzitter van het Verbond Europese Vakbonden. Hij heeft \msH lied (gesteld dat de gedragscode, die is inl «teld d door de Europese Commis- niet goed wordt uitgevoerd. Een ing om met de negen EQ-regertn- over verbeteringen te praten tot niets geleid, er toch voor te zorgen dat er geen itegische' goederen naar Zuid- ka worden vervoerd, moeten de volgens Kok in de havens mee- aan de controle daarop. Zo- Onderscheiding Mr. W B. Planten ga, vice-president van het gerechts hof In Den Haag en voorzitter van de raad van beroep bedoeld in de wet op de registeraccountants, is benoemd tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw dra ze vermoeden dat er toch goede ren. die lijken op wapens, worden verscheept, moeten ze hun vakbond waarschuwen zodat die aan de bel kan trekken. Bedrijven die een vestiging hebben in Zuid-Afrika en In één van de landen die zijn aangesloten bij het Verbond van Vrije Vakverenigingen en die wei geren een zwarte vakbond te erken nen of niet willen voldoen aan afspra ken over lonen, moeten door de vak bonden hier onder druk gezet worden Verder zei Kok dat voor het FNV beleggingsfonds eerbiediging van de mensenrechten het belangrijkste cri terium ls. Geestelijke vrijheid is schaars. Totalitaire regiems duiden geen afwijkende meningen. Maar ook in ons vrije Nederland is geestelijke vrijheid niet zo'n vanzelfsprekende zaak. De vrijheid van onderwijs bijvoorbeeld wordt ook nu nog aangevochten Subsidies aan christelijke instellingen worden vaak pas verleend ah» er wat water in de (principleIe) wijn gedaan wonJt. Soms hoor je hel verwijt, dat ook bij het GPV de geestelijke vrijheid niet veilig ts. Omdat het GPV van de overheid verlangt dat ze handelt naar de Wet van God. Oe Bijbel geeft antwoord op zo'n verwijt. Daarin wordt de Wet van God de wet van de vrijheid genoemd. Dat zie ie ook in de praktijk. De overheid moet op grond van de Bijbel abortus provocatus tegengaan. Het resultaat is dan. dal moeder en kind beschermd w orden tegen een onherstelbaar kwaad (X- Wet van God is geen knellende band. maar een bevrijdende hand. Er zijn helaas ook christenen die met gees telijke vrijheid niet zogoed raad weten Zij w tllen bfj\ oorbeeld dat de overheid alleen aan christelijke instellingen steun verleent. Maar ongelijke behandeling van burgers, alleen op grond van hun geloofsovertuiging, zou een vorm van geestelijke dwang betekenen. Var» dit middel mag ook een christelijke overheid zich niet bedienen I let GPV Kiest duidelijk stelhng in de Neder landse politiek; geen neutrale overheid, maar één die ervoor uitkomt dienares van God tc zijn. Juist zo'n overheid zal ook de grenzen van haar bevoegdheid kennen. Op geestelijke vrijheid moetje zuinig zijn. Niet voor niets neemt deze vrijheid in het program van hel GPV zo'n belangrijke plaats in GJ. Schutte secretaris GPV Gereformeerd Politiek Verbond. Postbus 439. 3800 AK Amersfoort. Telefoon: 033-13546. UTRECHT (ANP) Er ls grote ver warring over de toepassing van de beperkende maatregelen in de fysio therapie en vooral over de vraag, wanneer daarvan kan worden afge weken. Ziekenfondsen in het ene deel van het land keuren behandelingen goed, die elders worden afgewezen. Van de verzoeken om ontheffing van de maatregel wijst het ene zieken fonds vijftien procent af. het andere 98 Voorzitter J. van Katwijk van het Nederlands genootschap voor fysica therapie, zei op een congres van het genootschap, dat er overleg met de Vereniging van Nederlandse Zieken fondsen nodig is over een betere uit voering van de maatregel. Het aantal „applicaties" (behandelin gen waaraan apparatuur te pas komt) in combinatie met oefentherapie of massage, op kosten van het zieken fonds, is per 1 april beperkt tot maxi maal twaalf per kuur Een uitzonde ringsregeling houdt in dat het maxi mum mag worden overschreden, als de beperking „een onaanvaardbaar nadelige invloed" heeft op het resul taat of de duur van de kuur. Bij een aanvraag om ontheffing moet een uit roerige motivering van de arts wor den gevoegd De kwestie komt waarschijnlijk voor het eind van het Jaar weer in de Kamer aan de orde. Van Katwijk hoopt, dat de Kamer de maatregel zo zal wijzigen dat ermee te werken valt en dat de patiënten meer rechtszeker heid krijgen. Vooral ouderen, die be wegingsproblemen hebben en die vaak een langdurige behandeling no dig hebben om mobiel te kunnen blij ven. zijn volgens hem nu de dupe van de verwarring. De Amerikaanse filmacteur Ste ve McQueen is gisteravond in Mexico overleden aan een hart aanval. De vijftigjarige acteur lag in het ziekenhuis van de Mexicaanse plaats Juarez, waar hij aan een kankergezwel zou worden geopereerd. Iedereen heeft wel eens zo'n pseudoniem gezien, waarbij een gewoon woord uit elkaar getrok ken wordt, zodat er een voor- en achternaam ontstaan. Iemand kan zich bijvoorbeeld Ap E. Noot noemen, of To Venaar Zoiets, althans iets vergelijkbaars, kom je geregeld tegen Jan FUlekers' oog viel er laatst ook weer op. vertelt hij in de NCRV gids Een stukje in een huis-aan-huLs blaadje was ondertekend met Ab Normaal, en zo wist FUlekers er nog wel een paar: Ru Briek voor een vast stukjesschrijver, Cor Pulent voor iemand die over ver mageren schrijft en Hans A. Plast voor de auteur van een se rie over Eerste Hqlp Zo fantaseert hij er nog een tijdje lustig op los. Resultaat een lijnst met 32 als schuilnaam bruikbare deel-woorden, waaronder erg leu ke vondsten. Om ze niet allemaal over te nemen hoewel FUlekers daar geen bezwaar tegen zegt te hebben houden we het op deze: Manus Cript, Wim Pers. Toon Ladder. Lies Breuk. Wil de Bras. Ad Vent. Door Zonkamer. Koos Naampje. Thera Peut. Chris ten Heid en Vera Deming Op dat thema kun je haast einde loos doorborduren. Het kost niet eens zoveel moeite om er zelf wat bij te bedenken Bet Rekkelijk. Bep Aling. Ton Eel. Beo Efenaar. Pa Paver en Pa Pillet. Mees ter Brein. Gé Brek. Beja Arden, Sam Enleven. Co N. Tact. Tim Mer man. Ivo Ren. Ka Rika Tuur. Hen Nep. Han den Arbeid. Bas Isgroep. Theo Loog. Eva N. Oelie. Jo den Dom. Mies Telling. Aan ..Annen" is geen gebrek An Atoom. An Dijvie. An Tislip. An Archist. An Aal. An te Cedent. An A. List. An E. Moon. An Imo. An IJsmelk. An P. An Klets. An Ode. An der Zijds, An Dante. Anna Len. en ga zo maar door. Aardrijkskundige namen zitten vol pseudoniemen: Noor Wegen. Frank Rijk. Alba Nie. An Dorra. Miss Ouri. An Dijk. An Kara. Be Verwijk. Ap Eldoom, Flo Rence. Wies Baden. Ber Lijn, Mar Sellle. Roelof Arendsveen. Riet Hoven. Sijbrand A. Buren, Ton Oelre. WU der Vank. WlUem Stad. Noor de Loos. Melis Kerke. Mark Nes se. Leen S Nic E Oré Noble, 8al Z. Burg. Ka Iro. Alex Andrië, Philip Pijnen. Ber Muda, Trlni Dad, Co Lombia. Ben T. Veld. Aag te Kerke. Cor Doba. Frank Fort. Jack Sonville. Fred Erik soord. Harm Elen. Hein O.. Sal Vador. Mi a Mi Kor Trijk. Nico Laasga. Jo Ure. Pieter Buren en Ab Coude. Wie er een goeie atlas bij neemt, komt nog veel verder De beste zijn natuurlijk die met een echte voornaam en een echt klinkende achternaam. Zo redenerend kun je er uit het voorgaande al heel wat schrappen, maar het zijn dan ook maar voorbeelden. Hoe min der ver gezocht, hoe beter Uit de simpelste woorden maak je meestal de leukste namen In elk geval is het een aardige bezigheid voor deze bar koude dagen en avonden, waarop een verstandig mens toch niet naar buiten gaat als het niet absoluut noodzake lijk is. Wie zich alleen voelt kan in z'n eentje aan de slag. maar het kan ook met het hele gezin. Een onderhoudend en leerzaam spel voor vrijwel alle leeftijden De Zairees Ntamboe-wa-Ntam boe zit. sinds zijn arrestatie door de veiligheidspolitie dat ge beurde in februari of maart van dit jaar nog steeds gevangen in een speciaal ondenragingscen- trum in de cité de L'oua. de orga nisatie voor Afrikaanse eenheid, in Kinsjasa. de hoofdstad van Zaire. Hij is daar herhaaldelijk gemarteld. Ntamboe werd tege lijk met drie van zijn familiele den gearresteerd, van wie er twee later in vrijheid zijn gesteld De reden van zijn arrestatie en folte ring zijn Amnesty niet bekend, maar waarschijnlijk is er ver band met het feit dat een broer van Ntamboe die niet in Zaire woont verdacht wordt van op positie tegen de regering Moboe toe. Amnesty kent ook geen bij zonderheden over de foltering van Ntamboe-wa-Ntamboe. maar in de voorbije maanden zouden in Kinshasa honderden politieke gevangenen erg geslagen zijn. met electroshocks bewerkt, gege seld met stroomdraad en met si garetten of met gloeiend metaal gebrand zijn. Beleefd gestelde brieven (het liefst in het Frans en met de namen gespeld 2oals hieronder aangegeven), waarin u uw veront rusting uitspreekt over mishan deling van Ntambu-wa-Ntambu en van andere politieke gevangen in Kinshasa, kunnen als volgt worden geadresseerd: La Rési- dence Kinshasa 2 Répubüque de Zaire Onder het kopje .Alle begin is moeilijk" bericht Theo Dirks in Cultuurrijp. personeelsblad van de Rijksdienst voor de Ussel- meerpolders, dat het nieuwe kan toor in Ai mere van de RIJP. Mee- restein geheten, nog lang niet volmaakt is. Niet alleen bezit het gebouw aan de achterkant een ingang, waar je alleen van bin- Officieel is Reagan oog niet eens alsof hij nog steeds verkieamgv- president, maar in Tussands toespraken hoedt, staat er na als wassenbeeldenmuseum in Lon- eerste man van de Verenigde den hebben ze Amerika's huid»- Staten te ki^L Nou leek Carter ge president Jimmy Carter di- toch niet to best, dus in dit geval reet met harde hand buiten de mag de wisseling geen ramp deur van de expositiezaal gezet, heten. Ronald Reagan, glimlachend nenult naar buiten kunt en niet andersom, maar ook is het slecht toegankelijk voor invaliden. Heel wonderlijk in een plaats, waar niet minder dan drie Focus-pro jecten zijn. waar dus mensen wo nen die zich uitsluitend per rol stoel door Almere bewegen. Maar het mooiste euvel vind je op de begane grond. Daar is een heren toilet. wat op zichzelf niet ver wonderlijk is. maar waar je tot voor kort dankzij een schot tus sen de straat en het privaat rus tig en zonder uitkijk kon zitten of staan. Dat schot is nu wegge haald. zodat iedere passant op straat vrijelijk naar binnen kan kijken. „Er helpt geen lievemoe deren aan: rijksambtenaren, bioscoopbezoekers en kerkgan gers van de mannelijke kunnen dienen volledig in 't zicht hun plas te doen. De huishoudelijke dienst past de sinds 1 mei 1980 van kracht zijnde „wet openbaar heid bestuur" genadeloos toe', al dus Dtrks Ais alles naar plan verloopt, wordt het komende voorjaar op de zeewering in Scheveningen een bronzen monument onthuld ter nagedachtenis aan de Scheve- ningse vissers die in de loop van de tijd op zee zijn omgekomen De Stichting Vissersmonument Scheveningen heeft de plannen rond: het beeld zal een vrouwen figuur in plaatselijke kleder dracht voorstellen, wordt onge veer twee meter hoog en wordt ontworpen en uitgevoerd door de beeldhouwer Gerard Bakker uit Gouda Of de onthulling in het voorjaar kan doorgaan ligt aan de financiën. De stichting gaat acties voeren om het nodige geld bij elkaar te krijgen door Fi'tzv Pijlman Wasgoed Het heeft vannacht behoorijk hard gevroren Het wasgoed dat nog aan de lijn te drogen hing. is hard. tot in de plooien toe bevroren. De theedoeken, een T-shirt dat de wind opving. bewaren slechts aan één moment herinnering. De hele dag is in de lucht erboven geen wolk een meter van zijn plaats verschoven Zo stil was het. qlsof de tijd niet verder ging Alsof je in een vreemde stad ontwaakt en alles tot bedaren lijkt gekomen. Komt zoiets enkel voor in dromen. of heb ik dit ook werkelijk meegemaakt? Ik zie het wasgoed aan de lijn ontdooien en zich naar wind en mensenhanden plooien

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5