'ersoneel (400 man) il bedrijf overnemen I Meer werk in de horeca verwacht Centrale Rabobank S Goudprijs duikelt Miljoenen nodig voor Gelderse fruitteelt DE NIEUWE SUCCES-AGENDA IS ER 'Verbied onredelijke leveringsvoorwaarden' Bedrijfstak enorm verouderd ifilma zal jwaartepunt 'EJiar westen ïrplaatsen Afwijzing Albeda valt slecht CNV verzet zich tegen ontslagen Müller Thomsen wnputerbedrijf xdorf in Zwolle rlement EG wil idget uitbreiden it twee miljard J Van rcnd de Ze'Ug Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank B.A. Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank B.A. Albeda denkt aan ruim 10.000 man EG gaat prijs van kalfsvlees beschermen Consumentenorganisaties vragen: Principe-akkoord cao chemisch bedrijf Middenstanders ongerust over premieverhoging ERDAG 8 NOVEMBER 1980 FIN ANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 25 een onzer verslaggevers (w* FjtEEDAM De vierhonderd personeelsleden van het Rotterdamse stukgoedbedrijf terdam Terminal willen het bedrijf overnemen van de eigenaar. Incotrans (ICT). Vet tiding lenb^ Elfrink ondernemingsraad heeft, daarbij nauwelijks over eigen kapitaal be eund door de Vervoersbonden schikt, is een constructie bedacht r besloten een stichting in het waarbij de gemeente Rotterdam de roepen die de aandelen moet opstallen van Rotterdam Terminal rerven van Rotterdam Terminal, koopt van Incotrans en deze verhuurt itichting zou het bedrijf dan moe- aan Rijsdijk. Incotrans verschaft in roortzetten als een onderneming deze opzet een lening aan Rijsdijk. deendom is van het personeel waarvoor de gemeente Rotterdam garant wil staan. Met deze transactie en ct trans is al geruime tijd bezig om zou een bedrag van vijftien tot dertig erdain Terminal te verkopen. In- miljoen gulden gemoeid zijn. ws is de voormalige vrachtdivi- «n de Holland Amerika Lijn en TWpnstand Ejerücele jaren een volle dochter tcgcnsutnu de Zweedse Broström-groep. Het De ondernemingsraad van Rotter- |tf dat de afgelopen jaren al twee dam Terminal is tegen overname rederijen en een wegvervoerbe- door Rijsdijk. Zelfs met steun van de heeft afgestoten, wil zich gaan gemeente is Rijsdijk op den duur niet «een op het vervoer van contai- In staat de werkgelegenheid van de over zee. vierhonderd man die werken bij Rot terdam Terminal, te behouden, zegt serieuze gegadigde voor overna- de ondernemingsraad. De vervoers- is het Rotterdamse bedrijf Rijs- bonden delen die visie. De enige ma- Buikoverslag. Omdat Rijsdijk nier om de werkgelegenheid te be houden Is volgens de ondernemings raad een zelfstandig voortbestaan van Rotterdam Terminal. De stichting die de ondernemings raad In het leven wil roepen, moet dezelfde flnancieringsvoorwaarden krijgen van de gemeente Rotterdam en Incotrans als reeds aan Rijsdijk zijn toegezegd De gemeente Rotter dam heeft inmiddels laten weten dat. als de stichting zich voor 19 novem ber aanmeldt als gegadigde voor overname van Rotterdam Terminal, ze bereid ls dit serieus te overwegen De stichting is. zo zegt de onderne mingsraad. ook bereid in zee te gaan met één of meer grote stukgoedon- dernerningen. Er zal contact worden gezocht met enkele grote bedrijven waarvan aangenomen wordt dat ze de werkgelegenheid, ook op langere termijn, kunnen garanderen iNDEN (Reuter AFP) De .jdprijs heeft gisteren een Inorme duikeling doorgemaakt. Op de belangrijke goudmarkt van Londen was de notering bij opening al geukt van 632 tot 13 dollar per ounce (31.1 gram), arni werd op een gegeven jment slechts 583 dollar gege- in, een daling van 49 dollar. De tkoers was 596 dollar, 36 dol- minder dan donderdag. In Amsterdam kwam'een ad- vieskoers van 40.725-41.425 tot stand, ƒ1725 lager dan de dag tevoren. Ook silver werd goed- koper. Als belangrijkste oor zaak van deze ontwikkeling werd genoemd de mededeling van de aanstaande president Reagan dat bij de kredietverle ning in de VS krap wil houden. Dit zal een renteverhogend ef fect hebben; donderdag steeg de „prime rate" in de VS trouwens al tot 15,5 procent. Voor de beleggers is het bij hoge rente aantrekkelijk van goud over te gaan op dollarleningen. De dollarkoers steeg daarom op nieuw: in Amsterdam van ƒ2,10 tot ƒ2,114. Bankpapier kost nu ƒ2,07.2,17 (was 2,05-2,15). De goudprijs was eerder deze week gestegen omdat van een rege- ring-Reagan toenemende inter nationale spanningen worden verwacht. Onder zulke omstan digheden is goud een gevraagd artikel. Veel van deze hoogstam bomen in Gelderland zullen worden ge rooid. ARNHEM (ANP) Als alle ongeveer 2800 Gelderse fruittelers hun bedrijven weer rendabel moeten maken, kost dat tussen de éOn miljard en de vierhonderd miljoen gulden. Per bedrijf zou een investering van tussen de anderhalf en de vier ton moeten worden gepleegd. ADVERTENTIE ricM van jring it de ven- ..in i de er J. SC De agenda die met z'n tijd meegaat! onze redactie economie RT Het is te verwachten dat Nederland de komende Jaren raartepunt van het bedrijf meer ler zaJ verplaatsen naar het wes des lands. Vrijwel zeker zal dat ^lard gaan met ontslagen in het heeft een voorlichter van Wllma erland In Weert gisteravond mee- eeld Inmiddels heeft het bedrijf de vakorganisaties overeenstem- bereikt over een tamelijk lngrij- de reorganisatie van het bedrijf rbij 340 arbeidsplaatsen zullen (wijnen. Zeven ondememlngsra- Sebben bovendien positief advies jebracht. Uit het oogpunt van effi- cen- cy zal een aantal vestigingen wor- geconcentreerd in Den Haag. rt en Utrecht. ia zijn in totaal 3400 mensen lenst In 1979 behaalde Wilma triand een omzet van 700 miljoen en. In 1980 wordt gerekend op omzet van 780 miljoen die echter ft daarop volgende Jaar weer zal gzakken op het niveau van 1979. je UTRECHT (ANP) De groepsonder- nemingsraad van de h<x>fdindustrie- groep glas van Philips ls ..verbaasd en verontwaardigd" over een be schikking van minister Albeda in het informaUegeschil tussen de groeps- ondernemingsraad en de raad van bestuur van Philips. De groepsondernemingsraad had de minister van sociale zaken zes maan den geleden om een uitspraak ge vraagd. omdat hij bezwaren had te gen de manter waarop binnen de hoofdindustriegroep (vestigingen in Winschoten. Eindhoven <n Roosen daal met in totaal nog 1.800 werkne mers) reorganisaties worden doorge voerd. Tot deze conclusie komt de Provinci ale Raad voor de Bedrijfsontwikke ling in de Landbouw, die gisteren een programma over noodzakelijke ver nieuwingen in de Gelderse fruitteelt aanbood aan de Gelderse Commissa ris van de koningin Geerstema. De raad heeft in het rapport twee aanbevelingen gedaan: De Gelderse bedrijven moeten hun onrendabele percelen zo veel mogelijk rooien en niet meer dan twee fruitsoorten naast elkaar gaan kweken. Omdat de telers het daartoe benodigde geld nooit zelf kunnen betalen, stelt de raad voor dat de overheid hen daarbij een handje helpt: dat kan door middel van een gunstige roo(regeling, rente subsidies. het optrekken van het le ningsplafond en het verzorgen van onderwijs, voorlichting en onderzoek. Met de fruitteelt in Gelderland, die eenderde van de landelijke fruitop- brengst voor zijn rekening neemt, is het al jaren slecht gesteld. Veel be drijven zijn sterk verouderd en het fruit dat er wordt geteeld is vaak niet meer zo populair, doordat de smaak van het publiek in de loop der jaren is veranderd (de belangstelling gaat te genwoordig vooral uit naar zure fluit soorten). Bijna tweederde van de Gel derse fruit bedrijven is kleiner dan twee hectare. Zes procent is groter dan tien hectare. Van onze redactie economie UTRECHT De vervoersbond CNV heeft de directie van Müller Thomsen meegedeeld dat hij niet akkoord gaat met het ontslag van 253 werknemers. Het negatieve oordeel kwam tot stand na een uitvoerig onderzoek naar het gevoerde beleid en de finan ciële achtergronden van het bedrijf. Het is de bond gebleken dat de ver houding eigen vermogen vreemd ver mogen de laatste jaren vrijwel ls om gedraaid. De moedermaatschappij Intematio Müller moet met de finan ciële politiek ten aanzien van Müller Thomsen een wel zeer ingrijpende afslanking voor ogen hebben gehad, aldus het CNV. De "ervoersbond wil over deze kwes tie op korte termijn zowel met Inter natio Müller als met Müller Thomsen spreken. ADVERTENTIE een onzer verslaggevers LLE Het Westduitae concern ort Computer, dat In een kleine ig landen vestigingen heeft en enige in Nederland, heeft gis te- meegedeeld ook In Zwolle een ijf te stichten. Het wordt een noemde software-afdeling. waar zich ondermeer zal bezighouden het maken van computerpro- Imma's. js de A28 In Zwolle zal door Bre- Utrecht een complex van 4000 kante meter neergezet worden ten 20 miljoen gulden). De bedoe- u de vestiging begin 1982 te ten. Aanvankelijk zullen er 40 jsen te werk worden gesteld: dit al zou kunnen oplopen tot 120. He is gekozen ondermeer vanwe- e centrale ligging, de situatie op woningmarkt en de beschikbaar- van personeel. Nlxdorf begint eigen opleiding, ondermeer tot fammeur. Meegedeeld is dat de it in Nixdorf vorig jaar in Neder- met 40 procent is gestegen tot 52 >en gulden. EMBURG (Reuter. AP. AFP) Europese parlement en de minis- van financiën van de lidstaten ue Europese Gemeenschap heb- Usteren een amendement aange- en. dat voorziet In een uitbrei- van het budget van de EO met J? **1. ntiljard gulden. De j—«nik voor het budget, zoals die |l gemaakt door de EQ-minister- l m september van dit jaar. voor- E??7. ^^achten dat de mi ach Erover nog deze ES,1* Br)»8el zal beraden, het I SS i?1. mthreiding van het bud met met enthousiasme zal begro- I Frankrijk en J-Duitsland voorop, willen hun Jge aan de gemeenschap liever jIvpm 86 houden- zodat ze kftuL ouden voor landbouw pujgingen volgend jaar gevestigd te Amsterdam. Uitgifte van Koers van uitgifte Inschrijving Storting Prospectus nominaal f 100.000.000.- lOViTo obligaties 1980 per 1986 1 in stukken van nominaal f 1.000.- aan toonder. 90 99,50°'o, «aardoor hel effectief rendement per 15 december 1980. op basis van de gemiddelde looplijd per die datum. 10.597"bb bedraagt. van heden tot dinsdag II november 1980, 15.00 uur op de voorwaarden van het prospectus d.d. 4 november 1980 bij de kantoren van ondergetekende ie Utrecht. Eindhoven en Amsterdam. maandag 15 december 1980. exemplaren van het prospectus en van de resume's waarin opgenomen een inschrijvingsbiljet alsmede tot een beperkt aantal - exemplaren van de statuien van ondergetekende en van hel jaarverslag over het boekjaar 1979. rijn verkrijgbaar bij de inschrijvingskanioren. Met medewerking van: Andelsbanken A/S Danebank Ranca del Goltardo Bank Brussel Lambert N.V. Crédit Agricole Credit Suisse First Boston Limited DG BANK Deutsche Genossenschaftsbank Genossenschaftliche Zentralhank A.G. - Vienna Kredietbank N.V. London Continental Bankers OKOBANK Osuuspankkien Keskuspankki Oy Schweizerische Volksbank Swiss Bank Corporation International Limited Union Bank of Switzerland (Securities) Limited Utrecht, 4 November, 1980. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Minister Albeda van sociale zaken verwacht dat er binnen de horeca de komende jaren ruim 10.000 arbeidsplaatsen erbij zullen komen. De bewindsman toonde zich bereid het scheppen van de voorwaarden van deze uitbreiding van arbeidsplaatsen met kracht te ondersteunen. De minister zei dit gisteren in een rede ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan van het Bedrijfschap Horeca Volgens minister Albeda hangt de groei van werkgelegenheid in de hore ca nauw samen met de wijziging in de inkomensbesteding van het publiek, de toegenomen koopkracht van jon geren. de toename van vrije tijd en het gespreide vakantiepatroon. In de horeca zijn ruim 100.000 mensen werkzaam. De vraag naar en het aan bod van horeca personeel sluiten niet op elkaar aan. Volgens minister Albe da hangt dit nauw samen met de opleidingsgraad, de onregelmatige werktijden (seizoen gericht), de vaak ongezonde arbeidsomstandigheden en het feit dat. voor veel werknemers in kleine bedrijven nauwelijks pro motiekansen aanwezig zijn. Ook is het ziekteverzuim onder het horeca- personeel hoog Samen met de overheid moet de hore ca. aldus Albeda. het seizoenpatroon in werkgelegenheid en omzet zoveel mogelijk terugdringen. Het aftoppen vsn de pieken kan volgens de be windsman permanente arbeidsplaat sen opleveren. Ook moet het verloop van het personeel binnen de branche of naar buiten ingedamd worden. Om de tegenstellingen in vraag en aan bod van horeca-personeel tegen te gaan. moeten motivatie, scholen en arbeidsvoorwaarden van het jerso- neel zo optimaal mogelijk zijn. aldus minister Albeda regeringscommissie van uitsluitend onafhankelijke deskundigen FNV-bonden Voorzitter Nijsten van het Bedrijf schap Horeca zei het te betreuren, dat de Voedingsbonden FNV en de Horecabond FNV uit het bedrijf schap zijn gestapt. De FNV-bonden deden deze stap omdat zij van me ning zijn. dat de belangen van hun leden onvoldoende door het bedrijf schap behartigd worden De werkgevers weigeren, aldus de Ho recabond FNV, overleg over Investe ringsbeleid, herstructurering van de bedrijfstak en vestigingsbeleid. Er zijn moeilijkheden ontstaan in het cao-overleg. De werkgevers zijn, al dus de FNV-bonden, niet bereid in te gaan op vakbondseisen over de hand having van koopkracht, verbetering van de salarisstructuur en doorvoe ring van arbeidstijdverkorting. De bonden beraden zich nu op acties Deskundigen De redevoering van SER-voorzitter De Pous, uitgesproken door mr Pom pen. algemeen secretaris van de SER. ging in het op het vraagstuk van het overleg in Nederland over sociaal- economische vraagstukken. Het is, aldus de SER-voorzitter een goede zaak dat deskundigen betrokken worden bij de voorbereiding en be slissingen. Hij waarschuwde echter de. wat hij noemde, toenemende ..deskundigentendens" „De betekenis die men hier en daar toekent aan de inbreng bij de besluit vorming van enerzijds de sociale partners en anderzijds deskundigen, lijkt te verschuiven ten gunste van de deskundigen." Als voorbeeld gaf De Pous het recente rapport van de We tenschappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid (WRR) over de plaats en toekomst van de Nederlandse Indus trie, waarin voor wordt gesteld com missies van onafhankelijke deskun digen in het leven te roepen. De SER 2al hierover binnenkort om advies worden gevraagd. De SER-voorzitter voelt er meer voor. om de ontwikke ling van een intensiever industriebe leid in de SER een begeleidende plaats te geven in plaats van een BRUSSEL (Reuter) De Euro pese Commissie (het dagelijks bestuur van de Europese Ge meenschap) heeft gisteren aan gekondigd overschotten aan kalfsvlees uit de markt te zullen nemen. Maatregelen zullen wor den genomen om opslag van kalfsvlees tot een periode van maximaal vijf maanden te fi nancieren. De prijs van kalfsvlees is in verschillende landen van de Eu ropese Gemeenschap scherp ge daald. nadat bepaalde consu mentengroeperingen het pu bliek oproepen geen kalfsvlees meer te kopen. Dit omdat er voor de gezondheid schadelijke hormonen in waren aangetrof fen. Handelaars, mesters en ex porteurs dreigden hierdoor een flinke financiële strop te lijden. De commissie is bovendien van plan de controle op hormonen in kalfsvlees te verscherpen. Een voorstel dienaangaande zal naar verwachting komende week in Brussel worden goedge keurd. Van onze redactie economie DEN HAAG De twee consumentenorganisaties hebben minister De Ruiter (Justitie) gevraagd snel een verbod uit te vaardigen tegen onredelijke leveringsvoorwaarden. Overleg met het bedrijfsleven en tussenkomst van de rechter blijken, zo zeggen de Consumentenbond en het Konsumenten Kon- takt, niet te werken. In herinnering wordt gebracht, dat begin dit jaar een voorontwerp van wet Algemene Voorwaarden is gepu bliceerd. Dit voorontwerp bevat on der meer een ..zwarte lijst" met bepa lingen. die na de invoering van de wet niet meer ln de kleine lettertjes mo gen voorkomen. Daarnaast geeft het voorontwerp de consumentenorgani saties de mogelijkheid aan een speci ale „voorwaardenrechter" te vragen om bepalingen s in standaard (leve ringsvoorwaarden te verbieden, die niet op de zwarte lijst staan. Het bedrijfsleven heeft bezwaar te gen de opzet van het voorontwerp, met name tegen de zwarte lijst en tegen de ruime werking die aan een rechterlijk verbod wordt toegekend. De FNV zegt zelfs in De Vakbonds krant dat minister De Ruiter het aan de stok heeft met de ondernemersor ganisaties VNO en NCW. Hierdoor is de Indiening van het ont werp bij de Tweede Kamer die ln de tweede helft van dit jaar was ge pland vertraagd en bestaat het gevaar dat de regeling wordt afge zwakt. aldus de consumentenorgani saties. ROTTERDAM (ANP) De indu striebonden en de directie van het chemische bedrijf Hercules BV heb ben een principe-akkoord bereikt over een nieuwe cao voor de 250 men sen produktiepersoneel van <e vesti gingen ln Zwijndrecht en Middel burg. Het akkoord werd gisteren be reikt nadat de leden van de bonden begin oktober een laatste directie bod van de hand hadden gewezen. In de overeenkomst staat onder meer dat extra toeslagen worden toege kend aan mensen die vuil en onaan genaam werk doen. Die toeslagen va riëren van 75 tot 225 gulden per maand. Per 1 september 1983 wordt voor de vol-continu-dienst een werk week van 35.6 uur ingevoerd. De di rectie ging ook akkoord met twee roostervrije dagen voor deze dienst RIJSWIJK (ANP) Het Koninklijk Nederlands Ondernemers verbond vindt de cijfers uit de meerjarenramingen van het ministerie van Sociale Zaken verontrustend. Dit deze cijfers blijkt volgens de organisatie van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf opnieuw, dat veel verder gaande ombuigingen in de collectieve sector noodzakelijk zijn. De premiedruk zowel als de uitgaven voor de sociale zekerheid stijgen onevenredig sterk. Dit blijkt volgens het KNOV met name uit de groei van het aantal arbeidsongeschikten volgend jaar. Ook moet uiterste voorzichtigheid worden betracht bij de uitbreiding wat de leeftijdsgrenzen van de VUT-re gelingen betreft. Als namelijk het aantal deelnemers aan die regelingen in tien jaar tijd met de helft toeneemt, dan zonden de kosten van de VUT-regelingeo verdubbelen, meent het KNOV. ïtÉ

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 25