Kabel: klant geen koning Smit-Kroes wil commercie op tv Warm eten voor Rugop'81 Ashkenazy ook als dirigent overtuigend Tetmans milde kijk op de actualiteit Plannen voor PTT kabel openbaar zonder voorkennis van CRM Ên dan nog CKumcngaicric Jan Goedhart Hennie van der Vegt Nicolaa,s Wijnberg VRIJDAG 7 NOVEMBER 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET 1 door Riet Diemer AMSTERDAM Twee dagen lang hebben de zogeheten deskundigen vanuit alle mogelijke invalshoeken hun toekomstfilosofieën over de kabel ten beste gegeven op het kabeltelevisie congres 1980. Verkeer en waterstaat, PTT, kabelleggers en -exploitanten, industrie en omroep hebben hun steentje bijgedragen. ..Wie kennis neemt van de vele beschouwingen omtrent de kabeltelevisie van juridische, politieke en technische aard moet wel onder de indruk komen van het bij na ..onontwarbare oerwoud van meningen, technische details, wettelijke construc ties en commerciële belangen," aldus prof. dr. A. Heertje, hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam in zijn slotbeschouwing. Maar de enige spreker die er niet aan koning. Als het over de kabel gaat lof derijen van televisie te vooralen) zijn te. pas is gekomen is de burger, de de satelliet, deze week door verkeer boeren, burgers en buitenlui er niet uiteindelijke afnemer geweest. De en waterstaat terloops weggepraat bij. klant is voor de zoveelste keer geen tot noodoplossing om afgelegen boer- Over hun hoofden heen wordt nu al berekend of er straks voorlopig zes tien tv-programma's in de huiskamer te ontvangen zullen zijn of en de industrie en de winkelier doen daar nu al graag een flinke schep bovenop een veelvoud daarvan Als reken wonder staat ook Philips natuurlijk voor niets. Zo kwam dr. C. Wans- dronk. leider van de artikelengroep kabel-tv en omroep van Philips tot de optelsom van een 30-kanaalcapaci- teit. „waarmee je een eind komt" Met de Nederlandse. Belgische. Luxemburgse (3), Duitse en Engelse programma's kwam hij op 22 23 programma's. „Voeg daar nog aan toe een misschien wat verre mogelijkheid van regionale en lokale programma's. door Bram Pols DEN HAAG Staatssecreta- ris Smit-Kroes van verkeer en -waterstaat en ais zodanig be last met PTT-zaken, opereert geheel op haar eentje waar het omroepzaken betreft. De Tweede Kamer kon dat giste ren tijdens het mondelinge vragenuurtje vaststellen. Mevrouw Gardeniers. minister van crm en als zodanig belast met omroep zaken verklaarde namelijk dat zij voor maandag niets afwist van PTT- plannen voor het kabelnet. Die ge heel uitgewerkte plannen houden in dat de Nederlandse kijker straks zes- DGltdkdbd tien televisie-netten kan ontvangen. Met straalverbindingen ziet de PTT straks kans drie Duitse, drie Franse, vier Belgische, drie Engelse en een Luxemburgse zender op het kabelnet te brengen, zo vertelde mevrouw Smit-Kroes aan de Kamer. In dat pakket zijn een Engelse en een Luxemburgse commerciële zender te vinden. Maar. zo zei de staatssecreta ris gisteren, de zaak moet eerst poli tiek worden goedgekeurd Een merkwaardige gang van zaken, zo concludeerden PvdA en CDA. Naar de mening van die fracties zou het logischer zijn om het personeel van de PTT pas te verzoeken zo'n plan te maken, als regering en Twee de Kamer hun fiat daartoe hebben gegeven. Het voordeel van de aanpak van mevrouw Smit-Kroes is ontegen sprekelijk, dat de PTT onmiddelijk de handen uit de mouwen kan steken, wanneer de politiek inderdaad de weg vrijmaakt Het is vooral de WD. die wat dat betreft trappelt van ongeduld. In dat licht is het handelen van de liberale mevrouw Smit logisch. Evenzeer is het logisch dat de heer Dake. direc teur van kabelnetexploitant Deltaka bel verheugd is over de plannen, die de PTT heeft uitgewerkt. Hij kwam vorig jaar in het nieuws, door zijn plannen Nederland vanuit Sluis te bedienen van de Luxemburgse zen der RTL. De Kamer stak toen een stokje voor dit initiatief. Dake is in de eerste plaats belanghebbend exploi tant. Bovendien is hij als gezagheb bend deskundige binnen de WD-ge- lederen een belangrijk man. Daarmee is zichtbaar dat mevrouw Smit-Kroes zich in haar beleid beroept op wat haar partij wil. De wil van de partij is goeddeels terug te voeren op de wil van de heer Dake. De vraag van de socialist Kosto of de bewindsvrouwen in ieder geval willen verzekeren dat we straks niet worden overvallen door commerciële zenders, kon door mevrouw Gardeniers niet worden beantwoord. De ministerraad buigt zich over een nota van haar hand. waarin zij aangeeft hoe ze die commerciële zenders wil aanpakken. Deze week of volgende week moet de ministerraad daarover besluiten en daarna komt de nota in de Kamer. Discussie over de inhoud van de nota moet dan pas in de Kamer plaatsheb ben. zo zei mevrouw Gardeniers. Het PTT-plan komt weer veel later aan de orde. Mevrouw Smit-Kroes is nu nog hard bezig de problemen rond au teursrechten op te lossen. Een grote meerderheid in de Kamer van CDA. PvdA, D'66 en wat kleine partijen vinden dat moet worden voorkomen dat de commercie vanuit het buitenland straks het Nederland se omroepbestel aan het wankelen gaat brengen. De kans dat het plan van de PTT ooit verwezenlijkt wordt is daarom nog niet kleiner geworden. Wel zal minister Oardeniers het aan bod. waar mevrouw Smit-Kroes over spreekt, gaan „zeven". Naar verwach ting zullen de commerciële zenders dat niet overleven. Mevrouw Smit- Kroes en met haar de WD. zal dat niet leuk vinden. Maar ze kan zich wellicht troosten met de gedachte dat dank zij haar initatief de PTT snel aan de gang kan. als de politiek zich heeft uitgesproken. een Nederlandse pay-tv en eventueel een tekstkanaal Hoe betrekkelijk zoiets kan zijn bleek uit de humorische woorden van prof dr J G. Stappers, hoogleraar publi cistiek aan de universiteit van Nijme gen die de heilsverwachtingen van de kabel van een paar jaar geleden al belachelijk wist te maken. „Het geluk in breedbandversie. elektronische ze geningen. centraal verdeeld en aan huis gebracht vla een contactdoos. De kabel zou de mensen dichter bij elkaar brengen, op nieuwe communi catie laten opbloeien. Wie nooit met z'n buurman sprak zou dat voortaan doen als ze eenmaal coaxiaal verbon den waren. Kortom, een gelukkiger samenleving dank zij de koper draad." Prof. Stappers toonde aan dat in een paar Jaar tijd de verwach tingen sterk overtrokken en mis plaatst zijn gebleken. „Voor hetzelfde geld een paar kroegen bouwen doet waarschijnlijk meer goed aan de sa menleving." aldus de hoogleraar. Een voorbeeld dat de burger in de kabelkwestie aan alles en iedereen is overgeleverd blijkt uit de opmerking van de staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat, dat de veertien buitenlandse programma's die aan de grens kunnen worden op gevangen en worden gedistribueerd naar 32 regionale knooppunten, wor den doorgegeven naar plaatsen waar men voor deze programma's belang stelling heeft. De kabelexploitanten maken dan wel uit welke program ma's wórden doorgegeven. Abonnee-tv Om de zielige burger toch het idee te geven dat hij zelf iets kan onderne men is het begrip pay-televisie ge noemd. Door NOS-vooraltter Eric Jurgens uit den vreemde gehaald en inmiddels vertaald tot abonnee-tele visie. maar ook daar is het eigenbe lang van de omroep de belangrijkste drijfveer. Abonnee-tv: de omroep zou tegen extra-betaling, door de kabel aangeslotenen. een extra kanaal kun nen gaan vullen met een aantrekke lijk. maar liefst ook hoogwaardig Ne derlands programma. door Franz Straatman AMSTERDAM Ook met lenen en ontlenen kun je een heel koninkrijk opbouwen. Die gedachte groeide gaandeweg de uitvoering van de der de symfonie van Sergei Rachmani nof, woensdagvond door het Concert gebouworkest. Nog niet eerder op het repertoire van dat ensemble en het waarom kan ik me achteraf heel goed voorstellen. Het werkstuk (uit 1935/36) preten deert van alles, maar het zegt niets Een zwaar bezet orkest, inclusief twee harpen en zes man voor het slagwerk, is virtuoos in de weer met het maken van effecten die beter, namelijk in het groter verband van een uitdrukkingsvol geheel, zijn toe- Theatergroep De Appel geeft op 10 ep 12 november, om 20.00 uur in het Appeltheater in Den Haag openbare repetities van „Opkomst en Onder gang" van Brecht en Weill, een voor stelling waarin het „song-spiel" Ma- hagonny en Burgermansbruiloft zijn samengevoegd. Regisseur Erik Vos vertelt die avonden over het werkpro- pes en gaat in op de achtergronden van Brechts tijd. De acteurs spelen fragmenten en worden hierin, waar nodig, door de regisseur onder broken. De jaarlijkse Cultuurprijs van de gemeente Hilversum is toegekend aan de publiciste Lize Stelma en de aanmoedigingsprijs aan Rita Törn- qvist. schrijfster van kinderboeken. Aan de prijzen zijn bedragen verbon den van. respectievelijk 4.500 gulden «n 2.500' gulden.De uitreiking van deze prijzen vindt plaats op vrijdag •21 november om 20 uur in de Burger zaal van het Hilversumse raadhuis Speciaal vandaag gepast in symfonische muzieken van de negentiende eeuw. „James Ensor- achtig" noemt de programmatoelich- ter het scherao; ik moet aannemen dat hij in de war is met het spookhuis van de Efteling. Eén ding staat vast: Rachmaninof weet zo'n groot orkest uitstekend te gebruiken. Het wordt nooit een brij. alle klankverhoudingen zijn uitste kend. Ideaal stuk voor een dirigent die zich nog waar moet maken bij het grote publiek: Vladimir Ashkenazy Dat hij een orkest als een volwaardig leider weet te bezielen, had iedereen echter al kunnen constateren in een echt stuk muziek. Leonore III van Van Beethoven. Schitterend, zo veel spanning als hij wist bloot te leggen in dit beknopte drama. Hoe hij er ook zijn best voor deed. in Rachmaninof lukte hem dat niet. eenvoudig omdat die symfonie is volgestopt met fraaie (vooral het eerste deel leek een voor echo van The sound of music) doch betekenisloze elementen. Waarom moet het publiek dom wor den gehouden met zulk werk? Verge lijk eens waar tijdgenoten als 8chön- berg, Sjostakowitsj. Sibelius, Varèse, Bartok of onze landgenoot Vermeu len zich mee bezig hielden, gegevens die te weinig doorklinken in de pro gramma's voor het grote publiek van het concertgebouworkest. Dat de pla tenmaatschappij Decca nou zo graag deze derde van Rachmaninof op de plaat wil zetten, mag toch geen reden zijn het concertgerichte artistiek be leid daarop af te stellen. Vanavond kan iedere muziekliefhebber zijn ei gen oordeel nog vormen, óf in de zaal, óf thuis bij de stereo-apparatuur, want de NOS zendt het hele program ma (inclusief een beeldschoon voor gedragen pianoconcert KV 414 van Mozart) rechtstreeks uit. Helaas zal men dan wel het overtuigend beeld als dirigent van Ashkenazy moeten missen door Wim de Hair Als het aan de Tegenpartij had gelegen, dan waren er dinsdag bij de Amerikaanse verkiezingen geen 538 maar 540 kiesmannen geweest. En voor die uitbreiding zouden de heren Jacobse (erevoorzitter) en Van Es (ordeleider) in eigen persoon hebben willen zorgen. Want wat is er nou beter voor Nederland en met name de Tegenpartij dan een versterkte band met „de nieuwe president der Amerika"? Die vraag legden de twee bij de VPRO ondergebrach te dumphandelaren eerder deze week voor aan een groep nieuwsgierigen, die gehoor hadden gegeven aan een oproep van de Tegenpartij om in Den Haag warm •te komen eten. De vrijages van Jacobse en Van Es met de VS bleken alles te maken te hebben met de bekendmaking van hun verkiezingsprogramma Rug- op '81, dat vooral ten doel heeft de „vrije Jongens de ..zigeuners van het bedrijfsleven" uit hun isolement te halen Want dat lukt niet met de „mentaliteit" die nu in Nederland heerst. Maar wat klinkt er dan als echo? Ober! Origineel waar", aldus Van Es. Weg met die schijnheiligheid, gewoon lekker en vooral niet te weinig warm eten. Daar was dan ook tussen de politieke verhandelingen door veel tijd voor inge ruimd. Onder de bezielende leiding van Jacobse. bijgestaan door de obers van sportschool Ome Tóni. kwamen achtereenvolgens op de borden: a) Cocktail Monica, „waarvoor wij de kippen van nacht nog uit Limburg hebben gehaald": b) Consommé Ambassadeur, „gewoon soep dus": c) Wener Snietsels, „de Tegenpartij is vóór de natuur dus jagen wij alleen maar op onbeschermde diersoor ten. Deze escalopen bijvoorbeeld komen uit Lun- teren"; d) frietjes en met de hand gevulde doppertjes: e) Coupe Bjaak, „dat kan wel effe duren want de amandeleh die erin komen moeten nog worden bijge slepen". En om het allemaal lekker te laten zakken witte en rode Chateau Loosduinen, geperst uit Westlandse druiven. Daarvan bekomen lanceerde de Tegenpartij haar oplossing voor 's lands problemen: „Nederland uit de brand. Amerikanen in 't land". Centraal staat de plaatsing van alle kemraketten in ons land. „Alleen al met de bewaking van deze nuclaire wijsvingers naar Rusland schep je 300.000 arbeidsplaatsen. En de komst van de Amerikanen levert bovendien een enor me stimulans op voor de bedreigde kauwgom- en nylonindustrie. En passant leggen ze dan ook nog overal van die stalen vliegtuigplaten neer. dan zijn we meteen van die files af", hielden Jacobse en Van Es hun gehoor (allen geplaatst op de kandidatenlijst van de Tegenpartij) voor. Nu lc de tijd rijp om Amerika de hand te reiken, „want _..dt rs zijn we nergens als de' oude Marshall na de derde wereldoorlog gaat uit delen" In camouflagepakken gehuld overhandigden de heren daarna een brief voor de nieuwe Amerikaanse presi dent aan de (waarschijnlijk ook als dump aangekoch te) ambassadrice: „Our dear 8lr The President!!! First a Heep Heep Whoray that you are the new President. Also we hope to be a president 1 day... We. that will say THE TEGENPARTIJ, are from plan to steak whole Holland in our pocket after may 1981. Because after the elections we are be the greateste partij and in the Hollands frish winds will blow. So will all the spitting and shitting on you and your prima America will be over and out. The Tegenpartij is from meaning that there never can come to many much amerlcans to Holland and please let them bring all their weapons with them along because we from the Tegenpartij are not „scheiterig" (shitty shitty bangbang) but all other parties and countries in Europe are „kakkebroeken". We close a photo of our in this letter so that you can see who are the only two Dutch ploticians on which America can count forever and also after your World War III. About wars spoken: can we from The Tegen partij have the rights to be Official Dealers for Whole Europe in Nuclear Dump Goods? (We always were rommeling in USA-dumpspulls, you know). We close in a stamp for your brief back". Onder dankzegging voor de aandacht verdwenen Ja cobse en Van Es daarna omdat ze anders te laat zouden zijn voor hun krantewijk. Tijdens de volgende „reut warm etens" zullen ze hun opmars naar het Binnenhof trachten voort te zetten. Goedkoop: Sterrenslag 1980. Allerlei volk uit de artis tieke, de radio en tv en de parlementaire wereld, doet onderling spelletjes. Groots opgezet vermaak voor weinig geld. De deelnemers hebben nog steeds niets in de gaten. Dat maakt het alleen maar zie liger. Ned. 2/20.27 Canadese documentaire over vrouwen uit verschillen de milieus bij wie de beruchte „knobbel in de borst" wordt geconstateerd. De emotionele gevolgen van een. operatie en de mogelijkheden die zij pro beren te vinden om te blijven wie zij waren. „Vier vrouwen" is speciaal voor de Nederland se kijkers bewerkt. Ned. 1/21.55 Televizier Magazine is weer thuis. Onderwerpen: taxi chauffeurs willen komen tot een cao, geluidshinder bij een Friese 1 ucbtmachtbasis, - hon gerstaking van IRA-leden in Noordierse gevangenis en de nieuwe politiek in Amerika na de presidentsverkiezingen. Ned. 2/22.20 Heit en Soan troch it heitelan door P. Terpstra DRACHTEN Twaalf jaar nadat hij voor het laatst optrad heeft de 65-jarige Friese cabaretier Tetman de Vries zijn terugkeer gemaakt met een nieuw programma. Tetmans Friese kleinkunst is vanaf de Jaren veertig een begrip geweest.; hij bracht met wisselende medewer kers de zelf geschreven teksten en had daarmee een groot en vrijwel constant succes bij een zeer breed publiek. Nadat hij ermee gestopt was, is in de behoefte nauwelijks vooralen, ook al omdat de veelbelovende Rlents Gra- tama op Nederlands-talige program ma's overschakelde. Nu is Tetman dan opnieuw op de planken versche nen; hij brengt met zijn zoon Tsjip de Vries het programma „Heit en soan troch it heitel&n" (vader en zoon door het vaderland). Wie uit de titel op maakt dat dit programma niet veel meer dan „lekker ouderwets" is en in die verwachting door de openings zang nog wordt bevestigd, staan, bleek bij de première in de Lawei te Drachten, verrassingen te wachten. Al borduurt Tetman nog wel eens voort op het beproefde in het gehoor liggende stramien, hij weet zich me nigmaal goed bij de actualiteit aan te passen. Een voorbeeld daarvan is de leuze waarop hij en zijn zoon de alou de Friese liederen van toepassing brengen op het hedendaagse leven, en een zeer persoonlijk liedje over het 65 jaar worden schiet niet uit naar het sentimentele. Tetman en Tsjip brengen cabaret dat in deze tijd past. Het is niet bijtend en maatschappijkritisch maar het signaleert wel puntig en op milde wijze de situaties in onze hedendaag se samenleving. Een wat gevoelig liedje wordt door Tetman aanmerke lijk beter gebracht dan door zijn zoon Tsjip. die alle Ingetogenheid mist maar bijzonder goed kan typeren. Hij heeft in het Friese cabaret tot voor enkele jaren zijn capaciteiten trou wens al getoond en dat ook hij op de planken terugkeert is verheugend. Het programma wordt onder regie van Claudia de Vries, vlot gebracht en men hoeft zich geen minuut te vervelen. Voortreffelijk is de onder steuning door pianist Johan Bok Het paarse boekje, een praktische handleiding voor wat u moet regelen voordat u doodgaat. Het door ing. W. Verwey geschreven boekje van 128 pagina's is verschenen bij Teleboek in Amsterdam. Prijs: 15 gulden Met de Anna onder zeil, tekst C. Buddingh' en S. Dijkhuizen, tekenin gen van O. Dicke en foto's van J. v. d. Kam, uitg. Zeilsportpromotion, Al- mere. 205 blz. Geen prijsopgave. Museumboek voor Zeeland, door W. Hofman. Uitg. Bosch en Keuning. Baarn 79 blz 10 gulden *t Boemeltje van Punnerend, door J. Kok. Uitg. Pirola. Schoorl. 132 blz - 29.50. Uitg. Revers en Van Brummen te Dordrecht stuurde een plattegrond van Dordrecht van A A. Nunnink. naar de toestand van 1849 16.90) en 16 gekleurde ansichten uit Dor drechts verleden, naar aquarellen in bezit van het gemeente-archief (ƒ7.50). Leven zonder olie, van ir J. A. Gregoi- re. Uit. Helmond, Helmond. 179 blz. ADVERTENTIE dhotwi van hoge kwaliteit PERMANENTE VERKOOPEXPOSITIE Openingstijden in nov. en dec uitge breid tot: alle dagen van 9-12 en 2-6 uur. Vrij. 19-21 u. (behalve zo ma- ochtend en kerstd.) Za tot 5 u b\Jörtm.xnn Slotlaan 128 Zeist-Holland Gina Lollobrigida. de welbekende vroegere Italiaanse filmster heeft zich op de fotografie geworpen en exposeert vanaf begin december in het Rotterdamse Hilton-hotel. De fo to's waren al eerder in Parijs te zien in het museum Navaltet. Het Projekt Theater geeft in Am sterdam t/m 16 november twaalf extra voorstellingen van „De toevallige dood van een anarchist", een politieke klucht van Dario Fo waarin corruptie en Intimidatieme thoden van de Italiaanse politie in slapstickstijl aan de orde worden ge steld. Omdat de podiumsituatie in de hoofdstad nog steeds nijpend is Brakke Grond en Engelenbak zijn voorlopig dicht kan het gezelschap dit keer niet terecht in Theater De Balie. Het heeft nu een onderkomen gevonden in het nieuwe theater De IJsbreker aan de Weesperaijde 23 Onder redactie van Cees Straus met bijdrage van G. Kruis Jan Goedhart: Landschap, gouache 't Gebeurt nogal eens dat het je bij het bezoeken van bepaalde ten toonstellingen bevreemdt, waar om de kunstenaar, die daar expo seert, niet meer algemene bekend heid geniet. Dat Is nu ook weer het geval, in Rotterdam, waar Jan Goedhart een twintigtal gouaches en aquarellen toont in de Galerie Aelbrecht. Goedhart is een kunstenaar die nog steeds niet helemaal op waar de geschat wordt. Wat ik de afge lopen jaren van hem zag, behoort voor mij tot het beste van wat er in deze technieken in dit land ge maakt wordt. Al baseert hij zich nog steeds op de zichtbare realiteit, toch is de vormkracht van de verbeelding de laatste jaren in zijn werk een steeds grotere rol gaan spelen. Het echt uitgewerkte detail, dat bij hem toch al veel minder aan wezig was dan bij de andere Rot terdamse aquarellisten, verdwijnt meer en meer. Onderbrekingen in het (puur natuurlijke) landschap, een huls, een molen, worden nu nèt even aangegeven tekens, alles schijnt gericht op de wazig* weidsheid en wijdheid van de po», ders. Maar werkelijk veranderd is et niet veel In dit oeuvre. Ontwikke ling is Immers iets totaal anders dan verandering. Jan Goedhart gaat gewoon door. Intensief, zon der interessantdoenerlj, zonder zich ook maar iets aan te trekken van wat vandaag allemaal zo no dig moet. Bij een van zijn vroegere, veel £n vroegere, tentoonstellingen, heb Ik wel eens opgemerkt, dat het werk Is. waarover Je alleen maar met veel moeite schrijven kan. ook deze aquarellen en gouaches i lenen zich weer niet tot „verwoor ding". Titels heb Je er evenmin bij nodig 't zijn landschappen je kunt deze bladen, sóber èn rijk ma' van toon en wonderlijk indrtn- voo gend van kleur toch niet anders dan puur emotioneel benaderea Je zou Goedhart een realist kun nen noemen, maar dan ook alleen omdat hij zich er kennelijk van bewust is, niet zonder de realiteit te kunnen. En Juist daardoor dringt hij waarschijnlijk, zo diep door ln het wezen der dingen en door middel van een ogen schijnlijk eenvoudige interpre- tatie van die dingen, drukt hij veel meer uit dan een schoon uiterlijk en een uiterlijke waarheid alleen GK De zwi oef bij sies de Nei ree loc Dc In de Galerie Aelbrecht, Adl'* brechtskolk 2b, Rotterdam-Delf mc haven. Tot 19 november, vu i mil dinsdag t/m ra terdag van 12.09 #us. 18.00 uur, zondag van 13.00-17.01^ uur. gen Poli die hed Hennie van der "Vegt: Goeie morgen, olieverf. 1079. Het getuigt van een zekere be houdzucht om in een tijd waarin allerwegen naar nieuwe, grensver leggende vormen van expressie wordt gezocht, terug te grijpen op een stijl die aan het einde van de vorige eeuw haar beslag kreeg. De Groningse schilder Hennie van der Vegt, die met een tentoonstel ling bij Magdalene Sothman zijn debuut in de hoofdstedelijke gale riewereld maakt, is sterk geïnspi reerd door het Franse (neo-)im- pressionisme. Zijn opleiding aan de Groningse academie Minerva, zal daar niet vreemd aan zijn: op menige academie de rijks in Amsterdam niet uitgezonderd worden de idealen van de impres sionisten nog steeds hoogge houden Voor de kijker naar Van der Vegta olieverven en tekeningen levert dat nogal eens het bekende déjó- vu effect op. Je vraagt je voortdu rend af bij wie hij leentjebuur heeft gespeeld. Van der Vegt be heerst de Impressionistische stijl overigens heel vaardig, je kan hem een „lekkere" schilder noemen die tot een goede materie- of stofuit drukking komt. Hij laat trouwens graag zien dat hij het métier aan kan: hij zoekt veelvuldig naar een mooie weergave van structuren die hij tekenkomt op kleden en dekens. Veel eigentijdser is hij in zijn ei genlijke onderwerpen; meestal vrouwelijke naakten in een wat frivole wereld. Ze maken hun tol let. staan net op, of liggen nog wat te dromen, alledaagse situaties dus, die een tijdloos accent mee krijgen. Van der Vegts vrouwen zijn in hun eentje best vrolijk, maar er schuilt vaak een droef soort vrolijkheid in. Hij siert ze met een feestneus om er clowns van te maken en zo als echte clowns grappen maken over zich zelf, vermaken deze vrouwen zich een beetje ten koste van zichzelf. C.S. Galerie Magdalena Sothman, Nieuwe Zijds Voorburgwal 284 in brc (ie >P aal wel FJ bre Dai kre. luit - Amsterdam, tot en met 23 novem ber, met uitzondering van maan dag geopend van 10-17 uur. Er bestaat een „Haagse School- die weinig met haar naamgenoot uit de vorige eeuw van doen heeft F* Het is een vorm van realisme die door schilders als Co Westerik en Herman Berserik wordt bedreven en die in Den Haag, maar ook daai buiten een behoorlijke navolging heeft gekregen. Het werk van Ni- colaas Wijnberg zou Je ook tot dit Haags realisme kunnen rekenen: er is sprake van een duidelijke figuratie die niets aan het toeval wil overlaten, er is een bijna tekenachtige manier van schilde ren die veel ruimte voor het anek dotische overlaat en er U; ln het geval van Wijnberg nog een extra scheutje „Melle". als een druppel gin ln de cola. Wijnberg is in de eerste plaats een verteller. Hij kiest mannen die al flink op Jaren zijn, met een leven rijk aan ervaringen. Wijnberg houdt van doorploegde gezichten, maar hij schildert ze met een vleugje humor zodat het nooit zwaar op de hand wordt. Die hu mor zit 'm meteen ook tegen, want Wijnberg wordt er ontegenzeglijk nogal oppervlakkig door. Hij laat heel wat kansen liggen die aan zijn werk een grotere verdieping zouden geven dat het nu heeft. Hij mag bijvoorbeeld graag magische trekjes ln zijn voorstellingen ver werken de Invloed van Westerlk is hem zoals gezegd niet vreemd - maar het lijkt vaak al te verdacht modieus. Ronduit moeilijk heb Ik het met zijn kleurengamma dat soms ronduit valse tinten kent zonder dat daar een reden voor wordt aangegeven. Het best Is Wijnberg in zijn litho's. Al lijden ze aan een overdaad van citaten, ze komen veel zuiverder van inten tie over. Wanneer Wijnberg maar naar soberheid zou zoeken en kortstondige modes zou laten pas seren. zou er al veel gewonnen. C.S Tot en met 27 november in galerk Petit, Nieuwe Zijds Voorburgwal 270 in Amsterdam, dinsdag tot met zaterdag van 19-18 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4