Met een feestneus de speculanten te lijf Zoetermeerse winkeliers krijgen schadevergoedinj 100.-Vocrdeel 179.- Schilderswijk heeft eigen „vorderingsinspecteur" KORT Wegens gedwongen sluiting Meerzicht NABEZORGING VAN DE KRANT Hagenaar verdaJS van ontucht aangehouden j„b l) Verkrotte villa aan Wassenaarseweg gaat tegen de vlakte In Scheveningen kunt u nu een l appartement huren dat u elders nog niet eens kunt koper DONDERDAG 6 NOVEMBER 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET door Teun Lagas DEN HAAG Met paard en wagen trekt de „vorderingsinspecteur" van de Huurders Vereniging Schilderswijk volgende week zaterdag weer door de grootste stadsvernieuwings- wijk van Den Haag. De gleufhoed op het hoofd, de feestneus omgesnoerd en een breekijzer klaar in de hand om op ludieke wijze ten strijde te trekken tegen de woningspeculanten. Al een viertal leegstaande panden in het hartje van de Schilderswijk heeft de feestelijk uitgedoste actie voerder de afgelopen weken samen met enkele helpers opengebroken. De affiches waarop makelaars de panden te koop aanboden werden van de ramen verwijderd en vervan gen door pamfletten met de waar schuwing geen huis te kopen in dit stadsvernieuwingsgebied. De sleu tels van de nieuw ingezette voor- deursloten werden opgestuurd naar het stadhuis van Den Haag. Of de gemeente de panden maar even wil de kopen. De gemeente zet onvoldoende vaart achter het aankopen van huizen in de oude wijken, zo luidt de niet nieuwe klacht van de HVS. De uitvoering van de stadsvernieuwing loopt gevaar. Het woningbezit van de gemeente is te klein, te veel grote1 en kleine huisbazen zitten de nieuw bouw in de weg. Brutaal De HVS-actievoerder die optreedt als vorderingsinspecteur is Henk Kool. „Wij hebben de indruk dat de speculatie met oude woningen het laatste jaar weer is toegenomen. De gemeente zit daar te weinig tussen, koopt zelf veel te weinig aan. Specu lanten worden zelfs zo brutaal dat ze in krantenadvertenties woningen in de Schilderswijk te koop vragen." Kool herinnert er aan dat het aan koopbeleid van de gemeente in 1979 op zo'n laag sudderputje kwam te staan dat er slechts 300 panden in de stadsvemieuwingswijken wer den opgekocht. De gemeente Rot terdam kocht er dat jaar tien keer zo veel. Henk Kool: „Neem het pand in de Van Dijckstraat dat te koop stond en dat wij gevorderd hebben. In dat gebied moet over -drie jaar een be gin worden gemaakt met de her huisvesting. Maar de gemeente springt er niet in om het huis op te kopen." Als de meest actieve speculanten in de wijk noemt de vorderingsinspec teur Balkema, Hilders en Helge. „Het huis aan de Van Dijckstraat was van Rudolf Helge. Ambtenaren op het stadhuis lieten gniffelend vallen dat ze toch blij waren dat we juist één van zijn woningen hadden aangepakt. Helge is geen beste zei den ze daar." In een situatie waarin de gemeente te weinig panden aankoopt en de speculanten vrij spel houden, trek- De vorderingsinspecteur van de Schilderswijk staat klaar om toe te slaan. ken juist de grootste slachtoffers van de woningnood naar de Schil derswijk, zo weet de HVS maar al te goed. Daar zijn. ondanks alle nade len, nog huizen te halen. Van sprei ding van Surinamers en buitenland se werknemers komt weinig. De her huisvesting van (de nieuwe groe pen) Schilderswij kers wordt steeds moeilijker. De nieuwe woonruimteverordening van de gemeente Den Haag, waarin belemmeringen worden opgewor pen voor de verkoop van particulie re huurhuizen, zet volgens Henk Kool weinig zoden aan de dijk. „Utrecht heeft een dergelijke veror dening en daar blijkt in de oude wijk Lombok de verkoop van wo ningen in de distributiesector ge woon te zijn doorgegaan." Waarschuwingsactie Den Haag heeft volgens de HVS nooit goed de schouders onder een actie gezet, die bedoeld is om met name buitenlanders te waarschu wen tegen het kopen van huizen in de stadsvemieuwingswijken. De af fiches met „Koop hier geen huls, dit is een actiegebied" heeft de huur dersvereniging zelf in delen van de Schilderswijk aan de muren moeten plakken. Toen de gemeente de HVS-tekst op de affiches wel goed vond, werden er in 1977 een groot aantal door het stadhuis gedrukt. „Het enige verschil was dat er een vignetje van een ooievaar boven het pamflet stond. Daar moesten we alleen wel anderhalf jaar op wachten." „We hadden laatst te maken met een Turk, die een huis wilde kopen in de Rembrandstraat. Hij kon be ginnen met het betalen van vijfhon derd gulden om een blanco contract te mogen tekenen waarin alleen stond dat hij het recht op het huis zou krijgen. Hij kreeg van de make laar te horen dat het 45.000 gulden zou kosten, een bedrag dat hij er van de gemeente nooit meer voor zal krijgen. Toen hij het koopcon tract eenmaal getekend had, bleek hij plotseling met 55.000 gulden over de brug moest komen." ADVERTENTIE - geopend d*f elijtn hein chrispijn hoge rijndijk 260, leiden ielefoon (071)4106 08 MANIFESTATIE - In de Petra- kerk aan de Thorbeckelaan in Den Haag wordt vrijdag en zaterdag een kunstmanifestatie gehouden, ten ein de amateurs bekendheid te geven en gelegenheid hun kunstprodukten te verkopen. PIANIST In de Kapelzaal van het K. en O.-OEBOUW. Oude Vest 45 in Leiden treedt vrijdagavond de Amerikaanse pianist Steven Mayer op. Hij brengt werken van Mozart, .Schumann, Reger en Strawinsky ten gehore. BLOEMENKANTATE In het Huygensmuseum „Hofwijck", West einde 2, Voorburg zal op 7 en 14 november een Bloemene Kantate worden gehouden. Jonge musici, o.l.v. zangpedagoge Dany Zonewa, brengen een programma met liederen over bloemen ten gehore. Aanvang stijden beide dagen: 14 en 20 uur. Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER Zestien van de 23 winkeliers in het Zoetermeerse winkelcentrum j zicht, dat drie maanden geleden anderhalve dag moest sluiten wegens instortingsgi krijgen 50.000 gulden schadevergoeding van de Ennia-verzekeringsgroep. Dit heeft woordvoerder Van der Vel den van de winkeliersvereniging gis teren bekendgemaakt. Vorige week werden de onderhandelingen over de schadevergoeding tussen het Ko ninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV), dat de belangen van de 16 winkeliers behartigde, en de Ennia. de eigenaresse van het cen trum, afgerond. De winkeliers hadden om een schade vergoeding van 79.000 gulden ge vraagd. Van der Velden noemt het onderhandelingsresultaat van 50.000 gulden „het maximaal haalbare." De winkelier wijst erop dat de Ennla niet verplicht was een vergoeding te ge ven. Dit blijkt uit de bepalingen om trent aansprakelijkheid die de verze keringsgroep in het huurcontract heeft opgenomen. De overige winkeliers in het centrum overleggen via hun eigen Juridische adviseurs met de Ennia over een schadevergoeding. Ter discussie staat ook nog de schadeclaim van een zelfbedieningszaak en een kleding magazijn die binnenkort weer twee weken moeten sluiten wegens de her stelwerkzaamheden aan het vereakte parkeerdak. Stutbalken De herstelwerkzaamheden verlopen Uw krant onverhoopt niet ontvangen? Alt u voor 12 uur bok wordt de krant zo vlug mogelijk, maar m ieder geval dezelfde dag nog. bij uw nabezorgd. in DEN HAAG, VOORBURG en RIJSWIJK, kunt u bellen nummer 070-469445. in DELFT nummer 015-132519. b.g.g. 070- 469445. Voor LEIDEN nummer 070-469445. I voorspoedig. De stutbalken plafonds zijn vrijwel allemaal derd. Het streven is de balkenf, feestdagen helemaal uit de i weggehaald te hebben. Heti tot begin volgend Jaar duren w het parkeerdak weer gebrul worden. >ev DEN HAAO (ANP) - De 20-ji ier' H. C. de W. uit Den Haag heeft over de politie bekend, dat afgelopen anderhalf Jaar twin 25 keer ontucht heeft gepiep jongetjes van een Jaar of tien Haagse wijk Bouwlust. De man werd dinsdagavond houden op grond van een sl ment, dat werd verstrekt do van de kinderen. Hij was al verband met soortgelijke door de politie aangehoudea da ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het dichtge spijkerde van binnen totaal vernielde pand op de hoek van de Wassenaarseweg en de Jan van Nassaustraat ln Den Haag zal ten lange leste toch tegen de grond gaan. Dit ten minste als de eigenaar. Ha- gestate bv, bereid is minder kantoorruimte ln het nleuw- bouwplan voor die plek te ver werken. Zoniet dan zal de ge meente moeten Ingrijpen. Het huidige plan dat nog steeds bt] de dienst stadsontwikkeling ligt. is zo wel voor de gemeente als voor. de wijk vereniging Benoordenhout on aanvaardbaar. Tweederde van de op pervlakte wordt op de bouwtekening ingenomen door kantoorruimte, ter wijl beide op de plaats van het sterk verkrotte pand woningen willen hebben. Er is volgens een ambtenaar van stadsontwikkeling druk overleg gaande tussen het stadhuis en de eigenaar. Volgens de ambtenaar is te verwachten dat er nog deze maand overeenstemming wordt bereikt en dat het pand nog binnen een half jaar kennis maakt met de sloperskogel. Loopt het overleg toch nog spaak dan zal de gemeente toch een sloopver-- De in zeer slechte staat verkerende villa op de hoek van de Wassenaarseweg en de Jan van Nassaustraat Haag wacht al een kleine tien jaar op de slopershamer. Voor het pand rechts naast is het binnenkort al u gunning moeten afgeven, omdat de toestand van het pand een gevaar opleverd voor de omgeving. Eerder heeft de gemeente al een der gelijke maatregel moeten nemen ten aanzien van het pand ernaast, dat sla de Wassenaarseweg en Jan van Nas in dit verband verwijt de wtjki saustraat is al een kleine tien jaar een ging Benoordenhout de dienst I gewild opject van speculanten. In de en woningtoezicht dat zij de eig afgelopen Jaren wisselde het telkens niet op de vingers heeft getikt .'«M van eigenaar. Oeen van hen had lnte- resse in het pand zelf en onderhoud werd dan oók niet gepleegd. Zelfs zijn vastzit aan de huizenrij ln de Jan van er sterke aanwijzingen dat een van de Nassaustraat. Dit eveneens al tijden eigenaren het Interieur heeft laten lang leegstaande pand zal op zeer vernielen om te vermijden dat het korte termijn tegen de vlakte gaan. nog voor bewoning geschikt zou kun- De eens zo fraaie villa op de hoek van nen worden gemaakt. bij vindt de vereniging dat i eindelijk maar eens wat aan de plek" in de wijk gedaan moet w en wordt ingericht volgens hi stemmingsplan dat een wonini op tie toedicht aan de plaats vj h n toenmalige villa. B»1 Sportlef Nappa rundlederen jack met afneembare acryl bontkraag. Geheel wattine gevoerd. Met rits en fantasie knoopsluiting. Zwart. Mt 46-56. Van 279.— voor Alleen deze week Grote Marktstraat 34, Den Haag - Rozemarijn 19-23. Leidschendam - Haarlemmerstraat 115-117. Leiden Dure struikelaars En zo heeft Den Haag deze week met het benoemen van Adri Duivesteijn tot wethouder z'n vierde wethouderscrisis in deze raadsperiode afgerond. Het door een ellendig werkklimaat geteisterd zevenkoppige wethoudersteam is voor meer dan de helft kreunend afgevoerd en blijmoedig weer ververst. Den Haag mag zich larfdskampioen noemen bij het tussentijds verkiezen van nieuwe wethouders. Het onderhouden van de afgevoerde wethouders vraagt inmiddels wel het nodige van de gemeentekas. Het stadhuis betaalt de van de richel gevallen dagelijks bestuurders een paar jaar lang een flinke uitkering. Het eerste Jaar tachtig procent van het wethouderssalaris, het tweede Jaar duimen draalen zeventig procent, het derde Jaar onkruid wieden in de achtertuin zestig procent. Gaat men na de politieke struikelarlj weer bij een gewone baas aan de slag, gaat het salaris natuurlijk wel netjes van de uitkering al. Een mooie regeling, je kunt die mensen tenslotte niet laten verkniezen in een woningwetwoninkje waarvoor ze ooit zelf officieel de eerste sleutel hebben uitgereikt. Het bedrag dat Den Haag aan dit soort uitkeringen neertelt benadert zo langzamerhand het bedrag dat de zittende wethouders gezamenlijk in het loonzakje krijgen. In 1981 gaan de zeven wethouders met z'n allen 1.049.000 gulden verdienen, bijna 150.000 gulden per man derhalve. Voor de „verdwenen" wethouders ls over 1981 een bedrag gereserveerd van 860.000 gulden. Het is allemaal terug te vinden in de begroting voor het volgend jaar. Alleen het bedrag van 860.000 gulden geeft geen goed beeld, want de pas afgetreden wethouder Hardon is bij het opstellen van de begroting nog niet aan het rijtje dure struikelaars toegevoegd. T.L. Uitzicht Stel u voor dat u zou wonen pal in het hart van het verjongde Scheveningen. Naast de zee, de duinen, de boulevard en natuurlijk het fraai gerestaureerde Kurhaus. Met Den Haag „onder handbereik". Onmogelijk? Nee. Want hier. op deze meest gewilde plek van Nederland, kunt u m.i.v. december a.s. één van de Nieuwe Kurhausappartementen huren. Deze lokkende tekst Is te lezen ln de advertenties, waarmede het Haagse makelaarsbedrijf Nadorp, in opdracht van projectontwikkelaar Bredero, tracht de bijna afgebouwde'luxe-appartementen op het Gevers Deynootplein ln Scheveningen aan de man te brengen. U weet wel, die flats ln de drie terrasvormig opgetrokken gebouwen, die het plein tot een mini-pleintje maken en het Kurhaus aan het oog onttrekken. De 130 appartementen zijn gebouwd op een parkeerlaag met aan de rand arcaden, waarin winkels, eethuisjes, restaurants en kiosken worden gevestigd. Er is keuze uit maar liefst 39 typen flats. Met de huidige malaise op de koopmarkt heeft het Consortium besloten de twee-, drie- en vlerkamerappartementen te huur aan te bieden. Nu zal dit niet direct een oplossing bieden voor de doorstromingsproblemen uit stadsvernieuwingsgebieden als de Schilderswijk. Het valt althans niet aan te nemen dat woningzoekenden uit die buurt een kale maandhuur voor een twee-kamerwoning van 1.200 gulden op tafel kunnen leggen (wel exclusief 175,- servicekosten). Laat staan 2.500 gulden (servicekosten: 450,-) voor een vler-kamerappartement Maar wie dit wel kan betalen, krijgt dan ook waar voor z'n geld. Naast een van alle moderne snufjes voorziene woonruimte dus een eigen (overdekte) parkeerplaats en een huismeester, die uitkijkt of er geen gepeupel binnendringt. Dit laatste kan de huurder overigens zelf ook nog eens controleren, want teneinde veiligheid en privacy te waarborgen, wordt er tevens een video-intercomlnstallatie aangebracht. Hierdoor kan vanuit elk appartement gecontroleerd worden of de aangekondigde bezoeker gewenst is. Dit is werkelijk wonen met allure, meldt Nadorp opgewekt. Redactie Chris Bruijnius bijdrage Teun Lagas Uitzicht Zijn de toekomstige huurders van de Kurhausappartementen verzekerd van oneindig woongenot, uit de Haagse burgerij is heel wat gemor te signaleren over de voornoemde onttrekking van het gezicht op het Kurhaus. De flats zijn dermate volumineus en zodanig gelegen, dat de bezoeker van de badplaats nog alleen van de zeezijde of staand op de Badhuisweg het voor ruim 100 miljoen gerestaureerde paradepaardje van Scheveningen kan waarnemen. Slechts de bewoners van de nieuwe flats zijn eigenlijk verzekerd van een permanent uitzicht op het Kurhaus, hoewel het gebouw voor hen natuurlijk weer het gezicht op zee belemmert. Alle tekeningen die Bredero tot nu toe heeft laten verschijnen van de toekomstige bebouwing op het Gevers Deynootplein, zijn vanuit een bepaalde optiek geconstrueerd. Men kijkt altijd half op de appartementen neer, waardoor het uitzicht op het Kurhaus onbelemmerd ls. In de advertentie van Nadorp ls men eigenlijk afgestapt van deze verneukeratieve voorstelling van zaken. De lezer kijkt op de illustratie recht tegen de bebouwing aan. Maar wat blijkt? Om flats te slijten die het geliefde Kurhaus geheel doen verdwijnen, blijkt toch een licht gesjoemel met de werkelijkheid noodzakelijk. Op de tekening zijn de contouren van de flatgebouwen eenvoudig wat kleiner gemaakt, zodat de karakteristieke bovenbouw van het Kurhaus er nog in al zijn glorie bovenuit steekt. C.B. AS es sai re Zoals het in de advertentie wordt voorgesteld

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6